eroordeel kernwapens als hisdaad tegen mensheid" Weekeinde naar zee inimum- komens modaal 35 achteruit Jaruzelski wil anti- stakingswet RAPPORT WERELDRAAD IN OPROEP VOOR KERKEN: ÊeidócSotwcmt EG verliest haar geloofwaardigheid Nederland niet te vermurwen opEuropese top België: geen geld meer voor WW- uitkeringen zeer bijzondere expositie oosterse tapijten 'tfEikënhuys site PENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 NOVEMBER 1981 PAGINA 5 !!r?ilorium in advies aan regering: rtiin bodem isoleren ,^oper dan afgraven ronen^ ng, Dc meeste vervuilingen van de op '"kunnen het beste in de grond blijven slaa^e vervuiling moet dan middels specia- m' licken, zoals het aanbrengen van vcrti- (Glermcn in dc grond, vastgehouden wor- 7e joral voor bodemvervuilingen in grote ht. irfi is deze methode veel goedkoper dan s'aa^avcn van de vervuiling. Dit is de uit- rt>edekvan een studie die het Labratorium rondmechanica in Delft gedaan heeft 1 ministerie van Volksgezondheid en ïaar technieken om bodemvervuiling lakken. Oud-minister Ginjaar had om rzock gevraagd. Zwaar arrest VVDM'er voor demonstreren in uniform UTRECHT Hoofdbestuur Joost Cammeraat van de soldatenvakbond VVDM heeft gisteren zijn commandant een straf van acht dagen zwaar arrest gekregen vanwege het in uniform meelo pen in de anti-kernwapendemonstratie van 21 no vember. Ook de rest van het zeven man tellende hoofdbestuur van de VVDM hangt een dergelijke straf boven het hoofd, omdat zij gezamenlijk in uniform in Amsterdam waren. Zij worden maan dag bij hun commandant op het matje geroepen. De afgelopen dagen zijn bij de soldatenvakbond zo'n 25 gevallen van vervolging gemeld van solda ten die in uniform meeliepen. Vijf dienstplichti gen kregen een geldboete variërend van dqrlig tot vijftig gulden en in vier gevallen hebben com mandanten vrijheidsbeperkingen opgelegd varië rend van drie dagen licht tot drie dagen zwaar ar rest. Burgemeester Veenendaai krijgt ontslag DEN HAAG Burgemeester P. Bode (55) van Veenendaai heeft gisteren om gezondheidsrede nen, op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn func tie gekregen. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft dit meegedeeld. De burgemeester besloot zijn ontslag in te dienen na een medische keuring. Bode (lid van het CDA) kwam begin dit jaar in het nieuws, nadat er aanklachten tegen hem waren ingediend wegen poging tot verkrachting en huisvredebreuk. Hij zou de woning van een vrouw in Veenendaai zijn binnengedrongen. De hoofdofficier van justitie in Arnhem mr. J. Peij- nenburg, besloot in juni op grond van een uitge breid onderzoek niet tot vervolging over te gaan. Volgens de hoofdofficier stond niet vast dat Bode zich aan genoemde zaken schuldig had gemaakt. Voor echtscheiding naar dc notaris DEN HAAG Een echtscheiding waarover man en vrouw het eens zijn zou voltrokken moeten kunnen worden door de notaris. Dit voorstel doet een werkgroep van het ministerie van justitie in een rap port met een groot aantal aanbevelin gen over kostenbesparende en arbeids besparende stroomlijningen van de burgerlijke rechtspraak. Minister De Ruiter (Justitie) heeft het rapport aan geboden aan de Tweede Kamer. De no taris is evengoed in staat de vermo gensrechtelijke en fiscale kanten aan de zaak te beoordelen. De werkgroep noemt ook het algemene voordcel dat echtscheiding op die manier uit de rechterlijke sfeer wordt gehaald. ERDAM De ker- oeten de produktie, eit en het gebruik •rnwapens veroor- Is een misdaad te- mensheid. Deze Jide oproep doet de het verslag van de ;ting, die de We- k! van Kerken deze in Amsterdam heeft gehouden. De internationale jury gelooft niet dat de afschrikking met kernwapens een stabiele en aanvaardbare basis voor de vrede vormt. Zij pleit voor een nieuw veiligheidssysteem, dat meer politiek dan militair van aard is. Verder veroordeelt zij onvoorwaardelijk de strategie van een beperkte kernwape noorlog. „Deze kan niet be- perkt blijven", aldus het voor lopige verslag. De jury heeft verder haar steun betuigd aan beperkte eenzijdige on t wapen in'gsstap- pen, dei bedoeld zijn de meer zijdige ontwapening op gang te brengen. De Wereldraad be veelt het voorstel van de Ame rikaanse vredesbeweging voor het bevriezen van de kernwa penproductie aan, evenals be perkte eenzijdige stappen. Ook de suggestie van kernwapen- vrije zones is overgenomen. Herhaaldelijk werd deze week de opmerking gehoord dat on derhandelingen over wapen beheersing misbruikt worden om tijd te winnen voor een op voeren van het wapenbezit en dat nieuwe wapensystemen gebruikt worden als wissel munt bij verdere onderhande lingen. De Wereldraad pleit voor een werkelijke dialoog. Besprekingen moeten wel voortgezet worden, zo meent men, maar daarnaast is er be hoefte aan solidariteit tussen de volkeren en aan een poli tiek klimaat waarin ontwape ning en wapenbeheersing een centrale plaats krijgen. Prof. Berkhof, voorzitter van de Nederlandse Raad van Ker ken verwacht dat werkelijke stappen pas genomen zullen worden na de volgende (zesde) assemblee van 1983 in Van couver. De kerken moeten echter ook nu reeds spreken en handelen, adviseert %het rapport. Theologie moet dyna misch zijn, -niet statisch, een denkproces dat nu omgezet moet worden in handelingen BlNNEN de Europese Gemeenschap, die in 1982 vijfentwin-_ tig jaar bestaat, geven de ontwikkelingen op z'n zachtst gei- zegd weinig reden tot vreugde. De gisteren besloten topeoni ferentie van regeringsleiders in Londen heeft andermaal duidelijk gemaakt, dat de tien lidstaten het over bijna allé onderwerpen van gemeenschappelijk belang volstrekt on eens zijn. De maandenlange voorbereiding en talrijke minis tersconferenties hebben oplossingen nauwelijks dichterbij ge? bracht. I OPGEftlCHT in een tijd van economische groei en toene mende welvaart, blijkt de EG niet bij machte antwoord te geven op de moeilijkheden van deze tijd. Het logge en spil zieke ambtelijke apparaat in Brussel valt echter niet veel te verwijten. Voornaamste oorzaak van het vastlopen van de samenwerking is het gebrek aan politieke moed bij de rege^ ringsleiders. De met de mond beleden Europese solidaritefl wordt slecht^ zelden in daden omgezet. KENMERKEND voor de situatie van dit moment is de na druk die op een gemeenschappelijke buitenlandse politiek wordt gelegd. Hoewel een gezamenlijk EG-standpunt over bijvoorbeeld het Midden-Oosten moet worden toegejuichjj, leidt deze ontwikkeling de aandacht af van de problemep waar het in Europa momenteel om gaat. Meer dan tien mil joen werklozen, een nog steeds toenemende inflatie, de land bouwpolitiek en de Britse bijdrage zijn knelpunten, die orh een oplossing roepen. Het voortdurend doorschuiven van be slissingen over deze problemen naar een volgende Europese top heeft alleen maar tot gevolg, dat de geloofwaardigheid van de Europese Gemeenschap nog verder wordt aangetast. efaüSTEL DEN UYL: nbe »lg van de voorpagina) 'lAAG De aftoppin- in prijscompensatie en pgeld zijn nodig, zo en .Uyl, om het koop erlies zo eerlijk moge- erdelen. Hij komt met ilannen tot het volgen- »er iesschema: (Modaal is .000 gulden per jaar): m 1 procent ,n» nimum 0,5 procent oor 1,5 procent am. aal modaal 2,5 a 3 pro- al modaal 4 procent, lis rekening gehouden rs' rsoonlijke loonsverho- i Bovendien is, om dit |e bereiken, uitgegaan jn aftopping van de npensatie vanaf twee- iodaal. fster doet een dringend op de sociale partners loonoverleg-overeen te i dat in 1982 en in 1982 ;een half procent loon- j wordt afgestaan ten fe van investeringen in rijfstak of de onderne- n- het zogenaamde inves- bon). Het niet beant- vann van °ProeP zou- fdt gesuggereerd, ook jis tot een dwangmaat- ünnen leiden. Irekking tot het zieken- yanPkt Den Uyl erover, de een'vers de eerste vijf of jer dagen ziekteverzuim h doorbetalen. Dat is geen besparing xschuiving van lasten, kan een premieverla- legenover staan. De imers zouden over het de |e'd premie moeten talen (andere sociale mngen geven ook geen d procent netto-'dek- l8~ I het argument). Om te ef men, dat de werkne- kenjervoor compensatie af- n waardoor de loonkos- h weer stijgen, zal wet- -ien maximum aan de hgen worden gesteld, (entiëerd naar de duur van de ziekte en rekening houdend met een minimum. Deze nieuwe opzet moet vol gend jaar al ingaan, zo nodig via een noodmaatregel. Het kabinet wil voor het over heidspersoneel en voor de mensen in de kwartaire sector een handhaving van het trendbeleid, dus een gelijk waardige behandeling ten op zichte van de werknemers in de particuliere sector. FNV ontevreden In een reactie op de plannen van Den Uyl heeft FNV-voor- zitter Wim Kok gezegd nog lang niet tevreden te zijn over de inkomensverdeling die Den Uyl in gedachten heeft. Hij noemde de plannen voor een lagere ziektekostenuitkering voor de FNV onaanvaardbaar. Uit de brief spreekt volgens de FNV-voorzitter een wantrou wen jegens het verantwoorde lijkheidsbesef van de sociale partners. „Wij wensen niet on der curatele te worden ge steld", aldus Kok. De aftop ping van de prijscompensatie en de vakantietoeslag voor de hogere inkomens ondervindt geen kritiek van de FNV, maar volgens Kok dient van de hogere inkomens een nog hogere bijdrage aan de mati ging te worden gevraagd. De vakorganisaties voor mid delbaar en hoger personeel hebben zeer afwijzend gerea geerd op de voorstellen 'van Den Uyl. De vakcentrale MHP zegt door Den Uyls plannen absoluut verbijsterd te zijn. Wat de bewindsman voor ogen staat komt volgens deze orga nisatie neer op het uitroeien van de inkomens boven an derhalf maal modaal. De rege ringsvoorstellen zullen daarom volgens deze organisatie on vermijdelijk leiden tot een ex plosie van compenserende looneisen. Voorzitter H. Schra- vemade van de Nederlandse centrale voor hoger personeel gelooft dat acties onvermijde lijk zijn, waarbij stakingen niet zijn uitgesloten. RTER WERKEN VOOR ER BANEN KAN NIET (Van onze sociaal-economische redactie) JAAG Het kabinet wil niet, dat er in het algemeen Wordt gewerkt om aldus meer mensen aan werk te kun- Ipen, zo heeft minister Den Uyl werkgevers en vakbewe- degedeeld. Arbeidstijdverkorting mag namelijk niet lei- hogere produktiekosten. Korter werken moet dus een ige verlaging van het inkomen tot gevolg hebben. Om in meer werkgelegenheid te scheppen mikt Den Uyl op grote schaal invoeren van deeltijdarbeid. Hij ziet dit als ntieel onderdeel van zijn banenplan, ken van deeltijdbanen, herverdeling dus van het be- re werk, moet volgens de minister planmatig worden op- n de grootste voorrang krijgen. De overheid zal daarbij ortrekkersroi moeten vervullen. Om de zaak van de e krijgen kunnen werkgevers en werknemers subsidies De werkgevers vanwege aan de omzetting van banen den organisatiekosten. De werknemers om de overgang i veel lager inkomen te verzachten. Na afloop van de mislukte top, toch een foto met de gastvrouwe mevrouw Thatcher in het midden. Vervolg van de voorpagina LONDEN Evenals op de eerste dag werd er gis teren in Lancaster House zeer langdurig over de landbouw gesproken, die dan ook tweederde op slokt van wat de Europese Gemeenschap aan eigen middelen heeft. Zelfs liet men de vergadering, wat niet erg gebruikelijk is voor Europese regerings leiders, uren langer duren dan was afgesproken. Pas toen voorzitster mevrouw Thatcher in de gaten had gekregen dat Nederland niet te vermurwen was, Stemde zij in met een al eerder gedaan voorstel van bondskanselier Schmidt de problematiek door te schuiven naar de ministers van Buitenland se Zaken. Het was toen al wel weer donker gewor den in Londen. Premier Van Agt benadrukte dat hij en minister Van der Stoel de „strijd alleen hadden moeten strijden". Dat gevecht was gericht geweest op het voorkomen van enerzijds het belonen van „kleine, ondoel matige" melkveehouders en anderzijds het „beboeten" (door middel van een extra heffing) van boeren, die meer sies zullen met droefheid door dan 15.000 kilo melk produce- de Nederlandse boeren wor- ren per hectare voedergewas- den ontvangen. De veehouders sen. Weliswaar zijn ook Groot- hebben nu immers voordeel Brittannië en Denemarken, bij een zo goedkoop mogelijk omdat ook zij veel van deze veevoer en vele graanboeren boeren hebben, felle tegen- zullen zich gedwongen voelen standers van zo'n regeling, maar zij deden hun mond nau welijks open. De Denen von den kennelijk dat Nederland het probleem goed genoeg on iets anders te gaan doen. Premier Van Agt wilde daar mee maar zeggen dat Neder land nu niet bepaald „de knip op de beurs had gehouden". der de aandacht bracht. «Het Naar zijn mening heeft het be is per slot genoeg als er één pijpt", aldus Van Agt. Wat de Britse premier betreft, ilde zo veel mogelijk on staan van een goed functione rende Europese Gemeenschap voor ons land zoveel voorde len dat „het zelfs geen ramp partijdig blijven", vertelde zou zijn, als we netto-betaler Van Agt. Maar wel had zij de zouden worden". Hij doelde op Nederlanders in staat gesteld de mogelijkheid dat ons land ruimschoots hun bezwaren te ten behoeve van de arme lid- uiten; ook toen bondskanselier staten (Griekenland, Italië, Ierland en Groot-Brittannië) meer geld zou moeten gaan af- geen afspraken gemaakt tus- dragen dan het ontvangt. Tot sen Nederland en Groot-Brit- nu toe placht Nederland jaar- U„» Jo l:;li tannië, zei Van Agt. „Het is dat afspraken met deze dame diet meer nodig zijn", glim lachte de minister-president. Hij vertelde met nadruk dat Nederland niet alleen maar obstructie had gepleegd. Er waren ook offers gebracht. Zo had men ingestemd met het voorstel de import van goed kope vervangingsproducten van voedergranen (bijvoor- lijks honderden miljoenen te incasseren uit Brussel. Als Spanje en Portugal vol gens schema in 1984 toetreden, tot de Gemeenschap, wordt het vrijwel zeker dat ons land nog meer financiële offers moet gaan brengen. Volgens Van Agt moeten we dat er voor over hebben. „De Euro pese Gemeenschap is immers ook een vereniging van demo beeld soja en maniok) af te cratische landen". Mede daar- WARSCHAU De Poolse regeringsleider, generaal Jaruzelski, heeft gisteren bekend gemaakt dat er op de komende parlementsvergadering een anti-stakingswet sontwerp zal worden ingediend. Hij zei dit tijdens de gisteren gehouden bijeenkomst van het centrale comité van de Poolse communistische partij, waarop de leden fel uithaalden naar extremistische elementen in de vakbond Solidariteit. Jaruzelski heeft sinds hij in februari premier werd steeds op een stakinsgverbod of rustpauzes in de stakingsacties aangedrongen. Eind vorige maand had hij aangekondigd dat een wetsontwerp óver buitengewone maatregelen zou worden ingediend, al^ aan de onrust in het land geen eind zou komen. Polen heeft deze weer sterk te lijden onder stakingen op universiteiten en scho len, waar voor meer democratisering wordt gepleit. Jaruzelski zei ter toelichting op zijn besluit dat het front van na tionale verstandhouding (met Solidariteit en de rooms-katho- lieke kerk) niet gevormd kan worden zonder „rust en orde". Overleg over een nationaal front is ruim een week gaande, zon der dat er belangrijke vooruitgang is geboekt. VS-onderhandelaar Nitze in Genève Het hoofd van de Amerikaanse onderhandelingsdelegatie voor de op maandag te beginnen ontwapeningsconferentie in Genève, Paul Nitze, is daar gis termiddag aangekomen. Nitze waarschuwde voor „onrealisti sche verwachtingen" en zei dat er ingewikkelde en broze on derhandelingen met de Russen voor de deur stonden. Zie voor een beschouwing over het komende overleg pagina 7. remmen. Ook zou men ak koord gegaan zijn met een ge leidelijke daling van de Euro pese graanprijzen tot die van de wereldmarkt. Beide conces- om meent de premier dat de huidige problemen, ook het hele netelige van de Britse „lusten en lasten", tijdig opge lost zullen worden. Mogelijk Nederlanders bij coup Seychellen JOHANNESBURG De mo- gelijkheid bestaat dat er bij de huursoldaten die deze week deelnamen aan een poging de macht te grijpen op de in de Indische Oceaan gelegen ei landengroep Seychellen een of meer Nederlanders waren. Volgens de gezagvoerder van het Indiase vliegveld dat door dè deelnemers aan de coup werd gekaapt en waarmee zij naar Zuid-Afrika uitweken zei dat de groep bestond uit 44 personen van verschillende nationaliteiten, waaronder volgens hem ook Nederlan ders. De Zuidafrikaanse politie wil hangende het onderzoek niets meedelen. BRUSSEL De Belgische re gering heeft zo goed als geen geld meer voor het betalen van de uitkeringen aan de 413.000 werklozen in het land. De demissionaire minister van arbeid De Wulf zei dat voor de werkloosheidsuitkeringen die begin december moeten wor den gedaan een bedrag van 10,9 miljard frank (650 miljoen gulden) nodig is. Zijn collega van financiën liet echter we ten dat slechts een bedrag be schikbaar is van 2,4 miljard frank. 'Daarmee kan maar voor een week aan uitkerin gen worden gedaan. De werkloosheid kost de Bel gische staat per jaar 125 mil jard frank 67,5 miljard gul den). Het aantal werklozen zal naar verwachting volgend jaar gestegen zijn tot 600.000. Het begrotingstekort zal volgend jaar meer dan 200 miljard frank (12 miljard gulden) be dragen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Data om tc onthouden of tc noteren in uw agenda 18, 19, 20 dcc. '81: in dc adellijke sfeer van kasteel Marquette Exklusicvc Perzische zijden kleden. Indiase cn Pakistaanse tapijten. Filmische impressies van Perzische knoopkunst. Deskundige toelichting. Verse koffie. Een expositie van de binnenhuisspccinlistcn van kasteel Marquette* (in samenwerking met de grootste importeur in West Europa). ivilccl ukfucUp 18, 19, 20 december 1981 van 9.00 tot 18.00 u. Kasteel Marquette Marquettelaan Heemskerk gevestigd in Beverwijk Meubelboulevard. Tel. 02510-29127. bijvoorbeeld: uw fietsenmaker hééft 't allemaal lichtgewicht fiets tassen spatlap H kilometerteller I snelheidsmeter Cl spaakredectoren I pak-af-tas I I regenkleding I voetpomp I I reparatie-doosje ADVERTENTIE Met uw krant en de Finnjet: De Finnjet, het reusachtige varende paleis van de rederij Finnlines, vertrekt zaterdag 12 december van Amsterdam naar Travemünde. Deze zeereis, die ongeveer 27 uqr duurt, kan door onze lezers worden meegemaakt. Aan boord wordt gelogeerd in luxe hutten, er zijn over het gehele schip bars en restaurants en er is een dancing en een discotheek. Terwijl in deze laatste ruimte de discomuziek davert, wordt in de dancing de Veronica drive-in show gehouden, afgewisseld met een optreden van Oscar Harris en Debbie. Veel gelegen heid tot dansen dus. Zondagmiddag meert de Finnjet af in Travemünde. Daar rij den de bussen, die u naar Amsterdam gebracht hebben, weer van boord om u terug te brengen naar Den Haag of Rotterdam. De kosten van dit weekeinde op zee zijn 195 per persoon, op basis van een vierpersoons luxe A-hut met royaal uitzicht op zee. Voor een gering bedrag extra zijn ook drie-, twee- en éènpersoonshutten beschikbaar. In deze prijs zijn begrepen busvervoer van Den Haag of Rotterdam naar de Finnjet. bus vervoer terug naar deze steden en ontbijt. Het programma: Zaterdag 12 december van Den Haag Centraal Station of van het Rotterdams Nieuwsblad te Rotterdam per bus naar Amsterdam. Inschepen omstreeks half tien, afvaart om streeks elf uur. Zondag 13 december wordt er omstreeks twee uur 's mjd- dags afgemeerd in Travemünde. Daarop volgt ontscheping en de busrit die wordt onderbroken voor een thee- en een maaltijdstop naar het punt van vertrek: Den Haag of Rot terdam. Inlichtingen en boekingen uitsluitend telefonisch, na 9 uur 's ochtends en niet op zaterdag, bij Sijthoff Pers, tel. 070— 190.696.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5