VGA en PA leveren ongezouten kritiek op college Alkemade CDA Alkemade wijst verhoging reinigingsrechten af STANKOVERLAST NEEMT TOE IN KOUDEKERK REGIOUOURINAAL REGI0(J0UR)NAAL Shoes brengen live-elpee uit Hoge prioriteit noodzaak voor woningbouw en openbare veiligheid REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 1 DECEMBER 1981 PAGINA H. van Tol (PA) ALKEMADE Tijdens de gisteravond gehouden algemene beschouwingen stelden de raadsfracties van het CDA en de VVD zich over het algemeen mild op. PA en VGA na men het echter niet dat hun goedbedoelde kritiek denigrerend beantwoord was. Zo beschuldigde het PA-raadslid Hoogenboom het college van B en W van „kortzichtig beleid" en wenste J.W. Kret niet ten prooi te vallen aan 'onnodig harde kritiek van het college' op zijn ge maakte opmerkingen. Van Tol (PA) uitte zijn kritiek op wat subtielere wijze. Hij zei niet teleur gesteld te zijn over het verloop van de algemene beschouwingen. „De reac tie van het college vol deed aan mijn niet hoog gespannen verwachtin gen", zo stelde hij. Ten aanzien van de gemeente lijke voorlichting bepleitte Van Tol een actiever beleid. Hij" drong erop aan om bij de woningbouw in te springen op de huidige behoefte aan hui zen voor 1- en 2-persoonshuis- houdens. Betreffende een eventuele aansluiting bij de schoolbegeleidingsdienst be tichtte hij het college van „po litieke onwil". Voorts ver klaarde hij zich voorstander vari sparen, mits het doel waarvoor gespaard wordt be kend is. Zijn fractiegenoot Hoogenboom (PA) Spaarde het college niet met zijn opmer kingen. Zo vond hij dat B en W zijn kritiek „met een flinke dosis aanmatiging en laatdun kendheid gebagatelliseerd en gebanaliseerd" hadden. Ner gens was hem iets gebleken van een serieuze benadering van de wijze waarop hij oppo sitie voerde. Betreffende de ta riefstelling bij de gemeentelij ke sportaccommodaties ver weet Hoogenboom het college „een kortzichtig beleid te voe- J.W. Kret vcmd de reacties van het college op zijn kritiek „onnodig hard"; zo nam hij het niet dat zijn woorden door de voorzitter verdraaid waren. Daarmee doelde hij op zijn waarschuwing aan de wethou ders, die volgens hem het con tact met de bevolking dreigen te verliezen. Burgemeester drs. P.J. Bolten had Kret naar aan leiding hiervan het woord „contact gestoordheid" in de mond gelegd. Kijet meende voorts te zijn uitgescholden en vroeg het college dringend om goedbedoelde kritiek eens een keer ter harte te nemen. Hoewel ook het CDA en de VVD wat opmerkingen aan het adres van het college maakten, verliep een ander van die zijde toch wat rustiger. Drs. W. Npgteren (CDA) wilde een overzicht van gemeentelij ke belastingen in naburige dorpen, uitgesplitst per woning dat als vergelijkingsmateriaal moet dienen. Ook vroeg hij om een overzicht van de indirecte subsidies per sportbeoefenaar. Voorts drong hij aan op een gemeentelijke ondersteuning van het uitbreidingsplan van Huize Sint Jacobus. Dick van der Meer (VVD) wenste een uitbreiding van meer dan tien kamers. De heer Klerks (CDA) benadrukte nogmaals de noodzaak van een rioolwa terzuiveringsinstallatie. Van den Bosch (CDA) vond, dat SJA in De Alkeburcht dient te worden ondergebracht. Me vrouw Van Aken-Rens (VVD)( bepleitte controle op de her stelwerkzaamheden aan de wegen na de aanleg van kabel televisie door Casper. J. Kret (VGA) ...contactgestoord... Geen subsidie restauratie Bachlaan 22 VOORSCHOTEN De $heer P.J. Rijpsma krijgt geen provinciale subsidie voor de restauratie van het monumentale pand Bachlaan 22 in Voorscho ten. Het beroep dat de heer Rijpsma had aangete kend tegen deze eerder genomen beslissing is door het college van Gedepu teerde Staten afgewezen. De provincie stelt zich op het standpunt dat er al leen subsidies worden verleend in de kosten van restauratie van monument- ten waarvoor van rijkswe ge een bijdrage wordt ver leend. De staatssecretaris van CRM heeft 'echter in eerste instantie het subsi dieverzoek naast zich neergelegd. De provincie subsidieert overi gens sinds begin vorig jaar he lemaal geen restauraties meer. De regeling voor het toeken nen van provinciale subsidies in de kosten van restauratie van monumenten van geschie denis en kunst werd in februa ri 1980 ingetrokken. Het ver zoek van de heer Rijpsma werd niettemin behandeld om dat het voor die datum was binnengekomen. De indiener van het bezwaarschrift stelde dat CRM het verzoek niet heeft afgewezen maar een sub sidie op de langere termijn, na 1986 heeft toegezegd. Het pand Bachlaan 22 wordt beschouwd als een urgent geval warvoor de uitkering binnen afzienbare tijd is te verwachten. De pro vincie verlangt echter een concrete toezegging van de staatssecretaris en beschouwt uitstel als een afwijzing. Gouden bruidspaar Het echtpaar Aart van Diggele en Teuntje Elisabeth van Diggele-Burggraaf uit Hazerswoudc viert donder dag zijn 50-jarig huwelijksfeest. Het gouden bruid spaar recipieert die dag tussen half vier en half zeven temidden van kinderen en kleinkinderen in het ont moetingscentrum Het Anker. Brooddeeg Brooddeegfiguren en wenskaarten maken is een activiteit die de Dorpsraad van Lisserbroek donderdag organiseert. Iedereen die daarin is geïnteresseerd, is die avond welkom in De Meerkoet. Kerstfeest Het Leger des Heils hoopt 23 december in Alphen met ongeveer 200 bejaarden kerstfeest te vieren. Dat gaat gebeuren in zaal Nabij aan het Lauraplein. De gasten hoeven voor het kerstfeest niets te betalen. Wanneer dat noodzakelijk is, wordt voor vervoer naar en van het feest gezorgd. De aanvang is gesteld op half acht 's avonds. Tot 5 december kunnen kaarten wordeïi aange vraagd op de volgende adressen: Oranjestraat 37, Nach tegaalstraat 9, Trompstraat 12 of Diamantstraat 304. Bellen kan ook en wel naar het nummer 01720- 32568/31927. Advent De parochie Heilig Hart in de Zilk houdt dit jaar drie ad- ven ts-gebedsoefeningen als voorbereiding op het kerst feest. Deze keer worden de oefeningen op donderdag, in plaats van vrijdag, gehouden. De bijeenkomsten beginnen om zeven uur 's avonds in de kerk. Hiermee komen de vrijdagavond Woorden Communiediensten te vervallen. Vrouwengilde De dames van het Vrouwengilde in Zoeterwoude ko men vanavond bijeen in Don Bosco voor een Sinter klaas-bingo. Het cijferspel belooft extra spannend te worden aangezien Sint diverse leuke attenties in het vooruitzicht heeft gesteld. De bingo begint om acht Tol met zweep voor wethouder ALKEMADE Wethouder Van Duykeren heeft van Sin terklaas een tol met zweepje gehad. Dit vertelde de wethou der gisteravond tijdens de raadsvergadering toen zijn woede-uitbarsting aan het adres van he't raadslid Van Tol (PA) te sprake kwam. Van Duy keren zei de escalatie van een aantal vragen en insinua ties van Van Tol over de erf pachtskwestie met de eigenaar van „De Woelige Baren" te be treuren. Van enige opzet zou geen sprake zijn geweest. De opmerkingen van het pro gressieve raadslid over zes ontbrekende brieven in het desbetreffende raadsdossier bleken achteraf terecht. Er schijnt een werkdossier en een raadsdossier te bestaan; de on derhavige brieven bevonden zich in het werkdossier ten be hoeve van de raadscommissies financiën en openbare wer ken. „Maar" zei de wethouder „desgevraagd zouden de brie ven zeker zijn overhandigd". Van Tol merkte op tijdens de vorige raadsvergadering slechts opmerkingen te hebben geplaatst en geen insinuaties. Hiermee was de kous af. Nieuwbouw- plan in Aarlanderveen op losse schroeven AARLANDERVEEN Als er niet voldoende ^gegadigden zijn voor de te bouwen premie A- woningen aan de Dorpsstraat, dan gaat dit project niet door. Deze uitspraak deed de heer P. Kats, directeur van woning bouwvereniging Alphen op de openbare vergadering van de Belangenvereniging Aarlan derveen. Inmiddels hebben zich acht belangstellenden ge meld voor de woningen. Het plan omvat twaalf woningen. De gemeente en de woning bouwvereniging gaat zich be raden over de vraag wat er nu moet geschieden. De heer D. van Vliet trok fel van leer- tegen de, wat hij noemde, insinuaties aan het adres van de aannemer, die de woningen aan de Dorpsstraat gaat bouwen. Deze aannemer heeft eerder de woningen aan de Kerkvaartsweg afgeleverd. De heer Van Vliet stelde te proeven uit de vragen die op de vergadering rezen dat de aannemer maar wat geknoeid heeft met de prijzen. Hij gaf een overzicht van het tot stand komen van de prijs. Het ver schil lag eerst op tien duizend gulden per woning wat later is teruggebracht tot zes duizend gulden. Dit eindbedrag is geac cepteerd door het ministerie van volkshuisvesting. ALKEMADE W. Klerlks (CDA) verwierp tijdens de gistéravond ge houden raadsvergadering het voorstel van B. en W. om de reinigingsrechten met 10% te verhogen. Hij had de moeite genomen om de totale begroting van de reinigingsdienst door te lichten. Het resul taat was verbluffend. Naar de mening van Klerks verhaalt men ten onrechte de gevolgen van hét afstoten van de ge meentelijke container- dienst op een verhoging van de reinigingsrechten en is een verhoging van 5% van de reinigingsrech ten voldoende voor een kleine personeelsuitbrei ding. In een jaar zonder loonsverho ging, èen teruglopend aanbod van huisvuil en minder werk zaamheden wegens het afsto ten van de containerdienst, zoudën de personeelslasten van de reinigingsdienst maar liefst 25,000.- hoger uitko men. Volgens Klerks waren de uitgaven echter 14.000.- la ger dan begroot, wegens het wegvallen van de verkapte personeelskosten van de con tainerdienst. Hierdoor kan de verhoging van de reinigings rechten beperkt blijven tot 5% in plaats vap 10%. Hij ver klaarde dat ten behoeve van de Aikemadese burgers alle mogelijke moeite gedaan moet worden om tariefsverhogingen van gemeentelijke belastingen binnen de perken te. houden. Hij kreeg de instemming van de gehele CDA-fractie, alsme de van de fracties van PA en VGA, zodat de wethouder van financiën, de heer Van Duy- keren, alleen nog steun had van zijn eigen fractie, de VVD. H. van Duykeren verdedigde zijn voorstel met argumenten over verhoogde afdrachten aan de Vuilverwerking te Lei den en het gereedkomen van nieuwe wijken. Wat voor ideeën hij ook naar voren bracht, ze 'hadden geen enkel effect op Klerks. Deze was overtuigd van zijn gelijk en noemde de redenering van de wethouder „dom en flauw". Van Duykeren, bijgestaan door voorzitter Bolten, pro beerde op velerlei manieren het voorstel voor verhoging van de reinigingsrechten met 1,0% erdoor te krijgen. Niets mocht echter baten. Klerks zei: „Ik ben toch niet verplicht de wethouder klakkeloos te volgen", en „Ik heb er het recht toe de zaak uit te zoe- Met duidelijke tegenzin ging burgemeester drs. P. J. Bolten over tot stemming, hetgeen re sulteerde- in een uitstel van be handeling tot de raadsvergade ring van 14 december aan staande. Na een schorsing voor overleg deelde wethouder Van Duykeren mee, dat Klerks de zaak-nader moet verklaren en dan moet aangeven hoe het belastingvoorstel dan wel zoi moeten luiden. Bovendiei werd geëist dat hij moet aan geven hoe de zaak financiee gedekt dient te worden Klerks maakte duidelijk da deze voorwaarden geen pro blemen zullen geven, want d( hele zaak is voor het CDA raadslid zo klaar als een klon tje- Wegens gebrek aan tijd weii besloten de raadsvergaderin vanavond om negen uur vooi te zetten. The Shoes waren gisteravond weer even terug in hun ge boortedorp Zoeterwoude. Oud-manager Aad van Delft overhandigde de legendarische formatie in Don Bosco het eer ste exemplaar van de nieuwe langspeler 'Shoes Live '81', waarop het concert is opgeno men. dat The Shoes enige maanden geleden in het Cen trum in Zoeterwoude gaven. De plaat bevat oude successen zoals 'Standing and Staring', 'Peace and Privacy', 'Osaka' en het overbekende 'Nanana'. Nummers, die eind zestiger-, begin zeventiger jaren goed waren voor een notering in de een of andere Daarna ging het bergafwaarts en in '75 besloten Theo van Es, Henk en Jan Versteegen en Willem Huisman de instrumen ten in de wilgen te hangen. De terugkeer van de Zoeterwoud- se groep werd ingeluid door een succesvol optreden tijdens Beatnach. Hoe groot de belangstelling nu weer is, blijkt uit de vele con certen die The Shoes tegen woordig weer geven en het feit, dat platenfirma CNR brood in een nieuwe langspeler ziet. De nieuwe LP zal deze week nog in de platenwinkels liggen. KOUDEKERK AAN DE RIJN Het Koudekerks col lege van B en W moet op korte termijn maatregelen treffen tegen de stankoverlast in het dorp. Dit beslbot de gemeenteraad gisteravond tijdens de afronding van de besluitvorming rond de gemeentebegroting voor 1982. Het CDA diénde een motie in, waarin werd gewezen op de vol gens deze fractie beperkte capaciteit van de waterzuiveringsin stallatie in het dorp. Gezien het feit dat aansluiting van de Hondsdijk en de Dorpsstraat op de huidige afvalwaterzuive ringsinstallatie en het stichten van een nieuwe woonwijk in het verschiet liggen, ziet de fractie dat de stank die nu al soms aan wezig is, steeds hinderlijker wordt. en W moeten daarom stappen ondernemen om op korte ter mijn over een en ander uitsluitsel te krijgen bij het hoogheem raadschap van Rijnland en de gemeente Alphen aan den Rijn. Er zal worden gezocht naar mogelijkheden om inwoners van Koudekerk te betrekken bij een werkgroep om de totale begro ting te toetsen. Het gaat daarbij om het krijgen van adviezen, informatie en dergelijke uit de burgerij. Het college maakte zijn plannen bekend met betrekking tot de aankoop van het voormalige koetshuis van Goot Poelgeest. Dit gebouw zal kunnen worden gebruikt voor respresentatieve doel einden. Zowel het CDA-raadslid J. Heemskerk als zijn PvdA- collega J. Wondergem stonden niet onverdeeld positief ten op zichte van deze plannen. Vooral met de hoge kosten die verbou wing van het koetshuis met zich mee zal brengen hadden zij grote moeite. Wel vonden zij het een goede gedachte om het be drijf, dat nu nog in dit pand is gehuisvest, te verplaatsen en het gebouw als monument te bewaren. De gehele begrotingsbehandeling stond in het teken van de zui nigheid. Zo blijkt het CDA aan te hikken tegen de kosten van het welzijnplan, zij zet financiële vraagtekens bij de uitbreiding van de Ridderhof, zij heeft moeite met de bijdrage voor de streekmuzioekschool, bovendien vindt zij het schoolzwemmen in de winter te duur. ALGEMENE BESCHOUWINGEN ZOETERWOUDE ZOETERWOUDE Met het oog op de op handen zijnde gemeentelijke her indeling hebben de drie fracties in de Zoeterwoud- se gemeenteraad, tijdens de algemene beschouwin gen, niet nagelaten na drukkelijk te wijzen op het belang van een kleine gemeervte. Inspraak van de bevolking wordt daar bij van groot belang geacht. Dat de begroting 1982 sluitend is, stemt alle partijen evenwel tot te vredenheid. De VVD heeft echter moeite met het feit dat in het verle den de winstuitkeringen van het Energiebedrijf Rijnland werden toege voegd aan de reserves. Nu zal dat probleem zich niet meer voordoen aangezien over 1980 en 1981 het Energiebedrijf in het ge heel geen winstuitkering zal doen. Tevredenheid over de financiën ook bij het CDA. De creativiteit en inventiviteit waarmee aan deze begroting is ge werkt heeft mede tot ge volg gehad dat de onroe- rendgoedbelasting niet verhoogd behoeft te wor den, meent het CDA. Lof over de begroting ook van Progressief Zoeterwoude dat waardering heeft voor het hanteren van de nullijn. Op sommige posten wordt deze lijn evenwel niet consequent doorgevoerd. De progressieven stellen voor die meerkosten (een bedrag van 16.361 gulden) uit de begroting te halen en te reserveren voor het aankleden van de saaie delen in Miening, Noordbuurtseweg, Dorpsstraat en Dr. Kortmannstraat zodra de omleidingsweg om de dorpskern gereed is. Hoewel de progressieve fractie verheugd is over de resultaten van een jarenlang door haar gevoerde strijd voor een grote re openbaarheid van bestuur, is men met louter openbaar heid van commissies toch niet tevreden. PZ wenst totale openbaarheid van notulen van vergaderingen van het college en het benoemen van meer burgers en minder raadsleden in de grote commissies; de bur gers dienen niet na de agenda van de gemeenteraad maar aan het begin de mogelijkheid tot inspraak te hebben. Het CDA betreurt het dat het in-'' formatieblad 'Dichterbij' het gehele jaar niet is verschenen en alternatieve oplossingen, voorzover de CDA-fraktie be kend, niet zijn voorgelegd. Een jaarlijkse bijeenkomst in hgt gemeentehuis voor de nieuwe inwoners wordt als uiterst waardevol beschouwd. Woningbouw De woningbouw baart de raad zorgen. De eisen die de over heid stelt voor de toekenning van lokatiesubsidie zullen de bebouwingsgraad in het plan Hoge Rijndijk-west sterk doen toenemen, waardoor de kwali teit van het woon- en leefmi lieu negatief wordt beïnvloed, zo stelt de VVD, die vervolgt: „Juist op een plattelandsge meente als Zoeterwoude, die als groene gemeente haar ka rakter dient te blijven bewa ren, wordt hiermee een aan slag gepleegd." Teleurstelling bij het CDA over de stagnatie van woningbouw op het voor malige Bernardusschoolterrein en aan de hoek Nassaulaan- /Pancratiusstraat. Zowel CDA als PZ vragen het college prio riteit te verschaffen aan de woningen voor één- en twee persoonshuishoudens. De pro gressieven bepleiten voorts het centraal wonen te stimuleren terwijl in verband met de verdeling van bejaardenwo ningen aan de Commissie Woningtoewijzing een be stuurslid van bejaardencen trum Huize Emmaus dient te worden toegevoegd. Hoewel de Burg. Detmersweg binnen een jaar gereed is, blijft het verkeer de gemeenteraad een scherpe doorn in het ooj In het bijzonder Ommedijkst weg, Weipoortseweg, Nieuwe weg, Zuidbuurtseweg en Geer weg krijgen een toenemend stroom van verkeer te verwei ken, Juist hierdoor kome fietsers en voetgangers en rtieer in de knel, Aanlt van een fietspad dient de a lerhoogste prioriteit te hebbel De noodzaak van snelle real satie van rijksweg 11 dagelijks dringender. Energie Ernstige bezwaren heeft Pr< gressief Zoeterwoude tegen d werkwijze van de Welstand: commissie die blijkbaa. ondoorzichtig te werk gaa „Wij dulden niet langer, di dit gezelschap van architecté in onderonsjes z'n Werk doet aldus PZ-voorman K. Stravel De progressieven dringen voorts op aan de doorgaand route in de dorpskern zo vei mogelijk in de oorspronkelijk (dorpse) toestand terug t brengen. Dat geldt naast d bestrating en beplanting mt name voor de verlichting. D fractie stelt daarom voor d recentelijk geplaatste lantaari palen weer weg te halen en vervangen door „dorpsi exemplaren. Progressief Zo< terwoude heeft ook niet t stuiten ideeën over milieu e energie. Krachtig dient stt ling genomen te worden teg< het afnemen van stroom dot Energiebedrijf Rijnland vani Dodewaard en Borssele. Aai gezien de energieprijzen veel huishoudens steeds pri blematischer worden stelt voor de lasten naar dr: kracht toe te passen inhoudt dat een geleideïijl invoering van energieprijze1 naar inkomen het gevolg i V Het afgeven van vergunnii e gen van auto-puzzelrittt dient tot een minimum te wo den beperkt. „Energievprs; ling, stank, geluidsoverlast onnodige verkeersdrukte zi e het gevolg. Elke vergunning 0 er één te veel in ons groei Zoeterwoude", zo voert Sir e ver aap.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4