onservatieve kiezers in Crosby beien veel voor sociaal-democraten e Clercq streeft naar rooms-liberaal kabinet VS licht optimistisch na voorstel Brezjnev jnieuw een IRA- in hongerstaking eMikroGidsis: en je bent Mrtotljanuaril983 fndoeni De moeite waard. X jl ff' ORKAAN TREFT FILIPPIJNEN Pleidooi voor tribunaal over verdwijningen in L.-Amerika ~rei Westen ziet weinig nieuws in voorstel van Brezjnev ^tENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 NOVEMBER 1981 PAGINA 11 „ening Indigd ihe (links) en Amerikaanse soldaten nemen afscheid na an de grote gezamenlijke oefe- under de naam Bright Star 82. jrote Egyptisch-Amerikaanse vres werden afgesloten met lonstratie van de Amerikaanse kracht in de woestijn ten wes- Kairo, waar nonstop uit de VS omen B-52's een precisiebom- -«nt uitvoerden. Tot medio de- 65.C oefenen Amerikaanse troepen G 78 0 )man, Somalië en Soedan. 120 40.0 Israël verwerpt waarschijnlijk EG-deelname aan vredesmacht JERUZALEM Israël zal waarschijnlijk niet akkoord gaan met de deelname van een aan tal Westeuropese landen, waaronder Neder land, aan de te vormen vredesmacht in de Si- nai-woestijn. Het voornaamste probleem is dat de EG-landen hun deelname hebben verbon den met de Palestijnse zaak, zo is gisteren in Israëlische regeringskringen vernomen. Het Isra'elische dagblad Ma'ariv drong er gis teren bij de regering-Begin op aan de Europe se deelname te weigeren. Ma'ariv ziet in een deelname van Engeland, Frankrijk, Italië en Nederland een poging om via een achterdeur de PLO bij onderhandelingen te betrekken. Zondag zal de regering-Begin haar standpunt bekend maken. Lindbergh-dossiers openbaar gemaakt WASHINGTON Bijna vijftig jaar na de ontvoe ring en dood van het zoontje v^n de piloot Charles Lindbergh zijn de dossiers over deze „misdaad van de eeuw" openbaar gemaakt. Twee advocaten en drie journalisten hopen in de 90.000 pagina's tel lende dossiers en grote stapels ander onderzoeks materiaal bijzonderheden te vinden, die aantonen dat de man die in 1936 als moordenaar van Lind bergh jr. werd terechtgesteld, Bruno Hauptman, onschuldig was. De advocaten treden op namens de 83-jarige weduwe van Hauptman, die van de Amerikaanse regering 100 miljoen dollar schade vergoeding eist voor het doden van haar man. Ver der werken de advocaten voor een van de twee mannen, die zeggen dat zij de de zoon van Lind bergh zijn. Het lijkje dat in 1932 na het betalen van het losgeld werd gevonden was volgens hen niet de kleine Charles Lindbergh. HONGERSNOOD DREIGT WEER IN CAMBODJA ROME Na overstromingen én pe rioden van droogte dreigt de Cam bodjaanse bevolking opnieuw het slachtoffer te worden van een grote hongersnood. Volgens de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties, FAO, zijn de mais- en rijs toogsten grotendeels mislukt. Om de honger te voorkomen is volgens de FAO hulp in de vorm van rijst, zaden en kunstmest nodig tot een bedrag van meer dan vijftig miljoen gulden. iN HET RT. ing op 41 ntiebewij er Nederl ing Servi 100 km. in ize correspondent Ro ger Simons) EN In de bij Li- "M gelegen stad t I wordt morgen een ijdse verkiezing Lagerhuis gehou- een belangrijke kan zijn bij de op- an de nieuwe So- emocratische Partij Volgens opiniepei- I maakt Shirley Wil- een van de oprich- de SDP, een goe de kans om de zetel op de conservatieven te ver overen. De zetel van Crosby is vrijge komen door de dood van Sir Robert Page. Sinds de instel ling van het kiesrecht in 1918 heeft Crosby altijd een conser vatieve kandidaat afgevaar digd. Een winst voor de in ja nuari van dit jaar van de La- bour-partij afgescheiden SDP zou alleen al om die reden op zienbarend zijn. Sinds de breuk met Labour wordt van de sociaal-democra ten verwacht, dat zij het poli tieke aangezicht van Groot- Brittannië grondig zullen ver anderen. Zij hebben al een al liantie afgesloten met de libe ralen en nemen zich vast voor via de volgende parlementaire verkiezingen, die pas in in 1984 worden gehouden, geza menlijk aan het bewind te ko men. Wegens haar nationale be kendheid kostte het Shirley Williams weinig moeite om de kiezers van Crosby voor zich te winnen. Alle opiniepeilin gen voorspellen dan ook, dat zij glansrijk gekozen zal wor den. Haar conservatieve en so cialistische tegenstanders zijn niet alleen volslagen onbe kend, maar ze gaan ook ge bukt onder het onvoorstelbaar groot gebrek aan populariteit van de regerings- en de la- bour-partij. Sedert premier Thatcher in Londen de scepter zwaait, is zelfs in het welge stelde kiesdistrict Crosby het werkloosheidscijfer verdub beld. De kiezers steken hun afkeer voor Thatcher en La- bourleider Foot niet onder stoelen of banken; ze zijn van plan dit keer op een alterna tief politiek paard te wedden. Laatste poging De conservatieven hebben deze week nog een laatste po ging gedaan, om het ongunsti ge getij te doen keren door een reeks maatregelen te publice ren, die in de toekomst de macht en invloed van de Brit se vakbonden gevoelig zullen inperken. Thatchers partij re kent er kennelijk op, dat de kiezers van Crosby hun waar dering voor de anti-vakbonds- maatregelen zullen tonen door morgen opnieuw conservatief te stemmen. Maar volgens de meeste poli tieke waarnemers is het al te laat. Shirley Williams, die in mei 1979 haar socialistische Lagerhuis-zetel op smadelijke wijze moest afstaan aan een lid van de Thatcher-partij, schijnt nu praktisch zeker van de overwinning. In Crosby profi teert ze zelfs van het feit, dat bijna een derde van de kiezers net zoals zij, roomskatholiek is. TN In de Albany-gevangenis op het eiland Wight is [Patrick Hill al 31 dagen in hongerstaking. Hill is opge- in het ziekenhuis van de gevangenis en zijn toestand is, [de omstandigheden, „bevredigend", aldus een woord- r van de Engelse regering. jarige Hill zit een levenslange celstraf uit wegens mede- Jheid aan een bomaanslag op twee pubs in Birmingham Daarbij vielen 21 doden en 120 gewonden. Sinn Fein, de i vleugel van de IRA, liet gisteren weten dat Hill zijn ictie is begonnen, nadat de Britse autoriteiten zijn ver- >or heropening van de rechtzaak hadden afgewezen. Eer- iaar hielden IRA-leden in de Maze-gevangenis een lang- tëongerstaking, waaraan tien leden zijn gestorven, de hongerstaking van Hill doorgaat, maken protestanten ■d-Ierland zich op om hardere acties tegen de IRA te on- hen. De Britse regering zal echter niet toestaan dat parti- legertjes zich belasten met taken Van ordetroepen in [Ierland. Dit heeft de Britse mipister voor Noord-Ierland, j Prior, gisteren verklaard na het machtsvertoon van do- Paisley. Deze liet maandag op de protestdag tegen het bewind duixzenden leden van zijn „derde macht" in een t bij Belfast paraderen. Paisley zei te zullen streven naar wapende macht van 100.000 man ter verdediging van de anten tegen het Ierse Republikeinse Leger. Volgens Pais- trt Londen een te slap beleid ten aanzien van de IRA. ADVERTENTIE ikro Gids is klein-maar-kompleet en handig, 't Goedkoopste van 't land. Nu helemaal. Dan kies je toch voor de KRO en abonnement op Mikro Gids? Ook goed als kado! Regen en harde wind hebben gisteren niet alleen in Noordwest-Europa huisgehouden; In Azië wer den de Filippijnen weer eens getroffen door een orkaan. „Irma" zorgde daar voor een aantal do den en erg veel materiële schade. Huizen stortten In, wegen verzakten en in de Baai van Manilla werd het het schip MS Reyna Filipplna van zijn ankers losgeslagen. Windvlagen met een snelheid van meer dan 200 kilometer per uur dreven het schip zo'n vier kilometer buiten de baal (foto bo ven). Daar maakte de Reyna Filippina slagzij (foto onder), maar bleef drijven. Wat er met het schip gaat gebeuren is nog niet bekend. CARACAS Naar het voorbeeld van de proces? sen van Neurenberg moet een groot tribunaal wor den gehouden over de duizenden mensen in Mid den- en Zuid-Amerika, die jaarlijks spoorloos ver dwijnen. Een conferentie van verwanten van „ver dwenen personen", die momenteel in de Venezo laanse hoofdstad Caracas wordt gehouden, heeft daartoe opgeroepen. Volgens de geestelijke Juan Vives, een van de organisato ren van de conferentie, wor den in Latijns-Amerika mo menteel ongeveer 90.000 men sen vermist, van wie tussen de 40.000 en 50.000 in Guatemala. Al deze mannen, vrouwen én kinderen verdwenen zonder één spoor achter te laten. De autoriteiten van de betrokken landen zeggen vaak van niets te weten. De beschuldigingen worden echter geregeld door onderzoeken van organisaties als Amnesty International, het Rode Kruis en de Verenigde Naties bevestigd. De conferentie in Caracas wordt bijgewoond door ver wanten van vermisten uit Ar gentinië, Chili, Uruguay, Para guay, El Salvador, Guatemala, Mexico, Haïti en Brazilië. Nieuwe stakingsgolf treft Polen WARSCHAU In Polen is gisteren door studenten, boe ren en arbeiders in de olie-in dustrie weer gestaakt. Ruim 500.000 studenten en le den van het onderwijzend per soneel aan universiteiten en hogescholen zijn gisteren een algemene staking begonnen. Zij eisen dat het parlement het wetsontwerp aanneemt, waar over in maart is onderhandeld. Het wetsontwerp voorziet in autonomie voor de hogere on derwijsinstellingen. Door boeren werd gisteren in drie delen van Polen gestaakt. Zij wilden de aandacht vesti gen op de groeiende economi sche problemen. De leider van de boerenafdeling van de vak bond Solidariteit heeft gezegd, dat zich in de komende winter wel eens een grote hongers nood zou kunnen voordoen. Ongeveer 1700 olie-arbeiders in Krosno in het zuidoosten van Polen legden gisteren voor onbepaalde duur hun werk neer. Zij willen hun eis kracht bij zetten dat hun fa briek wordt veranderd in een zichzelf besturende en winst- makende onderneming. inze correspondent Mare de Koninck) SSEL Sneller dan acht is in België be en aan de vorming een kabinet van ten-democraten en li- Nadat eerder e geruchten hadden :uleerd dat het zou om een Vlaamse n-democraat, be- koning Boudewijn n voorzitter Willy ereq (54) van de Vlaams-liberale PVV met een formatie-opdracht. De Clercq had gisteravond meteen al een onderhoud met de gezamelijke voorzitters van Vlaamse en Waalse christen- -democratische en liberale partijen, om hun bereidheid tot een „rooms-blauwe" rege ringscoalitie te onderzoeken. Vandaag zullen de besprekin gen worden voortgezet. Wiily De Clercq is mogelijk ook de toekomstige Belgische pre mier. Zelf noemde hij die con clusie echter „voorbarig". De PVV is de derde partij van het land. De Vlaamse christen-de mocraten van Leo Tindemans zouden in een centrum-rechts kabinet de grootste partij zijn. De aanwijzing van De Clercq tot formateur was een verras sing. Maandagavond nog had koning Boudewijn de Vlaamse ex-premier Wilfried Martens (CVP) gevraagd een regering te vormen, bij voorkeur een brede „nood-coalitie" van zo wel socialisten als christen-de mocraten en liberalen. Na overleg echter met zijn partij voorzitter Tindemans weiger de Martens de formatie-op dracht, omdat de CVP als ver liezer van de recente parle mentsverkiezingen geen ini tiatief tot een bepaalde regeer- formule wil nemen. De Clercq zei gisteren na zijn benoeming tot formateur dat blijkens publieke uitspraken van partijleiders een coalitie van katholieken en liberalen de enige reële mogelijkheid is om uit de politieke impasse te komen. De formateur doelde met name op de verklaring van de Vlaamse socialistenlei der Karei van Miert, dat de programma's van socialisten en liberalen in België onmoge lijk te verenigen zijn. De Clercq, die de afgelopen ja ren de Belgische oppositielei der is geweest tegen opeenvol gende rooms-rode regeringen, verklaarde dat de spoedige tot standkoming van een nieuw kabinet geboden is om met an ti-crisismaatregelen een drei gende ontbinding van het land te voorkomen. Hij noemde het „niet mijn eerste zorg" dat zijn beoogde coalitie geen meerder heid heeft in Wallonië, waar de socialisten de grootste partij zijn. „Ik vertrouw op voldoen de besef, overal in het land, van de ernst van de economi sche toestand en van wat er moet gebeuren om die het hoofd te bieden". Algemeen wordt verwacht dat een nationale centrum-rechtse regering vooral te kampen krijgt met de sterke linkse op positie in Wallonië, die boven dien steeds harder om Waalse zelfbeschikking roept. Leonid Brezjnev met CSU-voorman Strauss, één van de Westdultse politieke leiders die gisteren in kasteel Gym- nich hun opwachting maakten bij de Russische leider. wij hebben ons best gedaan die niet te benadrukken, maar in tegendeel getracht bruggen te slaan. Na een afloop van een onder houd met president Carstens had Brezjnev gezegd dat be paalde krachten in het Westen het conflict willen. Hij waar schuwde ook voor „onverant woordelijk geklets" over de mogelijkheid van een atoom oorlog. Nadat hij gisteren nog gesprekken had gevoerd met de voorzitters van de Duitse politieke partijen Genscher (FDP), Kohl (CDU). Strauss (SPD) en Brandt (SPD) is de Russische regeringsleider van morgen uit Bonn teruggekeerd naar Moskou. De Europese vredesbeweging is op geen enkele manier aan de orde geweest tijdens de be sprekingen in Bonn, zo ver klaarde Brezjnevs woordvoer der Samjatin nog. De Duitse woordvoerder Becker voegde daar lachend aan toe dat Hel mut Schmidt de beste verte genwoordiger van de vredes beweging in West-Europa is. BONN, PARIJS, WAS HINGTON Er zit ei genlijk niets nieuws in het jongste aanbod van Sovjet leider Brezjnev om het aantal SS-20 raketten te verminderen als „voor schot" op de Geneefse on derhandelingen over ont wapening. Dat is de ten eur van de reacties van de regeringen in Bonn, Pa rijs, en Washington. Het laatste voorstel van Brezj nev wijkt nauwelijks af van eerdere voorstellen van Brezjnev, zo zeggen zij. In Bonn gaf Brezjnev gistera vond een korte verklaring voor de pers waarin hij zei dat „wij evenals de Westduitse re gering overtuigd zijn van de wenselijkheid het gesprek op het hoogste niveau voort te zetten. Wij hebben natuurlijk verschillen van inzicht, maar (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON In Washington lijkt op dit moment nog slechts gedacht te worden in termen van voor en na de rede. Met die rede wordt bedoeld presidents Reagans toespraak van vorige week, toen hij het har nas aflegde en de fluwelen handschoenen aantrok. Hoewel Reagan allang weer gewikkeld is in hevige binnenlandse twisten over de begroting van 1982, staat Reagans voorstel om Europa te bevrijden van atoom wapens voor de middellange afstand hier nog steeds in het middelpunt van de politieke discussies. De reacties zijn hier en daar sceptisch, maar meestal uitermate jubelend en vrijwel unaniem wordt geconcludeerd, dat Reagan na alle gespierde taal eindelijk de juiste snaar heeft weten te be roeren. Erkend wordt ook, dat de zware Europese druk van doorslaggevende betekenis is geweest voor Reagans ommezwaai. De vredesmars, die afgelopen zaterdag plaats vond in Amster dam viel in de periode „na de rede", en kreeg daarom betrekke lijk geringe aandacht in de Amerikaanse media. De massale pro testen in Bonn, Rome, Parijs en Londen eerder deze maand kre gen die wel, want deze demonstraties werden door de Ameri kaanse media beschouwd als een felle Europese aanval op de Amerikaanse buitenlandse politiek, die inmiddels in ieder geval verbaal belangrijk in Europese richting lijkt te zijn bijgesteld. Het Witte Huis lijkt voornemens niéuwe verwikkelingen zoveel mogelijk te willen vermijden, totdat de onderhandelingen met de Sovjet-Unie, die op 30 november in Genève beginnen, goed en wel op gang zijn. Officieel commentaar zal de komende we ken slechts node worden verstrekt. Een tegenvoorstel, dat Brezj nev gisteren in West Duitsland afvuurde, (een reductie van het Russische arsenaal tegenover het niet ontwikkelen van de nieu we Amerikaanse raketten) ontlokte gisteren aanvankelijk geen enkel officieel Amerikaans commentaar. Later gaf men te ken nen dat het aanbod van Brezjnev weliswaar niets nieuws is en dat het een nieuwe versie is van een oud voorstel voor een mo ratorium ('bevriezing van het aantal Russische wapens), maar het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken toonde ?ich vanmorgen optimistisch: eindelijk beginnen de Russen de voor delen van werkelijke wapenbeperkingen in te zien. De kans op snelle resultaten bij het aanstaande wapenoverleg in Geneve wordt overigens nog altijd klein geacht. Waarnemers menen echter, dat Reagan zo ingenomen is met de positieve reacties op zijn toespraak, dat hij niet snel de nu ingeslagen weg van wapenbeheersing zou willen verlaten. Dat neemt niet weg, dat Reagans voorstel nieuw te ontwikkelen Amerikaanse raket ten in te ruilen voor de reeds bestaande Russische middellange afstandsraketten, weliswaar simpel klinkt, maar in de uitvoe ring uiterst ingewikkeld zal blijken te zijn. De Verenigde Staten menen dat dè Russen een voordeel hebben van zes tegen een, volgens de Russen is er op dit moment al globaal sprake van een gelijke vuurkracht. De cijfers liggen zover uit elkaar, dat simpele voorstellen vooraf nog slechts de functie hebben van openingszetten. Het heeft even geduurd, maar Reagan lijkt ervan overtuigd geraakt hoe veel waarde in West Europa aan besprekingen over atoomwa penbeperking wordt gehecht. Overigens is ook het Amerikaanse protest tegen de wapenwedloop de laatste maanden sterk ge groeid. Dat komt met name uit de katholieke kerk. De Ameri kaanse bisschoppen-conferentie besloot zich de komende tijd sterk te maken op drie gebieden: de strijd tegen abortus; hulp aan de slachtoffers van de Reagan-bezuinigingen en een categorische afwijzing van alle atoomwapens.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11