Twaalf nieuwe flats aan Galgewater gekraakt rt eden Adviesraad zeggen gin lidmaatschap op jgse Irt Bpelsteel viert sb jaar ^etarisch eten Vrolijk vrouwenvertier van Timdelerclub LE1DSE COURANT MAANDAG 23 NOVEMBER 1981 PAGINA 3 :lua 9r 1 Twaalf koop- WUPO heeft de gemid- ihanide Weddesteeg, delde Leidse woningzoe- 1 van het Galge- kende niet veel te ver- iplex van West- wachten en zal dus het ;i%°}cht Project Ont- recht in eigen handen '0 löjsmaatschappij moeten nemen. De huizen 21'zijn in de nacht worden nu gebruikt waar- "e !rdag op zondag voor ze bestemd zijn, na- Motivatie van melijk om in te wonen". trs was: „Van de of van de De politie hoorde vanmor gen pas van de kraakactie. Toen is ook het overleg tussen politie, officier van justitie en de WUPO op gang gekomen. De twaalf gekraakte woningen maken deel uit van het Galge- watercomplex. Dat zijn in to taal 75 woningen, waarvan er 21 onder de regeling woon ruimteverdeling vallen. Dat houdt in, dat ze alleen aan Leidse woningzoekenden ver kocht mogen worden. De kra kers stellen nu dat sinds de start van advertentiecampagne voor de verkoop in april 1979 slechts zeven van de 21 wonin gen zijn verkocht. „Dat is na tuurlijk niet zo verwonderlijk, .omdat ze in prijs tussen de 227.000 en 261.000 gulden va riëren. Dat zijn niet de huizen waarop de gemiddelde Leide- naar zit te wachten". De gekraakte flats zijn al eer der door demonstraties van krakers in de belangstelling gekomen. Dat gebeurde naar aanleiding van het verzoek in de herfst van 1980 van de WUPO om ontheffing van de regeling woonruimteverdeling om de huizen in de vrije sector te kunnen verkopen, omdat er weinjg belangstelling voor de flats bleek te bestaan. „Gelijk tijdig probeerde de WUPO druk uit te oefenen op B en W door middel van een eerder in de publiciteit gekomen truc: Ze gebruikten een vals pamf let waarin de Kraakbond zou hebben opgeroepen tot het kraken en ernstig vernielen van de woningen. De gemeen te trapte hier niet in en wees de aanvraag af", aldus de kra kers. pen p J richt 19 0— Wie in Leiden in een restaurant een echte ent \he maaltijd wil nuttigen, heeft weinig keus. aai ignt maar één vegetarisch restaurant, dat on- „Repelsteel" is gevestigd in het Breehuys thorfeesfraaf 19. Repelsteel viert deze week feest, inheid van het 1-jarig bestaan van het restau- it is voortgekomen uit neen trum het Bree- iar geleden werden tegetarische maaltij- ^iend. In plaats van de gast kaas, rijst m i granen zoals tarwe «rie. sojabonen of extra in de vorm van Voorgezet „Je moet 00 .de eiwitten, die an- jr j ,het vlees naar bin- m. s/3 toch in de maaltijd Sjn. legt Jan Huis- is één van de drij- 0-18Iphten achter Repel- \steel dan ingekwar tierd bij het Breehuys en wordt die gastvrijheid op prijs gesteld, degenen die het res taurant runnen, vonden toch dat wat meer zelfstandigheid op zijn plaats zou zijn. Zo werd de Leidse Vereniging tot Be vordering van Gezond Leven „Repelsteel" opgericht. „Op die manier creeërden we een rechtspersoonlijkheid en wa ren we in staat een vaste kracht in de keuken te zet ten," zegt Jan Huisman. De vereniging is van plan cursus sen, lezingen en projecten voor scholieren te organiseren. Over belangstelling hebben winkel en restaurant niet te Een blik In de keuken van het vegetarisch restaurant Repelsteel In het Breehuys. klagen, vindt Jan Huisman. „Het loopt prima. We zoeken naar mogelijkheden om uit te breiden." Behalve het restau rant exploiteert de vereniging ook een ecologische winkel. Ook deze winkel is in het Breehuys gevestigd. De feestweek bestaat uit een extra verzorgde maaltijd met daarbij een gratis niet-alcoho- lische drank. Tijdens de ope ningsuren van de Repelsteel van maandag tot en met vrijdag van half zes tot half acht wordt muziek ver zorgd door onder meer de gita risten Virga Lipman en José van der Wouw. Ook wordt in formatie versterkt over het eethuis en de winkel. De Advies- r de Binnenstad werkzaamheden ls A-n de leden van !j sttraad hebben hun hap opgezegd, de uitkomst van ■■^luerend" gesprek le leden van de ad en wethouder i2 lraad was een instan- 14I college van B en W osibiaeenteraad gevraagd en ongevraagd adviseerde over allerlei zaken met be trekking tot de binnenstad. Zo verschenen er in de loop der jaren adviezen over het ver keersbeleid, parkeergarages, detonerende gebouwen en de vraag in hoeverre panden in de binnenstad een woon-^ of een bedrijfsbestemming moe ten hebben. De gemeenteraad trok de subsidie van de Ad viesraad tot ergernis en bqosheid van de leden in omdat de gemeenteraad van mening was, dat de subsidie beter besteed kon worden in deze tijd van bezuinigingen en grote tekorten. Tijdens de soms heftige discus sie tussen Waal en de leden van de Adviesraad, kwam de vraag aan de orde of er geen vormen te bedenken zijn om de Adviesraad toch voort te la ten bestaan. Wethouder Waal stelde onder meer voor een stichting op te richten en de Adviesraad daar in onder te brengen. Door deze constructie zou de Adviesraad via de stichting Welzijn toch nog sub sidie kunnen krijgen. Omdat wethouder niet inging op de vraag van de voorzitter van de Adviesraad, de heer Abccou- wer. of de gemeenteraad nog wel prijs stelt op de activitei ten van de Adviesraad, beslo ten de leden hun lidmaatschap op te zeggen. Als dank voor het vele belan gloze werk, dat door de leden va de Adviesraad meer dan tien jaar lang is verricht, werd aan de dames een sjaal en aan de heren en stropdas overhan digd. ederland is de eer- ;vrj huurder van het «And dat door de ischappij IBB-Kon- opgetrokken aan lanlaan. Ook de If zal zich metter- QCId) nieuwbouw vesti- He bouw is deze zo- lonnen. Verwacht eind volgend jaar n)lex wordt opgele gde bouw is een be moeid van 14,5 mil- itn. c kantoorcomplex te Leiden Gasontploffing in woning terdag op zondag met eerste en tweedegraads brandwon den naar het AZL overge bracht, nadat er een gasont ploffing in zijn woning aan de Verweystraat had plaatsge vonden. Om twee uur ontdekte de man dat de waakvlam van de gei ser was uitgewaaid. Hij pro beerde onmiddellijk de geiser weer aan te steken, wat de ontploffing tot gevolg had. De keuken werd geheel verwoest. Stank voor dank LEIDEN Een 18-jarige Lei- denaar ervaarde in de nacht van zaterdag op zondag, dat hulp dat niet altijd op prijs wordt gesteld. Hij liep door de Haarlemmerstraat en zag een man op de grond liggen. Toen hij zich over de man heen boog om te zien of hij mogelijk gewond was, kreeg hij een schop en vloog door een etala geruit van een winkel. De Lei- denaar liep enkele snijwonden op. De schade aan de ruit be draagt enkele duizenden gul dens. ECONOMISCH WEL EN WEE LEIDEN Aan de Oude Herengracht 16 is i.p.v. het vroegere café „De Blokhut", de Autorijschool (theorielokaal e.d.) „Klaver vier" gevestigd. Het Café „De Waag" (eig. Mevr. Slagwein) is overgenomen en voortgezet door N. van Es. Het aann.bedrijf van schoorsteenbouwwerken, ovenbouw enz. van C. Schouten aan de J. van Campenlaan 182 (zaakadres) is opgeheven. Het café „Boerhaave" van J. E. K. Smit aan de Marienpoel- straat 69a is overgenomen en voortgezet door C. Schouten. Aan de Haagweg 166 is „Paridon-Sport", kleinhandel (vanuit een gesloten huis) in badminton- en tennissportart. gevestigd. De amb. handel via antiekmarkten in gramm.platen van M. H. Nap, zaakadres Alexanderstraat 4, is opgeheven. Aan de van 's-Gravenzandestraat 37 is de autorijschool van S. J. Pijnacker gevestigd. Aan het Noordeinde 51 is in een eerder leeggekomen restau rantruimte, het ind. restaurantbedrijf „Surakarta" gevestigd. Aan de Oppenheimstraat 21 is het zaakadres van de agentu- renhandel in verlichtingsartikelen H. J. Vermeulen gevestigd. Weer drie inbraken aan Boerhaavelaan LEIDEN In het afgelopen weekend is weer drie keer inge broken in woningen aan de Boerhaavelaan. Evenals vorige week kwamen de dieven binnen via een bovenraampje aan het balkon. Gestolen werden onder meer een zilveren ketting, giro betaalkaarten, juwelen, geld en cheques. Inbraak in Jeugddorp LEIDEN De kantine van het Jeugddorp aan de Voorschoter- weg is in het afgelopen weekend leeggehaald. Gestolen werden twintig pakken koffie, dertig flessen sterke drank, zestien krat ten met frisdrank en zeven dozen met kroketten en frikandel- len. Inbraak in kerk LEIDEN In de pastorie van de Marekerk aan de Herensingel is zaterdagavond tijdens een kerkdienst ingebroken. De dieven gingen er varldoor met een onbekend bedrag aan Nederlands en Deens geld. iof Koek ërt in Vt, ik ben er OUDE Het door ip van de Zoeter- PJ opgevoerde blii- at, ik ben er hoor Theo Koek een uit-' ogelijkheid zijn to- iteiten uitvoerig te ren. Gestoken in de Rupert Johns, een zakenman die het houding heel goed doen, groeide Theo een uitstekend ni- lurende de gehele op- 'as hij in zijn hoofd planken aktief. fdrol was ^veneens voor Mies van der 'enals Theo Koek loor de realistische akteren het publiek Daardoor vielen de JLIfcelers wat in het niet. Nico Captein, die toch al vaker op de planken heeft gestaan, mag best wat vrijer en bruta ler worden. Het lijkt erop dat hij thans zijn mogelijkheden niet optimaal benut. Eveneens tot een voldoende kwam Janny Bakker, die verdienste lijk debuteerde. Annie Borst- Mooijman had een bescheiden rol, die zij goed volbracht. Het optreden van José van der Geest en Ronald de Hoop was van korte duur. De afwachten de, wat onzekere houding als vriend van de dochter van Ru pert Johns was voor Kees Koek een rol die hem niet zo ligt. Hij kwam ook pas in het laatste gedeelte van het 2e be drijf in aktie, toen de overige acteurs al „warm gedraaid- "waren. „Schat, ik ben er hoor" is zeer zeker het aanschouwen waard. De aankondiging „Weer eens ouderwets lachen" is echter wat sterk gesteld. De echt ko mische scènes komen pas aan het slot. Als regisseur debu teerde John Hulsbergen uit Lisse, die op een verdienstelij ke start mag terugzien. Woensdagavond kunnen de ouderen genieten van het blij spel; vrijdag- en zaterdaga vond volgen de laatste twee opvoeringen in Ons Huis van het blijspel „Schat, ik ben er hoor". GERARD V.D. HOEVEN Pretentieloos amusement bij ,De Grunerie OEGSTGEEST De Oegst- geester toneelvereniging „De Grunerie" vierde zijn 25-jarig bestaan zaterdag met de op voering van „Zo heeft Meu- gerre het gewild" van ene Eg gengoor. Een boerin, genaamd Meugerre, laat bij haar ver scheiden als weduwe, een be drijf achter dat nauwkeurig onder bestaande familieleden zal worden verdeeld. Aan haar wilsbeschikking zijn echter een aantal voorwaarden ver bonden: de familie moet om te mogen erven tenminste vier weken op de boerderij door brengen. Dit geeft aanleiding tot een groot aantal komische situaties. Geen diepgravend to neel derhalve, maar gewoon pretentieloos amusement vqor groot en klein. ,,'t Camphuys" was zaterdaga vond totaal uitverkocht en re gisseur Frans Baasten sprak zijn verwachting uit, dat in Oegstgeest de belangstelling voor amateurtoneel zal groeien. Het blijspel werd enthousiast door de leden van „De Grune rie" ten tonele gevoerd. Toos van der Meer zorgde voor de nodige „Haagse Bluf" en was goed op dreef, evenals een van haar tegenspeelsters Bea Mooy, die „De Grunerie" van af de oprichting trouw terzijde staat. Verder was Mimy Rui- grok een waarlijk opvallende „Canadese", zij bescnikt over goede spelkwaliteiten. Een kleine rol, maar wel opvallend was Hilde Ferlier. Toneelspe len zit ook Adri Imthorn in het bloed en verder willen wij graag noemen Prijna Wessel en Michel Ferlier die „hét paar" van de Garvershoeve vormden. Ad van Nieuwland en Peter Wessel zorgden voor de nodige verwikkelingen. Aan het eind van de avond werden de zilveren Grunerie jubilaressen Bea Mooy en Tan te Jos Jans van der Meer in het zonnetje gezet met bloe men en een fraai wandbord. Een extra woord van dank kreeg verder decorbouwer Jaap Wassenaar. ANTOON KOCH Geslaagd concert Sin t Jans fanfare1 ZOETERWOUDE In dub- bel opzicht kan de Zoeter- woudse Sint Jans fanfare met plezier terugzien op het con cert dat zaterdagavond in 't Centrum werd gehouden. Het debuut van dirigent Paul Olischlëger was zeer verdien stelijk en een bedrag van ze venduizend gulden kon wor den toegevoegd aan het uni formenfonds. In 1983 viert de Sint Jans fan fare het tachtigjarig bestaan. Pe muzikanten willen dat ju bileum graag in een nieuw uniform vieren. Daartoe is een commissie in het leven geroe pen die door van diverse ak- ties geld inzamelt Uit het zgn. „Kasteelfonds", gevoed door de machinefabriek Kasteel van de Hoge Rijndijk, ontving de fanfare f 5000,en dat be drag werd namens de machi nefabriek Kasteel bij monde van de heer Kieft nog eens met 2000,aangevuld. „Als bijdrage voor de petten" zo klonk de argumentatie. Sinds de kommissie in juni met de aktie begon is 20.500, bijeen gebracht. Hoewel 't Centrum niet was uitverkocht was de zaal toch goed bezet en heerste er een goede stemming, veroorzaakt door de kwaliteit van het kor te, maar krachtige concert Het enthousiasme van musici en dirigent sloeg over naar het publiek dat met applaus van repliek diende. Een concert dat aanzienlijk uitgebreider zal zijn, staat inmiddels gepro grammeerd voor zaterdag 20 maart 1982. Je; Middenschool Ia 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 wordt vana vond informatie- en discussiebijeenkomst over de mid denschool gehouden. De bijeenkomst wordt georgani seerd door de Middenschoolvereniging, afdeling Lei den. Ouders en leerlingen zullen vertellen over hun er varingen met de middenschool en er is ook een film te zien. De bijeenkomst begint om acht uur. Rudolf Koelman De violist Rudolf Koelman vervangt zijn collega Jean Jac ques Kantorow, die drie concerten zou geven in de Kapel zaal van K&O aan de Oude Vest. De concerten vinden plaats vanavond, 7 en 14 december. Koelman wordt bege leid door Martijn v.d. Hoek, die op zijn beurt weer Antoine Oomen vervangt. Aanvang: kwart over acht. Alma Materkoor Het Leidse Alma Materkoor geeft morgenavond om kwart over acht een lustrumconcert in de Stadsgehoor zaal. Het gezelschap bestaat 45 jaar. Uitgevoerd wor den trier duo's voor piano en harmonium van Sains- Saëns alsmede de Messe Solenelle van Rossini voor ge mengd koor, solisten, piano en harmonium. Medewer kenden zijn Anne Marie Dur (sopraan), Jard van Nes (alt), Anton Trommelen (tenor), Lieuwe Visser (bas). Jan van der Meer (piano) en Leo van Doeselaar (har monium). De algehele leiding berust bij dirigent Louis van Wijngaarden. Breng en koop De Nederlandse vereniging van Huisvrouwen houdt mor gen een „Breng en koopdag" in het verenigingsgebouw aan het Noordeinde 2a. Te koop zijn allerlei zelfgemaakte spul len. Tien procent van de opbrengst is voor het nieuwe ver enigingsgebouw. Inlichtingen bij mevrouw C. ten Hacken, telefoonnummer 01714-2007. Lezing Het Rozekruisers Genootschap houdt morgenavond een lezing met als onderwerp „De signatuur van een zielgeboren mens". De lezing wordt gehouden in 't Par lement aan de Nieuwe Rijn 52 en begint om acht uur. K&O-film K&O vertoont morgenavond in de Kapelzaal aan de Oude Vest de film 'Pas si méchant que ga' van de Zwitserse re gisseur Claude Coretta. In deze film speelt Gerard Depar- dieu de zoon van een meubelfabrikant die overlijdt. Hij moet de noodlijdende fabriek overnemen. Hij gaat overval len plegen om geld bijeen te krijgen om zo zijn eigen pro- dukten te kopen die hij vervolgens op een geheime plek verbrandt. Aanvang: acht uur. Eilanden De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkun de houdt woensdag een lezing onder de titel „Eilanden onder water". De lezing gaat in op het onderwaters- landschap van oceanen. De lezing wordt gegeven door dr. J. van de Land. Een diaserie maakt deel uit van de lezing. De lezing wordt gegeven in een collegezaal van de sub-faculteit Biologie, Schelpenkade 6 en begint om acht uur. Armenzorg De vereniging Oud-Leiden verzorgt woensdag een lezing in in het Stedelijk Museum de Lakenhal aan de Oude Sin gel 28. De lezing wordt gehouden door D. de Boer en J. Heijbroek. De titel van de lezing is „Armenzorg in Lei den". De lezing begint om acht uur. Tekenfilms Voor kinderen vertoont K&O woensdag in de Kapel zaal aan de Oude Vest een serie tekenfilms. Bekende stripfiguren als Supermuis, Bugs Bunny, Yogi de Beer en Popeye zullen vanaf half drie op het doek verschij nen. Toegangskaarten kosten drie gulden. Vrouwenhuis Vrouwenhuis open of dicht? Dat is het thema van de dis cussie die morgenavond om acht uur wordt gehouden. Een en ander vindt plaats in het Vrouwenhuis, Hooigracht 79. Schrijfavond Amnesty International houdt vanavond en schrijf avond in het kerkelijk centrum De Regenboog in de Merenwijk. Er kan geschreven worden voor een Joego slaaf, een Taiwanees en een Chinees, die in Oeganda gevangen zit Amnesty International houdt donder- avond ook een schrijfavond in de Studentenekklesia aan het Rapenburg 100. Er kan dan geschreven worden voor Tsjechen, die gevangen zitten wegens onder meer het lidmaatschap van Charta 77. Beide bijeenkomsten beginnen om acht uur. LEIDEN Het Leidse amateurgezelschap De Timde lerclub presenteerde zich afgelopen vrijdag in een vol le Schouwburg met het blijspel 'Een schuur vol vrou wen' van Harry Daniels. De schuur uit de titel is een oncomfortabel vakantie-verblijf, gehuurd door een weduwe met drie dochters. Mannen mogen er, volgens een bepaling in het huurcontract, niet komen. De eige naresse laat nauwlettend toezien op de naleving van het con tract. Dit gegeven staat garant voor een avond vol amusante verwikkelingen. Want natuurlijk komen, om met één van de personages te spreken, de bijtjes al snel op de bloemetjes af. Zo gaat dat immers. Een ongecompliceerd stuk met een wat voor spelbaar maar niet onaardig plot, dat door het gezelschap onder regie van Gérard van Kamp vrij zeker en met vaart werd ge speeld. Het décor, het interieur van de schuur met blokhutachtige wan den, bood met een paar deuren, een raam en een trap naar een verder onzichtbare bovenverdieping de heren voldoende gele genheid zich te verstoppen of anderszins te ontsnappen. Het spel was van redelijk niveau. Riet Krispijn-De Wolf, een doortastende buurvrouw, viel op door haar natuurlijkheid, die de mogelijkheden van de tekst volledig uitbuitte. De rol van de weduwe werd door Agnes Ouwerkerk-v.d. Blij evenwichtig ge speeld. Nico van Leeuwen had iets meer moeite met haar vriend, die, waarschijnlijk onbedoeld, wat gemaakt was. De glib berige meneer Tutman werd overtuigend neergezet door Tjeerd van Wijk. Magde de Frel was een licht hysterische barones die met haar Folies Bergère-dans voor een mooi slot zorgde.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3