6oma/ftt Strijd tegen handel in drugs verloren zaak "en Uyl wil >rten op kengeld vakantie- jslag Nederlands verzet mede oorzaak van mislukken Europese top AMSTERDAMSE COMMISSARIS TOORENAAR: Oranje boom Schenkingen EG in Italië te koop Paisley met eigen leger /i y Zaterdag 28 november 1981,72e jaargang no. 22130 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uitgave Wesierpere, behorende lol Sijtholf Pere. Apothekeredijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA, lel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J. J. Hallewas. Chef redacteur Wlm Buijlevreg. Advertenties (eid. BTW) 10.52 per mm. Telefoontjes /0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53.45. jaar/ 202,30, Klachten bezorgmg: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uurknummers 0 70 Vanavond op Ned. I om 22.55 uur in „Kitsch en antiek" een avondje naar de opera. Op Ned. II om 20.27 vervolg serie „Rebel voor de vrijheid". Morgen op Ned. I om 22.10 uur twee korte academiefilms en op Ned. II om 21.25 uur film „Tuig". Wisselend bewolkt en buien, mogelijk met hagel. Guur weer met middagtemperatuur omstreeks 7 graden. Krachtige aan de kust en op het IJssel- meer harde tot stormachtige wind uit west tot noordwest. Morgen Schev. hoogw.: 4.17 en 16.34 uur. Laag: 0.10 en 12.28 uur. Zon op: 8.24 Onder: 16.33. In het Zwitserse plaatsje Turt- mann hebben automobilisten te maken met een even unieke als gevaarlijke kruising. Om de startbaan te be reiken moeten straaljagers daar op het groene verkeerslicht wachten voordat ze naar de start baan verder mo gen. Rotterdamse piraten willen zendmachtiging ROTTERDAM Vijf Rotter- damse tv-piraten overwegen om op korte termijn gezamenlijk een zendmachtiging aan te vra gen bij het ministerie van crm. Ze denken zonder moeite de 10.000 voor een vergunning ver eiste leden te kunnen krijgen. De Rotterdamse tv-piraten wil len hun krachten bundelen om dat steeds meer steden net als Rotterdam, de kabel „op slot" doen. Zij zien een mogelijke le galisatie van hun activiteiten als de enige weg om aan de behoef te waarin ze naar hun zeggen in voorzien, te blijven voldoen. Bedrijfsleider ernstig gewond na beschieting ROTTERDAM De 22-jarige bedrijfsleider van een Turks expedi tiebedrijf in Rotterdam is gisteren op zijn be drijf levensgevaarlijk gewond geraakt door schoten van een onbe kende. De politie weet het motief voor de be schieting nog niet, maar vermoedt dat moeilijk heden rond een vrouw eraan ten grondslag lig gen. Van de dader ont breekt nog elk spoor. Gestolen 17e eeuwse schilderijen ontdekt SCHONINGSDORF Een kantoor van een Nederlandse bouwonderneming in het West- duitse plaatsje Schöningsdorf bij Meppen (even over de grens bij Zwartemeer) is het eindstation geweest van een hoeveelheid gestolen schilderijen uit de ze ventiende eeuw. Daaronder be vonden zich werken van Ne derlandse en Vlaamse meesters, zoals Van Goyen, Van der Vel de, Beka en Sorgh, die een geza menlijke waarde vertegenwoor digen van een half miljoen gul den. Deskundigen schatten de totale prijs op zo'n anderhalf miljoen gulden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De strijd van de Nederlandse politie en justitie tegen drugs is een puur verloren zaak. Dit zegt de Amster damse commissaris Toore- naar, jarenlang chef ver dovende middelen en nu districtchef van het bu reau Lijnbaansgracht in de hoofdstad, waaronder verreweg de meeste hasj cafés vallen. Toorenaar'kwam tot zijn uitla tingen naar aanleiding van een deze week door de hoofd officier van de Amsterdamse justitie, mr. Van Steenderen, verzonden brief waarin geant woord wordt op de vraag om duidelijkere richtlijnen bij de opsporing van soft drugs. Deze bnef legt de nadruk op de straathandel, die ten alle tijde moet worden aangepakt, maar verzoekt de Amsterdamse po litieman tegelijkertijd om een 'genuanceerder aanpak'. Waren de landelijke richtlij nen van het ministerie van justitie ten aanzien van de opi umwet al zo onduidelijk, dat elk politiekorps haar eigen methodes heeft ontwikkeld, de de brief van de hoofdofficier van justitie doet daar volgens Toorenaar nog eens een schep je bovenop. In de brief staat weliswaar niet zwart op wit dat de politie niet meer mag optreden, maar zij komt er op neer dat de politie in de hoofd stad nog slechts in die gevallen tot vervolging overgaat wan neer de handelaar zich in het openbaar als zodanig kenbaar maakt „of op andere wijze provocerend zijn handel be drijft. Volgens Toorenaar weet de politie daardoor niet langer waar zij aan tóe is zodat deze handel zich van nu af aan on gebreideld verder kan ontwik kelen. Pagina 6: Handel in hasj wordt via aohterdeur gelega liseerd yaagt lelijk veto k NGTON De kans W 'at hfct Israëlische ka- 4 veto-besluit over de men Europese deel- aan de Sinaï-macht Dat lijkt het belang- isultaat te zijn van het ïrleg tussen dé Israëli- üster van buitenlandse hamir en zijn Ameri- tollega Haig.Volgens kan zijn regering zijn jen de Euroepse deel- I opschorten, maar de bleef bij zijn bezwa- ffi deelneming van de hen omdat zij de PLO Sekspartner zien voor leg in het Midden-oos- regering van premier tas plan morgen een Ijver de kwestie te ne- :otf~ (duizend iens •rand N AAN DEN RIJN ""Stend kuikens zijn gis- I in een vlammenzee inen, nadat een schuur I was geraakt. laande brand woedde and aan de Kortsteek- De brand brak om- negen uur uit. De i waarin de kuikens bnden, brandde geheel i B aangrenzende pand ^ienlijke schade op. De oorzaak alsmede het ^drag zijn niet bekend, t is sprake van een che fout". De recher- t vandaag een onder- (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Minister Den Uyl (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) is reeds bezig zich de instru menten te verschaffen, die het hem mogelijk ma ken een wezenlijke loon matiging af te dwingen als werkgevers en vakbewe ging, de zogenaamde so ciale partners, daartoe niet vrijwillig besluiten. Den Uyl wil onder meer: Het vakantiegeld terug brengen tot 7,5 procent met een maximum van 5200 gul den. Aftópping van de prijscom pensatie op het niveau van tweemaal modaal (circa 50.000 gulden). Afstaan van één procent van het loon in de vorm van investeringsloon (intussen komt er, via de belasting, zoals bekend, een solidariteitshef- fing). Maatregelen tot een bedrag van 1,2 miljard in de sfeer van het ziekengeld, naast de reeds aangekondigde verhoging van de premiegrens in de volks verzekeringen. De minister schrijft dit alles in een brief aan de sociale part ners ter voorbereiding van het overleg met hen van komende woensdag. Hij zegt, dat het ka binet de door werkgevers en werknemers verlangde con tractvrijheid in de bedrijfstak ken zoveel mogelijk wil eer biedigen, maar dat hij ook een eigen verantwoordelijkheid heeft gelet op de economische ontwikkeling die zich nog on gunstiger laat aanzien dan in september werd verwacht Dit zal met name gevolgen hebben voor de werkgelegenheid, re den waarom volgens Den Uyl de loonkostenstijging voor de bedrijven moet worden be perkt tot 6,5 procent Pagina 5: vervolg ggggj gagg&g i Hartklachten Sacharov verergerd MOSKOU De hartklachten van de verbannen ijveraar voor de mensenrechten, An drei Sacharov, die in hongerr- staking is, zijn erger gewor den. Dit heeft een kennis van de familie meegedeeld. Profes sor Sacharov en zijn vrouw Yelena Bonner zijn op 22 no vember in hongerstaking ge gaan uit protest tegen de wei gering van de Sovjet-autoritei ten de 26-jarige Liza Alexeye- va naar de VS te laten gaan, waar de zoon van Yelena Bon ner woont die haar verloofde is. Sacharov drinkt alleen nog maar mineraalwater en neemt de tabletten die hij heeft voor zijn hart niet meer in. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME In Rome is spaghetti te koop die door de Europese Gemeenschap ter beschikking is gesteld aan de mensen die in Zuid-Italië door de aardbeving van vorig jaar zijn getroffen. De pakken spaghetti vermelden duidelijk dat het hier om een ge schenk gaat van „Brussel" aan de aardbevingsgebieden, maar kennelijk heeft de handel zich er meester van kunnen maken. De Romeinse winkel die de pakken op de schappen had liggen heeft deze inmiddels uit schaamte verwijderd, en de fabriek beeft zich verontschuldigd door te wijzen op problemen met de etiketten-machine. Naar de werkelijke omvang van dit schan daal kan men slechts gissen. Maar afgaand op ervaringen uit het verleden hoeft niemand verbaasd te zijn als dit soort „geschen ken uit Brussel" in vele Italiaanse winkels over de toonbank gaat De EG heeft na de ramp van nu een jaar geleden meer dan hon derd miljoen gulden aan Italië geschonken. Het Nederlands aan deel hierin bedroeg acht miljoen gulden. Ter gelegen heid van het vijfjarig be staan van Al- mere heeft koningin Beatrix giste ren een be zoek gebracht aan deze plaats. Op de foto de konin gin hard aan het werk tij dens het plan ten van een „Oranje boom". Eis tot rook verbod afgewezen HAARLEM De twee niet- rokers in de wijkraad Koog zaandijk zullen het nog zonder frisse lucht moeten doen. De president van de Haarlemse rechtbank heeft namelijk gis teren in kort geding hun eis afgewezen om de gemeente Zaandam en de wijkraad Koogzaandijk te verplichten een rookverbod in te stellen voor openbare vergaderingen. De president wees er op dat de niet-rokers nog om extra rook pauzes hadden kunneh vra gen. Verder meende hij dat het door de eisers aangehaalde grondrecht „van de onaantast baarheid van het menselijk li chaam" alleen opgaat wanneer er omstandigheden zijn van ernstige milieuverontreiniging ten nadele van de menselijke gezondheid. Elke zaterdag opnieuw is dominee Ian Paisley „een van de duivel bezeten onrustzaaier", die de straat opgaat en alle voorbijgangers de raad geeft zich „niet te laten vertrappen door de snode katholieke minderheid van Ulster, die zich gesteund weet door IRA-moordenaars". En passant voor spelt hij zijn toehoorders, dat zijn eigen protestantse bur gerwacht van 100.000 man die republikeinse schurken wel onschadelijk zal maken. ,,Ja, meneer, doodschieten!". Zondags is Paisley weer de wijze predikant, een goede her der voor zijn schapen. Maar zelfs dan spuwt hij nog vuur. Op de voorpagina van onze bijlage Finale geeft onze cor respondent Roger Simons een beeld van deze omstreden figuur, door zijn aanhangers bewonderd, maar door zijn te genstanders „het grote beest van Ulster" gedoopt. Verder in Finale Haagse Comedie met stuk over horenden en doven. Seth Gaaikema: „Toen de krul letjes kwamen, ben ik pas jong geworden". Eelke de Jong, een idealist op zoek naar zichzelf. Uit of thuis met de kerstdagen. Willem Franken vindt zichzelf terug in een eenmansuitgeverijtje. Alexander Curly: „Met „Hollan ders" krijgen de mensen weer een gevoel van chauvinisme. Wiepke Toxopeus is nog steeds van Rottum. Eerbeke- naar bindt niet in voordat hij een half miljoen bezems heeft gemaakt. Anders hadden we niet thuis durven komen99 (Van onze speciale verslaggever Rik in 't Hout) LONDEN Vooral door het hardnekkige verzet van Nederland tegen bepaalde wijzigingen van het land bouwbeleid (Van Agt: „We hadden anders niet thuis durven komen") is de Europese Top in Londen giste ren een mislukking geworden. Afgesproken is nu dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Europese Gemeenschap nog voor Kerstmis zullen proberen de vele resterende problemen betreffende de herstructu rering van de begroting op te lossen. Alle tien lidstaten menen dat dit nog steeds tot de mogelijkheden be hoort Mede omdat de Britse premier Margaret Thatcher over de hou ding van Nederland had gesproken, wilde premier Van Agt op zijn persconferentie niet verhelen dat hij het been stijf had ge houden. „We hebben onze aanwezigheid zeer duidelijk ge maakt". De minister-president herhaalde dat er onevenredige offers gevraagd waren van de Nederlandse boeren en dat hij die wederom met grote beslistheid had afgewezen. Hoe groot de druk, met name van West-Duitsland en Frankrijk, was geweest, bleek uit een verzuchting van drs. A. deïeeuw, directeur-gene raal van het ministerie van Landbouw en Visserij. „Voor mij is de conferentie niet mislukt. We zijn immers niet door de pomp gegaan", aldus De Zeeuw. Pag. 5: Nederland niet te vermurwen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1