inister wil slop op itbreiding kassen IT Vooral Noorden door storm geteisterd Schmidt: ontwapenen in etappes gering gaat met EG praten over gasprijs tuinders ■commissie maakt (del boeken vrij Jen eigen fabriek locomotieven Verdronken Bromfietser zwaar gewond Politiehond verwondt hoofdagent Woensdag 25 november 1981, 72e jaargang no. 22127 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND |Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoü Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. IDirecteur-hoofdredacteur: J. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Op Ned. II om 18.00 uur sa menvatting Radnicki Nis-Feij- enoord. Om 20.32 uur naar boek van Yvonne Keuls tv- spel „Jan Rap en zijn maat". Op Ned. II om 20.00 uur Ja panse film „De lange weg naar huis". Om 22.10 uur voetbalsa menvattingen. Veel bewolking en enige tijd regen. Middagtemperatuur on geveer 8 graden. De komende dagen aanhoudend wisselval- lig Zon op: 08.19, onder: 16.35; hoog water Schev.: 02.42 en 14.55. in Athene vies, héél vies M j— De lucht in de Griekse hoofdstad toch al als niet erg fris bekend jomenteel wel héél sterk verontrei- ifgelopen dagen zijn alle veiligheids- jerschreden, zodat de Griekse rege- maatregelen heeft afgekondigd. Fa- ij de buurt van de hoofdstad moeten van schoorstenen met een derde ien. In de stad hebben alle openbare Ide ziekenhuizen uitgezonderd lekregen twee dagen lang de verwar- Ischakeld te houden. Aan de burgers d hetzelfde te doen. Auto's mogen om de dag gebruikt worden. Van- tri auto's met een even nummerbord en, morgen die met een oneven num- Lichte straffen geëist voor vals spel croupiers DEN HAAG De officier van de Haagse rechtbank, mr. Van den Ham, heeft gisteren geldboetes en celstraffen van twee en drie maanden voorwaar delijk geëist in de zaak tegen een drie tal croupiers, dat het casino in Scheve- ningen op grote schaal zou hebben be nadeeld. De rechtbank heeft de zaak tegen vier andere fraudeurs op verzoek van de verdediging aangehouden. De croupiers worden ervan verdacht zich zelf en door hen uitverkoren „gasten" begin dit jaar voor tienduizenden gul dens te hebben bevoorrecht. Denen laten Nederlandse niet vrij voor operatie KOPENHAGEN Een Neder- landse vrouw die in Denemarken gevangen zit wegens het smokke len van drugs, heeft geen toe stemming gekregen naar ons land terug te keren om een voor vandaag geplande keeloperatie te ondergaan. De Deense autoritei ten hebben na een medisch onder zoek verklaard dat de vrouw de operatie, als die op korte termijn alsnog noodzakelijk blijkt, ook in Denemarken kan ondergaan. Over ongeveer vier weken komt de Nederlandse voor de rechter. Greenpeace: Frankrijk nam proef met neutronengranaat PARIJS De milieu-organisatie Greenpeace heeft gisteren in Parijs bekend gemaakt, dat er aanleidingen zijn om te veronderstellen dat Frankrijk onlangs een proef heeft geno men met een neutronengranaat. Volgens Greenpeace is op 11 november op het atol Moeroe- roa, het Franse proefcentrum in de Stille Oceaan, een ker nexplosie van geringe kracht teweeg gebracht. Greenpeace heeft laten weten dat juist de geringe kracht van de explosie (twee kiloton, terwijl twintig kiloton gebruikelijk is) aanlei ding gaf tot de veronderstelling dat het een neutronengra naat betrof. De milieu-organisatie vernam het nieuws van de kernexplo sie van het seismologisch laboratorium in Nieuw-Zeeland, dat echter geen conclusie trok over de precieze aard van de ontploffing. |n onze parlementaire redactie) HAAG Over de gasprijs voor —jiinders zal de regering in decem- hiet de Europese Commissie gaan mi. De Europese Commissie, het jlijks bestuur van de Gemeen- p, heeft immers, mede onder druk andere EG-lidstaten die gedreigd jen Nederlandse tuinbouwpro- len aan de grens te zullen weren, |Haag meegedeeld dat de gasprijs tuinders op 1 oktober 1982 gelijk i zijn aan die van de industrie. Dit betekent een prijsverhoging van veer tien cent per kubieke meter voor de tuinder in 1982, zo blijkt uit bereke ningen die de minister de Kamer heeft doen toekomen. De Koning laat overigens weten de brief van de Euro pese Commissie waarin de opdracht aan de regering staat, nog niet binnen te hebben. De minister moet voor 1 januari 1982 antwoorden. Gemeenschap, vreest dat zonder aanpassing van de aardgasprijs er een conflict ontstaat tussen de Nederlandse tuinder en de Europe se afnemers. Hij verklaarde dit gisteren in Den Haag. In de Tweede Kamer is gepleit voor een lagere aanslag voor de inkomsten belasting voor de Nederlandse boer en tuin der. Overigens geeft de minister een overzicht van de gang van zaken tot nu toe inzake de gasprijs voor tuinders. Op dit moment ge bruikt de tuinbouw voor 93 procent gas. Op een areaal kassen van 7700 ha. is dat en gas verbruik van 3,3 miljard kubieke meter per jaar. Het areaal tuinbouwkassen moet niet verder worden uitgebreid en energiebesparing is noodzakelijk is. Maar ondanks alle proble men waarmee de tuinbouw wordt gecon fronteerd, zoals de gasprijs voor de tuin bouw, de noodzaak van energiebesparing en de stijgende kosten blijft er voor de tuin bouw genoeg perspectief. De motivatie in de sector is sterk en er bestaat "een grote mate van samenwerking. Dit heeft minister De Koning (Landbouw en Visserij) de Tweede Kamer in een brief over de actuele situatie in de tuinbouw laten weten. Pagina 13: Kamer wijst bezuiniging be groting af |L Op voorstel van de Europese commissaris feurrentiezaken, mr Frans Andriessen, heeft de EG- le in Brussel vanochtend besloten de handel in -ustalige boeken over de Belgische grens vrij te ge- tesluit treft het systeem waarbij voor geïmporteer- landse boeken dezelfde prijs geldt als in Neder- istgesteld, zoals de rechter onlangs nog in een pro- I Albert Heijn bepaalde. In een toelichting ver- tndriessen dat dit verbod het mogelijk maakt dat land uitgegeven boeken, na te zijn geëxporteerd jië, vervolgens weer in Nederland voor een lagere ,„4stgestelde prijs verkocht kunnen worden. Boeken s land van de uitgever rechtstreeks naar de boek- jan, mogen niet pnder de vastgestelde prijs worden ||nze parlementaire redactie) hG Minister Ter- fconomische Zaken) fin de oprichting van Élandse onderneming Dtieven en ander rol- [Irieel maakt ten be- j de NS en plaatselij- foersondernemingen. minister zal de op- an een dergelijke on- grote investeringen tal het effect op de lenheid gering zijn de afzetmogelijkhe- inaterieel gering zijn toekomst in ons land ig blijven. Ook afzet [itenland valt niet te jaangezien bestaande dse ondernemingen p produktiecapaciteit Terlouw geantwoord op vragen van het kamerlid Van der Spek (PSP) over een order voor 300 locomotieven die de NS in het buitenland zou willen plaatsen. Terlouw geeft toe dat de NS tussen 1984 en 1997 het hele bestand loco motieven, 300 stuks, moet ver vangen. Bekeken wordt nog of een deel van het bestand via aanpassingen nog langer in dienst kan blijven. Zeker is al dat de NS in ieder geval voor 1990 100 locomotieven aan móet schaffen. Terlouw laat weten dat hij de NS heeft opgedragen bij con tacten met buitenlandse leve ranciers van locomotieven aan te dringen op inschakeling van de Nederlandse industrie bij de bouw, via compensatie-or ders. Bij de definitieve keuze van de leverancier dient dit een grote rol te spelen. i zonder centen Het was voor prinses Diana van Wales een zeer ervaring, toen zij gistermiddag in een winkel in de O haar landhuis Highgrove snoep wilde kopen maar tg C )eS geld bij zich bleek te hebben. Tot haar grote verle- loet de prinses, onder het oog van de overige klanten, n lenen van haar vaste rechercheur-bewaker. Franse en Britse regering akkoord met Kanaaltunnel LONDEN De Britse en de Franse regering hebben inge stemd met het voorstel van beider spoorwegen voor de aanleg van een enkelspoors tunnel onder Het Kanaal.De kosten van de veertig kilome ter lange „monotube" tussen Dover en Calais worden voor lopig op 2,6 miljard gulden ge raamd. Bij de opstelling van de bouwplannen zal rekening worden gehouden met de mo gelijkheid dat het later wense lijk zal worden geacht om de tunnel van een tweede spoor of van een autosnelweg te voorzien. In Parijs en Londen worden de plannen verder uit gewerkt. ratis elke oensdag de ren: paal 'Öa|Öe bij uw krant informatie over: Muziek, Theater, ibe, Exposities en fOmplete agenda >an Op het Lildstrand aan de Deense Noordzeekust sloeg de zware storm twee vissersbootjes op het strand. DEN HAAG Vooral het noorden van het land heeft gisteren last gehad van de storm. Alle avond diensten van de veerboten tussen Friesland en de waddeneilanden Terschel ling, Vlieland, Ameland en Schiermonnikoog kwa men te vervallen door de zware zeegang en de hoge waterstand. Pas in de loop van gisteravond begon het water te zakken en nam de storm in kracht af, zo dat de beperkte en uitge breide dijkbewakingen in het Noorden en Zeeland konden worden opgehe- De zware storm - in Harlingen werd windkracht 11 gemeten - heeft op Ameland twaalf me ter kuststrook weggeslagen en op Texel een stuk duin van achttien meter breed. De wind vaagde de asfaltlaag van de boulevard in Vlissingen weg. Bij Vrouwenpolder werd een personenenauto het Veerse meer ingeblazen; de eigenaar vertoefde even in een restau rant. Het buitenland heeft meer te lijen gehad. Stormachtige win den die gisteren de golven van de Noordzee opzweepten tot meer dan tien meter hoogte, zorgden aan de kust van De nemarken en de Bondsrepu bliek voor overstromingen. Op de Noordzee raakten enkele schepen en bopreilanden in moeilijkheden. Voor de Schot se kust raakte een Amerikaans boorplatform op drift. Het noodweer heeft tot op heden aan drie mensen het leven ge kost. In de Deense havenstad Esbjerg moesten vijftienhon derd mensen worden geëvacu eerd vanwege een dreigende dijkdoorbraak. Van meer dan duizend huizen werden de da ken weggeblazen. Ontwortelde bomen op wegen en spoorrail belemmerden in verschillende delen van Denemarken het verkeer. De haven van Ham burg moest vijf uur lang wor den gesloten; grote delen van de Noordduitse laagvlakte kwamen onder water te staan. Op het Noorderleeg, het buitendijkse land bij Ferwerderadeel i.. noord-Friesland is een honderdtal schapen verdronken. Het hoge water zette het land blank voordat de dieren in veiligheid ge brast konden worden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummert 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnoq nabe zorgd, Sovjet-leider Brezjnev bekijkt, vlak voor zijn afsluitende gesprek met bondskanselier Schmidt, een foto-album over zijn inmiddels afgelopen bezoek aan West-Duitsland. (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Helmut Schmidt is na zijn besprekingen met de Russische partijleider Brezjnev tot de overtuiging gekomen dat de Sovjet-Unie, evenals de Bondsregering, bij de ontwapeningsonderhandelin gen met de Verenigde Staten „een oplossing in etap pes" wil. De Sovjet-Unie zou de noodzaak van compro missen hebben ingezien. Aan de ernstige wil van Mos kou om te komen tot „wezenlijke vermindering op het gebied van de raketten voor de middellange afstand" behoeft volgens Schmidt niet te worden getwijfeld. Schmidt heeft echter zijn Russische gast er niet van kunnen overtuigen dat de Amerikanen oprecht over een vermindering van het aantal atoomraketten in Europa willen onderhandelen. Brezjnevs woordvoerder Samjatin zei op een persconferentie in Bonn dat hij zich niet kon herinneren dat in de laatste dertig jaar zo heftig wordt geprobeerd om de Sovjet-Unie als de groot ste vijand voor te stellen als onder president Reagan. Hij vond dat het niet uitgesloten was dat Washington de komende onder handelingen in Genève toch- als een excuus gebruikt om zijn nieuwe atoomraketten in Europa te stationeren. Volgens de Duitse regeringswoordvoerder beoordeelt Moskou daarmee de Amerikaanse houding volstrekt verkeerd: Bondskanselier Schmidt heeft zeer indringend tegenover Brezjnev betoogd dat de Verenigde Staten wel degelijk bereid zijn te praten. Samjatin onderstreepte dat de Sovjet-Unie in Genève wil komen tot een „radicale vermindering" van dé atoomraketten, „niet met enke le tientallen, maar met honderden stuks", maar tijdens de on derhandelingen wil Moskou niet verder -gaan dan het huidige aantal SS-20 raketten te bevriezen, het zogenaamde moratori um-voorstel van Brezjnev. LISSE Een 16-jarige brom fietser uit Voorhout is gister middag zwaar gewond geraakt bij een ongeval op de kruising Laan van Ryckevorsel en de Heerenweg in Lisse. Het ongeluk gebeurde om streeks half twee, toen een vrachtauto afsloeg in de rich ting van Heerenweg en daarbij de naderende bromfietser te laat opmerkte. De jongen schrok en remde zo hard dat Hij in een slip terecht kwam en tegen de vrachtauto botste. Hij werd naar het .Diacones- senziekenhuis in Leiden ver voerd. ALPHEN De 28-jarige post- commandant van Aarlander- veen, hoofdagent A. van Ma- strigt is maandag bij een trai ning met diensthonden ge wond geraakt. De heer Van Mastrigt fungeerde als 'pak- werker', dat is de man die het zogenaamde 'bijtpak' draagt en door de politiehonden wordt aangevallen. Toen één van de herdershon den tegen de hoofdagent op sprong kwam deze ongelukkig te vallen en belandde met zijn achterhoofd op de stenen van het trainingsterreintje aan De Hoorn in Alphen, achter het geniecomplex. Hij liep daarbij een zware hersenschudding op en is opgenomen in het zie kenhuis in Rijnoord. Zijn taak in Aarlanderveen wordt voor lopig door de Alphense politie waargenomen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1