jr^jnev|wi^ianta^>S^20 aketten terugtrekken Bedrijfsleven zal loonmaatregel unaniem afwijzen oordierse protestdag 'iornf voor Paisley EN Vermist tweetal bli jkt verdronken Benzineprijs 1 december mogelijk omlaag Gevangene ontsnapt na ontvoering directeur LLS WESTEN EURO-RAKETTEN NIET OPSTELT m53è--Z~ Meubelfabriek Oisterwijk Iedereen doet weieens een domme uitspraak Botsing booreilanden ternauwernood voorkomen CNV VERWACHT OP 2 DECEMBER: WEEKENDJE \NEG? 070-851708 europcar Q Zcidóc Qowuvnt ■J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Dinsdag 24 november 1981, 72e jaargang np. 22126 Het bezoek van Brezjnev aan Bonn en de Ierse problematiek in „Televizier" op Ned. II om 22.20 uur. Voordien om 18.59 uur „Toppop" en om 20.27 uur „Mies". Om 23.05 uur bespre king van schilderij „Gezicht op Delft". Op Ned. I om 22.10 uur moderne kunst in „De schok van het nieuwe". HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien, waarvan sommige met hagel of natte sneeuw. Tot vrij krachtig en aan de kust tot hard afnemende wind uit west tot noordwest. Zon op 08.17 uur, zon onder 16.36 uur. Scheveningen hoogwater 2.09 en 14.22 uur, laagwater 10.21 en 22.36 uur. Jiiphol de beste >HOL „Schiphol is de internationale luchthaven èreld". Tot die conclusie Awiet Spaanse blad „Aviacion [1 Jimo" na een enquête onder ■\ntal toeristische journalis- II vertegenwoordigers van £che organisaties in Spanje. ;niet voor het eerst dat de jandse luchthaven als beste bus komt bij een enquête. I dit jaar kozen lezers van Jtse blad „Business Travel- ihiphol eveneens, tot num- WOERDEN Duikers van de Woerdense brandweer hebben gistermiddag een auto met de stoffelijke overschotten van de 22-ja- rige Hanneke Lauwers en de 34-jarige Lud- wig Schneider uit Zegveld in een vaart bij hun woonplaats gevonden. Volgens een woordvoerder van de rijkspoli tie is er zeer waarschijnlijk sprake van een verkeersongeluk. Vorige week hield de poli tie in verband met hun verdwijning nog re kening met een misdrijf. DEN HAAG Er bestaat een goede kans dat de benzineprijs op 1 december weer met twee cent per liter omlaag gaat Minister Terlouw van economische zaken heeft dit door laten schemeren in ant woord op schriftelijke vragen van kamer leden over de berekening van de benzine prijs. De prijs is nog steeds te hoog. Ter- louw zegt dat de prijs op 1 november ei genlijk 6,3 cent had kunnen dalen in plaats van de daling met 2 cent per 16 no vember. VEENHUIZEN /AMSTERDAM De directeur van de Norgerhaven-ge- vangenis in Veenhuizen, de 35-jarige K. van Tuinen, is gistermiddag in Amsterdam-oost geboeid in zijn auto aangetroffen. Hij bleek te zijn ont voerd door een gedetineerde die hem had gedwongen van Veenhuizen naar de hoofdstad te rijden. De ont voerder, een 39-jarige Spanjaard, die aan Bélgië uitgeleverd zou worden, is met een taxi verdwenen. De gevangene moest in het begin van de middag in het kantoor van de ge vangenisdirecteur verschijnen. On der bedreiging met een steekbeitel dwong hij Van Tuinen mee te lopen naar diens auto en de bewakers op dracht te geven niet tussenbeide te komen, zo deelde een woordvoerder van Justitie later mee. De directeur werd rond vier uur in Amsterdam gevonden. Hij had, on danks zijn boeien, kans gezien het autoportier met de tanden te openen en de aandacht van een voorbijgan ger te trekken. Volgens J. Storm, voorzitter van de bond van gevangenispersoneel, heeft de directeur niet gezegd dat de bewa kers niet tussenbeide mochten ko men. „Het personeel wist van geen ontvoering af". Storm zegt herhaal delijk te hebben gewezen op de dik wijls onveilige situaties waarmee be wakers worden geconfronteerd. eldr kPran onze correspondent Ami van Vree) iNN - In zijn tafelrede tij- is het door bondskanse- Schmidt aangeboden nket heeft de 'Russische j ir jeringsleider Brezjnev Pf teravond in Bonn aange- ndigd dat de Sovjet-Unie reid is om het aantal -20 raketten te verminde- mits de NAVO van zijn ;eeint tijdens de onderhande- intrtgen in Genève afziet van ij f stationering van nieuwe .giJjomraketten in Europa. stterlijk zei Breznjev: „Wij [uden zogezegd op voor bind kunnen reduceren nu en p toch bezig zijn ons naar ienjn lager niveau toe te be- I (jpgen waarover de Vere- s*j»de Staten en de Sovje- ^Jünie het in de loop van de yyiderhandelingen eens tij(junnen worden". Spöeze verdergaande variant s|k p zijn eerder gedane voor- Ster' voor een „moratorium" Jevriezing) bestempelde Tezjnev als een „een jeuw en wezenlijk element zi de houding van de Sovje- 3 Pregering". In zijn rede be- wa,puldigde hij de Verenigde laten ervan de situatie in wereid door een wapen wedloop te verscherpen. De Het door Reagan voorgestelde „nul-optie" zou de nucleaire balans volgens Brezjnev in de verhouding 2 1 ten gun ste van de NAVO verande ren. Daar kan de Sovjet-U nie zich niet bij neerleggen, aldus Brezjnev. Bondskanselier Schmidt zei na afloop van het diner voor de tv desgevraagd dat. het duidelijk is dat de Sov jet-Unie bereid is tot ver mindering van het aantal atoomraketten, maar dat de De Russische leider Brezjnev en bondskan selier Schmidt bij het luiste ren naar de volksliederen, gistermorgen tijdens het of ficiële begin van het werk bezoek van de Sovjet-leider aan de Bonds republiek. Russen hieraan logischer wijze allerlei voorwaarden verbinden. „Beide kanten zoeken immers haren in hun soep", zei Schmidt. Hoewel de wederzijdse standpunten nog ver uit el kaar liggen, is de bondskan selier ervan overtuigd dat zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie oprecht bereid zijn op elkaar toe te gaan. „De vraag is alleen hoe en wanneer, en dat laatste is zo belangrijk om dat ze nog maar twee jaar de tijd hebben", aldus Schmidt Bondskanselier Helmut Schmidt liet er gisteren al in het eerste officiële ge sprek met Breznjev geen twijfel over bestaan dat de NAVO in 1983 zal overgaan tot plaatsing van nieuwe Pershing- en kruisraketten als tegen die tijd geen over eenstemming tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie is bereikt over een reductie van het aantal op het land gestationeerde middellange afstandsraket ten. Pagina 10: Schmidt: nieu we raketten komen er als geen overeenkomst wordt bereikt anti et i nze correspondent Ro- irerj ger Simons) 2ef )EN In Britse re- ®1g[skringen wordt toe- ma^n, dat de Noord- kk^rotestdag van giste- wogen de politiek van ïal (er Thatcher een triomf is geweest ijn organisator, dë [oog Ian Paisley, ee Paisley presen- gisteravond zijn |e burgerwacht, „de macht", tijdens een e parade. der van de Noordierse ïratische Unionisten- liep gisteravond aan jofd van een stoet van (den in gevechtstenue gestoken loyalisten door de hoofdstraat van het 22 kilo meter ten oosten van Belfast gelegen Newtownards. Hier mee provoceerde Paisley de Britse regering, die gewaar schuwd had geen privé-le- gere te duld en. Eerder op de dag had Pais ley, tijdens een grote bijeen komst voor het stadhuis vqn Belfast, een krachtig beroep gedaan op alle protestantse mannen bereid te zijn ,om. Noord-Ierland te verdedigen tegen republikeinse onder grondse aanvallen. Het programma voor de pro testdag van gisteren werd ge heel afgewerkt. In Paisley's kiesdistrict Ballymena blok keerden zijn aanhangers gis termiddag vrijwel alle we gen. Meer dan veertig bijeen komsten in de open lucht werden belegd, terwijl er ruim 70 optochten met vrachtwagens en tractoren gehouden werden. Protestants Noord-Ierland beantwoordde Paisley's op roep om de rumoerige pro vincie twaalf uur lang plat te leggen met veel meer en thousiasme dan de Britse au toriteiten verwacht hadden. In vrijwel alle fabrieken werd het werk gistermiddag neergelegd, terwijl de meeste protestantse winkels, waren huizen en kantoren hun deu ren, gesloten hielden. Bij het openbaar vervoer bleef de toestand min of meer nor maal functioneren. Pagina 10: Concurrenten Paisley demonstreerden ook. ind|krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur telefoonnummer 071-122248 en peciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstraat 3-5. Hulst: Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstraat 24. Sliedrecht: Stationsweg 5, Winkelcentrum 'De Caroussel' Utrecht: Hollantln. 28, Kanaleneil. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oistenvijk: Heusdensebaan 65, tel. 04242-19012. Prof. Zoutendijk geflankeerd door twee actievoerders. PROF. ZOUTENDIJK OVER DISCRIMINERENDE UITLATINGEN: 9? LEIDEN „Ik heb nooit gediscrimineerd en zal dat ook nooit doen. Wat ik zei tijdens de bijeenkomst van het Oud Strijders Legioen (OSL) was niet wetenschap pelijk onderbouwd en had net zo goed weggelaten kunnen worden. Ik had me de mogelijke gevolgen er van niet gerealiseerd. Daarbij komt echter, dat ieder een weieens een domme uitspraak doet". Dit zei vanmorgen bijzonder hoogleraar G. Zoutendijk, te vens fractievoorzitter van de VVD in de Eerste Kamer, toen zijn college in het Centraal Rekeninstituut in Leiden door ac tievoerders werd verstoord. De actievoerders van wie enkele met zwart en wit geschilderde gezichten en spandoeken, ver stoorden het college om hun afschuw te tonen over opmer kingen als „Zwarten doen voor ons onder in analytisch ver mogen, in aanleg voor wiskunde, techniek enzovoorts en in organisatievermogen". De heer Zoutendijk had dit gezegd tij dens een bijeenkomt van het OSL. De heer Zoutendijk ging uitgebreid en schijnbaar onbewogen op de beschuldigingen in. „Wat ik bedoelde te zeggen, was dat zwarte kinderen die van kinds af aan in stamverband hebben geleefd, moeite kunnen hebben als zij op school ko men. Dat is dan niet op grond van hun huidskleur, maar een kwestie van milieu-factoren". LONDEN Een botsing tus sen twee booreilanden op de Noordzee is vanmorgen op het laatste moment voorkomen. Het door de zware storm van morgen op drift geraakte Noorse booreiland „Phillips SS" was tot op tachtig meter van het booreiland „Tor" ge dreven, toen een sleepboot erin slaagde een kabel verbin ding te maken. De situatie was van toen af onder controle. Overbodig personeel van het losgeslagen booreiland wordt geëvacueerd. De Noorse autoriteiten hadden de Britse luchtmacht om assis tentie in de gevaarlijke situatie gevraagd. De beide booreilan den hadden tezamen ongeveer tweehonderd man aan boord. Door de zware storm, waarbij golven van twaalf meter hoog 'voorkwamen, had de sleepboot grote problëmen met het vast maken aan het booreiland. In eigen land heeft de storm geleid tot beperkte dijkbewa king bij Harlingen en tot een stremming in het treinverkeer tussen Heerenveen en Meppel. Bij Heerenveen is gisteravond een aantal bovenleidingsmas- ten scheefgewaaid. Korte' tijd later raakte een trein licht be schadigd toen deze een van de over de baan hangende palen raakte. De trein zelf kon ver der rijden. De passagiers over het gestremde baanvak wor den per bus vervoerd. (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECHT De Christelijke Vakcentrale CNV verwacht, dat de regering in het komen de gesprek van het kabinet met de centrale organisaties van werkgevers en werkne mers loonmaatregelen zal aan kondigen voor de prijscom pensatie en de vakantietoeslag. Dat gesprek zal volgende week woensdagavond worden gehouden. Het CNV neemt aan, dat werkgevers en de vakbeweging die loonmaatre gelen unaniem zullen afwij zen, omdat zij vorige week al hebben gekozen voor con tractsvrijheid. „Met de over heid moeten geen afspraken worden gemaakt over het bru to inkomen", zo heeft de ver- bondsraad van het CNV giste ren nog eens gesteld. „Er zullen andere instrumen ten moeten worden gevonden om in de netto-sfeer de lasten evenredig te verdelen", zo werd er aan toegevoegd, den kende aan het voornemen van het kabinet om de koopkracht volgend jaar met 1 tot 4 pro cent te laten afnemen, afhan kelijk van het inkomen. Het CNV kent grote waarde toe aan de afspraak tussen werkgevers en vakbeweging in de Stichting van de Arbeid van vorige week, dat tijdens de cao-onderhandelingen ge sproken zou worden over in- vesteringsloon. Tot dusver hebben de werkgevers op dit punt altijd de boot afgehouden. De CNV-bouwbond heeft al voorstellen in dit opzicht ge daan voor zijn beleid: één pro cent afstaan ter bevordering van investeringen. Het CNV zou een model ma ken volgens hetwelk de ge dachte van investeringsloon gestalte kan krijgen. Het ei gendomsrecht en de medezeg genschap over de besteding van de gelden vormen daarbij centrale punten. Investerings loon moet volgens het CNV per bedrijfstak worden gere geld, omdat het laten zitten van een loonbestanddeel in één onderneming te riskant kan zijn. Het CNV meent uit de regeer- afspraken te kunnen opma ken, dat het kabinet de prijs compensatie wil schonen met één procent, die compensatie wil aftoppen en de vakantie toeslag komend jaar weer op 7,5 procent wil brengen. Hij wil in het gesprek met de re gering het liefst geen tijd ver spillen met praten over zaken waarover men het toch niet eens wordt, maar het gesprek toespitsen op kwesties als be vordering van de bouwnijver heid, energiebesparing (beide zaken leveren werk op), indu striebeleid, arbeidsmarktbeleid en jeugdwerkloosheid. ADVERTENTIES F Bel Europcar Autoverhuur. DEN HAAG - HOTEL BABYLON bijlage t met informatie over Films, Muziek, Theater, Recreatie, Exposities en een complete agenda

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1