W an Agt komt «op voor ÏVederlandse Miljoenenfraude bij koppelbazen in metaal boeren Meer windenergie, minder centrales I Max Euwe overleden Elf Vrouwen voor - vrede Hoge prijs Bernini ANTIEK- EN CURIOSAMARKT NIET TE VERGETEN SINT EN PIET fote zege ::iirley Williams ivestigt iorbraak SDP Vrijdag 27 november 1981, 72e jaargang no. 22129 TV-TIPS Scholieren quizzen voor pater in BB-show op Ned. I om 19.00 uur. Om 22.05 uur concert van de groep „Flairck". Op Ned. II_om 18.59 uur De Hulk en om 20.27 uur „Show- bizquiz". HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur ongeveer 4 graden, middag- temperatuur circa 7 graden. In het weekeind kans op regen- hagel- of natte sneeuwbuien. Zon op 08.22 uur, zon onder 16.33 uur. Scheveningen hoog water 3.51 en 16.00 uur, laag- water 11.57 uur. AMSTERDAM Prof. dr. Max Euwe is gisteravond in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam overleden. Euwe, die enige tijd geleden een zware operatie had on dergaan en daarvan herstel lende was, kreeg gisteren opnieuw een hartinfarct. Euwe was wereldkampioen schaken van 1935 tot 1937 en veroverde 12 maal de Ne derlandse titel. Zwarte advocaat na marteling vermoord LONDEN Het Afrikaanse Nationale Congres (ANC) heeft Zuid-Afrika er van beschuldigd een van zijn vooraanstaande leden, Griffiths Mxenge, na zware marte lingen te hebben vermoord. Dit staat in een verklaring die in Londen is uitgegeven en door ANC-leider Tambo is ondertekend. Mxenge, die advocaat was, verdween op 19 november spoorloos toen hij op weg was van zijn huis naar zijn kantoor in Durban. Zijn lijk werd later teruggevonden en geï dentificeerd door zijn vrouw. Volgens het ANC is Mxenge op beestachtige wijze ver moord door Zuidafrikaanse agenten, die zijn gezicht hadden verminkt en zijn oren hadden afgesneden. Mxenge verdedigde veel zaken van tegenstanders van het Zuid afrikaanse apartheidsregime. Ex-apothekers Azivo verdacht van malversaties DEN HAAG Twee ex-apothekers van het dit jaar al vaker in opspraak ge brachte Haagse ziekenfonds Azivo heb ben bij dit fonds naar schatting 400.000 tabletten laten slaan voor „eigen ge bruik". De grondstoffen werden van Azivo betrokken en door dit zieken fonds betaald. Dit heeft de directie en het bestuur van Azivo laten weten in een brief aan de farmaceutisohe inspec teur van volksgezondheid. Men over weegt deze vermoedelijke malversaties aan justitie voor te leggen. Tuchtcommissie straft FC Den Haag niet ZEIST De tuchcommissie van de KNVB zal FC Den Haag niet straf fen naar aanleiding van de gebeurte nissen van de competitiewedstrijd van zondag tegen FC Utrecht toen twee bommen op het veld werden geworpen. De commissie wil echter wel door de politie op de hoogte worden gebracht over de afloop van het onderzoek. Voorts meldde de KNVB volkomen achter het beleid van scheidsrechter Thomas te staan, die het duel na de. tweede bom staakte. Uitgave Westerpers. behorende tot Si|thoff Pets. Apothekersdnk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur I. I. Hallewas, Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (end. BTW) 0.S2 per mm. Teleloontles 0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, laar 202.30, Klachten bezorging: tel. 071 122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0 70 Rijmelaarsruzie voor rechter ARNHEM Ook over Sinterklaas rijmpjes valt ruzie te maken, zo bleek gisteren tijdens een kort geding voor de rechtbank in Arnhem. Een echtpaar uit het Brabantse Roosendaal, dat al vijftien jaar het „Rijmenblad" vol- dicht, beschuldigt een winkelier in W»j- chen bij Nijmegen van plagiaat. De winkelier zou tachtig van de 110 rijmp jes in zijn „Rijmenkrant van Neder land" uit het Rijmenblad gestolen heb ben. De winkelier ontkende dit: „Sin terklaasrijmpjes lijken gewoon erg op elkaar". Ter zitting bleek echter dat hij twee buurmeisjes had opgedragen om met het Rijmenblad als voorbeeld, zelf versjes op papier te zetten. N «LANDBOUWVOORSTELLEN EG ONAANVAARDBAAR" 'KCff Naar schatting negenduizend vrouwen hebben gisteren een fakkeloptocht gehouden door de Haagse binnenstad om uiting te geven aan hun bezorgdheid over de kernbewapening. De deelneemsters liepen van het Binnenhof naar het Malieveld en terug waar zij vervolgens werden rdam: Conflict "Vjven dreigt jlDAM Het gemeentebe- i Rotterdam maakt zich ern- jerust over de situatie in de fctor van de Rotterdamse Het colllege heeft hierover gis- »n „brandbrief" aan minister J van sociale zaken en werk- peid gestuurd met de waar- voor ernstige sociale conflic- He stukgoedsector. Rotterdam Jorte termijn een gesprek met Economische Zaken en Ver- Waterstaat. Het stadsbestuur Jverder dat de negatieve ont- |ig van de werkgelegenheid, iet aan te ontkomen zou zijn, [zou moeten lopen met het na- verloop. CORRECTIE OP PLANNEN REGERING: i£N Het Noordengelse kiesdistrict Crosby bij Liver- 'eft de gewezen Labourminister van onderwijs, Shir- liams, gekozen in het Lagerhuis. Shirley Williartis, die .jordig in'de leiding zit van de nieuwe Sociaal-Demo- 'fie Partij, is de eerste SDP-vertegenwoordiger die via 3tingen een Lagerhuiszetel verovert. Haar grote over- 1)g bevestigt de definitieve doorbraak van de SDP. werd Shirley Williams, toen nog Labourlid, bij de ver in in Crosby smadelijk verslagen door een Conservatief, ie ti heeft zij als Labour-dissidente het Conservatieve bol- "=it Crosby sinds 1918 is overwonnen. Zij kreeg 49,1 pro- i de stemmen, de Conservatieve kandidaat ongeveer 39 De Labourkandidaat, die nog geen tien procent van de in behaalde, krijgt in Crosby niet eens de borgsom van ir 700 gulden terug. Pagina 11: Vervolg. ie redt diner "j CHOTEN Het tonele diner dat eden en hoofdamb- tn in Bunschoten na van de begrotings- len houden, was niet doorgegaan, -raadslid Van der had in zijn plaatse- lad „De Orkaan" een yyyfmibtenaar beschul- «ran willekeur bij het zen van gemeente gen. De gémeentelij- Jofdambtenaten za- aarop van het diner i gemeenteraad wist inliet te sussen door en motie de handel- van Van der Werf af I iren. Van der Werf i mee de minister' 1 binnenlandse zaken ULfiJ* hoogte te stellen, na alle hoofdambte- en gemeenteraads- zich aan het diner te ^kleden. INVAL BIJ DERTIEN BEDRIJVEN DORDRECHT Politie en justitie hebben gisteren een om vangrijke koppelbazenfraude in de metaalsector aan het licht gebracht. Het onderzoek heeft zich toegespitst op dertien bv's maar daarnaast zijn nog ongeveer zeven bedrijven bij de zaak betrokken, aldus de Rotterdamse officier van justitie, mr. H. den Doelder, bij zijn toelichting op de invallen die gis terochtend gelijktijdig bij de dertien bedrijven zijn uitge-* voerd. De verwachting is dat dit fraude aanzienlijk hoger zal uitvallen dan de veertien miljoen gulden die inmiddels vast staat. Het gaat hier in de eerste plaats om een werkgeversfraude, al dus Den Doelder. Er werd gewerkt met valse facturen en valse opdrachten om de administratie kloppend te maken. De ven nootschappen werden vervolgens failliet verklaard zonder dat de noodzaak daarvan duidelijk was. De op deze manier verduis terde miljoenen zijn inmiddels gestort op rekeningen in Zwitser land, Liechtenstein en Jersey. In hoeverre de ongeveer honderd werknemers op de hoogte waren van deze gang van zaken is nog niet bekend. Met de invallen, waarbij 250 politiemensen betrokken waren, hoopt de politie materiaal verzameld te hebben dat kan leiden tot arrestatie van de tien hoofdverdachten in deze zaak. De ver dachten worden beschuldigd van bedrieglijke bankbreuk, ver duistering in dienstbetrekking en valsheid in geschrifte. Een team van dertien mensen gaat zich de komende weken buigen over het in beslag genomen administratieve materiaal. Tot nu toe is er nog niemand gearresteerd. Pagina 9: Fraude opgeslagen in computers. toegesproken door vertegen woordigers van vrouwen organisaties en een lid van het samenwerkings verband Stop de Neutronenbom. Tevoren hadden de deelneemsters aan alle Tweede- Kamerfracties een petitie aangeboden, waarin werd aangedrongen op een definitief neen tegen de kernwapens. Daarin stond onder meer dat zij met enige moeite nog éénmaal het vertrouwen in het Nederlandse politieke stelsel willen uitspreken om tot een dergelijke beslissing te komen. CIA: Sovjet-Unie ligt ver achter WASHINGTON De Sowjet- Unie is het „onderontwikkeld- ste ontwikkelde land" van de wereld en ligt in bijna alles achter, behalve in het drinken van wodka en andere sterke drank. Dit staat in een giste ren door de CIA gepubliceerd rapport. „Slechte goederen en diensten, rijen wachtenden voor winkels en tekorten zijn kenmerkend geworden voor het dagelijks leven in de Sov jet-Unie", aldus het rapport Het bureau van de CIA voor economisch onderzoek ver vaardigde het 124 pagina's tel lende rapport voor een com missie van het Amerikaanse Congres. advertenties SL00PG0U0 oio I Va per gram legitimatie verplicht Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden Rome Een schilderij van de Italiaanse beeldhouwer, schil der, tekenaar en architect Gio vanni Lorenzo Bernini (1598- 1680) heeft bij een veiling van het Londense veilinghuis Christie in Rome 260 miljoen lire (ongeveer 570.000.-) op gebracht. Het werk, voorstellend „David met het hoofd van Goliat", is een van de weinige schilde rijen die Bernini heeft nagela ten. Deze grootste beeldhou wer van de Romeinse barok vernietigde het merendeel van zijn schilderijen. IEDERE ZATERDAG van 9.00-17.00 uur op de Nieuwe Mare 29, Leiden. zaterdag 5 december de hele dag bezoek van ■HIH1I1IBIII1IBM Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur telefoonnummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Shirley Willia^ heeft alle reden om blij te zijn. Zij is weer terug In het Lagerhuis, door bij tussentijdse verkiezingen in het kiesdistrict Crosby de kandidaten van Labour en de Con servatieve Partij met groot verschil te verslaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is een stevige correctie nodig op de uitgangspunten van het energiebeleid van de re gering tot het jaar 2000. In plaats van een verwachte groei van het elektrici teitsverbruik met 2,3 tot 3,4 procent per jaar, dient uitgegaan te worden van een groei van één procent per jaar. Daarmee kan ook de bouw van een aantal nieuwe elektriciteitscen trales vervallen. Dit pro ces wordt nog versterkt als de regering meer doet aap de ontwikkeling van het gebruik van winde nergie. Dit zegt de Algemene Ener- gieraad (AER) in een advies aan de regering over het ge bruik van verschillende brandstoffen in elektriciteits centrales. In een door de vo rige regering uitgebrachte nota werd de bouw van drie nieuwe kerncentrales aange kondigd naast de wens dat in 2000 40 procent van de elek triciteit met kolen opgewekt zou moeten worden. Ook wilde de regering energie opwekken uit warmte die vrijkomt in industriële pro cessen (warmte-kracht kop peling), stadsverwarming, vuilverbranding en winde nergie. De raad heeft nogal wat kri tiek op de uitgangspunten van de vorige regering. In plaats van de verwachting dat windenergie in 2000 nog geen rol van betekenis kan spelen, meent de AER dat windenergie in dat jaar tien procent van de vraag naar energie kan dekken. „Er moeten snel ergens 25 wind molens worden neergezet. Daarmee moet gespeeld wor den. Dit is het land daarvoor: hier waait het. De technische ontwikkeling is er", aldus AER-voorzitter Oele. (Van onze speciale verslaggever Rik in 't Hout) [)NDEN Nederland zal niet ak- lord gaan met een wijziging van it Europese landbouwbeleid, Kpardoor de eigen boeren oneven redig zwaar worden gedupeerd. Dit {eft premier Van Agt gisteren ge- gd na de eerste dag van de Euro pe Raad (topconferentie) in Lon en. „Dit is voor ons absoluut on- Invaardbaar", aldus de minister- sident. j doelde op een voorstel van de Euro- se commissie (dagelijks bestuur van de ^meenschap) wat zou neerkomen op het (boeten van doelmatigheid en het belo- in van het tegendeel daarvan. In een [ging de enorme kosten van het land- [uwbeleid te beteugelen, wil de commis sie een rem zetten op de produktie. Alles boven een bepaald maximum wordt dan onderworpen aan een heffing, terwijl de bedrijven met een heel kleine produktie vrijgesteld worden van welke maatregel dan ook. Minister Van der Stoel (Buitenlandse Za ken) legde later uit dat de Nederlandse boeren in dat geval veel meer dan met name hun Franse CQllega's zouden moe ten opdraaien voor een herstructurering van net landbouwbeleid. „Onze boeren zijn immers het meest doelmatig in de hele gemeenschap". Volgens Van der Stoel zal de Nederlandse regering alleen' accoord gaan met maatregelen, waarbij alle tien landen naar evenredigheid bij- dragen. Mede door het verzet van Neder- land is het zeer twijfelachtig of de tien regeringsleiders erin zullen slagen het landbouwbeleid te saneren. Bovendien is niet* elke deelnemer aan de conferentie overtuigd van de ernst van de zaak. RVATIEVEN EN LABOUR VERNEDERD 81 (Van onze correspondent Roger Simons)

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1