Uniser rechtszaak maakt einde aan bijna perfecte show Magbomen tussen kerken ginnen omhoog te gaan 1 "Tenland dachten oliezwendel anïgen voor rechter DRUK OP DE KETEL Eenmalige uitkering voor kleine ondernemer ^isumentenbond: n dwang bij ■^sluting kabel Ford tribunaal in Amsterdam Nieuw analfabetisme dreigt door achterlopend onderwijs Schillebeeckx: Leuze IKV houdt verantwoorde stap in Korte metten Moslems en christenen met elkaar in gesprek LEIDSE COURANT DINSDAG 24 NOVEMBER 1981 PAGINA 11 rmai irifotjAM De eerste ver- 'eptej jg. miljoenenzwendel in we®bnzine, die half augustus S'%t is gekomen, moet mor- ïl wpmen voor de Rotterdamse e In deze zaak, waarbij het sten^ccijns- en btw-frau^e en tn ei^rduistering en heling van >enst«jen olie en benzine uit is nkschepen, zijn tot nu toe 'e,e K aangehouden in Neder- rindwest-Duitsland. Hoofdver- 'hs- jjn zes oliehandelaren, die S °n(btw zouden hebben terug- op basis van gefingeerde partijen olie. Zij kregen daarbij de medewerking van de schippers van diverse binnenvaarttankers, die olie en benzine vanuit Europoort naar West-Duitsland vervoerden. De schippers lieten hun schepen stoppen op afgesproken plaatsen in de Bondsrepubliek om een deel van de lading over te hevelen in tankers die langszij kwamen. Om de diefstal te verdoezelen werd water bijgepompt of werd in Europoort meer ingela den dan was besteld. Hiervan is on der meer de Shellraffinaderij in Per nis het slachtoffer geworden. Werknemers van „De Schelde"-ketelbouw verzamelden zich gis teravond voor een de monstratieve bijeen komst in Vlissingen. Zij wilden daarmee de minister van Economi sche Zaken onder druk zetten snel een beslissing te nemen over de toekomst van de Nederlandse ketel- bouw. Achter het spreekgestoelte werk nemer Rinus Pluymers (zie ook pagina 13). DEN HAAG Het kabinet wil in 1982 een besluit nemen over het vaststellen van in komensgrenzen voor de pre miebetaling voor het mid den- en kleinbedrijf. Het ka binet zal in de tweede helft van 1982 ook een besluit ne men over een eenmalige uit kering aan ondernemers in het midden- en kleinbedrijf om op die manier de achter-' uitgang in hun inkomens, dit jaar 8,5 procent, volgend jaar naar schatting 7,5 procent, enigszins op te vangen. j)eze voornemens heeft staatsse cretaris Van Zeil van econo mische zaken gisteren be kend gemaakt in een overleg met de kamercommissie voor het midden- en kleinbedrijf. In een brief aan de Kamer liet de bewindsman onlangs weten dat hij gezonde onder nemingen wil steunen, maar dat het tegelijk nodig zal zijn dat de overcapaciteit in be paalde sectoren verdwijnt. Van Zeil kondigde aan dat de overheid ondernemers ook kredieten wil verschaffen om rentelasten te dekken. Hier mee kan beginnende zaken in het midden- en kleinbe drijf een betere kans worden geven. Ook zullen bestaande subsidieregelingen voor het midden- en kleinbedrijf wor den doorgelicht op hun wer king, en zal bekeken worden of er iets gedaan kan worden met de zelfstandigenaftrek. Bij het prijsbeleid wil de staatssecretaris bezien of het systeem van minimumprijzen vervangen kan worden door een systeem van de melding van een prijsverandering. Treedt de overheid niet te gen een prijsverandering op dan zou de nieuwe prijs auto matisch moeten gelden. ^.G Het Nederlands publiek moet vrij zijn l en tv-programma's met een eigen antenne, penschapelijke antenne of door de kabel in kalen. Dit stelt de Consumentenbond in de ptengids van december. Verder voorspelt de de kabeltarieven binnenkort aanzienlijke gen zullen ondergaan. zhentenbond is van mening dat niemand gedwongen dulen een aansluiting op de kabel te nemen. Alvorens 'e '•in tot het verwijderen van de antenne op het dak of aketjme van de gemeenschappelijke antenne-inrichting SS*^belmaatschappij, moeten eerst de voor- en nadelen buwe situatie met de bestaande situatie vergeleken >egri Geiilaat er verder vanuit dat de aansluiting op de kabel innej-meer een uitspraak van de Hoge Raad binnenkort duurder zal worden. Dit besluit verplicht exploitan- rdeiMjelnetten in de toekomst piraten te weren. Deze extra tuU?4r de kabelmaatschappij zullen volgens de bond in de Pai"i|e abonnees doorberekend worden. Daarnaast is ook e "frying van het tarief te verwachten wanneer buiten- red[visiemaatschappijen geld gaan vragen voor program- u nog kosteloos per kabel worden doorgegeven. Consumentenbond is het reeds nu goedkoper om de v vcbne of aansluiting op een gemeenschappelijke anten- n a^ing te handhaven. Daar komt bij dat de kabel, volgens Dajiet altijd meer te bieden heeft dan de antenne-inrich- aan abelmaatschappij geeft geen enkele garantie over de maalan buitenlandse programma's, terwijl de kwaliteit erg Russk js van het weer. De bond pleit dan ook voor een 'Sdcjcht op de exploitatie en tarieven van een kabelnet erzijcmtenteraad, die daarbij een beroep moet kunnen 'e h'è aanwezige kennis bij de PTT. Van der Stoel (buitenlandse zaken) in gesprek 1 Palme, voorzitter van de onafhankelijke com- foor ontwapening en veiligheidsaspecten en I eerste minister van Zweden. AMSTERDAM Het werkgelegenheidskomitee van de regio Amsterdam is van plan het beleid van Ford ten aanzien van de Amsterdamse vestiging te veroordelen tijdens een zogenaamd Ford-tribu naal dat op 10 en 11 de cember in het Tropenin stituut in de hoofdstad zal worden gehouden. Aanleiding voor het tribu naal is de aanklacht van de ondernemingsraad van de Ford-fabriek in Amsterdam die de sluiting van de fabriek economisch niet noodzakelijk acht. De ondernemingsraad vindt ook dat Ford geen overleg heeft gepleegd met de betrokkenen en dat het beleid teveel is gericht op au tomatisering en reorganisa tie, hetgeen duizenden ar beidsplaatsen in Europa zal gaan kosten. Tijdens het tribunaal zal een groot aantal economen, juris ten en vakbondskaderleden uit binnen- en buitenland het woord voeren. Er zullen aanbevelingen komen voor binnen- en buitenland om de wetgeving ten aanzien van het gedrag van multinationa le ondernemeningen te ver scherpen. Vandaag wordt in Amster dam een begin gemaakt met het stopzetten van de pro- duktie-afdeling van de Ford fabriek, waar 1.200 mensen werken. BREDA De directeuren van het chemisch afvalver werkingsbedrijf Uniser in Moerdijk hebben de afgelo pen jaren een bijna perfecte show opgevoerd om de in druk van een legale afval verwerking te geven. Aan de vooravond van de berechting door de Bredase rechtbank van de vijf hoofdverdachten, onder wie drie voormalige directeuren en aandeelhou ders in de Uniser-zaak, valt aan deze indruk bijna niet te ontkomen bij lezing van de dagvaardingen, die officier Mr. W. Koops heeft uitge bracht. Uniser demonstreerde tal van bedrijven jarenlang een vol waardige afvalverv/erking, maar deed het chemisch afval met grote regelmaat in de op pervlaktewateren belanden of verkocht het onder valse vlag. In de Uniser-zaak zijn sinds augustus 1981 dertien mensen gearresteerd. De vijf hoofdver dachten staan vanaf donder dag terecht, de andere acht be gin 1982. Deze verdachten worden ten laste gelegd: in ge vaar brengen van de veilig heid met opzet, kopersbedrog, valsheid in geschrifte, bedrog, overtreding van de wet chemi sche afvalstoffen, wet veront reiniging oppervlaktewateren en de hinderwet. Indien de ten laste gelegde fei ten kunnen worden bewezen, kan de officier van justitie in Breda aanzienlijke gevange nisstraffen eisen in dit eerste grote milieu-proces in ons land. Op het verkopen van ge vaarlijke stoffen en daarbij de aard van de stoffen tegenover de koper verzwijgend, staat een gevangenisstraf van maxi maal vijftien jaar. Afvalloog In het voorjaar van 1978 werd de Shell-raffinaderij een ver werkingsmethode van afval loog voorgeschoteld en na eni ge correspondentie in het labo ratorium te Moerdijk gede monstreerd. De verwerking zou milieuvriendelijker zijn dan bijvoorbeeld bij de Afval verwerking Rijnmond (AVR). Shell ging na een jaar onder handelen accoord. Uniser schoof de overeengeko men verwerkingsprocedure na het binnenhalen van het con tract terzijde. Vrijkomend af valwater werd bij een vesti ging in Krimpen (voormalige EMK) in de Hollandse IJssel geloosd, de brandbare oliepro- dukten werden onder valse voorwendsels doorverkocht en belandden bij Belgische tuin ders. Aldus de versie van de officier van justitie. De gemeente Krimpen aan den IJssel en het Openbaar Li chaam Rijnmond zijn jaren be zig geweest om de EMK, opha ler en „verwerker" van che misch afval, gesloten te krij gen. Het bedrijf wilde niet aan de voorwaarden van een nieu we hinderwetvergunning vol doen. Toen de sluiting in de zomer van 1980 afkwam, was de EMK formeel al geliqui deerd door de eigenaar. De ac tiviteiten werden in 1977 al gedeeltelijk naar Moerdijk overgebracht. Het Krimpense terrein werd voor doorvoer en lozingen gebruikt. De EMK dook in 1977 in Moerdijk op als onderdeel van Uniser-Holding enkel en al leen omdat de beide eigenaren van Drisolco en RTM in finan ciële moeilijkheden zaten. De praktijken van de EMK, zo blijkt althans uit de dagvaar dingen en negentien maanden politie-onderzoek, waaierden wel naar Moerdijk over. De dagvaardingen beschuldigen de verdachten van illegale lo zingen van chemisch afval in Krimpen en in Moerdijk, van kopersbedrog, oplichting en zelfs levensgevaarlijke hande lingen door gechloreerde kool waterstoffen met afvalolie te mengen en vervolgens weer als brandstof op de markt te brengen. De plaatsen Krimpen en Moerdijk komen om en om voor. Misleid Boeiend werd de informatie over EMK/Uniser toen de So cialistische Partij in Rotterdam de ervaringen van een oud- schipper begin 1980 publiceer de. De EMK zou uitgebreid in Krimpen en op de Nederland se rivieren lozen, via de schroef van de schepen, tijdens het varen. Zelfs controlerende politie-boten werden op die manier misleid. In het laboratorium aan de Schaardijk in Krimpen ston den volgens deze werknemer tientallen flesjes die als mon sters moesten dienen. De in houd veranderde echter zel den en correspondeerde nau welijks met de stoffen die het terrein op- en afgingen. Bij controles van de milieu-dienst werd alleen opdracht gegeven af en toe de etiketten te veran deren. Een „gouden greep" deed de Socialistisiche Partij door bij een bezoek aan de EMK- Krimpen blanco-weegbrieven van de AVR te vinden. Die brieven horen bij de AVR thuis en worden afgegeven en ingevuld - nadat een vracht wagen bij de AVR een lading heeft afgeleverd. De directeur van de AVR deed aangifte van diefstal door EMK van de pa pieren. In Krimpen heeft een ambte lijke werkgroep medio 1981 vastgesteld dat de bodem op het voormalige EMK-terrein tot op een diepte van twintig meter ernstig verontreinigd is met olie en chemisch afval. Schoonmaken van het terrein zou driekwart miljard gulden kosten en is door de overheid al te duur bevonden. Aanleiding voor het politie onderzoek was een lekkende opslagtank in de Botlek die door Uniser Moerdijk gehuurd bleek te zijn. Bij politie-inval- len in 1980 in Moerdijk werd de complete adrrtinistratie in beslag genomen. Op basis daarvan heeft een speciaal ge formeerd politie-team negen tien maanden onderzoek ver richt om vervolgens in augus tus 1981 vijf hoofdverdachten te arresteren. Zij zitten sinds die tijd vast. J In augustus 1980 sloot Uniser een contract met het Engelse bedrijf Riafield in Londen. Uniser ging onverwerkbaar verontreinigd afvalwater leve ren. Riafield staat, aldus het contract, in voor een legale verwerking, dan wel opslag in Engeland. Bijna 30.000 ton „fe nol-water" is naar Engeland verdwenen, maar de opslag is allerminst legaal geschied. On der valse voorwendsels tegen forse betaling werd het afval water op verscheidene plaat sen opgeslagen. Het laatste schip „Lotos", werd door de autoriteiten als te gevaarlijk geweigerd en verdween naar Lissabon. Riafield is failliet. Ingewijden hebben sterke ver moedens dat het bedrijf door Uniser zelf is opgezet en nooit een ander lot heeft gehad. De zaak Riafield maakt geen deel uit van het komende proces. Over alle Uniser-bedrijven is het faillissement uitgesproken. De curatoren denken tot het vooijaar 1982 nodig te hebben om een overname te bewerk stelligen. Er is een flink aantal kandidaten. Toevallig wordt in het komende voorjaar ook de voltooiing van de berechting van de Uniser-verdachten ver wacht, alsmede definitieve voorstellen van twee commis sies voor de verwerking in Ne derland van chemisch afval. De verdachten worden op 26 en 30 november en 2 decem ber gehoord. Het requisitoir van de officier van justitie wordt op 7 december gehou den, de pleidooien op 8, 9 en 10 december, waarna de recht bank op 28 december uit doet. .IEDEREEN ZAL MET COMPUTERS MOETEN LEREN OMGAAN' AMSTERDAM Als er geen drastische veranderingen ko men in het huidige onderwijs, dreigt een zogenaamd compu- ter-analfabetisme te ontstaan. Op alle scholen moet daarom zo snel mogelijk het vak infor matica worden ingevoerd. Als de schooljeugd niet vertrouwd raakt met de informatica, zul len zij later de „taal" van hun tijd niet meer verstaan. Dit beweerde prof. dr. J. Ver- hoeff, hoogleraar .in de auto matische informatieverwer king gisteren tijdens het natio nale Informatica Congres in de Amsterdamse RAI. Evenals prof. dr. J. van Hulst, lid van de Eerste Kamer, meent Ver hoef dat kinderen minstens zo gefascineerd worden door ma chines als door apen. „Al in de kleuterklas hebben zij een on verzadigbare interesse in tech niek. Als er een auto langs komt, zegt de juf, kijk een toet-toet. De kleuters zeggen dan, een BMW 635 Alpina zal u bedoelen", zo lichtte de hoogleraar toe. Prof. Van Hulst had kritiek op de leerstof die niet of nauwe lijks wordt aangepast aan de resultaten van de wetenschap en de eisen van de praktijk. „Wat eenmaal in de school boekjes staat, nemen de schrij vers van volgende boekjes vaak kritiekloos over, de geo grafische gegevens en de wandkaarten worden te laat aan de nieuwe ontwikkelingen aangepast en „het natuurkun deonderwijs schotelt de leer lingen proeven voor die in al geen eeuw meer in de labora toria worden genomen". Op den duur zullen alle Ne derlanders met computers moeten leren omgaan, net zoals zij een stofzuiger, wasma chine, platenspeler of elektri sche boor bedienen. De com puter dringt immers steeds verder het huis binnen. Niet alleen doordat deze steeds handzamer worden en meer toepassingen krijgen, ze wor den ook goedkoper, aldus de geleerden. Minister Terlouw van econo mische zaken liet op het con gres weten dat de overheid vergevorderde voorstellen heeft voor een versnelde op leiding van informatici. „Het onderwijs en de beroepsoplei dingen worden aangepast. Het aangekondigde actieprogram ma is bedoeld om de achter stand in te halen'-', zo zei hij. Nederland mag de kansen die de informatie-revolutie biedt niet missen, om onze interna tionale concurrentiepositie veilig te stellen. Angst voor af brokkeling van de werkgele genheid door de informatise ring noemde Terlouw een slechte raadgever. loofsbelijdenis is bij :ken naar een conci- [emeenschap van de het symbool van de Zij herinnert aan iheid van gisteren en *^t naar de eenheid rgen. Aldus blijft zij Hes het symbool van ,|P- J prof. Dumitru Popes^- -ijidiesecretaris van de v ("entie van Europese (KEK) tijdens de Europese oecumeni- H®ntmoeting tussen de |p|ën de Conferentie van ipjfed van Europese Bis- [j™Sjenconferenties in Lögumkloster .lid) in Denemarken. Volgens prof. Popescu be ginnen de slagbomen tussen de kerken al omhoog te gaan. De beide tradities, de oosterse en de westerse nei gen naar elkaar toe. Een be moedigend teken voor het oosten was het, volgens Po pescu, dat paus Johannes Paulus II in zijn toespraak bij gelegenheid van de zes tienhonderdste verjaardag van de geloofsbelijdenis van Nicea en Constantinopel het geloofssymbolum in zijn oor spronkelijke vorm, zonder de latere toevoegingen, had uitgesproken. Voorts hebben vele Europese kerken het voornemen geuit, het ge loofssymbolum in zijn oude formulering zijn eigenlij ke formulering te bewa ren. Tijdens de conferentie is on der meer ook het conflict in- Noord-Ierland ter sprake gekomen. De katholieke bis schop van Üerry, mgr. Edu- ard Daly, betreurde het, dat in de wereldopinie het Noordierse conflict wordt voorgesteld als een conflict tussen katholieken en pro testanten. Het gaat echter om een erfenis van de Britse wereldheerschappij. De ide ologie van de strijdenden stoelt niet op de christelijke godsdienst, aldus de bis schop, zij is het resultaat van een verwereldlijkte mentali teit, die zich nog alleen van godsdienstige gedachten en uitdrukkingsvormen be dient. De strijdenden hebben vaak alle contact met de kerk verloren en de kerken heb ben geen invloed meer op hen. De IRA wijst de oproe pen tot geweldloosheid van de kant van de geestelijk heid, de bisschoppen en de paus van de hand en be schouwt hen als zijn tegen standers. Hij zag het ook niet als taak van de kerken een oplossing te bewerkstel ligen. Zij zijn veeleer geroe pen bij het zoeken naar een rechtvaardig compromis hulp te verlenen. De vertegenwoordigers van de 120 kerkgenootschappen uit Oost- en West-Europa, die in Lögumkloster bijeen waren, hebben ook de su permachten opgeroepen tof een gesprek over het beëin digen van de wapenwed loop. In een boodschap aan de plaatselijke gemeenten wezen zij erop, dat christelij ke hoop ock tot gelding komt wanneer kerken en individuele christenen zich inzetten voor de vrede op deze wereld, waarbij alle volken in vrijheid, recht vaardigheid en wederzijdse eerbied kunnen leven. De kerken kunnen op solide theologische gronden de IKV-leuze „Help de kern wapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland" on derschrijven. Deze riskante stap van eenzijdige nucleaire ontwapening is geen naieve- teit, maar is de sociaal-poli tieke uitdrukking van de christelijke hoop in deze tijd. Dit zei de Nijmeegse theo loog prof. dr. E. Schille beeckx gisteren tijdens de hoorzitting over kernwa pens en ontwapening te Amsterdam. Hij stelde, dat uit de vele politieke wegen de noodzaak voor eenzijdige nucleaire ontwapening zich vanzelf opdringt. Het auto matisme achter de wapen wedloop leidt uiteindelijk naar een oorlog met kern wapens. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, dr. M. van der Stoel, zei, dat de spiraal tot de aanschaf van steeds modernere wapens doorbroken moet worden. Niet alleen vanwege de enorme kosten, maar ook omdat het huidige arsenaal aan conventionele wapens ruim voldoende is om van een doelmatige verdediging te spreken. Vele militaire deskundigen denken er net zo over, aldus de minister. Op de vergadering van gis teren kwamen voorts een aantal theologen aan het woord. Vandaag en morgen zijn het militairen en politi ci. Vrijdag hoopt men tot een slotverklaring te kun nen komen. .^synode van de Neder- hervormde kerk heeft i SR. van der Zee uit Den jbenoemd tot secretaris Raad voor de Herder- Sorg en de Raad voor jen Gezin van de her- kerk. Hij volgt in [unctie ds. R. Kaptein in mei met emeritaat Van der Zee (51) is 68 predikant te Den Ij Hij is hoofdredacteur Igt blad voor hervormde pagers „Woord en S. Gerssen is door de fmde synode benoemd ptor van het hervormd seminarium in Doorn als op volger van M. G. J. van der Zelden. Dr. Gerssen (58) is sinds 1965 secretaris van de Raad voor de Verhouding van Kerk en Israël. Voorts is hij lid van de werkgroep „Kerk en het Joodse Volk" van de Raad van Kerken, vice-voor- zitter van het Genootschap Nederland-Israël en eindre dacteur van „Ter Herken ning", tijdschrift voor joden en christenen. De congregatie voor de ge loofsleer in het Vaticaan heeft de generaal der dominicanen in Rome schriftelijk verzocht zijn mening te geven over het laatste boek van prof. dr. E. Schillebeeckx, getiteld „Het Kerkelijk Ambt, voorgangers in de gemeente van Jezus Christus". Volgens betrouw bare inlichtingen uit het ge neralaat der dominicanen be vat de brief geen enkele aan wijzing voor eventuele ker krechtelijke maatregelen te gen prof. Schillebeeckx. Het generalaat onderstreept de be tekenis van Schillebeeckx' boek voor de tegenwoordige theologische discussie over het ambtsbegrip. In Kalamazoo (VS) is na een ernstige ziekte overleden drs. A. Vergunst (55), predikant bij de gereformeerde gemeen te aldaar en docent aan de theologische school van de ge reformeerde gemeente in Ca nada. Drs. Vergunst, geboor tig uit Leiden, die begin dit jaar naar de Verenigde Staten vertrok, heeft in de gerefor meerde gemeenten in ons land een belangrijke rol ge speeld. Onder meer was hij voorzitter van de vereniging voor gereformeerd schoolon derwijs, lid van het hoofdbe stuur van de Staatkundig Ge reformeerde Partij en lid van de raad van toezicht van het Reformatorisch Dagblad. In november volgend jaar zal er in Liverpool een confe rentie worden gehouden over de problemen in Noord-Ier- land. Voor de eerste keer zul len zich bij deze gelegenheid vertegenwoordigers van de commissies „Justitia et Pax" van Engeland en Wales, Schotland en de beide delen van Ierland, samen met ver tegenwoordigers van alle in de Britse raad van kerken Giuseppino Roncalli, de jongste van de vijf broers van paus Johannes XXIII, is vori ge week zevenentachtig jaar oud, in zijn geboorteplaats Sotto il Monte bij Bergamo overleden. Roncalli, een een voudige, goedmoedige en be scheiden man, is zijn hele le ven boer geweest. Afgezien van enkele korte uitstapjes, zoals naar Rome, heeft hij zijn geboortedorp nooit verlaten. Het is dezer dagen honderd jaar geleden, dat zijn oudste broer, paus Johannes, in Sotto il Monte werd geboren. Islamitische en christelijke filosofen, theologen en gods dienstwetenschappers hebben deelgenomen aan een drie daags symposion in Rome, dat ten doel had bij te dragen tot een betere verstandhouding tussen moslems en christenen. Het symposion was georganiseerd door de in 1972 in We nen gestichte „International Progress Organisation", (IPO), een internationale niet-gouvernementele organisatie met adviserende status bij de Verenigde Naties en de Unesco. Het Vaticaan en de Wereldraad van Kerken hadden waar nemers gestuurd. De secretaris-generaal van de Islamitische Conferentie, Habib Chatty, beklemtoonde, dat de gemeenschappelijke afstamming van Abraham en het gemeenschappelijk geloof aan een enige God de eenheid en het begrip tussen joden, christenen en islamieten zou moeten bevorderen. Volgens prof. dr. Peter Antes van de pedagogische faculteit van Hannover stelde, dat dank zij het huidige „klimaat van de dialoog" de mogelijkheid bestaat voor een beter wederzijds begrip, dat tegenover een wereld van ongeloof getuigenis kan afleggen van de gemeenschappelijke boodschap van beide religies.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11