egstgeest wacht derde ezuinigingsronde De Hollandse Tuyn begint gestalte te krijgen REGIOUOURINAAL REGIOUOURINAAL JIO> s. fschotense jewoners migen zich enheim: mille r Polen ï-voorzittérs Agrarische sector moet regeringsbeleid blijven beïnvloeden LEIDERDORPS COLLEGE BEREID TOT GARANTIES CDA-fractie Voorhout wijzigt ingrijpend ITS-erkenning VVV- Noord wijk idschendam overweegt aanstelling van sociaal-rechercheur Aankoop Jer oenhuis voorlopig uitgesteld LEIDSE COURANT DINSDAG 24 NOVEMBER 1981 PAGINA 7 GEEST De ge- Oegstgeest heeft 'elopen jaar reeds bezuinigingsrondes Je rug en sinds en igen kan men niet ntkomen aan een ronde. Berichten gang van zaken streekenergiebe- ijnland duiden er men een winstuit- over 1982 wel kan p. Oegstgeest re- ïchter in de begro- i een bedrag van )r 200.000 gulden. |rag is nu een „gat" pn, dat opgevuld i worden. ~V ifracties speelden tij- ilgemene beschouwin- de thans ontstane si- noemde het CDA ieer het doorlichten |idies aan particuliere |ies, die op het terrein Heentelijk welzijnsge- (kzaam zijn. De chris- |>craten vragen B. en Sjdens de behandeling van de begroting mede te wil len delen wat voor blijvende maatregelen men denkt te gaan treffen. „Wij zullen niet akkoord gaan met een maatre gel waardoor dit probleem voor ons uit wordt geschoven", aldus fractievoorzitter Van Hazel. Ook de liberalen in Oegstgeest verwachten suggesties van B. en W. Fractievoorzitter Rei- lingh: Wij willen uitdrukkelijk stellen dat wij van mening zijn dat het Energiebedrijf Rijn land zo'n beleid moet voeren, dat haar bedrijfsvoering slui tend is. Wij vinden het onjuist indien in de toekomst de ge meenten zouden moeten bij springen. Wij willen dat onze vertegenwoordigers in de Al gemene Raad hieromtrent een duidelijk standpunt innemen". De VVD-fractie vindt verder dat het een en ander geen ver dere verhoging van de oproe rend goedbelasting tot gevolg mag hebben. De fractievoorzitter van de PvdA, mevrouw Bosman, liet zich vrijwel in overeenkomsti ge zin uit over de extra te be zuinigen twee ton. D'66 kijkt ook met grote ogen aan tegen wat zij noemen „Het gat van '82" en stellen, bij monde van fractievoorzitter Wuisman voor onder meer op de zwem baden bezuinigingen door te voeren, de straatverlichting permanent op nachtsterkte in te schakelen, het schrappen van een kunstwerk in het raadhuis enz. B en W hebben inmiddels toegezegd tijdens de voortzetting van de begro tingsbehandeling, vandaag, met suggesties te komen be treffende een voortgezette be zuiniging. Algemene beschouwing Het kon haast niet anders of alle in Oegstgeest in de raad vertegenwoordigde partijen* keken ietwat somber naar de financiële toestand. Het CDA: „Wij zullen alle zeilen bij moe ten zetten om het gemeentelijk huishouden zo goed mogelijk te laten functioneren". De VVD pleit voor grote terug houdendheid ten aanzien van nieuwe projecten. De PvdA spreekt van „barre tijden" maar geeft ook enkele uit gangspunten aan om tot een goed bezuinigingsproces te ge raken. D'66 noemt de financië le positie van de gemeente voor het komende jaar „wei nig florissant" en de PPR ziet de recessie als gevolg van on gecontroleerde economische groei. Uiteraard kregen na dit alles het bestemmingsplan Haaswijk en de huisvesting binnen Oegstgeest veel aan dacht. Er blijkt in Oegstgeest grote behoefte te bestaan aan woonruimte voor één en twee persoonshuishoudens én jonge ren die studeren. In Haaswijk denkt men een studentenflat te kunnen bouwen, hetgeen in overleg met de Leidse Studen tenhuisvesting gerealiseerd kan worden. In zijn antwoord op de alge mene beschouwingen deelde burgemeester Scheenstra mee dat het college de raad zeer er kentelijk is voor de construc tieve benaderingen. „Uw be schouwingen waren kritisch, ludiek en evenwichtig. Je hebt meesters en bovenmeesters in de kritiek maar een schouder klopje doet goed. In verhou ding tot andere Europese lan den hebben wij het hier nog niet zo slecht. Ondanks dat wij de buikriem moeten aantrek ken...". Iiiiiiiiiiiimiimiiimiiiiiiiimiiiii ri CHOTEN De bewo- y/\ vijf flatgebouwen be- "^Ngteravond zich te gaan in om zo een greep te Dp de huur en de ser- ft en. De flats hebben jjjlilanciële beleggers en peerders. De bewoners Sv Gerbrandyflat namen jfcjrftrekkerswerk op zich ffi^Vn in een gesprek met jü{jj$erders Rijnland B.V. r;|i«!ako B.V. bereikt, dat [ii'ijïlat warmtemeters ge- !ji!|£rerden. Tot nu toe be- flat evenveel in de flikten, ongeacht het aan- bners en de ligging van Tweeeneenhalf jaar f daaraan vooraf ge- illeen de flats aan het iffensplantsoen hebben een warmtemeter, die paring oplevert, ipraat werd er over het iud van de gemeen- lijke tuinen. De bewo- n de flats betalen per 1.75 per maand voor ïrhoud. Uit het onder- jkt dat de flatbewoners Bten betalen voor het jedeelte gelegen tussen terwijl dit een speel- ji6 voor de hele wijk lofland. Zo zijn er deze wee speelavonden ge- erd door de gemeente. i speelavonden werd >men door de hele ord-Hofland. Tot ver van de flatbewoners kij daarna de rekening _jstuurd gekregen voor pappen voor dit open- Den. De flatcommissie g^dig contact opnemen i ^gemeente Voorschoten lojereiken, dat dit groen 'ereje kostenberekening o- groen wordt. i f NHEIM De actie tolen in Sassenheim Ljjoe, alle meegerekend, Ü$t dan 180.000 gulden icht. Aan baar geld >3.000 gulden verza- ,aan levensmiddelen jn bedrag van 125.000 I aan gebruikte kle- en bedrag van om- 130.000 gulden en aan jerking van het be- ;..-;iven (onder meer Jrt) ongeveer 20.000 oni Er komen nog steeds innen. De Sassenheimse Oranjevereniging is twee- nieuwe ere-voorzit- ters rijker. Gisteravond werden burgemeester Kret en aftredend voorzitter Van Biezen (rechts) benoemd. De eerste omdat men altijd van hem op aan kan en de tweede als dank voor jarenlange trouwe dienst. De heer Van Biezen is 25 jaar bestuurslid ge weest, waarvan de laatste zeven jaar als voorzitter. Hij wordt op gevolgd door de heer L.A. Colijn. LTB-VOORZITTER SCHOUTEN IN VOORHOUT: VOORHOUT J. Schouten, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Boeren en Tuin ders Bond hield gisteravond een inleiding over het rege ringsbeleid in verband met de agrarische sector in relatie tot de instandhouding van de kleine en middelgrote agrari sche bedrijven in de kring Duinstreek. Dit gebeurde op een kringver gadering van de Land- en Tuinbouwbond die gehouden werd in het Voorhoutse paro chiehuis. De heer Schouten achtte het terugdringen van de over heidsuitgaven, het verkleinen van het financieringstekort en géén stijging van de lasten druk van zeer groot belang voor de investeringen en daar door voor de werkgelegenheid. Alleen vond hij de middelen van de regering in strijd met de doelstellingen. „Daarom moeten wij proberen om dat beleid zoveel mogelijk te beïn vloeden: wij blijven doorgaan om nieuwe stenen aan te dra gen", aldus de heer Schouten. Een groot voorstander bleek hij van een andere belastin gregeling voor de zelfstandige ondernemer. De ondernemer moet bijvoorbeeld uit zijn in komen consumeren, maar ook investeren en ten derde nog eens reserveren. „Daarom hebben wij in het verleden al voorgesteld om alleen het ge deelte dat voor consumptie is bestemd te belasten en voor de andere gedeelten een laag ta rief te berekenen". De vermo gensbelasting achtte de spre ker eveneens een handicap voor de 'ondernemer. LEIDERDORP Het lijkt erop dat de onlangs opgerichte Stichting Cul tureel Centrum De Hol- landsche Tuyn op niet al te lange termijn het fel begeerde pand Hoofd straat 24 in Leiderdorp zal kunnen betrekken. Tijdens de begrotingsbe handeling is gebleken dat het Leiderdorpse college positief staat ten opziéhte de plannen van de Stich ting en bereid is er geld in te steken. In de raads vergadering van 7 de cember zal vermoedelijk al een uitgewerkt voor stel aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Wet houder A.H. Meerburg van Volkshuisvesting is bereid om het monumen tale pand alvast in ge bruik te geven aan de Stichting vóór de goed keuring van Gedeputeer de Staten. Dit om het te behoeden voor verder verval. Het cultureel centrum, zoals dat de Stichting voor ogen staat, zal zich niet beperken tot het pand Hoofdstraat 24, maar ook ook het aangren zende pand Bruggestraat 1 be slaan. Het is de bedoeling dat dit gebouw zal worden aange kocht door de Leiderdorpse kunstenaar Rien van der Nat, die het wil restaureren en in richten als woning, atelier en galerieruimte. In het pand be vond zich reeds een galerie De Hollandsche Tuyn, maar die is alweer geruime tijd ter ziele. Rien van der Nat is ook de geestelijke vader van de Stichting De Hollandsche Tuyn, die zijn naam dankt aan het feit'dat het Leider dorp uit de verre geschiedenis op de plaats van de bebou wing bij de brug over de Oude Rijn eeq Hollandsche Tuyn kende. De kunstenaar heeft een groep plaatsgenoten enthousiast weten te maken voor het behoud van de oude gemeenteschuur, Hoofdstraat 24 als cultureel centrum. Het is de bedoeling om hier op de begane grond en atelier, een Oudheidkamer en een centra le ruimte in te richten die ge schikt is voor allerlei klein schalige culturele evenemen ten. Op de eerste verdieping zouden dan nog drie ateliers en een cursusruimte moeten komen. De initiatiefnemers hebben een groot aantal plannen met het culturele centrum. De Hollandsche Tuyn zou ruimte moeten bieden aan een vrije academie met cursussen schil deren, tekenen, aquarelleren en ruimtelijk vormen, er zou plaats moeten zijn voor klein schalige muzikale evenemen ten, filmavonden, literaire bij eenkomsten, exposities, moge lijkheden voor kind en be jaarde, een ontmoetingsplaats voor cultureel ingestelde Lei derdorpers en een gastvrije ruimte voor activiteiten van vrijwillige hulpverlening. Ook de prille Leiderdorpse Kunstkring zou hier onder dak moeten vinden. Met de verwezenlijking van het cultureel centrum is aar dig wat geld gemoeid. De Stichting ziet mogelijkheden als het gemeentebestuur be reid is het pand Hoofdstraat 24 voor een symbolische gul den over te dragen, maar mo menteel wordt ook een uitgif te in erfpacht overwogen. Een eenvoudige restauratie zal toch nog meer dan 200.000 gulden gaan kosten. De jaar lijkse inkomsten van de Stich ting zullen bestaan uit huur opbrengsten van ateliers, cur susgelden, bijdragen uit vaste evenementen, verhuur van les- en vergaderruimte en do naties. Het Leiderdorpse col lege kan putten uit een paar bronnen, waaronder gelden die nog resteren van de ver koop van boeken bij de vie ring van het 1200-jarig be staan van Leiderdorp. De be steding daarvan past goed ih het streven van de Stichting om een Oudheidkamer in te richten. Het monumentale onderkomen van De Hollandse Tuyn aan de Leiderdorpse Hoofd straat. VOORHOUT Het komend voorjaar zal de CDA-fractie in de Voorhoutse gemeenteraad ingrijpend gewijzigd zijn. Na de verkiezingen zullen fractie leider mr. G. Borst en raadslid mevr. C. van Dijk-Zonneveld wegens drukke werkzaamhe den hun raadslidmaatschap beëindigen. Ook wethouder en loco-burgemeester J. Huigsloot wil na ruim twintig jaar de ge meenteraad verlaten. Een en ander werd gistera vond bekend gemaakt tijdens de jaarlijkse algemene leden vergadering van het CDA-ver- band Voorhout in de recreatie zaal van Huize Agnes. Als nieuwe kandidaten voor de komende verkièzingen hebben zich beschikbaar gesteld de heer E.v.d.Laar en de heer K. van Velzen. NOORDWIJK Het VV V-kantoor aan De Grent heeft van de Ne derlandse Vereniging voor Revalidatie de toe kenning gekregen van het Internationaal Toeganke lijkheids Symbool voor gehandicapten (ITS). Het kantoor kreeg dit na de ingrijpende verbouwing in het afgelopen voorjaar. Tot nu toe beschikt slechts een viertal kleine VV V-kantoren in Nederland over deze ITS- erkenning. Het is de bedoeling van de VVV-Noordwijk om bij andere, grotere VV V-kantoren erop aan te dringen het voor beeld van de badplaats te vol gen. Het enige horecabedrijf in Noordwijk, dat het ITS-sym- bool (een gestyleerde rolstoel) voert, is hotel Noordzee. Ook het Leeuwenhorst Congres Center in Noordwijkerhout is ingericht voor rolstoelgebrui kers. ™(CHENDAM uder J. M. Kranen- 'an sociale zaken in hendam heeft de jnomen aanstelling ien sociaal-recher- Voor de controle op pciale uitkeringen kef dringende nood- genoemd. emeenteraad werd gis- 1 i bij de behandeling e gemeentebegroting 182 met enige huiver over de aanstelling van deze (part-time) functionaris ge sproken. Gewaarschuwd werd voor het vermijden van „hek senjacht". De heer J. J. Roo- vers (PvdA) zei niet tegen eni ge controle te zijn maar wilde het werk binnen de verant woordelijkheid van de dienst houden. Verder zei hij te heb ben gehoord dat het werk sa men met Rijswijk en Voorburg zou worden verricht. De wet houder zei dat voor de contro le personen nodig zijn die meer bevoegdheid hebben dan ambtenaren van de dienst so ciale zaken. In antwoord op een andere vraag van dit raadslid over „zinvolle bezig heden" voor werklozen, zei de wethouder dat men daarvoor een beroep kan doen op de Haagse Federatie van Culture le Organen (Hafco). Folders over de aktiviteiten van de Hafco liggen op het Leid- schendamse raadhuis. De woordvoerder van de Leid- schendamse CDA in de ge meenteraad, de heer J. C. van Erp, heeft gisteravond bij de begrotingsbehandeling voor de uiterste soberheid gepleit bij de inrichting van nieuwe woonwijken. Minder kostbare bruggen en bijvoorbeeld min der waterpartijen zijn nodig omdat, aldus Van Erp, „aan soberheid niet valt te ontsnap pen". Het CDA zal verder niet schromen de gemeentelijke re serves aan te spreken voor woningbouw die in de toe komst voornamelijk zal be staan uit woningwetwoningen. Het bouwen van vrije-sector- woningen om de exploitatie van een woonwijk rond te kij- gen behoort volgens het raads lid „tot de voltooid-verleden tijd". De CDA-fractie vroeg verder het onlangs aangelegde par keerterrein voor vrachtwa gens in Stompwijk te wijzigen in een bedrijventerrein. Van Erp vroeg vervolgens naar de plannen voor de Middenweg, eveneens met betrekking tot de mogelijkheid van vestiging van bedrijven. VVD-fractie- voorzitter mevrouw J. A. van Nievelt-Volmuller ondervond nogal wat tegenstand met het voorstel te onderzoeken of de Dorpsraad Stompwijk niet be ter kon worden omgezet in een buurtvereniging. De (Stompwijkse) mevr. K. P. Bregman-Lugtigheid (CDA) vond dit een aangelegenheid die de Stompwijkers zelf moe ten uitmaken. Volgens me vrouw Van Nievelt zou een buurt- of wijkvereniging met subsidie beter kunnen functio neren bij inspraak in de ge meenteraad en bij het vc van voorkomende akties. VlOS-prijzen Onlangs heeft de Zoeterwoudse drumband VIOS een fancy-fair gehouden in 't Centrum. Een van de activi teiten daarbij was een loterij waarvan de trekking plaatsvond aan het slot van het jaarlijkse fancy-fair evenement. Hoewel de meeste prijzen inmiddels zijn afgehaald blijken bij bestuurslid W. K. van Boheemen toch nog enkele waardevolle artikelen te liggen waar van de „eerlijke winnaar" zich nog moet melden. Het gaat onder meer om een prachtige skelter die als derde prijs is gevallen op lotnummer 495 blauw. De bezitter van het lotnummer 445 rood mag zich. eigenaar noemen van een step, maar moet het vervoermiddel wel even afhalen bij de heer van Boheemen aan de Verlaatweg 1 in Zoeterwoude. Andere prijzen die nog in de „wacht kamer" staan: kruidenrek, lot 119 groenbarbecue, 239 blauw; glazen Arcopal schaal, lot 95 rood; en tenslotte drie zeer mooie planten op de nummers 274 rood, 45 groen en 110 groen. Kaartavond ROAC ,79 Rijpweteringse en Oude Adese seniorleden en donateurs van de voetbalvereniging ROAC '79 kunnen woensdag weer terecht in het clubgebouw voor een spelletje klaver jassen. Het kaartgebeuren, waar nog al wat prijzen te ver dienen zijn, begint om 20.30 uur. Open Zeehospitium Het Zeehospitium in Katwijk houdt woensdag open huis. In het kader van het Jaar van de Gehandicapten wordt iedereen uitgenodigd eens een kijkje te komen nemen in deze woonvorm voor lichamelijk gehandi capten. Om een beter begrip voor de problemen van li chamelijk gehandicapten te kweken, kan iedereen eens rondneuzen en de dagelijkse gang van zaken in een dergelijk tehuis bekijken. Voor nadere informatie over de Open Dag kan men contact opnemen met de heer H. van Asten, telefoon: 01718-16941. Energiegroep i.o. In Alkemade en omgeving is het initiatief genomen tot de oprichting van een energiegroep. Deze wil zich onder des kundige leiding gaan verdiepen in de energieproblematiek en tevens de nodige activiteiten gaan ondernemen. Ieder een die interesse heeft voor de energiegroep wordt ver zocht voor 1 december te bellen naar, of te schrijven aan, een van de volgende mensen: Benno van der Meer, Leeu werikhof 26, Roelofarendsveen (01713-2607) en Jacinta Zwartelé, Elzenstraat 1, Roelofarendsveen (01713-2661). Geïnteresseerden zullen door bovenstaande personen in kennis worden gesteld van de eerste bijeenkomst van de energiegroep. Fotowedstrijd In het kader van het vijftig jarig bestaan van de Vere niging Veilig Verkeer organiseert de afdeling Lisse een fotowedstrijd voor jong en oud. Het gaat bij het maken van foto's hiervoor vooral om het verkeersin- zicht, het uitbeelden van veilig verkeer. Alle afmetin gen (kleur of zwart-wit) zijn toegestaan. De deelne mers worden in drie categoriën ingedeeld: van 12 tot 15 jaar, van 15 tot 20 jaar en 20 jaar en ouder. Voor het maken van de foto's heeft men nog tijd genoeg. Uiter lijk 30 april 1982 moeten de foto's worden ingeleverd bij J. van Marsbergen aan de Kanaalstraat 160 of C. de Vries aan de Fazantstraat 17. Alle ingestuurde foto's blijven eigendom van de gemeente Lisse en zullen 4 en 5 juni 1982 worden geëxposeerd in de Hobaho-hallen. Nachtegaal Burgemeester Gerrits zal vrijdagmiddag hei nieuwe Party en Congrescentrum 'De Nachtegaal' aan de Heerweg 10 in Lisse openen. De officiële handeling wordt om half drie verwacht, waarna er nog de gelegenheid is voor een gezel lig uurtje. Soefi-tempel Leden van het Residentie Orkest geven vrijdag 27 no vember een concert in de Katwijkse Soefi-tempel. Ge speeld wordt werk van L. van Beethoven, Debussy, Marteau en Jongen. Het concert begint om kwart over acht. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O in Leiden, bij het Katwijkse Tripodia en bij het VVV-kantoor. Katwijkers molesteerden voorbijgangers NOORDWIJK De Noordwijkse recherche heeft gisteren een drietal Katwijkers aangehouden, die er van verdacht werden op de Herenweg nabij „De Krom" een inwoner van Wassenaar ern stig te hebben mishandeld. De jongelui, allen 17 jaar oud, vielen eerst een Leidse student aan. Zij trokken hem van de fiets en probeerden hem van z'n geld te beroven. Dat bekwam hen slecht, want de student wist. naast de kennis van zijn vakgebied, ook nog het een en ander van judo en sloeg de knapen uit de buurbadplaats prompt een greppel in. Deze haalden even later hun gram op de man uit. Wassenaar, die door hen op ergerlijke wijze werd toegetakeld. Dankzij de nauwkeurige beschrijving van z'n belagers door de student, kon de recherche na veel speurwerk de identiteit van de jeugdige straatterroristen vaststellen. Bij hun verhoor legden zij een bekentenis af. Drankgebruik zou hen tot de wandaden hebben gebracht. WASSENAAR Het overleg tussen de gemeente Was senaar en het parochiebestuur St. Willibrordus over de aankoop van het „Jeroenhuis" door de gemeente is, voorlopig, vastgelopen. Het parochiebestuur ging niet akkoord met het laatste bod van de gemeente. Wethou der H. Dijkstal maakte dit gisteravond bekend tijdens de vergadering van de commissie onderwijs, cultuur en recreatie. De gemeente zond op 27 oktober een brief aan het bestuur van de Wassenaarse parochie. Hierin stond dat de gemeente akkoord ging met de aankoop van het Jeroenhuis onder bepaalde voor waarden. Het parochiebestuur wenste echter niet op de voorstel len in te gaan. Hierop besloot de gemeente om het overleg tijdelijk te bevriezen. Wethouder Dijkstal gaf drie redenen voor deze koele houding: het te betalen bedrag is te hoog voor de gemeente; het parochiebestuur wil minder grond verkopen dan de gemeente dacht; het recht van „overpad" wordt bij aan koop niet verkregen. De gemeente wilde het Jeroenhuis kopen om het in te richten als gebouw, waarin verschillende culturele activiteiten kunnen plaatsvinder, zoals toneelvoorstellingen en exposities.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7