fapenoverleg VS Sovjet-Unie n start „in tspannen sfeer Twee coasters in Noordzeestorm vergaan: één dode Werkloosheid in Rotterdam naar 20 procent Ld. Doef: „PTT kabelnet kan piraten weren Kamelenvlees te koop leidóa @cma/r£ Maandag 30 november 1981,72e jaargang no. 22131 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ver J Uitgave Westerpers. behorende tot SijthoH'Pere. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53.45. jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers/ 0.70. In de Henk Elsinkshow vana vond als gast Paul van Vliet om samen wat typen te maken op Ned. I om 20.30 uur. Om 22.45 uur de theologe Marie- Jeanne Bérère. Op Ned. II om 21.10 uur Malu. een Braziliaanse vrouw en om 22.25 uur „Sonja" Op maandag. Veel bewolking en nu en dan buien. Temperatuur ongeveer 6 graden. Vrij krachtige naar noord draaiende wind. Tot vrijdag: lichte vorst in de nacht, later zachter. Zon op: 08.27, onder: 16.32; hoog water Schev.: 05.32 en 17.43. ntstgl; ie" De ie Wood Dnken b.00 u rinses e a Vi om de v 'olgen1 ie (N è"Dei f CATALINA ISLAND et Californische eiland latalina is zondagoch- ■t stoffelijk overschot n van de filmactrice Wood (43). Haar ont- lichaam dreef in de van een rubberboot e zij zaterdag uit varen aan. Volgens de politie rermoedelijk verdron- thalie Wood werd be- i tal van filmrollen voornaamste „Rebel a cause" (1955) en ie Story". Nathalie Wood: van ter tot grote karakter- Drie gewonden bij treinbotsing UTRECHT Om tien over elf is gisteravond op het station van Zandvoort een elektrische loco motief op een stilstaande trein gebotst. Hierdoor zijn twee rei zigsters en de machinist van de trein licht gewond geraakt en naar een ziekenhuis gebracht. Drie andere lichtgewonde reizi gers konden ter plaatse worden behandeld. Tussen Meppel en Hoogeveen is zaterdag het treinverkeer ge stremd geraakt door een ontspo ring van een wagon van een goederentrein. Over honderden meters raakten de dwarsliggers beschadigd. Zondagmiddag was het treinverkeer weer normaal. Heintje Simons gaat trouwen welijk zal treden met de Duit se schoonheidsspecialiste Do- ris Uhl uit Aken. Het huwe lijk wordt voltrokken in de Belgische plaats Calamina, waar Heintje al enige jaren een huis heeft. PSP: geen geld voor betoging in Moskou LEEUWARDEN De PSP-afdeling Leeuwarden krijgt geen geld om te demonstreren in Leeuwarden. Het Oud Stijders Le gioen. dat voor een financiële donatie was aangeschreven, zegt dat het de PSP kennelijk de offervaardigheid ontbreekt om de reis naar Moskou zelf te bekostigen. De PSP-afdeling kwam op het idee voor de demonstratie tij dens de vredesmars vorige week zaterdag in Amsterdam. De OSL liet toen een vliegtuig boven de stad circelen met de tekst: „Demonstreer eens in Moskou". Het OSL zegt nu dat de PSP- demonstratie geen enkele kans van slagen zou hebben „omdat er in de Sovjet-Unie een permanent demonstratieverbod is". SUZUKI WIJZIGT REGERING JAPAN TOKIO Alle ministers van het Japanse kabinet hebben van ochtend hun ontslag ingediend en daarmee minister-president Suzuki de vrije hand gegeven om zijn kabinet te herschikken. In het nieuwe kabinet zal de'minister van buitenlandse zaken, Sakurauchi wegens kritiek op de VS verdwijnen en plaats ma ken voor Sonoda. VE Vanmorgen uur zijn in Genève verbeide voorbe- e besprekingen hen tussen de Vere- Btaten en de Sovjet- Jóver vermindering aantal kernraket- Europa voor de jllange afstand. tórikaanse delegatielei- ul Nitze (74) bracht een lel bezoek aan zijn Rus- follega Joeri-Kvitsinski, [als Nitze dit weekeinde léve arriveerde. Volgens sommige delegatieleden zal morgen al de eerste officiële zitting gehouden wórden, na dat een programma hiervoor is vastgesteld. Hoewel men er van uitgaat dat de besprekingen moeilijk en waarschijnlijk slechts heel langzaam zullen vorderen, hebben beide delegatieleiders bij hun aankomst beloofd naar overeenstemming te streven. De Russische delegatieleider, Joeri Kvitzinski (43), zei bij aankomst in Geneève dat hij wil komen tot een „voor beide zijden aanvaardbaar verdrag met de Verenigde Staten over een radicale beperking van de nucleaire raketten in Europa. Kvitzinski zei ervan overtuigd te zijn dat een dergelijk ver drag niet alleen dringend noodzakelijk is, maar ook rea liseerbaar. Het belangrijkste probleem vormt volgens hem de eerbiediging van het begin sel der gelijkheid en weder zijdse veiligheid. Volgens de Sovjetunie is de Sovjet-Unie bereid tot een discussie over het aan beide zijde volledig af schaffen van alle soorten kernwapens voor de middel lange afstand, als de VS dat ook zijn. De Amerikaanse delegatielei der Paul Nitze had dit week einde nog een uitvoerig onder houd met bondskanselier Schmidt. Nitze zei dat zijn land vastbesloten is de onder handelingen intensief, con structief en voortvarend te voeren. Aan de vooravond van het overleg in Genève voerde de Sovjet-Unie een ondergrondse experimentele kernproef uit in de provincie Oost-Khazakstan. Dit soort proeven werden des tijds uitgezonderd in het ver drag tegen het gebruik en de verspreiding van kernwapens. Pag. 7: vervolg ROTTERDAM De gemeente Rotterdam houdt er ernstig re kening mee dat de werkloosheid onder de bevolking in 1985 zal zijn opgelopen tot twintig procent. Eind oktober was ruim twaalf procent van de beroepsbevolking in de Maasstad zonder werk tegenover een landelijk gemiddelde Van tien procent. In de vanmorgen verschenen gemeentelijke nota „Brood op de plank" wordt ondermeer de vraag gesteld of, gezien deze te ver wachten desastreuze ontwikkeling, in het gemeentelijk beleid het werken dezelfde prioriteit moet krijgen als het wonen. Als mogelijkheid de werkgelegenheid aan te zwengelen noemen de ambtenaren de uitbreiding van het havengebied. Investeringen en werkgelegenheid in Rotterdam blijven achter bij het landelijk gemiddelde, terwijl de stad door het sterk inter nationaal karakter van de bedrijvigheid toch al extra kwetsbaar is. Bij de investeringen ligt de nadruk op de kapitaalintensieve aardolie- en chemische industrie, die aan werkgelegenheid wei nig opleveren. Daarbij komt dat het merendeel van de werkzoe kenden weinig opleiding of ervaring heeft. Dertig procent van hen is van elders afkomstig. Oud-KLM-directeur verdacht van grote verduistering AMSTERDAM Oud-KLM-directeur ir F:B. (73) uit Amster dam wordt verdacht van verduistering van 200.000 dollar (onge veer 700.000 gulden volgens de-toen geldende koerswaarde) in de jaren 1970-'72. Dit is vanmorgen meegedeeld door de Amster damse officier van justitie, mr. H. Wooldrik. Het geld, afkomstig van de vliegtuigfabriek Mc. Donnell Douglas, was bestemd voor de KLM, maar werd door B. niet afgedragen. De verdenkingen lopen allang, maar de benodigde getuigenverklaringen in Ame rika konden pas in november worden verkregen. Pagina 5: Onderzoek begon in 1979 V) (Van onze parlementaire redactie) Staatssecretaris Jaap van der Doef (Verkeer en laat) voelt veel voor een plan, zo zegt hij in een interview JComputerkrant, waarmee de tv-kabelnetten ontoeganke- fcnen worden gemaakt voor piraten. Dit is technisch mo tor alle netten, van gemeenten, woningbouwverenigin- tarticuliere exploitanten, te koppelen en de programma's te ontvangen. Ook minister André van der Louw ktaat in beginsel positief tegenover dit plan. Volgens deskundigen van Verkeer en Waterstaat zouden ook de kijkers daarvan profiteren, doordat de kwaliteit van beeld en geluid aanzienlijk beter zou worden. Na de koppeling zou het de PTT zijn, die de binnen- en buitenlandse tv-programma's cen traal opvangt en doorgeeft aan de kabelnetten. Nu plukt elke kabelexploitant zelf de programma's uit de lucht, met appara tuur, die niet zo goed is als die van de PTT. Het bestaan van al die afzonderlijke hoge antennemasten maakt het de piraten mogelijk „in te breken". Zij stralen hun program ma's, compleet met reclames voor plaatselijke bedrijfjes, in op de masten en bereiken zo de abonnees van het betreffende kabel net Staatssecretaris Van der Doef zal laten onderzoeken wat zo'n koppeling kost. Deskundigen komen nu tot een raming van eni ge tientallen miljoenen. Het zal de kijker zijn, die eventueel voor de kosten opdraait. Volgens Verkeer en Waterstaat kan dat ech ter nooit meer zijn dan enkele guldens per maand. Lmfietser stig gewond Een 18-jarige Lei- I is zaterdagavond ern- kond geraakt, nadat hij Ijn brommer tegen een las gereden. De jongen pet ernstig hersenletsel kt AZL overgebracht, lgen gaf op de kruising Jacob Catslaan en de I Brandstraat geen voor- pn een auto. Het zicht jongen werd belem- Boor een andere auto. fens had de politie het uk in het afgelopen id: er deden zich 37 on- en voor. He leus -=cr id-strijders legioen heeft Jandoek Wie demon- er in Moskou" achter iegtuigje gespannen. »P-afdeling Leeuwarden wel met 50 man gaan te- italing. Jongen overleden na aanrijding RIJPWETERING Een 18-jarige man uit Rijpwetering is in de nacht van zaterdag op zondag in het St. Elisabethziekenhuis in Leiderdorp overleden. Hij bezweek aan de verwondingen die 's avonds opliep bij een ongeval op de provinciale weg 5 in zijn woonplaats. Hij stapte uit de bus en stak voor de bus de weg over. Daardoor kon hij niet op tijd worden gezien door een ach teropkomende 19-jarige automobilist uit Roelofarendsveen. Het slachtoffer werd zeer zwaar gewond naar het ziekenhuis ge bracht. Loos alarm in Corellistraat LEIDEN De politie is zaterdag bewapend met karabijnen en met kogelvrijevesten naar de Corellistraat gegaan, omdat een 25-jarige Leidenaar zijn ex-vrouw met een pistool onder schot zou houden. De twee kregen ruzie in een café in de straat. Ook andere bezoe kers bemoeiden zich ermee. De ruziemakers vertrokken uit het café naar de woning. Toen de politie telefonisch contact zocht met de man en de vrouw bleek dat er van bedreiging geen spra ke was. LEIDEN Er wordt hier Kamelenvlees verkocht, was za terdag de melding die de politie via de telefoon kreeg van een bewoner. Het bleek te gaan om twee levensechte ka melen. die door de plaatselijke winkeliersvereniging naar de Herenstraat waren gehaald als reclame voor de straat Van slachten van de dieren, laat staan de verkoop van ka melenvlees was geen sprake. Du Chatinier burgemeester van Rucphen DEN HAAG Wim du Chatinier (43), de Haagse oud-wethou der van maatschappelijk welzijn en volksgezondheid, is met in gang van 16 december benoemd tot burgemeester van de Bra bantse gemeente Rucphen. De heer Du Chatinier is rooms- ka tholiek en lid van het CDA. Hij trad eind maart 1980 om niet nader genoemde, persoonlijke redenen als wethouder af. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per'speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. SCHEVENINGEN/WESTKA- PELLE Tijdens een storm op de Noordzee zijn gistermid dag twee kustvaarders gezon ken. Eén opvarende, beman ningslid van de gekapseisde vrachtboot Naros uit West- Duitsland, is voor de kust van Katwijk verdronken. Elf men sen zijn in veiligheid gebracht. Op dertien mijl noord-noord west van de Scheveningse kust kwam de Duitse Coaster Naros zondagmorgen in moei lijkheden, vermoedelijk door dat de lading van het schip, 1200 ton ankerketting en pa- ketten hout, ging schuiven. Vanuit Scheveningen en IJ- muiden vertrokken reddings boten en helikopters. Een in de buurt varend schip wist vijf bemanningsleden van het schip te halen, maar daarbij kon niet worden voorkomen dat een man in het water viel en verdronk. Bij een golfbre ker tussen Scheveningen en Kijkduin is vanmorgen een lege reddingssloep van de Na ros aangespoeld. Voor de kust van het Zeeuwse Westkapelle kwam In de mid daguren de Engelse kustvaar der Tojaro in de problemen. Het schip maakte zo zwaar slagzij dat de bemanning zich met een reddingsvlot in veilig heid moest stellen. De zes zijn na enige tijd opgepikt door een helikopter van de Belgische marine. Even voor acht uur in de avond zonk het schip. DEN HAAG - Kameroen heeft zich 21e land ge kwalificeerd voor het toernooi om de wereldbeker voetbal volgend jaar in Spanje. Het is na Alge rije het tweede Afrikaanse land dat zich voor de eindronde heeft geplaatst. Ook Tsjecho-Slowakije, dat 1-1 speelde tegen Rusland, is zeker van deelneming. De beide deelnemers die moeten komen uit de Aziati sch/Oceanische kwalifikatiegroep zijn nog niet be kend. China en Koeweit hebben de beste kans. Als veertiende Europese land heeft Frankrijk, dat Cyprus nog thuis ontvangt, de beste papieren. De volgende landen hebben zich geplaatst: Spanje (gastland), West-Duitsland, Oostenrijk, Polen, Schotland, Noord- lerland, Engeland. Belgie, Joegoslavië, Italië, Rusland, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Argentinië (als titelver dediger), Brazilië, Peru, Chili, El Salvador, Honduras, Algerije en Kameroen. Tien treffers bij Feyenoord- PEC Zwolle: 5-5 DEN HAAG - De acht wedstrijden in de eredivisie van het afgelopen weekeinde, FC Utrecht - FC Groningen werd afgelast, trokken gemiddeld een kleine 10.000 kijkers en leverden dertig doelpunten op. Van de der tig treffers kwam een derde uit de Kuip waar Feye? noord uiteindelijk met 5-5 genoegen moest nemen te gen PEC Zwolle. Koploper PSV maakte geen misstap, versloeg NAC en AZ '67 klom op naar de tweede plaats door Ajax met 1-0 te verslaan. Karei Jansen in sectie- bestuur van profvoetbal DEN HAAG - Karei Jansen doet binnenkort zijn intre de in het sectiebestuur betaald voetbal als opvolger van Roel Wiersma. Jansen, die nu nog voorzitter is van de spelersvakbond (WCS), zal die functie op kor te termijn neerleggen om zijn nieuwe taak te kunnen vervullen. Wiersma had de VVCS meegedeeld dat hij zijn werk niet meer kon vervullen, omdat er door de vakbond namens welke hij zitting had in het sectiebe stuur te hoge eisen aan zijn functioneren werden ge steld. Verslaggever neergeschoten ROME De Italiaanse radio- en tv-journalist Luigi Neco, die doorgaans als voetbalverslaggever fun geert, is gisteren, toen hij op weg was naar de eredivi siewedstrijd Avellino-Cesena op straat neergeschoten. Onbekenden schoten hem in de benen, in Italië een geliefd doelwit als het om wraakacties gaat. De politie gaat er vanuit dat enige supporters van Avellino de journalist hebben willen straffen voor de kritische houding die deze de laatste tijd ten opzichte van dioe club heeft aangenomen. Neco zou daarom al verschil lende keren zijn bedreigd. De verslaggever maakt het redelijk. In elk geval heeft hij vanuit het ziekenhuis voor de radio verslag kunnen doen van de aanslag. SC Amersfoort de boer op na monsterverlies AMERSFOORT - De stichting SC Amersfoort Promo tie begint vandaag een actie om de Amersfoortse middenstand zo ver te krijgen mee te werken aan de poging de schuld van meer dan zes ton te delgen. Een dag na de nederlaag met maar liefst 7-1 thuis tegen DS '79 worden 1800 middenstanders benaderd voor een bijeenkomst op 7 december. Daar zal de stichting gedetailleerde plannen op tafel leggen. Organisator Anton Coppoolse acht het haalbaar dat 100 midden standers op de actie inhaken. Karter De Bruyn Aziatisch kampioen HONG KONG Wereldkampioen Peter de Bruyn uit Vlaardingen is in Honk Kong Aziatisch kampioen kar- ting geworden door de beroemde grand prix van die stad te winnen. De Bruyn verdiende met zijn zege en titel 13.250 gulden. Harm Schuurman uit Leeuwarden viel met motorpech uit. Wereldtitel ptankzeilen Nederlander BANGKOK - De Nederlander Stephan van den Berg heeft afgelopen zaterdag bij Bangkok de wereldtitel plankzeilen in de Mistralklasse bij de lichtgewichten veroverd. Van den Berg versloeg de Zwitser Charlie Messmer en zijn landgenoot Michiel Bouwmeester, die daarmee als derde eindigde. Supporters op de vuist EINDHOVEN Op het station van Eindhoven troffen gisteren voetbalsupporters van FC Den Haag en MW elkaar op doorreis. Zij gingen prompt op de vuist. Vier Hagenaars werden aangehouden, een vijfde werd door een hond van de spoorwegpolitie in een been gebeten. De „supporters" hadden steekwapens en pistoolpatronen bij zich. Op de terugreis werden nog eens twee Hagenaars wegens misdragingen aange houden. QHUmHfllHH

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1