rteer politie naar f'.er grote steden c f [inister: eigen gasmeter perkt energieverbruik Ex-generaals pleiten voor afschaffing kernwapens Zwemonderwijs klaagt zijn nood CcidocSomont Trip naar Londen in kerstsfeer weer JE [ENLAND Twee jaar cel geëist in oliefraude Belegen opvatting over de apartheid Minister Van Dijk betreurt oude uitspraken over apartheid ie LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 NOVEMBER 1981 PAGINA 11 ie vindt loema's leeuw )AM De Am- y dierentuin is na's en een leeuw ie hoofdstedelijke )f deze dieren aan roofdierenverblijf voormalige vee- fin aan de Vee- .gens de politie renaar niet in het een vergunning, vereist is krach- wet bedreigde &n. De dieren zijn jenomen en naar lin gebracht. D'66-Emmen betaalt bekeuring soldaat EMMEN Bij wijze van protest tegen de eigen minis ter H. van Mierlo van defen sie, gaat de afdeling Emmen van D'66 de bekeuring beta len van een dienstplichtig soldaat. De in Assen geleger de soldaat kreeg een bekeu ring van dertig gulden omdat hij ondanks het verbod van de minister, in uniform mee liep in de Vredesmars. Mede werker D'66-Emmen zegt dat hel protest past in het kader van de mars en dat een mo tie tijdens een congres veel te lang op zich zou laten wach- Kamervragen over duur afscheidsfeestje DEN haag De PvdA-Kamer- leden Worrell en Haas-Berger vin den het onverantwoord dat het af scheidsfeestje van de secretaris van de Rekkense inrichtingen 100.000 gulden heeft gekost. Zij hebben daarover vragen gesteld aan minister De Ruiter van Justi tie. Ze willen weten of de minister een dergelijke uitgave „in deze tijd van bezuinigingen" verantwoord vindt en op welke wijze de ton voor het afscheidsfeestje in de be groting van de inrichting is ver werkt. Beide kamerleden vinden dat de minister tegenover het be stuur zjjn afkeuring moet laten blijken en eventueel maatregelen moet nemen. Zaak houdt verband met Uniser en gifschepen ten onrechte twintig miljoen gulden aan accijns teruggevraagc zou zijn bij de inspecteur invoerrechten, is gisteren tegen een eerste verdachte uit Druten twee jaar cel geëist. In totaal zijn in deze zaak 45 mensen aangehouden. Terwijl schepen met olie van de Europoort onderweg waren naar Duitsland, werd een deel van de lading overgepompt in andere schepen en binnen in ons land verkocht De hoofdverdachten in deze zaak zouden boven dien vervuilde olie hebben opgekocht van Drisolco, een doch- terndememing van Uniser. Behalve met de Uniser-zaak, zouden er ook verbindingen bestaan met de zaak van de gifschepen die de afgelopen weken aan het licht is gekomen. Van Thijn: Gemeenten hebben recht van spreken DEN HAAG Volgens mi nister Van Thijn van bin nenlandse zaken hebben de gemeenteraden „zonder meer" het recht zich uit te spreken over plaatsing van kernwapens op hun grond gebied. De minister zegt dit in antwoord op vragen van de CDA-kamerleden Van Dam en Van der Sanden. „Het is niet aan de minister te treden in de politieke overwegingen van zelfstan dig gekozen gemeentera den", aldus de bewindsman. parlementaire re- De minister voelde er overi- drie miljoen gulden uit de be- het gas in aanrakir dactie) \AG De politie- van de vier groot- jen in ons land dam, Rotterdam, iag, Utrecht) wor- 11985 elk jaar uit- met in totaal 125 igenten, te verde- jt de vier korpsen. A Van Thijn zei dit 0/ in de Tweede Ka ntens het debat over tiebeleid. De minister voelde er overi gens niets voor de politie agenten die in Amsterdam on der moeilijke omstandigheden moeten werken een extra toe slag op het salaris te geven. Van Thijn zegde wel toe dat hij zal proberen geld te reser veren voor verbetering en uit-, breiding van de politiebureaus in Amsterdam en Rotterdam. Daarvoor zal hij een beroep doen op zijn collega Van Dam (Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening). Evenals minister De Ruiter (Justitie) verzette Van Thijn zich heftig tegen een voorstel van PvdA en D'66 om ruim drie miljoen gulden uit de be grotingspost voor de aanschaf van computermaterijaal ten be hoeve van de politie te gebrui ken voor personeelsuitbrei ding. Volgens de ministers is er de afgelopen jaren al teveel bezuinigd op de automatise ring. CS-gas Er zal voortaan „uiterste te rughoudendheid" worden be tracht bij het gebruik van CS- gas door de Mobiele Eenheid. Er is al een onderzoek aan de gang naar de lichamelijke ge volgen voor degenen die met het gas in aanraking komen. Ook wordt nagegaan of het ge bruik van CS-gas wellicht in strijd is met internationale re gelingen. Volgens minister De Ruiter is het niet zo dat de Centrale Re cherche-Informatiedienst (CRI), die gegevens over cri minele activiteiten registreert, zich steeds meer ontwikkelt tot een Nederlandse FBI, zoals door PvdA-kamerlid Stoffelen was verklaard. De minister be loofde te zullen onderzoeken of de CRI geen activiteiten verricht die eigenlijk bij de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) thuishoren. Jaus trotseerde gisteren op de vliegbasis Twente een reld, ter gelegenheid van het vierde lustrum van de Twentse tneeuwstorm, de eerste van dit seizoen. Hij was op weg TH. Gewoontegetrouw had Claus zijn jas thuisgelaten. &n conferentie over energieontwikkeling in de Derde We- (Van onze parlementaire redaétie) )AG Mensen die een eigen gas- of elektriciteitsmeter Jgebruiken in gelijke omstandigheden ongeveer 18 pro uder energie voor hun verwarming dan mensen die geen ftter hebben en dus het eigen yerbruik ten behoeve van verwarming niet kennen, ring wil nu de energieleveranciers ten behoeve van warming verplichten de kosten daarvan in rekening te op basis van gemeentelijke tarieven. Een wettelijke re- binnenkort bij het parlement worden ingediend. Dit antwoorden die minster Terlouw (Economische Zaken) heeft gegeven op schriftelijke vragen van de kamerleden Eng- wirda en Dekker (beiden D'66) en hun oud-collega, nu staatsse cretaris Lamberts-Hacquebard. Terlouw is van mening dat de tarieven bij eigen verwarming en stadsverwarming gelijk moeten zijn. Terlouw wil geen uitspraak doen over aansluitingskosten, vastrecht en warmteprijs (stads verwarming werkt vaak op warmte van afvalwater). De be windsman geeft aan, dat gemeenschappelijke bedrijven voor stadsverwarming nu een nieuwe methode voor de berekening van hun tarieven hebben uitgewekt. Daarmee moeten grote plaatselijke verschillen in die tarieven verdwijnen. De generaals die zich als duif presenteren: v.l.n.r. Antof- ne Sanguinetti (Frankrijk). Von Meijenfeldt, Nino Pasti (Italië), Gert Bastian (W-Duitsland) en Georgios Kourma- nakos (Griekenland). eraar wenst 'üng stichting GEN De oprich- I een Nederlandse Le ling naar het voor in een nier- en hart- is zeer gewenst. Zo'n zou impulsen kunnen an het wetenschappe- erzoek op het gebied |r en galwegen en een ke bijdrage op het ge- de patiëntenzorg. Een e stichting kan ook Voorlichting leveraan- sn voorkomen. Dit is ing van dr. C. Gips, tar in de inwendige linde aan de rijksuni- Groningen. De hoog- ri dit gisteren in zijn 5le rede. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zeven gepensioneerde generaals uit verschillende Westeuropese landen hebben een drin gende oproep aan de NAVO gedaan, het besluit tot produktie en plaatsing van 572 nieuwe kemraketten voor Europa te herroepen. De generaals vinden dat alle kernwapens de wereld uit moeten, om te beginnen uit Oost- en West-Europa. De NAVO moet daartoe een eerste stap zetten. Zij schrijven dit in een gezamenlijke verklaring, die zij hebben gestuurd aan alle ministers van buitenlandse zaken en van defensie uit de NAVO- landen. Onder de generaals bevindt zich de Nederlander H.M. von Meyenfeldt, voormalig gouverneur van de Koninklijke Mili taire Academie. Het „memorandum" aan de NAVO-minis- ters is tevens ondertekend door generaals buiten dienst uit de NAVO-landen West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Grie kenland, Noorwegen en Portugal. Op een persconferentie in Den Haag spraken enkele ondertekenaars gisteren de ver wachting uit, dat hun oproep van invloed zal zijn op de hou ding van de Verenigde Staten bij de volgende week te begin nen ontwapeningsbesprekingen met de Sovjet-Unie. „Het feit dat wij allen op hoge posten in het NAVO-apparaat heb ben meegedraaid, zal zeker een rol spelen", zo zei de Franse admiraal Sanguinetti, gewezen commandant van de Franse Middellandse-Zeevloot. In hun verklaring stellen de generaals, dat de Verenigde Sta ten de laatste jaren een overdreven voorstelling van zaken hebben gegeven over het militaire machtsoverwicht van het Warschau-Pact. „Er wordt veel te weinig rekening mee ge houden dat de Sovjet-Unie een groot deel van haar wapens op China heeft gericht. In totaliteit beslaat de Russische kernmacht maar de helft van het aantal kernwapens dat het Westen en China tezamen hebben", aldus de Italiaanse gene1- raal Pasti, in het verleden plaatsvervangend NAVO-opper- bevelhebber voor Europa en thans lid van de Italiaanse se naat. Hij noemde het NAVO-besluit tot modernisering van Euro pese kernwapens „propaganda". Ook de voorstellen van pre sident Reagan voor de komende ontwapeningsbesprekingen betitelde hij als zodanig. Hij vindt het begrijpelijk dat de Rus sen bang zijn voor de nieuwe NAVO-kernwapens en met name voor de kruisraketten. „Door hun kleine omvang en het feit dat ze snel en gemakkelijk verplaatsbaar zijn, vor men de kruisraketten een bijna niet te controleren bedrei ging", zo zei Pasti. „De Russische SS-20-raketten zijn ook ge vaarlijk, maar de kruisraketten vormen een veel grotere be dreiging voor de vrede". Overigens uitten de generaals allen- kritiek op de geheimzinnigheid en het gebrek aan openheid waarmee Rusland zijn veiligheidspolitiek omgeeft. De Nederlander Von Meyenfeldt kondigde aan, dat de gene raals hun kritische groep in de komende maanden zullen uit breiden. Volgend jaar oktober zal de groep in Wenen een conferentie beleggen met hoge militairen uit het Warschau- Pact. LESBEVOEGDHEID ZWEMINSTRUCTEURS BLUFT UIT (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG „Ik voel me eerlijk gezegd wel enigszins voor gek gezet", zo reageerde het VVD-kamerlid mevrouw Ginjaar, voorzitter van de vas te Tweede-Kamercommissie van onderwijs, gisteren na af loop van een onderhoud met vertegenwoordigers van de Nederlandse Vereniging van Zwemonderwijzers (NVZ). Uit het gesprek tussen de commis sie en de NVZ bleek namelijk dat het ministerie na ander-. half jaar nog steeds niets heeft laten horen over de vraag of zweminstructeurs mogelijk een beperkte onderwijsbe voegdheid kunnen krijgen. Een door staatssecretaris Her mes toegezegde studie lijkt nog steeds niet te zijn uitgevoerd. Mevr. Ginjaar heeft in juli een motie ingediend, die kamer breed werd gesteund, met de bedoeling de onderwijsbe voegdheid voor zweminstruc teurs te onderzoeken. De VNZ heeft in de afgelopen periode na de toezegging van Hermes verschillende malen schrifte lijk verzocht om informatie over en overleg met die be treffende studiegroep. „Al die tijd hebben wij nooit een ant woord gekregen", zo liet VNZ- bestuurder Meijer de commis sie weten. Ook navraag op het ministerie leverde niets op. Het VVD-kamerlid Evenhuis overweegt nu schriftelijke vragen over deze kwestie in te dienen. De VNZ blijkt zelf inmiddels een kant en klaar model be schikbaar te hebben voor een driejarige opleiding voor zwe monderwijzers, die volgens haar voldoet aan de eisen die het ministerie stelt aan een dergelijke opleiding. „We zul len de opleiding beginnen en hopen op die manier het mi nisterie te overtuigen", aldus een woordvoerder van de VNZ. Het examen voor zwe monderwijzer wordt thans on der verantwoordelijkheid van de Koninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB) afgelegd en wordt erkend door het mi nisterie. Als gevolg van de drastische bezuinigingen bij de gemeen telijke zwembaden dreigt het schoolzwemonderwijs steeds verder af te nemen. Het ge volg is dat nu al 500 zwemin structeurs werkloos geworden zijn. Volgens de VNZ gaan de bezuinigingen bij de gemeen ten zover, dat in sommige zwembaden helemaal geen vakkundig toezicht meer aan wezig is, enkel nog een kassië- re. VNZ-man Meijer wist tot enige verbazing van enkele commissieleden te vertellen dat hem situaties ter ore zijn gekomen, waarbij een scholie ren in het zwembad het toe zicht houden. Cda-minister voor ontwikkelingssamenwerking Van Dijk is geconfronteerd met enkele kwalijke artikelen, die hij in 1958 heeft gesfchreven over de apartheid in Zuid-Afrika. Voor de Algemene Beschouwingen in de Kamer had het SGP-kamerlid Van Rossum vorige week de inmiddels bele gen artikelen van Van Dijk aanvankelijk willen citeren met kennelijke instemming. Hij deed dat overigens wél in zijn ge schreven en tevoren verspreide tekst, maar sprak deze passa ge niet uit. Vandaag verhaalt Vrij Nederland, door Van Ros sum op het spoor gezet, uitgebreid over „het zwarte verleden van Van Dijk". Het weekblad constateert dat in het verleden ministers wel om minder gedwongen werden af te treden. De artikelen van Van Dijk uit 1958 zijn inderdaad vérre van fris, zeker voor wie ze leest met de ogen van de huidige tijd. Van Dijk verhaalt in vele toonaarden van de superiori teit van het blanke volksdeel iirZuid-Afrika en stelt bijvoor beeld dat Zuid-Afrika zonder de blanke overheersing tot barbarisme zou "vervallen. Maar het lijkt ons niet juist de ar tikelen met de ogen van. deze tijd te lezen. Weliswaar waren de teksten ook volgens de opvattingen van de jaren vijftig al extreem, maar ze waren in elk geval niet zó extreem als ze nu zouden overkomen, na alle ontwikkelingen en gebeurte nissen sindsdien in.Züid-Afrika en in ons land. De algemene opvattingen over de apartheidspolitiek zijn in de tussenlig gende jaren sterk veranderd. Dat is kennelijk ook het geval met de opvattingen van Van Dijk. Bij de aanvaarding van zijn kandidatuur voor de Tweede Kamer heeft hij het CD A-programma onderschre ven en vervolgens, toen hij minister werd, het regeerak koord. Beide,documenten pleiten voor een harde aanpak vanuit Nederland, samen met zoveel mogelijk andere landen, van het blanke regime dat Zuid-Afrika overheerst. Boven dien heeft Van Dijk zich nu ten overvloede nadrukkelijk ge distantieerd van wat hij indertijd heeft beweerd. Wij hebben met de Van Dijk van 1981'te maken. Zijn opvattingen uit 1958 doen nu nauwelijks ter zake. Wie immers verandert er in zijn leven niet eens een keer van mening, ook op belang rijke punten? Van Dijk nu nog zijn opvatting van 23 jaar ge leden verwijten gaat ons ook letterlijk te ver. ADVERTENTIE Winkelen In Londen is nog altijd een aparte ervaring. En vooral nu de Britse hoofdstad geheel in kerstsfeer Is. Uw krant organiseert, samen met Maaskant-reizen, van vrijdag '11 tot zondag 13 december een minitrip naar Londen. De kosten: 250 per persoon. Toeslag voor een éénpersoonska mer 60 p.p. Hiervoor krijgt u de reis per bus van Dén Haag of Rotterdam naar het Belgische Zeebrugge; de overtocht naar Dover; het verdere vervoer per bus naar Londen, waar u verblijft In het Mount Royal hotel, gelegen in één van Europa's bekendste winkelstraten: Oxford Street; diner en ontbijt; een sight seeingtour door het sprookjesachtig verlichte Londen en een trip naar Windsor Castle. Vanzelfsprekend Is er voldoende tijd om te winkelen. Inlichtingen en boekingen (tussen 9 en 5 uur en uitsluitend op werkdagen) alleen telefonisch bij Sijthoff Pers Reisorgani satie. tel. 070—190.696. DEN HAAG Minister Van Dijk van Ontwikkelingssamen werking vindt dat de inhoud van drie artikelen die hij in 1953 in het blad „Wapenveld" over Zuid-Afrika heeft gechreven, op geen enkele wijze een afspiegeling vormt van zijn huidige den ken. Het weekblad Vrij Nederland van deze week heeft een aantal citaten van Van Dijk in deze artikelen aangehaald. De minister reageerde hierop gisteren in een radio-programma. Van Dijk schreef in de artikelen onder meer: „Uiterlijk weet de naturel de blanke in veel te imiteren, maar innerlijk blijft hij zeer lang barbaars". Over de beweringen dat „de kaffer onbe schaafd, onhygiënisch, lui, nonchalant en onbekwaam is", schreef hij dat geen van deze van grond ontbloot is. Rasvermen ging zou volgens Van Dijk toen leiden tot degeneratie. „Bas taards vormen een mislukte, gedegenereerde tussengroep van ongelukkige mensen", aldus een citaat. Van Dijk was toen 28 jaar, afgestudeerd econoom, zijn militaire dienst zat er op en hij bekleedde een verantwoordelijke functie bij een bank. Minister Van Dijk wees er gisteren op dat de artikelen een kwart eeuw oud zijn en gebaseerd waren op een verblijf in Zuid-Afrika. „De indrukken die ik daarna heb opgedaan hebben mij veel sterker gevormd", aldus de minister. De bewindsman benadrukte dat hij het regeerakkoord heeft ondertekend en dus ook de paragraaf over Zuid-Afrika daarin. Bij zijn ambtsaan vaarding als minister heeft hij niet over zijn verblijf in Zuid- Afrika gerept VEEL WIND DE BILT-KNMI - De depres- sieaktiviteit blijft groot. De storm die na de Noordzee gis teren het Oostzeegebied teis terde is nu afgenomen doordat de stormdepressie boven West -Rusland snel opgevuld is. Wel stroomt daar nog steeds koude lucht met sneeuwbuien vanuit Scandinavië over Polén en Rusland. Ook in de hogere de len van Duitsland viel sneeuw. De bewólking boven ons land wordt veroorzaakt door via de Britse Eilanden binnendrin gende zachtere lucht waaruit af en toe regen valt. Bij IJsland is een nieuwe de pressie aangekomen die vrij dag met een kerndruk van on geveer 970 mbar ten noorden van Schotland verwacht wordt en vrijdag weer wat koudere lucht naar ons land doet stro men. Er kunnen enkele opkla ringen voorkomen maa* er moet op buien gerekend wor den. Deze depressie zal later op de dag nieuw harde windt of storm brengen. In het weekeinde zal het onbestendig blijven met temperatuur iets onder normaal. Weersgesteldheid van gisteren Eetóa Eindhoven Oen Heider Lh. R'dam Frankfort regen Klagenfurl onbew. on be».. 23 12 0 mm onbew. 16 2 0 mm l. ben*. 6 2 1 mm geh.bew. 2 0 0 mm onbew. 18 -1 0 mm Stockholm Wenen Zurich ■3 On 10 0 n 10 in 17 On

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11