iWassenaarse ibliotheek mogelijk ors uitgebreid Universiteitsraad kiest leden voor college van bestuur Gala-bal droeg luister bi aan vernieuwde Stadsgehoorzaal Dank van politechnische StAnna"in Warschau iEGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 1 DECEMBER 1981 PAGINA 5 YLEIDSE MIDDENSTANDERS EN BOUWERS 1 MAAKTEN GLANZEND FEEST II» Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. i geweldige Buona Sera, senórita, kiss me goodnight. Open doekjes en lege glazen. Maar die laatste categorie, daar viel wel iets aan te doen. Men liet zich, betaald, verzorgen. Het Gala zweepte op. Daar was de ongekende aanblik van twee Leidse wethouders die met elkaar dansten: Jos Fase en Piet Hein Schcute, een tandem dat de beleidszaken had laten varen. Uitzonderlijk plaatje in deze rubriek: allemaal VVD wat de klok sloeg, met het echtpaar Vis en de twee liberale schepenen. Theo Wessels, de Indische jaren in het gezicht gegroefd, bleef niet werkeloos. Hij, en niet alleen de oud-prefect, had alle pog voor de dames met en zonder; dat wil zeggen: met of zonder stola, al dan niet voorzien van brocaat, de split opzij, maar steeds in toiletjes die er wezen mochten, vanaf mqzelmanse haremdresses en robe tot het fantasierijke broekgeval. Theo Wessels een man, die we eens node zullen missen als een gallisch kemphaantje. Hij was graag in gala-uniform gekomen: „maar dan wel met z'n drieën". Daar waren nog de brandweercommandant en de politiechef, maar één van hen zag dat niet zo zitten. Dus kwamen deze functionarissen in onopgesmukte smoking. s Zo ging het door. De prefect nog even: „Weet je wie de hoogste Nederlander is? Nee, niet de koningin. Het is meneer Dolman, de voorzitter der Tweede Kamer. Die is gekozen. Gekozen tot het hoogste ambt, en niet benoemd". Na tweeën ging de tap toe; er werd zelfs geen brut meer ontkluisterd. In afgepaalde secties verdwenen de hoge en lagere middenstanders, de bouwers, de hoofden van dienst, de bakkers en schenkers. Ze verdwenen uit het zicht. Om ergens anders weer neer te fladderen. De dag was nog jong. Maar Jan Harland en André de Jong (die als een onbezoldigde Sinterklaas, uit louter goeïgheid, moest functioneren) zaten alweer te spinsen op nieuwe mogelijkheden Voor de Stadsgehoorzaal. In gala, of desnoods in spijkerbroek. Zal hun een zorg zijn. Er valt zo veel „in te leveren"; wat erop neerkomt, dat er geen onvertogen cent meer overblijft van wat het gemeentelijk programma in petto heeft. Maar dat Gala heeft een onuitwisbare indruk gemaakt... WASSENAAR Het ziet uit dat de Openba Bibliotheek Wassenaar innen afzienbare tijd j ver meer ruimte zal kun- iuen beschikken. Het plein' oor het bibliotheekge bouw aan de Luifelbaan 1 Éfi Wassenaar zal vrijwel i eker worden volge- I ouwd. Dat betekent leer ruimte voor de boe- r en en ook voor de disco- leek (platenuitleen), die naar de eerste verdieping zal verhuizen. Daarnaast zou de Wassenaarse ge meenteraad ook kunnen kiezen voor een de bouw van een extra gedeelte, waarin een artotheek (kunstuitleen) en een multifunctionele ruimte gestalte zouden kunnen krijgen. De totale kosten zouden dan oplopen tot 1,25 miljoen gulden. Mogelijk wordt uit bezuini gingsoverwegingen alleen ge kozen voor de uitbreiding van de bibliotheek, hetgeen onge veer 870.000 gulden zal gaan kosten. Het zestien jaar oude gebouw aan de Luifelbaan is in elk geval dringend aan uit breiding toe. Met name de dis cotheek, die in een voormalige garage is ondergebracht, zit veel te krap. Het is de bedoe ling, dat na verbouwing en uitbreiding de afdelingen voor volwassenen en de jeugd op de begane grond komen én dat de discotheek naar de eerste ver dieping verhuist. Verder kun nen er meer leeshoeken wor den ingericht en komt er meer ruimte voor een studiezaal voor de volwassenen. Het aantal leden van de Was senaarse Openbare Bibliotheek is de laatste tijd sterk toegeno men. Ooorzaken daarvan zijn mogelijk dat de vrije tijd is toegenomen en dat de boeken in de winkel steeds duurder worden. De bibliotheek speelt in op de toegenomen belang stelling en probeert de service aan het publiek te verbeteren. Momenteel zijn 8800 mensen lid (33 procent van de totale bevolking) en men verwacht binnen afzienbare tijd de 9000 te zullen halen. Het aantal uit leningen, in 1980 nog 356.000 zal dit jaar vermoedelijk rond de 380.000 liggen. Het boeken bestand is redelijk op peil. Hoewel de werkzaamheden van het personeel na een ver bouwing en uitbreiding zullen toenemen, zit het er door de bezuinigingen niet in, dat meer personeel kan worden aangenomen. De 10,2 forma tieplaatsen van dit ogenblik blijven voorlopig gehand haafd. LEIDEN Dr. Fr.van der Meer en dr. E.B.Ver- meer zijn gekozen tot lid van het college van be stuur van de Leidse uni versiteit. De universiteits raad koos hen gisteravond .tijdens de op dit punt ge deeltelijk besloten verga dering. Er waren drie kandidaten. Mevrouw dr.H.M. Terborgh-Dupuis kreeg in geen van de drie stemrondes de vereiste meerderheid van stem men. Zo is er vrij onverwacht toch een betrekkelijk snelle opvul ling van de bestuurs-vacatures tot stand gekomen. Betrekke lijk snel, omdat twee weken geleden de commissie die de verkiezing van de twee leden moest voorbereiden niet in staat was kandidaten naar vo ren te schuiven. De commissie kwam niet tot een eensluiden de algemene conclusies en diende een blanco voordracht in. De moeilijkheden werden mede veroorzaakt doordat de drie kandidaten vertegen woordigers zijn van drie grote fracties in de raad. De voorbe reidende commissie bestond uit vertegenwoordigers van alle fracties en daardoor speel den „politieke" motieven ook mee in de keuze. Daarnaast waren ook persoonlijke facto ren in het geding. Om daaro ver te kunnen praten werd de vergaderzaal gisteravond een half uur verboden terrein voor' het publiek op de tribune. Na dit besloten gedeelte, waarvan de tekst door „het lage niveau van de discussie" trouwens binnenkort toch wordt vrijge geven, Werden de stembriefjes ingevuld. Een tweede ronde was nodig om Fr. van der Meer de meerderheid te bezor gen. In de derde stemronde kwam de heer Vermèer, die gisteravond overigens niet aanwezig was, als overwinnaar uit de bus. De beide heren komen in de plaats van collegeleden Sic king en Koornstra die hun ambtstermijn er in februari op hebben zitten. Fr.van der Meer (39) is de huidige voor zitter van de universiteitsraad en lid van de Progressieve Partij in de raad. Hij is werk zaam in de vakgroep Sociale en Organisatiepsychologie waar hij dit jaar ook promo veerde. Vanaf 1974 is hij lid geweest van de universiteits raad en daarvan werd hij twee jaar geleden voorzitter. Voorts is hij enkele jaren voorzitter geweest van de stichting r.-k. club- en buurthuizen in Lei den en was hij tot vorig jaar voorzitter van de stichting r.-k scholen Hazerswoude-Koude- kerk. Als motivatie voor zijn kandidaatsstelling voor het college van bestuur geeft hij op „meer gelegenheid om de handen uit de mouwen te kun nen steken op beleidsmatig gé- bied". E.B.Vermeer (37) werkt sinds twaalf jaar op het Sinologisch Instituut. Hij deed doctoraal examen in de geschiedenis in 1969 en deed datzelfde drie jaar later in Chinese Talen en Culturen. In 1977 promoveer de hij. Sinds 1975 vervult hij bestuursfuncties in verschil lende universiteitsinstanties. Hij zit in de universiteitsraad voor de Unie van Faculteiten en Diensten en is vice-voorzit- ter van die raad. opvullen. Maar dan in een andere vorm. We denken („dat mag je zo wel zeggen, ja", stemde André de Jong, de landvoogd van Groenoordhallen, Gehoorzalen en de stenen Waag, in) aan iets in de Weense avondstijl, half maart volgend jaar. Helemaal terug naar de nostalgie. Bevalt me best, zoals hert zaterdag was. Allemaal „geklede" mensen. Dat was erg fijn". Het grote Leidse alternatief voor disco en bar. De markt daarvoor bestaat. Harland is in z'n dooie eentje een half jaar bezig geweest om het Bal op poten te zetten, alsof het een hobby was. Vooral de indeling der tafels met aanzittenden heeft hem hoofdbrekens en minstens één slapeloze nacht gekost. De heer B. en partner een halve zaal verwijderd van mevrouw B., die zelf partner van meneer Van G. was. Dat gebeurt nu eenmaal. Maar Jan Harland heeft het gemaakt, helemaal. Hij mag gnuiven. En hij gnoof. Wie ook best tevreden mocht zijn was meneer Sloos (hij deed dat beheerst blijken), de enige conform de eisen der wellevendheid nog overgebleven Leidse verhuurder van gelegenheidskleding. Meneer Sloos, zaterdagmiddag, tegen mij: „U bent te laat; ik heb geen smoking meer in huis. Het spijt me, maar u zult een andere oplossing moeten zien te vinden. Een goeden dag. U had trouwens beter kqnnen weten: reservering minstens twee, drie weken van tevoren meneer. De vraag naar smokings neemt toe, ook in Leiden. De vervlakking is nog niet overal ingetreden. Tot ziens!" Leiden zal niet vanaf nu een Bal-stad worden, maar het potentieel is aanwezig. En zaterdagavond effectief aanwezig ook. Nog net geen goudgallon, maar met al die eigendommelijke of gehuurde feestelijke uitrusting om je heen moest je onwillekeurig denken in termen die bij een Gala thuishoren. Het scheelde niet veel, of de namen werden bijna officieel afgeroepen, bij het betreden van de zaal. Het levende, doorluchte materiaal was voorhanden: de secretaris generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken met echtgenote, althans de heer en mevrouw Adriaan Vis, oud-burgemeester en - burgermoeder van Leiden; de hoogedelgestrenge heer Theodorus Wessels, kolonel buiten dienst en oud- garnizoenscommandant van Leiden, vergezeld van zijn nog steeds vitale eega (voor mij is Theo Wessels nog altijd de prefect der Leidse legioenen, in voor-, en tegenspoed). Grote afwezige (afgezien van de uitgenodigde maar niet aanwezige wethouders, met uitzondering van de bewindslieden van economische zaken en cultuur) was burgemeester Cornelis Goekoop, wiens vrouw, die in Amsterdam een gehalveerd huishouden bestiert, een delicate gezondheid in acht te nemen heeft en daarom ook somtijds de aanwezigheid van haar man op prijs stelt.- Daarom leek het, dat mevrouw Truus Vis- Jiommes nooit Was weggeweest en nog steeds de uitstraling heeft als eerste burgeres van Leiden, ofschoon haar „ambtsperiode" al bijna twee jaar verstreken is. Maar ze is nog steeds gelukkig met Leiden. Dat kan iedereen bemerken. Vrij onopgemerkt tussen het volk van niet onbemiddelden bewogen zich een paar verspieders, die, aangepast aan de omstandigheden, stof moesten verzamelen teneinde de publieke opinie te kunnen bevoorraden. Zo zou je die paar slecht gecamoufleerde journalisten kunnen karakteriseren. Ze gingen volledig op in het collectief van meer dan honderd schijnbare obers die terwille van het Gala vlinderdasjes droegen boven het stralend wit van allerlei slag overhemden, omrand door mat glanzende revers. De dragers van al dat zwart kregen iets anoniems. Alleen, als je de koppen zag wist je wie je vóór je had. In dat gezelschap was in élk geval één man opgestaan, als je „aanneme..." had geroepen. Dat was de bijna weggedoken sponsor die garant stónd voor een exploitatietekort. Zoals landvoogd André de Jong, die bij ontstentenis van de benoemde burgemeester het woord van welkom en verantwoording voerde, het zei: „Voor de vróuwen wellicht Henkie". Zeker: Henkie, de ruwe bolster met de blanke pit, heeft hechte banden met de Stadsgehoorzaal. Al meermalen heeft hij items binnen deze muren geruggesteund. Zaterdagavond zat Gala- Henkie als een soort oosterse potentaat tussen paladijnen van een bouwwereld, die nog lang niet in alle voegen kraakt, en andere pleitbezorgers en opluisterend, oogstrelend vrouwelijk schoon, minzaam de toejuichingen van hat gala-volk in ontvangst te nemen. Als een knipogende Het oud-burgemeester- spaar Vis en de wet houders Fase en Schoute op de dans vloer. kalief, een opbouwend vorst der slopers, die een mogelijk gala-deficiet van enkele „rooien" luchtig ter verdiscontering stelt. En het Gala danste. Op de muziek van het dansorkest der Marinierskapel, en het strijkje der Koninklijke Marine (aan het einde der gelegenheid zwaaide prefect Wessels alle lof toe aan zijn „collegae mariniers", hoewel de kolonel eerder iets met de intendance van doen heeft gehad, en met ongeëvenaarde nassitafels). Tegen het scheiden der markt verscheen Donna Lynton, een Amerikaanse donkere zangeres, die in de States een carrière liet liggen om haar man, Charles Steman, te kunnen volgen en nu in de binnenlanden van het Utrechtse woont. Ze had „viel Erfolg", terecht, waarbij Donna in haar show enige specimina der Leidse bouwers en anderen betrok. Op een tijdstip, dat men zich al niet eens meer afvroeg of „m'n dasje" recht zat. K G. Kunst en Genoegen. Leidens eigen showband en muzikaal visitekaartje op de balkons. In de nieuwe gala uniformen. Een grootse performance, op hoog niveau. Klaroenstóten en marsen, geblazen stemmingsmuziek; wat-K G liet horen en zien liet al die gala-gangere bepaald niet onberoerd: Leidens eigen stadsmuziek: bravoure en charme, gedisciplineerde verstrooiing van een uitnemende kwaliteit. Wat Hoewel ze zich inmiddels van harte solidair hebben verklaard met de inspanningen van de stichting „Regio Leiden helpt Polen", gericht op de stad Torün, beleven de drie particuliere rijders voor een goede zaak nog steeds veel voldoening van hun zowat non-stop bevoorradingsrit Leiden-Warschau v.v., zowat een maand geleden. Piet Pot, Cees Strijk en Anton van den Hengel brachten toen met een vol hart en een even volle aanhangwagen een bliksembezoek aan de „onderhorigen" van de universiteitsparochiekerk van St. Anna. Er is nu oen schriftelijke dankbetuiging binnengekomen en een .aparte vermelding van hun actie in het wekelijkse bulletin van de organisatie van de Onafhankelijke Vakbond Solidariteit aan de Politechnische Hogeschool van Warschau: Geschenken uit Holland het drietal verzamelde ongeveer 850 kg aan voedingsartikelen, zeep, tandpasta, waspoeder en kleding. Dit alles geschonken door verschillende mensen uit Leiden en omgeving. De geschenken werden via de goede diensten van de St. Annakerk en haar rector Uszynski ter beschikking gesteld van de meest hulpbehoevende leden van deze academische gemeenschap. De herstelde blanke, inwendige pracht van de Stadsgehoorzaal is op een geëigende manier alle eer aangedaan. De grote zaal is helemaal gerestaureerd en lag er zaterdagavond en zondagmorgen vroeg bij als een feestelinge wier ingewanden gesaneerd zijn. Dat moest gevierd worden. Met een Bal. Een Gala-Bal. Geen weggeef-bal, want een deelnemer met partner had in eerste opzet ruim vijftig gulden over te maken en als hij na de eerste paar flüte's met champagne een nieuwe fles Pommery brut wilde laten ontkurken, moest er weer een bedragje tegenaan waarvoor je anders best een dagje in Brussel uit zou kunnen gaan.. Nee, het werd een geslaagd feest, het Bal der Draagkrachtigen, gaandeweg het Bal der Onvensaagden, en tegen half drie een deel-Bal der Onverzadigbaren. Tegen die tijd liepen punkers bij de toegangspoort te bedelen om nachtkwartier. Die kwamen van een popfestijn bij de buren, het Leids Vrijetijdscentrum. Ze mochten van de Suppoosten blijven, als ze maar mee wilden helpen opruimen. Maar daar waren de uitgepopten niet voor gekomen. „Bah, het is allemaal tuig van de richel..." Zo was het ene tuig het andere niet waard. „Dat moeten jullie meer doen!", zeiden balgangers tegen Jan Harland, bedrijfsleider der Stadsgehoorzaal. „Ja ja, alsof het niks is", snoof Harland, die zaterdag bij zo veel gala leek op de gouverneur van het complex. „Maar ga je het meer doen, gouverneur?", vroeg ik hem gisteren, bij een terugblik ter plekke. „Ja! Zonder meer! Moet ook wel. We moeten de gaten K G in nieuwe gala-uniformen op de balkons van de Stadsgehoorzaal.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5