EKL Boys verrast Van der Plas op eigen 'terrein': 1-4 Degradatie bij cricket jaar opgeschort zeepost Zorgen in Vaticaan om toestand in Albanië Litouwers vragen paus slechts „waardige herders" aan te wijzen Weer verlies hockeyteam Vier maanden geëist tegen supporters Ajax Tips voor Nootdorp Auto Music Corner Uitlat Schok dempers DIREKTSERVICE Korte metten SPORT/BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 1 DECEMBER 1981 PAGINA VI TE STERK VOOR DE TEGELHANDEL LEIDEN EKL Boys, dat in Cleyn Duyn op bezoek was bij Van der Plas, bezorgde de thui- séquipe een flinke nederlaag. De Katwijkse ploeg werd met aanvallend voetbal voortdu rend onder druk gezet, waardoor EKL zich met overtuigende cijfers (1-4) naast de directe te genstander van gisteravond op de leiderpositie nestelde. Interregionaal verloren al onze verte genwoordigers met forse verschillen. De Tegel- handel, dat uitkwam tegen nummer één, Voet bal International, moest het 'sportblad' een 6-3 zege toestaan. De Rozet overwon Juffermans (6-2), terwijl Koosjardin niet verder kwam dan 6-1 bij FC Torna. LEIDSE HOOFDKLASSE In Katwijk opende Ronald van der Pot al snel de score voor EKL Boys. Via een verkeerde uitgooi van doelman Cees van der Steen en nog een misverstand in de Leidse defensie werd Mart van der Plas in staat gesteld Van der Plas op gelijke hoogte te brengen, maar verder kwam de BMW-formatie niet meer. De voort durende press zou de Katwijkers vooral na de pauze opbreken. Gijs Collé liet 1-2 aantekenen, waarna RVC-er Bennie Heemskerk tweemaal raak schoot. Opvallend presterend was de nieu weling in de EKL-gelederen John Cozijn. INTERREGIONAAL De belangrijkste interregionale ontmoeting ging tussen leider Voetbal International en de nummer drie, De Tegelhandel. Na een uitste kende start van de Leidenaars was het Jan van der Reyden, die 0-1 scoorde. Piet de Vries en Arie van der Sluis werden fraai uitgespeeld. Dezelfde De Vries doelpuntte ietwat gelukkig tegen via het lichaam van goalie Wim Öppe- laar. Van der Sluis en Frans van Straaten maakten er nog voor rust 3-1 van. André Pracht gaf zijn ploeg direct na de hervatting een aardige injectie, maar een vreemde goal nam alle hoop weer weg. De bal bleef via arbi ter in het veld, waarop niemand meer reageer de. Damsma van VI profiteerde echter door he lemaal vrij in te schieten: 4-2. Koos Bekooy so leerde als vanouds naar 4-3, maar kon niet meer verhinderen, dat Van Straaten en Van der Sluis de in de ploeg geslopen onoplettend heid afstraften: 6-3. Een beter spélend De Rozet begon tegen Juf fermans met een 2-0 voorsprong via Martin Klop en Eef van Splunder. Een droge knal van Jan van Slooten verkleinde het verschil, maar Arie Verboon schoot zijn ploeg weer snel naar twee doelpunten verschil. Van Splunder en Piet van Holst bepaalden de stand op 5-1 in een periode, waarin Theo Godyla als meespelende keeper fungeerde. Frans van der Laan en Jan van Slooten konden er nog 6-3 van makén, na dat wederom van Holst de zesde thuistreffer had laten aantekenen. In. een aantrekkelijke partij trok FC Torna te gen Koosjardin aan het langste eind. Hoewel de Leidenaars zich veel kansen creëerden werd Kas bij een 4-0 achterstand tëgengescoord. Torna ad de stand bij de rust al op 3-0 bepaald. Koos jardin bleef nog steeds vaak voor het Waddinx- veense doel verschijnen, maar benutte de mo gelijkheden niet. Eindstand 6-1. Interregionaal: Uitslagen: Voetbal International - De Tegelhan del 6-3, De Rozet - Juffermans 6-2, FC Torna - Koosjardin 6-1, Rotterdamse Studenten - Nep- tunus 2-2, Rucamor - Ceverbo 1-5. Stand: Ceverbo 11 11 .0 0 22 64-30 Voetbal I 11 8 1 2 17 51-37 De Rozet 11 8 0 3 16 42-27 Tegelh. 11 7 1 3 15 30-23 R. Stud. 11 3 5 3 11 40-34 FC Toma 11 3 3 5 9 33-32 Neptunus 11 3 3 5 9 42-42 Snoekie 10 4 1 5 9 30-33 Juffermans 11 3 2 6 8 39-48 Rucanor 11 2 1 8 5 34-48 Koosjardin 11 1 3 7 5 26-50 Glasbergen 10 1 2 7 4 26-52 Hoofdklasse: Uitslagen: Van dêr Plas - EKL Boys i-4 Stand: V.d. Plas 8 4 2 2 10 39-25 EKL Boys 8 4 2 2 10 27-21 Landwer J. 7 3 2 2 8 31-26 UVS 7 4 1 2 9 42-24 Bax Zeefdr. 6 3 2 1 8 34-26 V. Gerven 7 4 0 3 8 34-36 V. Duuren 7 1 2 4 4 25-32 Noordwijk 5 2 1 2 3 21-34* Hollandia 6 1 1 4 3 13-22 SRV-Boys 7 1 1 5 3 28-49 ♦Noordwijk twee punten in mindering. SIALKOT De Nederland se hockeyploeg heeft op de oefentrip in Pakistan voor de derde keer verloren. In en tegen Sialkot werd het- 4-5. Na een ruststand van 2-5. De Nederlandse treffers kwa men van de sticks van Bouwman (2) en Van 't Hek (2). Coach Van Heumen gebruikte het duel tegen Sialkot om een paar spelers na vier ontmoe tingen wat rust te geven. Zo speelden in dé voorhoede Van Grimbergen en Heyn mee. Zij moesten in de -Joop van de wedstrijd plaats maken voor respectievelijk Voermans en Bouwman. De eerste helft begon desa streus. Binnen tien minuten leidde Sialkot met 3-0 door doelpunten van Faroek en Sja- naz (2). Van 't Hek scoorde te gen en was na de vierde en vijfde Pakistaanse treffet nog maals succesvol: 2-5. De tweede helft leverde aan Nederlandse zijde iets beter spel op, maar verder dan twee treffers van de voor de Bloe mendaler Heyn in het veld ge komen Bouwman kwam Ne derland niet. Opstelling Nederland: Her mans, Litjens (van der Have), Steens, Van Asbeck, Diepe- veen, Leefers, Jenniskens» Den Hartog, Van Grimbergen (Voermans), Heyn (Bouwman) en Van 't Hek. Het hockey team van Pakistan won in Ka- ratsji de laatste uit een serie van vier wedstrijden tegen In dia met 4-2. De Pakistani won nen de serie met 5-3. Leefers mag mee naar wereldbeker DEN HAAG - Wouter-Leefers mag met het Nederlands hockeyteam mee naar het toernooi om de wereldbeker eind dit jaar im Bombay. Dat was de conclusie van bonds coach Wim van Heumen' nadat Leefers, die sinds geruime tijd woont en werkt in Hong Kong, zijn rentree in het Ne derlands team maakte tijdens de huidige oefentrip van de hockeyers door Pakistan. De ex-HGC'er maakte een derma te bevredigende indruk dat het Nederlands team de Haag se technicus er graag weer bij wil hebben. DEN BOSCH - De officier van justitie in Den Bosch heeft gis teren de maximale straf van vier maanden gevangenisstraf geëist, waarvan twee maanden voorwaardelijk, tegen vier supporters van Ajax uit Hoofddorp. Ze worden er van verdacht op 24 oktober in Eindhoven na afloop van de voetbalwedstrijd PSV - Ajax enige willekeurige voorbijgan gers, onder wie een paar geestelijk gehandicapten, te hebben mishandeld. De supporters kwamen met hun autobusje na afloop van de door Ajax 3-0 verloren wedstrijd na per persoon 20 tot 30 glazen bier te hebben ge dronken in een file terecht. Steeds wanneer moest worden gestopt stapten ze uit en mo lesteerden passanten. Een tien tal mensen werd daarbij ge wond, doordat ze werden ge slagen en geschopt. De ver dachten hebben verklaard dat ze niet hebben gezien dat er geestelijk gehandicapten onder waren onder de slachtoffers. Ze betuigden tevens voor de president van de Bossche rechtbank hun spijt over het gebeurde. Vaststaat dat de groep van vier niet behoort tot de notoire relschoppers die zich bij Ajax nog wel eens manifesteren. Volgens de reclassering houdt het kwartet zich zelfs afzijdig van deze groep. Herhaling wordt door deze instantie uit gesloten geacht. De officier wil echter met zijn zware eis vier doelen nastreven: normherstel, genoegdoening voor de slacht offers, kalmering van de maatschapelijke onrust en ver ontwaardiging en generale preventie. De uitspraak is op 14 december. tips voor deze meeting luiden: DEDEMSVAARTPRIJS: Undine Baker, Ukim Albo en Unity Lasen. DELFTPRIJS: Ulina van Echten, Tosca Mac en Utella Uiterdijk. DINTELOORDPRIJS(eerste afdeling): Umber Oostwijck, Tatum R en Up per Tefka. P DONGENPRIJS: Truus van Alphen, Schuitje W en Umienwil. DRACHTENPRIJS: Truida Prinses. Sovereign en Udet Star. DE GOUDEN SPELD XI: Rinse, Rocky Marciano en Ortwin. DlNTELOORDPRIJS(tweede afdeling): Udet Westfrisia, Ster Wittestein en Tieempie. DRÜNENPRIJS: Solo Fortuna, Paula Antje en Praeses Hanover. DUIVENDRECHTPRIJS: Poetje Patje, Speed Westlandia en Nerva. DRONTENPRÏJS: Sindy Frejo, Thor ter Lune en Speedy Fortuna. DALFSENPRIJS: Uno del Sol, Ultra Regina en Uit en Thuis. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver- Argentlnië: ms „Rubens", 8 decem ber; Australië: ms „Encounter Bay", 11 december; Brazilië: ms „Cap San Antonio", 7 december; Canada: ms „Atlantic Premier", 7 december; In dia: ms „Lanka Athula", 8 december; Israël: ms „Slgal", 10 december; Ja pan: ms „Cardigan Bay", 8 decem ber; Kenya, Oeganda, Tanzanlë: ms „Lina Flsser", 10 december; Ned. An tillen: ms „Adviser", 8 december; Su riname: ms „Thor Staeske", 10 de cember; Ver. Staten van Amerika: ms „Atlahtic Song", 11 december; Zuid- Afrika (Rep.): ms „S.A. Helderberg", 8 december. Geen scheiding bij Thor RW DEN HAAG De tennisvere niging Thor RW heeft gistera vond in een ledenvergadering beslist te verhuizen naar De Bataaf. Een deel van de leden blijft echter spelen op park Hanenburg. Die groep zal zich echter niet afscheiden van de vereniging. In de zoveelste vergadering die aan deze kwestie was ge wijd, werd met 120 stemmen voor en 52 tegen het voorstel om te verhuizen aangenomen. Het bestuur van Thor RW wil zo snel mogelijk weten hoe groot de groep leden is, die op Hanenburg wil blijven spelen. Om daar achter te komen zal het bestuur nog deze week een enquete houden onder de le den. DEN HAAG In de hoofd- en eerste klasse van de cricketcompetitie wordt het komende sei zoen de degradatieregel niet gehanteerd. Reden voor deze eenmalige maatregel is de deelne ming van het Nederlands team aan het toernooi om de ICC-trophy van 16 juni tot en met 11 juli. In die periode wordt de competi tie in Nederland normaal voortgezet. Omdat de clubs niet over de interna tionals kunnen beschik ken heeft de KNCB uit het oogpunt van mogelijke competitievervalsing be sloten de degradatierege ling een seizoen op te schorten. Een novum in de komende competitie is de stringentere aanpak van spelers die zich in wedstrijden misdragen. Vol gens de nieuwe bepalingen van de tuchtrechtspraak kun nen spelers en speelsters bij wangedrag een schorsing en/of boete oplopen. Het is voor de eerste keer in de bijna honderdjarige geschiedenis dat de KNCB tot dergelijke maat regelen overga&t. Het eeuwfeest wordt in 1983 op grootscheepse wijze ge vierd. Hoogtepunt van de ie tiviteiten is de wedstrijd op en 4 september tegen e« wereldelftal, waarin beroemt testspelers hun opwachtir zullen maken. Daarnaast z de KNCB eind juli/begin ai gustus een vijflandentoerno> organiseren. Steven Lubbers is door c KNCB benoemd tot spelei /coach van het Nederlanc team, dat aan het ICC-toernot zal deelnemen. De national ploeg is ingedeeld in groep 1 en treedt achtereen volger aan tegen Oost-Afrika, Wesl Afrika, Singapore, Argentinië Bermuda, Fiji-eilanden, Si Lanka, Bangladesh en Malei sië. voor Escort, Kadett 497;- 79,- Renault, Fiat 445;- 69,- Simca 1100, Fiat. BLMC -452;- 79,- Mazda, Golf, Audi, Kadett 495;- 86,- Taunus, Capri, Ascona, BMW, Toyota «tfST- 89,- Mercedes, Ford, Peugeot, Rekord -Bïü;- 104,- 175/70 SR 13 Mazda. Golf, Audi. Kadett -498^ 98,- 185/70 SR 13 Taunus. Capri, Ascona, BMW, Toyota 9f?r- 104,- 195/70 HR 14 BMW, Mercedes, Granada, Rekord -919r~ 126,- Ook Michelin en Good-Year met hoge korting. Pioneer KE-1000 Stereo autoradio- cassettespeler met Puls synthesizer afstemming, jjlssy Elektronische programmering IS - zenders. 32-delige analoge zender display met LED's. Auto replay, Auto eject Het toppunt van moderne auto HiFi! Originele Bosal uitlaten voor elke auto. Gratis montage, I Laat uw ichok Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 5 december as. zolang de voorraad strekt. Alle prijzen inkl. BTVf. «i.'.m.iM.mi.nMira» I Hoge Rijndijk S, Leiden. TeL (071)-120248 Het Vaticaan maakt zich zorgen over de toestand in Albanië, waar de laatste tijd de pogingen om kerk en ge loof uit te roeien zijn ver dubbeld. Verschillende re cente verklaringen van ker kelijke autoriteiten vestigen de aandacht op de kerkver volgingen in Albanië. Ge probeerd wordt tot een alge mene veroordeling van het communistische regiem daar te komen, zo meldt onze correspondent in Rome. Albanië is enige honderden kilometers van Rome ver wijderd, maar de spirituele afstand bedraagt ettelijke lichtjaren. In een uitgebreid artikel in de officiële krant van het Vaticaan, de „Osser- vatore Romano" wordt nog eens op een rij gezet wat er de laatste jaren mis is in dat land. In het zuiden van Albanië worden vierhonderd ortho doxe christenen gedwongen zonder God en godsdienst te leven. Er is geen bisschop meer en de priesters is uit drukkelijk verboden het ge loof nog te verkondigen. Kerkgebouwen zijn musea geworden of vermaakscen tra. De kerk is elk bestaans recht ontnomen en is in fei te vogelvrij verklaard. De honderdduizenden christe nen van Albanië (katholieke en orthodoxe) worden ge dwongen hun godsdienst in de catacomben te belijden, zoals in de donkerste dagen van het christendom. Albanië, zo wordt geconsta teerd, is het enige land waar de kerk nog aan dergelijke vervolgingen blootstaat. Alle andere communistische lan den („atheistische landen" zegt de Vaticaanse krant) zijn al jaren veel verdraag zamer ten opzichte van de kerk. Het geval Albanië is uniek in de wereld. Maar volgens de Osservato- re blijft het geloof in de ca tacomben van Albanië bloeien. Afgaande op de steeds krachtiger anti-reli gieuze politiek van het be wind, is er reden om aan te nemen, dat meer Albanezen de laatste tijd hun toevlucht tot het geloof zoeken. Uit berichten, die uit het land komen kan worden opge maakt', dat juist de jongeren troost en hoop vinden in het geloof, ook al hebben zij nooit een vrije geloofsbele ving kunnen ervaren. Donal Lamont, de r. k. bis schop van Umtali in Zimbab we, die onder het vorig blan ke minderheidsbewind de rechten van de zVarten voor stond, is afgetreden vanwege zijn slechte gezondheid.Hij wordt opgevolgd door de vica ris-generaal van het aartsbis dom Salisbury, Alexio Mucha- baiwa. Mgr. Lamont raakte in 1978 zijn Rhodcsische staats burgerschap kwijt en werd uitgewezen na een veroorde ling wegens het steunen van zwarte guerillastrijders tegen het blanke bewind. Nadat Rhodesië Zimbabwe was ge worden keerde hij terug. Prof. dr. Johannes Overath (68), president van de interna tionale vereniging voor kerk muziek wordt dezer dagen president van het pauselijk instituut voor kerkmuziek. Hjj volgt prof. dr. Ferdinand Haberl (75) op, die het insti tuut sinds 1971 heeft geleid. van de Wereldgebedsdag voor- Vrouwen, die volgend jaar op 5 maart wordt gehouden. De samenstelsters van de gebe dsdienst komen zowel uit de republiek Ierland als uit Noord-Ierland en behoren tot zeer verschillende kerkge nootschappen. Een katholiek telecommu nicatiesysteem, dat de tradi tionele televisietechnieken wil verbinden met de nieuwe mogelijkheden, die de satellie ten bieden, is in de Verenigde Staten in de laatste ontwikke lingsfase gekomen. Van de to taal 171 bisdommen zullen er 89 deelnemen aan dit plan, dat vooral de godsdienstige vorming wil dienen. Onder leiding van de bisschop van Providence, Louis E. Geli- neau, is er een maatschappij gesticht, die het project gaat bevorderen. Men wil alle deelnemende bisdommen via een satelliet verbinden. Eind 1982 moet worden begonnen met een vijf uur durend expe rimenteel programma gedu rende vijf dagen per week. De elf Italiaanse missiona rissen, die vorige week uit Burundi zijn uitgewezen, heb ben bij hun aankomst in Brus sel verklaard, dat men hen ervan beschuldigd orde en rust in het land te hebben verstoord. Zij waren in het o- penbaar opgekomen voor een eerder uit het land gezette missionaris. Zij waren al sinds 1967 in Burundi. Volgens het secretariaat van de katholieke Belgische bisschoppen hebben sinds begin 1980 in totaal 114 missionarissen Burundi moe ten verlaten. Paus Johannes Paulus II heeft vorige week in een toespraak zijn teleur stelling uitgesproken over de laatste uitwijzing en gevraagd om gebed voor Burundi. De politie van Shanghai heeft vier Chinese priesters gearresteerd. Het gaat om Vincent Zhu Hongsheng (65), Joseph Chen Wutang (73), Stanislas Shen Baishun (79), alle drie jezuieten en Fu He- zhou (70). Zij hebben gewei gerd zich aan te sluiten bij de Rome niet erkennende Chine se katholieke kerk. Om die reden hadden zij al eerder vele jaren gevangen gezeten. Ds. H. J. Terbals, die sinds 1972 directeur is van het In terkerkelijk Bureau voor het Bedrijfsleven, heeft per 1 ja nuari 1982 een benoeming aanvaard als wetenschappe lijk medewerker bij de stuur groep Brede Maatschappelijke Discussie Energiebeleid. Hij sluit daarmee een negenjarige periode van werkzaamheden bij het landelijk bureau van de Dienst Industriële Samen leving vanwege de Kerken (DISK) af. Katholieken in Litouwen hebben een dringend'beroep fedaan op paus Johannes 'aulus II om bij eventuele nieuwe benoemingen van Li touwse bisschoppen slechts „waardige herders" aan te- wijzen. „We hebben geen re geringsbisschoppen nodig", zo staat er in een brief, die is ge publiceerd in het jongste in het westen aangekomen' on dergrondse blad „Kroniek van de katholieke kerk in Li touwen". In het voor vijfenzeventig procent katholieke Litouwen zijn sinds jaren alle zes bis schopszetels vakant. Ook de bisschoppen Liudas Povilonis en Romualdas Kriksciunas kunnen slechts worden gezien als apostolisch administrators voor de bisdommen Kaunas en Vilkaviskis. De brief van de Litouwse katholieken be vestigt informaties, die sugge reren, dat het Vaticaan con tacten met de Sovjet-regering heeft gelegd om de zes bis schopszetels in de Baltische staat weer te doen bezetten, daardoor de kerkelijke struc tuur weer op te bouwen en de situatie in het land te norma liseren. De ondertekenaars van genoemde brief, die zich „priesters en gelovigen in Li touwen" noemen, maken zich er evenwel buitengewoon be zorgd over, dat het Vaticaan bij de onderhandelingen zal ingaan op kandidaten, die door de staat naar voren wor den geschoven. Gevreesd wordt, dat het „slechte leiders voor de gelovigen" zullen zijn. Naar in de brief verder wordt gezegd, wil Moskou de al meer dan twintig jaar uit hun ambt ontheven en in verban ning levende bisschoppen Ju- lijonas Steponavicius van Wil na en Vincentas Sladkevicius van Kaisiadorys weer in hun ambt herstellen, oni in ruil daarvoor de overige bis schopszetels met eigen kandi daten te kunnen bezetten. „Deze bemoeienissen van de kant van de Sovjet-regering vormen een bron van grote bezorgdheid bij priesters en gelovigen", zeggen de brief schrijvers. Verwijzend naar de rede van de paus op de eerste verjaar dag van de Poolse vrije vak vereniging „Solidariteit", be nadrukken de Litouwers, dat niet alleen Polen een vijfde van zijn inwoners in de Tweede Wereldoorlog heeft verloren, maar dat ook in Li touwen als gevolg van ge welddadig optreden van de Sovjets en de oorlog een kwart van de bevolking om het leven is gekomen „voor God, de kerk en het land". „Om deze reden", aldüs de brief, „durven de Litouwse katholieken te vragen: zal Moskou voortgaan met het uitkiezen van de kandidaten voor bisschopsbenoemingen? Wij willen bisschoppen met een levend geloof en grote liefde, die in staat zijn het geestelijk herontwaken van de gelovigen in ons land te leiden."

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12