Zoeterwoude gaat verkeersvrije dorpskern uitbundig vieren Plan voor expositie in Molen Nieuw Leven Uitbreiding Ridderhof van start BIJ OPENING BURGEMEESTER DETMERSWEG IN 1982 REGI0(J0UR)NA1 ;i REGIO(JOUR)NAJ) Ratzinger: sympathiek, behoudend en internationaal bekend theoloog Moeder Teresa: Gebruik gelden te controleren Meer belangstelling voor geloofszaken jongeren Oostenrijk Vredes- beweging(' vragen bevriezing kern- bewapenit REGIO. LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 NOVEMBER 1981 P*I( ZOETERWOUDE De ingebruikneming van de Burgemeester Detmers- weg, de omleidingsweg om de dorpskern van Zoe terwoude, zal niet onopge merkt voorbij gaan. Vol gens de planning wordt het medio september 1982, dat het doorgaande ver keer van de nieuwe pro vinciale weg gebruik kan maken. De vreugde die het verdwijnen van het vele verkeer met zich brengt, zal zich uiten in een feestweek die, voor zover thans bekend, begin september wordt gehou den. De initiatiefnemers tot de festiviteiten hebben zich verenigd in het komi- té „Verkeer(s)weg" dat een aantal doelstellingen op schrift heeft gesteld om zo gefundeerd moge lijk voor de dag te kunnen komen. Zo zal het komité „Verkeer(s- )weg" zich beijveren voor het opzetten en begeleiden van festiviteiten bij en na de ope ning van de nieuwe weg; het duidelijk maken aan de bevol king welke mogelijkheden er zijn in een verkeersvrij dorp; hpt stimuleren van verenigin gen, stichtingen, bedrijven en overheidsinstanties om aan deze opzet van feestelijkheden daadwerkelijk mee te werken en/of aktiviteiten te organise ren; het meewerken aan de of ficiële opening van de weg en tenslotte door de festiviteiten ppnieuw de zelfstandigheid van Zoeterwoude onder de aandacht te brengen. Het ko mité „Verkeer(s)weg" bestaat uit negen personen. Voorzitter is de heer J. van Winden; sek- retaris mevrouw I. Ammer- laan-van Marwijk; penning meester H. van Teylingen en voorts L. Vogelaar, L. van der Hoeven, A. Buitendijk, J. van der Geest, L. Kruithof en Jac. van der Geest. Van laatstgenoemde zijn de al lereerste ideeën afkomstig om de opening van de Burgemees ter Detmersweg niet geruisloos te laten passeren. Er is zelfs al een komité van aanbeveling dat de doelstellingen en de ak- ties van het komité van harte aanbeveelt. In het komité van aanbeveling hebben zitting burgemeester Houdijk; H. Paardekooper, ere-voorzitter KNOV; P. Opdam, voorzitter SJZ; A. Rozenboom, groeps- kommandant van de rijkspoli tie; H. van den Berg, namens de NH-gemeente terwijl kon takten met een vertegenwoor diger uit de sektor industrie nog gaande zijn. Wanneer de diverse festivitei ten exact zullen plaatsvinden is sterk afhankelijk van de da tum van openstelling van de Burgemeester Detmersweg. Zeker is wel dat de feestelijk heden tien dagen zullen du ren. Bij de (voorzichtige) plan ning wordt uitgegaan van vrij dag 3 september 1982. Een groots straatfeest moet de start zijn van een week vol aktivi teiten waaraan iedereen kan deelnemen. De wielerronde van Zoeterwoude zal in ere worden hersteld, terwijl ook de komst van de braderie ze ker is. De sluiting zaterdag 11 september moet in ieder geval een happening worden die zijn weerga niet kent. Ge dacht wordt aan een muziek feest waarbij iedere Zoeter- woudse groep of individu mo gelijkheden krijgt aan de „weg te timmeren". Nadat het komité diverse bij eenkomsten achter de rug heeft en daarbij in de anoni miteit bleef, treedt men van nu af aan naar buiten. Korres- pondentie-adres van het komi té „Verkeer(s)vrij" is me vrouw I. Ammerlaan-van Marwijk, Jan Albert de Gra- venlaan 20, telefoon 1705. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Met de uitbrei ding van de Ridderhof werd gistermiddag een begin gemaakt. De eerste paal werd geslagen door wijkverpleegkundige me vrouw E. van Leeuwen en de heer J. Donkelaar. Dit tweetal vertegenwoordig de de toekomstige gebrui kers van de vergrootte Ridderhof; de Kruisvere niging en de bibliotheek. De uitbreiding van het vrijetijdscentrum De Rid derhof zal in fases worden uitgevoerd. De totale kos ten bedragen 4 ton! Zowel de bibliotheek als de Kruisvereniging kampen met ruimtegebrek. De bibliotheek vindt haar onderkomen tot op heden in de recreatieruimte van bejaardencomplex Nieuw Poelgeest. De Kruisvereniging is ondergebracht in een woon huis. In het kader van de wel zijnsplanning kwam men tot de slotsom, dat deze instellin gen elders gehuisvest moesten worden. Vorig jaar december startte men een onderzoek dat resulteerde in de plannen voor de uitbreiding van de Ridder hof. Allereerst zullen de Kruisverening en de biblio theek daar hun nieuwe onder komen vinden. Vervolgens staan er een sporthal en disco- muziekzaal op het program ma. De kosten van dit geheel bedragen bedragen 400.000 gulden. De gemeente neemt daarvan zo'n 120.000 gulden voor haar rekening. Voorts draagt de Kruisvereniging 180 mille bij en verwierf men een subsidie van 1 ton voor wer kloosheid bestrijd i ng De uitbreiding van De Ridderhof ging gister middag van start. Zuster E. van Leeuwen en de heer J. Donkelaar, verte genwoordigers van de toekomstige gebruikers, sloegen de eerste paal. Licht in tunnels Zoeterwoude ZOETERWOUDE Met het aanbrengen van verlichting in de tunnels van de Burgemees ter Detmersweg te Zoeterwou de zijn deze kunstwerken ge reed. De verlichting zal door de gemeente worden aange bracht, maar de kosten wor den volledig door de provin ciale overheid vergoed. Het onderzoek en de exploitatie van de verlichting is eveneens voor rekening van de provin cie. Met de werkzaamheden is een bedrag gemoeid van 19.000 gulden. Om zo spoedig moge lijk met de werkzaamheden te kunnen beginnen, dient de ge meenteraad vanavond een krediet van ter hoogte van dat bedrag beschikbaar te stellen. De tunnels in de Westeindse- weg en Stompwijkseweg zijn reeds geruime tijd in gebruik en nu het donkere jaargetijde is aangebroken is het van groot belang dat in de tunnels verlichting wordt aangebracht. HAZERSWOUDE De Cul turele Raad speelt met de ge dachte om in Hazerswoude niet alleen exposities te orga niseren aan de Rijndijk in Het Anker, maar ook in het dorp. Wat dit laatste aangaat wordt in het jaarverslag gewag ge maakt van de korenmolen „Nieuw Leven" aan de Dorps straat. De raad wil zich overi gens in de nabije toekomst ook' buigen over eventuele andere ruimten, waar kunst kan wor- dén tentoongesteld. De destijds door de Culturele Raad op diverse plaatsen in de gemeente geplaatste ideeën bussen, waarin de burgerij suggesties kon stoppen voor de festiviteiten van „Hazerswou de 700", zijn niet bepaald aan geslagen. De respons is name lijk minimaal geweest. Wel be vond zich in een van de bus sen een bedrag van 7,65. De Culturele Raad blijft er naar streven om een concert te organiseren waarin getalen teerde jonge mensen uit Ha zerswoude en directe omge ving in de gelegenheid worden gesteld hun creativiteit te to nen. Al eerder werd dit idee gelanceerd, maar de Culturele Raad zag realisering gedwars boomd, omdat de aangezochte jongeren zich terugtrokken. De raad zal niet meer meewer ken aan culturele evenemen ten van het wijkcomité Rhy- nenburch. Tijdens de koopa vonden op vrijdag wil de Cul turele Raad orgelconcerten doen houden in de Nederland se Hervormde kerk. Het colle ge van kerkvoogden van de hervormde gemeente staat niet onwelwillend tegenover de plannen van de raad. Deze in stantie w^l het eenakterfesti val, dit jaar gewonnen door „Ontwikkeling en Vreugd", in 1982 voortzetten. De Culturele Raad wil het ge meentebestuur adviseren een kunstenaar opdracht te geven tot het vervaardigen van een schilderij vaa koningin Beatrix. Dan kan een oude traditie van de Hazerswoudse gemeentebesturen, het aan brengen van een portret van het staadshoofd in de raadzaal van het gemeentehuis, worden voortgezet. De gemeenteraad moet géén subsidie toekennen aan het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland, meent de Culturele Raad. Dit orkest heeft in hoofdzaak tot taak het begeleiden van koren in de provincie (onlangs functio neerde het gezelschap als zo danig bij Zang en Vriend schap, dat Haydns „Die Jah- reszeiten" uitvoerde) en het geven van schoolconcerten. Omdat beide aspecten van de taak van het orkest niet van toepassing zijn op het culturele leven in Hazerswoude, heeft de Culturele Raad geadviseerd geen geld beschikbaar te stel len. In opdracht van de raad wordt momenteel een film vervaar digd over het leven en werken in Hazerswoude. De makers, allen ingezetenen van Hazers woude, hopen eiqd van dit jaar hun produkt af te leveren. Alkemade kan geen personeel vinden ALKEMADE De ge meente Alkemade heeft dit jaar tot nu toe al f 16.000.- uitgegeven aan advertentiekosten om eni ge vakatures bij Algemene Zaken en Afdeling Wel zijn te kunnen opvullen. In de vergadering van de raadscommissie Financiën zijn hierover nog al wat vragen ge steld. De commissieleden wil den wel eens weten waarom vakatures bij de gemeente Al kemade niet of slechts moei zaam opgevuld worden, gezien de enorme werkeloosheid die landelijk heerst. Wethouder Van Duykeren deelde mede, dat de banen waarvoor zoveel advertentiekosten zijn ge maakt, nog steeds niet bezet zijn. „Het is moeilijk personeel te krijgen omdat men tegen woordig minder bereid is te studeren. Gespecialiseerde krachten vertrekken telkens vrij spoedig naar de grote ste den, waar salarissen en pro motiemogelijkheden gunstiger liggen. Daarbij komt dat de ge meente Alkemade niet gerech tigd is haar ambtenaren direct een woning aan te bieden. Vooral op grond van huisves tingsproblemen haken poten tiële krachten telkens voortij dig af" aldus Van Duykeren. J. Kret (VGA) zag een zekere onrechtvaardigheid in het feit dat „wij eerst ambtenaren in onze tijd laten studeren, waar na ze, zodra ze afgestudeerd zijn, naar de grote steden ver trekken". Hij vond dat van nieuw aangetrokken ambtena ren geëist moet worden dat ze dan nog enige tijd blijven. De wethouder deelde deze me ning niet, omdat Alkemade ook wel eens profiteert van opleidingen elders. Mannen Het Vrouwencafé komt vanavond bijeen in dj loomschool te Zoeterwoude. Opvallend daarbijii ook de mannen welkom zijn. Vertoond zal wore 1 film „De vrouw en haar vrouwenhuis" terwijl loop van de rolprent gelegenheid tot discussie is. vang van het Vrouwencafé 20.15 uur. PvdA De Rijnsburgse afdeling van de PvdA/Open lijstjW vanavond haar jaarvergadering. Dat gebeurt op de ping Koningshof. De vergadering begint om acht uiJL Hervormd hoor Het Hervormd Kerkkoor in Rijnsburg hoopt M zijn eerste lustrum te vieren. Dat gebeurt mè zangavond in de pas gerestaureerde Lauren tirn Aan deze zangavond werken mee het Hervormd (gN koor onder leiding van Aad Hasenoot, de muzicL niging Wilhelmina onder leiding van Nico Ri Aleida Verdoes (sopraan), Hans Karstens (orf piano), Jaap Star (orgel)en Gerard Schoneveld (j*n pet). De avond begint om acht uur en de toegif e y gratis. is •n i Anti-roohcursus De landelijke stichting 'Leven en Gezondheid' zal P voldoende deelnemers en -sters in maart of af. Noord wijk beginnen met een cursus om van het roi ee' te komen. Naar voorkeur zal deze zeven ochtenden;°m dagen of avonden worden gegeven. Deeelname kost (d?° den. Wie meer inlichtingen wenst, kan die vragen q 'c of haar huisarts of de Patiëntenraad Wantveld. leef die belangstelling heeft voor de cursus wordt verzoctf%t zo snel mogelijk op te geven bij bovengenoemde instc Skidmark De Stichting Pop in Noordwijk (SPIN) organiset\ln terdag een concert van de bekende Haarlemse^ krockformatie Skidmark. In het voorprogn treedt de nieuwe Noordwijkse groep New Mess ou programma begint om acht uur 's avonds in Del in Noordwijk. de entree kost 7gulden 50 en voor r begunstigers 5 gulden. Vrije Tijdsmarkt De VVV-Lisse organiseert zaterdag in samenwerking hotel De Nachtegaal een Vrije Tijds- en VerenigiL— markt. Iedereen kan zich in de nachtegaal aan de ij weg tussen tien en vier uur laten informeren over iro in Lisse gaande is op sociaal-cultureel terrein. De Ni gaal houdt tijdens die uren ook open dag ter gelegei 1 van de opening van het nieuwe zalencentrum. Ru/mflJ verenigingen onder meer op het gebied van sporty vinderij, bejaarden-, jongeren- en vrouwenwerk, ja^^ vrijwilligerswerk zullen zich presenteren op de nu ige Toneeluitvoering O.N.I. De Lissese toneelvereniging ONI verzorgt zaterdaprc uitvoering van het stuk 'Het hing in de lucht'. Djeei beurt om 20.00 uur in De Voorhof aan de Bonds tra te Lisse.De toegangsprijs is 3 gulden 50. 00( TTL U De formatie TTL treedt zaterdag op in de Lindehoe\I de Koninklijke Marinelaan in Voorschoten. Deze mi tionale groep bestaat uit twee Britten, twee Holla meisjes en een computer. Paul Hopper, computermusÈ de oprichter van de groep. Howard Osborne bedieJ drum-synthesizer en bespeelt de drums en percussie, I Kahn bespeelt de synthesizer en zorgt voor geluidseffi. Linda Schift bedient zich van de elektrische piano. I dames zingen erbij. De elektronische muziek be va tl roekelementen. In het voorprogramma treedt de li band KUT op. De zaal gaat om negen uur open, ent A 2,50 zonder kaart. Ier Fietsenkijkdag Een voorraad gevonden (brom)fietsen is zaterdi, bekijken op het politiebureau van Noordwijk aa— Oude Zeeweg 10. Tussen elf en drie uur kan iedt die de afgelopen maanden zijn rijwiel is kwijtger komen kijken of zijn vermiste tweewieler in de 1 tiegarage staat Na de kijkdag worden niet afgehfPJ (brom)fietsen verkocht aan plaatselijke rijwielhi an Met de benoeming van de aartsbisschop van München, kardinaal Josef Ratzinger, tot voorzitter van de Congregatie voor de Geloofsleer, wordt het behoudende element in de curie ongetwijfeld versterkt. Ratzinger, die toen hij advi seur was bij het tweede Vati caans concilie, tot de progres sieve vleugel werd gerekend, heeft zich sindsdien steeds meer in behoudende zin opge steld. Overigens is hij een sympat hieke, open en zeer bedacht zame man, die vindt dat ie dereen zijn mening mag zeg gen, maar niet zonder meer het recht heeft die mening ook katholiek te noemen. Dat heeft de bekende theoloog uit Tubingen, Hans Küng, erva ren, van wiens opvattingen kardinaal Ratzinger die ook professor in dë dogmatiek is geweest in Bonn, Münster, Tubingen en Regensburg zich van het begin af aan dui delijk heeft gedistancieerd. Kardinaal Ratzinger is als theoloog internationaal be kend. Hij was pas 35 jaar oud toen de toenmalige aartsbis schop van Keulen, kardinaal Frings, hem als adviseur mee nam naar het concilie. Tijdens het concilie stond hij de op vatting voor van de kerk als „Gods volk onderweg". Van zijn talrijke publikaties kreeg vooral zijn boek „Inleiding in het christendom" veel weer klank. In zijn nieuwe ambt een van de hoogste in de kerk en wat betreft de bewaking van geloof en leer de machtigste na het pausschap zal kardi naal Ratzinger zich ook moe ten bezighouden met het laat ste boek van de Nijmeegse hoogleraar, prof. Schille- beeckx, over „Het kerkelijk ambt. Voorgangers in de ge meente van Jezus Christus". Onder de voorganger van Ratzinger, kardinaal Seper, heeft de congregatie in 1979 een onderzoek ingesteld naar Schillebeeckx' boek „Jezus, het verhaal van een levende". Zij onthield zich toen van een uitspraak. Verbaasd en verdrietig heeft Moeder Teresa gereageerd op de berichten, dat de door haar geleide congregatie van de „Missionaries of Charity", evenals de bank van het Vaticaan de Italiaanse deviezenbepalingen zou hebben overtreden. In Calcutta zei zij, dat het onderzoek haar congregatie geens zins raakte. „Dat is een probleem, dat de Italiaanse regering en de bank maar onder elkaar moeten oplossen". Moeder Teresa beklemtoonde, dat alle giften en het gebruik van de gelden in de boeken te controleren zijn. Bovendien is zij door de regering van India gemachtigd geld te storten op verschillende buitenlandse banken, waarbij de 'bank van het Vaticaan. Stichtingen van haar congregatie zijn in eenen veertig landen werkzaam en maken gebruik van de bankre laties in de verschillende landen. We betalen over het geld geen belasting, aldus Moeder Teresa, „omdat het niet van ons is maar van de armen". De Italiaanse regering heeft er aanmerkingen op gemaakt, dat de gelden niet, zoals de deviezenwet van 1976 bepaalt, eerst in lires worden omgeruild, maar in buitenlandse valuta zijn gedeponeerd. Drie van de tien katholieke jongeren in Oostenrijk gaan elke zondag naar de kerk, zo blijkt uit een onderzoek, waarvan de resultaten deze week in Wenen zijn gepubli ceerd. Eenzelfde aantal jon gens en meisjes gaat bijna nooit naar de kerk. Door de bank genomen behoren toch volgens dit onderzoek kerk diensten nog altijd tot de bij eenkomsten, die door jonge ren met de grootste regel maat worden bezocht. Het onderzoek strekte zich De katholieke bisschoppen van de Skandinavische lan den, verenigd in de Noordeu- ropese bisschoppenconferen tie, vergaderen van 29 no vember tot 5 december in het Duitse Koblenz. Tot deze bis schoppenconferentie behoren de zeven bisschoppen van De nemarken, Zweden, Noorwe gen, Finland en IJsland, waar in totaal slechts 125.400 katho lieken wonen. Van de zeven bisschoppen zijn er twee uit het land zelf: Hans Martensen in Kopenhagen en Jon Wil lem Gran in Oslo, twee ko men uit Nederland: Paul Ver schuren in Finland en Hubert Henrik Frehen op IJsland en drie uit Duitsland: de vroege re wijbisschop van Hamburg, dr. Hubertus Brandenburg in Stockholm, alsmede Gerhard Schwenzer in Trondheim en Gerhard Göbel in Tromsö. De Gereformeerde Bond in de Evangelische Kerk van Duitsland heeft zijn verre- KORTE METTEN gaande instemming betuigd met de pastorale brief van de Nederlandse hervormde kerk over de atoombewapening. De bond heeft dit gedaan in een brief aan de 430 gereformeer de gemeenten in de evangeli sche landskerken met 1,9 mil joen leden. In de pastorale brief sprak de hervormde kerk zich uit voor eenzijdige ontwapeningsstappen en voor afzien van plaatsing van nieu we nucleaire wapens. De Duitse gereformeerden heb ben in de brief een aanspo ring gelezen om hun eigen po litieke overtuigingen aan een onderzoek te onderwerpen, met name hun visie op de verhouding Oost en West en de daarmee samnehangende veiligheid. Een delegatie van de rege rende junta van Nicaragua en van net Sandinistische front voor de nationale bevrijding (FSLN) heeft in Managua een bespreking gehad met drie van de zeven bisschoppen van het land. Volgens „Radio San- dino" heeft men op construc tieve wijze gesproken over za ken, betreffende de toekomst, van het land. „In een sfeer van vertrouwen en wederzijds begrip" is men overeengeko men „geregeld ontmoetingen te organiseren, die moeten bij dragen tot het scheppen van aanknopingspunten van geza menlijk belang tussen de kerk en de regering". In het weekeinde voor Kerstmis van vrijdag 18 tot en met zondag 20 december organiseert het vormings centrum ,,'t Dackhues", post bus 59, 6850 AB Huissen (Gld) een bezinningsbijeenkomst over het thema „Begeleiden in de geest en de stijl van de Messias". Het weekeinde is bestemd voor vrijwilligers in parochie, gemeente, basisgroe pen of religieuze gemeen schappen. Gedacht wordt daarbij aan mensen, die in be- zoekwerk, katechese, liturgie- voorbereiding of gespreks groepen een bijdrage leveren aan de opbouw van de plaat selijke geloofsgemeenschap. De minister van buiten landse zaken van Argentinië, Oscar Camillon, en de direc teur van Caritas Argentinië, Franco Toso, hebben een overeenkomst voor tien jaar afgesloten, waarbij de invoer rechten op hulpgoederen wor den opgeheven. De daardoor bereikte besparingen zullen ten goede komen aan de tal rijke projecten die Caritas Ar gentinië in het land onder houdt. In het bijzonder zullen de sociale programma's voor jongeren worden uitgebreid. uit over elfhonderd jonge ren tussen veertien en vier entwintig jaar, van wie 93 procent katholiek en vier procent protestant. De uit komsten van deze „Jugend- studie 1980" werden ver werkt door het instituut voor kerkelijk sociaal on derzoek (IKS) tot een bro chure „Over de godsdien stigheid en kerkelijkheid van de jongeren in Oosten rijk 1980". Jongeren onder de zeven tien jaar en jongens en meis jes, stammend uit een agra risch milieu vertonen een meer dan gemiddeld kerk bezoek. Studenten en wer kende jongeren blijven on der het gemiddelde. De helft van de ondervraagden bidt nu en dan, een derde bidt nooit. Een vijfde is naar ei gen zeggen zeer geïnteres seerd in geloofskwesties. Vergeleken met een soortge lijke enquête uit 1976 is het uitzonderlijke gebrek aan belangstelling in geloofsza ken onder jongeren afgeno men. Bovendien zouden twee van de drie jongeren het betreuren als de kerk in de toekomst minder beteke nis voor de samenleving zou hebben, een mening die meer voorkomt bij katho lieke dan bij protestantse jongeren. Een op vier ziet zichzelf als godsdienstig en dat is gelijk voor katholie ken en protestanten. Het Interkerkelijk beraad (IKV) en vertegenwoordigers Amerikaanse vredesl gingen hebben gisten Amsterdam tijdens de zitting van de Wereli van Kerken de regeril van de Verenigde Sti Sovjet-Unie, Engeland Frankrijk gevraagd de bewapening te bevriez< het huidige peil vooi. duur van de ontwapen^ onderhandelingen, maandag in Geneve nen. Bovendien vragen zij 01 afhankelijke stappen v regeringen die leiden| vermindering van kei pens in Europa. In de nigde Staten begint vollw jaar en campagne „Opf^' tot beëindiging van del penwedloop". Het idee] bevriezing van een kernwapens is gisteren hoorzitting voorgesteld r mevrouw Randall Fora^ van het Instituut vooi derzoek van Defensii Ontwapening in Brooll (Mass.). Ook in Duits wordt de oproep gepj ceerd. Laurens Hoogeif (IKV) kondigde nauwer!J menwerking aan tusseir Europese en Amerika?" vredesbewegingen. d e*

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4