Voordeel- driedaagse! plooirok Politie beraadt zich op ontruiming WUPO-panden J V erontreinigingshef f ing Hoogheemraadschap omhoog Dubbel belaste Merenwijkers voorlopig nog de 'Zwarte Piet' BURGERLIJKE /STAMP ONDUIDELIJKHEID OVER DURE LEEGSTAND tPuiihenetië vanTalthe LEIDSE COURANT DINSDAG 24 NOVEMBER 1981 PAGINA 3 LEIDEN „Vele Zwarte Pieten zijn vanavond doorgespeeld, ik heb al leen de Sinterklaas ge mist." Woorden uit de mond van een lid van het 'Merenwijkse actiecomité tegen dubbele belasting betaling'. Tekenend voor het magere resultaat van de gisteravond gehouden forumdiscussie over deze gevoelige kwestie rond de polderlasten en onroe- rendgoed-belasting. De discussie heeft hoege naamd niets opgeleverd, behalve dan een verloren avond voor de ongeveer honderdzeventig belang stellenden en het opstel len van een resolutie. En dan nog mogen de eisen, die in de resolutie worden gesteld, bij de geadres seerde reeds als bekend worden verondersteld... Het handelde gisteravond alle maal om de al oude kwestie in het stuk polder, dat Merenwijk heet. Een partje van de Me renwijk maakt officieel deel uit van het waterschap De Oude Veenen (de voormalige Broek- en Simontjespolder). De gemeente Leiden heeft een deel van de taken van het pol derbestuur overgenomen, toen met de bouw van de wijk werd begonnen. Met het be stuur van de toen nog Broek- en Simontjespolder werd afgesproken, dat het ge bied ontpolderd zou worden. De ontpoldering is echter niet doorgegaan. De polder kwam later onder bestuur van het waterschap te staan. De uit voerende taken bleven echter bij de gemeente liggen. Het be stuur van het waterschap acht te zich niet gebonden aan af spraken, die voor zijn tijd door het bestuur van de Broek- en Simontjespolder waren ge maakt. Zodoende betalen de bewoners van de Merenwijk zowel polderlasten (aan het waterschap, waaronder het ge bied officieel ressorteert) als onroerendgoedbelasting (aan de gemeente). Een dubbele heffing dus. Een deel van de gedupeerde Merenwijkse be volking is het beu en weigert de polderlasten te betalen. Waar vele gesprekken en pro cedures gefaald hadden, moest een forumdiscussie gistera vond helpen oplossingen voor de problematiek aan te dra gen. In het forum zaten wet houder C. Waal, de heer De Bleij van het waterschap 'De Oude Veenen', de heer Spie- rings van de provincie, de heer de Graaff van de Unie van Waterschappen, de hoog leraar J. Wessel (discussielei der) en de heer Schouten, die een proefschrift heeft geschre ven over polders in relatie met stadsdelen. Het begin van de discussie bestond erin, dat de gemeente en het waterschap elkaar welwillend de schuld van de hele affaire gaven. De dubbel betalende bewoners van de Merenwijk vinden sim pelweg, dat de wijk ontpolderd moet worden en dat 'De Oude Veenen' geen polderlasten meer moet heffen. De woord voerder van 'De Oude Vee nen' daarentegen beweert, dat dat helemaal niet zo makkelijk kan. Zolang de Merenwijk tot het waterschap behoort, wordt de heffing verplicht opgelegd door hogere overheden. De vertegenwoordiger van de provincie steunde De Bleij: „De gemeente Leiden had in dertijd de ontpoldering wel licht kunnen regelen. Dat is niet gebeurd. Mischien jam mer, maar nu kan De Oude Veenen niet verweten worden, dat er nog steeds polderlasten geheven worden. Het is een wettelijke verplichting." De bewoners maakten eens te meer duidelijk', dat zij het niet aanvaardbaar vinden, dat 'De oude Veenen' wel polderlasten heffen, maar het werk door de gemeente laten opknappen. „Momenteel doen we inder daad niets in de Merenwijk. Maar dat betekent nog niet, dat we er geen taken hebben. De gemeente Leiden neemt die ons uit handen," aldus De Bleij. Volgens .de Unie van Waterschappen moet het re glement van het waterschap bijgesteld worden, zodat de Merenwijk ontpolderd kan worden. Die procedure zou zo snel mogelijk gestart moeten worden. In de uiteindelijke re solutie, die met uitzondering van vijf onthoudingen door, alle aanwezigen werd ge steund, werd gesteld, dat wa terschapslasten uitsluitend mo gen worden opgelegd, indien er prestaties tegenover staan. De drie eisen zijn, dat de Oude Veenen het opleggen van pol derlasten onmiddellijk staakt, dat de Merenwijk ontpolderd wordt en dat alle inmiddels betaalde polderlasten worden terugbetaald. De resolutie wordt naar de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland ge stuurd. LEIDEN Geboren: Calharina d.v H. Hus en H. C. van Iterson; Hennie d.v. H. Hus en H. C. van Iterson; Jo- sine Helene d.v. P. Schoorl en H. K. Dogterom; Arie Johannes z.v. A. D. B. Ouwehand en J. A. Bijl; Leonar- dus Abraham Petrus z.v. D. I. J. van Nieuwenhoven en E. S. A. Janson; Lena Cornelia d.v. M. Kuijt en H. J. van Beelen; Elisabeth d.v. J. A. A Groenendijk en M. Rijkaart; Klaas Jacob z.v. J. van Dijk en M. M. A. van Eeden; Floris Jan z.v. A. de Bruin en C. J. Boon; Gerben Alexan der z.v. J. P Stavast en E. Huis; Lin da d.v. H. J. van der Landen en A de Jong. Overleden: L. Luijer, geb. 8-7-1908 man; J. C. Jansen, geb. 22-11-1922 vrl, echtg. van M Zwaan; C. P. Schij ven, geb. 1-7-1926 man; E. den Oude, geb. 28-10-1920 vrl. echtg. van H. A. Enseling. Rek jassen meegenomen LEIDEN Dieven hebben op zaterdagmiddag zeven leren jassen van een rek gestolen. Het rek stond op straat voor een lederwarenwinkel aan de Haarlemmerstraat. De jassen waren aan elkaar geketend, maar dat bleek geen beletsel. De waarde bedraagt ongeveer 2000 gulden. Verder is er in het weekend uit een woonhuis aan de Witte Singel een grote hoveelheid waardevolle post zegels en munten gestolen. De dieven kwamen binnen door forcering van de achterdeur. De waarde loopt in de vele duizenden guldens. De resolutie werd uiteindelijk aangenomen... Mr. T.L. Bennekom (vakgroep staatsrechtelijke vak ken van de faculteit Rechtsgeleerdheid aan de Leidse universiteit) geeft morgen een actualiteitencollege over 'Berufsverbote en democratie, enkele rechtsverge lijkende kanttekeningen bij de grenzen van een libera le rechtsstaat'. Het college is georganiseerd door Studi um Generale en begint om kwart over twaalf in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73. Rousseau Mevr. drs. C. Portheine-Caudri houdt donderdag een le zing over de schilder Henri Rousseau. De lezing wordt ge houden in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45, aanvang 20.15 uur. Armenzorg In hef stedelijk museum De Lakenhal wordt morgen avond een bijeenkomst gehouden over de armenzorg in Leiden. De sprekers zijn D.E.H. de Boer en J.F. Heij- broek. Zij gaan in op de geschiedenis van hofjes, het weeshuis en het huiszittenhuis. Aanvang: acht uur. Thema-avond In het buurthuis 'Op Eigen Wieken' aan het Valkenpad wordt morgen een thema-avond gehouden voor vrouwen. Centraal staat het thema 'Wat te doen als je alleen komt te staan'. Twee leden van het Comitee Vrouwen in de Bij stand zijn aanwezig voor informatie. Aanvang: acht uur. Reinwardt Academie De Reinwardt Academie, de hogere beroepsopleiding voor museummedewerkers, bestaat vijf jaar. Ter gele genheid van dit lustrum wordt op 27 november een symposium gehouden rond het thema 'Museum en ethiek'. Een aantal vertegenwoordigers uit de museum- sector zal na een inleiding door prof. dr. C.P. Bertels visies en ervaringen weergeven. De bijeenkomst wordt gehouden in de Vredeskerk aan de Van Vollenhoven- kade 21. Fijnproevers Fijnproevers opgelet. Wethouder mevr. Fase-Dubbelboer van Economische Zaken heropent woensdag 25 november om half drie de cafetaria aan de Marnix'straat 9 in Leiden- Noord. De exploitanten Bert en Henny Radius hebben na een inspannende tijd van breken, bouwen en veel arbeid hun zaak grondig verbeterd. Vandaar de eerste zin van dit stukje, die overigens overeenstemt met het opschrift van de rondgestuurde uitnodiging voor de heropening van de cafetaria. Mléén woensdag.dondendag en vrijdag a.: A (qeen plissé) (geen plissé) gereinigd en piekfijn geperst i tbaar 18.3( 'unteto Van vrienden jtudent een auto p;ekregen. Zoals het 45 ienden betaamt, 2 wel bij verteld, emmen niet jde wettelijke riften I8jeerden. De Lof'Senaar van ^et 19.4jkwam er na Taltóvan tijd achter, 22|uto alleen vaart J°urjinderen, en dan gelend, indien d een beroep op de werd LotjVoor het overige automobiel lr% verre van heeft °°ïnt zijn cadeau sloop gereden. 19rlaatste rit van de i. erf opgeschreven !3.2frliep niet geheel pos. In een kkt ogenblik ^Set stuurslot los, de |^m een aanloop via Lf|end grasveldje en zichzelf met fe dreun tegen een ikeboom. Door lie kwam aan het de auto niet was. „Nu bent u owp^n een boom tot 3urn) gekomen. Stelt u )s voor als in plaats '3 4 groen een mens ,ie' I auto had gestaan. Hniet hoe lerpipnd u bent, maar Km niet aan, dat u een paar ton op i heeft staan," zei van justitie mr. tegen de ikerde verdachte, lent zelf 17|rde, dat hij er niet aan gedacht had. ging immers naar chof. Hij dacht, dat ito wel met behulp handrem in toom I men houden. Geen udende iten, dus. Na de eling kon de te constateren, dat eau hem derd gulden had SP laand lacht luidde, dat zijn auto fout had U erkent de j. 7.rf 5) Pil rr jde auto staat op dit t weer fout erd,". antwoordde lachte vriendelijk. verklaarde de it hij toch ook zijn de hoest doen. Hij clubhuis 2'T^dermeer belast met recij bejaarden en validen heen-en- i rijden. Fout méén is zodoende bij gi'lwijie onlijdelijk. En de weigert de r ontheffing te |n, omdat hij zelf (valide is. „Dan zal een been of een mijzelf afhakken," laiaijvelwillende i^jjite. „Dat lijkt me S) gaan," schertste rechter, lekjes dat de verdachte "lejitheffing had, rde hij, dat de Jng op een UUjng moest berusten, jen (■controleurs hem onderhand ■levens op de hoogte ■benarde situatie ■de minder-validen zouden kunnen [Vandaar, dat het je van de ite doorgaans niet (len wordt door de regen van de [Kennelijk een chpe eend in de bijt ij|e bon isahreven. Een dptje naar had isi mocht niet baten, dale bon was al 'ocjkt. De officier eiste ove de helft van de geldboete: 25 Hij vond, dat icljmen moet worden, ;reen met ^nten als „het ?n belang" zijn auto it parkeren. De rechter vond tuijns, dat de ite schuldig was, de evenwel geen De goedmoedige >werker kwam O^e goed weg en ging en. Zijn autobusje jog fout geparkeerd. IM BUNSCHOTEN Actuali tei tencoilege LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag twee vuil niszakken met nieuwe schoe nen aangetroffen op een ter rein bij de Gooimeerlaan in de Merenwijk: Het waren enkele schoenen, dat wil zeggen, öf linker- öf rechterschoenen waar geen paren van konden worden gemaakt. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van de schoenen. Er is tot nu toe geen aangifte ge daan van diefstal van schoe- LEIDEN De gebruikers van woningen en bedrijf spanden moeten 5 miljoen gulden meer bijdragen in de zorg voor de water kwaliteit dan in het afge lopen jaar het geval was. De verontreinigingshef fing stijgt zodoende voor huishoudens met meerde re personen van ƒ133,50 naar ƒ148,80. Alleenwo- nenden gaan ƒ49,60 beta len (dit jaar ƒ44,50). Dit meldt het Hoogheemraad schap van Rijnland in de begrotingsvoorstellen voor 1882. De stijging komt volgens het Hoogheemraadschap hoofdza kelijk voort uit de kosten van nieuwe zuiveringstechnische werken, hogere energiekosten en een hogere bijdrage in de kosten van de installatie Hout- rust te Den Haag. In deze in stallatie wordt ook afvalwater behandeld, dat afkomstig is van zuidwestelijk Rijnland. De totale kosten voor de water- kwaliteitszorg zijn geraamd op ongeveer 64 miljoen gulden. De begroting van Rijnland vermeldt voor de taakonder delen waterkering en waterbe heersing een bedrag van onge veer negentien miljoen gulden. De heffingen, die daaruit voortvloeien, zijn even hoog als in voorgaande jaren. Een ontwikkeling binnen de waterschappen, die tot kosten besparing zou kunnen leiden, noemt Rijnland de oprichting van een zogenaamde gebrui kersclub. Het doel van de ge bruikersclub is om in samen werkingsverband voor geza menlijke rekening een aantal geautomatiseerde toepassingen te ontwikkelen. Begin '82 kan bekeken worden in hoeverre het Hoogheemraadschap daar profijt van heeft. Vuilniszakken met schoenen LEIDEN Het is vooralsnog onzeker of de politie op korte termijn tot ontruiming van de gekraakte WUPO (Westland Utrecht Project Ontwikkeling b.v.)-panden aan de Weddesteeg zal overgaan. Politie en justitie on derzoeken momenteel hoelang de woningen al leeg staan, waarmee ze een antwoord willen krijgen op de vraag of een ontruiming moet plaatsvinden. Morgen middag zou de beslissing moeten vallen. De panden aan de steeg van het Galgewater naar het Noordeinde, werden in de nacht van zaterdag op zondag gekraakt. Het zijn onderdelen van een complex van in totaal 75 woningen. In het begin van de jaren zeventig werd de grond herhaalde malen ge kocht en doorverkocht, wat tot gevolg had dat de gemeente fi nancieel niet meer in staat bleek de grond te verwerven. Uiteindelijk was het de WUPO, die besloot te bouwen. Al snel werd duidelijk dat een aantal woningen in het dit jaar opgeleverde complex niet ver koopbaar was. „Dat is niet zo verwonderlijk," vinden de krakers. „De woningen kosten 227.000 tot 261.000 gulden. Dat zijn niet de huizen waarop de Leidse woningzoekenden zit ten te wachten." De WUPO probeerde de verkoop te ver gemakkelijken door een aan vraag bij het college van B en W in te dienen, met het ver zoek de panden te onttrekken aan de regeling woonteruimte- verdeling. Het college wees dit voorstel af. Dit houdt in dat de panden alleen aan Leidse wo ningzoekenden verkocht mo gen worden en niet zoals WUPO wilde ook aan wo ningzoekenden van buiten Leiden. Momenteel ligt er weer een dergelijke aanvraag bij het college, waarin het ver zoek om de woningen voor vrije vestiging open te stellen, omdat de periode van vijf maanden „vruchteloze aanbie ding" achter de rug zou zijn. Volgens de WUPO staat de panden pas „enkele weken" sinds de oplevering na de bouwvak leeg. De krakers zijn van mening, dat de woningen al een groot aantal maanden leeg staan, maar dat WUPO met de opleveringsdatum heeft geschoven, terwijl de bouw allang was voltooid. De eis van de WUPO tot ont ruiming door de politie werd gistermorgen door de officier van justitie afgewezen, na het gebruikelijke driehoeksoverleg met de burgemeester en de commissaris van politie. Het drietal vond dat niet duidelijk is hoelang de nieuwbouw al leeg staat momenteel wordt een grens van negen maanden gehanteerd bij de vraag of wel of niet ontruimd moet worden en gaf de WUPO het advies via de rechter ontruiming te bewerkstelligen. Aan het be gin van de middag informeer de de politie de krakers over de uitkomst van het overleg. Ook de krakers kregen een advies. Met in het achterhoofd het optreden van knokploegen tijdens kraakacties in het ver leden werd opgemerkt: „Voor de politie zijn jullie momenteel degenen, die recht hebben op de woningen. We zullen dan ook voor alle bescherming zor gen, als dat nodig mocht blij ken." In de loop van de mid dag werd dit standpunt van de politie echter weer terugge draaid, nadat de WUPO bij de advocaat-generaal in beroep ging. Deze vond dat duidelijk moest worden hoelang de leeg stand al duurt, voordat naar de rechter verwezen kan worden. De WUPO wacht met een oor deel over de te nemen maatre gelen totdat het standpunt van de politie en justitie duidelijk is. „Uiteraard streven we naar een zo spoedig mogelijk ver trek van de krakers," aldus een woordvoeder. WUPO is een dochteronderne ming van de Westland Utrecht Hypotheekbank. Dit concern kampt met financiële proble men. Een van de oorzaken daarvan is dé instorting van de handel in onroerend goed. In Leiden heeft de WUPO twee nieuwbouwcomplexen: het Waardeiland en het Galge water. Op beide lokaties kampt men met onverkoopba re huizen, hetgeen jaarlijks een miljoenenverlies oplevert. Voor het Waardeiland heeft men een tijdelijke oplossing gevonden door een deel van de fraaie huizen te verhuren. In het Galgewatercomplex heeft men nog niet tot een Vier anonieme krakers maken duidelijk, dat ze vinden dat de panden aan de Weddes teeg al veel te lang leeg staan. dergelijke noodgreep besloten. Wellicht mede in de veronder stelling, dat de gemeente Lei den zich wat vriendelijker gaat opstellen en de onderne ming toestaat de woningen ook aan gegadigden van bui ten Leiden te verkopen. Op dit moment is dat niet mogelijk, doordat enkele jaren geleden op basis van de toenmalige marktprijzen een drempel werd opgeworpen voor de vrije verkoop van woningen. Die drempel is bedoeld om niet alle huizen aan de Leidse' woningzoekenden te ontne men en werd voor dit jaar be paald op 292.500 gulden voor eengezinswoningen en op 250.000 gulden voor de overige woningen zoals maisonettes. Toen nog de prijs voor een normale eensgezinswoningen, thans goed voor een herenhuis of grachtenpand.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3