conflict |ij British Leyland onopgelost „Verdrag Israël-VS is oorlogs verklaring Wanhopige Ceausescu probeert Roemenië oor economische ondergang te behoeden SÉ Richard Allen gaat vrijuit KREMLIN BEREID TOT COMPROMIS Nothomb nieuwe Belgische formateur l^LTENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 DECEMBER 1981 PAGINA 11 en overlevenden bij vliegramp "CIO Alle 174 inzittenden, onder wie vier bemannings- van het gisteren op het Franse eiland Corsica neergestor- igoslavische DC-9 toestel zijn bij de ramp omgekomen. On- en bevindt zich de 25-jarige Nederlandse stewardess Patri- oelofs en haar man Dunsan Eisner, een 35-jarige Joegosla- i boordwerktuigkundige. Het vliegtuig maakte een dagex- van Ljubljana naar Ajaccio. Vlak voor de landing in weer verdween het toestel van de radar van de luchtver- leiding en vloog het tegen een bergtop op. Het vliegveld "accio staat op de zwarte lijst bij de organisatie van piloten, er onvoldoende technische apparatuur aanwezig is om igen te begeleiden bij het door bergen omgeven gebied. olitiÜ* uur na het on8elulc, om twee uur 's middags, slaagde een 5&ter van do Franse luchtvaartinspectie erin in het onher- n vai me Sebied het vl»egtuig te vinden. De stoffelijke resten De omgekomen Nederlandse stewar- ..të slachtoffers en de wrakstukken lagen verspreid* over een dess Patricia Roelofs en haar man, e "öantal rotsblokken. Pas vandaag is met de berging begon- de Joegoslavische boordwerktuig- n' toe? kundige Dunsan Eisner. VS deden geen onderzoek naar moord op vrouwen NEW YORK Familieleden van de viei Amerikaanse vrouwen- onder wie drie nonnen-, die vorig jaar in El Salvador werden vermoord, hebben president Rea gan een brief geschreven waarin zijn re gering er van wordt beschuldigd niets te hebben gedaan om het onderzoek naar deze affaire te voltooien. Een broer van een van de slachtoffers zei op een persconferentie, dat hij over infor matie beschikt waaruit blijkt dat de zes le den van de nationale garde, die wegens de moorden zijn gearresteerd, gehandeld hebben in opdracht van een persoon in de Salvadoriaanse regering of een hoogge plaatste legerofficier. Franse marine onderschept Greenpeace-schip LONDEN Een Frans marineschip heeft gisteren een schip van de milieuorganisa tie Greenpeace onderschept. Het schip mag het atol Moeroeroa, het eiland in de Stille Oceaan waar Frankrijk kernproe ven neemt, niet dichter dan tot op 70 kilo meter naderen. Dit is door Greenpeace in Londen bekend gemaakt Volgens de berichten van Greenpeace heeft de Engelse kapitein van het schip» de Vega, verklaard dat het Franse bevel strijdig is met het internationale recht en dat hij daarom de Franse order zal nege ren. EG: Geen politieke gevangenen in Zd-Afrika NEW YORK De Britse gedele- geerde bij de Verenigde Naties heeft gisteren in het apartheidsde bat van de algemene vergadering uit naam van de EG de Zuidafri- kaanse regering opgeroepen alle politieke gevangenen onmid dellijk vrij te laten. De Britse gedelegeerde, sir Par- sons, verklaarde dat de tien EG- landen elke soort discriminering, onrecht en overheersing van een minderheidsregering over een meerderheid afwijzen. Zuid-Afrika is een voorbeeld van zulk een soort onderdrukking, omdat zijn rege ringsvorm steunt op het instituut verheven rassenonderscheid, aldus Parsons. ingefc- ;boni Drdov ninit *>er Simons) etu$DEN De jongste lono van British Leyland t geover de hoofden van mee!)ondsleiders een einde naken aan een drie "—"ten oude „theepauze"- ing is compleet mis- In plaats van de oor- nkelijke 2.200 zijn nu |e fabriek van Long- Pge- bij Birmingham, p Metro's, Mini's en gro's geproduceerd len moeten worden, i 3000 arbeiders in ing; 5.000 anderen zijn .anjiaag gewoon thuisge- lijklen. Hoewel 3000 ar beiders hun normale werk doen, wordt in Longbridge toch geen en kele wagen meer gebouwd. Het produktieverlies van Bri tish Leyland bedraagt al 70 miljoen pond. Pas sinds maan dag wordt gestaakt met volle dige steun van de bonden. Oorspronkelijk was het een actie, op touw gezet door 340 vertegenwoordigers van de ar beiders, die weigerden te ac cepteren dat de tijd voor de theepauze van 51 op 40 minu ten per dag gebracht werd. British Leyland heeft er elf minuten afgeperst tengevolge van financiële compensatie voor het besluit om de lengte van elke werkweek van 40 op 39 uren te brengen. Drieduizend werknemers van Longbridge hebben verkorting van de theepauzetijd aan vaard. Omdat 2.200 arbeiders in wilde staking gegaan wa ren, was er meteen geen werk meer voor 6.000 anderen. Af gelopen weekeinde spoorde de direktie van British Leyland evenwel alle werkwillige ar beiders aan, maandag naar de fabriek te komen en de stakers te negeren. Die poging om de vestiging van Longbridge weer op gang te brengen, had echter niet het gewenste resul taat. Er werden stakersposten uit gezet en de bonden begonnen stakingsuitkeringen te betalen. Dit laatste had tot'gevolg, dat bijna alle werkwilligen het ze kere voor het onzekere namen en hun geld voor de afgelopen drie weken gingen trekken. Dat is de eerste overwinning van de vakbonden op British Leyland sedert president Sir Michael Edwardes het hard handig aanpakt. Het brutale ultimatum dat Ed wardes afgelopen maand uit vaardigde om alle fabrieken, waarin gestaakt werd, defini tief te sluiten, heeft een bijzon der wrange nasmaak achterge laten. Ook al werd toen nog net op het nippertje een vre desovereenkomst bereikt. De ontevredenheid onder de ar beiders is nog steeds opvallend sterk. Volgens velen zou de staking in Longbridge nog tot volgend jaar kunnen duren. tinrich Böll it proces Lsmartegeld eeni ijjj onze correspondent Ami hi van Vree> p fciN Na zeven jaar proce- h heeft de schrijver en Upgflprijs-winnaar Heinrich r{je| (n hoogste instantie het ,rn^& gewonnen dat hij had m gespannen tegen de journa- s 0„Matthias Walden, thans fc-üi'tgever van Springers rdtsJad Welt,, en vroeger 2|nehtator bij de „Sender v0(^s IJerlin". Het Bundesge- ^ar1shof kende Böll gisteren sinartegeld van 40.000 toe. Böll had aanvanke- ,00.000 ge'eist. ovember 1974, na de be- »nis van de door de RAF _^óorde rechter Von ikmann in Berlijn, had len in een tv-commentaar 2 ervan beschuldigd een dé geestelijke veroorza- van het terrorisme te ziin de bodem van het geweld »st". Daarbij had hij enke- itaten uit net werk van voorgelezen. De schrijver Jde daarop Walden aan ït deze hem onjuist zou en geciteerd en de passa- bovendien uit hun ver- I gerukt waren. Het Bun- n ïrjchthof overwoog in zijn j. ssing dat een citaat het rpste wapen is dat tegen geciteerde beschuldigde 'P worden aangewend en dat tr daarom correct moet zijn S- at dat anders de identiteit in de aangeklaagde wordt f_ alst. Mitterand in Algerije De Franse president Mitterrand (r) schudt de handen van Algerijnen, die zeer Ingeno men zijn met zijn bezoek gistermiddag aan de Kasjbah van Algiers. Mitterrand sloot daarmee zijn bezoek aan Algerije at, dat de Algerijns-Franse verstandhouding heeft verbeterd. General Motors ontslaat 13.000 man DETROIT Het autobdrijf General Motors ontslaat de ko mende weken zeven procent van haar administratieve per soneel, wat neerkomt op 13.000 man, aldus een bericht in de Detroit Free Press van giste- Bij General Motors werken in totaal ongeveer 190.000 men sen in de administratieve sec tor, onder wie 140.000 in de Verenigde Staten. Het concern heeft onlangs al laten weten dat het in december van dit jaar zeventien procent minder zal produceren dan in de laat ste maand van het afgelopen jaar. Dat betekent dat de pro- duktie van personenauto's in het vierde kwartaal maar on geveer 850.000 stuks zal bedra gen tegen in die periode van het vorige jaar 1.029.000. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft gisteren bekend ge maakt, dat het na een uitvoerig onderzoek heeft vastgesteld dat Richard Allen, de veiligheidsadviseur van president Reagan, geen enkele wet heeft overtreden. Allen heeft In februari een geschenk van 1.000 dollar ontvangen van een Japanse journalist, omdat hij een interview gearrangeerd had met de vrouw van president Reagan. Allen had sinds het afgelopen weekeinde verlof In verband met het onder zoek in deze zaak, die nu Is afgesloten. Zuid-Afrika laat 39 kapers vrij JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie heeft 39 man vrijgelaten van de groep huurlingen, die vorige week na een mislukte staatsgreep op de Seychellen een vliegtuig kaapten en naar Zuid-Afrika vlogen. Vijf anderen verschij nen vandaag in Pretoria voor de rechtbank. Dit is bekend gemaakt door een Zuidafri kaanse politiefunctionaris, lui tenant-kolonel Millet. Millet liet telefonisch weten, dat de reden van de vrijlating niet bekend gemaakt zal wor den en dat de namen van de vijf die voor de rechtbank moeten verschijnen voorlopig geheim zullen blijven. Een miljoen voor een Matisse LONDEN BIJ een veiling bij Christie's in Londen heeft het schilderij „Vrouw met gladiolen" van Henri Matisse (1869-1954) 215.000 pond (ruim een miljoen gul den) opgebracht. De gehele veiling, waarop be halve impressionistische ook moderne kunst werd verhan deld, bracht twee miljoen pond (bijna 9.5 miljoen) op. Een werk van Erich Heckel ging voor 135.000 pond {f 635.000) in andere handen over. Voor twee schilderijen van Auguste Renoir konden echter geen kopers worden gevonden. (Vervolg van voorpagina) BEIROET Diverse Ara bische landen hebben het Israëlisch-Amerikaanse samenwerkingsverdrag betiteld als een oorlogs verklaring. De Syrische radio waarschuw de gisteren dat het militaire akkoord een „samenzwering tegen de Arabische wereld" is. De Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO heeft laten we ten, dat „het Israëlisch-Ameri kaanse akkoord duidt op agressieve bedoelingen tegen de Arabische landen in het al gemeen en tegen Syrië en de overige leden van hét Stand vastigheidsfront (de Arabische landen die het Camp David- akkoord verwerpen-red.) in het bijzonder". De hechtere militaire samen werking tussen de VS en Is raël heeft de kansen op een succesvolle bemiddelingspo ging van de Amerikaanse spe ciale afgezant voor het Mid den-Oosten aanzienlijk kleiner gemaakt. Volgens zegslieden heeft de Syrische minister van buitenlandse zaken, Khaddam, gisteren gezegd dat VS vanwe ge het militaire akkoord niet langer een bemiddelende rol kunnen vervullen in het Mid den-Oosten. Dit zou wel eens het einde kunnen betekenen van Habib's missie. Hij ver blijft momenteel in Syrië om een uitweg te vinden in de Li banese kwestie. P- IKAREST Het re- b besluit van de Roe- er iise president Ceauses- ik lm drie van zijn be- s- rijkste plaatsvervan- sr I in de Roemeense jj* Inunistische partij te laan, was de wanhopi- daad van een boos etHa jarenlang een e_ (ame, maar vastbeslo- e- en onafhankelijke et is te hebben gevolgd Ceausescu nu dat d dat hij bijna een eeuw heeft geleid, nder gaat aan politie- sociale en economi- problemen van een ongekende omvang. eerste gezicht lijkt er een precedent te bestaan aan de andere kant van de Karpa ten, namelijk in Polen. Net als de Polen moeten de Roemenen steeds vaker in de rij staan voor eerste levensbehoeften zoals brood, melkprodukten of vlees en net als de Polen we ten zij dat hun land tot over zijn oren in het krijt staat bij, het buitenland. Net als de Po len hebben de Roemenen met stakingsacties verbeteringen proberen af te dwingen en volgens sommige berichten zou het al verschillende keren tot geweldsuitbarstingen op straat zijn gekomen. Ceausescu is zeker niet de enige Roe meen die boos is. Als de geschiedenis van zijn regeerperiode wordt geschre ven zonder overdrijven een uiterst complexe taak dan zal zo goed als zeker worden gezegd dat deze periode en met name de laatste paar jaar aan het binnenlandse front worden gekarakteriseerd door wat men zou kunnen om schrijven als een gebrek aan werkelijkheidszin, dat nog eens versterkt werd door een teveel aan ambitie. Telkens als er moeilijkheden dreigen aan het economisch front roept Ceausescu de Roemenen op om de broemriem wat strak ker aan te halen en nog wat harder te werken. In eigenaardige pogingen om onwaarschijnlijke doelen te bereiken benoemde Ceausescu vrienden en verwanten op hoge posten in het staatsappa raat en de partij. Dit ging vaak gepaard met massale zuiverin gen op het hoogste niveau die weinig bijdroegen tot een op lossing van 's lands problemen en die Roemenië dichter in de richt)Ag van de Sovjet-Unie dreven dan jaren het geval was geweest. Voor vele Roemenen zit er een ontegenzeggelijke ironie in deze ontwikkeling. In de jaren zestig toen het economische sa menwerkingsverband voor de Oostbloklanden, de Comecon, nog maar net bestond, kwam het geregeld voor dat Roeme nië gebruik maakte van zijn vetorecht omdat het bang was dat zijn soevereiniteit in ge vaar kwam. Maar toen eerder dit jaar duidelijk werd dat Po len zijn handelsverplichtingen aan de Comecon niet zou na komen, was Roemenië een van de eerste landen die daarover klaagde. Samenwerking Hoewel Roemenië nu een be hoorlijke hoeveelheid eigen olie produceert, heeft Ceauses cu de Sovjet-Unie om nog meer ruwe olie gevraagd. Tij dens een bijeenkomst van het Centraal Comité van de com munistische partij vorige week, vroeg president Ceau sescu: „Welk probleem kan be langrijker zijn dan een juiste mate van samenwerking bin nen de Comecon?" Hij spoorde de Roemeense af gevaardigden bij deze organi satie aan om nog harder te proberen om de grondstoffen die Roemenië nodig heeft, vei lig te stellen en zei dat de han del tussen Roemenië en de Co mecon simpelweg opgevoerd moest worden. Toen hij in de zelfde toespraak ook opriep tot bezuinigingen op de defensie begroting, was bij velen in Boekarest de indruk gewekt dat de cirkel rond was. Come con, t j leek hij te zeggen, kon erg belastend zijn, maar had uiteindelijk toch zijn voorde len. In Roemenië zijn geen dissi denten actief zoals in Polen en ook de kerk speelt nauwelijks een rol van betekenis. Het te genstrijdige pluralisme zoals dat in Polen heerst zal Roeme nië dan ook de eerstkomende jaren nog niet bereiken. Maar er zijn wel sporadische stakin gen en werkonderbrekingen geweest in belangrijke indu strieën, zoals de olievelden en de kolenmijnen, terwijl er aan het landbouwfront volgens de autoriteiten „op grote schaal verspild, gehamsterd en gepro fiteerd is". Sinds kort is ham steren een vaste gewoonte in vele Oosteuropese landen in Roemenië strafbaar. Italiaan doodsbang voor aardbeving ROME Hoe diep de wonden zijn die de aard beving (II Terremoto) van vorig jaar bij de be volking van Napels heeft achtergelaten, en hoe groot de angst is voor de volgende, heeft een voor val in een Napolitaanse bioscoop afgelopen zon dag aangetoond. Drie kinderen verkeren nu nog in levensgevaar, ver trapt als ze zijn in de pa niek die uitbrak toen ie mand in een bioscoop „terremoto" riep. De bioscoop was uitver kocht zondagmiddag, met 1.700 toeschouwers. De film die draaide heette „La Boum" (De fuif), een spektakel voor jong en oud, vooral voor jong. De politie speurt eigenlijk naar de persoon die te gen het „happy end" van de film ineens opstond en „aardbeving" schreeuw de. Hij is onvindbaar, en kan dat beter blijven. De paniek die zijn kreet aan richtte was onverstel baar. Moeders vielen flauw, kinderen begon nen te krijsen, en alles wat nog leven in zich had, haastte zich naar of liever stortte zich op de uitgang. Tientallen per sonen, en uiteraard voor al de zwakkeren, werden onder de voet gelopen, in elkaar gedrukt of ge woon vertrapt. Stoelen werden door wanhopige mensen eenvoudigweg losgerukt. Onbeschrijfe lijke taferelen, volgens die enkelen die nog bij hun positieven bleven. Mensen waren door hun doodsangst als zodanig niet meer te herkennen. Het einde van de „fuif" bracht zes ernstig gewon de vrouwen en kinderen van wie drie het waar schijnlijk niet meer zul len halen. Tientallen hebben lichtere verwon dingen. Het vreemdst van dit alles is dat al die 1.700 mensen zich na de kreet „terremoto" slechts door de hoofdingang naar buiten wilden wer ken, terwijl de nooduit gangen die dicht maar niet op slot waren, onbe nut bleven. De politie heeft geconstateerd dat de bioscoop alle veilig heidsvoorzieningen ge troffen had, zoals be hoort. Waarom de onbe kende persoon die fatale kreet slaakte is niet be kend. Heeft hij een grap willen uithalen, of heeft hij werkelijk iets gevoeld of althans gedacht iets te voelen dat op een trilling leek? Alleen hijzelf kan het antwoord geven. De gevoeligste meters van de wetenschap hebben in elk geval die zondagmid dag in Napels geen enke le beweging van de grond kunnen registre ren. De bevolking van Napels is na alle aardbe vingen en andere sociale rampen van de laatste ja ren zo schichtig voor elk nieuw onheil geworden dat het verschil tussen inbeelding en realiteit geleidelijk is gaan verva gen. WASHINGTON Terwijl in Genève gisteren de Amerikaanse en Russische onderhandelaars hun eerste onderhoud hadden over de beperking van de nucleaire arsenalen in Europa, heeft het Kremlin aanwijzingen gegeven dat het bereid is tot compro missen. In het belangrijke weekblad Literaturnaja Gazetta werd gesteld dat de Sovjet-Unie „bereid is tot compromissen ten aan zien van evenwichtige, rechtvaardige besluiten die voor beide kanten aanvaardbaar zijn". „Er bestaan geen redenen een won der te verwachten", maar de Sovjets willen „alles doen" om een geslaagd eindresultaat te bereiken. De Sovjet-Unie wil met name dat de VS niet langer streven naar een „overwicht". De VS hebben in de onderhandelingen maar een voorstel: de nul-optie van president Reagan, en zij hebben geen andere voor stellen om op terug te kunnen vallen. De Amerikaanse nul-optie houdt in geen nieuwe Amerikaanse wapens als de Sovjets als hun soortgelijke wapens van het type SS opruimen. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Koning Boude- wijn van België heeft gisteren de franstalige christen-demo craat (PSC) Charles Ferdinand Nothomb, tot kabinetsforma teur benoemd, nadat eerder de liberaal Willy de Clercq zijn poging daartoe had opgegeven. PSC-er Nothomb is minister van Buitenlandse Zaken in het aftredend rooms-rode kabinet Eyskens en was eerder voor zitter van zijn partij en van de Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers. Alge meen wordt verwacht dat Not homb een zo breed mogelijke basis zal zoeken voor een nieu we Belgische regering. Not homb was evenals de meer derheid in de PSC-leiding te genstander van de poging van de vorige formateur om een centrum-rechtse regering op de been te brengen. Partij voorzitter van de PSC, Van den Boeynants, was echter voor een kabinet zonder socia listen en trok gisteren uit zijn nederlaag binnen zijn part(j de consequentie en trad af.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11