économische situatie n Polen verslechterd Voorschoten moet schoolgebouw kopen "PERZEN GIGANT JftlDENAARS TERUG UIT POLEN: fyraken Irdlphen Oegstgeester kunst ontsnapt aan valbijl der bezuinigingen Verhitte discussie over Wassenaars woonwagenkamp De Sportvogels over de schreef Sensationele- spoed-verkoping Perzische Oosterse tapijten! SPOED-VERKOPING p£lO LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 NOVEMBER 1981 PAGINA b ie i& itiui (vervolg van voorpagina) md lEN „We zijn erg geschrokken in Torün. Toen 'Zipl 'n °ktober w^ren, stonden er nog rijen voor de en nu waren die rijen bijna allemaal verdwe- idSn vee* winkels is bijna niets meer te koop en oegïe winkels zijn gesloten, gewoon, omdat er niets I is om te verkopen. Het is nauwelijks voor te In hoe snel het in die paar weken is veranderd, igen een schoenenwinkel waar nog één paar in ilage stond. Meer hadden ze niet." rtelt Hans Hoogeveen. delijk na het uitladen zal i één van de leden van denjómité „Regio Leiden Polen". Met het echt- isser en met Danka vertrok hij afgelopen ig met twee auto's f/7SfD°lse Torün. Gistermid- rden zij in Leiden te- lading bestond uit foedsel, injectiespuiten, iystemen en genees- j'sedien met totaal een van 40.000 gulden. 1 de geneesmiddelen meer dan welkom. De [pen twee weken kon er plaatslijke ziekenhuis ;eopereerd worden, we- iet ontbreken van ope indschoenen, anti-bioti- hechtmiddelen. Onmid- kin dat door het plaatselijke comité zeer nauwkeurig werd uitge voerd door precies te noteren wat er uit Leiden werd ge bracht werden deze medi sche spullen onmiddellijk naar het ziekenhuis getrans porteerd. De eerste contacten met het plaastelijke comité in Torün verliepen stroef. Hans Hooge veen legt uit waarom: „Ook in Frankrijk lopen acties zoals in Leiden. De Fransen hebben het echter gepresteerd medi cijnen uit 1973 te brengen. Af dankertjes waren het en het kon zo in de asbak. De Polen waren daardoor erg gekrenkt en wantrouwend. De sfeer Het universiteitsgebouw in Torun. Spandoeken verwoorden de eisen van studenten. In oktober was dit nog niet moge lijk. De goederen uit Leiden werden zeer nauwkeurig geregistreerd. was erg formeel. „We zijn ook Europeanen, het is hier geen ontwikkelingland", kregen we te horen." Nadat de leden van het Poolse comité gecon stateerd hadden, dat de goe deren uit Leiden wél van goe de kwaliteit waren, verander de de stemming op slag. „Je had de gezichten moeten zien bij het uitladen. Het is echt ongelofelijk hoe de mensen daar waarderen wat we voor ze doen," legt Danka Kroon uit. De politieke situatie in Polen is in vergelijking met oktober verbeterd. Het is rustiger in het land geworden en het aantal wilde stakingen is drastisch verminderd. „Wat ons wel opviel is de vrijheid waarmee de studenten protes teren," vervolgt Hoogveen. „Voor de ramen van de un- versiteit hingen pamfletten, de eisen - - de studenten wil len onder neer zelf docenten kunnen Kiezen en hebben geen behoefte aan de visie van de autoriteiten wat dit betreft schalden uit spea kers over de hele straat en er was geen politie te zien. In oktober was een dergelijke manifestatie volstrekt onmo gelijk." De leden van het Leids comi té werden door het korte ver blijf in Torün nog eens ge sterkt in hun overtuiging, dat veel van de in Polen geprodu ceerde goederen naar Rusland worden overgebracht. Het verblijf in Polen werd ook be nut om een volgende zending voor te bereiden. „Niet te koop zijn tandpasta, zeep, schoonmaakmiddelen, maandverband en anti-bioti- ca. Daar moeten we nu onze prioriteiten leggen," vindt het viertal. Uit de gesprekken met de Polen is gebleken, dat dergelijke goederen het meest welkom zouden zijn. Dat de vier nog veel energie willen steken in de hulp aan Polen lijdt geen twijfel. „Het lijkt erop dat wij over drie weken weer voor het transport zul len zorgen." >orfjj in woningen aan .Mnixstraat, de Britten- e ^t en de Tolstraat in aan den Rijn is gister- igebroken. Voning aan de Marnix- rrfajerd een antieke staart- IX'een antieke barometer stra ter waarde van onge- 000 gulden. Uit de wo- (n de Brittenburgstraat 15 bankcheques en lalpasje ontvreemd. De van de woning aan °fl raat werd gewekt door e\ in de huiskamer en inbreker wegsnellen. 'V?' weiier Tuyn aan de raat werd vannacht Ie' ing tot inbraak gedaan. ageruit werd vernield. ia minstallatie wekte de die de vermoedelijke e r in een gele mini met ntr lak zag wegvluchten, ïense politie vraagt ge- zich in verbinding te met de politie in Al an den Rijn, tel 01720- ihfofoverval ordwijk WIJK De vori- iand gepleegde roofo- op het postkantoor Noordwijk-Bin nen een schadepost op te ?n voor de gemeente, iders waren uit Brus- \komstige Belgen, die verhoor voor- ien niet de Neder- taal te verstaan. Of dan niet waar was, iaar kan men slechts maar een feit is jdat de politie bij de *-*rvraging gebruik maken van twee Deze hebben in- hun rekening in- id. Het uurloon van rëj specialisten is niet e jjVoor hun diensten in e]jv'e dagen, dat de over- srj|rs in het politiebu- Stl Ingesloten zijn ge- ncjll, hebben de tolken e w nota gepresenteerd ;ze/ 5368,60. Er is geen -jofle instantie, die deze enfn voor haar rekening 11. De PTT is niet ver tegen de schade ian door overvallen 't ministerie van justi- van mening, dat de mte maar voor de van opsporing en >\brzoek moet opdraaien. ■0\glijk zou het zijn ge- als het honorarium je de tolken was vere- J met de PTT, die de keringspremie uit- t en niettemin de ge le som van ongeveer '000,- tot op de laatste terug kreeg. Nu is het gemeente die het gelag alt. „Ik vind het een chtvaardige zaak,al- burgemeester mr. jjnike. Het gemeentebe- grr is van plan hierover boze brief te schrijven de minister van justi- EIS RIJKSOVERHEID KAN GEMEENTE OPBREKEN VOORSCHOTEN De commissie welzijn kreeg gisteravond de onprettige mededeling van wethou der L. Marselis, dat het rijk zich onrechtvaardig probeert te verrijken door van de gemeente Voor schoten te eisen dat het schoolgebouw bij het Cul tureel Centrum wordt te ruggekocht van het rijk. Volgens artikel 101 van de nieuwe we^op het voortgezet onderwijs werden alle scholen rijkseigendom. Inmiddels heeft Voorschoten geen voort gezet openbaar onderwijs meer en is hetschoolgebouw ont trokken aan het doel waarvoor het gebouwd werd. Volgens de nieuwe plannen wordt een vleugel van het Cultureel Cen trum afgebroken om plaats te maken voor een nieuwe basis school. Het college van burge meester en wethouders heeft zich inmiddels gewend tot de Ver. van Nederlandse Ge meenten, maar een antwoord is nog niet binnen. Indien blijkt dat het ministerie inder daad het recht heeft op de vor dering, dan gaat dat Voorscho ten enige miljoenen guldens kosten. Het juiste bedrag gaf de wethouder nog niet prijs. Zodra de nieuwe wet op het basisonderwijs van kracht wordt, vervallen ook alle scho len voor lager- en kleuteron derwijs aan het rijk. Volgens de gehele commissie is dat een onrechtvaardige daad van de rijksoverheid, die zeer onaan gename gevolgen kan hebben. Er wordt haast gemaakt met het jeugdprobleem dat zich vooral voordoet in de wijk Noord-Hofland. Er zal een op vang gerealiseerd kunnen worden in het oude gebouwtje van de Vereniging Gezond heidszorg. Inmiddels hebben zich enige vrijwilligers aange meld, waardoor het bedrag van 25.000.- eventueel direkt besteed kan worden aan het tijdelijke gebruiksklaar maken van het oude gezondheidscen trum. Geconstateerd werd dat twee wijken, Leiden Zuidwest en Voorschoten-Noord-Hof- land, bijzonder weinig moge lijkheden hebben om de oude re jeugd van 14 tot 18 jaar op te vangen. De bestemming van het Am- bachts- en Baljuwhuis is vrij wel rond. B. en W. zullen het voorstel doen om de zolder verdieping te bestemming tot expositieruimte, de 1ste etage tot vergaderruimte en trouw zaal en de begane grond krijgt een horeca-voorziening. Er zijn drie gegadigden voor de begane grond. Voor 1 januari menen B. en W. een afgerond geheel te kunnen bieden aan de gemeenteraad. Uitgezocht wordt thans hoe „hard" de verzoeken tot het exploiteren van een restaurant zijn. Bejaardenpost aan Damstraat LEIDSCHENDAM De frakties van CDA en Gemeentebelan gen zullen maandag bij de begrotingsbehandeling een motie in dienen, waarin burgemeester en wethouders wordt gevraagd spoed te maken met een nieuwe bejaardenpost in het oude cen trum. Het college wordt gevraagd kontakt op te nemen en overleg te plegen met het kerkbestuur van de Petrus- en Paulusparochie over het pand Damstraat 4. De belangenbehartiging voor ruim 700 ouderen in het centrum van Leidschendam is vanuit de be staande (tijdelijke) noodpost niet goed mogelijk. De frakties ba seren hun motie op een ingezonden stuk van de secretaris van de wijkcommissie Zuid in „Kras", het blad voor bejaarden in Leidschendam en op een toespraak die de secretaris van de Stichting Bejaardenwerk Leidschendam onlangs heeft gehouden in de commissie voor sociale zaken en volksgezondheid. Alter natieve accommodaties voor een centrale post zijn niet voorhan den, aldus twee leden van elke fraktie onder wie de fraktievoor- zitters. In de motie wordt het college tenslotte gemachtigd een huurovereenkomst voor vijf jaar aan te gaan en een garantstel ling van de te betalen geïndexeerde huursommen. OEGSTGEEST Wethouder A. J. Kohlbeck van cultuur stelde onlangs bij de opening van een expositie dat he.t onvermijdelijke scheermes der bezuinigingen niet van invloed zal zijn op de kunst in Oegstgeest. „Het Kunstverbond yan de FNV heeft on geveer 600 wethouders van financiën in Nederland een brief doen toekomen waarin gevraagd wordt niet te willen bezuinigen op de kunst", aldus Kohlbeck tijdens een openingsspeech in het kunstcentrum Lange Voort te Oegstgeest. „In onze gemeente hebben wij in de begroting een gat moeten vullen van 1 miljoen, maar daar hebben wij de kunst buiten weten te houden. De ge meente kan nog opdrachten in de kunstsfeer doen uitgaan", al dus de wethouder. De heer Kohlbeck kondigde aan dat het verzetsmonument in het Bos van Wijckerslooth volgend jaar april gereed is. Nog een stap in de kunstsfeer doet Oegstgeest door zich in principe aan te sluiten bij de Leidse kunstuitleen. De huidige expositie in het Oegstgeester kunstcentrum, door de wethouder geopend, is een zeer opmerkelijke. Niet in het minst door de ragfijne kleurlino's van de Oegstgeestse Joke van der Gevel die groot talent op dit gebied verraden. Verder treft men ikonen aan van de Nieuw-Vennepse kunstenares Thera du Croix-Timmermans-van Kappen. Geen kunstacademie als ach tergrond, wel een enorme kennis van geschiedenis en materiaal en een indrukwekkend resultaat. Nog een verrassende exposant is Herman Schoemaker met metaalschilderingen. Tineke van de Broek-Weber is keramiste in hart en nieren en imponeert met haar vele fraaie keramische voorwerpen hetgeen eveneens geldt voor de miniaturen en gouaches van Corine Kisling. Een be langrijk deel van de expositie is verder gewijd aan de pastels en aquarellen van Anne de Vos van Steenwijk. De expositie is geo pend van dinsdag tot en met vrijdag van half twee tot half zes, vrijdagavond ook van zeven tot negen uur, op zaterdag van één tot vijf uur en duurt tot 6 januari 1982. In het korte bestaan van het kunstcentrum is dit een belangrijk rustpunt geworden in het winkelcentrum Lange Voort. Iedereen is welkom om te aanschouwen, te kopen of even aan de leestafel uit te rusten. Beeld van de publieke tribune. WASSENAAR Ze ston den gisteravond frontaal tegenover elkaar. Geëmo tioneerde omwonenden van de Ammonslaan en woonwagenbewoners. De gemeente Wassenaar wil, dat er over enige tijd van buren sprake is. Beschul digingen en verhitte uitla tingen vlogen over en weer. Het werd een dis cussie zonder eind. De vergadering werd ver daagd naar een tweede ronde, die in januari plaats heeft. De bijeenkomst in de raadzaal van het gemeentehuis was be legd voor de commissies Maat schappelijke Voorzieningen en Technische Diensten. Agenda punt: de nieuwe plaats voor het woonwagenkamp. Wasse naar heeft thans een kampje aan de Ruigelaan. Dit kamp ligt te ver buiten het dorp. Mo gelijke nieuwe lokaties zijn de Ammonslaan en De Hoge Klei. Vanaf het moment dat deze plaatsen bekend raakten, re gende het bezwaarschriften bij de gemeente. Tijdens het spreekrecht werden de bezwa ren nog eens geuit. „Woonwa gens zijn geen normaal ver schijnsel", „Deze inspraakpro cedure is een lachertje", „Onze woningen verminderen in waarde", „Waarom zijn er geen andere lokaties als de Kieviet of Rijksdorp?". Dit waren enkele van de opmer kingen. De woonwagenbewoners lie ten op hun beurt weten, van goede wil te zijn. Men was ge schrokken van de opkomst en de opmerkingen van de be zwaarden. Pater Jorna somde de redenen van verhuizing op: „Men wil een eind aan het iso lement. Een eind aan de onge makken in de modder. Minder geluidsoverlast van Valken burg". Ook gaf hij de toezeg ging, dat er straks op het Am- monslaantje geen auto's ge sloopt zullen worden. De diverse commissieleden za ten er tijdens het spreekrecht wat ontdaan bij. Wethouder v.d. Klaauw besloot de verga dering voor langere tijd te schorsen. Tot januari. Deze tijd .zou tevens als 'afkoelingspe riode' dienst kunnen doen. Dat uitstel kreeg al direct enig re sultaat. Beide betrokken par tijen gingen ogenblikkelijk in overleg. Binnen twee weken zal men weer bij elkaar komen om de standpunten uit te wis selen. Succesvolle open dag Rijnlands Zeehospitium KATWIJK De gisteren gehouden open dag van het Rijnlands Zeehospitium is bijzonder succesvol verlopen. Honderden Kat- wijkers hebben gebruik gemaakt van de mogelijkheid om het functioneren van lichamelijk gehandicapten in hun woonomge ving in de praktijk mee te maken. De bezoekers van de open dag werden in het Zeehospitium uit gebreid voorgelicht over de leefomstandigheden van de bewo ners. Dit gebeurde op een zeer aansprekende manier in vrijwel alle gevallen door de bewoners zelf. De beheerders van de infor matiestands van ondermeer de bewonersraad, ergotherapie, lo gopedie en fysiotherapie, hadden met name in de ochtenduren, met een grote opkomst van de schooljeugd, de handen meer dan vol. Tijdens de open dag bleek eens te meer hoe hard de huidige on derkomens van het Zeehospitium aan vervanging toe zijn. De bereikbaarheid van de afzonderlijke paviljoens was met het slechte weer, zeker voor de rolstoelgebruikers, verre van ideaal. Het in aanbouw zijnde voorzieningencentrum verkeerde tijdens de open dag nog in een zeer prematuur stadium. De modelka mer die in één van de oude paviljoens was ingericht gaf echter al wel een indruk van hoe de bewoners in de loop van 1983 zul len worden gehuisvest. LEIDERDORP Het bestuur van de badmintonclub „De Spotvogels" is op de vingers getikt door het ge meentebestuur van Leiderdorp. Het college van B en W is verontwaardigd over een artikel met een discri minerende strekking in „Spotlicht" het verenigings blad van de Spotvogels. In het bewuste artikel „brief van een Turkse gastarbeider aan zijn vrouw" wordt op luchthartige wijze de draak gestoken met de zegeningen van de welvaartsstaat en het misbruik van sociale voorzieningen. Het gemeentebestuur heeft van het bestuur en de redactie van de Spotvogels geëist, dat het afstand neemt van de inhoud en strekking van het artikel omdat het beledigend en discriminerend is voor Turkse werknemers. Ook CDA-fractie% voorzitter J. den Boeft heeft in een brief aan het bestuur van de badmintonclub van zijn verontwaardiging blijk gegeven. Voor zitter Carel Akemann van de Spotvogels zegt de plaatsing van het betrokken artikel te betreuren. Na een gesprek met de re dactie van Spotlicht is hij er van overtuigd dat de redactie geenszins een discriminerende of kwetsende bedoeling heeft ge had bij de plaatsing van het artikel. Akemann heeft inmiddels zijn spijt over de publikatie aan het Leiderdorpse college en de heer Den Boeft betuigd. Hij heeft be loofd dat dergelijke artikelen niet meer in het sportblad zullen worden opgenomen. (Bekendmaking) van 3000 stuks Gedwongen, ter vereffening van openstaande belasting schulden en j buitenlandse crediteuren, hebben een aantal importeurs een direkte I opdracht gegeven aan de PERZEN GIGANT, hun enorme voonaden rechtstreeks aan publiek en h.h. handelaren ten gelde te maken, donderdag 26 Nov. vrijdag 27 Nov. en zaterdag 28 Nov. 9.30-21.00 uur 9.30-18.00 uur 9.30-17.00 uur Zonder opgelden of andere bijkomende kosten! Tevens een zéér groot aantal zeldzame beleggings tapijten, leder tapijt handgeknoopt met certifikaat van echtheid. SPUI 2 DEN HAAG (naast het Binnenhof) Tel.: 070-64 5216

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5