tevreden ver collegevoorstel nroerendgoedbelasting Rakker is op dieet Goede keus Litteris Kerkstraat is nu winkel- promenade )knapbeurt van fmingwetwoningen Esi V oorschoten fsj volgende tase Woonruimte probleem centraal in nasleep problemen rond omstreden Veense snackbar LEIDEN Het eerste dat opvalt bij het aanschou wen van Rakker zijn de oren. Hangoren is een wat magere omschrijving voor gehoororganen, waar Rakker mee door het le ven moet De oren van het beest zijn op zijn minst twintig centimeter lang, tien centimeter breed is ook geen overdreven schatting en daar komt nog bij dat de gehoororga nen van het dier bedekt zijn met fraaie lichtbruine gekrulde haren. Dat maakt de oren van het dier nog opvallender, om dat de rest van haar li chaam een egale roest bruine kleur vertoont. cocker spaniel van acht jaar oud en ze scharrelt rond op vier korte pootjes. Acht jaar is geen leeftijd, waarmee ze tot de jongste behoort, maar bejaard kan Rakker niet ge noemd worden. Integendeel. Ze is erg levendig en nog vlot ter beeni Al is Rakker qua uiterlijk wat laag bij de grond, voor haar karakter geldt dat zeker niet. Rakker is een lief dier. Eén blik in haar ogen maakt al duidelijk, dat we dit keer te maken hebben met een hónd die niets en niemand kwaad doet. Ze heeft een wat trieste maar ook erg lieve blik in haar grote donkere ogen. Ze lijkt zich af te vragen waarom ze haar dagen door moet bren gen in het asiel. Rakker is een echte knuffelhond. Ze vindt alles van iedereen goed en is erg aanhalig en aanhankelijk. Ze laat werkelijk alles toe en is gehoorzaam. Volgens Wil Tiele, de beheer der van het asiel, zou Rakker het best op zijn plaats zijn bij een al wat oudere dame die de tijd heeft om de nodige aan dacht aan Rakker te besteden. Een gezin met jonge kinderen is minder geschikt, omdat kleine kinderen het misschien niet kunnen laten eens flink aan de oren van de hond van deze week te trekken. En dat is iets waar ze een hekel aan heeft Een toekomstige nieuwe baas zou er verstandig aan doen Rakker maar mondjesmaat te voeren. Het lieve dier is mo menteel op dieet en dat dieet zal nog wel en poosje moeten voortduren om haar weer op een gezond gewicht te krijgen. Sinds haar komst naar het asiel is er al heel wat overge wicht weg „Ze zag er echt wanstaltig uit," zegt Tiele. „Haar derrière leek wel vier kant, het kon zo echt niet lan ger".onder me.er door Rak ker een week lang op water en brood te zetten. Ook nu krijgt ze alleen het hoognoodzakelij- ke te eten. Al te veel moeite lijkt Rakker met dat dieet ove rigens niet te hebben. Rakker zit sinds half septem ber in het asiel. In de zomer werd ze voor het eerst naar het asiel gebracht, maar na een maand was ze al weer te rug. De oorzaak is dat Rakker er niet tegen kan wanneer ze alleen gelaten wordt. Bij het gezin waar ze daarna beland de, openbaarde zich hetzelfde probleem. De bouvier van vorige week, Cindy, is naar Waddinxveen verhuisd. Een Leidenaar las dat Cindy veel ruimte nodig heeft en hij dacht ommiddel- lijk aan een vriend, die Cindy dat kon bieden. Er was veel belangstelling voor het dier. Wekelijks verschijnt In de Leidse Courant de rubriefe „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (ol soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar aen zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden pm uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn elle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Lelde Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Lelden. Telu 411670. Geopend dl. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 Jot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. 'Juf Fiet' van der Aar kreeg gistermiddag in het Michelshuis in Hazerswoude-dorp de eremedaille in zilver behorend bij de Orde van Oranje Nassau opgespeld door burgemeester J. ten Heuvelhof. De onderscheiding werd toegekend in verband met haar 30-jarig jubileum als hoofdleidster van de rooms katholieke kleuterschool 'Het Kleuterdal'. Mevrouw S.G. van der Aar werd op 14 november 65 jaar en gaat der halve met pensioen. Van harte gaat dat niet. Mevrouw Van der Aar zal 'haar' kinderen missen en de kleuters zullen 'hun juf' eveneens maar moeilijk kunnen vergeten. 'Juf Fiet' onderscheiden ZATERDAG 28 NOVEMBER 1981 PAGINA 3 10 (er Is echte knuffelhond. LEIDSE COURANT NOORDWIJK De Kerk straat is gisteren na een feil loos schot van burgemeester mr. J.M. Bonnike tot winkel promenade verheven. De bur gemeester schoot met een bal symbolisch een automobiel to- tal-loss. Over het wegdek was een papier gespannen, waarop een auto stond afgebeeld. Met het kapotgeschoten papier werd bezegeld, dat de Kerk- staart voortaan autovrij zal zijn en dat men er in alle rust kan flaneren en winkelen. Een schare belangstellenden (onder anderen het college, raadsleden en winkeliers) was getuige van een uniek gebeu ren in de historie van het dorp. De eerste winkelprome nade van is nu een feit. Namens de Kerkstraatwinke liers bood Cindy Pauëlsen (8) de burgemeester een originele pentekeining van de grote kerk als herinnering aan. De burgèmeester reageerde ver rast. „Zo mopi, je zou er een nieuw raadhuis omheen bou wen," schertste hij. In zijn toe spraak, voorafgaande aan de opening, merkte burgemeester Bonnike op, dat het gezelschap stond voor het oude raadhuis uit voorbije eeuwen. „Dit is het enige huis van de kerk straat, dat niet gebruikt wordt maar wie weet, wat er nog ge beurt...," aldus de burgervader, „Eindelijk kunnen we in deze straat ongestoord kijken en lo pen". Na de opening werd een eerste officiële wandeling over de promenade gemaakt, waar na het glas werd geheven. Burgemeester Bonnike neemt de bal stijlvol op zijn slof. Het is dapper van Litteris Sa crum om dit stuk, dat toch een beetje buiten de sfeer van het gezelschap ligt, te spelen en het resultaat was niet onbevre digend. Er werd af en toe een lach opgeroepen en de spelers troffen bij tijd en wijle de juis te toon om de absurde situatie werkelijk tot zijn recht te la ten komen. Het contrast tussen het buiten proportionele, dat oorlog toch is en de alledaags heid van de picknick had ech ter nog groter gekund. Een echte groteske werd deze 'Picknick' piet helemaal. Vanavond speelt Litteris ten tweede male in de Schouw burg. Een iets vollere zaal dan gisteravond verdienen de groep en de stukken zeker. PAUL VAN DER PLANK DEN HAAG/ALKEMADE „Het heeft de heer Schenk gedurende het afgelopen jaar bepaald niet meegezeten. De vraag wie daarvan de schuldige is, laat ik in het midden. Vast staat wel dat het niet aan mijn cliënt heeft gelegen". Dit zei mr. J.C. Dorrepaal giste ren voor de president van de Haagse rechtbank. Daar werd de nasleep van de perikelen rond de omstreden snackbar aan het Noordeinde in Roelofarendsveen be handeld. Zoals bekend huurde Schenk sinds eind vorig jaar een bedrijfs ruimte annex woonhuis van projectontwikkelaar P. van Ruiten met de bedoeling daar een snackbar te gaan drijven. Het oor spronkelijk plan was, dat de zaak in januari geopend zou wor den. Dat ging echter niet door, omdat de daarvoor benodigde vergunningen toen nog niet verleend waren. Bovendien lieten omwonenden weten de snackbar niet naast hun deur te dulden. Uiteindelijk opende Schenk zijn deuren in mei van dit jaar. Lang duurde het echter niet. Eind oktober zag Schenk zich door schulden en familie-omstandigheden gedwongen zijn zaak te sluiten. Nu Schenk zijn maandelijkse huur van zo'n 5000 gulden niet meer kan opbrengen, wil Van Ruiten de huurovereenkomst beëindigen ten einde zijn pand aan een ander te Verhuren. Het probleem is echter, dat Schenk en zijn gezin van de gemeente Alkemade geen vervangende woonruimte krijgen aangeboden. Hij heeft zich in de vrije sector gevestigd en maakt geen aan spraak op een gemeentewoning, zo redeneert Alkemade. „Is het niet mogelijk om in uw vorige woonplaats een woning te vin den?", zo'wilde de president van de rechtbank mr. Porteinen weten. Schenk legde uit, dat de uitkering die hij nu geniet een belemmering is bij het vinden van een ander huis. De president van de rechtbank zocht vervolgens naar een mogelijkheid om mevrouw Schenk en haar twee kinderen voorlopig onderdak te bieden. Daarbij dacht mr. Porteinen aan het pand aan het Noordeinde, dat immers twee woonhuizen telt, waarvan er één een eigen opgang heeft. Van Ruiten noemde dat nauwelijks rea liseerbaar, omdat er in het bedoelde woonhuis geen keuken is. Voorts benadrukte Van Ruiten nog eens, dat hij zijn pand leeg wil hebben. De president van de rechtbank doet vrijdag uitspraak. >aiast ^DWIJKERHOUT raad reageerde en- op het gewijzig- irstel, van het colle- de onroerendgoed- iling met maximaal procent te verhogen. b en politieke aanva- .(jkwam het tussen de S. van Konings- de andere fracties de uitspraak van de enoemde, dat het ïgbouwbeleid (met in Zeeburg) door de a 1977 verkeerd was deeeld. ad was over het alge- content met de wijze, het college had inge- op de gevoelens van di- s fracties ten aanzien van onroerendgoedbelasting. illege was in haar eerste el uitgegaan van een pbrengst van 225.000 maar volgens het cij- i van enige raadsleden een te forse verhoging ïnen. De raad zich in de algemenen beschouwingen uit gesproken voor een verhoging met maximaal 5 procent. Het college had zich in haar ant woord daarbij neergelegd. Het daardoor ontstane gat wordt gedicht door ongeveer een ton gulden te lenen uit het fonds 'overige wegen'. Wet houder P. Heemskerk wil het bedrag in het fonds terugge stort hebben door middel van een stucturele bezuinigings operatie. Het college liet door schemeren, dat vooral op het voorzieningenniveau gesnoeid kon en moest worden. De heer N. Sluis (CDA) benadrukte echter, dat alle terreinen on der de loupe moeten worden genomen. Hij noemde daarbij mogelijke efficiency-verbete- ringen bij het gemeentelijke apparaat, al was daar volgens wethouder heemskerk „geen spectaculaire doorbraak" te verwachten. Volgens Konings veld (PvdA) was het nog hele maal niet zeker, of de lening uit het fonds overige wegen wel een lening moest zijn. Hij wilde eerst zien, waar de structurele bezuinigingsopera tie zal toeslaan. Voorts gaf hij aan, waarom de PvdA-fractte als enige met het eerste voorstel van het college was meegegaan. Hij stelde, dat uit dat voorstel was gebleken, dat de minst draagkrachtigen er niet te veel op achteruit zouden gaan. De lasten wor den vooral gedragen door de sterkeren. Een tweede argu ment was, dat de verkregen meer-opbrengst ten dienste kon komen aan de gemeen schapsvoorzieningen, zodat het kapmes wat minder rigoreus gehanteerd behoefde te wor den. Wethouder Heemskerk was het enigszins met hem eens, maar stelde, dat de nieu we taxatie-uitkomsten roet in het eten hadden gegooid. In combinatie met het voorstel van het college zou de nieuwe taxatie leiden tot voor sommi gen onverantwoord grote ver hogingen. Mede daaromn was het college overstag gegaan en had zich in grote lijnen kun nen vinden in voorstellen van de VVD-fractie. „Deze voor stellen houden en evenredige lastenverdeling in," aldus Heemskerk. Ten aanzien van het woning bouwbeleid in Zeeburg werd een aantal harde noten ge kraakt. De PvdA had in de al gemene beschouwingen dit be leid (door de raad in 1977 vast gesteld) afgeschilderd als een mislukt beleid. Volgens hem was in 1977 door de raad een besluit genomen, dat niet was* gebaseerd op de cijfers van een nota, die was opgemaakt aan de hand van en enquete naar de behoefte van woning zoekenden en doorstromers. De heer C. van Duin (CDA) had zich bijzonder gestoord aan dit natrappen van de so cialist en benadrukte, dat de raad tegen de achtergrond van de situatie in 1977 een juist be sluit had genomen. Ook de heer Kuyper gaf aan, dat het college terecht stelling had ge nomen tegen het ongegronde verwijt van de PvdA. Hij stel de, dat iedereen was overval len door de ontwikkelingen in en na 1978, waardoor de wo ningbouw in moeilijk vaarwa ter terecht was gekomen. „Be halve waarschijnlijk de heer Van Koningsvéld, want die had alles al zien aankomen in 1977. Warom heeft hij toen niet zijn profetische visie, zijn visionaire krachten, dienstbaar gemaakt aan de gemeente," vroeg hij zich af. Volgens de een vergadering van het toen nog opererende progres sieve verband, maar „men wil de toen niet luisteren". „Mede daardoor is de PvdA in 1978 met een eigen lijst de verkie zingen ingegaan," repliceerde hij. Wethouder Heemkerk gaf aan, dat ook Staarneveste, de bouwer in Zeeburg, niet had gerekend op de slechte ont wikkelingen na 1978. „Anders waren zij nooit op basis van het bereikte accoord met Noordwijkerhout in zee ge gaan. Nu zitten ook zijn enigs zins in de moeilijkheden. Daarom is zowel in het belang van Staarneveste als van de gemeente om uit de problemen te komen," aldus de wethou der. Hij doelde daarbij op de bouw van'' 171 premie-B wo ningen, die praktisch onver koopbaar zijn. In dé onderhan delingen om uit de problemen te geraken, speelden juist deze woningen een grote rol. :ur Elj Matin: -| A openj rijd. RSCHOTEN Met zeer grote aarzeling heeft de senteraad van Voorschoten gisteravond een kre- iran 20.000 gulden beschikbaar gesteld als aanvul- G voorbereidingskrediet voor de verbetering van 27 ngwetwoningen aan de Stadwijkstraat, Parkstraat olstraat. de heren De Keuning (VVD) en Aikens (D'66) plaatsten Tche kanttekeningen bij de opknapbeurt van deze wonin- A^tiJDe heer Aikens vroeg zich af of er een scheiding wordt (sjjbracht tussen het achterstallig onderhoud van enige jaren v9orëenomen grote opknapbeurt. De VVD'er De Keuning eerst weten wat de bewoners zelf denken van de plannen, laat mooi op papier dat verouderde 5-kamerwoningen wor- ig^ruggebracht tot reële 3-kamerwoningen, zei hij, maar wil- Nv,e bewoners dat zelf wel? Wethouder J. van Leeuwen bena- Js1je dat de samenspraak met de bewoners intensief is. Daar- meniïhtte hij dat krediet ook noodzakelijk. Het eerste verleende 5 G>ét is inmiddels opgegaan aan een onderzoek door een ex- 9 32)ureau. Hij zegde verder toe dat er geen vermenging komt (nderhoud en eventuele aanpassing. De bewoners, die zelf i2S26%e voorzieningen hebben aangebracht, hoeven niet te vre- Ï2.aat de gemeente die voorzieningen nog een keer gaan aan- anda'en" Struik van wisselwoningen is in dit geval ver- 3.55aJelijk niet nodig. Centraal staat het nemen van beslissingen, 32 kvoners verkeren al te lang in onzekerheid, aldus de socia lere wethouder Van Leeuwen. 6.i5| vreugde en waardering beheerste de voltallige raad bij de enad)e^in§ van het sociaal-cultureel plan 1982-1985. Dat plan is in verband met de decentralisatie van de welzijnssector. - Toneelvereni- Sacrum heeft vrouw van Hsueh - Tankred Dorst en 'Picknick op het slag s' (7J van Fernando Arra- (s) ugisteravond voor het naar I gespeeld in de een schot in >ms. pos' gelost. Beide éé- 'm srs hadden kwalitei ten waren, juist voor teurs, zeer speelbaar, combinatie, eerst tig toneel, dan i. iSht'-spel, werkte uit- 3varfnd* iorsts stuk probeert een to haar man uit het leger 10 te krijgen van twee schildwachten op de - stad spoort. Zij moet hem van verre herkennen en vervolgens voor de ogen van de schildwachten laten zien hoe zij vroeger ge leefd hebben. Als de soldaat niet de echtgenoot blijkt te zijn, zal hij moeten'sterven en wordt de vrouw verbannen. Op deze manier kan Dorst la ten zien hoe de man en de vrouw samen geleefd hebben en dat dit leven door de vrouw heel anders beleefd werd dan door de man. Voor de vrouw heeft de man haar onvrijwillig verlaten; in de visie van de man is hij gevlucht. Want de soldaat die voor de vrouw staat en die aanvankelijk hoopte via deze vrouw uit het leger te kunnen ontkomen, vlucht tenslotte de poort weer in. De vrouw wordt dus twee maal verlaten. Dat is juist het knappe van het stuk, door middel van één handeling ver telt Dorst twee verhalen, die allebei weer op hetzelfde neer komen. Litteris was in het stuk bijzon der goed op dreef, behoudens enige versprekingen. Maar de handelingen, de gebaren en de wisselende emoties stonden op het toneel waar ze moesten staan. Een meer natuurlijke wijze van acterèn nu bleef alles nog een beetje te veel van tevoren bedacht, geregisseerd zou de prestatie van Litteris op een nog hoger plan hebben gebracht. A'rrabals stuk past typisch in zijn absurdistische kraam: een ouderpaar bezoekt hun zoon op het slagveld om te picknic ken. Ze bespreken de verschil lende manieren van oorlog voeren, maken een gevangene, eten een hapje, doorstaan een luchtaanval met een parapluie en betreuren samen met twee ziekenbroeders het gebrek aan slachtoffers. Arrabal heeft echter een macaber slot in pet to: alle vier worden neerge schoten, zodat de realiteit uit eindelijk overwint.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3