iVan Marle: „Organisatie van EK en WK kan sober" Zes jongelui aangehouden in „bomaffaire" Pak slaag voor handbaldames 5PORT 9£ege voor Moyersoen Restant FC Den Haag FC Utrecht wordt op 16 december gespeeld Geen vrijstelling voor Ria Visser Verlangen wil weg bij Groningen KNVB DENKT VOORZICHTIG AAN ANDERE OPZET TOERNOOIEN BTC gelijk tegen FC Den Haag 2 LEIDSE COURANT IRUSSEL Filippo Moyersoen heeft gis- V eravond het slotnummer van het interna- \pnale concours hippique van Brussel, om 1 Grote Prijs van die stad, gewonnen. De taliaan bleef met Adam foutloos in 43,71 se- onden. De Belg Edgar-Henri Cuepper ;wam met Cyrano drietiende seconde te- :ort en werd tweede voor zijn landgenoot .rtani van Paesschen met Porche. Henk rf^ïooren, die het voorlaatste springconcours p zijn naam had geschreven, maakte met Jpstalan II één springfout en eindigde op ,e vierde plaats. DEN HAAG Het restant van de wed strijd FC Den HaagFC Utrecht zal worden uitgespeeld op woensdagavond (19.30 uur) 16 december. Het duel werd op 22 november, in de 39e minuut van de eerste helft, gestaakt door scheidsrechter Bep Thomas, nadat een tweede bom was ontploft op het speelveld. De tuchtcommissie van de KNVB heeft geen straffen uitgesproken. De nog te spe len 51 minuten kunnen dus door publiek worden bijgewoond. DEN HAAG - De technische commissie van de schaatsbond (KNSB) heeft besloten dat Ria Visser ondanks haar uitstekende optreden tijdens de wedstrijden om de IJs- sel Cup toch selectiewedstrijden moet rij den voor een plaats in het toernooi om het Nederlands kampioenschap op 9 en 10 ja nuari. Ria Visser, die zich buiten de kernploeg om voorbereidt op het internationale sei zoen, had een verzoek om vrijstelling bij de KNSB ingediend. Door deze beslissing van de schaatsbond kan de Honselersdijk- se zich niet beschikbaar stellen voor de interland Nederland-Noorwegen op 20 en 21 december, omdat ze nu een trainings stage in Inzeil zal afwerken. GRONINGEN Theo Verlangen, trainer van FC Groningen, heeft gisteren voor de training ver klaard naar een andere werkgever uit te zien. Verlangen deed die verklaring ten overstaan van de spelers van Groningen. De hoofdtrainer van de Gro ningse betaaldvoetbalorganisatie sprak die woorden naar aanleiding van het conflict, dat hij met het be stuur heeft. De problemen tussen Verlangen en FC Groningen spitsen zich toe op de verlenging van zijn contract, dat aan het eind van het seizoen afloopt. Volgens het Groningse bestuur kon van een voortzet ting van Verlangens dienstverband slechts sprake zijn, als de spelers daarmee akkoord gaan. Een enquê te moet de voorkeur van de spelersgroep duidelijk maken. Verlangen wenst echter de eer aan zichzelf te houden. ito WOENSDAG 2 DECEMBER 1981 PAGINA 13 DEN HAAG Naar aanleiding van de twee „bominci- denten" op 22 november in het Zuiderparkstadion, waardoor de voetbalwedstrijd FC Den Haag-FC Utrecht moest worden gestaakt, zijn inmiddels zes jon gelui uit de Residentie gearresteerd. Verklaringen van getuigen hebben tot het merendeel van de aanhoudin gen geleid. Behalve het achttien-jarige meisje, dat in middels heeft bekend de tweede „bom" te hebben ge gooid, zijn haar zeventienjarige broer, die de politie be schouwt als de hoofddader, haar zestienjarige halfbroer en rfog jongens van vijftien en zeventien jaar in de loop van vorige week aangehouden. De zesde, een zestien-jarige jongen, werd zondag op weg naar de wedstrijd Roda JC-FC Den Haag in Kerkrade in Eindhoven aangehouden wegens het plegen van vernielingen. Hij is giste ren naar Den Haag gebracht en daar overgedragen aan de poli tie. Hij wordt nog verhoord. Alle andere aangehouden jongelui hebben bekend bij een aantal misdrijven betrokken te zijn ge weest. Alle zes zijn al eerder in aanraking geweest met de poli tie. Behalve bij bet gooien van „bommen" bleek de groep betrokken te zijn geweest bij meer misdrijven. Hierbij was ondermeer de diefstal van twee auto 's, die in brand werden gestoken wanneer er verkeersovertredingen waren gepleegd. Voorts bleek, dat er vier projectielen waren geplaatst in een portiek aan de Ver- meerstraat, telefooncellen aan de Van Osstraat en de Jacob Cats- straat en in het pas geopende buurtclubhuis voor de jeugd 't Honk aan het Jacob van Campenplein. Het laatste gebeurde op 8 november en er werd schade veroorzaakt aan het interieur. Het projectiel, waarmee de telefooncel aan de Jacob Catsstraat werd opgeblazen, kwalificeert de recherche als levensgevaarlijk, om dat het een bout bevatte. Wat betreft de andere projectielen ver klaarde een woordvoerder van de Haagse politie, dat deze ge vaarlijk waren en mensen lichamelijk letsel hadden kunnen toe brengen. Op grond hiervan zou de dader overtreding en misdrijf tegen de vuurwapenwet ten laste kunnen worden gelegd. Voorts is openlijk geweld gebruikt tegenover een ambtenaar van het gemeentelijk energiebedrijf en een ambtenaar van de gemeente lijke afdeling voor jeugd, sport en recreatie. De politie heeft niet de indruk, dat het gooien van de ..bommen" in het Zuiderparkstadion gericht was tegen FC Den Haag of de spelers. Een van de aangehouden jongelui heeft het meisje de bom aangereikt en verzocht te gooien. Wat betreft de tweede „bom" denkt de politie de zaak rond te hebben. Wat betreft de eerste „bom" worden nog aanhoudingen verwacht van perso nen, die medeplichtig zouden zijn geweest. De bij het gooien van de „bommen" betrokken jongelui hebben verklaard, dat zij van plan waren tijdens de jaarwisseling de politie met dezelfde soort projectielen te bekogelen. De zestienjarige jongen, die zondag is gearresteerd, zou volgens verklaringen van getuigen, in het verleden „bommen" hebben gegooid. Dit moet zijn gebeurd tijdens FC Den Haag-FC Utrecht in het vorige seizoen. Hij zou vuurwerk hebben gegooid naar Utrechtse supporters, waarbij een aantal personen lichamelijk letsel had opgelopen. Bij huiszoeking trof de politie honderden lege hulzen van vuurwerk aan. FRANS LEERMAKERS ASSENPOST Het Nederlands damesteam heeft gisteravond kennis gemaakt met de Oosteuropese aanpak van een wereldtiteltoernooi handbal. Roe menië, de nummer vijf van de wereldranglijst en het sterkste land in Denemarken aanwezig in het WK van de B-groep, gaf Nederland een geweldig pak op de broek: 30—13. Zowel voor als na de pauze schotelden de Roemeense speelsters, die minimaal vier uur per dag trainen, hun Nederlandse collega's een ongenadigd hoog tempo voor. De conditie van de ploeg van Ilona Venema, opgebouwd volgens de Nederlandse trainingsnorm van vijf uur per week, schoot ruim tekort tegen het beulswerk van Roeme nië. De redelijke start van Nederland, omlijst met een aantal doelrij- pe kansen in de eerste minuten, was voor Roemenië aanleiding elk risico uit te bannen. Het tempo werd onmiddellijk opge schroefd en voor de verdediging van Nederland, zonder stoor- speelster opererend, was er geen houden aan. Nederland werd in sneltreintempo afgebluft en met de ruststand van 177 in het voordeel van Roemenië mocht men nog tevreden zijn. Frans van Iersel, assistent-coach van de Nederlandse ploeg, wist in ie der geval toen al te vertellen, dat hij de Roemeense ploeg nog nooit zo goed had zien spelen. Na de pauze koos bondscoach Ilona Venema voor een andere verdcdigingsopzet. De stoorspeelster voor de Nederlandse doel- vrouwe Mieke Kuiten, in het veld gekomen voor Carla ten Vel de, was een goede sta-in-de-weg voor de Roemeense doelpogin gen. Na een kwartier was Roemenië het Nederlandse verzet echter beu en koos weer voor het maximale aanvalstempo. Ne derland mocht daarna toezien, hoe de Oostblok-ploeg, vooral door toedoen van topscoorsters. Elena Ciobotaru en Eva Moszi, de eindstand op 3013 bepaalde. Nederland is voor de tweede nederlaag in drie wedstrijden op de vijfde plaats van de ranglijst van groep b beland. De Nederland se ploeg moet nog aantreden tegen Polen en Zweden. Het laatste team heeft evenveel punten als Nederland. De voorlaatste plaats, waar Nederland momenteel geklasseerd staat, geeft 'recht' op een degradatiewedstrijd tegen de nummer vijf van de andere groep. Voor Nederland werden de doelpunten gemaakt door: Marjo Smeets 3, Jeanne Arnoldussen 3. Hanny van Eijl 2, Janny Dink- greve 2, Dirkje Hartmans, Jacqueline Drenth, Georgina van Ier sel 1. Uitslagen: poule a: TsjechoslowakijkeOostenrijk 2117, FrankrijkNoorwegen 1018, West-DuitslandDenemarken 1612. Poule b: RoemenieNederland 3013, ZwedenBulga rije 1717, PolenSpanje 3412. Remise Winterslag en Dundee WINTERSLAG Het eer ste duel tussen Winterslag (Bel) en Dundee United (Sch) uit de derde ronde van het toernooi om de UEFA- beker is gisteravond in Win terslag onbeslist (00) geëindigd. De Zwitserse scheidsrechter Galler gaf gele kaarten aan Lam- brichts (Winterslag) en Ban- non (Dundee United). Op het vrijwel onbespeelbare eigen veld was Winterslag, vooral na rust, iets sterker. Werkelijke kansen leverde dat nauwelijks op, pas in de laatste minuut kwam Billen vrij voor de Schotse doelman. Hij ver loor het duel van zijn uitlopen de tegenstander. De tweede wedstrijd wordt op 9 december in Dundee gespeeld. Sportwereld Melbourne Betty stove uitgeschakeld in de tweede ^onde van het internationale "Toernooi in Melbourne. Ze ver foor met 5-7, 3-6 van de Ame rikaanse Candy Reynolds. brussel Op de laatste ag van het internationale ncours hippique in Brussel eeft Henk Nooren met het ard Opstalan gisteren een ringconcours gewonnen. EERLEN In de kwartfi- ales van de strijd om de vol- ybalbeker dames heeft VCH met 3-0 (15-1, 15-1, 15-11) ge wonnen van VVC. TINAARLOO Willem Pe trus Struik, erevoorzitter van' de volleybalbond is op zeven tigjarige leeftijd overleden. GENEVE De wereldkam pioenschappen wielrennen van 1984 zijn toegewezen aan Spanje. PARIJS Ruim voor het ein de van het tennisseizoen is de Tsjech Ivan Lendl al winnaar geworden van de Grand Prix. John McEnroe werd tweede. BARCELONA Na de twee de dag van de tennisontmoe- ting tussen Europa en het Amerikaanse continent heb ben de Amerikanen de leiding genomen met 3-1. McEnroe versloeg Noah (Fra) en Vila was sterker dan Orantes. LONDEN Drie spelers wer den uit het veld gestuurd bij wedstrijden om de Engelse League Cup: Paul Allen (West Ham), Alister Brown (West Bromwich) en Ray Kennedy (Liverpool). Uitslagen: Arse nal-Liverpool 0-0, Watford- Queens Park 4-1, Wigan Ath- letic-Aston Villa 1-2, West Ham-West Bromwich 0-1. Jo van Marie: ,,EK en wk kunnen commercie nieuw leven inblazen". te staan. De KNVB kan even wel de spelers zelf niet ver plichten". En er is niet veel fantasie voor nodig om te be denken dat geselecteerde spe lers onder druk van de club zelf afzeggen. Van Marle weer: „In Engeland ligt dat bijvoor beeld toch anders. Bij Ipswich waren drie spelers geselec teerd voor het Schotse team, maar de ploeg van coach Rob- son bleef gewoon in de compe titie doorspelen. Die mentali teit moet ook in ons land ko men". HENK WAGEMAN DEN HAAG Op het uitste kend bespeelbare veld in het nieuwe Ir. Rijnveld Sportpark hebben BTC en FC Den Haag 2 gisteravond een oefenduel afgesloten met een gelijk spel van 2-2. Bij rust was de stand nog 0-0. In de 46e minuut opende Goof Metaal de score door een straf schop te benutten. Scheids rechter Krouwel verstrekte deze, nadat Rob Prosman over de arm van doelman Peter van der Zwan was getuimeld. Aitze Bouma, hersteld van een dijblessure, zorgde in de 71e minuut voor 1-1. Twee minu ten later stond BTC opnieuw voor, nadat Eus van der Berg een fout van laatste man Frank Dekker van FC Den Haag 2 had afgestraft. Drie minuten voor het einde werd het 2-2 door een doeltreffend afstandsschot van Renke Pre- De voor gisteravond vastge stelde ontmoeting aan het Isa- bellaland tussen Duinoord en Feyenoord ging vanwege de gesteldheid van het terrein niet door. Voorzitter Amersfoort stapt op AMERSFOORT Eerste-di- visieclub SC Amersfoort heeft nog één bestuurslid over, namelijk Chris Ober. Voorzitter Cor Pijl en secre taris Wim Bayens besloten hun functie binnen de be taalde voetbalorganisatie neer te leggen. Voorzitter Pijl liet weten er geen zin meer in te hebben omdat hij bedreigd zou zijn. Bayens verklaarde zich soli dair met zijn voorzitter. Eerder al had penningmeester Hans Vahstal zich terugge trokken, maar de oud-pen ningmeester keerde in een ad viseursfunctie terug en zorgde ervoor dat er geld op tafel kwam om de spelers te beta len. Paul Sturrock (midden) van Dundee United wordt stevig aangepakt door Paul Lambrigts van Winterslag. team ontluisterd wordt op die manier uitermate slecht verkocht. Ik betrap me er zelf op, dat ik na die flitsen de knop omdraai. Je ziet de belangstelling voor Studio Sport ook verminderen". „Wat ik beangstigender vind dan de uitschakeling voor Spanje, zijn de slechte resulta ten van de andere vertegen woordigende teams. Daaruit moet het elftal voor 1986 ko men. Op Frank Rijkaard, Ge rald Vanenburg, Ruud Gullit en Wim Kieft na, komt er weinig door. Het technisch ap paraat van de KNVB zou zich de vraag moeten stellen of het jeugdplan Nederland wel vol doet aan de gestelde eisen. Ik heb persoonlijk de indruk dat we bij andere landen vergele ken ver achter liggen". Toch moet ook de KNVB de hand in eigen boezem steken. Het UEFA-jeugdteam kwalifi ceerde zich voor het wereld kampioenschap in Australië. De KNVB besloot om niet te gaan. West-Duitsland nam de plaats van Oranje in en pakte de titel door Gatar in de finale te verslaan. Van Marle: „We zijn niet gegaan, omdat we de competitie niet stil wilden leg gen. De clubs, die spelers voor dat team leverden, hebben ons om uitstel gevraagd. Dat heb ben we geweigerd. En ik vind dat je met het sterkste team moet gaan, want we zijn geen reisbureau". De vraag, of de clubs na de weigering van het bondsbestuur alsnog bereid zouden zijn hun spelers af te staan, is evenwel nooit gesteld. Toch ergert Van Marle zich aan die situatie. „We moeten zorgen voor welke wedstrijd dan ook op internationaal ni-* veau met het sterkst mogelijke team voor de dag te komen. Kijk eens hoeveel spelers er momenteel verbruikt zijn. Al leen al vanwege afzeggingen. Reglementair zijn de clubs verplicht de spelers voor ver tegenwoordigende elftallen af HAARLEM Het Neder- r lands heren badmintonteam 1 teek na vier partijen, gister avond in de Thomas-Cup- Vedstrijd tegen Schotland, egen een achterstand van _i0 aan. Een uitkomst, die k ia de eerste dag weinig ^Vooruitzichten biedt op het toereiken van de halve fina- es in de Europese zone van leze wereldcompetitie. ZWOLLE Bij de plannen waarmee de KNVB giste ren verrassend voor de dag kwam om binnen afzienba re tijd het Europees - en wereldkampioenschap voetbal ie organiseren heeft de bond zijn gedachten al laten (aan over een veranderde opzet van de hudige toer- looien. Voorzitter Jo van Marle: Bij de FIFA nog Ijteeds een aanvraag van Nederland en België om het l*VK te mogen organiseren. Samen met mijn collega "Tan Wouters van de Belgische voetbalbond wil ik me nlterk maken om dat WK ook inderdaad naar ons toe te kalen. Ik hoop alleen wel, dat de FIFA afstapt om voor jfjle eindronden van het wereldkampioenschap 24 lan- ijlen toe te laten. Het gaat om een toernooi waar de fjpeste landen van de wereld moeten zijn. En dat kun je fjjiran Kameroen toch niet zeggen. Landen als Nederland JI »n Ierland zitten er nu in Spanje niet bij". Ook voor het I EK wordt heel voorzichtig aan een andere opzet ge- f dacht. „Het zou een knock-out-systeem kunnen zijn, soals nu met de Europa-Cuptoernooien gebeurt. Maar, het is niet meer dan gefluister in de wandelgangen", tegt Van Marle. pe vraag is of er ruimte is lioor een dergelijk groot toer- ■jiooi, waarmee miljoenen zijn gemoeid, in een tijd van eco nomische malaise. Van Marle tegt van wel. „De accommoda ties, de communicatiemidde len. de infrastructuur, alles is _Jn België en Nederland al aan wezig. Zo'n WK zou zeer sober -tehouden kunnen worden. En vergeet niet, dat er tegenover 'de uitgaven ook enorme in- Jromsten staan. Een WK of EK tou dan bijvoorbeeld in de maand mei verspeeld moeten Worden. In die periode staan Jle hotels langs het Noordzee- rand leeg. Die zouden dan trstensvol raken en zo zijn er (log meer voorbeelden te noe men om de commercie nieuw leven in te blazen". De uitschakeling van Neder land voor het wereldkam pioenschap in Spanje kost vol- pens Van Marle het bedrijfsle- pen toch veel geld. „Als ik al- r. |een al aan de reisbureaus, de fabrikanten van reclamemate riaal en de advertenties in de Kranten denk, geloof ik dat we door die uitschakeling tiental len miljoenen guldens zijn mis gelopen. Voor het aanzien van het Nederlandse voetbal is het wegblijven in Spanje een slechte zaak. De afgelopen tien jaar, waarin we twee keer de WK-finale bereikten, werd er met ontzag door de FIFA over ons land gesproken. Nu gaan al onze „buurlanden", België, West-Duitsland," Engeland, Oostenrijk, Schotland, maar wij zijn er niet bij". Commercie Dat wil niet zeggen dat de KNVB vakantie gaat houden. „Alle aandacht binnen de KNVB, de VBO en de VVCS, moet zich nu gaan richten op de problematiek van het be taalde voetbal. Zoals bijvoor beeld het vraagstuk van de re clame op de televisie. Een dwaas vraagstuk is het. Twee minuten voetbal op Studio Sport vanwege een rij recla meborden. Dat beleid past toch niet meer in deze maatschap pij. Die bestaat toch uit com mercie. Het produkt voetbal ^adminton- Den hoopvol gezelschap veran derde in een ontluisterde itfroep. Geen van de Neder- andse spelers die in actie twam, kon overtuigen tegen Ie steeds opgeluchter kijkende "Schotten, die in de Duinwijck- _)al erg secuur speelden. Jun Santosa, voor de eerste teer als openingsspeler in ac- ie, redde net niet tegen Char- ey Galleger. De VELO-speler, J^Jfok bij deze wedstrijd bijge- Jtaan door zijn club-coach J1 Uun'Santosa in actie tijdens zijn partij tegen de Schot Charley Galleger. Wim Bleijenberg, weet de ne- sterk aan het net, dat Santosa derlaag aan te veel spanning, telkens iets te kort kwam: 12 Galleger opereerde dusdanig 15, 415.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13