CDA werpt obstakels op voor plan Oosthout Verkeerscommissie jk botst met burgemeester Nieuwe brug in Zoeterwoude Nieuwe basisschool in Voorschoten Tarieven sport accommodaties fors omhoog Pleidooi voor betaald parkeren Noord-^Boulevard „BESLISSINGEN ZIJN AL GENOMEN VOORDAT ADVIES IS UITGEBRACHT LEIDEN/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 1 DECEMBER 1981 PAGINA 7 VOORHOUT De Voor- houtse. gemeenteraad heeft gisteren een nieuwe stap gezet op weg naar nieuwbouw in Oosthout, een uitbreidingsplan dat deze gemeente sterk zal doen uitgroeien. Geduren de een ruim vijf uur du rende vergadering werd het voorontwerp van het globaal bestemmingsplan behandeld. Met name het CDA wierp obstakels op. NOORDWIJK De ver- keerscommissie heeft zich gisteravond bezig gehou den met een aantal ver keersmaatregelen, die no dig zijn nu de Kerkstraat een autovrije winkelpro menade is geworden. Daarbij kwam het tot een nogal heftige botsing tus sen raadsleden in de com missie en burgemeèster mr. Bonnike. De burgemeester somde een reeks maatregelen op. Fietsers worden in de Kerkstraat toegelaten, brommers niet, het bedie nend verkeer heeft zon der beperkingen toegang, bij ,,'t Stoofie" wordt een achttal parkeerplaatsen gereserveerd voor de auto's van Kerkstraatwin keliers met een ontheffing INZAKE KERN- WAPENVRAAGSTUK Comité vraagt Leiderdorpse raad uitspraken LEIDERDORP Het comité „Leiderdorp voor de vrede" heeft in een brief aan de raad verzocht de raadsagenda voor komende maandag 7 december aan te vullen met een agenda punt, dat wordt omschreven als: „De betrokkenheid van Leiderdorp bij het kernwapen- vraagstuk". Het comité vindt dat in de dis cussie over dit onderwerp de volgende punten centraal moeten staan: 1. De gemeente Leiderdorp zal niet toestaan, dat kernwapens op haar grondgebied worden opgesla gen; 2.De gemeente Leider dorp zal niet toestaan, dat kernwapens via haar grondge bied Worden vervoerd; 3. In Het college van Ben W heeft deze brief, zonder pre-advies ter kennis van de raad ge bracht. Van Dorp neemt afscheid van „DeVa'ncen VALKENBURG De heer A. van Dorp heeft gisteravond tijdens een ledenvergadering van sportvereniging „De Val ken" afscheid genomen als voorzitter. Tot zijn opvolger werd de heer W. Schipper ge kozen. Hij maakte reeds enige tijd deel uit van de commissie welzijnszaken. De scheidende voorzitter werd benoemd tot erelid van de vereniging. Tijdens de vergadering werd tevens besloten het Valken- burgse gemeentebestuur een brief te schrijven, waarin om inspraak bij de inrichting en aanschaf van materialen van de te bouwen sportzaal wordt bevraagd. De sportvereniging wil binnenkort gaan inventa riseren welke wensen er bij de Valkenburgers leven ten aan zien van zaalsporten. Op basis van de uitkomsten daarvan wil men de gemeente hierover adviseren. Ten einde een bijdrage te leve- ren aan de huurkosten voor de sportzaal, houdt de vereniging de komende zomer een grote bazar in het hart van Valken burg. CDA - vrouwen verenigd in Rijnsburg RIJNSBURG Na jaren van vergaderen en overleggen is gisteravond de Rijnsburgse af deling van het 'CDA-Vrou- Wenberaad opgericht. Voorzit ster is mevrouw E. Bubbers, secretaris mevrouw J. de Goe deren en penningmeester me- vrouw J. van Egmond. Mevrouw Bubbers stelde in haar openingsrede dat het Vrouwen beraad ernaar wil streden binnen een aantal ja ren een vrouw op een verkies bare plaats in de gemeentre- raad te hebben. Men verlangde van het college, dat een achttal voorstellen in de plannen zou worden meegenomen. Het college ging hier niet op in, want dan zou men in feite met een geheel nieuw plan moeten ko men. Wel zegde het colle ge toe de voorstellen van het CDA van commentaar te voorzien. Hiermee werd vooralsnog genoe gen genomen. en het plein rond de Gro te Kerk zal autovrij wor den gemaakt. Over dit. laatste punt kreeg mr. Bonnike het aan de stok kreeg met het CDA-raadslid De Geus. De burgemeester vond een parkeerverbod door middel van borden voldoende, De Geus daarentegen meende, dat dit niets zou uithalen en pleitte voor een afzetting. „U neemt al besluiten voordat een advies is uitgebracht, verweet hij de voorzitter van het colle ge, die de afzetting van de hand wees en er ook voor ge porteerd bleek het parkeren op het plein bij bepaalde mani festaties toe te staan. Ook-over de toegang van het nieuwe parkeerterrein bleek verschil' van mening te be staan tussen de commissie raadsleden en burgemeester mr. Bonnike en wethquder Warmerdam. De definitieve verbinding van het terrein met de Bronckhorststraat kan NOORDWIJK In de raadscommissie voor ver keerszaken is gisteravond uitvoerig van gedachten gewisseld over de par- keerproblematiek op de beide Noordwijkse boule vards. Unaniem kwam men tot de slotsom dat het parkeerterrein aan het Palaceplein niet meer ver pacht diende te worden. Duidelijk werd ook, dat het „zakkenspelletje" (het trekken van hoezen over de parkeerverbodsborden) op mooie, zomerse dagen voorgoed de kast ingaat. Wat het parkeren op de Noord-Boulevard en het Pala ceplein betreft, bleek de com missie keuze te kunnen maken uit verschillende modellen, variërend van geheel vrij par keren (op de boulevard aan de zeezijde) tot betaald parkeren op zowel de boulevard als het Palaceplein. De meerderheid van het college gaf, volgens burgemeester mr. Bonnike de voorkeur aan vrij parkeren, Niet alleen het CDA nam een kritisch standpunt in. Toch sleepte het college onder lei ding van burgemeester M. van de Wouw het voorstel er door. Dit betekent, dat men nu het eerste deelplan kan gaan ont wikkelen, een eerste stuk waar alleen gesubsidieerde woningbouw als woningwet en premie-A worden neergezet. CDA-fractievoorzitter Borst had het voorstel bijna nog ge dwarsboomd. Hij kwam laat op de avond met een lijst van acht punten, die zijn fractie in eerst tot stand komen als de scholenbouw in de omgeving gereed is. Tijdelijk maakte men tot nu toe gebruik van het zogenaamde „Laantje van Holst", maar dit bleek nu door de gemeente afgesloten. Het gebruik van deze uitweg geeft juridische problemen, omdat het weggetje voor de helft par ticulier eigendom is, voerde de wethouder aan. Zowel Rubingh (VVD) als de CDA-raadsleden De Geus en Willms maakten bezwaar te gen de afsluiting. Zolang de andere uitrit niet beschikbaar is, zou de laan open blijven", zei De Geus. „Dat is destijds duidelijk afgesproken". Bewo ners uit de omgeving en met name de winkeliers aan de kop van de Kerkstraat, voelen zich geïsoleerd (Rubingh) en hij stelde voor eerst eens met die mensen te praten. De Geus benadrukte dat het er om gaat de toegankelijkheid van het parkeerterrein uit te breiden om verkeersopeenhoping in met uitzondering van een strook aan het Palaceplein, waar het winkelend publiek de auto's bij een parkeermeter zou kunnen neerzetten. In de discussie kwam Rubingh (VVD-raadslid) met een revo lutionair idee. Hij wilde één- richtingverkeer op de Noord- Boulevard en het creëren van de mogelijkheid tot schuin parkeren in vakken aan de zeezijde. De parkeermeters, die burgemeester mr. Bonnike ontsierend achtte voor de pro menade, zouden eventueel vervangen kunnen worden door een parkeerautomaat. In dit verband werd de aandacht gevestigd op de nieuwste appa ratuur, waarbij de automobilist het nummer drukt van het vak, waarin hij of zij gepar keerd staat (suggestie brigadier Baljeu). De controleur kan dan met één oogopslag zien voor welke vakken betaald is, ter wijl de bezoekers niet terug behoeven te lopen om het par- keerbriefje in de auto te leg gen. In de gedachtenwisseling kwam een merkwaardig ele ment naar voren. Zo bot als de plannen verwerkt wilde zien. Tot die punten behoorde een aanpassing van de planpe riode van acht naar tien jaar; de raad moest beslissen over het gedetailleerde financie ringsplan en de hoofdlijnen van de groenvoorzieningen, hetgeen betekent dat de raad aan elk deelplan haar goed keuring moet hechten; een an dere plaats voor het bedrijfste- rein; nog geen plaatsbepaling van de sportterreinen; een an dere strook tussen spoorlijn en bebouwing, zonder geluidswal. andere straten van de kom te voorkomen. Burgemeester mr. Bonnike en De Geus raakten weer met el kaar in de clinch toen het par keren in de omgeving van de Kerkstraat ter sprake kwam. Volgens de burgemeester zou het gedeelte van de Van Lim burg Stirumstraat tussen het Lindenplein en de Kerkstraat autovrij worden gemaakt, maar De Heilige Geestweg (tussen Kerkstraat en Zee straat) niet. „Hierover is dus al door het college beslist. Steeds worden we getrakteerd op vol dongen feiten", reageerde De Geus fel. „Wat voor zin heeft het nog om er in deze commis sie over te praten". Het gaat om het optimaal benutten van het parkeerterrein achter de Kerkstraat, legde het raadslid uit. Zowel het CDA als de VVD wensten een parkeerver bod voor het gehele wegtracé tussen het Lindenplein en de Zeestraat. men tot nog toe in de gemeen teraad een toeristenbelasting van de hand wees, zo happig bleek men in de verkeerscom- missie voor het betaald parke ren. Meer dan eens viel in de discussie te beluisteren, dat het parkeren op die manier een hand geld opbracht. Het ach terlaten van dé auto op de boulevard of het Palaceplein zal niet goedkoop zijn. Ge noemd werd een bedrag van één gulden per uur, zodat een dagje strand al gauw op acht a tien gulden aan parkeergeld komt. Er zijn echter ook voor deliger mogelijkheden voor de badplaatsbezoekers. Aan het Wantveld en aan de Koningin Astrid Boulevard (voorlopig) kost het parkeren helemaal niets. Om de parkeergelden op de Noord-Boulevard en" het Palaceplein optimaal binnen te krijgen, zal een intensieve controle nodig zijn. Tot nog toe beschikt de gemeente over twee controleurs en die heb ben de handen al vol aan de meters op de Grent, de Maar ten Kruytstraat, de Hoofd straat en het Vuurtorenplein. Hierover werd in de commis sie met geen woord gerept. Twijfel over uitbreiding kabelnét VOORSCHOTEN De com- missie financiën in Voorscho ten twijfelt aan het nut van uitbreiding van het kabelnet. De uitbreiding van het kabel net met zeven zenders gaat 1,50 per maand kosten. De commissie vindt wel, dat Voorschoten niet kan achter blijven bij de omringende ge meenten. Omdat in Voorscho ten antennes nog steeds zijn toegestaan kunnen bewoners van eensgezinswoningen altijd nog afhaken. Voor flatbewo ners is er geen keuze. Op dit moment is 85% van de wonin gen in de gemeente op het ka belnet aangesloten. WARMOND Warmond heeft zich nu ook gevoegd bij de gemeenten in de Leidse re gio die zich richten op hulp aan het behoeftige Polen. Lei den, Katwijk, Rijnsburg en Sassenheim zijn Warmond daarin voorgegaan. In War mond wordt nu een inzame ling gehouden. Er bestaat con tact met kindertehuizen in Warschau en Krakau zodat ook bekend is aan welke goe deren de meeste behoefte be staat. Na de puntenlijst van de heer Borst werd de vergadering ge schorst voor beraad door het college. Na heropening ver klaarde de burgemeester het thans voorgestelde plan toch irt procedure te zullen brengen en verder te ontwikkelen en zo spoedig mogelijk de punten van het CDA met commentaar en zo mogelijk in de plannen verwerkt, opnieuw aan de orde te stellen. Vervolgens vroeg het CDA om schorsing. Even later liet men weten met het antwoord akkoord te gaan. Geen drempels in Buurweg NOORDWIJK De commis sie voor verkeerszaken voelt niets voor het leggen van drempels in de Buurweg. Een aantal bewoners van deze straat in Boerenburg had om deze maatregel verzocht, om dat in de verbinding tussen Stakman Bossestraat en de Northgodreef veel te hard zou worden gereden. De commissieleden hadden daar twijfels over. De afstand is te kort om een hoge snel heid te bereiken, meenden de verkeersdeskundigen. Gedacht wordt wel aan oplossingen als het bajonetsgewijze parkeren in de Buurweg en het plaatsen van enigszins uitspringende hekken langs de bosjes. Arno Bos (PvdA) vroeg aan dacht voor het fietspad bij de kruising. Automobilisten hou den er niet altijd rekening mee, dat uit beide richtingen fietsers kunnen komen. Tot komende zaterdag kunnen dagelijks tussen vijf en zes uur allerlei goederen worden inge leverd bij mevrouw Van Es, Julianastraat 5, mevrouw Nieuwveen, Ganzenwei 204 en mevrouw Tulp, Sweilandstraat 37. Er bestaat behoefte aan ham, boter, vlees, rijst, suiker, koffie, thee, cacao, chocolade, toiletzeep, tandpasta, tanden borstels, zeeppoeder en kin- derschOentjes. Op vrijdag 4 de cember staat bovendien Het Meerpunt vanaf half negen Met het aanbrengen van de eerste brugligger is gisteroch tend gestart met het brugdek van de oeveroverlapping die het plan Westeinde III in Zoe terwoude moet ontsluiten. De officiële handelingen zijn ver richt door wethouder A. R. van der Heijden van openbare wer ken. De zes meter brede brug zal in snel tempo worden Bejaarde aangereden VOORSCHOTEN Een 72- jarige inwoner van Voorscho ten is gistermiddag met ernsti ge verwondingen aan zijn hoofd naar het AZL overge bracht, nadat hij door een brommer was geschept. De bejaarde man liep over de Leidseweg toen een brommer aankwam. De man keek niet goed uit, stak de weg over en werd door de brommer ge schept. s'avonds open voor giften. Ook de Warmondse jeugd levert een bijdrage. Op vrijdagavond zal de Warmondse disco-show The Silver Machine geheel be langeloos optreden voor Jeugdsoos Communicatie War mond, evèneens in Het Meer punt. De entree van ƒ4 komt volledig ten goede aan Polen. Iedereen is welkom. Jongeren- sociëteit Ut Sloepie zal in het komend weekend collecteren ten behoeve van de actie. gebouwd omdat het bouwver- keer voor het sport- en recrea tiecentrum „De Klaverhal" met ingang van 15 januari al ger bruik zal moeten maken van de brug. Dit betekent dat nog voor kerstmis het brug-wegdek zal worden gestort. Direct na de jaarwisseling wordt dan be gonnen met aanleg van de bouwstraat die, vanwege de slappe veengrond in de polder, extra voorzieningen eist. Thans worden materialen nog aange voerd via de Bennebroekweg, maar in verband met riole ringswerkzaamheden kan van die route per half januari geen gebruik meer worden gemaakt. De brug over de Stompwijkse- vaart wordt gerealiseerd ter hoogte van de Schenkelweg. VOORSCHOTENS PVDA - RAADSLID OVER RAPPORT DE KNIP: Dagdromen van een ambtenaar VOORSCHOTEN „Dagdromen van een ambtenaar". Zo werd het door provinciale waterstaat uitgegeven rapport „Oeverver-binding De Knip" gisteren door het Voorschoten- se raadslid J. Visser (PvdA) genoemd. Ook wethouder J. van Dalen (VVD) zag weinig concreets in het luxe boekwerkje. De hele commissie financiën en verkeer vond dat alleen voor het recreatieve fietsverkeer kan worden overwogen om weer een pontje in het Rijn- en Schiekanaal te leggen. „Het zijn wel mooie voorbeelden hoe er een oeververbinding tot stand kan komen maar eerst moeten de Vlietlanden maar eens klaar komen", aldus de commissie, „dan moet er nog onteigend worden als de provinciale plannen door gaan. Het zijn allemaal erg verre en dure toekomstplannen". VOORSCHOTEN De Voorschotense VVD-wethouder J. van Dalen van financiën denkt dat de bouw van een nieuwe basis school door kan gaan. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen had geëist dat eerst drie miljoen voor de overname van het Cultureel Centrum en bijgebouwen moest worden betaald. De wethouder meent dat „er gewoon een ambtenaar op het ministerie wakker is gewor den, die nu met de hand op de wet meent enkele gemeenten financieel lichter te maken". Artikel 101 bepaalt wel dat alle schoolgebouwen voor voortgezet onderwijs van het ministerie zijn ook al heeft het ministerie alleen gezorgd voor rente en af lossing. Maar er is ook een artikel dat in sommige gevallen uit stel van overname bepaalt. Dat zou van toepassing zijn op Voor schoten. De nieuwe basisschool moet op de plaats v.an een vleu gel van het vroegere schoolgebouw bij het Cultureel Centrum komen. Ook Warmond voert actie voor Polen GEMEENTEBEGROTING LEIDSCHENDAM GOEDGEKEURD LEIDSCHENDAM De Leidschendamse gemeente raad is vannacht tegen één uur zonder veel moeite ak koord gegaan met de begroting voor 1982. De gemeen telijke tarieven zullen met de door het rijk toegestane 4% worden verhoogd evenals de tarieven voor de ge meentelijke sportaccommodaties. Een PvdA-voorstel de reinigings- en rioolrechten en de onroerend goed- belasting voor gebruikers, gezien de uitstekende finan ciële toestand waarin de gemeente zich bevindt, onaan getast te laten werd met alleen de PvdA-stemmen vóór verworpen. Wethouder J. J. Meijer van financiën zei dat de overschotten die over 1980 en 1981 nog worden verwacht, twee miljoen volgens IJmkers, als afgesproken worden gebruikt voor het bouwen van de centrale bibliotheek in Amstelwijk. Van het batig saldo van bijna één miljoen 230.000 gulden dat over 1982 wordt verwacht gaat meer dan de helft naar de saldi-reserve die zoals gezegd grotendeels zal nodig zijn voor sociale woningbouw. Voor een wijkgebouw voor de wijken „De Heuvel" en Duivenvoorde en een bejaardenpost in het oude centrum wordt 400.000 gulden uit getrokken. Verder 105.000 gulden voor verbouwing van de school aan de Patrijslaan tot kinderdagverblijf. J. A. W. Pohl- kamp Van Gemeentebelangen had bij het betreffende hoofdstuk een vraagteken gezet bij de financiering van het peuterspeel- zaalwerk. Over het maatschappelijk nut van een kinderdagver blijf valt nauwelijks te discussiëren, aldus het raadslid, „maar wel vragen wij ons af hoe lang we het zullen volhouden om aan één kinderdagverblijf met 35 kinderen ruim 150.000 gulden sub sidie te verlenen". Wethouder J. M. Kranenburg antwoordde dat het allemaal vol gens de rijksregels gaat. Voor de kinderboerderij die Pohlkamp jaarlijks vraagt, en waarvoor hij het duizend guldenaanbod als bijdrage van zijn fractie nog weer eens gestand deed, bestond ook nu weer geen belangstelling. De moeilijkheden van exploi tatie, met toezicht en voederen bijvoorbeeld, zijn volgens wet houder Hendriks te groot. De St. Mariaschool, die al jaren last heeft van de geluidshinder op de Bachlaan zal pas kunnen ver huizen als de hoofdbibliotheek in Amstelwijk klaar is en dat is pas in augustus 1983. Tijdelijke voorzieningen, waarom drs. Post (CDA) vroeg, zouden veel ellende en moeilijkheden meebren gen, aldus wethouder Hendriks. Hij zegde toe de middelen die de afgelopen jaren zijn besteed aan overblijfcentra in de toe komst te zullen besteden aan het overblijven op de scholen zelf. Leidschendam tobt verder over bejaardenpost in oude centrum LEIDSCHENDAM Twee moties over een bejaarden post in het oude centrum van Leidschendam hebben gisteravond zowat voor het enige geschilpunt bij de be handeling van de begroting gezorgd. CDA en Gemeen tebelangen dienden een motie in waarin gevraagd werd met spoed te gaan onderhandelen met het kerk bestuur van de Petrus en Paulusparöchie die (na een waarschijnlijk kostbare verbouwing) bereid is het pand Damstraat 5 voor dit doel en voor de jongerenclub „Eendracht" beschikbaar te stellen. VVD, PvdA en D'66 waren eveneens van mening dat spoed is geboden met een nieuwe dienstenpost maar vroegen het college „enkele alternatieve mogelijkheden" te onderzoeken. In een poging de moties aan ternatieven werd tijdens de elkaar te passen zei burge meester W. F. de Vreeze dat de morele verplichting tot snelheid al in het dekkings plan was opgenomen. De mo tie van CDA en Gemeentebe langen zou echter de onder handelingspositie met het kerkbestuur in gevaar bren gen. Het kerkbestuur moet bo vendien nog via de rechter de huidige huurder zien kwijt te raken. Een uitspraak hierover valt pas in januari te verwach ten. Het college zou binnen drie maanden alternatieven voor de huidige dienstenpost willen uitbrengen, zodat in fe bruari een beslissing zou kun nen vallen. Nadat de indieners akkoord waren gegaan met wijziging van hun motie waar door ook andere mogelijkhe den kunnen worden bekeken kreeg de motie de steun van de twee CDA-wethouders en daardoor een meerderheid van 12 tegen 9 stémmen. Over al- diScussie overigens ijverig gé- zwegen. Tijdens de pauze wer- 'den „in de wandelgangen" si tuaties genoemd als de ruim ten onder het bejaardencen trum „Schoorwijck" en het ge bouwtje van de Tengro-werf. Voorzitter H. J. Bruijnzeels van de Stichting Bejaarden- werk Leidschendam achtte de zalen van Schoonwijck zeker niet minder kostbaar wat de huur betreft en bovendien weer te afgelegen. Schoor wijck wil zoals gemeld een nieuw gebouw gaan zetten. Der gemeente heeft daarop aange kondigd het oude gebouw te willen overnemen voor de vestiging van 1- en 2-persoons- huishoudens. De plannen zijn echter nog maar in het eerste stadium en voorzitter Bruijn zeels zei te vrezen dat een nieuwe, door alle partijen dringend nodig geachte, dien stenpost dan weer jaren op zich zal laten wachten. Lente en herfst. 35-ste Bloemencorso: Bloemenfeest-Fotofeest LISSE „Blóemenfeest-Fotofeest" is het motto waaronder het 35-ste bloemencorso op zaterdag 24 april 1982 door de Bollenstreek zal rijden. Giste ren konden deelnemers in de Beurs kennis nemen van de ontwerpen, die zijn gemaakt door Kees van Driel. Het wordt letterlijk een feestelijk cörsó. Ontwerper Van Driel heeft alle mogelijke feestelijke dagen en omstandig heden in de ontwerpen verwerkt. De ontwerpers van het corso gaan er verder van uit dat de toeschouwers op 24 april zelf het fototoestel zullen pakken om de ongeveer twintig praalwagens op de gevoelige plaat vast te leggen. Voorafgaande aan de rit zal door de Lions Club Bollen streek in samenwerking met het corsocomité wederom een groots festival worden georganiseerd in de Hobahohallen in Lisse. Dit alles vindt plaats rond de opbouw en expositie van de praalwagens. Dit gebeuren wordt opgeluisterd door enige bekende artiesten. De opbrengst van dit corsofestival is bestemd voor het werk van „De Wilde Ganzen", een or ganisatie die overal ter wereld hulp biedt waar dat nodig is. Met het geld van het corso zal apparatuur worden aan geschaft waarmee men water kan opsporen en waarmee men water boven de grond kan brengen. Op de boerderij.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7