QoidóaQowvcmt hi Ir ederlandse tellectuelen in artkijkers Gezondheidszorg moet 650 miljoen inleveren Nu waarschijnlijk iedereen vrij op 5 mei ÈT §L katssecretaris wil -jnpassing woningen handicapten rplichten 1VEMI TENLAND LEIDSE COURANT woensdag 25 november 1981 pagina 9 Vermorzeld in wittebroodsweek Op de Arnhemseweg is gisteren de 24-jarige me vrouw Van Vuren door een auto-ongeluk om het leven gekomen. Het slachtoffer was pas vier dagen ge trouwd. De vrouw raakte een auto bij het inhalen en kwam daardoor op het fietspad naast de weg. Een vracht wagenchauffeur uit de te genovergestelde richting probeerde nog een botsing te voorkomen en stuurde eveneens naar het fiets pad. Daar werd de perso nenauto vermorzeld tussen de tegenligger en een boom. kunst en kunstenaars Hofland Galerie, Langebrug 32a Leiden, exposeert van 27 november t/m 20 december Japanse houtsneden. Galerie Steltman, Wester- rnarkt 27 Amsterdam, expo seert van 28 november tot 31 december schilderijen van de in Spanje werkende Schot Don Clarke en van de Spanjaard José Manuel Gomez. Galerie Ivnaser, Jan van Nassaustraat 62 Den Haag, opent op 28 november een ex positie van de Hindpe-Cultuur. Geen enthousiasme op CDA-partijraad De CDA-partijraad, afgelopen zaterdag in Breda bijeen, heeft weinig enthousiasme aan de dag gelegd voor de coalitie met PvdA en D'66. Dat was des te opvallender, omdat de drie CDA-toplieden Van Agt, Lubbers en Bukman ie der in hun toespraken juist wèl in redelijke mate enthousiast de toekomst in blikten; de politieke wel te verstaan, niet de economische. De zaal met de honderden afgevaardigden bleef echter op merkelijk lauw. Het lijkt een voor de hand liggende conclu sie, dat een kloof in beleving valt te signaleren tussen top en basis van het CDA. Maar is dat ook zo Er wordt wel eens gezegd dat Van Agt juist altijd het best overkomt op de basis van het ClDA-electoraat, met voorbijgaan van de wensen en ideeën van het partijkader. Dat bleek dit keer niet het geval. Van Agt moest zelfs nadrukkelijk vragen om een applaus voor PvdA-fractieleider Meijer. DiT nieuwe verschijnsel in het CDA is vooralsnog onver klaarbaar. Denkbaar is, dat de basis van die partij de wen dingen van Van Agt zo langzamerhand niet goed meer kan volgen en zich aan oude zekerheden vastklampt. Maar er is nog een heel andere, simpele mogelijkheid: wellicht waren vele partijraadsleden dit keer naar de vredesdemonstratie in Amsterdam getrokken, waardoor de samenstelling van de partijraad domweg onevenwichtig was. Brezjnev toont zich plooibaar Het aanbod van de Russische partijleider Leonid Brezjnev om een aantal op Europa gerichte SS-20 raketten terug te trekken maakt duidelijk dat er beweging zit in de Russische onderhandelingspositie volgende week in Genève. In zoverre kan men spreken van winst. MAAR de rode draad die door alle voorstellen van Brezjnev loopt sinds hij in oktober 1979 met tegenvoorstellen het kern- rakettenbesluit van de NAVO probeerde te verhinderen, spreekt in feite ook uit zijn laatste aanbod: de huidige Russi sche superioriteit op het gebied van de middellange afstands wapens dient behouden te blijven, ook al houden de Russen het er net als in 1979 op dat er nu een bewapeningseven- wicht is bereikt. Maar dat kan niet verhullen dat het (hoge) tempo van de plaatsing van SS-20 raketten onverbiddelijk doorgaat. Een bevriezing van het huidige aantal of, theore tisch gesproken, een niet nader gepreciseerde vermindering van dat aantal waar dan nog heel moeizaam over zou moeten worden onderhandeld zal die superioriteit niet wezenlijk aantasten. BONDSKANSELIER Schmidt heeft er echter de voorkeur aan gegeven het jongste voorstel van Brezjnev niet zonder meer van tafel te vegen. Hij heeft er diplomatiek op gewezen dat het huidige aanbod van Brezjnev onvoldoende is, omdat de dreiging van de Russische SS-20-raketten onverminderd blijft bestaan. De Duitsers, wier grondgebied bij uitstek het slagveld zou kunnen zijn van een nucleaire oorlog, hebben er alle belang bij als bemiddelaar op te treden tussen de Russen en de Amerikanen. Helmut Schmidt begrijpt dat er nog veel tijd nodig is om beide partijen op die ene lijn te krijgen van gelijktijdige ontwapening in Europa. Het zou ook volstrekt irreëel zijn andere uitkomsten te verwachten van het bezoek van Brezjnev. DUIDELIJK is dat Brezjnev in Bonn het spectaculaire aan bod van Reagan vorige week niet heeft kunnen noch willen beantwoorden met een soortgelijke tegenzet. Daarvoor is het Russische wantrouwen tegen de regering-Reagan die zich tot voor kort nog zo krijgszuchtig toonde, nog veel te groot. De regeringsploeg van Helmut Schmidt heeft zich nu tot belang rijkste taak gesteld dat wantrouwen tussen de grootmachten verder af te breken. Men kan niet ontkennen dat Schmidt, getuige het aanbod van Brezjnev in die richting, weer een klein succesje heeft behaald. VOOR AMBTENAREN AL ZEKER DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat 5 mei volgend jaar wel voor alle werknemers een vrije (woens)dag zal zijn. Voor de ambtenaren is dat inmiddels al zeker. Premier Van Agt voelt er wel voor bij „afzonderlijk en daarop toegesneden" Koninklijk Besluit vast te leggen dat de dag, waarop ons land van de Duitse overheersing werd bevrijd, een nationale feestdag is, zo zei hij gisteren in de Tweede Kamer. De communist Wolff (CPN), die al jaren ijvert voor een natio naal te beleven Bevrijdingsdag, trekt hieruit de conclusie dat de regering haar verzet heeft opgegeven. Hij wijst er ook op dat met betrekking tot 5 mei een wijziging is ingediend op de Ter mijnen wet. In deze wet is geregeld welke dagen algemeen er kend zijn als feestdag. Volgens Wolff wordt Bevrijdingsdag daarmee toch hoe langer hoe meer gelijkgesteld met bijvoor beeld Koninginnedag, wanneer ook iedereen vrij is. Een absolute garantie dat werknemers nu op kosten, van hun baas vrij zullen zijn, is daarmee echter niet verkregen. De vak bonden zullen daarover moeten onderhandelen met de werkge vers bij de cao-besprekingen. Voor de ambtenaren ligt dat an ders. Uit het „lijmaccoord" van de informateurs Halberstadt en De Galan blijkt, aldus Wolff, dat de kosten van een extra vrije dag voor het overheidspersoneel geraamd worden op honderd miljoen gulden. Met dat bedrag is rekening gehouden in de be groting. Ook is er op de begroting van CRM een bedrag van 25 miljoen uitgetrokken, vermoedelijk vcoor festiviteiten en her denkingen. punt dalen. Reeds in de loop van de nacht kan de, met een nieuw, van de Oceaan afkom stig slechtweergebied, samen hangende bewolking ons land bereiken. Deze bewolking zal ons morgen enige tijd regen brengen, welke in de oostelij ke provincies mogelijk wordt voorafgegaan door enige sneeuw. De temepraturën lo pen morgen vanuit het zuid westen van het land geleide lijk tot ongeveer 8 graden op. Ook op langere termijn bezien behoudt het weer een onstand vastig karakter. De vorstkan- sen zijn daarbij klein. z 5S B De Wereld behouden AG Het rijk zal zo- |d uittrekken voor het an hotel De Wereld ingen. Premier Van :t dit gisteren toege- behandeling van de 'an het departement jemene Zaken. Het om het gebouw, waar opperbevel in ons mei 1945 onvoor- jk capituleerde. ?ede Kamerlid Wolff ad de minister-presi- -raagd ervoor te zor- de jaarlijkse herden- n de capitulatie blij de plek zelf kan wor- lacht. Volgens Wolff is e rest van het jaar een functie voor het ge- at nu ten dienste staat landbouwhogeschool. Van Dam: Van Dam eenheden te duur ROTTERDAM Het verbou wen van bestaande gebouwen tot zogenaamde Van Dam-een- heden is op de huidige manier buitengewoon kostbaar. Mis schien moet in het beleid van de overheid gezocht worden naar eenvoudige aanpassingen van woningen en gebouwen om die geschikt te maken voor een- en tweepersoonshuishou dens. Minister Van Dam zei dit vanmorgen in Rotterdam bij de opening van de tentoon stelling „Huisvesting 1 2". Wel is de minister van plan het aandeel van de woonruim te voor kleine huishoudens te vergroten; de oplossing kan niet alleen uit nieuwbouw be staan. Hij wees erop dat in honderden kraakpanden jon geren „zelf de boel opkanppen en er plezierig wonen". Arbeidsbesparende kippen- inpakmachine Barneveld Een machi nefabriek in Barneveld heeft een machine gefabri ceerd die, door een man bediend, per uur elfhon derd geslachte kippen kan inpakken, Vier van deze volautomatische machines zijn nu in bedrijf bij een pluimveeslachterij in de zelfde plaats De machinefabriek denkt de nieuwe machine over de hele wereld te kunnen verkopen. Pluimveeslach terijen tonen er grote belangstelling voor. De machine doet het werk dat anders door zes tot acht arbeidskrachten wordt verricht. GPV wil reacties kranten Oostblok op demonstratie DEN HAAG Het GPV-Tweede Kamerlid Schutte wil precies weten hoe de pers in de Oosteuropese lan den heeft gereageerd op de grote vredesmanifestatie in Amsterdam. Hij heeft minister Van der Stoel van buitenlandse zaken schriftelijk gevraagd, of de Kamer een over zicht kan krijgen van de reacties van de Oosteuropese pers op de de monstratie. Schutte baseert zijn ver zoek op de stelling, dat het voor de verdere beoordeling van het veilig heidsbeleid van belang is, alle reac ties uit binnen-en buitenland op de demonstratie te kennen. Hij tekent daarbij aan, dat het in ons land niet gemakkelijk is, de beschikking te krijgen over alle toonaangevende Oosteuropese kranten. Half miljoen voor leukemie- onderzoek DEN HAAG Minister Gardeniers van volksge zondheid heeft een half miljoen gulden uitgetrok ken voor een onderzoek naar de oorzaken van leu kemie bij kinderen. Het on derzoek wordt verricht door de stichting Nederlandse werkgroep leukemie bij kinderen, in samenwerking met het epidemologisch in stituut van de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam. Er zal een enquête worden ge houden onder ouders van kinderen bij wie in de pe riode van 1973 tot en met 1979 leukemie werd gecon stateerd. Vrijspraak na afhakken hand MAASTRICHT De recht- bank in Maastricht heeft een 44-jarige inwoner uit Schinnen gisteren vrijgesproken van het afhakken van de linkerhand van zijn buurman. Veertien dagen geleden was drie maan den voorwaardelijke hechtenis en tweeduizend gulden geëist. Tijdens een burenruzie in april over het snoeien van een heg, dreigde het slachtoffer een stuk hout naar de verdachte te gooien. Deze haalde zijn bijl, sloeg naar het stuk hout, maar hakte de linkerhand van zijn buurman nagenoeg af. Een team van chirurgen wist de hand aan te naaien. De officier kwam tot zijn milde eis omdat de verdachte al volkomen is geruïneerd. Het slachtoffer heeft een schadevergoeding van 175.000 gulden ingediend en beslag laten leggen op zijn huis. OVEN Een enquête onder Nederlanders met idemische of andere hogere opleiding heeft uit- in, dat in deze kringen, waar veel toekomstbe- >rdt bepaald, een groot pessimisme heerst. Veer- cent van de ondervraagden vreest, dat er in Eu- tinnen twintig jaar een kernoorlog zal woeden, ig procent verwacht al binnen tien jaar een grote ramp met duizenden slachtoffers, 72 procent lat het terugdringen van de werkloosheid langer intig jaar zal vergen en vijftig procent denkt dat nd meer in het jaar 2000 voldoende geld zal heb- )or een buitenlandse vakantie. echtse sociologen drs. J.van Doom en drs. F. van Vught, onderzoek hebben verricht in opdracht van het blad itellectuelen Intermediair en de uitgeverij Het Spectrum, :r verontrust door deze uitkomsten. Ze wijzen erop dat de ken categorie tien jaar geleden een kernoorlog niet als eiging beschouwde, grote werkloosheid onmogelijk achtte r het milieu alleen gevaar duchtte uit de hoek van de ver dien is het doemdenken in de intellectuele bovenlaag van 6 Dik, waar de beleidsbepalers zitten, enorm toegenomen" de beide sociologen. „Het pessimisme is veel grotgr dan bij liddelde Nederlanders (25 pprocent bang voor een kern- 52 procent voor een grote milieuramp en 54 procent bang [en stijging van de werkloosheid). Vergeleken bij de Ame- irdö !e intellectuelen zijn we helemaal zwartkijkers geworden. 9 I reest slechts 23 procent een kernoorlog en zestien procent ote werkloosheid. Alleen de angst voor een milieuramp ■leven hoog: 71 procent, jkt wel of onze beleidsmakers al met een hoofd vol on- itnj dachten rondlopen. Ze zijn volgens ons hun nuchterheid Cultuurpessimisme is troef. Wij achten dit een gevaarlijke )/t keling, vooral voor beleidsbepalers, want wie bang is, elf het voorwerp van zijn angst op. Zo gaan pessimistische 1 \llingen zichzelf vervullen". iologen Van Doom en Van Vught spraken gisteren ter ge- het feit, dat in het Evoluon te Eindhoven hun Nederland op zoek naar zijn toekomst" ten doop werd ge- In het voorbijgaan hekelden ze ook de kwaliteit van het (Cl istonderzoek 'n Nederland. „Wij vinden het versnipperd **"*Tak ontwikkeld. Het is tè eenzijdig op feitenmateriaal uit Jrleden gebaseerd. Er is weinig kennistoename omdat ie- /i voortdurend bezig is het wiel opnieuw uit te vinden. Het f Rekt aan samenwerking en het is zeer de vraag of de be- gen van onze toekomstonderzoekers bruikbaar zijn voor eidsbepaling. Nederland heeft een duidelijke achterstand II buitenland" I PIET SNOEREN ■1 HAAG Staatsse- Wijken. Tijdens een mondeling ris mevrouw Lange- overleg met de commissie-ge le Jong van volksk- ^Ta^eden ZteZt esting en ruimtelijke voering van de 35 clusterpro- ling heeft de Tweede jecten niet in gevaar zal ko- ?r gisteren laten we- men. Die toezegging had het at zij van plan is on- vorige kabinet al gedaan, maar [e huiseigenaren en in de commissie bestond de P i vrees dat een aantal projecten ders te dwingen door gebrek aan geld niet door j. woning voor een zouden kunnen gaan. idicapte te laten aan- Vrijwel de gehele kamercom- n, als dat nodig missie drong gisteren bij de >t zijn. Het rijk zal de bewindsvrouwe aan op meer assing volledig ver- spoed bij het bouwen van aan- gepaste woningen en het aan- en evenals de eventu- £a^en van bestaande wonin- „terug-aanpassing gen voor gehandicapten, leer de gehandicapte der wordt opgevolgd Volgens VVD'er Verkerk- iemand die de voor- JerPstra 's hel aanpassen van de woningen alleen niet vol gen niet kan gebrul- doende: ook de 'openbare ge bouwen dienen goed voor ge handicapten toegankelijk te zijn. In de praktijk is dat nog lang niet altijd het geval en daarom moet er volgens dit kamerlid een wettelijke rege ling komen die een aantal standaardvoorzieningen in o- penbare gebouwen verplicht stelt. De staatssecretaris be loofde om in februari met voorstellen voor een snellere en betere behandeling van aanvragen en klachten te ko men. Verder wordt de moge lijkheid onderzocht om een voorraad reeds verbouwde ge handicaptenwoningen aan te leggen. VOLGEND JAAR 3000 EXTRA ARBEIDSPLAATSEN MINDER TIJDELIJK REGEN DEN HAAG In de ge zondheidszorg zal volgend jaar voor een structureel bedrag van 650 miljoen gulden worden omgebo gen. Voor volgend jaar is nog een personeelsuitbrei ding van 6600 arbeids plaatsen mogelijk is deze sector. Dat zijn er 3000 minder dan aanvankelijk was gepland. De totale kosten van de gezond heidszorg gaan in 1982 on geveer 31,8 miljard gulden bedragen. Dit blijkt uit het „Financieel Overzicht van de Gezondheidszorg 1982", dat door minister Gardeniers van volksge zondheid en milieuhygië ne naar de Tweede Ka mer is gezonden. De ombuiging van 650 miljoen gulden ligt 200 miljoen hoger dan verwacht. Volgens een woordvoerder van het minis terie gaat het bij die 650 mil joen om een berekening op jaarbasis, terwijl enkele bezui nigingsmaatregelen pas per 1 juli kunnen worden doorge voerd. De opbrengst zal daar door het eerste jaar lager uit vallen. Een van de maatrege len die niet voor 1 juli zullen worden doorgevoerd is de ei gen bijdrage voor geneesmid delen. Dat plan heeft al veel kritiek van binnen en buiten het parlement geoogst. Honderd miljoen wordt ge haald uit een beperking van de eerder toegezegde perso neelsuitbreidingen van 9000 tot 6600. Van deze hoeveelheid zijn er 4500 bestemd voor per soneel in ziekenhuizen en ver pleegtehuizen; 2100 arbeids plaatsen gaan naar de preven tieve zorg en naar de gezond heidszorg in de eerste lijn (wijkverpleging, kruiswerk). Uitbreiding van het direct pa tiënt-gebonden personeel (ver pleegkundigen, artsen) krijgt in het financieel overzicht voorrang. Een extra verrui ming van het aantal arbeids plaatsen is toegekend aan de preventieve zorg, het kruis werk, de ambulante geestelijke gezondheidszorg en de ver pleeghuizen. Het grootste deel van de ombuigingen heeft be trekking op de collectief gefi nancierde gezondheidszorg: de ziekenfondsverzekering en de AWBZ-voorzieningen. „Minister wrijft zout in open wonden" De ABVA-KABO vindt de be- zuinigingen op de werkgele genheid in de gezondheidszorg een zeer slechte zaak. „Dat is zout in open wonden wrijven", aldus de reactie van bestuur der Peter Hijzen. Bezuiniging op de kosten in de gezond heidszorg zou naar zijn me ning veel beter kunnen wor den gerealiseerd door de inko mens van de specialisten aan te passen. Hijzen wijst op de allang be staande achterstand in de per soneelsbezetting in ziekenhui zen. Bovendien is er sprake van verdergaande vergrijzing van de bevolking, die steeds meer eisen stelt aan de ge zondheidszorg. Hij vindt dat de richtlijnen voor personeels sterkte in ziekenhuizen moet worden verruimd. „De over belaste werknemers in de ge zondheidszorg worden boven dien financieel ondergewaar deerd", aldus de ABVA KABO bestuurder. Brand in groothandel De groothandel Bohamij in het Brabantse Nuenen is gisteravond volledig uitgebrand. De oorzaak is nog onbekend, persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De scha de bedraagt op vijf tot zes miljoen gulden. Het bedrijf was in verband met het naderende Sinterklaasfeest tot negen uur geo- perid. Kort daarna brak de brand uit, men vermoed vanuit de kantine. Geruime tijd hield de brandweer rekening met ontploffingsgevaar omdat zich in de groothandel gasflessen zouden bevinden. DE BILT-KNMI - De diepe stormdepressie trekt nu vanaf de Oostzee naar Noordwe st-Rusland, en neemt geleide lijk verder in aktiviteit af. Ons land raakt de komende nacht geleidelijk buiten de invloeds sfeer van deze depressie. Nieu we van de Oceaan afkomstige slechtweergebieden gaan het komende etmaal het weer in ons land bepalen. Deze ont wikkelingen betekenen dat reeds de komende nacht een einde komt aan de aanvoer van koude lucht vanuit de om geving van IJsland. De wind valt de komende nacht groten deels weg. Tijdens opklaringen zulleh de temperaturen vooral in het oosten van het land tot rond of iets onder het vries-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9