EELKE DE JONG een idealist! op i zoek naar zichzelf 'j£jS£*fe"§I|§f^ Uitofthuis met de kerstdagen? - ,A-~ STAATSWIiDftESEftVAAT RUSTGEBIED VOOR HET f EDELHERT OEEN VRUE TOEGANG 1 - JSSlI vWWÉy,yj&J$ Yéfbt- il#¥l Het is nu hoog tijd en voor een aantal bestemmingen reeds te iaat om te be slissen: wil men de kerstdagen thuis door brengen of gehoor geven aan de lokroep van reisorganisatoren, die elders wijding en jolijt aanbieden in een gepaste mixtu re? Alles is mogelijk. Een tropische zon doet alle kaarsjes verbleken voor hen die deel nemen aan een zestiendaagse kerstrels naar Ethiopië In het verre Afrika, 16 da gen, f 4395,-. Holland International pro longeert de geslaagde, exclusieve en volle dig verzorgde kerstrels naar Wenen, dit maal van 23 tot en met 28 december. Vlie gen per KLM, verblijf in het luxe Inter continental Hotel (met bad, douche, toilet, radio, telefoon, minibar en kleuren-tv op de kamer) nachtmis in de Stefansdom, operette in de Volksoper, Chrlstkindle- markt, zlgeunermuziek, dansen op de wal- sen van Strauss en nog veel meer. Een kerstdiner, uiteraard, soupers en excur sies. Deze weelde wordt uitgestort over alle personen, die er f 2140,- aan kunnen en willen besteden. Eeveneens naar Wenen, ook al op de ex clusieve tour (22-28 december) met de luxe TEE-treln, verblijf in het fraaie Park hotel Schönbrunn (het voormalige gasten verblijf van de keizer) en een gala-kerstdi ner in de balzaal. De prijs op basis van halfpension bedraagt f 1395,- per per soon. Toch nog wat aan de prijzige kant? Er blij ven mogelijkheden genoeg over. De rei sorganisatoren zien Kerstmis 1981 hele maal zitten. Een aantal van hen heeft de aanbiedingen gebundeld in een speciale brochure, andere ruimen er veel plaats voor in tussen de andere winterreizen. De toerlngcar is het favoriete vervoermiddel. Men kan hét kerstfeest vieren in Berlijn of Londen, in gehuchten aan de voet van de Alpen, in Brugge of in een klooster op een wijnberg. Met een doorsnee verblijfsduur van 6 da gen komt dat toch al gauw op tegen de 500 gulden per persoon in een eenvoudige accommodatie. Er is ook gedacht aan de grote schare landgenoten, die met de el- gen auto naar Duitsland, Oostenrijk of Zwitserland rijden om daar het kerstfeest te vieren, dikwijls in wintersportplaatsen waar zij pistes en loipes frequenteren. Maar zelfs de prijzen voor uitsluitend de accommodatie ter plaatse zijn vrij pittig. Kerstmis blijft een geduchte piek veroor zaken in de prijstabellen. Binnenland Dit geldt ook voor het binnenland. In deze periode is het voor de sociaal zwakkere groepen van onze samenleving moeilijk, om een betaalbaar „winterwarm" huisje of bungalow te betrekken. Dat moet voor de niet-autobezitters dan eigenlijk ook nog. goed bereikbaar zijn met het openbaar vervoer. Geen wonder, dat tijdens de wintermaan den ook caravans hun rol blijven spelen in het herbergen van vakantiegangers. De zeer populaire bungalowparken van Sport- huis Centrum met hun „subtropische zwemparadijzen" komen voor een kerst- verblijf van zeven dagen op minimaal f 675,- (4 persoonsbungalow) maar in de meeste parken kan men alleen maar voor tien dagen boeken, met als gevolg tarie ven tot boven de f 1000,- voor een 6-per- soonsbungalow. Dat blijft voor veel men sen gewoon een <e dure grap, gelet ook op de bijkomende kosten. Soms is het mogelijk om rechtstreeks of via bemidde ling van de VVV in ons land Iets te vinden, dat uit een krappere beurs betaald kan worden. Thuisblijven dus maar? Veel land{ die het best betalen kunnen, gev de voorkeur aan. Niet iedereen is meerd van een Kerst in den Vroeger was huiselijkheid bijna ei waarde om op passende wijze he Nacht" te kunnen zingen. En nt schuwen de meeste landgenoten i ring in groepsverband, met tussei fels dansende kerstmannen en naar hun smaak aan het kerstgi wezensvreemde elementen. Hetgeen niet betekent, dat alle i vers alleen maar gezapig rond d haard blijven zitten. Het assortimefl diners van de Nederlandse resl vindt altijd gretig aftrek en dat zal 1981 wel het geval zijn. L.J. Lt Eelke de Jong (geboren in 1935) kreeg vooral bekendheid als co-auteur van Sprookjes van de Lage Landen en het door hem zelf geschreven Sagen en Legenden van de Lage Landen. Bij dit laatste boek werkte hij samen met de tekenaar Piet Klaasse, die voor zijn illustraties de Gouden Penseel ontving. Verhalen en schetsen van Eelke de Jong verschenen vorig jaar in de om nibus Alleen op het Land. Nieuwe brieven van de Beste Jon gens, een gebundelde briefwisseling tussen Rijk de Gooyer, Pe ter van Straaten en Eelke de Jong, werd onlangs door Elsevier uitgegeven. AMERSFOORT Als ik in de hoge huis kamer op hem zit te wachten hij is even een boodschap doen bedenk ik plotse ling: „Er gaapt een gat van welhaast twin tig jaar tussen toen en vanmiddag". Toen, het prenatale stadium van ons beider jour nalistieke martelgang, die zich voorname lijk in café Scheltema en soms ook in het er schuin tegenover gesitueerde Amster damse krantenimperium (Trouw, Telegraaf en Parool) voltrok. Boordevol idealen nog maakten we de beste verhalen onder het genot van een veelal te fikse slok. Een maal terug achter de inmiddels tot duur antiek verworden Remmingtons bleek het ware gevecht met de lettertjes aanzienlijk minder eenvoudig dan we even tevoren nog wisten. Toen Onverwacht beent hij de kamer in. Be heerst en toch onhandig net als vroeger. Langer en magerder dan ik hem in m'n herinnering bewaarde. Laten we het maar houden op een nostalgische vertekening van het beeld. Geestelijk mogen we im mers nog steeds op weg zijn, lichamelijk waren we ook toen al, twintig jaar geleden dus, volgroeid. Binnen vijf minuten is het „gat" gedicht. Zijn we weer terug bij AF. Het bijpraten vraagt meer tijd. Hij zet kof fie en rolt een shaggie. Een zware. Eelke de Jong eens m'n gabber-journalist en onderbuurman, vanmiddag pratend over de moeizame weg van het auteurschap. De verwezenlijking van een jeugdideaal. Journalist te Amsterdam, boer te Giet hoorn, schaapherder te Hoog Buurlo, schrijver te Amersfoort. Een oorspronke lijk, dus omstreden en opmerkelijk auteur. „Zo, de vlucht uit het dichtgegroeide Wes ten hebben we dus gemeen. Dat is de eer ste winst", stelt hij vast. „Ik weet nog goed, dat ik bij de Nieuwe Apeldoornse als leerling begon. Met slechts één ideaal. Zo snel mogelijk naar Amsterdam. Dat lukte. Eerst eventjes bij het inmiddels naar Rot terdam verkaste Vrije Volk, later bij de Te legraaf. Van Voskuil naar Stokvis. Kunst redactie. Een naargeestig hok. Stalen wanden en grote glazen ramen. Inspire rende omgeving. Geen wonder, dat we meer bij Scheltema zaten dan goed voor ons was". meer te» missen. Aan de andere kant heb ik er ontzettend veel moeite mee gehad. Vooral met de brieven van Rijk. Die daver den als een golf van humorgeweld tussen de epistels van Peter en mij door. Rijk is extravert, flitsend, uitbundig. Altijd lachen geblazen. Hij ziet onmiddellijk overal de humor van in. Ik ben zwaarmoedig, zie al tijd problemen. Een tobberige geest. Rijk schrijft zoals ie praat. Achter elke zin een uitroepteken. Peter kon hem aardig vol gen, maar ik werd tussen die twee heen en weer geslingerd. Was mezelf niet. Pro beerde ook uitbundig te schrijven, maar dat was oneigenlijk. Gek eigenlijk. Die to taal verschillend getoonzette brieven sloe gen enorm aan. Zo zelfs dat ze in boek vorm werden uitgegeven. Zelf was ik er al lerminst over te spreken. Voorlopig zijn we er dan ook mee gestopt. In mei beginnen we weer. Met een andere opzet. Gaan we om de beurt een aflevering van een feuille ton schrijven. Kun je elkaar lekker voor het blok zetten. Een soort gezelschaps spelletje. Lijkt me leuk". Heimwee Staat op, wandelt langzaam naar de ach terkamer van het statig ogende herenhuis, haalt een boek uit de kast en begint er in te bladeren. „Alleen op het land" heet het. Even maar lijkt hij in heimwee verloren. Dan pakt hij z'n pen en schrijft op het eer ste binnenblad „Old friendships never die". Zet z'n handtekening eronder en gooit het in m'n schoot. Op bladzijde 239 valt het open. donderdag 4 april 's Avonds kwam de veewagen langs om het schaap op te halen dat de volgende dag op de markt in Zwolle zou worden verkocht. We bonden haar een touw om de nek en sleepten haar uit het hok, door de wei, over het erf, langs het huis naar de weg. Ik deed het omdat ik geld nodig had voor het huishouden. Maar ik kon er niet van slapen. zaterdag 6 april „Waarom heb je het gedaan?", vroeg m'n Vlucht Er wordt gebeld. Even later is-ie terug. Bleek om de neus. „Ik schrik me elke keer weer rot als er zo'n geüniformeerde agent voor de deur staat. Je weet maar nooit. Kwam voor Conny, m'n vrouw. Foto's ha len. Ze fotografeert voor de gemeente, weet je. En goed!" „Amsterdam dus. Na een aantal jaren was ik het zat. Hard werken, doorzakken en weinig slapen. Bij de elitaire jetset horen. Dat moest toen gewoon. Ik wilde terug naar de natuur. Boeren in Giethoorn dus. Vluchten. Net zoals Roel van Duyn. Een hard bestaan. Vroeg op, maar niet vroeg naar bed. Rijk (de Gooyer) en Peter (van Straaten) woonden ook in Giethoorn. Dronken we bij Scheltema aanvankelijk onze slok gemeenzaam, in Giethoorn de den we het thuis. Vooral op zondagavond. Ik had toen al een column in de Haagse Post. Moest 's maandags ter redaktie zijn. Werd een steeds zwaardere opgave. Maar zoals zo vaak, het toeval redde me. Jan Cremer kwam om onduidelijke reden loge ren. We hadden elkaar lang niet gezien Kletsen dus. Urenlang. Zei Coriny opeens: „Waarom schrijven jullie elkaar geen brief?" Hebben we onmiddellijk gedaan. Tegenover elkaar gezeten aan dezelfde ta fel. Stond de volgende week in de Haagse Post. Bleek een succes en hoewel ik aan vankelijk nog even met m'n eigen column ben doorgegaan, duurde het niet lang of Peter en Rijk namen de rol van Jan Cre mer over. Brieven van de beste jongens. Hoefde ik nog maar eens per drie weken zelf een stukje te schrijven. Scheelde me wel twee derde in m'n honorarium, maar ik hoefde die gezellige zondagavonden niet Onnatuurlijk Na Giethoorn kwam Hoog Buurlo. Van een steedse keuterboer naar een, zoals al snel bleek, toeristische bezienswaardigheid. Schaapherder op de Veluwe. „Omdat ik als boer grandioos mislukte oudste dochter toen Ik vertelde dat het schaap op de markt was verkocht. „Ze had een dood lam", zei ik. „Het is economisch niet verantwoord om zo'n schaap weer een jaar aan te houden". „Economisch?", zei ze. „Je bent nogal economisch „Je bent niet te vertrouwen!", riep ze, en rende hard weg om haar tranen te verber gen. maafr toch de natuur niet prijs wilde geven, ben ik schaapherder geworden ja. Ik heb ook nu nog een grote behoefte aan een natuurlijk leven, maar ik ben er helaas on geschikt voor. Ben je schaapherder in Spanje dan is dat natuurlijk. Op de Spaan se hoogvlakte kom je miljoenen schapen met honden en herders tegen, in mijn orp- geving was ik zo'n beetje de enige. Dat heeft iets onnatuurlijks. Ik heb het drie jaar volgehouden, maar was toen wel compleet mensenschuw. Als er mensen rond ons huis liepen, dook ik snel weg achter de geraniums. Ik wilde niet gezien worden. Was bang. Je hebt de hele dag vrijwel niets te doen. De honden houden de schapen bij elkaar. Het enige, waarop ik eigenlijk letten fnoest, waren loslopende honden van wandelaars. Mijn karakter leende zich er niet voor. Als schaapherder moet je een everfwichtig uitgebalanceerd mens zijn. Een harmonieuze geest bezit ten. Ik leefde voortdurend in disharmonie met mezelf. Liep de hele dag te denken. Je raakt dan verward in allerlei absurde si tuaties. Ik herinner me, dat op een morgen de boter op was. Een kleinigheid, maar toch Door dat eeuwige denken, die eenzaamheid, bouw je van een volstrekt onbelangrijke muizenis een kwaadaardig comlot op. Vorige week al een keertje geen suiker, nu geen boterZe spannen tegen je samen. Kwam ik pisserig en sik keneurig thuis. Ruzie met 'Conny. Zo'n ge voel van de wereld gaat door, maar ik maak er geen deel van uit. Het veronge lijkte kind. Ik probeerde me wel af te rea geren via een rubriek in NRC-Handelsbiad. Weerbericht heette die. Schreef ik onwe tenschappelijke, onweerkundige stukjes over de natuur. Bijvoorbeeld een live-re portage over het gebeuren in een mieren hoop. Of over de avonturen van een kever. Want vergis je niet, onder die stugge hei is een soort cosmos in beweging, waar je versteld van staat. Ook de lucht leeft voortdurend. Zeker als je uren achter el kaar over de hei sjokt. Boeiend, elke dag weer, maar na drie jaar was ik er bijna gek van geworden. Zowel van die schapen op de hei als van dat schrijven over de na tuur. Kniehoog gras, verwilderde beuken heggen. Kijk ik er nu op terug, dan be kruipt me onwillekeurig een gevoel van heimwee, maar dat is een vals beeld. Dat besef ik donders goed. Ik heb er iets ge zocht, dat ik niet kon vinden. Integendeel, ik werd met de dag zwaarmoediger. Zag er vaak geen gat meer In. Daarom ook ben ik er mee gestopt. Terug naar de bewoonde wereld. Naar Amersfoort dus, omdat ik wel „Als schaapherder was ik een toeristische bezienswaardigheid". Veldwijk Toch zocht en zoekt Eelke de Jong ook nu nog wekelijks naar datgene wat hij tussen zijn schapen op de hei niet kon vinden. En hjj lijkt het gevonden te hebben. In het psychiatrisch ziekénhuis Veldwijk in Erme- lo. Een dag in de week treedt hij daar op als voorlichter. Een baan, die hij aanvan kelijk louter en alleen accepteerde om zijn vrouw en twee kinderen sociaal in te dek ken, maar die hem bij nader inzien meer literaire inspiratie biedt dan zijn boeren- verleden. „Het is fantastisch om te zien, om te bele ven, hoe oorspronkelijk die mensen tegen de werkelijkheid, de gevormde maat schappij aankijken. Kinderen hebben dat aanvankelijk ook. Onbevangen, niet ge voelig voor door en voor mensen gemaak te normen. Maar een kind verliest die kostbare eigenschappen helaas door zijn vorming en scholing. In Veldwijk kennen de mensen dat niet. Ze bezitten een crea tieve concentratie, waar wij nooit aan toe zullen komen. Ik maak een blad met ze. De Combinatie. Een fantastische ervaring, die mij veel inspiratie geeft". „Veldwijk is een uiterst gezellig dorpje, waar zestienhonderd mensen leven. Acht honderd patiënten en achthonderd mede werkers. Als ik heel eerlijk ben, dan geloof ik dat ik daar m'n schuwheid voor mensen weer kwijt geraakt ben. Ik ben veel posi tiever gaan denken. Als ik eens een keer tje niet kan, door vakantie of zo, dan be kruipt mij een gevoel van heimwee. Maar dan niet in die betekenis als ik het eens heb naar Hoog Buurlo of na hoorn. Dat waren leerzame erv meer niet. In Veldwijk voel ik n Veel patiënten schrijven gedichte! len, of maken schitterende tekenin verdwenen vroeger in de contai verzamel ik ze. Wil er later iets m doen. Zoals ik ook het jaarvers omgebogen. Was in het verledei iets voor cijferfrikken. Een fraai sti werk, dat meestal ao belsongezl weggegooid. Ik heb het leesbaar p .te maken. Via een stukje Carmigge tekeningen, gedichtjes en andere c uitingen van patiënten. Eigenlijk z wijk open moeten zijn voor ieder mens is veel te schuw. Kijkt raar tf psychiatrische wereld en de men daar in leven aan. Heel jammer, w dié omgeving, die samenleving w vruchtend, bevrijdend. Misschien me lukt als Veldwijk honderd jaar Over een paar jaar. Een intern beeldententoonstelling, zoals vro Sonsbeek. En dan open voor het Twee werelden, die eigenlijk één te zijn, ontmoeten elkaar. Maar ja lukt Eelke de Jong, zesenveertig nu. Ei anderd. Nog altijd de twijfelende die voortdurend op'zoek is naar In z'n leven en in z'n werk. Niel derd? Of toch wel? Als hij vroeg een boodschap ging doen, duu vaak twee dagen voor hij terug kw er ook, op hem zat te wachten! KEES

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20