CcidocSoimuit ABN Kapitaalmarkt-spaarrekening 12,47%. ABN Bank Is waakzaamheid verslapt i jpt peuter bleekwaterfles ïvestering hii Shell Pernis onzeker Chinese twijfels aan vredesbeweging in West-Europa ^TERE SLUITINGEN KUNNEN RAMP VOORKOMEN Deelneming vredesmacht Sinaï geen wijziging beleid Weg naar tweezijdige ontwapening vervolgen „Nitraatgehalte in bladgroenten halveren" ËSENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 24 NOVEMBER 1981 PAGINA 9 gedeelde VA plaats IAMT1 £ry?AD In de tweede lijstwen de zeilrace om de ?nlnyaren het Nieuwzee- :ht „Ceramco" en de 1 ose boot „Flyer" vrij- an zij op de finish- uckland in Nieuw- if. Het schip van de lander Blake heeft lededelingen van de lanse zeezeilersbond,. jeel op het jacht van ran Rietschoten, de 'an de vorige editie de race. PEKING De politieke leiders van China hebben giste ren opnieuw hun bedenkingen geuit tegen de vredesbewe ging in West-Europa. Het Volksdagblad citeerde kritische opmerkingen over de vredesbewegingen uit een recente rede van de Duitse CDU-voorzitter Helmut Kohl. Kohl had, volgens het Volksdagblad, verklaard dat Moskou de vredesbeweging niet zal uitleggen als een verlangen naar vrede, maar als een teken van zwakte en verlamming van het Westen. De Chinese massamedia hebben de afge lopen weken herhaaldelijk kritische opmerkingen over de vredesbeweging geciteerd. De nieuwe publicatie is naar aanleiding van het ^Russische bezoek aan Bonn. Gardeniers: Privacy patiënt beschermen DEN HAAG Minister Gardeniers van volksgezondheid en milieuhygiëne is van mening dat de privacy van psy chiatrische patiënten beter moet wor den beschermd bij het maken van vi deo-opnamen ten behoeve van onder wijsdoeleinden. Zij zei dit gisteren in antwoord op schriftelijke vragen. Alle psychiatrische instellingen zullen een brief krijgen waarin wordt be paald dat patiënten van wie video-op namen zijn gemaakt, bij hun vertrek uit het ziekenhuis toestemming moeten geven voor het gebruik ervan. Zijn zij het er niet mee eens, dan moeten de op namen worden vernietigd. Minder extra banen in gezondheidszorg DEN HAAG Volgend jaar zullen er geen negenduizend arbeidsplaatsen bijko men in de gezondheidszorg, maar slechts zesduizend. Dit is het gevolg van de bezui niging van 385 miljoen gulden in de ge zondheidszorg, waarbij 140 miljoen gulden moet worden bespaard op het aannemen van nieuw personeel. Een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft dit gisteravond desgevraagd bevestigd. De besnoeiing van de drieduizend banen gaat vooral ten koste van de werkgelegen heid in de ziekenhuizen. Het om de banen van 700 specialisten en fysiotherapeuten en 2300 vrpleegkundigen, paramedici en adminstratieve krachten. 3T Zaterdag- Ma doet bood- en pa schrobt ,?t. Het zoontje van llf gaat kruipt de woonkamer, "«•foon gaat. Vader j gesprek en zoon- s-.fc de gang in. Ver- "kich naar de WC Je fles met het rei-* liddel staan. Irnaar, voelt eraan nt een slokje. en dergelijke onge- landen er in ons land zo'n drieduizend het ziekenhuis. van hen bekopen ^ent met hun leven, iuden er afschuwelijk h hun slokdarm aan pg eens drieduizend iolyklinisch door hun worden behandeld, te willen stellen dat êén van de ergste be- »n van de Nederland sgezondheid is ge- peent het Veiligheids in Amsterdam dat I tekortschiet in het en van vergiftigingen ren. Onder auspiciën Centrale Commissie iiligheid heeft het in- iflaarom vandaag in -pen congres georgani- i«er de mogelijkheden ntie. richt de aandacht zich luitend, maar wel in nder op peuters. Hun in de circa tiendui- per jaar dat een fen nul en de veertien ongeval vergif- it, beloopt de zeventig gierigheid kinderen van één en lopen een groot risi- de psycholoog drs. W. Rogmans, verbonden aan het Veiligheidsinstituut en een van de sprekers' op het con gres. „Ze zijn zo glad als aal, kruipen voor je het in de gaten hebt van de ene kant van het huis naar de andere, en heb ben een haast onverzadigbare nieuwsgierigheid. Daarbij is hun vermogen om te onder scheiden wat je wel en wat je niet kunt eten uiterst beperkt. Kinderen van drie zijn daartoe over het algemeen al veel be ter in staat. Bij drie-jarigen doen zich al aanmerkelijk minder ongelukken voor". Huishoudelijke (reinigings- )middelen zoals afvoer- en toi letreiniger, bleekwater en ma chine- vaatwasmiddelen zijn samen met hobby-produkten (bijvoorbeeld lijm, fotografi sche baden) verantwoordelijk voor ruim veertig procent van de vergiftigingen bij kinderen. In bijna veertig procent van de gevallen zijn geneesmidde len de oorzaak. Vooral valium, librium en soortgelijke kalme rende middelen komen vaak terecht in de handen en ver volgens de maag van kleine kinderen. Maar ook pillen met de vitamines AD - in kleine hoeveelheden goed voor de ge zondheid - worden regelmatig in schadelijk grote aantallen door peuters opgesnoept. Bla deren van giftige sierplanten vormen een andere bron van gevaar. Vergif tigingsge vallen als gevolg van de consumptie van cosmetica komen even eens regelmatig voor. Onzorgvuldigheid Biedt ongeïnterresseerdheid van de ouder een verklaring voor het ontstaan van een situ atie waarin Jantje de fles met bleekwater aan de mond kan zetten? Of een minder grote betrokkenheid van de ouder bij het kind? „Nee", weet psy choloog Rogmans, „daar zit het hem niet ini^, In Utrecht heeft het Veiligheidsinstituut on langs een onderzoek ingesteld naar de achtergronden van de ouders van kinderen die een vergiftigingsongeval was over komen. Daaruit is gebleken dat deze ouders even voorzich tig of onvoorzichtig omgingen met giftige stoffen als andere vaders en moeders. Ook zijn geen verschillen aan het licht gekomen in opvoedingsgedrag of ouder-kind-relatie. Inko men en opleiding bleken evenmin een rol te spelen. Wel is vast komen te staan dat ouders van wie een kind ver giftigd was geraakt, vaker on der spanningen gebukt gingen. Vergeleken met andere ouder paren hadden ze vaker te kampen met financiële proble men, huwelijksmoeilijkheden, werkloosheid enzovoort. Maar veel houvast voorbeen verkla ring hebben de onderzoekers hierin niet kunnen vinden. „Een veel belangrijker gege ven waarop we zijn gestuit", aldus Drs. Rogmans, „heeft te maken met de Situatie waarin het ongeluk gebeurt. Bij meer dan de helft van alle vergifti gingen bleken er onverwachte gebeurtenissen aan vooraf te zijn gegaan of was er sprake van een ongewone situatie. Wat ons bijvoorbeeld erg op viel, is dat tien procent van de vergiftigingen gebeuren als de kinderen bij opa en oma zijn. Ook wanneer er veel zieken in huis zijn of wanneer het gezin bezig is met een verhuizing, doen zich relatief veel onge lukken voor. De telefoon die plotseling gaat of bezoek dat onaangekondigd voor de deur staat leiden eveneens veelvul dig tot een situatie waarin het kind opeens met de ammo- niakfles wordt aangetroffen. Als je deze uitkomst nu combi neert met het gegeven dat ou ders in een stress-situatie va ker met vergiftigingen te ma ken krijgen, mag je natuurlijk wel concluderen dat de laat- sten een groter risico lopen om in een situatie die buiten de Kind-Veilig Eerdere onderzoekingen had den al aan het licht gebracht dat bij driekwart van de onge lukken de potjes, doosjes en flesjes waarin de giftigé goed- i'es waren opgeborgen, door de cinderen zelf waren openge maakt. In de VS zijn op grond hiervan al een kleine tien jaar geleden wetten van kracht ge worden die dwingend voor schrijven dat giftige stoffen die in het huishouden worden gebruikt voorzien moeten zijn van zogenaamde kind-veilige sluitingen. Dat wil zeggen slui tingen die volwassenen wel, maar kinderen niet kunnen openkrijgen. Het principe daarvan is dat er twee hande lingen tegelijkertijd moeten worden verricht om een ver pakking te openen. De dop van een fles moet bijvoorbeeld worden gedraaid, maar tegelij kertijd ingedrukt. Zes jaar na dat deze wet van kracht was geworden voor pijnstillers, was het aantal aspirine-vergiftigin gen met vijftig procent afgeno men. In Nederland wordt mo menteel ook druk gewerkt aan de wetgeving rond kind-vrien delijke sluitingen. Per 1 janua ri aanstaande treedt de eerste wet in werking, die een voor kinderen veilige sluiting voor schrijft voor chemische toile treinigers, stoffen die bij uit stek gemeen zijn. Drs. Rog mans verwacht dat over een jaar of, vier alle giftige huis- houdmiddelen van een derge lijke sluiting voorzien moeten zijn. „Maar met een veiliger verpakking alleen, zijn we er natuurlijk niet", onderstreept hij. „Als je bezig bent met het toilet, de telefoon gaat en je doet de kind-veilige dop niet op de fles, dan ben je nog niets verder. We willen de voorlich ting over de gevaren dan ook opvoeren en ons daarbij spé- Een voorbeeld van èen kinderveilige sluiting is deze dop, die eerst naar beneden moet worden gedrukt voor dat hij kan worden opengedraaid. Op 1 januari wordt een dergelijke sluiting verplicht gesteld voor verpakkin gen van zogenaamde „chemische toiletreinigers". De dop Is ook geschikt voor geneesmiddelen, schoon maakmiddelen en technische middelen, zoals soldeer- vloelstoffen. Niet braken En als er ondanks alles nu toch een ongeluk gebeurt? Rogmans: „Onmiddellijk de dokter bellen, hem vertellen wat voor spul je kind precies heeft binnengekregen en zijn advies opvolgen. Besluit nooit op eigen houtje om- het kind te laten braken. Doe je dat wel, dan passeert het gif voor de tweede keer de slokdarm. Als het om een sterk geconcen treerd bleekmiddel gaat of om een toiletreiniger, wordt die slokdarm door.het braken nog eens extra beschadigd. Laat het kind ook geen melk drin ken want dat bevordert de op name van giftige stoffen in het bloed. Bel voor alles de dokter en doe wat hij zegt". WILLEM SCHEER 1ISTËR GEEFT TOE: [ze parlementaire redactie) G De door Shell aangekondigde investe- de raffinaderij in Pernis, ter grootte van vier gulden, is nog niet definitief. Dit heeft minister Jr (Economische Zaken) toegegeven in antwoor- schriftelijke vragen van het kamerlid Van der YdA) over de toekomst van de olieraffinaderijen •pa. De investering van vier miljard gulden is KUtaen in het lijstje van investeringen dat Shell ....rlouw's voorgapger Van Aardenne beloofde in or de behoud van de opbrengsten uit verkopen LAffdgas uit de bel van Slochteren. Het is de eerste ft de minister toegeeft dat een investering van ge nog niet zeker is. LAlf fn week heeft premier Van Agt in de Kamer, in ant- T> vragen over de investeringen van Shell en Esso, ge-' f beide ondernemingen hun beloofde investeringen EN arde van veertien miljard gulden voor 1985 zullen icentelijk liet een woordvoerder van Shell in deze krant at de investering in Pernis voor 1990 zou afkomen in ERpn de afgesproken datum van 1985. geeft in zijn antwoorden aan Van der Hek verder aan zal investeren in een zogenaamde flexieoker, een instal- uit stookolie benzine en gasolie maakt.-Dit is in tegen- Jöet recente uitlatingen van een woordvoerder van Esso krant die stelde dat Esso deze investering (ter waarde Aniljard gulden) wordt heroverwogen omdat de zaak te wdt. Begin 1982 zou Esso een besluit over de investering hs laat Terlouw weten dat er nog meer ingrijpende be ien aanzien van de Nederlandse raffinderijen op komst gens de bestaande overcapaciteit in Europa en de veran- I vraag in produkten. Terlouw weigert Van, der Hek dan te geven hoe het huidige investeringsprogramma van 12j Esso in ons land er uit ziet in vergelijking met de lijstjes J maatschappijen bij Van Aardenne indienden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De deel neming aan de Internatio nale Vredesmacht (MNF) in de Sinaï brengt geen wijziging in het „alge meen bekende" beleid van Nederland met be trekking tot het Midden- Gosten. Dit staat in een verklaring, die het minis terie van Buitenlandse Za ken gisteren heeft uitge geven. Het beleid van ons land gaat uit van zowel „garanties voor de veiligheid van de staat Is raël" alswel „rechtvaardigheid voor het Palestijnse volk en zijn recht op zelfbeschikking". Het beleid houdt verder in dat de PLO betrokken moet wor den in het proces dat leidt tot een alomvattende vrede, aldus de verklaring. Afgelopen zondag werd be kend dat vier landen van de Europese Gemeenschap, te weten Nederland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië, troepen zouden leveren voor de vredesmacht, die volgend jaar eind april in de Sinaï wordt gelegerd. Deze troepen macht neemt dan, zoals over eengekomen in de akkoorden OOG VOOR BELANGEN PLO van Camp David, de plaats in van het Israëlische leger. De deelneming van de vier EG- landen, op verzoek van de Verenigde Staten, Egypte en Israël, was mogelijk nadat de tien Landen van de EG na we ken praten overeenstemming hadden bereikt over een geza menlijke verklaring. De nu geformuleeerde tekst, die uit één zin bestaat, pro beert recht te doen aan zowel de belangen van Israël als aan die van de Palestijnen. Er wordt dan ook, net als in het Nederlandse communiqué, uit drukkelijk over beide aspecten gesproken. De Gemeenschap spreekt zich uit voor een „alle somvattende vredesregeling op basis van wederzijdse aanvaar-1 dihg van het recht op bestaan en op veiligheid van alle sta ten in de regio en van de noodzaak voor het Palestijnse volk om zijn recht op zelfbe schikking volledig uit te oefe nen". In de akkoorden van Camp David is slechts een be perkte autonomie voorzien voor de Palestijnen. Inmiddels hebben zowel Israël als de Arabische landen afwij zend gereageerd op het voor nemen van de EG-landen. Een Israëlische woordvoerder deel de mee dat zijn regering zich het recht voorbehoudt haar veto uit te spreken over de deelneming van de vier lan den aan de vredesmacht. Is raël wil liever geen soldaten uit staten, die niet uitsluitend „Camp David" zien als de eni ge basis voor een oplossing van het conflict in het Mid den-Oosten. De secretaris-ge neraal van de Arabische Liga heeft al laten weten dat de EG door zijn deelname aan dë vre desmacht zijn kans zou kun nen verspelen op het leveren van een bijdrage aan de vrede in het gebied. Ook Syrië heeft gewaarschuwd voor verslech tering van de betrekkingen. Nederland wil ten hoogste honderd man beschikbaar stel len voor de MNF, die uit zo'n 2500 man zou moeten bestaan. De Verenigde Staten, die zelf 1200 man leveren, zouden ook graag zien dat Nederland voor een transporteenheid zorgt, maar daarover is nog niet be slist. De vakbond van dienst plichtige soldaten, de VVDM, meent dat liet Nederlandse contingent, alleen uit vrijwilli gers mag bestaan en niet, zoals in het geval van Zuid-Liba- non, uit dienstplichtigen, die tegen hun zin worden ge stuurd. Naast de VS en de vier Euro pese landen zullen ook Colum bia, Uruguay, Noorwegen, Fiji en Australië troepen leveren. Nu de grote anti-kernwapendemonstratie in Amsterdam al weer enige dagen achter ons ligt, is er gelegenheid voor een wat meer bezonken oordeel. Dat valt niet optimistisch uit: de kans dat door de emoties en opwinding rond de demonstratie politici in ons land zich het hoofd op hol laten brengen is niet denkbeeldig. De manifestatie was indrukwekkend, omdat in alle rust massaal duidelijk is gemaakt dat onder het volk van Neder land grote angst leeft voor de kernwapenwedloop. Dat kan een nuttig effect hebben, zowel hier als in het buitenland. De vraag is wat de politici en de organisatoren van de manifes tatie met dit resultaat zullen doen. De politici dienen nu te tonen stevig in hun schoenen te staan en de weg te vervolgen, die zij vorige week in de Tweede Kamer zijn ingeslagen. Dat is de weg van de onder handelingen: door overleg moet een tweezijdige verminde ring worden bereikt van de kernwapens in de wereld, in West én Oost. Het zou een vergissing zijn ervan uit te gaan dat al die honderdduizenden in Amsterdam aanhangers zijn van de ra dicale plannen voor eenzijdige ontwapening. Voorstanders van die politieke lijn zullen dat in de komende weken onge twijfeld wél zo willen voorstellen, maar dat is dan bezijden de waarheid: de algemene motivatie voor „Amsterdam" be stond uit grote bezorgdheid en angst voor de kernwapens, óók de Russische. WEINIG hoopgevend was de eerste reactie van PvdA-voor zitter Max van den Berg zaterdagmiddag toen hij in een reactie zei, dat zijn partij een radicaler standpunt moet inne men tegenover de kernwapens, desnoods ten koste van een kabinetscrisis. In het belang van een effectieve Nederlandse rol bij de terugdringing van de kernwapens zullen we maar hopen, dat Van den Berg op dat momept nog wat verdoofd was door het boe-geroep dat de PvdA-spreker tijdens de de monstratie moest incasseren, maar dat hij de zaken inmiddels weer wat helderder ziet. De honderdduizenden die zaterdag op de been waren mogen slechts een extra stimulans vormen om ons land binnen de NAVO een effectieve rol te laten spe len om de kernwapens in Oost en West terug te dringen. DEN HAAG Het nitraatgehalte van bladgroenten zoals sla, andijvie en spinazie moet binnen vier jaar tot ongeveer de helft van het huidige gehalte terugge bracht worden. Dit is de inhoud van een voorstel van een commissie van het ministerie van volksgezondheid. De ambtenaren willen dit nitraatgehalte terugbrengen omdat is gebleken dat, onder meer bij verhitting, hieruit het giftige ni- triet kan ontstaan. In sommige gevallen kan het nitraatgehalte worden teruggebracht door minder kunstmest te gebruiken. Dit is afhankelijk van het gewas en de grondsoort. Volgens een woordvoerder van het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen wordt bij gedwongen halvering van het nitraat gehalte de verbouw van bladgroenten 's winters in kassen aan zienlijk bemoeilijkt. Bij winterteelt in kassen is door het ontbre ken van zonlicht de vorming van nitraat, een verbinding van stikstof en zuurstof, onvermijdelijk. ENKELE BUIEN DE BILT-KNMI - Een oceaan depressie trok de afgelopen nacht sterk in betekenis toene mend van de Britse Eilanden naar Zuid-Skandinavie. Aan de zuidzijde van deze depressie ontwikkelde zich een uitge breid stormveld. Ofschoon de zwaarste stormen juist ten noorden van ons land woed den, kwam ook Nederland binnen dit stormveld te liggen. De hoogste windsnelheden werden maandagavond in IJ- muiden gemeten. Tijdens een stoot werd daar 37 m sec of ongveer 133 kmèuur geregi streerd. Inmiddels stroomt nu aan de achterzijde van de stormdepressie koude en on stabiele lucht vanaf IJsland via de Britse Eilanden naar ons land. Hierin komen buien voor welke van hagel en natte sneeuw vergezeld kunnen gaan. Ook morgen duurt dit buiige weêrtype nog voort. De windsnelheden nemen de ko mende 24 uur geleidelijk ver der af. Morgen wordt in het binnenland een matige tot krachtige wind en aan de kust nu en dan een harde wind uit west tot noordwest verwacht (windkracht 4 tot 7). De tem peraturen dalen de komende nacht tot omstreeks 1 gr., mor genmiddag worden waarden van omstreeks 6 graden ver wacht. De verdere vooruit zichten wijzen op een aanhou dend wisselvallig weertype. Weersgesteldheid van gisteren temp temp dag De Bilt Deeten Eelde regenb. Den Helder regenb. Lh. R'dam regenb. Twente h.bew. Vlissingen zw.bew. Z-Limburg onbew. Aberdeen sneeuwb. Barcelona h.bew. Berlijn onbew. Frankfort onbew. Gendve regen Innsbruck zw.bew. K lagen furt mist Kopenhagen h.bew. e.bew. 15 3 2 it zw.bew. 21 onbew. 21 13 On Stockholm h.bew. Wenen zw.bew. Zürich reoen Casablanca 1st an boel Las Paknas onbew. 14 e tegoed direct opneembaar bij opname 3% opnamekosten t rentepercentage wordt maandelijks vastgesteld (nov. 12,27%) het rentepercentage is gekoppeld aan het rendement op een aantal staatsleningen, plus 0,50%. (december)

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9