Meer dan miljoen mensen spoorloos verdwenen Onderhandelingen Geneve in zeer besloten sfeer VS en Israël verstevigen militaire samenwerking Unita eist aanslag op Angolese raffinaderij op AMNESTY INTERNATIONAL: Rooms-liberale kabinetsinformatie in België mislukt Moslim-Broeders eist verantwoordelijkheid op voor bomaanslag Zorgen om gezondheid ^Chinese leider Deng _3UITENLAND LE1DSE COURANT DINSDAG 1 DECEMBER 1981 PAGINA 11. Schmidt nog dit jaar naar DDR tii (Van on2e correspondent Ami van Vree) BONN Hoewel een officiële bevestiging op zich laat wachten, staat het vast dat bondskanselier Helmut Schmidt nog dit jaar i voor een officieel bezoek aan partijleider ^fHonnecker naar de DDR reist. De ontmoe- ;ing zal plaatsvinden in het jachtslot Huber- uSstock aan de Werbelinsee ten noorden $yan Berlijn en wel op 14 en 15 december. Het door de Duitsers met spanning tegemoet jeziene treffen Schmidt-Honnecker is al anger in de pen maar moest enkele keren om politieke redenen worden verschoven, |de laatste keer in verband met de ontwikke lingen in Polen. Losgeld geëist voor beenderen heilige Lucia MILAAN Een onbekende groe pering, die zegt op 7 november de beenderen van de heilige Lucia te hebben gestolen uit een kerk in Venetië, heeft de overblijfselen van de heilige aangeboden tegen een losgeld van 450.000 gulden. In een telefoontje aan het Italiaan se persbureau Ansa werd gedreigd met verbranding van de beenderen als de kerk niet met het geld over de brug komt. De resten van de heilige Lucia, die 1.700 jaar geleden overleed, werden tijdens een huwe lijksmis uit de kerk geroofd, terwijl het bruidspaar en een priester on der schot werden gehouden. MILITAIR BESTUUR HONDURAS TEN EINDE TEGUCIGALPA Honduras, lange tijd be schouwd als het prototype van een Middename- rikaanse bananenrepubliek, zet na negen jaar weer stappen op weg naar de democratie. Giste ren is de 53-jarige arts en leider van de Liberale Partij, Roberto Cordoba (foto), officieel tot (bur- gerlpresidènt gekozen. In het eveneens nieuw gelvozen parlement kan de gematigde Cordoba steunen op een absolute meerderheid. In 1972 maakte een militaire staatsgreep een eind aan de democratie in Honduras. Het is mede aan Ameri ka's ex-president Carter te danken, dat het land de weg naar het herstel van de democratie is in geslagen. Door zijn overredingskracht hebben de Hondurese strijdkrachten zich terugtrokken in de barakken, waarmee ruimte voor de vrije ver kiezingen werd gemaakt. Massa-proces tegen linkse Turken ANKARA In de Oost- turkse stad Erzei uem is gis teren het proces begonnen tegen de ruim 500 linkse ex tremisten, die ervan wor den beschuldigd acties te gen het staatsgezag te heb ben gevoerd. De beklaagden zijn lid van Dev Sol (Revolutionaire Weg). Dit zou de belangrijk ste linkse verzetsgroepering zijn voor de militairen vorig jaar september de macht over namen. Mechtesheimer uit CSU gestoten (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Een scheidsgerecht van de Beierse CSU van Frans-Jo- sef Strauss heeft gisteren in München na zeven uur vergaderen besloten dat de polemoloog Mechtersheimer zijn partij definitief moet verlaten omdat hij tegen de partijregels is ingegaan en daarmee de Christelijk-Sociale unie ernstige schade heeft berok kend. Mechtersheimer, werkzaam bij het Max Planck-instituut, is een van de bekendste tegenstanders van het moderniserings- besluit van de NAVO en is de laatste tijd overal in de Bondsre publiek en daarbuiten met zijn opvattingen over de nucleaire strategie naar buiten getreden. Mechtersheimer, al 11 jaar lid van de CSU, was van mening dat het scheidsgerecht heeft gehandeld onder zware politieke pres sie van de partij-leiding, waarachter naar zijn mening weer be langen van de wapenindustrie de firma MBB staan. he laa cti Van onze redactie buitenland) DEN HAAG In de voorbije vijftien jaar zijn over de hele i wereld meer dan één miljoen nen^en van hun bed gelicht, va uit hun huis gesleept of op itraat opgepakt om voor altijd :e verdwijnen. De meesten tsévan hen zijn vrijwel zeker rt< yermoord. Aldus Amnesty In- D( ternational, de beweging die strijdt voor het naleven van de «.mensenrechten, bij het begin, vandaag, van een internatio- r lale campagne tegen het feno- ineen „verdwijning". In een toelichting op de campagne „Verdwijnen maar niet verge ten" noemt Amnesty voorbeel den uit drieëntwintig landen in Afrika, Azië en vooral La- tijns-Amerika, van mannen, vrouwen en kinderen die van de ene op de andere dag spoor- loos verdwenen. De beweegre- n den om mensen te ontvoeren: ■het uit de weg ruimen van 0 (mogelijke) tegenstanders en het intimideren van de bevol king. -c. Verdwijningen van mensen jf' zijn niet van de laatste tijd. In de loop van de geschiedenis Tweede Wereldoorlog (en ook daarna) is de vervolging in de Sovjet-Unie onder Stalin be rucht; om over de verschrik kingen in nazi-Duitsland maar te zwijgen. Na de oorlog be sloot een groot aantal landen dergelijke excessen tegen te gaan door middel van interna tionale verdragen. De Conven tie van Genève en de Univer sele Verklaring van de Rech ten van de Mens zijn bedoeld om de bescherming van bur gers tegen willekeur en ver volging door hun regeringen te garanderen. In de praktijk blijken veel van de landen die de verklaringen hebben on dertekend zich echter schuldig te maken aan schendingen van de fundamentele rechten van de mens. Gruwelijk Van alle soorten schendingen van de mensenrechten zoals het houden van gewetensge vangenen, marteling en dood straf is de spoorloze ver dwijning de gruwelijkste. Wei nigen hebben hun verdwijning kunnen navertellen, maar dui delijk is wel dat de meeste vermisten worden gemarteld en vervolgens gedood. Maar niet alleen de gevangenen wacht een afschuwelijk lot. De achterblijvende familieleden, die niets meer van hun vader, moeder of kind horen, blijven tegen beter weten in hopen op een plotselinge terugkeer van hun naaste. Verzoeken aan re geringen om alleen te zeggen of het familielid nog in leven is worden niet of met bedrei gingen beantwoord. Het be kendste, voorbeeld hiervan zijn de zogenaamde „Dwaze Moe ders" van de Plaza de Mayo in Buenos Aires, Argentinië. Al enige jaren lang houden zij elke donderdag een vreedza me demonstratie en vragen zij de Argentijnse regering inlich tingen over de verblijfplaats van hun verwanten. Tot op heden tevergeefs. Hoewel Argentinië lang niet het enige land is waar mensen zomaar verdwijnen, hebben de gebeurtenissen daar de afgelo pen jaren veel internationale belangstelling getrokken. In het land zijn sinds 1976, toen militairen de macht overna men, zo'n 15.000 mensen, on der wie politici, journalisten, studenten, vakbondsleiders, priesters, arbeiders, ouden van dagen en baby's verdwenen. In het boek over zijn leven in Argentinië schrijft Jacobo Ti merman, een Argentijns-jood se krantenuitgever die twee jaar de gevangene was van het militaire bewind: „Hele fami lies verdwenen. De lijken wer den in cement gegoten en op de bodem van de rivier ge stort. Soms was het cement niet goed gestort en spoelden de lijken aan 'op de kust. Een moeder herkende haar zoon van vijftien. Maar dat was een ongelukje, want de lijken ver dwenen meestal voorgoed". „De lijken werden op oude kerkhoven begraven, onder bestaande graven. Nooit zullen die worden gevonden. De lij ken werden midden boven zee uit helikopters gegooid. De lij ken wek*den in stukken gehakt en verbrand". „De personen die bij deze praktijken betrokken waren werden na een tijdje overge plaatst naar andere gebieden of voor ander taken ingezet. De plaatsen van de massa moorden werden na een tijdje veranderd in een openbaar park of verkocht voor snelle bebouwing met een flatge bouw". Cijfers In veel gevallen zijn getuige nissen zoals die van Timerman niet eens nodig, daar spreken de cijfers voor zich. Zo zijn in Cambodja de afgelopen tien jaar rond de 750.000 mensen van de aardbodem verdwenen. Een aantal van hen is in mas sagraven teruggevonden. In Guatemala worden meer dan 30.000 mannen, vrouwen en kinderen vermist, het aantal inwoners van Oeganda is tus sen 1969 en 1979 met enige honderdduizenden afgenomen en in El Salvador worden da In Argentinië demonstreren elke donderdag de „Dwaze Moeders". Van de regering willen zij weten waar hun verdwenen familieleden zich bevinden. Antwoord hebben zij tot op heden niet gekregen. gelijks zwaar verminkte lijken gevonden, van wie de identi teit veelal niet meer kan wor den vastgesteld. Andere lan den waar verdwijningen zijn geconstateerd: Mexico, Chili, Bolivia, Paraguay, Brazilië, Kenya, Zimbabwe, Angola, Et hiopië, Zaïre, Guinee, Zuid-A frika, Namibië, Marokko, Zuid-Jemen, Syrië, Odst-Ti- mor, Afghanistan en de Filip pijnen. Amnesty International vraagt de regeringen van die landen geregeld maar tevergeefs naar de verblijfplaatsen van ver dwenen mensen. Maar, aldus Amnesty, wat die regeringen ook zeggen: iémand moet we ten wat er met de vermisten is gebeurd en waar zij zijn, ie mand is verantwoordelijk voor hun lot. In veertig landen over de hele wereld zal Amnesty Interna tional de komende vier maan den proberen de publieke op- ninie te mobiliseren om druk op de betrokken regeringen uit te oefenen, om nieuwe ver dwijningen tegen te gaan. Ver der zullen, hoe moeilijk het ook is, pogingen in het werk worden gesteld om een klein deel van die één miljoen ver misten op te sporen en wel licht van een vrijwel zekere dood te redden. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De poging om in België een regering van christen- V -democraten en liberalen te vormen, is gisteren mislukt. De Pa Vlaamse liberaal Willy de Clercq is een week na zijn aanwij- n zing door koning Boudewijn ontheven van zijn formatie-op- 1 dracht. Uit welke partij een nieuwe (in)formateur zal worden aangewezen, was gisteren nog onduidelijk. De onderhandelingen zijn gestrand op de Waalse christen-demokraten (PSC), die de e beoogde „rooms-blauwe" regering niet breed genoeg vinden om met succes zware sociaal-maatschappelijke ingrepen te kunnen doen voor het herstel van de economie. De Franstalige christen- A-democraten willen daarom de socialisten en of de Vlaamse en 1 Waalse nationalisten (zoals de Vlaamse Volksunie) bij de kabi- hi netsvorming betrekken. Die houding is gisteren ingenomen door het partijbestuur van de PSC, en ging in tegen de wens van par- 'ijvoorzitter Paul Vanden Boeynants. ran den Boeynants zal waarschijnlijk aftreden. BONN De extremistische Moslim-Broederschap heeft zich gisteren in een telefoongesprek met het Franse persbureau AFP in Bonn verantwoordelijk gesteld voor de zware bomaanslag af- "ilopen zondag in Damascus. Het dodental als gevolg van de imaanslag, waarbij het gebouw van de militaire politie in Da mascus instortte, is ondertussen al opgelopoen tot 90. .-De operatie tegen de zetel van de militaire politie is het ant woord op de slachtpartijen, massa-executies en moorden op Syri sche burgers in eigen land en in het buitenland", zo zei een 1 woordvoerder van de Moslim-Broeders in het telefoongesprek. De woordvoerder zei dat de bomaanslag aan 200 mensen het le- /(ven had gekost. yi President Assad van Syrië heeft gisteren laten weten, dat hij ich zal inzetten voor de uitroeiing van de fanatieke Moslim broederschap. De Moslimbroeders voeren nu al twee jaar een "u gewapende strijd tegen de regering van Assad. „Onze bevolking is vast besloten deze bende uit te moorden", zo haalde de Syri- che radio de woorden van president Assad aan. De Syrische re- 'ering ziet de Moslim-Broederschap als een werktuig in handen van Israëli's en Amerikanen. I PEKING De verschijning van China's sterke man Deng Xia oping op de zitting van het Volkscongres, het Chinese parle- nent, heeft nieuw voedsel gegeven aan de geruchten over de twakke gezondheid van Deng. Hij werd opnieuw, net als zater- j dag bij de opening van het Volkscongres, begeleid door een ver pleegster. f|0ver Dengs gezondheid is officiéél niets bekend. Maar in een [esDrek met de Amerikaanse ex-vice-president Mondale zei hij lt Verleden week, dat hij zijn plicht heeft vervuld en dat zijn tijd ékomen is. In Hongkong gaat al geruime tijd het gerucht dat t )eng aan een ernstige ziekte lijdt. Aan de stem waarmee de Chinese leider het Volkscongres toesprak viel echter niet op te j naken dat zijn gezondheid te wensen overlaat. e tijdens de zitting van het Volkscongres heeft premier Zhao Ziyang de Chinezen voorgehouden dat de huidige politiek van bezuinigingen nog zeker vijf jaar zal duren. Deze politiek moet j eiden tot een nieuwe economische orde, waarin meer dan voor- leen aandacht wordt geschonken aan de landbouw cu u- uchte De Amerikaanse delegatieleider Paul Nitze (links) ontmoet zijn Russische collega voor het gebouw van de Russische ambassade in Genève aan het begin van de onderhan delingen. GENEVE In een harte lijke sfeer zijn gisteren in Genève de Amerikaans- Russische onderhandelin gen begonnen over de middellange-afstandsra- ketten in Europa. Het eer ste onderhoud tussen Kwitsinsky en Nitze duur de negentig minuten en vond plaats in het gebouw van de Russische ambassa de. Kwitsinsky had zijn Amerikaanse gespreks partner een hartelijke ont vangst bereid. Drie minu ten lang stonden de man nen in de vallende sneeuw, lachend om de herhaalde verzoeken van de persfotografen om el kaar de hand te schudden. Na het gesprek met Kwit sinsky verklaarde Nitze dat het onderhoud „hartelijk en zakelijk" was geweest. Een Russische woordvoerder sprak van een „zeer opbouwende" ontmoeting, die volgens hem had aangetoond dat beide par tijen streven naar een ak koord. Het gesprek had voor namelijk betrekking op proce durekwesties en de houding tegenover de pers. Die is er een van de grootst mogelijke beslotenheid. „We zijn het er over eens dat de details van de onderhandelingen binnenska mers moeten blijven. We voe len er niets voor via dé media te discussiëren", aldus Nitze, die zijn stilzwijgen meende te kunnen rechtvaardigen met het argument dat alleen via wederzijdse eerbied voor de vertrouwelijkheid van het overleg kan worden gehoopt dat er snelle resultaten wor den bereikt. Men neemt aan dat de beide onderhandelingsdelegaties in de ontmoeting van vandaag hun onderhandelingspositie uiteen hebben gezet. Dit over leg vond plaats in de Ameri kaanse ambassade. Beurtelings zal tot het Kerstreces worden vergaderd in het gebouw van de Amerikaanse en Russische derhandelingen zal afhangen van de vastbeslotenheid van de NAVO tot plaatsing van de nieuwe raketten in Europa over. te plaatsen, mochten de onderhandelingen mislukken. De Sovjet-Unie wil in de on derhandelingen in Genève overeenstemming bereiken over een „radicSe verminde ring van de middellange-af- standsraketten", aldus een communiqué van het politburo in Moskou. Daar wordt aan toegevoegd dat „evenwel op geen enkele wijze zal worden gediuld dat de VS zich militai re voordelen verwerven". De verklaring bevatte verder een herhaling van Brezjnevs standpuntèn in Bonn vorige week. In Washington heeft minister Haig van buitenlandse zaken gezegd dat het welslagen van de Amerikaans-Russische on- WASHINGTON De Verenigde Staten en Is raël hebben gisteren een strategische overeenkomst gesloten, die bedoeld is om de invloed van de Sovjet-Unie in het Mid den-Oosten terug te drin gen. In een gezamenlijke verkla ring hebben de Israëlische mi nister van defensie Sharon en diens Amerikaanse ambtge noot Weinberger gezegd, dat de strategische overeenkomst „niet gericht is tegen een staat of een groepering in het Mid den-Oosten". Deze woorden zijn bedoeld om de Arabische landen gerust te stellen dat de VS en Israël geen gezamenlij ke actie tegen hen onderne men. Eerder hadden Ameri kaanse functionarissen laten weten bezorgd te zijn dat een Amerikaans-Israëlische over eenkomst vijandige reacties zou kunnen oproepen in de Arabische wereld, wanneer hierin niet werd gesteld dat de afspraken waren gericht tegen de Sovjet-Unie. De Israëlische premier Begin heeft zich positief uitgelaten over het militaire verdrag. Be gin's woordvoerder, Porat, zei dat de militaire overeenkomst Israel's veiligheid en interna tionaal aanzien ten goede komt. Het Amerikaans-Israëli sche verdrag is echter door de oppositionele Arbeiderspartij heftig bekritiseerd. Ex-pre mier Rabin beschuldigde Be gin ervan, dat deze de weg had geopend voor het inzetten van het Israëlische leger tegen de Sovjet-Unie, buiten de politie ke arena van het Midden-Oos ten conflict. Geen veto Israël heeft gisteren in princi pe ingestemd met de deelne ming van Westeuropese mili tairen aan de internationale vredesmacht in de Sinai. Israël had zich hier tegen altijd ver zet, omdat de EG-landen zich niet geheel achter de Camp David-akkoorden stellen. Waarnemers menen dat Israël zich soepeler ten aanzien van Westeuropese deelneming heeft opgesteld, om zo een hechtere Amerikaans-Israëli sche samenwerking op militair niveau mogelijk te maken. Syrië heeft de Arabische sta ten gevraagd hun ambassa deurs terug te roepen uit de Europese landen, die troepen leveren voor de Sinai-vredes- macht, zo werd gisteren door hetLibanese dagblad As Safir gemeld. Syrië is tegen deelne ming van Nederlandse, Fran se, Engelse en Italiaanse dèel- neming aan de vredesmacht, omdat de EG zich niet duide lijk genoeg heeft gedistan- cieerd van de Camp David-ak koorden. ANGOLA: WERK VAN BLANKE HUURLINGEN "C Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. NEW YORK, LUANDA De leider van de recht se Unita-be weging, die vecht tegen het marxisti sche bewind in Angola, heeft gisteren in New York verklaard dat zijn organisatie verantwoorde lijk is voor de aanslag op een'olieraffinaderij aan de rand van de Angolese hoofdstad Luanda. De aanval werd volgens de lei der van de door Zuid-Afrika gesteunde beweging, Jonas Sa- vimbi, zondagavond om tien uur uitgevoerd. Volgens be richten uit Angola was de poli tie tien uur na het uitbreken van de brand er nog niet in geslaagd de brand te blussen. De brand zou nu inmiddels onder controle zijn. Volgens de Angolese radio be tekent de brand een zware klap voor de economie van het land. De brand is volgens het radiostation aangestoken door „huurlingen van het racisti sche bewind van Zuid-Afri ka". In een officiële medede ling wordt gemeld dat er ver scheidene lijken zijn gevon den, waaronder een blanke. Ook zouden er verscheidene documenten zijn aangetroffen die wijzen in de richting van Zuid-Afrika. De Angolese minister Van Du- nem van energie zei dat het commando dat de aanslag pleegde, over zee, mogelijk aan boord van een onderzeeër, naar Angola is gekomen. Ver volgens werd de brand veroor zaakt door het tot ontploffing brengen van een aantal krach tige bommen op strategische plaatsen in de raffinaderij. Het Angolese persbureau noemde de aanslag „een fla grante schending van onze souvereiniteit door het racisti sche bewind van Zuid-Afrika, dat gebruikt maakt van een groep huurlingen, die door dit land worden bewapend, ge traind en aangevoerd". Hier mee wordt verwezen naar de Unita-beweging. Vorig jaar pleegden guerrillastrijders van deze organisatie een aanslag op olietanks in de havenstad Lobito.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11