Nieuwveen maakt ruimte voor regionale glastuinbouw Bejaardencomité wil busverbinding naar Aarhof terug I Huize Nieuw Rijksdorp geen sociaal-cultureel centrum REGI0(J0UR)N REGI0M0UR1N REGIO Langeraarseweg open gewalst Zoeterwoude tracht milieu te beschermen ier Rhynenburch praat met gemeerï LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 NOVEMBER 19tT NIEUWVEEN Met 5 stemmen vóór en 2 stem men tegen is het voorstel om 36 hectare grond be schikbaar te stellen voor regionale glastuinbouw gisteravond door de Nieuw veense gemeente raad aanvaard. Gezien de grote belangstelling was de publieke tribune uitge breid met 2 rijen stoelen. Deze waren bijna allemaal bezet door Nieuwveners die wilden meemaken of de raad vóór of tegen glasbouw in de gemeen te zou stemmen. Het voorstel. door B. en W. als agendapunt ingebracht, werd aanvankelijk door wethouder Soede als praatpapier aangekondigd. Hierdoor ontstond later in de vergadering nogal wat ver warring. In dit voorstel stelde B en W dat een regionale glas- tuinbouwlocatie binnen Nieuwveen afgewezen diende te worden, maar dat er wel ruimte geschapen moest wor den voor plaatselijke kwekers. Deze zou dan plm. 40 ha. be dragen en ten noorden van Huize Ursula liggen. Gemeen tebelangen verbaasde zich over dit gewijzigde voorstel. Raadslid Van den Hoorn (CDA) wees erop. dat een aan tal organisaties zich had opge worpen (Stiveen) om een en ander te regelen voor de aan zet tot realisatie van de regio nale glastuinbouw. Dit zou nu allemaal voor niets zijn. Mevr. Alberts (CDA) vulde dit aan, door te vragen of de plaatselij ke kwekers het op kunnen brengen om een dergelijk lo kaal plan van de grond te krij gen. Zij kwam met een nieuw voorstel: 40 ha. regionaal om het voor de plaatselijke kwe kers óók mogélijk te maken zich te vestigen. Raadslid Pul leman (CDA) gaf als mogelijk heid 38 i.p.v. 40 ha als voorstel te nemen, omdat deze opper vlakte waarschijnlijk haalbaar was. Hij doelde op een perceel dat eigendom is van de heer L. Wethouder Soede gaf aan dat de hele zaak moeilijk was, ze ker voor bestuurders. Hij hield de raad voor dat er rekening gehouden moest worden met individuele maar ook met groepsbelangen. Hij benadruk te de inspraak die de bevol king had gehad. De „Vrienden van Nieuwveen" lieten min der van zich horen naarmate de locatie verder van de dorpskern aflag. Gezien de in breng van de leden en het recht op gefundeerd antwoord hierop, stelde wethouder Verwarring Na deze onderbreking ont stond er grote verwarring over de formulering van het defini tieve voorstel. Nog enkele schorsingen waren nodig alvo rens tot stemming over te gaan. Allereerst werd gestemd over: vóór of tegen regionale glastuinbouw. De gehele CDA- fractie was vóór en de twee le den van Gemeentebelangen waren tegen. De volgende vraag die moest worden beantwoord, was die van hoé groot en waór de loca tie moest zijn. Het eerder, door Pulleman, gedane voorstel van 38 ha. ten noorden van Huize Ursula werd in stemming ge bracht. Dit werd met dezelfde stemverhouding aangenomen: 5 stemmen (CDA) voor en 2 (Gemeentebelangen) tegen. Als aanvulling werd door wet houder Fransen nog opge merkt dat deze uitkomst een „principemedewerking" in houdt en geen besluit is tot be stemmingswijziging of inteke ning. Na maanden van discus sie en beroering is dan einde lijk een besluit gevallen. In hoeverre deze beslissing ook realiteit zal worden hangt on der meer af van de financiële haalbaarheid. ALPHEN AAN DEN RIJN Bejaarde inwo ners van Alphen-West zijn verre van tevreden met de veranderde stadsbus dienst. Een door de be jaarden opgericht actieco mité hoopt de sinds sep tember gewijzigde situatie weer terug te draaien. Tot 20 september konden de bejaarden via een rechtstreek se verbinding naar het win kelcentrum De Aarhof. Bewo ners van bejaardenflats 'Wes- terhove' moesten om de op- staphalte te bereiken welis waar zo'n 10 minuten wande len, maar dat werd ruim schoots vergoed door de over dekte uitstapplaats in de Aar hof. Door de wijziging van de dienstregeling voor stadsbus sen behoort het overdekte uit stappen tot het verleden. De nieuwe halte is gesitueerd op de hoek Castellumstraat/Julia- nastraat. Dat betekent, dat de bejaarden wederom een wan deling moeten maken, alvo rens het winkelcentrum is be reikt. Bovendien moeten de winkelende bejaarden uit Al phen-West één keer overstap pen en zit er tussen de uitstap* plaats en het winkelcentrum een brug, die herhaaldelijk open gaat en risico van 'de- bus-missen' verhoogt. Al met al een verslechterde situatie, die voor de bejaarden reden was een actiecomité op te rich ten met het doel de voormali ge verbinding in ere te her stellen. Men hoopt dat te be werkstelligen door onder meer de gemeente, raadsfracties, vervoersmaatschappij West- Nederland en het IGOR aan te schrijven. Leden van het actiecomité bij de opstapplaats van de bus. Heropening Rabo R'veen ROELOFARENDSVEEN Het geheel verbouwde en uit gebreide RABO-bankgebouw aan het Noordeinde is gisteren op feestelijke wijze geopend. De bank is bijna een jaar lang provisorisch gehuisvest ge weest in het oude postkantoor naast het gemeentehuis. In aanwezigheid van vele ge nodigden onder wie burge meester drs. P. J. Bolten, ver richtte voorzitter Piet Koek de officiële opening, waarna „Liefde voor Harmonie" een serenade gaf. Daarna, werd „open huis" gehouden, een ge legenheid. waarvan tegen de 2000 mensen gebruik maakten. Roelofarendsveen heeft nu een modern „open" bankge bouw. tijdelijk opgesierd met talloze bloem- en plantstuk- ken. De royale ruimte bevat diverse balies, één daarvan is speciaal bestemd voor perso nen, die slecht ter been zijn. Een andere balie bevat het zo genaamde „snelkassysteem", waar men zonder hulp van hel bankpersoneel geld kan opne men De totale kantoorruimte, inclusief diver bedraagt 850 WASSENAAR Huize Nieuw Rijksdorp aan de Berkheistraat in Wasse naar wordt geen sociaal- cultureel centrum. Dat heeft de commissie tech nische diensten gistera vond beslist. Er worden twee plannen nader uitge werkt: Een plan voor sloop van Nieuw Rijks- dorp en, op dezelfde plaats, het bouwen van 30-60 woningen voor al leenstaanden en bejaarden en een plan voor verbou wing van Nieuw Rijks dorp, in principe voor jon geren. De commissie had een lichte voorkeur voor het laatste. Een probleem daarbij, volgens schetsen van een door de ge meente in de arm genomen ar chitect uit Soest: de hoge kos ten voor het brandveilig ma ken, nieuwe riolering en het vernieuwen van de electrische bedrading. Bij elkaar al gauw vijf ton. PvdA. Partij Wasse naar en de Onafhankelijke Partij (D'66, gisteravond niet aanwezig, denkt ook in die richting) spraken een voor keur voor jongerenhuisvesting uit, de „groten" CDA en VVD lieten de keus open. De com missie wil het uit 1895 date rende gebouw „liever niet" af breken. In Huize Nieuw Rijks- dorp zitten nu zo'n 40 jonge ren. Op de plaats van Nieuw Rijksdorp kunnen bij afbraak 30-60 woningwetwoningen worden gebouwd, met een huur van 250-300 gulden. Er komen dan ook nog wat wo ningen aan de kant van de Schoolstraat en bij de kerk in de Dorpsstraat. De bewonerscommissie van Huize Nieuw Rijksdorp heeft een alternatief plan voor ver bouwing van Nieuw Rijksdorp gelanceerd. Woordvoerder Fred Schoorl had namens het bewonerscommité grote be zwaren tegen de schetsen van de architect. Men heeft zelf een architect in de arm geno men. De commissie vindt dat diens plannen óok bestudeerd moeten worden. Schoorl vond. dat de gemeentelijke architect, die zijn schetsen nauwelijks van een financiële onderbou wing had voorzien, zijn huis werk niet volledig gedaan had. Het bewonerscomité wil bin nen twee weken, een plan met kostencalculatie presenteren. F.A.H. Diepenhorst, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, heeft gister middag onder grote belang stelling 'de Langeraarseweg opengewalst. De heropening *van de weg betekende het einde van herstelwerkzaam heden die ongeveer een Jaar hebben gevergd. De reconstructie van de Lan geraarseweg werd aange pakt onder drie motto's: ver keersveiligheid, schoon wa ter en recreatie. Dit resul teerde in de aanleg van een fietspad verbreding van de weg en de aanleg van riool naar de aan de weg gelegen huizen. De kosten van het project bedroegen 2,6 mil joen gulden. De provincie nam het merendeel Van dit bedrag voor haar rekening. Binnen de bebouwde kom betaalde de provincie 37,5% en buiten de bebouwde kom 75% van de kosten. Het fietspad werd geheel door Zuid-Holland betaald. Anijsmelk bij IJsclub Zoeterwoude ZOETERWOUDE De „IJsclub Zoeterwoude" is niet al leen de oudste vereniging van het dorp maar houdt ook nostalgische gewoonten in ere. In vroeger tijden was het namelijk gewoon dat tijdens de algemene vergadering war me anijsmelk werd geschonken en tevens na het officiële gedeelte een gratis verloting werd gehouden. Om de nodi ge sfeer aan de vergaderingen te brengen, heeft het be stuur van de ijsclub enkele jaren geleden besloten de tradi tie nieuw leven in te blazen. Niet zonder succes. De op komst van de leden groeide gestaag en de gezelligheid viert steeds hoogtij. Vanavond komen de leden van de op 4 februari 1895 opge richte ijsclub in het clubhuis van SJZ op sportpark Haas broek weer bijeen voor de jaarlijkse ledenvergadering. De agenda vermeldt naast de diverse jaarverslagen en notulen een bestuursverkiezing. Penningmeester Henry Loeters is aftredend doch stelt zich herkiesbaar. VASTSTELLING „AFVALSTOFFENVERORDENING" ZOETERWOUDE De gemeenteraad van Zoeterwou de zal zich morgenavond - donderdag - buigen over de vaststelling van de „Afvalstoffenverordening". Deze regeling vloeit voort uit de Afvalstoffenwet waarvan een van de belangrijkste motieven is het voorkomen en verder beperken van belasting van milieu door afval stoffen. Uitgangspunt van de wet is dat eenieder in be ginsel verantwoordelijk is voor de afvalstoffen die hij voortbrengt; voorts beoogt de wet een doelmatige en milieuhygiënisch verantwoorde verwijdering van af valstoffen. Door de nieuwe Afvalstoffenwet zijn de bestaande gemeentelij ke bepalingen betreffende het aanbieden ën ophalen van huis vuil komen te vervallen. De gemeenteraad is evenwel verplicht gesteld bij verordening regelen vast te stellen inzake hét zich ontdoen van huishoudelijke afvalstoffen. Ten minste éénmaal per week dient het vuil te worden ingezameld. Kern van de verordening vormen de regelen waarin wordt gesteld het opha len van „huishoudelijke afvalstoffen en grof huisvuil". Er zijn echter ook uitzonderingen mogelijk. Daarbij moet gedacht wor den aan afvalstoffen, die naar hun aard gevaar kunnen opleve ren voor het milieu of die bezwaarlijk tezamen met de gewone huishoudelijke afvalstoffen kunnen worden verwijderd zoals chemische afvalstoffen of afvalolie. Voorts dient het gemeente bestuur er voor te zorgen dat op ten minste één plaats binnen de gemeente gelegenheid wordt geboden tot het afgeven van auto wrakken. Voor partikulieren moet dat zelfs gratis kunnen. Ook kunnen enkele gemeenten gezamenlijk besluiten één plaats voor autowrakken aan te wijzen. Aparte regelen gelden voor afval stoffen afkomstig van winkels en bedrijven. De afvalstoffenwet biedt tevens mogelijkheden op te treden tegen bodemverontrei niging bij zgn. verwerkingsinrichtingen. De overige verontreini ging van de bodem wacht nog op een wettelijke regeling. Omdat het onjuist handelen met afvalstoffen milieuschadelijke gevol gen kan hebben zijn in de Afvalstoffenverordening enkele ge meentelijke bepalingen terzake opgenomen. Hearing De Stichting Pop in Noord wijk (SPIN) /louj avond een hearing in het JOIN-centrum aa, roensweg in Noordwijk. Onderwerp is de van een Popcollectief Bollenstreek voor i wikkeling van de popmuziek in deze streelf Volksdansinstuif In Muzen hof Leiderdorp wordt vrijdagavond dansinstuif gehouden. Van zeven tot acht u kinderen van 7 tot 12 jaar. van acht tot elf o wassenen. Kinderen betalen Ji. volwassenen j is welkom. Het geheel staat onder leiding van 1 ker en Joke Scholma. American Gypsy Tijde !le f De funkgroep American Gypsy treedt op vr^rvai op in de Lindehoeve aan de Koninklijke 4s is in Voorschoten. De van oorsprong A/nerj/jperk ma tie is zeer bekend in Nederland. De zaal 5Se gen uur open, maar het optreden begint pi twaalf en duurt tot half twee s'nachts. De-^m draagt f4, f3 voor kaarthouders. iking American Gypsy 0Vl •icht Pensioen 'Eezrenl Cor Guijt. hoofdopzichter bij de algemene diejhet penbare Werken Katwijk gaat 1 december /néerha Ter gelegenheid van zijn afscheid, na dertig d;%nOO deze dienst, krijgt hij vrijdag een receptie aanuyDf Tripodia aan het Hoornesplein. Tussen half "^ei' d-ve: ïster (naiT] Fancy-fair De ds. Dirk Arie van den Bosch-mavo in Ha: dorp vormt vrijdag 27 november het deco fancy-fair. Tussen 15.00 en 21.00 uur hopen en leerkrachten zoveel mogelijk geld te ip/j ten einde een dieselmotor met waterpomp aanschaffen. Dit apparaat wordt cadeau g een zendingsschool in het dorpje Nassa IJ il kaanse Tanzania. Volgens de organisatoren I de fancy-fair in plaats van de gebruikelij I klaasviering. „We willen nu als school een: anderen doen", zo stelt men. Naast de fancj een rommelmarkt, waar men door leerling! ouders vervaardigde artikelen kan kopen. IJ* Expositie De tweede tentoonstelling van de impression is J Noort wordt vrijdagavond om zeven uur geopf Gallery Gérard aan de Rijksstraatweg in Was schilder, die vorig jaar iedereen verbaasde met 1 zal zelf bij de opening aanwezig zijn. De fenfc/j duurt tot en met 12 december en is dagelijks gèf^J 11.00 tot 17.00 uur en 's zondags van 12.00 tot 1 Kerkstraat (1) STI 'an De Noordwijkse Kerkstraat is klaar en daatveT de badplaats zijn eerste autovrije winkel^i met in de directe omgeving een parkeerterrei auto's. Voor de winkeliers is dit reden de inl m.€ ming van de fraai bestrate en ingerichte pro&stn vieren. Vrijdagmiddag zal burgemeester Ben 1 vier uur de vernieuwde Kerkstraat officiële té Daarna is er onder meer penalty-schietei„^n. jeugd en een extra koopavond, die opgeluisfr.1 door 'De Bierkouwers'. dbe l Kerkstraat (2) orz De feestelijkheden rond de vernieuwde Kerkstrfecl zaterdag voortgezet. Die dag kan er van tien fcan< gewinkeld worden met muziek. Ook rijdt er va/L een paardentram, die het publiek /anaf vet J plaatsen in het dorp gratis naar de Kerkstraat* Middags wordt er van twee tot vier uur een ivfint houden, waarin sterke mannen en vrouwen hui zullen meten. Touwspringen. opdrukken, en h brengen van gewichten met de armen staan o, gramma onder leiding van Piet van Beelen. de onlangs geopende Sportschool Noordwijk. ie Niehe-show TROS-presentator Ivo Niehe is morgenavoni de Flora-veiling voor televisieopnamen cl nieuwste show. Hij krijgt medewerking van en de Dolly Dots. Kaarten zijn verkrijgbar) VVV's in Katwijk. Rijnsburg en Noordwijk^rl prijs van zes gulden. K beli Aarlanderveen In het Dorpshuis van Aarlanderveen wordt met een EHBO-wedstrijd gehouden. De organisat?ay wedstrijd is in handen van de plaatselijke afdè v; vang: acht uur. M ,d HAZERSWOUDE Het bestuur van het wijkcomi- té Rhynenburch in Ha- zerswoude-Rijndiik orga niseert voor alle bewoners van de wijk zaterdaga vond 28 november vanaf 20.30 uur een manifesta tie. Het ligt in de bedoe ling dat de bezoekers met vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en met een aantal deskundi gen van gedachten wisse len over actuele onder werpen die de bewoners zelf aangaan en waarmee het bestuur van het wijk- comité zich intensief bezig houdt. De bijeenkomst wordt in „Het Anker" ge houden. Het wijkcomité is van mening dat er hete hangijzers genoeg zijn om een stem te laten ho ren, onder meer ten aanhoren van wethouder J. D. de Wit, die verklaard heeft de mani festatie te zullen bezoeken. De verkeerssituatie in Rhynen burch, bijvoorbeeld. En: moet de uitbreiding van het ge meentehuis echt drieënenhalf miljoen gulden kosten? Ande re suggesties die zijn aangedra gen om over te discussiëren, zijn onder veel meer: de bouw van een sportzaal, de kabelte levisie, het sociaal-cultureel '•er plan en de situfc achtenveertig V klein Rhynenbui comité hecht erai__ nifestatie inform^ te houden. p Wantij mitéleden Sleebeya mee: „Het wijkc^ gezellige avond, tr kan worden en gL selen met discuU verbeteringen in (L Rhythm Strings j deze avond de mi'

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4