Japans turnen op weg terug Leidse selectie op dreef TURNSTER WORDT GOC TENNISSTER [I Jezek vertrouwt op Van Hanegem VS sport massaal Supertriotip M inc jy VOOR ALLE HAAGHUISHOF KLANTEN V een aardige beloning in de vorm van g0C r een modern gestyleerde tijdmeter. Zandlopers voor zandlopers is ons devies. we :ing TIJDELIJK EEN PASSEND KADOOTJE7 Crat/s zandloper voor elke klant die de/ k steenhopen, geulen, plankieren/ en het zand trotseert hebben we HINDERNIS AANBIED! MET KORTING VAN L PeekS Cloppenburg. Waarom zou je nog verder zoeken. „Ik heb nu eenmaal een enorm hoge pijngrens. Op 'n vrijdagmiddag kapte ik eens twee vingertoppen af. Ik heb ze opgeraapt, ben meteen naar 't ziekenhuis gegaan waar ze weer werden aange zet. En de volgende dag voet balde ik weer". (Voetballer Nico Jansen in Voetbal International) „Er zijn vijf typen trainers. In de eerste plaats heb je de dictator. Dit type heerst vol komen autonoom, duldt geen geen enkele discussie. Daar lijnrecht tegenover staat de democratische trainer. Deze man zoekt nauw contact met de spelers en staat open voor raadgevingen en laat zich ge makkelijk iets in het oor fluisteren. Dan is er de grote liberaal, bij wie de deur altijd open staat, maar die toch af stand tot de spelers bewaart. Verder is er de theoreticus, die op alle vakgebieden zeer beslagen ten ijs komt, een meester is in het smeden van plannen, maar soms verstrikt raakt in de valstrikken van de realiteit. Tenslotte de za kenman. Deze berekent alles, beoordeelt een ploeg uitslui tend naar het geld, dat hij daarin heeft geïnvesteerd. Dit type komt overwegend voor in Italië". (Voetbaltrainer Vujadin Boskov in Sport Zürich) VUJADIN BOSKOV ...vijf typen trainers... „Ach, ik houd niet zo van dat ruige gedoe. Neem dat voet ballen. Rennen ze gezamen lijk achter de bal aan, laat de één de ander plotseling strui kelen. Dat heeft toch niets met sport te maken. Hetzelf de met wielrennen eigenlijk. Ik kan behoorlijk fietsen, maar ik pieker er niet over om aan wedstrijden mee te doen. Dat geduw in die boch ten is me veel te link, dat hoeft voor mij niet". (Schaatser Hilbert van der Duim in het Rotterdams Nieuwsblad) „In onze ploeg hebben we be- Kaaide kwaliteiten. Maar in et tegenwoordige voetbal red je het niet alleen met kwaliteit. Zet Van der Gijp en Lengkeek tegenover el kaar. Van der Gijp heeft enorm veel talent. Maar hoe wil hij het gebruiken? Leng keek doet alles op wilskracht. Ik was evenmin een topper, maar liet alle andere dingen staan. Toen ik nog op de pe dagogische academie zat, reed ik 's ochtends om half zeven op m'n fiets naar school, trainde ik 's middags om vier uur en studeerde ik 's avonds tot elf uur. Wil je tegenwoordig slagen, dan moet je er veel voor over hebben. Kijk hoe Dekker en Advocaat zich nog steeds verzorgen. Altijd voor hon derd percent. Terwijl Suur- bier nog wel wilde, maar niet voor honderd percent. Dan kom je jezelf op 'n bepaald moment tegen". (Voetballer Geert Meijer van Sparta in De Volks krant) „Ik heb hem gezegd dat ik een persconferentie zou orga niseren, waarop ik één speler zou laten aantreden in de Parker-outfit en één in de kleding van het Nederlands elftal. Dan zou ik de verza melde journalisten eens dui delijk wijzen op de verschil len tussen de wijze waarop wij ons logo hanteren en de wijze waarop Adidas z'n stre- Êen trekt. Vervolgens heb ik oerhout een foto gestuurd van een jongetje in voetbal kleding. Dat ventje bestond van top tot teen uit drie stre pen. Nou kun je dus helemaal geen voetbalwedstrijden meer uitzenden, heb ik er bij geschreven. Dat vond ie een sterk punt. Toen mochten we dus wel weer op de tv". (Voorzitter Robert Boc- kweg van de Vereniging Sportsponsoring Neder land in het Algemeen Dag blad) „Peter Post verdedigt na tuurlijk zijn stelling. Hij zit aan het stuur in de zesdaag sen van Londen, Rotterdam en Maastricht. In Ahoy' heeft hij er in enkele jaren tijd iets van gemaakt, akkoord, het volk komt kijken naar zijn kort en snel spektakel. Ook in Maastricht bijt men in de king in de linksbackpositie, appel en komt er van jaar tot jaar meer volk. Maar komen die mensen niet vooral om even naar de wegvedetten te kijken, naar Raas, Knete- mann. Zoetemelk en noem maar op, die Peter allemaal onder contract liggen heeft? Van het vroegere zesdaagses- pel is er nog weinig over ge bleven. Eerst Post, nadien Sercu, hebben bij de wieler baandirecteurs hun eisen ge steld om de jachten zo kort mogelijk te maken onder het voorwendsel dat er dan har der gereden wordt. Larie". (Oud-wielrenner Gerrit Schulte in Sport 80) „De eerste helft was eeen boeiend gevecht. De Fransen, al voetballend en combine rend een opening zoekend. De Nederlanders, verbeten vechtend en knokkend op ei gen helft loerend op die fout, die een fatale counter had kunnen inleiden. Bij de rust een gerechtvaardigde patstel ling en een verantwoorde tactiek. Uniek was de twaalf de haan op het veld. Hij speelde duidelijk in zónedek- NICO JANSEN ...hoge pijngrens... SPORT leidse courant Jacquard trui. Noorse trui. Heerlijk zacht is deze trui. Maar let De prachtige motieven worden extra vooral op de schitterende pas in geaccentueerd door het lurex draadje, jacquard. Van lambs wool/angora Van geruwde acryL In écru/groen en In de maten S-M-L. écru/bleu. In de maten S-M-L. LEIDEN De Leidse zaal voetbalselectie is in wedstrij den tegen de afdelingsteams van Dordrecht en Rotterdam uitstekend voor de dag geko men. De formatie van coach Leo de Jong verloor tegen de verhouding in van de Dordtse ploeg (2-3), maar toonde zich later op de avond duidelijk de meerdere van de tot dan nog ongeslagen Rotterdammers 10- Uitblinker in de Leidse forma tie was UVS-speler Hans van Leeuwen. Hij opende in de eerste wedstrijd de score en bracht na de Dordtse gelijkma ker de stand op 2-1. Omdat de Leidenaars toen verzuimden de strijd te beslissen, kon de tegenstander nog terugkomen. Henk den Arend en Frans Hoe geconcentreerd Iers aan beide zijden ren, moet toch wel bli het feit, dat 45 minui werd gespeeld zond< notitie te nemen vj Franse versterking".^ (Voetbaltrainer Ri^ chels in het Algem^ blad) „Het Nederlandse if1* wordt door het ven h „Nederlandse CaHle< kapot gemaakt. KijJof naar Utrecht. Die ir^ boordevol talent. Er' Nederlandse Canadq^ haald die veel betal n gen. Nu is de club fafcei genlijk had vorig js. aantal „Nederlandse zen" al verminderdgrj worden. Iedereen vu dat we dit jaar uit de[ van het wereldkaln schap zouden degradtlOl andere landen waren o] maal te sterk. Veely^ landse jongens haddi ervaring op kunnen hadden daar veel kul ren. Afgaan had je cftn niet gekund. Je was, met je opbouw bezig Zo gaat dat ook in briek. Wanneer iemgL der wordt, wordt er ge vent bij hem geze(j( vak te leren. Opbo. Allemaal Nederlandej*) nationale team is nrr het mooist. Als je itw beeld zag hoe goed, Berteling van Amstei gen de DDR speelde. te toen helemaal ge mt op hem. Hij was de van de ploeg. Je denken dat dat kwa 1011 dat hij tussen alleerrS landers stond". (Ijshockeyer Mari ïrat Trouw) "w dut MOSKOU De openingsdag van de 21-ste wereld kampioenschappen turnen heeft gisteren in het impo sante „Olympiski" sportcomplex in het met de eerste wintersneeuw bedekte Moskou duidelijk gemaakt dat de Russische heren de wereldtitel voor ploegen zullen prolongeren. Twee jaar geleden bij de wereldkam pioenschappen in Fort Worth ontnamen de Russen na een periode van negentien jaar de Japanners de titel. In Japan is dat verlies hoog nieuwe ploeg, die gebouwd is opgenomen en tegelijkertijd rond Koji Gushiken (in Ford brak het besef door dat niet Worth als zevende de beste Ja meer gesteund kon worden op panner) en Naboyuki Kajitani. vertrouwde krachten als Ken- Deze twee turners waren twee motsu, Kasamatsu en Tsuku- jaar geleden de jongsten van hara. Na het debacle van Fort de Japanse ploeg, die zij nu Worth stelde chef-trainer Ta- moeten dragen, kuyi Hayata reeds: „Wij zullen Bij de Olympische Spelen van nu onze aandacht op de jeugd Moskou ontbraken de Japan- moeten richten". ners door de boycot en zij mis- In de Russische hoofdstad pre- ten daardoor de gelegenheid senteerde Hayata gisteren zijn zich te meten met de concur- Boksgala van 1 1 KERKRADE Het profboks- gala in de Rodahal van Kerk- rade heeft gisteravond welge teld anderhalve minuut ge duurd. Die tijd had zwaarge wicht Rudy Lubbers nodig om zijn tegenstander Uwe Meinec- ke uit West-Duitsland op de knieën en uitgeteld te krijgen. De partij, die in de plaats was gekomen van het treffen van '2 minuut 'Krol tegen Bob Hennesey, was afgesloten over acht ronden. De tweede partij in het zwaar gewicht tussen André van de Oetelaar en de Westduitser Tommy Saydock ging niet door. Laa ts tgen oemde k wam niet op. In plaats daarvan sparde Van de Oetelaar drie rondjes met Europees kam pioen Koopmans. Er waren 900 toeschouwers. I dinsdag 24 november 1981 pj ier SYDNEY Bonnie Gadusek heeft bij het tennist®^ het kampioenschap van New South Wales in Sydney! grote overwinning behaald. Zij verloeg in de eerste rcT" Fromholtz (Aus) met 6—2 en 6—3. h De overwinning van Gadusek is een triomf van wilL_ doorzettingsvermogen van een meisje dat vijf jaar geCI iedere sport ongeschikt werd geacht. In 1976 was zij e lovend Amerikaans turnstertje. Haar carrière brak a val van de brug ongelijk, waarbij haar nekwervels vj Nadat Bonnie Gadusek van het gips verlost was, gaan tennissen omdat zij van haar zuster een racket ij gen als cadeautje voor de voorspoedige genezing. tijdelijk gratis thuisbezorgd! U weet dat Haaghuishof een levertijd kent van 5 minuten, zodat u uw aankopen direct kunt meenemen om meteen aan de slag te kunnen. Mocht dat door ons 'straatje van Jan Steen' problemen geven, brengen wij uw artikelen gratis thuis. Haaghuishof doorbreekt de tijdelijke zandbanière met m- een klinkend aanbod: een vurehouten opbergrek voor [qj langspeelplaten, met een korfje die u als muziek in de oren hr, klinkt jj1" Wat ongewijzigd door blijft gfo Is het leveren van meubel- me systeemoplossingen in hout <je Ook de uiterst haalbare res prijzen blijven onverkort van ltu Als je meteen aan de slag j ,i ,q Haat Vraag de gratis voorraadlijst NIS De voetballoopbaan van Wim van Hanegem be weegt zich in achterwaartse richting. Hoewel de routi nier van Feyenoord ooit als linksback bij Velox de snelle Gerard Bergholtz moest afstoppen, lijkt de mid- denvelder op 37-jarige leeftijd zijn bestemming als laat-» ste man te hebben gevonden. Trainer Vaclav Jezek posteerde hem in de thuiswedstrijd tegen MVV op die plaats. Hetgeen de Tsjechoslowaak kennelijk dusdanig beviel dat hij het experiment zondag in Tilburg tegen Willem II herhaalde. Morgen schikt Van Hanegem, be zig aan zijn laatste seizoen, zich weer in zijn lot: moge lijk opnieuw als duvelstoejager voor als het fout dreigt te gaan. „Liever had ik op het middenveld echt willen voetballen", zegt hij met het oog op het treffen met Radnicki voor de derde ronde van het UEFA-Cuptoernooi, „maar als de trainer zegt dat ik laatste man moet spelen, doe ik dat, al vinden de spelers dat ik op het middenveld beter uit de verf kom". Door de omscholing van Feyenoords enige karakteristieke voet baller is Nielsen naar het middenveld opgeschoven. Van Hane gem: „Nielsen deed te weinig, daarom werd ik naar achteren ge plaatst. Fouten zijn fataal. Ze kijken je er onmiddellijk op aan". Naast de rol van laatste post voor Hiele fungeert Van Hanegem als een rustpunt, als een speler die zijn collega-s wat overzicht moet bijbrengen. In hun enthousiasme willen al die jongens naar voren. Door het gat dat bij balverlies ontstaat, sta je zo met een man tegen drie. Daarom moet ik ze afremmen". „Wat je bij dit Feyenoord mist is het snel rondspelen van de bal. Spelen en vrijlopen, dat was de kracht van het vroegere Feye noord. De Joegoslaven combineren veel beter, ook op de kleine ruimte. Ze hebben er belang bij het speelveld zo klein mogelijk te houden. Als wij dat doorbreken zie ik goede mogelijkheden. Ze hebben veel techniek, maar missen snelheid". Dit laatste wordt met tevredenheid vastgesteld. Indien de toch al niet als snel bekend staande voetballer op leeftijd met snelle voorwaartsen wordt geconfronteerd, zou een drama niet denk beeldig zijn. Van de voorwaartsen van Radnicki, dat ruim een week geleden als voorlaatste in de Joegoslavische competitie aan zijn winterslaap begon, mag dat niet worden verwacht. Zelf bestrijdt Van Hanegem echter dat snelheid voor een libero doorslaggevend kan zijn. „Als ik zie dat in een bepaalde situatie een een-twee gespeeld wordt, mik ik erop die te onderbreken. Gebeurt dat niet en soleert de aanvaller richting Hiele, dan kun je mij geen gebrek aan snelheid verwijten". Wim van Hanegem is mogelijk in tweevoudig opzicht maar 'dat hangt af van de keuze van Jezek de laatste man van Fey enoord. Terug na omzwervingen bij de club waar hij triomfen vierde, kan hij nog slechts één stapje naar achter. „Ik heb wel eens voor Treytel in het doel gestaan. En een groot voordeel is dat keepers nog wat langer meekunnen". Feyenoord heeft zijn selectie voor het eerste elftal uitgebreid met Henk Duut. Met Duut heeft de Rotterdamse eredivisieclub een speler uit eigen kweek aangetrokken. Het contract loopt tot het einde van dit seizoen. rentie. Hayata kreeg door ne derlagen tegen China en de Verenigde Staten echter wel de aanwijzing dat zijn formatie nog lang niet op het oude ni veau is. Gisteren bij de verplichte oe fenstof van de heren was de Japanse chef-trainer echter duidelijk opgelucht. In Fort Worth bedroeg de achterstand op de Russen na de voorge schreven oefeningen 2.4 pun ten. Gisteravond was het ver schil drietiende punt minder en dat was voor Hayata een aanwijzing dat de achterstand op de Russen in elk geval iets kleiner is geworden. De Russen vergaarden op de eerste dag in de verplichte ce- fenstof een totaal van 293.60 punten op een maximum van 300. Zij legden daarmee onge twijfeld de basis voor prolon gatie van de wereldtitel, die morgen als eerste van de in to taal acht wereldkampioen schappen bij de heren wordt vergeven. Leonid Arkajev, de Russische trainer die twee jaar geleden voor het doorbreken van de Japanse hegemonie zorgde, heeft een perfect uit gebalanceerd team waarin de jeugd ook een plaats heeft ge kregen. In vergelijking met de Olympische Spelen heeft Ar kajev zijn zestal voor de helft gewijzigd. Nikolai Andrianov heeft afscheid genomen, Edu- ard Asarjan, de zoon van Al- bert Asarjan die enkele jaren in Nederland als trainer heeft gewerkt, heeft zijn plaats moe ten afstaan aan streekgenoot Arthur Akopjan en met Joeri Korolev en Pavel Soetrin nog eens twee nieuwe krachten in gezet. Korolev, die in juli in Boekarest bij de Universiade de eerste plaats in de zeskamp deelde met de Roemeen Kurt Szilier, voert zelfs het indivi duele klassement aan met een totaal van 58.95 punten voor olympisch en wereldkampioen Alexander Ditjatin, die bij zijn verplichte vrije oefening zo slordig te werk ging, dat hij slechts met 9.55 punten werd beloond. Het verschil aan de kop van het klassement is ech ter dermate gering dat bij de turners, die vrijdag om de per soonlijke titel strijden nog geen uitgesproken favoriet is aan te wijzen. De stand in het landenklassement na de verplichte oefenstof: 1. Sovjet- Unie 293.60; 2. Japan 291.50; 3. Oost- Dld. 290.20; 4. China 290.00; 5. Ver Staten 286.70; 6. West-Dld. 286.10; 7 Bulgarije 285.55; 8. Frankrijk 285*15; 9. Hongarije 284.90; 10. Roemenië 284.60; 11. Noord-Korea 281.15; 12 Cuba 280.65. Individueel klassement na de ver plichte oefenstof van de eerste dag (vr.oef., voltige, ringen, sprong, brug, rek, totaal): 1. Korolov (SU) 9.85, 9.85, 9.80,3.90, 9.80, 9.75, 58.95; 2. Ditjatin SU) 9.55, 9.90, 9.85, 9.75, 9.95, 9.80, 58.80; 3. Makoets (SU) 9.65, 9.85, 9.70, 9.90, 9.90, 9.75, 58.75; 4. Tkatsjev (SU) 9.70, 9.80, 9.80, 9.70, 9.90, 9.80, 58.70; 4. Delchev (Bul) 9.80, 9.75, 9.70, 9.80, 9.85, 9.80, 58.70; 6. Kajitani (Jap) 9.80, 9.75, 9.70. 9.75, 9.90, 9.65, 58.55; 7. Akopjan (SU) 9.55, 9.80, 9.65, 9.90, 9.70, 9.75, 58.35; 8. M. Nikolai (OD1) 9.60, 9.85, 9.55, 9.80, 9.75, 9.75, 58.30; 9. Fei (China) 9.40, 9.80, 9.70, 9.75, 9.85, 9.75, 58.25; 9. Gusiken (Jap) 9.90, 9.90, 9.25, 9.95, 9.95, 9.80, 58.25. Chicago In de Verenigde Staten bedrijven 57 miljoen mensen in hun vrije tijd sport. Tot dat cijfer komt men op grond van een enquête, die is gepubliceerd in het onlangs verschenen boek „Sports Health" van negen sportmedici. Rond 32 miljoen Ameri kanen spelen terinis; 36 miljoen lopen in parken en op straten wekelijks tien mijl of meer om zich onder andere voor te berei den op de 450 marathonwedstrijden, die jaarlijks in de Verenig de Staten plaatsvinden. De jongste deelneemster van 1981 was een meisje van acht jaar. De oudste marathonloopster, een 74- jarige overgrootmoeder, die in Chicago de 42 kilometer binnen de vijf uur liep. 26 miljoen Amerikanen zwemmen driemaal in de week. Een half miljoen waagt zich aan bergbeklimmen en 6.5 miljoen inwoners spelen voetbal, Amerikaans voetbal wel te verstaan. De meeste kans om een ongeluk te krijgen, hebben de toerfietsers. In een jaar werden in deze sector meer dan ander half miljoen ongevallen gemeld. Het in Amerika zo populaire honkbal vergde 1.4 miljoen blessures. Het Amerikaans voetbal komt op de derde plaats van de blessurelijst met 1.2 miljoen slachtoffers. Hetzelfde aantal wordt opgegeven voor de basket- balsport. Het lijstje ziet er verder als volgt uit: motorrijden 631.900 gewonden, rolschaatsen 475.000 gewonden, zwemmen 283.000 gewonden. DEN HAAG In supertrio 48 komende zondagmiddag in het Hilversumse sportpark gaan veertien paarden van start. Tot en met woensdag is het mogelijk weddenschappen af te sluiten op de postkantoren en tot en met zaterdag op de wedstrijdbanen. Onze favorieten: Sonja Barend(6), Spooky(4) en Sylvia de Leur(l2). Onze outsiders: Sproet Hanover(2), Tom Westlandia(l) en Tippy Vorst(8). Bouwmnan bezorgden de Dordtenaren de zege: 2-3. Niet alleen Hans van Leeuwen was de tweede wedstrijd tegen Rotterdam op dreef - hij scoor de zesmaal -, ook doelman Kees van der Wiel en Ron van der Kolk speelden een voor treffelijke wedstrijd. Al in de openingsfase tegen jy damse selectie kwi«' op 3-0. Daarna was stand gebroken en err Leidenaars nog zev^K juiste weg naar het |n Hans van Leeuwen Ln van der Reyden (3)|aa nie de Roo produktiet

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12