ABN Spaardeposito's 1 tot 6 jaar vast ABN Bank Banenplan komt niet uit de verf Astronauten gaan in ruimte son verspieder repareren alf miljoen uizen wacht opknapbeurt Ook universiteit ontkomt niet aan bezuiniging Iedereen mag eigen gegevens in persoonsregisters weten £cidóc@omcmt Bedrijvigheid en werk FNV: Rl INNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 1 DECEMBER 1981 PAGINA 9 ladio in staking: ieuws meest gemist LVERSUM De meeste Nederlanders bben op de stakingsdag van de radiomen- j op 16 oktober het meest het nieuws ge- st. Dat is gebleken bij een enquête door afdeling kijk- en luisteronderzoek van de )S. erder werden vooral ook verkeersinfor- atie, de programma's van de Evangelische inroep en de actualiteitenrubrieken het leest gemist. Van alle ondervraagden vond bchts 53 procent het erg vevelend dat er e ochtend geen Nederlandse radio-uitzen- hgen waren. De rest was niet geschokt, m derde deel had zijn heil gezocht bij bui- nlandse stations, velen kochten een krant, isterde naar radiopiraten of gingen zelf aar een band of plaat afdraaien. Commissie: zes maal per jaar verlof voor gevangene DEN HAAG Gedetineerden met een werkelijke resterende straftijd van drie maanden of meer moeten in het laatste jaar voor hun voorwaardelijke invrijheidsstelling dan wel onvoor waardelijk ontslag, in aanmerking komen voor verlof. In dat laatste jaar zou maximaal zes maal verlof moeten worden ver leend. De commissie voorbereiding algemene verlofregeling heeft dit voorgesteld aan minister De Ruiter van justitie. Persoonlijke omstandigheden zullen als grond voor strafonderbreking plaats moeten maken voor de overweging dat verlof voor reso cialisatie nuttig is. Het aantal gedetineerden dat in de eerste twee maanden na de invoering van de nieuwe verofregeling voor strafonderbreking in aanmerking komt, raamt de com missie op vijfhonderd. Per jaar zouden zesduizend gedetineer- en van de verlofregeling gebruik kunnen maken. Zwaar arrest voor bestuurders van soldatenvakbond UTRECHT De commandant van de Hojelkazerne in Utrecht heeft gisteren zes hoofdbestuurders van de soldaten- vakbond VVDM straffen van vijf tot acht dagen zwaar arrest gegeven, van wege hun geüniformeerde deelname aan de anti-kernwapéndemonstratie in Amsterdam. Vier van de hoofdbestuur ders kregen acht dagen, omdat ze al eerder zonder toestemming in uniform hadden gedemonstreerd. Twee bestuur ders onder wie VVDM-voorzitter Wim Neijndorff kregen vijf dagen zwaar arrest. Afgelopen vrijdag kreeg de eerste VVDM-hoofdbestuurder zijn straf te horen acht dagen zwaar. Van der Doef: Meer banen bij de PTT DEN HAAG Het aantal banen bij de PTT kan van 104.000 op 110.000 gebracht worden. Dit stelt staatssecretaris Van der Doef van verkeer en waterstaat in de „Com puterkrant". Een noodzakelijke voorwaarde voor personeelsuitbrei ding is volgens Van der Doef het uitbreiden van de gelddiensten. Voorts derikt hij aan het verwezen lijken van de Postbank en aan deeltijdarbeid. De staatssecretaris wil verder de telefoontarieven de komende jaren bevriezen, omdat hij vreest dat anders meer mensen hun telefoon opzeggen en er per saldo minder geld binnenkomt. [JEDERLANDS INSTRUMENT BUITEN WERKING 'an onze redacteur ruimte vaart) OUSTON Er lijkt een >ede kans te bestaan dat dens de elfde vlucht een Amerikaanse limtependel door de be- ranning in de ruimte een langrijke reparatie zal orden uitgevoerd aan de ote, ruim 2,3 ton wegen- NASA-kunstmaan VIM (Solar Maximum iission). Die SMM, met belangrijkste onder- lekingsinstrument een in ederland ontwikkeld en ïbouwd apparaat, werd 14 februari 1980 gelan- ?erd, zond acht maanden lang belangwekkende ge gevens over zonneactivi- teiten naar de aarde, maar kampt al sinds een jaar met ernstige technische problemen, waardoor het instrumentarium niet meer op de zon kan wor den gericht. Zoals de zaken er nu voor staan, zal de elfde ruimtepen- delmissie op 24 oktober 1983 beginnen, maar er is natuur- lijk een royale kans, dat het Doorgebrand enkele maanden later wordt. In elk geval lijkt het erop. dat de vlucht plaatsvindt slechts enkele weken na de eerste Spacelab-missie aan boord van een ruifritependel. Zoals be kend staat het vrijwel vast, dat aan de vlucht van Spacelab-I zal worden deelgenomen door de Nederlandse astronaut dr. Wubbo Qckels. De reparateurs van de SMM zullen de defecte kunstmaan in zijn baan om de aarde tot op een afstand van 30 meter na deren. waarna een of twee be- maningsleden tijdens een ruimtewandeling de SMM naar de pendel brengen voor de definitieve reparatie. Het gaat waarschijnlijk om een betrekkelijk simpele ingreep: de vervanging van een „kas tje" met zekeringen. De in de SMM gebruikte zekeringen lij ken van inferieure kwaliteit te zijn geweest. Ze waren niet be stand tegen het luchtledige van de ruimte (daardoor ont stonden er barsten) en brand den door bij een veel geringe re stroomsterkte dan was bere kend. Door het uitvallen van die zekeringen lieten de vlieg wielen, die de stand van de sa telliet moeten regelen, het ten slotte volledig afweten. Aan boord van de SMM bevin den zich instrumenten voor het verrichten van zeven ver schillende onderzoekingen met betrekking tot de zon. Het belangrijkste van die instru menten is een door het Utrechtse Laboratorium voor Ruimteonderzoek ontwikkelde Gordon Fullerton (links) en Jack Lousma (rechts), de laatste van Friese afkomst, zijn aangewezen als de astronauten die in maart de derde vlucht van de ruimte pendel zullen uitvoeren. Hun opvolgers zullen in oktober volgend jaar de eerste Spacelab-vlucht uitvoeren. röntgenstralingsspectrometer, men ten werd het Utrechtse in- waarmee voor het eerst in strumentarium, dat uniek is in de geschiedenis zonneacti- zijn soort, destijds door NASA viteiten werden „afgebeeld" in gekozen uit in totaal 43 voor de regionen van de zogenaam- stellen. In 1985 zal een ruimte- de harde röntgenstraling. Sa- pendel de SMM naar de aarde men met zes andere experi- terugnemen. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De komende tien jaar moeten er een alf miljoen na-oorlogse woningwetwoningen worden )geknapt. Een bedrag van twintigduizend gulden per 'oning is voldoende om verkrotting tegen te gaan. Dit aat in een advies, dat, als het volgende week wordt angenomen in de Raad voor de Volkshuivesting, Jprdt uitgebracht aan VRO-minister Van Dam. |jen werkgroep uit de Raad heeft dit advies uit eigen beweging Igesteld. omdat steeds minder huurders bereid zouden zijn mee betalen aan verbetering van hun woningen. Daarbij komt nog it de eisen van brandweer en GEB steeds hoger worden, ter ijl die eisen voor de bewoners geen zichtbaar resultaat opleve- ;n. nds 1945 zijn er zo'n anderhalf miljoen woningwetwoningen ibouwd. waarvan het grootste deel nu aan verbetering toe is. n belangrijke oorzaak daarvan is dat men in de eerste jaren de oorlog vaak meost woekeren met bouwmaterialenk, aldus Raad. LM NA PLICHTINGZAAK: .Wij missen het geld niet" "HIPHOL Uit de pekhouding van de KLM ijkt op geen enkele ma- ier dat de maatschappij og 700.000 gulden tegoed eeft van de Amerikaanse liegtuigbouwer McDon- ell-Douglas. Of deze eekpenningen zijn blij- en hangen aan de strijk- ok van de voormalige X,M-directeur ir. F.B., of dat het geld helemaal niet is uitbetaald kan op grond van de bij de KLM beken de gegevens niet worden aangetoond. Het geld wordt dan ook niet ge mist.' Dit heeft een woord voerder van de lucht vaartmaatschappij gister middag bekend gemaakt. De Amsterdamse officier van justitie mr. R. Behling. die de verduisteringszaak al ruim 2.5 jaar in behandeling heeft, ver moedt dat de steekpenningen van McDonnell in de zakken van directeur F.B. zijn beland, zonder dat de KLM daar weet van had. Voor het delict' ver duistering is het overigens niet van belang of de partij voor wie de verduisterde gelden be stemd zijn, op de hoogte is van het feit dat er gelden aan der den zijn verstrekt, aldus Be hling. (Vervolg van de voorpagina) De delegatie van het we tenschappelijk onderwijs, die in een verbitterde stemming aan het overlég was begonnen, kreeg van minister Van Kemenade te horen dat er ook in het wetenschappelijk onder wijs niet. te ontkomen valt aan verdere bezuinigin gen.Slechts op enkele punten wilde de bewinds man tegemoetkomen aan de bezwaren die door de universiteiten werden aangevoerd tegen hetgeen het wetenschappelijk on derwijs volgens plan zou moeten inleveren. Zo zal het reservepotje 6 mil joen (het zogenaamde pijnpo- tje), ni,i al op voorhand worden verdeeld tussen de universitei ten. Verder heeft hij besloten een bezuinigihg van 4 miljoen op het zuiver wetenschappelijk onderzoek (ZWO) niet te laten Een bezuiniging van 33 mil joen gulden op de post „ove rige lasten" van universiteiten (onderhoud gebouwen, ener giekosten) zal voorlopig niet worden doorgevoerd. Een en ander betekent, dat het weten schappelijk onderwijs volgend jaar toch een kleine honderd miljoen gulden zal moeten be zuinigen. De colleges van be stuur van de universiteiten zullen nog deze maand van de minister te horep krijgen op welke financiële middelen zij de komende jaren kunnen re kenen bij het opstellen van hun begroting. Jongeren kiezen vaak korte studie (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Als gevolg van de ongunstige vooruitzichten op de arbeidsmarkt geven veel jongeren de voorkeur aan een korte opleiding of verlaten vroegtijdig de langere oplei dingen. Dit is vooral het geval bij jongeren uit de minst be deelde sociale klasse. Dit schrijft professor Kallen in de nota „Educatie en Welzijn" van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Die nota dient als voorberei ding voor het volgend jaar te verschijnen WRR-rapport over het welzijnsbeleid. Kallen noemt het verder opvallend dat de slechte economische si tuatie in sommige gevallen ge leid heeft tot verminderde belangstelling voor voortgezet en hoger onderwijs. Professor Koster schrijft in zijn bijdrage dat hij problemen verwacht friet de aansluiting van het voortgezet onderwijs op het vernieuwde basisonder wijs. Volgens hem wordt de ongelijkheid van kansen er door vergroot. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister De Ruiter en staatssecre taris Scheltema (beiden Justitie) willen, dat ieder een die is opgenomen in een bepaalde persoonsre gistratie te weten moet kunnen komen welke ge gevens over hem of haar zijn opgeslageh en welke gegevens wórden doorge geven aan anderen. Men mag correctie van die ge gevens eisen. Ook vinden de bewindslieden dat per soonsregisters (die veelal zijn opgenomen in een computer) en de houders en bewerkers van die re gisters aan strenge eisen moeten voldoen. De be windslieden schrijven dit in het wetsontwerp Per soonsregistraties, dat zij bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Het wetsontwerp, waarvan de opstelling vijf jaar duurde, heeft tot doel de privacy van in Nederland wonende men sen beter te beschermen. Die bescherming is volgens het ontwerp vooral nodig ten^aan- zien van gegevens over ie mands godsdienst of levens overtuiging, ras, politieke ge zindheid, sexuele geaardheid, strafrechtelijk verleden, licha melijke of geestelijke gesteld heid (medische gegevens) of intiem levensgedrag. Alle per soonsregisters over mensen die in Nederland wonen (ook al bevinden die registers zich in het buitenland) moeten wor den ingeschreven bij een in te stellen Registratiekamer. Persoonsregisters met „gevoe lige gegevens", waaruit ook gegevens aan derden kunnen worden verstrekt, zoals regis ters van kredietmaatschap pijen, moeten een speciale ver gunning hebben. Zo'n vergun ning is niet nodig voor regis ters waaruit geen gegevens aan derden mogen worden verstrekt. Dit zijn bijvoorbeeld ledenbestanden van verenigin gen, stichtingen en kerkge nootschappen, abonnementen bestanden van kranten en tijd schriften, salarisadministraties en boekhoudingen. Wel moe ten dergelijke registraties aan gemeld worden bij de Regi stratiekamer. up Stortingen giraal of per kas vanaf f 1.000,-. Elke storting komt vrij na verstrijken van de looptijd. De rentevergoeding komt jaarlijks ter beschikking. Het hele sociaal-economische beleid voor het volgend jaar is morgenavond in het SER-gebouw inzet van het overleg tussen regering, werkgevers en werknemers. De voorge schiedenis is weinig opwekkend: het kabinet kwam slechts moeizaam tot het formuleren van een beleid, dat veel kritiek ondervond, maar waarin niettemin vrijwel alle gigantische tegenslagen werden opgevangen. Ondanks' een onverwachte aard^astegenvaller van maar liefst drie miljard gulden, zal op die manier het financieringstekort toch met een half pro cent worden teruggedrongen, zoals uit de nieuwste gegevens van het Centraal Planbureau bleek. Dat kabinetsbeleid staat of valt met de bereidheid van zo wel werkgevers als werknemers om de lonen fors te mati gen. Gelukkig beseft een goed deel van de Nederlandse vak beweging het enorme belang van zo'n loonmatiging. Tegeno ver die matiging moet een zichtbare inspanning voor nieuwe werkgelegenheid staan, dat is begrijpelijk. Maar daarbij kun nen we met z'n allen niet om het sombere feit heen, dat de economie nu in zo'n diep dal is geraakt, dat zelfs bij forse inspanningen de werkgelegenheid niet toeneemt maar het teruglopen van arbeidsplaatsen slechts iets vermindert. BlJ het overleg in het SER-gebouw morgenavond zal men die realiteit onder ogen moeten zien. Gebeurt dat, dan moet het mogelijk zijn dat werkgevers en werknemers op vrijwil lige basis tot uitspraken komen over de wijze daarop en de mate waarin loonmatiging moet worden toegepast. Want niet de koopkracht moet centraal staan, maar het bevorderen van de bedrijvigheid door investeringen, met als even belangrijk resultaat daaruit voortvloeiend: bevordering van de werk gelegenheid. Restant van duel Den Haag-Utrecht op 16 december DEN HAAG - Het anderhalve week geleden na de 'bom-inci- denten' gestaakte duel FC Den Haag - FC Utrecht wordt op woensdag 16 december vanaf 19.30 uur uitgespeeld. Dit heeft de KNVB vanochtend aan FC Den Haag meegedeeld. Na deze beslissing van de tucht- commissie moet FC Den Haag zich gaan beraden over de pro cedure die moet worden ge volgd wat betreft de entreebe wijzen. Zo lang de tuchtcom- missie zich niet had uitgespro ken over uit- of in zijn geheel overspelen had FC Den Haag zijn standpunt nog niet be paald. Wat in ieder geval ze ker is, is dat degenen die hun kaartje hebben bewaard vanaf het in de 38e minuut van de eerste helft te hervatten duel toegang hebben. Hoe het met overige belangstellenden moet maakt FC Den Haag een dezer dagen bekend. (Vervolg van de voorpagina) Het banenplan komt volgens de federatieraad FNV in de voorstellen van Den Uyl niet uit de verf. Met veel omhaal van woorden worden weliswaar voornemens bekend gemaakt, maar in feite blijkt niet waar en hoe Den Uyl de 60.000 nieuwe arbeidsplaatsen, die eerder waren beloofd, zal realiseren. Tegenover de aangekon digde solidariteitsheifing staat de FNV nog afwijzend, omdat niet is verteld hoe de opbrengst ervan heel con creet wordt omgezet in meer werk, en omdat niet wordt voldaan aan de eis dat ook de oliemaatschap pijen een solidariteitsbijdrage moeten leveren. Betreurd werd „en dan bedoel ik eigenlijk dat men zeer nij dig was" dat het kabinet de mogelijkheid van arbeidstijdver korting om meer werk te scheppen helemaal heeft weggeschre ven. Verder vindt de federatieraad, dat in de brief het cao-over leg benedenmaats is behandeld. De FNV had voorts de indruk verkregen, dat het prijsbeleid zal worden versoepeld, terwijl de FNV juist een krachtig en door tastend beleid wil om de inflatie te beperken. Ten aanzien van de plannen met de ziektewetuitkeringen werd het meest hevige verzet aangekondigd. De FNV staat op contractvrijheid bij de centrale onderhandelingen. de loop van donderdag zachte re lucht tot West-Europa door zal dringen, maar dat we vrij dag al weer met noordwesten wind en buien te maken krij gen. Vrij koud DE BILT - Een aktieve de pressie die maandag over Ne derland trok kwam dinsdag morgen al in de buurt van Praag aan. In onze omgeving kwam daardoor een sterke noordelijke luchtstroming tot stand waarme lucht uit Zuid- ■Scandinavie werd aange voerd. Er vielen buien, soms met natte sneeuw, maar in de nacht van maandag op dinsdag daalde de temperatuur op slechts een enkele plaats tot aan het vriespunt. De noorde lijke stroming neemt woens dag in kracht af. Op het na derbij komen van een hoge- drukgebied dat van de Azoren naar het zeegebied ten zuid westen van Ierland trekt gaan ook minder buien vallen. Voornamelijk voor vannacht moet nog met een bui reke ning worden gehouden. Van nacht daalt de temperatuur tot om het vriespunt waarbij de wegen glad kunnen worden. Woensdag overdag wordt het niet warmer dan een graad af vier. Het ziet er naar uit dat in temp temp «lag Deelen Eelde Eindhoven Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Klagenfurt geh.bew. Kopenhagen sneeuw Lissabon onbew.. Londen onbew.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9