eidse kabel bp slot Arabische top mislukt Vrouw (18) verdacht van gooien „bom" in Zuiderpark Tweede waard 650 ARBEIDSPLAATSEN WEG BIJ PTT Veel minder brieven en wenskaarten SAOEDISCH VREDESPLAN VERDEELT ARABIEREN: Jeningen -p Een 30- Leids comité terug uit Polen HET WEER TV-TIPS NIJKERK De vraag naar PTT-diensten blijft dit jaar ver achter bij de verwachtingen. De Neder landers schrijven met name veel minder brie ven. En ook zullen er naar verwachting dit jaar tien miljoen kerst- en nieuw jaarskaarten minder wor den verzonden. Vorig jaar werden er nog 140 miljoen verzonden. Dit alles heeft ertoe geleid, dat de top van PTT heeft besloten, tot eind 1982 650 arbeids plaatsen te laten verdwij nen. Met die inkrimping is reeds begonnen. Door de vermindering van het aantal telefoonaansluitingen een andere tegenvaller moeten in de sector telecom municatie honderd plaatsen verdwijnen. Bestuurder Eldert Grootendorst maakte hiervan vanmorgen melding tijdens de vergadering van de groep PTT van de christ'elijke ambtena renbond NCBO. Hij zei, dat er met zijn bond best over te pra ten valt als hij volledig bij de beslissingen wordt betrokken. „De bedrijfsleiding mag deze kwestie niet behandelen als een doodgewone bezuinigings maatregel." Grootendorst zei, dat de vak bonden eveneens betrokken moeten worden bij het overleg over de samenvoeging van de -'postgiro en de bankgiro. Hij herhaalde zijn vrees, dat deze integratie zeker tienduizend banen zal gaan kosten, niet al leen- bij de banken en PTT, maar ook bij de detailhandel en toeleveringsbedrijven. Het gaat immers om het totale gi- roverkeer, dus ook om bank en girokassa's, gelduitgifte-ap paraten, girale zelfbedienings- terminals en vele andere mo gelijkheden, die werknemers overbodig maken. Tot dusver is de vakbeweging geweerd uit de stuurgroep,'de leden ervan mogen zelfs geen inlichtingen aan de bonden geven. De NCBO-bestuurder vond een uitlating van staatssecreta ris Van der Doef (Verkeer), SLOOPZILVER 30 tot 35 ct pet gram legitimatie verplicht Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 - Leiden DEN HAAG De Haagse politie heeft gistermiddag de 18-jarige mevrouw P.K. aangehouden op verden king van het gooien van een 'bom' (de tweede) afge lopen zondag tijdens de voetbalwedstrijd FC Den Haag FC Utrecht, die als gevolg daarvan werd ge staakt Volgens een woordvoerder van de politie is de vrouw opgepakt naar aanleiding van verklarin gen van getuigen, die haar het projectiel vanaf de tribune naar het veld zagen gooien. De vrouw, die vorige week was.ontsnapt uit een tbr-inrichting in Eibergen, waar ze een straf moest uitzitten wegens vermogens- en gewelddelicten, kon gisteren slechts summier worden verhoord. Vandaag wordt de on dervraging voortgezet Na haar aanhouding werd in haar huis wel een hoeveelheid vuufwerk aangetrof fen. Volgens de politie is de eerste bom afgelopen zondag van buiten het voetbalstadion op het veld ge gooid. Voetbalbeelden op scherm ondanks bezwaren van CRM •DEN HAAG Ondanks bezwa ren van het ministerie van CRM tegen de reclame rond het veld van Radnicki Nis is de samenvat ting van een half uur van de UEFA Cupwedstrijd tegen Feye- noord (2-0) gisteravond gewoon doorgegaan. CRM bleek bezwaren te hebben tegen twee borden langs het veld en verbood in principe de uitzending. Maar de leiding van Studio Sport hield vast aan de be paling dat er dispensatie wordt verleend als er in omringende lan den wel wordt uitgezonden. Het was Studio Sport bekend dat Bel gië ook een samenvatting van de wedstrijd zou verzorgen. Donderdag 26 november 1981, 72e jaargang no. 22128 Vanavond begin serie over „Koning Arthur en de Ridders van de Tafelronde" op Ned. II om 20.27 uur. Om 18.59 uur in „Er was eens" het begin van het rakettijdperk. Op Ned. I om 19.10 uur Mini voetbal en om 20.25 uur docu mentaire over Indiaanse droom. Onbestendig weer met veel bewolking en af en toe regen. Overdag ook enkele opklarin gen. Middagtemperatuur circa 7 graden. Toenemende wind. Zon op 08.20 uur, zon onder 16.34 uur. Scheveningen hoog water 3.16 en 15.26 uur, laag- water 11.26 en 23.36 uur. Terlouw: Toekomst voor afgeslankte ketelbouw DEN HAAG In de Nederlandse ke- telbouw-industrie moeten volgend jaar 200 banen verdwijnen. De werk gelegenheid van de overige 2200 werknemers is daarmee de komende vijf jaar gewaarborgd. De overheid zal voldoende orders plaatsen om de in moeilijkheden geraakte ketelbouwers Stork KAB in Hengelo en De Schelde Ketelbouw in Vlissingen overeind te houden. Dit heeft minister Terlouw van Economische Zaken gisteren na overleg met de Samenwerkende Elek- triciteits Producenten (SEP) bekend gemaakt. Vervolg op pagina 9. Kardinaal Ratzinger Ratzinger prefect van congregatie geloofsleer VATICAANSTAD Kar- dinaal Joseph Ratzinger (54), aartsbisschop van München en Freising, is door paus Jo hannes Paulus II benoemd tot voorzitter van de congre gatie voor de geloofsleer als opvolger van kardinaal Franjo Seper (76), die de functie sinds 1968 heeft ver vuld. De congregatie voor de geloofsleer, oorspronkelijk de Heilige Inquisitie, later het Heilig Officie, waakt over de zuiverheid Van leer en geloof in de kerk. Zie oofc pagina 4. Granaat weg na vredesmars TEXEL De Explo- sieven Opruimings dienst (EOD) heeft op het eiland Texel een pantservuistgranaat uit de Tweede Wereldoor log onschadelijk ge maakt. Het projectiel lag al 35 jaar bij een boerderij. De eigenaar was ervan op de hoog te, maar hij kwam pas bij het zien van de tele visiebeelden van de vredesmars, die zater dag in Amsterdam werd gehouden, op het idee het ding toch maar „aan te geven". Uitgave Westerpers. behorende lot Sijthoff Pers. Apothekersdiik 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooldredacteur: I. 1. Hallewas, Chei-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0 70 MOGEN GEEN FILMS MEER UITZENDEN iEIDEN/DEN HAAG Het Leid- kabelnet moet er binnen vier we en voor zorgen, dat televisiepira- tn geen speelfilms meer kunnen itzenden. Dit besliste de president an de Haagse rechtbank, mr. M.R. tfijnholt vanmorgen. Daarmee ïeeft de Leidse kabelexploitant het :ort geding verloren, dat door de federlandse Bioscoopbond had aan- espannen. e bioscopen en filmmaatschappijen wor- ernstig gedwarsboomd door de pira- •n. Auteursrechten over films worden iet betaald en het bioscoop-bezoek loopt ;rk terug. Daarom tracht de Bioscoop- md. overal in den lande het kabelnet tor de piraten gesloten te krijgen, e president heeft het betoog van de bio- :oopbond op bijna alle punten gehqno- eerd. Alleen de eis, dat het Leidse kabel- et onmiddellijk op slot zou moeten, werd erworpen. De Gemeenschapelijke Rege- ng Antenne-energievoorziening (daarin jn jde kabelnetten van de Leidse regio erenigd) is vier weken de tijd gegund om e nodige maatregelen te treffen. )at betekent, dat de centrale mast. in lègstgeest na afloop van de legale televi- ieprogramma's moet worden afgesloten., odoende kunnen de televisiepiraten in e gehele regio Leiden niet meer op het kabelnet inbreken. Het is nog onduidelijk of de kabelexploitant daarmee ook piraten zal weren, die lokale actualiteitenpro gramma's verzorgen. Bij de kabelexploitant bestaat de vrees., dat de piraten legale zenders zullen probe ren weg te drukken. Met name bij de zwakkere buitenlandse zenders is dat goed mogelijk. Een remedie bestaat wel, volgens mr. J. Olivier (gemëente): „Zelf ben ik er niet zo bang voor, dat de piraten daartoe over zullen gaan. Ik geloof nog in piraterij-ethiek. Mocht dat wel gebeuren, dan kan het vanzelfsprekend niet getole reerd worden. Er zijn technische moge lijkheden om de piraten tijdens de norma le kijkavonden te weren. Ook zou het op sporingsbeleid van de PTT verscherpt kunnen worden." De maatregelen, die binnen de gestelde termijn van vier weken genomen moeten worden, kosten de 'Gemeenschapelijke Regeling' uiteraard geld. Het moet moge lijk gemaakt worden, dat de netten afzon derlijk (na beëindiging van de legale pro gramma's) kunnen worden afgesloten. Zo doende moet voortdurend iemand aanwe zig zijn om de knoppen om te draaien en eventueel weer in te schakelen voor het geval de legale omroep weer op de buis zou willen verschijnen. De kosten moeten op den duur door de abonnee worden be taald. De proceskosten, ongeveer twaalf duizend gulden, moeten eveneens door de 'Gemeenschappelijke Regeling' worden vergoed. uit ;stgeest rvallen Na zijn eerste tien in het Witte Huis vindt de president Reagan de van een tweede ambt- het overwegen waard. Hij in een interview Barbara Wal- lentsverkiezingen in de overigens pas voor novem- >p het programma. Reagan dat hij de geschiedenis in Is de president die „de vrij maakte en de grondwet nwoner van Oegstgeest *%rmiddag in een kantoor Nutsspaarbank aan de sweg in Scheveningen n vuurwapen bedreigd.' erd een bedrag van 650 afhandig gemaakt. ngeveer 30 jaar oude lier kwam het bankfi- innen en zag dat het irsoneel achter gepant- is zitten. Hierop .greep 'voor een loket staande ;e klant uit Oegstgeést beval het bankperso- ;ld af te geven. In het akje aan de balie lag op 'iment een bedrag van jlden, dat toebehoorde inwoner van Oegst- )e eigenaar van dit geld vervolgens aan de er. Deze laatste stopte in zijn zak en wandel bankgebouw uit. Hij ?en te voet in de rich- 'an het centrum. De lier had zich met een iherkenbaar gémaakt. De goederen worden in Torün uitgeladen. arenden jaar :r met pensioen ERDAM De pen- irechtigde leeftijd van emers in de grote han- art wordt per 1 januari erlaagd tot 59 jaar. Dit is itend meegedeeld tij- fle jaarvergadering van •deratie van Werkne- rganisaties in de Zee- *WZ). LEIDEN Na een vermoei- dende reis zijn gisteravond vier leden van het comité „Re gio Leiden helpt Polen" in Leiden teruggekeerd na het eerste transport van goederen met een waarde van 40.000 gulden naar de Poolse stad To- run. De réis is zonder al te grote problemen verlopen. In Torün bleek, dat de nood dat nog hoger is gestegen. Was er tijdens een eerste oriënterend bezoek, vorige maand aan To rün, al sprake van grote tekor ten en lange rijen voor de win kels, volgens het viertal is het alleen maar erger geworden. Met name is er een groot te kort aan schoonmaakmidde len, medicamenten en chirur gische hulpmiddelen. Het is de bedoeling, dat over drie weken de volgende lading naar Polen wordt overgebracht. (Zie verder pag 5) FEZ De Arabische Topconferentie in de Marok kaanse stad Fez kon gisteravond, nadat deze nog maar net begonnen was, al als mislukt worden beschouwd. Na vijf uur vergaderen bleek de verdeeldheid over het Saoedische vredesplan zo groot, dat koning Hassan van Marokko, dif als gastheer optrad, besloot tot sluiting van de twaalfde conferentie van de Arabische Liga- Kort nadat het besluit bekend was geworden zei ko ning Hassan voor de Marokkaanse televisie, dat de top conferentie naar een later tijdstip was verschoven. „Het tweede deel van de conferentie zal in Marokko worden gehouden, wanneer de ministers van buiten landse zaken daartoe hebben besloten", zo liet de Ma rokkaanse koning weten. De Marokkaanse gastheer wilde niet met zoveel woorden toege ven, dat de onenigheid over het Saoedische vredesplan voor hem aanleiding is geweest de conferentie voortijdig te sluiten. „De problemen waarvoor wij ons geplaatst zien zijn erg complex en gevaarlijk. Het is belangrijk dat wij met gezonde beslissingen komen. Met dit uitstel hebben de Arabieren laten zien, dat zij niét gemakkelijk opgewonden raken", aldus een teleurgestelde koning Hassan. Een hoge Marokkaanse woordvoerder die onbe kend wenste te blijven verklaarde, dat de koning tot beëindiging van de top had besloten, „omdat de Arabische leiders hopeloos .verdeeld waren over het Saoedische vredesplan". De staatshoofden van Libië, Syrië en Irak waren niet in Fez aanwezig om een discussie over het Saoedi-Arabische vredes- streven-het veel besproken Plan-Fahd-te vermijden. Journalis ten uit de Arabische landen, die elk vredesplan verwerpen waarin Israël als staat erkend wordt, barstten gisteravond in jui chen uit toen het besluit van koning Hassan bekend geworden De vroegtijdige beëindiging van de Arabische Topconferentie te kent de grote verdeeldheid in de Arabische wereld over de vraag welke strategie gevolgd moet worden in het Israëlisch- Arabisch conflict. Pagina 13: SaoedLArabië grote verliezer op Topconferentie Een teleurgestelde koning Hassan denkt leunend tegen een pilaar van zijn paleis in Fez na over de voortijdige beëindiging van de Arabische Topconferentie, waartoe hij zojuist had besloten. dat bij de PTT zeker 5000 a 6000 arbeidsplaatsen kunnen worden geschapen, maar een vreemde zaak, gelet op de te voorziene ontwikkelingen. Een ernstige zaak vond hij het voorts, dat het kabinet de PTT wil opdragen" meer deeltijd werkers in dienst te nemen. Aan de ene kant verlangt men van PTT een doelmatig be heer, dus geen verlieslijdende diensten, aldus Grootendorst, anderzijds eist men nieuwe ba nen zonder er geld tegenover te stellen. Het tegendeel is zelfs het geval, want in het ka der van het ombuigingsbeleid wordt de PTT verplicht 200 miljoen gulden meer af te dra gen aan de schatkist van het rijk.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1