Handtekeningen actie voor Russische joden op stapel Regenwoud verdwijnt met veertig hectare per minuut Amsterdamse politie: geen sprake van angst kerk wereld Rechtbank laat ruimte voor hulp bij zelfdoding f Negen bisschopszetels in Duitsland binnen een jaar vakant Van 15 december tot eind januari zal in Ne derland de actie „Eén miljoen handtekeningen voor Russische joden" worden gehouden, geor ganiseerd door het „Soli- dariteitscomité voor Jo den in de Sovjet-Unie" en de „Stichting tot steun aan Joden in Arabische en Oosteuropese landen". De miljoen handtekenin gen zijn ten gunste van de in Rusland wonende joden, die al jarenlang vragen om een uitreisvi sum. Het aantal uitreisvisa voor Russische joden is, volgens de organisatoren, de laatste ja ren dramatisch teruggelopen, namelijk van vierduizend per maand in 1979 tot nog geen vierhonderd per maand nu. Het aantal processen tegen joden neemt toe, evenals de intimidatie. De handtekeningenactie is bedoeld als een protest hier tegen. Het is de bedoeling de één miljoen handtekeningen in het voorjaar aan te bieden aan de commissie „Mensen rechten" van het Europese parlement. Er wordt samen gewerkt met andere Europe se organisaties. Behalve alle joodse organisa ties in Europa zullen ook de Nederlandse kerken en vak organisaties van leraren en onderwijzers worden bena derd. Medewerking is al toe gezegd door de Nederlandse hervoimde kerk, de gerefor meerde kerken in Nederland, de christelijk gereformeerde kerken, de evangelisch lu therse kerk en de unie van baptistengemeenten in Ne derland. De actie zal worden ingeluid met een solidariteitsbijeen- komst op dinsdag 15 decem ber om acht uur 's avonds in het Congresgebouw in Den Haag. De voorzitter van de Raad van Kerken, prof. dr. H. Berkhof, zal dan het woord voeren. De manifesta tie wordt afgesloten met een tocht naar de Russische am bassade. Korte metten De Argentijnse bisschop penconferentie bekijkt mo menteel een verzoek van de organisatoren van het eucha ristisch wereldcongres om het drieënveertigste congres in 1985 in Argentinië te hou den. Als redenen voor het verzoek worden genoemd de groeiende religiositeit in het land en het grote succes van het congres in 1934. Toen wa ren meer dan een half mil joen mensen naar Buenos Ai res gekomen. Het congres had een over het hele land verbreide vernieuwingsbe weging op gang gebracht. Het tweeënveertigste congres werd dit jaar in juli in Lour- des gehouden met ongeveer dertigduizend deelnemers uit 142 landen. De vluchtelingen uit Viet nam, die de laatste tijd in Ja pan aankomen, voeren als reden voor hun vlucht steeds vaker het verlangen naar vrijheid van godsdienst aan. Tussen de zestig en negentig procent van de in de afgelo pen maanden naar Japan ge vluchte Vietnamezen zijn ka tholiek. Hun aantal stijgt voortdurend. Zij worden in toenemende mate onder druk gezet en vervolgd. Vooral ge beurt dat in de katholieke centra in het zuiden van het land. Zondags worden op de zelfde tijd als de kerkdien sten politieke discussiebijeen komsten belegd en wie daar aan niet meedoet raakt zijn werkvergunning kwijt of krijgt geen bonnen voor le vensmiddelen. Priesters wor den gestuurd naar herscho lingskampen, waar sommi gen al een gewelddadige dood zouden zijn gestorven. Vrouwelijke religieuzen wor den overgeplaatst naar afge legen streken en steeds veel- vuldiger worden katholieke leerkrachten uit de scholen verwijderd. Spaanse en Amerikaanse geleerden hebben in de El- Juyogrot, een archeologische vindplaats bij de stad Santan der aan de noordkust van Spanje, het eerste intact ge bleven religieuze heiligdom ontdekt uit het begin van het stenen tijdperk (veertiendui zend jaar geleden). Het be staat uit een altaar met een gebeeldhouwde stenen kop, waarvan de ene helft een man met een snor en de an dere helft een dier voorstelt. De vondst is van grote bete kenis voor de geleerden, die al lang zoeken naar andere bewijzen dan muurschilde ringen, versierde voorwer pen of begrafenisoffers, die op het bestaan van godsdien stige rituelen uit het stenen tijdperk wijzen. De voor zover bekend oud ste bisschop ter wereld, Ed ward Howard, de vroegere aartsbisschop van Portland in de Amerikaanse staat Ore gon, is 104 jaar geworden. Hij is al priester sinds 1906 en bisschop sinds 1926. De klokslag van de kerk van St. Mary in Oxford ver stoort de openbare rust niet. Integendeel, de klank is „zacht en mooi". Tot deze uitspraak kwam rechter Fearn en wees de klacht van een hotelier af, die over ver storing van de openbare rust had geklóagd. In plaats van de gevraagde schadeloosstel ling van ruim vierduizend gulden te ontvangen, moest de man de kosten van het ge ding van ruim vierhonderd gulden betalen. De klok slaat ongestoord door, elk kwar tier. woensdag 2 december 198! pagina 10 ONRUST OVER UITLATINGEN EIGEN PSYCHOLOOG p ig AMSTERDAM Niet alleen de recente uitlatingen van politici psycholoog Frans Denkers hebben voor nieuwe onrust in hé' Amsterdamse politiekorps gezorgd, maar ook het uitblijven vaL;' toepasselijke maatregelen om de werkdruk te verlichten Dienstgroepen van de bureaus Warmoesstraat en Van Bleyen berglaan spreken in interne telegrammen en resoluties hun toe; nemende onvrede met de huidige gang van zaken uit en dringefr- nogmaals bij het hoofdbestuur van de Nederlandse Politiebond aan op extra maatregelen en acties. De uitlatingen van psycholoog Frans Denkers tijdens het cona gres „Politie en Onveiligheid", als zou het optreden van de Nev derlandse politie voor een belangrijk deel worden ingegeven door angst, zijn in het Amsterdamse korps zeer hoog opgend- men. „We zijn het beu dat er alsmaar tegen ons aangeschop' wordt en dat er nu zelfs uit eigen kring dusdanig commentaar op ons geleverd wordt", aldus een woordvoerder. In een brief aan alle leden van de gemeentepolitie verwoorde personeel van bureau Warmoesstraat haar ongerustheid al..- volgt: „Door de uitspraken van de heer Denkers, die naar onzi mening gebaseerd zijn op enkele individuele meningen en nia voortvloeien uit een gedegen onderzoek over een vermeend angstcomplex bij de politie, wordt de indruk gewekt dat de veil ligheid van de burgerij niet voldoende gewaarborgd is. Wij zij® van mening dat de politie haar taak naar behoren vervult en da de burgerij in de door Denkers geschetste gevallen op snelle as sistentie kan rekenen". Dat de politie-psycholoog zelf ook niet al te zeker was van di juistheid van zijn uitlatingen, bleek wel uit het laatste gesprei dat hij in de holst van de nacht van 26 op 27 november met d< actievoerders had. Uit dit gesprek, dat plaatsvond op bureai^ Warmoesstraat, bleek dat de woorden van Denkers in de perl juist waren weergegeven. Maar tevens bleek dat ze niet gebal seerd waren op gedegen onderzoek, maar op uitlatingen van ee^ zestal politiemensen, gedaan bij opnamen voor de film „Voor d< duvel niet bang". Denkers verklaarde toen dat hij in de toe- komst zijn uitspraken kritischer zou afwegen. Personeelsleden van het bureau Van Leyenberglaan zeggen zeeu- teleurgesteld te zijn over de resultaten van het landelijk overlej tussen de politiebonden en minister Van Thijn. Het uitblijver van maatregelen ter verlichting van de werkdruk en het op d« lange baan schuiven van de extra geldelijke tegemoetkoming- hebben hun ongerustheid en onvrede nog versterkt. Zij zetter^ uiteen dat er juist in de huidige en steeds verslechterende econo-V mische situatie op de politie een extra zware wissel wordt geo1 trokken. „Meer werklozen brengen meer criminaliteit en mee&c sociale probleemgevallen met zich mee". ROTTERDAM De uitspraak van de Rotterdamse rechtbank3 die gisteren een vrouw uit Dordrecht tot een voorwaardelijk/Cl straf veroordeelde wegens het onzorgvuldig verlenen van huil bij zelfdoding, is van principieel belang. Voor het eerst worq"" aangegeven dat hulp bij zelfdoding niet altijd strafbaar is. D rechtbank vindt dat de beslissing van iemand die een eind ac£| zijn leven wil maken, dient te worden gerespecteerd. In gevai len van groot psychisch of lichamelijk lijden mag de hulp vak* anderen worden ingeroepen, omdat de betrokkene zelf veel» niet in staat is een zachte dood te bewerkstelligen, aldus dL rechtbank. Hulp bij zelfdoding mag volgens de rechtbank worden verleent als wordt voldaan aan een groot aantal eisen van zorgvuldig c heid. „Dan gaat het belang van degene die wil sterven boven he,, belang dat de wetgever beoogde te beschermen door hulp br^ zelfmoord strafbaar te stellen", aldus het vonnis. De rechtbank vindt wel dat een dergelijke beslissing nooit alleen? mag worden genomen: er moet op zijn minst een arts wordejV geraadpleegd. Hij moet ook het middel voorschrijven en altern^ tieve mogelijkheden voor hulp overwegen. Dit dient ook om r achter te komen of de vraag naar doodshulp geen vraag is orM levenshulp. !"1 Naar het oordeel van de rechtbank had de 76-jarige Dordtsr' vrouw bij de huisarts van haar vriendin moeten nagaan of zre inderdaad aan kanker leed en of er andere mogelijkheden vocrs hulp waren. Achteraf is gebleken dat haar vriendin geen kaïf" ker had. Gezien de leeftijd van de beklaagde en de psychisch 5 gevolgen van een gevangenisstraf besloot de rechtbank slechf.. een voorwaardelijke straf op te leggen. De eerste weken van dU( proeftijd van één jaar krijgt zij huisarrest opgelegd. De veroor deelde is niet van plan in hoger beroep te gaan. ov BINNENLAND leidse courant Regering DDR wars van vredes beweging De regering van de DDR is niet van zins een vredesbewe ging naar Westeuropees mo del op haar grondgebied toe te laten. Dat blijkt uit de reactie van leidende politici op de aandrang van enkele duizen den jonge Oostduitsers om vervangende dienstplicht mo gelijk te maken. In de zeven miljoen leden tel lende protestantse kerk van de DDR is de afgelopen maanden een levendige dis cussie gevoerd over een „vre de zonder wapens". In korte tijd ondertekenden vierdui zend jongeren een petitie aan de leiding van de kerk, waar in zij haar vroegen zich bij de regering sterk te maken voor de invoering van een „sociale vredesdienst". Als alternatief voor anderhalf jaar militaire opleiding bij het nationale volksleger zou men sociale dienstplicht moeten kunnen vervullen in ziekenhuizen, bejaardentehuizen en andere sociale instellingen. De politieke leiding van de DDR heeft lange tijd de dis cussie over vrede binnen de kerken doodgezwegen en hei melijk toegestaan. Maar nu lijkt ze bang te zijn, dat het pacificisme, zoals dit zich uit in West-Duitsland en andere Westeuropese landen, naar de DDR zal overslaan. Voor de komende maanden heeft Oost-Berlijn een tegencam- pagne op grote schaal aange kondigd onder het motto: „De vrede moet verdedigd worden de vrede moet bewapend zijn". Daarbij zou de staats- jeugdorganisatie FDJ „de ver dedigingsbereidheid van alle meisjes en jongens moeten verhogen en de besten win nen voor een militair beroep". De benoeming van de aartsbisschop van Mtlnchen en er Freising, kardinaal Joseph Ratzinger, bij de Romein- K' se curie als prefect van de congregatie voor de ge- loofsleer, heeft weer eens de aandacht gevestigd op het feit, dat in de katholieke kerk in Duitsland naar ja het zich laat aanzien binnen een jaar negen bis- at schopszetels opnieuw moeten worden bezet. Zij zijn d al vakant of zij worden het, omdat de bisschop vijf- enzeventig jaar wordt. Hun ontslag hebben al ingediend kardinaal Hermann Volk, r bisschop van Mainz, Alois Brems, bisschop van Eichstótt, \i Eduard Schick, bisschop van Fulda en Anton Hofman, bis- V schop van Passau. De paus heeft hun verzocht aan te blijven tot een opvolger is benoemd. De bisschop van Regensburg, Rudolf Graber, die ook zijn ontslag heeft ingediend, is door de paus tot apostolisch administrator benoemd. Dan is er nóg d de bisschopszetel van Limburg, die sinds het heengaan van bisschop Wilhelm Kempf nog altijd vakant is. Eind van dit jaar wordt de voorzitter van de Duitse bisschop- penconferentie en aartsbisschop van Keulen, kardinaal Jo- seph Höffner, vijfenzeventig jaar. Ook hij zal dan zijn ontslag B bij de paus indienen. Tot september 1982 zal hij nog voorzitter Is van de bisschoppenconferentie zijn en tot zolang zal hij ook IIE wel in Keulen aanblijven. Wie dan voorzitter van de bis- tij schoppenconferentie zal worden, nu kardinaal Ratzinger daarvoor niet meer in aanmerking komt, is niet te zeggen. Eind volgend jaar wordt ook de bisschop van Hildesheim, i Heinrich Maria Janssen, vijfenzeventig jaar. da Deze leeftijdsgrens voor bisschoppen is terug te voeren tot het motu proprio „Ecclesiae sanctae" uit 1966, waarin alle dioee- r1 sane bisschoppen en hen, die rechtens met hen zijn gelijkge- 1 1 steld, wordt verzocht niet later dan na het bereiken van het fS vijfenzeventigste levensjaar zelf de bevoegde autoriteit (de kt paus) mee te delen, dat zij afstand doen van hun ambt, die faj dan na afweging van de omstandigheden in elk afzonderlijk L geval zal beslissen. Als bij de bovengenoemde opsomming ook P nog eens de wijbisschoppen worden betrokken, waarvoor rn deze regeling overigens niet direct geldt, dan zal in de ko- SC mende vijf jaar een kwart van de leden van de Duitse bis- j schoppenconferentie moeten worden vervangen. L LEIDSE BOTANICUS BLU MET GROEIENDE BEZORGDHEID Aan prins Bernhard werd het eerste exemplaar overhandigd van „Het Tropisch Regenwoud een eerste kennismaking". Op de foto van recht naar links: de prins, dr M. Jacobs en D. Coutinho, uitgever. Jacobs, is de „zwerfland- bouw". Daarbii worden door de plaatselijke bevolking klei ne stukken bossen gekaapt, beplant en na een of enkele oogsten weer verlaten, omdat de opbrengst snel afneemt. Als gevolg van de krachtige aanwas van de bevolking wordt deze landbouwmethode nu op talloze plaatsen toege past. Al die kleine stukjes bij elkaar vormen samen een enorme oppervlakte. Een ver ergerende factor is daarbij, dat de mensen ook hout nodig hebben om hun potje te ko ken. Een derde hoofdoorzaak is de omzetting van bos in gras land. Dat maakt het mogelijk om slachtvee te weiden, 'waar van het vlees wordt geëxpor teerd. In Brazilië werd tussen 1966 en 1978 voor dat doel 80.000 vierkante kilometer oerwoud geveld. Als gevolg daarvan konden de Amerika nen, maar ook wij Nederlan ders, meer en goedkoper Hamburgers eten. Waarmee dus een extra reden gegeven is om de consumptie van deze delicatesse te mati gen. Wat de voorstanders van behoud van het regenwoud verder nog kunnen doen „Steun geven aan het Wereld Natuur Fonds", meent botani cus Jacobs. „Die heeft de beste organisatie om absolute bescherming van het regen- bos te bevorderen. In alle re- genboslanden zijn de plannen daarvoor in de maak of al ge reed". Volgend najaar start het Wereld Natuur Fonds met een nieuwe actie om aan de verwezenlijking daarvan een extra stimulans te geven. Prins Bernhard, als immer hevig geïnteresseerd in alle activiteiten van deze organi satie, heeft afgelopen vrijdag het eerste exemplaar gekre gen van „Het Tropisch Re genwoud een eerste ken nismaking". De heer Vernè- de, secretaris van de prins, heeft het boek inmiddels gele zen. En met zoveel interesse, zo is de auteur gebleken, dat hij de prins heeft aangeraden het boek ook zélf door te ne men. WILLEM SCHEER Dr. M.Jacobs: Het Tropisch Regenwoud een eerste kennismaking (Uitg. Dick Coutinhó, Muiderberg; prijs ƒ48,50) ZEIST/LEIDEN Nogal wat collega's van de Leidse botanicus dr M. Jacobs doen erg cynisch over de toe komst van het tropische re genwoud: „Ach, dat regen woud dat is toch een ver loren zaak. Laten we maar de insectenpoten in ons mu seum gaan tellen". Jacobs zelf verfoeit een dergelijk fatalisme. „Er begint nu juist wat meer begrip te komen voor het belang van dat oer woud. Ook op officieel ni veau is een duidelijke wil ontstaan om niet alles naar de knoppen te laten gaan. Dat kleine clubje van na tuurbeschermers in de we reld moet doorgaan met in formatie verschaffen. Ook de gezagsdragers in Zuid- Amerika, Azië en Afrika zijn er wel degelijk ontvan kelijk voor. We maken hele maal geen slechte kans dat er uiteindelijk toch een re delijk deel van die kostelijke schatkamer intact blijft". Met zijn gisteren verschenen boek „Het Tropische Regen woud een eerste kennisma king", levert Jacobs een 318 pagina's tellende bijdrage aan die informatieverschaffing. In een taal, die voor leken be grijpelijk, maar daarom nog niet minder wetenschappelijk is. Volgens de Wageningse hoogleraar bosteelt, dr R. Ol- deman, althans, zal het gees teskind van de Leidenaar de komende decennia als een bij bel worden gehanteerd door iedereen, die met het regen woud te maken heeft. „Dit wordt hèt standaardwerk". Tropische regenwouden (200 cm. neerslag per jaar, 100 a 200 soorten per ha., een bla derdak van 20 a 30 meter dik te, een totale hoogte van 30 40 meter) bevinden zich thans nog voornamelijk in het Ama zone-gebied, de Maleise Ar chipel en het westelijk deel van Afrika, langs de Evenaar. Ze worden zo driftig gekapt, dat hun oppervlakte jaarlijks afneemt met een gebied dat meer dan drie keer zo groot als Nederland is. Per minuut gaat er ongeveer veertig ha tegen de vlakte. Per etmaal 57.600 ha. „En wat weg is, komt niet meer terug", aldus botanicus Jacobs. „Herbebos sing is geen remedie in de zin, dat dat het verlies aan regen woud zou kunnen compense ren. Daarvoor is de structuur en samenstelling ervan tè in gewikkeld. Natuurlijk herstel is in theorie denkbaar. Maar na een ingreep van enige om vang vergt dat wel een tijds bestek dat je moet uitdrukken in eeuwen". Schatkamer Twaalf redenen onderscheidt Jacobs, op grond waarvan het verdwijnen van de regenwou den een ramp voor de mens heid moet worden genoemd. Niet de onbelangrijkste daar van is dat deze oerwouden een unieke „genetische schat kamer" vormen. Jacobs: „Al leen al in Maleise Archipel heb je 25.000 verschillende soorten zaadplanten. Die bie den een ongehoorde hoeveel heid materiaal voor verede ling van de cultuurgewassen, zoals die door de mens ge bruikt worden. Veredeling houdt in, dat door middel van kruisingen allerlei gewenste eigenschappen van wilde ras sen in de cultuurgewassen worden ingebracht. Geschikt heid voor een bepaald soort bodem bijvoorbeeld, of weer stand tegen ziektes. In de tro pische landbouw is dat al lang geleden gedaan. Met tropische fruitbomen, zoals doerian, manga, rambetan, banaan, ci trus, zou het ook kunnen ge beuren. En wie weet voor welke andere doeleinden al die verschillende oerwoud- planten in de toekomst nog geschikt blijken te zijn? Ca cao, rotan, rubber en het anti- malariamiddel kina komen er tenslotte ook vandaan. Mét het kappen van de wouden beperken we ook rampzalige wijze onze mogelijkheden voor nieuwe toepassingen". „Maar ook bijvoorbeeld ter voorkoming van erosie is het regenbos van essentieel be lang. De bomen houden de bodem vast; als die bloot komt, spoelt de regen hem weg. De weggespoelde grond komt in de rivieren en hoogt stroomafwaarts de bedding op, waardoor eerder overstro mingen optreden. Bovendien reguleert het bos de afvoer van regenwater, doordat de humus als een spons werkt. Is er geen bos om als buffer te dienen, dan stort al het water zich dadelijk in de rivieren, die spoedig daarna alweer droog staan, zodat de mensen die er langs wonen, gecon fronteerd worden met een te kort aan water. En door de grote hoeveelheden water damp die een bos afgeeft, wordt in de omstreken het klimaat verzacht: minder heet en droog overdag, minder kil 's nachts; dat geeft betere mo gelijkheden voor land- en tuinbouw". Ook op de koolstofhuishou ding op aarde, hebben de re- genbossen hun invloed. De vrees wordt soms uitgespro ken dat door ontginning en verbranding van de regen wouden zoveel CO 2 in de lucht komt, dat het klimaat over de hele wereld beïn vloed wordt. Jacobs zelf meent echter, dat dit pro bleem te ingewikkeld is om er een duidelijke uitspraak over te kunnen doen. Parketvloer De behoefte van het rijke Westen aan een fraaie parket vloer in de huiskamer is een van de oorzaken, die aan het verdwijnen van het regen woud ten grondslag liggen. In dertig jaar vervijftienvoudig- de de export van (timmer- )hout uit de tropen, terwijl het binnenlands verbruik verdub belde. De totale exportwaarde steeg van 272 miljoen dollar in 1954 naar 4.200 miljoen dol lar in 1976. Toch ligt hierin niet de belangrijkste bedrei ging. De voornaamste achter grond van het probleem, stelt Nieuwe bijbel voor vrienden van het regen- Woudreuzen wijken voor hamburgers woud

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10