amer: bij M.E. alleen rvaren agenten Solitieke ambtenaren :en „plezante zaak Priesterraad over Economie en ethiek' Record van Yep Kramer alsnog erkend BETOGERS IN UNIFORM NIET WEER IN DIENST Gegadigden voor overname van Metro Reizen Kamer wijst bezuinigingen op landbouwbegroting af Veel subsidieaanvragen energiebesparing tuinders folitiek en economie timuleren wapenwedloop, liet de wetenschap Feestbundel KTHA voor prof. Smulders :mbe IENLAND LE1DSE COURANT WOENSDAG 25 NOVEMBER 1981 PAGINA 13 edrijf discrimineert tenlanders" !ERDAM Het „actiecomité pro-gastarbeiders" jtcrdam heeft een aanklacht wegens discriminatie end bij de Haagse officier van justitie tegen Hor- allcts en kisten BV in Bcrkel Rodenrijs. Het ver ngsbedrijf heeft bij het arbeidsbureau in Delft gvergunningen aangevraagd voor elf buitenlan- tan verschillende nationaliteit. De Nederlandse icmcrs komen niet voor ontslag in aanmerking, danks het feit dat zij er vaak korter werken, lis een woordvoerder van Hordijk moeten de bui lders weg omdat er voor hen aan de zogenaamde hlijn geen werk meer is. De produktie van deze ordt opgeheven. jtcnlandcrs om wie het hier gaat. werken in de gevallen al vele jaren bij Hordijk. Het acticco- loemt als voorbeelden een Marokkaan met een elf- flienstverband, een Turk met bijna acht dienstja- I de Pakistaan die er al vijf jaar werkt Kamer akkoord met verleggen Flevolijn DEN HAAG De Tweede Kamer stemt in met de verlegging van de Flevolijn door minister Zeevalking van Verkeer en Waterstaat, zodat het natuurgebied Oostvaardersplas- sen gespaard wordt. Woordvoer ders van de vier grote partijen be tuigden gisteren hun instemming over het besluit. De spoorlijn moet in 1988 klaar zijn. Minister Zeeval king verwacht dat de gemeenten Lelystad en Almere met die toezeg ging voor ogen geen problemen meer zullen maken. De spoorwegen beginnen april volgend jaar met de werkzaamheden. Kosten van de aanleg worden geraamd op zeshon derd miljoen gulden. Brief bezorgd na zestien jaar VALKENBURG Mevr. E. Bock uit Val kenburg heeft gisteren een brief ontvangen die zestien jaar onderweg is geweest De brief van voormalig prof-wiel renner Leo Duyndam, gefrankeerd met een ze gel van twintig cent, was bestemd voor de dochter van mevr. Bock. „Toen mijn doch ter dertien was, schreef zij wielrenners aan om een foto voor haar ver zameling"/ aldus mevr. Bock. DEN HAAG - De schaatsprestatie die Yep Kramer op 14 maart van dit jaar in Savallen op de 3000 me ter leverde (4.08.23) is alsnog als Nederlands record erkend. Kra mers verrichting was aanvanke lijk niet als recordverbetering van Ard Schenks prestatie van 4.08,3 (1972) aangemerkt, omdat hij niet voor de wedstrijden was inge schreven. Prehistorisch dorp in Orvelte RODEN Een aantal organisaties onderzoe ken momenteel de mo gelijkheid om samen een prehistorisch kijk- dorp in het Drentse Or velte te bouwen. Vol gens een woordvoerder van de universiteit in Groningen zullen in dat dorp woonvormen te zien zijn die „een beeld schetsen van het begin van onze jaartelling tot de middeleeuwen". De kosten voor het dorp worden geraamd op 200.000 gulden. DEN HAAG Minister van Mierlo heeft besloten de afge zwaaide dienstplichtigen die als betogers in militair uni form zijn herkend, niet weer in werkelijke dienst op te roepen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie gis teren meegedeeld. De Koninklijke marechaussee heft tot dusver 35 militairen geïdentificeerd als deelnemer in mili tair uniform aan de Vredesdemonstratie. De marechaussee heeft dat kunnen vaststellen aan de hand van zelfgemaak te foto's en krantefoto's. Volgens een woordvoerder bestaat ongeveer de helft van de 35 uit actieve dienstplichtigen. Onder hen zouden geen beroepsmilitairen zijn. Een dienst plichtig soldaat, gelegerd in Assen is gisteren als eerste bestraft voor het in uniform deelnemen aan de vredesde monstratie. De soldaat kreeg van zijn commandant dertig gulden boete. Het IKV zou overwegen om via de plaatselij ke kernen de boetes te gaan betalen. ES IN KAMER VOOR „NEDERLANDSE FBI' onze parlementaire redactie) HAAG De meer- d van de Tweede r vindt, dat het on- ndig is, als jonge en aren politie-agenten f^fn ingezet bij acties 9e Mobiele Eenheid, fracties van CDA, I en VVD dringen er I ministers Van Thijn enlandse Zaken) en iiiter (Justitie) op aan IE. voortaan te laten ön uit politie-agenten 1 enige ervaring met gewone politiewerk en. Voor en na acties van de M.E. moeten de agenten die eraan hebben meegedaan ook goed be geleid worden. De fracties maakten dit gisteren dui delijk in een debat over het politiebeleid voor vol gend jaar. PvdA-woordvocrdcr Stoffelcn noemde het tragisch, dat jonge agenten bij de M.E. voor een „gigantische en soms ondraag lijke taak gesteld worden en dan nog slecht begeleid en op gevangen worden ook". Vol gens de CDA'er Van Dam is iets dergelijks „geen wijs be leid te noemen". De VVD'er Nijpels merkte hierover op: „Voor veel van de jonge agen ten en wachtmeesters betekent zo'n M.E.-optreden een forse knauw in hun verwachtings patroon over hun politieloop baan. Voor een aantal mensen betekent het een definitieve afknapper op het politiewerk". In het debat vroegen VVD en PvdA om een onderzoek naar de schadelijke gevolgen voor mensen die in aanraking ko men met het CS-traangas. dat de Mobiele Eenheid onder meer bij de recente ongere geldheden in Dodewaard heeft gebruikt. Beide fracties willen dat dit gas in afwachting van de resultaten van het onder zoek niet meer wordt ge bruikt. D'66-woordvoerder Kohnstamm vroeg de minis ters Van Thijn en De Ruiter om een duidelijk standpunt over de vraag, wat te doen met politie-agenten die gewetens bezwaren hebben tegen het vervullen van bepaalde op drachten. PvdA en D'66 hadden kritiek op de gestage groei van de Centrale Recherche-Informa tiedienst (CRI), de landelijke „inlichtingendienst" van de politie. „Het ziet er naar uit, dat zich hier een Nederlandse FBI ontwikkelt", aldus Stoffe- len (PvdA). „Ik zie wel. dat de CRI nuttig werk kan doen bij fraudebestrijding en bijvoor beeld bestrijding van verdo vende middelen, maar wat ik niet zie zitten is het verzame len en registreren van gege vens ten behoeve van de be strijding van terroristische ac tiviteiten. Dat is werk voor de BVD". Samen met zijn D'66-collega Kohnstamm diende Stoffelen een voorstel in om 1,8 mil joen extra uit te geven voor noodzakelijke uitbreidingen en salarisverhogingen bij de ge meentepolitie, vooral in de grote steden. Ook willen zij dat er 1.4 miljoen extra wordt besteed voor uitbreidin gen bij de rijkspolitie, onder andere bij de rijkspolitie te water. Het geld daarvoor moet volgens PvdA en D'66 gehaald worden uit de „pot", bestemd voor de aanschaf van compu ters voor het opslaan en ver werken van politiegegevens. 1ÜSS( Goud voor Doris D and The Pins Het succes van de beeldschone Doris D and The Pins blijft niet tot Nederland beperkt, maar strekt tot ver over de landsgrenzen. In Polen verkocht de debuut-elpee meer dan 100.000 exemplaren en werd dus goud. Reden genoeg voor een feestje waarbij de Poolse ambassadeur Alojzy Bartoszek gisteren de gouden plaat aan het vier tal kon overhandigen. ROTTERDAM Broere reis- en passagebureau uit Hendrik Ido Ambacht en het Amsterdamse Reisbu reau Müller en Co. zijn gegadigden voor overna me van de laatste vesti gingen van het in finan ciële moeilijkheden ver kerende reisbureau Metro Reizen in Rotterdam en Bergen op Zoom. Broere heeft begin deze maand al acht van de tien verkoop kantoren van Metro over genomen, aldus een woordvoerster van Metro. HAAG Hoewel t niet de „meest ple- zaak vindt, zal pre- Van Agt niets onder- n tegen het aanstel- 'an politieke ambte- i door ministers. Van lontried de Tweede er dan ook een motie He VVD'er Evenhuis, |n gevraagd wordt ig van dit plan af te !„Ik heb aan de nale- van het regeerak- l royale en loyale werking te verle- aldus de premier, heeft hij geen be- e aan een politiek ambtenaar, evenmin als de andere vijf CDA-minis- ters. De voornaamste taak van een politiek ambtenaar, ook wel politiek adviseur ge noemd, is het bijstaan van zijn minister bij het onder houden van de contacten met zijn partij en met de fracties in de Tweede Ka mer. De PvdA-ministers Den Uyl (Sociale Zaken en Werk gelegenheid). Van der Louw (CRM) en Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) zijn be zig met de aanstelling van een dergelijke assistent. De D'66'er Van Mierlo, minister van Defensie, heeft er al ruim een maand één. Bij het debat over de begro ting van Algemene Zaken bleek Van Agt van dit laatste feit niet op de hoogte. De premier wees erop dat de be noeming van een politiek ad viseur alleen in de minister raad komt, als de man of vrouw een tijdelijke aanstel ling krijgt. De assistent van Van Mierlo heeft een vaste aanstelling als ambtenaar. Ook Den Uyl heeft voor deze mogelijkheid gekozen. Dick Kalk, ex-jourpalist en thans nog voorlichter van de PvdA-fractie, komt bij hem in dienst. Premier Van Agt zei te verwachten dat ook deze adviseur, net als de tij delijk aan te stellen assistent van Van der Louw (PvdA- bestuurslid Heyne den Bak), samen met zijn minister zal verdwijnen als de ambtster mijn van de laatste zal zijn verstreken. De discussie over de wense lijkheid van politiek advi seurs dateert al van 1947, toen KVP-fractieleider Rom- me een amendement aange nomen kreeg, waardoor een dergelijk ambtenaar ge schrapt werd uit de begro ting van minister Mansholt (Landbouw en Visserij). Evenhuis kwam met hetzelf de hoofdargument als Rom- me: waarom moet het rijk opdraaien voor de kosten van een man, die zich hoofd zakelijk met partijpolitieke zaken zal bezighouden? Wat betreft de noodzaak voor een minister om van alles op de hoogte te blijven, zei het VVD-Kamerlid: „De minis ter moet dan maar de krant lezen, naar de radio luisteren of tv kijken". De woordvoerders van PvdA en D'66, Patijn en Bakker, meenden dat politieke advi seurs zo langzamerhand on ontbeerlijk zijn, nu het werk van bewindslieden zo veel omvattend en intensief is ge worden. De Kwaadsteniet (CDA) beperkte zich tot de opmerking dat het goed zou zijn als er objectieve voor waarden zouden komen voof- de aanstelling van dit soort ambtenaren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Boeren en tuinders moeten een lagere aanslag krijgen voor de in komstenbelasting, omdat zij uit hun inkomen niet alleen in het eigen onderhoud moe ten voorzien, maar ook be drijfsinvesteringen moeten bekostigen. Gezien de steeds knellender wordende situatie voor veel boeren en tuinders moet met de noodzaak van investeringen bij de belas tingheffing rekening worden gehouden. Deze wens hebben de frac ties van VVD, D'66 en SGP, daarin gesteund door het CDA, geuit op de eerste dag van de behandeling van de begroting voor Landbouw voor 1982. Algemene kritiek was er vanuit de Kamer op de aangekondigde bezuini gingen binnen de begroting van 65,4 miljoen gulden. CDA-woordvoerder Van der Linden meent dat dit bedrag een te groot offer is voor de land- en tuinbouw. Zijn par tij is tegen de bezuinigingen op de voorlichtingsdiensten aan de boer (100 arbeidplaat- sen minder) en tegen bezui nigingen bij landbouwonder wijs (23 miljoen gulden), be strijding dierziekten (vier miljoen gulden) en gesubsi dieerde voorlichting (een miljoen gulden) evenals de korting van vier miljoen gul-y den op steun aan bedrijfsver- nieuwing. (Vervolg van de voorpagina) In zijn brief aan de Kamer over de situatie in de tuinbouw schrijft minister De Koning voorts dat de tuinder, met subsidies voor energiebesparing en toeslagen in het kader van de Wet In- vesteringsrekening. een goede stimulans heeft om schermdoek in de kassen aan te brengen, gevelisolatie toe te passen, verwar- mingspijpen aan te passen, cumputers aan te schaffen voor kli maatbeheersing in de kas. kassen aan elkaar te bouwen of over te schakelen op andere verwarmingsbronnen. Inmiddels heeft de minister 4000 aanvragen voor subsidies op energiebesparing binnengekregen waarvan hel bij 2000 tuinders gaat om investe ringen. De minister zegt dat voortdurend bestudeerd wordt hoe de bud getten voor de tuinbouw, met name bij energiebesparing, moe ten worden aangepast. Een structurele aanpassing moet de basis leggen voor het telen van groenten en bloemen met minder energie. De verwachting is dat met relatief weinig energie in moderne kassen geteeld kan worden, mits de tuinders zich daar voor sterk inzetten. Voor de groententeclt onder glas zegt de minister dat de ver schillen tussen het Weslland en de rest van het land steeds gro ter worden. Dit baart mij zorgen, aldus De Koning. Overigens waren de laatste twee jaren voor het inkomen van de tuinders vrij goed. In de teelt van snijbloemen gaat het dit jaar iets beter dan de voorgaande jaren. Bij de teelt van potplanten gaat het minder goed dan verleden jaar. ïtieke en economische oren zijn de drijvende ihtcn achter de wapen- dloop Het aandeel van de lenschap is daarbij van lergeschikt belang. Vier tenschapsmensen, die gis- en als getuigen optraden lens de hoorzitting van de 'reldraad van Kerken over 'II 'nwapens en ontwapening jg Amsterdam kwamen tot Be conclusie. Een van hen. Amerikaanse prof. Jack ma (MIT) zei: „De geleer- i hebben geen extra ver- iwoordelijkheid in verge- 3gs tln6 met bankiers of indu- felen". Amerikaan Everett Men- delsohn (Harvard) erkende, dat wetenschapsmensen wel de effecten van een oorlog met kernwapens hebben ge bagatelliseerd en zich vaak laten gebruiken om de kracht van de tegenstander zo pessimistisch mogelijk te schetsen. Het heeft de weten schap, volgens hem, aan et hisch besef ontbroken. McGeorge Bundy, adviseur van wijlen president Johnson stelde, dat de strategische af schrikkingskracht van de Verenigde Staten nog effec tief zou zijn, zelfs al zou die met vijftig procent worden teruggebracht. Hij keerde zich nadrukkelijk tegen de gedachte, dat een beperkte oorlog met kernwapens een overwinnaar zou opleveren. De Rus dr. Alexei Arbatov liet zich kritisch uit over het concept van een beperkte nu cleaire oorlog, zoals onlangs door Reagan geschetst. Dit leidt tot de eindeloze spiraal van wapenontwikkeling en wapenaancchaf. Hij stelde dat de Amerikanen niet vol doende aandacht hebben be steed aan de signalen vanuit de Sovjet-Unie over wapen beheersing en -beperking. „Als Amerika dan praat over ontwapening, dan bedoelt het altijd ontwapening van de Sovjet-Unie en niet die van. zichzelf." De priesterraad van het bisdom Rotterdam heeft het pre-advies overgeno men van de commissie uit deraad,die zich heeft beziggehouden met de brochure „Ons aandeel gewogen" van de Dioce sane Pastorale Raad van het bisdom. De DPR bracht daarmee in het bisdom de discussie over „Economie en Ethiek" op gang met een aantal kritische kanttekeningen bij de activi teiten van een aantal inter nationaal werkzame bedrij ven. waarin het bisdom aan delen heeft. De priesterraad heeft als conclusies getrok ken. dat de kerk recht van spreken heeft, de discussie in eigen kring niet moet schu wen en zich naar vermogen op de hoogte moet stellen van de eigen betrokkenheid bij het economisch leven om „aangepaste tekenen te kun nen stellen van de verlossing, waarin zij gelooft". De priesterraad, die zich al eerder uitvoerig bezig hield met de criteria voor toelating tot het ambt, besloot voorts een concept-nota te laten vervaardigen, die volgend jaar in bespreking komt. De nota wordt samengesteld uit een aantal stukken die al voorhanden zijn zoals de visie, die mgr. Simonis op schrift stelde, de rondzend brief van kardinaal Garrone en de op schrift gestelde er varingen van de leden van de priesterraad alsmede de werkwijze en de praktijker varing van de adviescommis sie voor ambtskandidaten. Tenslotte werd een commis sie gevormd om voor de priesterraad een pre-advies op te stellen over de kernwa pendiscussie en de beant woording van de vragen van het episcopaat. „Fides Sacramenti Sa- cramentum Fidei", is de titel van een feestbundel, die vrijdag wordt aange boden aan prof. dr. P. F. Smulders sj, hoogleraar aan de Katholieke Theo logische Hogeschool Am sterdam bij gelegenheid van zijn zeventigste ver jaardag. Maurice Béve- not, Yves Congar en Karl Rahner behoren tot de medewerkers. De bundel wordt overhan digd in de Tichelkerk, Lijnbaansgracht 48 te Amsterdam om drie uur. Daarna is er receptie op de hogeschool, Keizers gracht 105. Aan de bundel ligt de bijzon dere belangstelling ten grondslag, die prof. Smulders altijd heeft gehad voor de sa- cramententheologie. De re dacteuren van de bundel, Hans Jörg Auf der Maur. Leo Bakker, Annewies van de Bunt en Joop Waldram zien haar als een bijdrage tot de herontdekking van de we zenlijke band tussen het ge loof en de liturgie in de kerk van vandaag. Pater Smulders is onder meer professor geweest aan de Gregoriana-universiteit in Rome en aan het groot-semi narie der jezuieten in Maas tricht. Sinds de oprichting van de KTHA in 1967 is hij daar hoogleraar in de ge schiedenis van de christelijke oudheid, dogmageschiedenis, patrologie en oude kerkge schiedenis. In de jaren van het Tweede Vaticaans Conci lie was hij als adviseur in Rome. speciaal voor de bis schoppen van Indonesië. Van zijn werk is het meest bekend „Het visioen van Teilhard de Chardin; poging tot theologische waardering", dat vijf herdrukken beleefde en in het Engels. Frans, Duits, Italiaans, Portugees en Spaans werd vertaald. In 1979 verscheen hetgeen men zijn levenswerk kan noemen: een studie aangaande de leer over de Drievuldigheid door de heilige Hilarius, bisschop van Poitiers orte metten orde van de Ongeschoei- Karmelietcn, Rijndijk 2394 AJ Hazerswoude, an plan in Haarlem een ^jirmclitaans Centrum, Ep°r Spiritualiteit in het W cn te roepen. Vier Kar- I lieten zullen parttime Uê rkzaain zijn in dit ccn- W >tn, dat wil uitgaan van I praktijk van „het be- B fde geloof" en het bestu- ren en het beleven van de spiritualiteit wil stimu leren door middel van ge sprekken, cursussen, trai ningen. workshops, bezin ningsdagen en gcbedsprac- tica. Via concrete ervarin gen en „belevingsmomen ten" wil men algemene in zichten verwerven, die kunnen bijdragen aan de huidige religieuze cultuur. De hervormde synode heeft mr. H. Wagenvoort benoemd tot voorzitter van de Genera le Financiële Raad van de hervormde kerk als opvolger van J. M. baron van Tuyll van Serooskerken. Hij was sinds 1976 lid van de raad en sinds enige tijd vice-voorzit- ter. Drs. J. Kroeze (50) uit Krimpen aan de IJssel is benoemd tot secretaris al gemene zaken van de Gene rale Diaconale Raad van de hervormde kerk als op volger van mr. E. Gerrit sen. Drs. Kroeze, die ver bonden was aan de her I vormde jeugdraad te Am sterdam en het interuniver sitair instituut „Normen en waarden", was ook predi kant in Krimpen aan de IJssel en adviseur en do cent van het Urban Mi nistry Project in Londen en Oxford. Sinds 1978 is hij „management training of ficer" en personeelsmana- ger bij Unilever. De Hogeschool voor Theolo gie en Pastoraat in Heerlen biedt nieuwe mogelijkheden voor mensen die zich willen inzetten voor de kerk. Haar werk dient erkend te wor den, juist omdat de HTP aan sluit bij de maatschappelijke behoeften van de hedendaag se mens. Dit zei mgr. E. Beel. voorheen wij-bisschop van Roermond, nu voorzitter van het curatorium van de HTP tijdens de viering van het derde lustrum van de HTP. Honderden hebben het be stuur gelukgewenst, onder wie vertegenwoordigers van het secretariaat van de r. k. kerkprovincie in Nederland. Kardinaal Willebrands en de bisschoppen van Groningen. Breda en Haarlem zonden schriftelijke gelukwensen. Paus Johannes Paulus II heeft zich zondag voor het eerst sinds de aanslag in mei buiten Rome begeven. Na zeven maanden hervat te de paus zijn gewoonte nauw contact te houden met de mensen tot zichtba re bezorgdheid van zijn lijfwachten. De veilig heidsmaatregelen rond de paus bij zijn bezoek aan Collevalcnza en Lodi in Umbrië waren veel scher per dan bij vroegere reizen, maar de paus liet zich niet weerhouden de menigte in te duiken, zoals zijn ge woonte was vóór de aan slag. De lijfwachten doken mee. Na twee jaar als internatio naal secretaris op het hoofd kwartier in Londen werk zaam te zijn geweest, is com missioner C. A. Verwaal per 7 januari 1982 opnieuw be noemd tot commandant van het Leger des Heils in Neder land. Hij en mevrouw Ver waal voerden van 1974 tot 1979 ook het commando over de Nederlandse afdeling van het Leger des Heils. Zij wer den opgevolgd door commis sioner G. L. Nelting, die nu is benoemd tot territoriaal lei der in de Verenigde Staten, met als standplaats Chicago.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13