Cindy kan lachen Wetenschappelijk instituut als kunstwerk aangeboden bij CRM Wetenschappelijk Instituut ter Voorkoming van het Gerucht neemt bureaucratie in wurggreep Kruis breidt uit Eerste paal 't Lien 20 januari de grondin Zilveren f y Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan», tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 toMSfeiM4-1(HiurZonda^enm^^ NOORDWIJK Het verze keringsconcern „Het Zilveren Kruis" wil haar bedrijfsruimte in het park van „Goohorst" gaan uitbreiden met een kan toorgebouw van drie a vier bouwlagen aan de Van de Mortelstraat. De totale vloe roppervlakte van het complex bedraagt ongeveer 4500 vier kante meter. „Het Zilveren Kruis" verheugt zich in een gestadige groei. Ook in 1977 en in 1980 vonden reeds uitbreidingen plaats. Met de realisering van het nieuwe bouwplan denkt men tot eind 1986 vooruit te kunnen. Even tuele uitbreidingen daarna zul len in westelijke richting, aan sluitend op het thans aan de orde zijnde bouwplan moeten plaatsvinden, meent de com missie voor ruimtelijke orde ning. Men verwacht dat het aantal personeelsleden van„Het Zil veren Kruis" zal kunnen groeien van 142 (in 1981) tot 240 in 1986. Het bouwplan voorziet in voldoende ruimte voor het stallen van auto's en fietsen. Bij het nieuwe com plex komt een parkeerkelder, die plaats biedt aan 51 auto's. Om het plan van het verzeke ringsconcern te kunnen ver wezenlijken is een vrijstelling nodig van de voorschriften van het bestemmingsplan „Boerenburg". B. en W., daar in gesteund door het advies van de commissie, stellen voor de vrijstelling te verlenen. LEIDSE COURANT. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1981 PAGINA 5 br<N „Het meeste /ordt niet besteed jnst, maar aan za- r-omheen, aan in- i, commissies, stich- Kortom, binnen bnstbeleid bestaat |orme bureaucrati- Met die gedachte .achterhoofd beslo- (wee kunstenaars, iran Laar uit Den gn Leon van den uit Leiden, zo'n (ar geleden een in- in het leven te roe pt WIVG. Met dit jchappelijk Insti- r Voorkoming van net Vucht zouden zij de gratie aan de kaak uit |a^jening van een naakt ggp, p van Laar, die op een I was geweigerd, werd jerapare middelpunt vari eze zangrijke briefwisse- IggJarmate de tijd ver- vojn de brieven elkaar jb Ir0, werd het uitgangs- ?eds vager. Op den it niemand meer bakrst; corresponded ndbl idde in administratie- Isarrj' }eng;eikt: als een individu overheid een simpele 2eifjelt., dan blijkt dat hij mogelijke manieren Dlgedraaid. kunstwerk t kunstenaars hebben op het ministerie van recreatie en maat- jt^ijk werk een zwart i* aangeboden. Daarin jge resultaat van veer- knden correspondentie: ire decimeter dik rap- |t uitgangspunt en on- moet wprden van een fe met een videopro- Verder troffen de tren van de Directie ten schetsontwerp van jonstelling aan en een jld van één van de te en onderdelen. Aan de t lervan moet CRM be- im«alfof deze expositie in tb«9'king komt voor subsi- wordt een beroep ge- i het potje van experi- of vernieuwende fraaruit ook in 1982 en- pjecten zullen worden fd. Gevraagd wordt het Hammetje van 49.034 gul- k drie cents, exclusief kQMs CRM gevoelig is argumentatie van de aars *,wij willen de ratie en de weten de beeldende kunst iressiemiddel gebrui- en de subsidieaan- irdt goedgekeurd, dan in bestaand kunstwerk luw kunstwerk voortge- ;on allemaal in novem- h<9, toen de Gemeentelij- ig almissie voor Beeldende n, bi kunstenaars in Den sze priep werk te vervaar- Dor de thematische ten- 1 jev4ing „De Werkende de! De Haagse artotheek n ee complete tentoonstel enen aan bedrijven en fmijgen. Het werk van Je Iran Laar „Mannequin ïeniiunkousen", een tame- kaïjpostig poserend naakt, haiet de grootste meerder- LEIDSCHENDAM Wet houder J. M. Kranenburg heeft meegedeeld dat 20 janua ri de eerste paal voor de wo ningen in 't Lien zal worden geslagen. De werkzaamheden voor het bouwrijpmaken en het aanleggen van bouwstra- ten zijn in volle gang. De stichting Afbouwwoningen Leidschendam heeft een lijst van niet minder dan achten veertig gegadigden voor een afbouwwoning in de tweede fase van de nieuwste woon wijk opgesteld. Hiervan woonden zevenender tig in een huurwoning in Leidschendam, drie wonen nog in een koopwoning. Om geluidshinder bij de afbouw te voorkomen heeft de stichting gevraagd het aanvangsmo ment gunstig te kiezen en de grondkavels een geschikte lig ging te geven. In de b en w- vergadering van vandaag zou worden besloten of architect Van Klooster, die ervaring met honderden woningen van dit soort heeft, zal worden be noemd bij het trio projectont wikkelaars dat zich met 't Lien bezighoudt. Het is de be doeling de belangstellenden te laten loten over toewijzing voor een afbouwwoning vóór dat ook maar de eerste woning in de eerste fase is aangewe zen. Onbekend is nog hoeveel kavels het gemeentebestuur aan de afbouwers zal toewij zen. Beperking verkoop woningen Duivenvoorde opgeheven LEIDSCHENDAM De ver- koopregulerende bepalingen die speculatie van de drie jaar geleden gebouwde woningen in Duivenvoorde moesten te gengaan zijn door de 'Leid- schendamse gemeenteraad te ruggebracht van 10 tot 5 jaar. De bedingen die voor de pas gereed gekomen premie-B en vrije sectorwoningen in Stompwijk golden zijn onmid dellijk buiten werking gesteld omdat voor deze woningen geen wachtlijst bestaat. Alleen de PvdA en het CDA- raadslid C. J. van Kampen hebben tegen de opheffing ge stemd. De PvdA was van me ning dat het gemeentebestuur hiermee een instrument tot re geling van het woningbestand uit handen geeft. Mevrouw Van Nievelt (VVD) noemde opheffing van de regqling een logische zaak nu eerder beslo ten is voor de woningen in 't Lien geen regeling in te over- en. Wethouder J. M. Kranenburg zei onlangs tijdens 'de raads vergadering dat de regeling in Duivenvoorde nog ruim twee jaar in stand zal worden ge houden omdat voor deze wo ningen nog een reserve-lijst, overgebleven uitloters, bestaat. Voor de beschutte woningen in Duivenvoorde blijft dé door het rijk gestelde voorwaarde voor tien jaar geldig. LEIDEN Als een wer velwind stormt Cindy vanuit haar hok door een lange gang de ontvangs tkamer van het ^siel in. Dolblij, dat zij de vrijheid heeft gekregen en niet beseffend, dat die vrij heid maar van korte duur is, springt ze als een wil-' de in het rond. Al ge draagt ze zich erg rustig in haar hok ze houdt het zeer schoon en lijkt zich neergelegd te heb ben bij de noodgedwon gen opsluiting duide-r lijk is, dat Cindy meer op haar plaats is op een plek waar ze flink de ruimte heeft. Het gedrag van Cindy, is niet zo verbazingwekkend, omdat Cindy een bouvier is. Al be schikt ze niet over de bij een- stamboom behorende papie ren, we hebben deze week wel te maken met een ras hond. Cindy is drie jaar oud. Haar zwarte vacht wordt hier en daar onderbroken door een verdwaalde grijze haar. Over haar uiterlijk valt niets meer te melden dan dat ze eruit ziet zoals het een bouvier betaamt. Cindy kent het asiel aan de Besjeslaan van binnen en van buiten. Ruim anderhalf jaar geleden, werd ze er als zwerf hond binnengebracht. Sinds die dag heeft ze al de nodige reizen gemaakt.Alles bij el kaar hebben drie bouvierlief hebbers met weinig succes ge probeerd Cindy een perma nent onderkomen te bezor gen. Aan het lieve beest ligt het eigenlijk niet. Haar ka rakter is „des bouviers". Ze wil in het middelpunt van de belangstelling staan, vraagt veel aandacht en is erg aan halig. Dit gedrag vertoont echter ook een minpuntje. Ze heeft last van jalouzie. Met name kleine kinderen in huis is iets dat bij „mevrouw" niet in goede aarde valt. Zoals gezegd' wil ze zelf alle aandacht. Wanneer ze dat niet voldoen de krijgt, vraagt ze daar uit drukkelijk om door haar 100 procent zindelijkheid op te ge ven. Dat is ook de reden, dat pogingen om aan haar een baas te helpen tot dusver niet lukten. Kleine kinderen (tot 'een jaar of twaalf) in huis ble ken taboe. Hetzelfde geldt voor andere honden in huis. Ze gaat er niet mee op de vuist, maar op prijs stelt ze de aanwezigheid van een andere hond ook niet. Wanneer er voor haar bekende mensen in de buurt komen, laat Cindy haar tan den zien. Niet dat ze wil bij ten integendeel ze is lief en gehoorzaam ze toont haar genegenheid. „Dat tanden la ten zien, moet je beschouwen als lachen," meent Wil Tiele, de beheerder van het asiel. Volgens hem komt dat wel vaker bij honden voor en is het alleen maar te waarderen. Duidelijk moge zijn, dat een flat voor Cindy volstrekt uit den boze is. Dat geldt in min dere mate ook voor een een gezinswoning. Cindy zou nog. het meeste geholpen zijn met een boerderij, vooral omdat ze waaks is en uitstekend kan omgaan met kleinvee. In een dergelijke omgeving ergert ze zich ook niet aan andere hon den, omdat ze genoeg ruimte heeft om haar territorium af te bakenen. Doechka Hoe het met Doechka, de hond van vorige week, zal af lopen is nog een vraagteken. Doechka kan niet alleen gela ten worden ze gaat dan janken en een Leidse dame, die haar erg graag wil hebben zit met het probleem, dat ze dagelijks twee uur bui tenshuis vertoefd. De onder handelingen met de buren moeten nog beginnen. is een lieve en gehoorzaame bpuvier, die wel de ruimte moet hebben. heid van stemmen tot onder deel van de expositie gekozen. Eind mei 1980 bracht de arto theek in een Haags huis-aan- huis-blad de uitleententoon stelling voor het eerst onder de publieke aandacht. De eer ste instelling die interesse toonde was het Haagse Brono vo ziekenhuis. In de polikli niek kregen alle werken een plaats... behalve het naakt van Theo van Laar. Deze Hage naar was slechts met zijn naam vertegenwoordigd. Een lande lijk ochtendblad maakte van deze vorm van eigenmachtige selectie melding, maar bleef verder het antwoord schuldig op het hoe en waarom. Leon van den Eijkel lichtte tijdens de presentatie van het eerste exemplaar van het WIVG-rap- port toe: „Door de eeuwen heen is het naakt een vrij ge wild kunstwerk geweekt. De commissie had er ook geen en kele moeite mee. We hebben een dergelijk kunstwerk wel gekozen om ook te kijken in hoeverre zo iets nog wat op roept. Dat geluk hebben we gehad, toen Bronovo het wei gerde op te hangen. De één verschool zich achter de an der. Niemand in het zieken huis kwam er eerlijk voor uit waarom het naakt niet was op gehangen. Daarmee werd het gerucht geboren". Vage brieven Het Wetenschappelijk Insti tuut ter Voorkoming van het Gerucht kon zijn onderzoek beginnen. Schriftelijk werd er bij kranten, de commissie voor beeldende kunsten en de Haagse wethouder Van Lier van Kunstzaken op aange drongen de juistheid van het bericht in het ochtendblad te toetsen, een en ander ter voor koming van het gerucht. Wet houder Van 'Lier antwoordde een maand later dat de strek king van de brief hem niet ge heel duidelijk was en drong aan op persoonlijk contact. Leon van den Eykel: „We wil den een objectief antwoord. Dit instituut reageerde en deed zoals elke overheidsin stelling. Wij kwamen met de zelfde vage brieven en vra gen". Persoonlijk contact paste niet in deze opzet. Een brief van het WIVG aan wethouder Van Lier met daarin de doel stelling van het instituut was de volgende stap. Naar aanlei ding van een publicatie in een andere ochtendkrant gingen nog meer brieven de deur uit. De heer Van Lier verwees uit eindelijk naar de schrijver van het eerste artikel in het och tendblad. Als hij gedacht had dat daarmee de kous af was, had hij buiten het WIVG gere kend. Horzel De bal werd teruggespeeld naar de wethouder van kunst zaken, omdat hij de uiteinde lijk verantwoordelijke persoon was voor het ontbreken van het kunstwerk op de tentoon stelling in Bronovo. Allerlei direct en indirect betrokken organisaties kregen ook een dringend verzoek om hun vi sie te geven. „We wilden wat losweken", zegt Leon van den Eijkel. „We wilden dat de des betreffende mensen die zo'n brief kregen een eigen inbreng hadden, een eigen visie gingen geven". Opmerkelijk was dat het WIVG werd bedolven on der talloze formulieren, vra genlijsten, reglementen, voor waarden voor inschrijving en statuten, maar een recht streeks antwoord bleef uit. En zo zwol de stroom correspon dentie maar aan. Wethouder Van Lier trachtte op 13 febru ari 1981 definitief een eind te maken aan de horzelachtige opstelling van het vage insti tuut. „Ik ben, gelet op het feit dat het WIVG zich onttrekt aan een persoonlijk contact met de afdeling kunstzaken der gemeentesecretarie, niet in de gelegenheid aan uw ver zoek te voldoen". Voor het WIVG aanleiding om bij de laatst verantwoordelijke, de gemeente Den Haag, aan te kloppen. Met het antwoord van B en W op 8 mei kwam er een eind aan de mystificatie: „Wij hebben besloten uw brief voor kennisgeving aan te ne men. De commissie voor kunstzaken heeft zich hiermee verenigd". Gefrustreerd Het WIVG had zijn taak vol bracht. Er was niets opgelost, er was geen enkele duidelijk heid verschaft en het Weten schappelijk Instituut ter Voor koming van het Gerucht had de stelling bewezen datjiet in dividu op zijn speurtocnt naar duidelijkheid alleen maar wordt gefrustreerd. De schil der Mondriaan zei het al op ta melijk ingewikkelde wijze: „Het grootste gevaar voor de mensheid komt altijd van die genen die van bovenaf de ex pressie willen beïnvloeden of anderen met intimidatie van hun denkbeelden willen over tuigen, met behulp van fysieke en politieke macht of door so ciaal-economisch isolement. Zij- scheppen alleen maar conf licten en stremmen het leren en de groei. Elke vorm van dictatuur in welk aspect van het leven ook, individueel, fa milie, school en maatschappij belemmert de mens en zijn mogelijkheden". Als de exposi tie doorgaat, krijgt dit citaat daarin een ruime plaats toege meten. Als het WIVG één ding heeft geleerd, dan is het wel dat het ter afschrikking dient. Dat is dan meteen de conclusie van het Wetenschappelijk Instituut ter Voorkoming van het Ge rucht in zijn rapport: het WIVG is Sxemplair. De twee kunstenaars hebben via dit middel op cpmplexe en intelli gente wijze de goede verstaan der de waarschuwing willen geven: kijk uit waar je aan be gint, de bureaucratie neemt je in de wurggreep. Niet persoonlijk In een toelichting hebben de kunstenaars Theo van Laar en Leon van den Eijkel duidelijk gemaakt dat het noemen van namen niet persoonlijk is be doeld. Volgens hen kan voor elke naam een willekeurige andere wethouder, commissie of instantie worden ingévuld. TOM VAN RIJSWIJK De breinen achter het Weten schappelijk Instituut ter Voorkoming van het Gerucht, Leon van den Eijkel en Theo van Laar, boden gisteren op het ministerie van CRM hun in een zwart koflertje vervatte verzoek tot subsidie van een expositie in.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5