Plannen voor Pancras-West en Transvaal vastgesteld dêr wet OLGA STOPT PRODUKTIE FEBRUARI VOLGEND JAAR Raad akkoord met aankoop Sanderscomplex Provincie tegen afbraak oude fabriek Levendaal Provincie: veel kritiek op wet splitsing bij LEIDSE COURANT DINSDAG 1 DECEMBER 1981 PAGINA 3 Jagen omwille \van bloemkolen LEIDEN De dobber van de hengelende bos wachter trilde. Verstoord keek de bosbaas op en 9. kreeg een jager in het vi- <Ji sier. Wederom galmde het geraas van ontbrandend 1 kruit over het water. Tot zijn ontsteltenis consta teerde de hengelaar, Üat l(J de jager „vanaf een meter 9 of zeven" zijn geweerlopen nop het gevederte richtte. 0 Behoedzaam naderde de jagersman de onbekom- ^merd zwemmende eenden 'en trakteerde hen op een portie hagel. De bosbaas ontstak in woede. Hij ver- 3, liet zijn woonboot en stap- te in een vlet. Driftig ped- delde hij naar de jager en sommeerde hem tot een staakt het vuren. De aan gesprokene sloeg alle aan maningen in de wind en i; ging onverstoorbaar ver- lil der met de ongelijke strijd. '(Steeds meer eenden maak- ten aldus hun laatste swembeweging. Evenals andere plattelandbewo ners maakte de boswach- ter bij de politie gewag 3, van het „lafhartige ge in drag" van de jager. De be- >n schuldigde, die op de Oude H Rijn in Rijnsburg, Valken- burg en Oegstgeest zijn 4 schoten loste, handelde iri- t derdaad niet zoals het een 'sportief' jager betaamt. En dat allemaal omwille van bloemkolen. De een- li den namelijk, zijn (en ve- len waren) verzot op jonge bloemkolen. Maar gedu rende de wintermaanden J9J' ijn tuinders, wat hun in- iR omsten betreft, afhanke- if lijk van deze kolen. De .5 eenden eten zo ongeveer het brood uit de mond van de tuinders. Een schot ha P1 i de remedie. De ver- f dachte verklaarde, dat hij niet voor de sport doodde, maar meer om de schade voor de tuinders te beper ken. „Ik schoot niet vanaf zeven, maar vanaf dertig meter. Dat kan ook niet niet veel eend meer over,' aldus de man, die reeds vanaf zijn zeventiende jaar het jachtgeweer hanteert. De verdachte werd er tè- 3 vens van beschuldigd, dat hij op jonge eenden en op enden, die niet eens kón- len opstijgen, had ge- ruurd. Daarnaast was het verboden om op de te smalle Oude Rijn te schie- ten, omdat een jager op het water pas mag toe slaan, indien in een straal i van vijftig meter niets dan water te bespeuren is. De officier van justitie, mr. De Vos van Steen wijk, gaf vde verdachte een spoed- h cursus 'kennis der natuur'. Hij legde uit, dat eenden in een periode tussen de verénwisseling niet kun- <nen vliegen. Wellicht had de verdachte op dergelijke eenden geschoten. De ja- ger ontkende en was van dat alles op de hoogte, dat >eweerde hij althans. Een getuige was diverse malen met de jager mee op pad geweest en kon er meer over vertellen. Hij beaam de de uitlatingen van de verdachte. Maar dan nog zat de jager goed fout. „U heeft op onweidelijke wij ze gejaagd. Normaliter worden eenden uit de lucht geschoten en niet op het water. Het sportieve element is door u met voe ten getreden," aldus de of- icier. „Maar hoe moeten le dieren anders afgescho- en worden. Ze zijn tame lijk tam, vliegen doén ze alleen een meter boven het water over geringe af- itand. Als ik dan vuur, ichiet ik een visser van :ijn stek," merkte de jager lich op. De officier vond, lat de jager dan helemaal liet meer in de gewraakte mgeving moest optreden. Wie de schade aan de iloemkolen betaalt? De tuinders moeten zich tot het faunabeheer wenden, die hebben er uitstekende oplossingen voor," aldus de niet wildvreemde offi cier. Kantonrechter Mors huis veroordeelde de jager' uiteindelijk tot een boete van 100 gulden, waarvan 75 voorwaardelijk. Daar naast werd de verdachte te cennen gegeven, dat hij binnen twee jaar een offi cieel jagersexamen moet afleggen. Indien de ver dachte daar niet in slaagt, Wordt zijn jachtakte voor vijf jaar ingetrokken. „U leert dan hoe u met een geweer dient om te gaan en u wordt ingewijd in de [eheimen van de natuur," lldus de officier. De ver dachte ging heen, doch al- erminst in vrede. WIM BUNSCHOTEN LEIDEN De gemeente raad heeft gisteravond be stemmingsplannen voor de wijken Transvaal en Pancras-West vastgesteld. Veel aanmerkingen werden er van de zijde van de raad op de bestemmingsplannen niet ge maakt. Ten aanzien van Transvaal beperkte de discus sie zich voornamelijk tot het woonbotenbeleid. De raad wenste de mogelijkheid te scheppen dat de bewoners van de boten langs de Morskade voor hun boot een klein fiet- senschuurtje mochten bouwen. Ten aanzien van het handha ven van de twee woonboten in de Morssingel waren de me ningen verdeeld. Het voorstel van B en W is om deze plaat sen weg te bestemmen. De linkse partijen zagen daar ech ter weinig reden voor daar zij woonboten niet als ontsierend in het historische stadsgezicht ervaren zoals bijvoorbeeld Mo numentenzorg wel doet. Het collegevoorstel behaalde ech ter door steun van CDA en VVD een meerderheid. Bij het bestemmingsplan Pan cras-West zat de kneep hem in markt. Op deze plaats wil het gemeentebestuur de mogelijk heid hebben een garage van minimaal 75 en maximaal 125 parkeerplaatsen te bouwen. In het voorstel was echter de be paling opgenohien dat B en W, wanneer dit nodig wordt geacht, de bestemming van de Kaasmarkt konden wijzigen. VVD, CDA en D'66 zagen deze bepaling echter niet zitten'uit angst dat de realisatie van een parkeergarage door B en W onmogelijk zou worden ge maakt. Daar zij over een meerderheid in de raad be schikten verdwijnt de onthef fing uit het bestemmingsplan hetgeen overigens niet bete kent dat die garage er nu wer kelijk komt. Waar een wil is... De gedachte, dat het voortdu rend en overal gebeurt, moge een schrale troost zijn. In de politiek, in het dagelijkse leven van de armlastige dan wel van de gefortuneerde burger, over al lopen belangen door elkaar. Gewoon op straat wordt dat vaak al duidelijk. In de Caeci- liastraat, in dit komische geval, waren de belangen van de wandelaar en de automobilist met elkaar in conflict. Pogin gen van de gemeente om de belligerenten door de bekende groene 'leienaartjes' van elkaar te scheiden, mochten niet ba ten. Want waar een wil is, Is een weg. „Of niet, natuur lijk...," zal de voetganger in dit geval denken. Kleuter op stap LEIDEN Ricky, een peuter van drie jaar oud, is vannacht de omgeving van zijn ouderlijk huis gaan verkennen, terwijl zijn ouders rustig lagen te sla pen. .Om half vijf kreeg de' politie, de melding, dat er in de Scha- gensteeg een erg jong kind rondliep. De jeugdige wande laar bleek afkomstig uit een pand aan de Schagensteeg. Hij was midden in de nacht opge staan, had de voordeur open gemaakt en was op stap ge gaan. Zijn ouders werden pa§ wakker toen de politie aanbel de. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Puppie gestolen LEIDEN Uit een woning aan de Oude Herengracht is in het afgelopen weekeinde een hondje van vier dagen oud ge-> stolen. Het dier was afkomstig uit een nest van tien. Omdat het vrijwel onmogelijk is- een dergelijk jong hondje met de fles in leven te houden, zal de scheiding van de moe der vrijwel zeker de dood van het hondje betekenen. De die ven namen behalve het hondje ook drie elpee's en vijftien stripboeken mee. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN De gemeente raad ging gisteravond, zoals verwacht, akkoord met de aankoop van het Sanderscomplex op de hoek van het Levendaal en de St. Jorissteeg. Na eindeloze onderhandelin gen heeft het gemeente bestuur eindelijk beslag op dit gebouw weten te leggen. Het is de bedoe ling dat hier een parkeer garage gebouwd wordt. Tevens gaf de raad zijn goed- vanwege de monumentale keuring aan de aankoop van waarde gespaard. In afwach- het Rijnzichtcomplex aan de ting van nog te ontwikkelen Morsweg en het Citincomplex plannen wordt het gebouw aan de de Hogewoerd. Het eer- voorlopig dicht gemaakt ste zal gesloopt worden om plaats te maken voor woning bouw. Het Citingebouw wordt Kerstcursussen Om de feestdagen iets extra's mee te geven houdt K&O in de decembermaand een aantal cursussen zoals brooddeegfiguren maken en kerstversieringen, kerst en nieuwjaarskaarten maken en het opmaken van kerststukjes. Ook bestaat de mogelijkheid om zelf kaarsen te trekken en te versieren. Speciaal voor kin deren bestaat de mógelijkheid om woensdagmiddag 9 december brooddeegfiguren te maken en op woensdag- mfdag 16 december kaarsen te maken en te versieren. Voor de cursussen kan men zich aanmelden bij het bu reau K&O aan de Oude Vest 45, tel.071-141141. Prestatieloop Clubhuis Matilo houdt 5 december een Sint Nicolaas pres tatieloop. E{ wordt gelopen over afstanden variërend van anderhalf tot elf kilometer. Vanaf elf uur wordt gestart bij het clubhuis aan de Zaanstraat 126. Het inschrijfgeld be draagt voor kinderep tot en met 10 jaar een rijksdaalder, ouderen betalen een gulden meer. Na afloop is er voor ie dereen een herinnering. 'Het vissersdorp' De film „het vissersdorp" wordt morgen vertoond in sociëteit Augustinus aan het Rapenburg 24. De film maakt deel uit van een serie die Joris Ivens en Marce- line Lorridan hebben gemaakt met de titel „Hoe Yoe- kong de bergen verzette". De filmvoorstelling begint om kwart over acht Pop aan de Bak" „Kubus", een van de bands die aangesloten is bij de Leidse Vereniging van Popmuzikanten, treedt morgen op in „The Jam" aan de 2e Binnenvestgracht. De bands die optreden in het kader „Pop aan de Bak" geven eveneens concerten in de Leidse Schouw. Vanaf januari krijgen de bij de Leid se Vereniging van Popmuzikanten aangesloten groepen de kans zicji aan het publiek van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat te presenteren. Dat gebeurt tijdens de voorprogramma's. Zo zijn 30 januari in het LVC de groe pen „Te Gek", „EVE" en „Risk" te zien en te horen. Aniba's muziekkamer In Aniba's muziekkamer, een activiteit van het gelijk namige horeca-etablissement aan de Herenstraat 1, treedt zondagmiddag 6 december de Leidse vocal-groep „Number 4" op. De groep bestaat uit drie Leidse muzi kanten die voorheen in andere groepen speelden. Zon dagmiddag wordt vooral werk uitgevoerd van John Lennon, McCartney, „The Everley Brothers" en ,J)ire Straits". Het optreden begint om drie uur. Humphrey Bogart In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 worden volgende week drie films met.Humphrey Bogart vertoond. Maandag 7 december „The Mal these Falcon", waarin Bo gart een privé-detective speelt die een gouden beeldje moet terugvinden. Dinsdag 8 december staat „The roaring twen ties" op het programma, een gangsterfilm ten tijde van de drooglegging. Donderdag 10, vrijdag 11 en zaterdag 12 de cember wordt „The big sleep", een detective, vertoond. De voorstellingen beginnen telkens om acht uur en kwart over tien. Nieuwe brug in oud jasje De gemeentelijke couturiers hopen nog voor de bouwvak een oud Jasje om het gereno veerde corpus van de Doelen- lijk herkenbaar. De uit 1670 stammende* oeververbinding over het Rapenburg krijgt een geheel nieuw, degelijk beton nen binnenwerk, maar wordt aan de buitenkant bekleed met nostalgische steentjes. De brug valt straks zodoende al lerminst uit de toon, temidden van de statige panden aan het al oude Rapenburg. De op knapbeurt kost 975.000 gulden en heeft na beëindiging van de werkzaamheden ongeveer een jaar geduurd. LEIDEN De Provinciale Planologische Commissie (PCC) heeft haar twijfels over de voornemens van het Leidse gemeentebestuur het oude fabriekscomplex aan het Levendaal, waarin nu nog de Codimarkt is geves tigd, af te breken. De PCC, een adviesorgaan van Ge deputeerde Staten, verwacht dat de kosten van het project te hoog zullen oplopen. Het Leidse college stelt zich voor de zogenaamde 'grijze doos' af te breken om er woningen voor in de plaats te zetten. Handha ving van het gebouw wordt niet mogelijk geacht. Een paar ver diepingen komen binnenkort leeg te staan en de supermarkt is op deze plaats zeer ongewenst, aldus het college. Niet alleen de bouw van woningen maar ook de aanleg van een groenvoorzie ning vindt het college voor de buurt van het grootste belang. Vooralsnog wil het college wel bekijken hoe hoog de kosten zul len oplopen. B en w is echter niet bereid nu al op het advies van de PCC in te gaan. het bestemmingsplan Hogewoerd moet bin nenkort door de gemeenteraad worden vastgesteld. Het komt donderdag aan de orde in een gezamenlijke commissievergade ring. DEN HAAG De provincie Zuid-Holland heeft erg veel kritiek op de onder minister Wiegel gemaakte ontwerp- wet splitsing Zuid-Holland. Provinciale Staten hebben het concept al met ruime meerderheid afgewezen. Alleen het CDA was voor. Zuid-Holland wordt gesplist in Rijnmond en Zuid-Holland. „Er mag niet tot splitsing worden overge gaan", aldus die meerderheid „voor aan een aantal voor waarden is voldaan. Enkele voorwaarden: de garantie dat de nieuw te vormen provincies genoeg geld krijgen om de taken naar behoren te vervullen. 2. duidelijk moet vast staan dat de Tweede Kamer de decentralisatienota onder schrijft en er in de lijn van die nota besluiten worden ge nomen tot' overdracht van taken aan lagere overheden. Ook al word aan deze voorwaarden voldaan, dan nog moet de concept-wet volgens de provincie op een groot aantal punten worden bijgesteld. LEIDEN De produktie bij de Olga Matrassenfa- briek wordt in de loop van februari volgend jaar stilgelegd. De sluiting van Olga kost zestig mensen, hun baan. De komende weken zullen door de vakbonden en directie van Olga/Vredestein worden gebruikt om een sociale bege leidingscommissie te laten zoe ken naar de mogelijkheden om werknemers aan een ande re baan te helpen of over te plaatsen naar de vestiging in Maastricht. Dit is de uitkomst van een gesprek dat gisteren tussen bonden en directie plaats vond in het hotel Holi day Inn. Half december zullen de vakbonden en de directie het wel en wee van de werk zaamheden van deze commis sie op een rijtje zetten in een afrondend gesprek. De sluiting van de matrassen- fabrjek aan de Evertsenstraat is een gevolg van het voorne men van de directie van Vre- destein Olga is een dochter van het staatsbedrijf Vredes- tein om de produktie van matrassen in de Maastrichtse vestiging te concentreren. Vol gens de directie is dit noodza kelijk om de teruglopende af zet en daarmee gepaard gaan de verliezen op te vangen. In Leiden en in Maastricht geldt vanaf de zomer een werktijd verkorting van vijftig' procent. De vakbonden hebben zich bij de sluiting van Olga en de ver huizing naar Maastricht neer gelegd. Pogingen van de vak bonden om Olga open te hou den, mochten niet baten. Zo bleek verkoop aan ex-direc teur Koornwinder niet haal- hpar. Drie gewonden ongeval LEIDEN Bij een ongeluk op de kruising van het Levendaal en de Oranjeboomstraat zijn vannacht om half één drie ge wonden gevallen. Zij werden naar het AZL overgebracht. Een 66-jarige man uit Leiden liep een hoofdwond op, zijn 67-jarige vrouw een hersen schudding en een 66-jarige man werd gewond aan het hoofd en liep ook een hersen schudding op. De Drie zaten in een auto die over het Leven daal reed en geen voorrang kreeg van een 57-jarige man uit Putten, die vanuit de Oran jeboomstraat het Levendaal opreed zonder de Leidenaars voorrang te geven. Bejaarde onder vrachtauto HILLEGOM Een 70-jarige inwoner Hillegom is gister-, middag om vijf uur met een gebroken enkel en een paar schaafwonden naar het zie kenhuis overgebracht, nadat hij onder een vrachtauto was gekomen. De man liep op de Weeresteinstraat toen de vrachtauto en paar meter ach teruit reed. Boom ontvreemd LEIDEN Een bewoner van de Jan van Houtkade keek zondagmorgen vreemd op toen bleek dat er een boom uit zijn voor tuin was verdwenen. De dieven hadden een twaalf meter hoge es met een stam die een omvang had van 25 centimeter, vlak boven de grond afgezaagd en meegenomen. Van de daders en van de boom ontbreken elk spoor.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3