Raad Voorschoten akkoord met gemeentebegroting Glasslaseizoen uitstekend SIMPLEX GIAS IS 'N VAK LEIDEN/REGIO 070-27260N BURGERLIJKE STAND SIMPLEX DUBBELGLAS z'n GELD DUBBELWAARD VOORSCHOTEN De genfeenteraad van Voor schoten is gisteravond ak koord gegaan met de ge meentebegroting voor 1982. Bij het begin van de voortzetting van de begro tingsbehandeling deelde burgemeester P. Canne- gieter gisteravond mee dat het college van B en W de ingrijpende wijzigings voorstellen, die de raads fracties donderdag indien den, op korte termijn niet juist kan beoordelen. Het leek hem daarom niet wenselijk dat de raad deze voorstellen eventueel zou steunen. De wijzigings voorstellen betroffen on der meer de halvering van de vergoeding voor de leden van de functio nele commissies en een bezuiniging op de onder wijspost van elf gulden per kind. Wethouder L. Marselis (CDA) vroeg zich af, waarom uitgere kend de PvdA drastisch de fi nanciën in .de welzijnssector wil bevriezen. Volgens de VVD-wethouder J. van Dalen haalde de PvdA financierings middelen. liquiditeit van de gemeente en financiële ruimte in de begroting door elkaar. Hij toonde zich echter bereid om er nog nog nader over te praten. De PvdA-er J. Visser ant woordde hierop dat zijn fractie uitsluitend een eerste aanzet tot bezuiniging wil doen. „Juist in de welzijnssector worden soms behoeften ge creëerd", zo betoogde hij. Ten aanzien van de bezuinigings voorstellen op het onderwijs denkt de PvdA alleen aan be paalde randvoorzieningen. Bezuinigen mag niet het ver lies van arbeidsplaatsen bete kenen. In het gemeentelijk ap paraat wordt daarom elke o- pengevallen plaats aangevuld. De VVD wil graag eerst de werkzaamheden van de priori teitenlijst (de lijst van voorge nomen werkzaamheden) laten uitvoeren. Dit bevordert de werkgelegenheid, aldus de VVD. Omdat het nog allerminst vaststaat dat de verhoging van de onroerend goedbelasting volgende week door de raad wordt goedgekeurd, zou het fi nanciële plaatje wel eens an ders kunnen uitpakken, meen de de burgemeester. Def priori teitenlijst moet daarom voorlo pig buiten beschouwing wor den gelaten. Nadere voorstel len hiervoor zullen nog vol gen. aldus de burgemeester. Sociale woningbouw Het CDA diende een motie in. waarin wordt gevraagd met alle mogelijke middelen te be vorderen dat de sociale wo ningbouw voorrang krijgt. Het indienen van deze motie ont lokte bij Aikens (D'66) de op merking dat het CDA zijn al gemene beschouwing goed ge lezen had, want de motie is komt overeen met hetgeen hij al had gezegd. Hij kreeg bijval van de VVD-fractie. Ook de motie vah de VVD over het zenden van een brief naar het ministerie van volkshuisves ting met het verzoek om ka merverhuurders fiscale facili teiten te verlenen, waardoor een grotere groep jongeren een kamer kunnen krijgen, kreeg de steun van de raad. Vandalisme Jeugd vandalisme kost de Voorschotense gemeenschap jaarlijks 80.000 gulden. De raad wil een snelle aanpak van het probleem. Gedacht wordt aan voorlichting op scholen en eventuele inscha keling van een professionele kracht Knelpunt is op dit mo ment de wijk Noord-Hofland. Over de voorlichting van de gemeente bestaat geen verschil van mening tussen het CDA en het college. Het CDA wil alleen 20.000 gulden in minde ring brengen omdat in het ko mende jaar een proef wordt genomen met een bepaalde uitbreiding van de voorlich ting. De besparing kan volgens het CDA worden gevonden in het minder vaak laten ver schijnen van het gemeentelijke voorlichtingsblad, omdat er volgend jaar meer gemeente- nieuws in de wekelijkse mede delingen van de plaatselijke krant worden gepubliceerd. Aikens (D'66) zag deze proef niet binnen een jaar afgerond en wilde daarom op deze post niet bezuinigen. De VVD wil de slechts voor eeh jaar het be drag beschikbaar stellen en daarna deze voorlichtingspost opnieuw beoordelen. De commissie bestuurszaken gaat in januari al bekijken hoe de procedure rond de indie ning van de begroting en de behandeling in de raad verbe terd kan worden. Aikens pleit te ip dit verband voor meer o- penheid over de B en W- ver gaderingen. Hij meende dat de burger recht heeft op een „ge kuiste" weergave van het be sprokene in die vergadering. Thans worden alleen de be sluiten openbaar gemaakt. Daarover kwam geen uitsluit sel vanachter de collegetafel. minder sterk dan vorig jaar De omzet van de snijbloemenveilingen in de drie kwartalen van dit jaar geeft een minder sterke groei te zien dan in dezelf de periode van het vorig jaar. Werd toen een stijging geconsta teerd van 16,1%, nu bedroeg de toename 14,1%. Wordt dat op de waarde van de import in mindering gebracht, dan blijkt dat de omzet van Nederlandse produkten dit jaar met 14,0% is ge stegen. Er valt ook te constateren dat de drie kleinste bloemen veilingen in ons land over de eerste drie maanden achterble ven in omzet, maar in de maanden april en augustus zijn geste gen en beduidend gunstiger waren dan vorig jaar. De twaalf veilingen, aangesloten bij de Vereniging van Bloe menveilingen (VBN) hadden tot en met 30 september 1980 een totaal omzet van 1.507.457,en dit jaar^/ 1.720.117,Dit blijkt uit een berekening van de VBN. De VBA te Aalsmeer bereikte een omzet van 724.543.000,gevolgd door de CCWS met 566.580.000,Wel blijkt dat de Honselersdijkse veiling de grootste snijbloemenveiling van ons land is. Vorig jaar was dat nog met de VBN het geval. Verder valt op dat de EMM te Roelbfarendsveen een lager omzet noteerde dan vorig jaar ter wijl VV '70 te Bemmel de hoogste omzettoename had met ruim 36%. De omzet van pot- en perkplanten vertoonde, evenals in 1980, een sterke stijging. In de eerste negen maanden van dit jaar werd 23,4% meer omgezet. Bij de grote veilingen is het met name de CCWS die er op dat gebied uitspringt. Ook de veilin gen Flora, CVV en EMM zagen die omzet procentueel gezien, behoorlijk toenemen. Slechts twee veilingen, U en O te Vleu ten en CPF te Leeuwarden noteerden een omzet die lager was dan in 1980. Nadat vorig jaar nog belangrijk meer grootbloemige rozen wer den aangevoerd aan de voornaamste veilingen blijkt, dat in 1981 de aanvoer met 0,9 procent van de rozen is teruggelopen. De prijsvorming verliep duidelijk gunstiger als in voorgaande jaren. De gemiddelde prijs nam namelijk met 11,1% toe van 31,0 cent naar 34,4 cent. Het aanvoerbeeld van kleinbloemige rozen laat de laatste jaren een duidelijk stijgende lijn zien. In 1981 bedroeg de stijging 10,5%. Met name in de eerste twee kwartalen werd belangrijk meer aangevoerd. Ook het prijsniveau vertoonde een stijging. Moest een jaar geleden namelijk nog 22,3 cent betaalt worden, nu steeg de prijs met 6,5% naar 23,7 cent. Mede als gevolg van de goede prijsvorming in het tweede kwartaal werd na drie kwar talen voor troschrysanten een prijsstijging van 10,7% genoteerd. De aanvoer is in de afgelopen drie kwartalen met slechts 2,8% toegenomen. Een beduidend minder sterke groei dan in voorgaande jaren, hetgeen blijkbaar een gunstige invloed op de prijsvorming heeft gehad. Voor de geplozen chrysanten moest de afgelopen negen maanden gemiddeld 7% meer betaald worden dan vorig jaar. De aanvoer was 11,9% kleiner. De prijsvorming van free- sia verliep in de eerste drie kwartalen van dit jaar teleurstel lend zo wordt geconstateerd. Nadat in voorgaande jaren nog geleidelijke prijsstijgingen werden genoteerd, daalde de gemid delde prijs nu met 2,4%. Na de grote aanvoer toename van vo rig jaar, werd nu slechts 3,2% meer freesia aangevoerd. Een beduidend minder sterke groei dus. Evenals vorig jaar daalde het prijsniveau van gerbera met 0,8%. Gezien het feit dat de aanvoer met 19,5% toenam wordt dit resultaat niet on gunstig genoemd. De standaardanjer is na jaren van teruggang weer wat meer in de belangstelling gekomen. Het aanbod was dit jaar 8,8% groter. Het areaal is aan ook met enkele procen ten uitgebreid. Omzet snijbloemen groeit In Brussel is de Commissie voor de Europese Gemeen schap tot de conclusie geko men dat de gasprijzen voor de glastuinbouw per 1 oktober 1982 opgetrokken moeten zijn naar het industrieniveau. Dat betekent dat de huidige gas- prijs met maar liefst 16 cent per m3 omhoog zou moeten, naar 43,5 cent per m3. Van een geleidelijke aanpassing van de prijs is dan totaal geen sprake meer. Voor het zover komt zal er nog wel een storm opsteken, want het ziet er niet naar uit dat de glastuinbouw zich zo maar de strop om de riek laat leggen. Het is alleen een trieste zaak dat de onder nemers juist nu in een onder nemersklimaat verkeren waarin een aantal probleem- zaken zoals bijvoorbeeld gron- dontsmetting, slechte water kwaliteit, stijgende rentelas ten en dergelijke alle aan dacht opeisen. En dan nu dit bericht, waardoor de toe komst er niet bepaald roos kleuriger gaat uitzien. Een be langrijk voordeel is echter dat er op het gebied van energie besparingen in het afgelopen seizoen weer erg veel ervarin gen zijn opgedaan. Vakman schap en vindingrijkheid blij ven belangrijke wapens om de problemen te overleven. Daarnaast beschikt de tuin bouw over een benijdens waardig afzetapparaat ten op zichte van het buitenland. Sla-markt tot op heden achter bij die van vorig seizoen. De prijs lag ejnd oktober op gemiddeld 35 cent per krop, dit was onge veer dezelfde prijs die er vo rig seizoen werd betaald. In de eerste week van november liep de prijs op, maar deze bleef toch beneden die van vorig seizoen. In de tweede week van november moest de prijs Weer inleveren. In de af gelopen week was er weer sprake van enig herstel. De zware sla liep op naar 52 cent per krop (vorig seizoen 69 cent). Het hele glasslaseizoen '80/ '81 kon aan de balk ge schreven worden als uitste kend, met een gemiddelde prijs van ongeveer 50 cent per krop. Een belangrijke rol bij het bereiken van dit resultaat speelde het wegvallen van een stuk Zuidfranse concur rentie op de Westduitse markt. De totale export bleef in het seizoen '80/'81 goed overeind, ook in de dure pe riode (november t/m maart). Spruitenoogst in Volle gang. Oe verschillen met voorgaan de seizoenen waren gering. De teelt van sla in Zuid- Frankrijk, zowel volle grond als de beschermde teelt blijkt zeer kwetsbaar. Twee seizoe nen achter elkaar had men flink te lijden van het slechte weer. In Roussillion is dit sei zoen voor het eerst sinds/jaren de teelt van sla onder plastic kleiner, nl. van 520 ha. De volle grond geeft een uitbrei ding te zien van 150 ha., de oppervlakte komt hiermee op 2150 ha. In het Zuidfranse ge bied Bouches du Rhóne is de teelt onder plastic wel uitge breid, nl. van 570 ha. naar 800 ha. Dit gebied exporteert ech ter minder en de export van uit dit gebied richt zich vooral op Zwitserland en Italië. De Franse sla-oogst zal de ko mende winter groot zijn, maar het is ook een bekend feit, dat het weer flink roet in het eten kan strooien. Op de Hollandse markt ziet het er naar uit dat de aanvoer van glassla tot de jaarwisseling beneden die van vorig seizoen zal liggen. Er is namelijk ook minder aange plant, dit komt onder meer door het langer doortelen van tomaten, komkommers en pa prika's. Er zijn ook nogal wat bedrijven waar men na het beëindigen van de hoofdteelt een aantal bedrijfsveranderin- gen heeft uitgevoerd zoals aanbrengen van dubbel glas, energieschermen, veranderin gen aan verwarmingssyste men, nieuwbouw, enz. Omdat veel vroege teelten weer in december en in januari gepoot moeten %vorden ziet het er niet direkt naar uit dat de op pervlakte sla sterk toe zal ne men na de jaarwisseling. Voor de komende week wordt er op een groter aanbod gere kend, gezien de goede vraag zijn wat hogere prijzen niet uitgesloten. Overige gewassen De aanvoer van groene papri ka's nam verder af, de prijs voor deze sortering liep als gevolg hiervan verder op en wel naar 4,62 per kilo. Het aanbod van rood is nog steeds vrij omvangrijk, ook in de af gelopen week bleef de prijs- druk bestaan, er werd gemid deld f 3,- per kilo betaald. Van beide sorteringen wor den er kleinere aanvoeren verwacht, hierdoor lijken ho gere prijzen mogelijk. Het nog beperkte aanbod van tomaten werd tegen hogere prijzen verkocht. De A-I-export bracht 2,23 per kilo op. De aanvoer neemt verder af en LEIDSE COURANT ZATERDAG 21 NOVEMBER 1981 Sport verbrpi Kïl ins roi l, c s un lor I ,ac wt /ai &n u lar in ich Het nog maar net yUl laten huwelijksboc-, Hennie van de Stf van der Meer uit gistermiddag staptq reed (krachtige) wiirn dat mag best een P N worden genoemd. nog iets bijzonders^ welijk tussen deze lva se mensen. Belderi*ar lijk lid van de vo[n ging/handbalclub lp nie van der Star fet furore als aanvoerf 1 eerste elftal, voorz(es jeugdcommissie eln der. Zijn nleuwbakp' note speelt handbjn(j en leidt bovendien*sl.( lenteam. En daanp.1. maar weer eens'el1 sport verbroedert...j°v mige gevallen zelf^11 dat. n LEIDEN: Geboren: Haken zv. A. Dursun en S. Kavak; Ilona dv. H. Spaander man en J. Meijvogel; Sander André zv. R. J. Hendriksen en D. Boesaard; Charlene dv. F. van Delft en K. P. Zuijderduijn; Karin dv. A. Mierloo en M. C. Klem; Annemieke Marit dv. H. IJzerman en A. den Daas; Johannes Cornells zv. R. E. van Woerden en M. J. van Es; Laura Jacobijntje dv. W. J. van Hars kamp en J. Sluijmer, Said zv. A. Ait Barghane en Z. Assou; Melis dv. I. Yildi- rim en N. Kök; Brenda Elisabeth Barbara dv. M. de Jong en M. J. Rusman; Madeleine Iris dv. N. P. Tjon-Pian-Gi en C. E. van Loon; Onno zv. Th. H. M. van Paridon en S. Faber Willie Deborah dv G. Ph. van der Woerd en J. W. Rijnsburger, Michiel Anton zv. A. van de Weerthof en M. de Vries; Hakiem Adli Mohammed zv. A. M. K. Rusheidat en F. Harrison; Alexander zv. J. M. Witte en I. M. del Camino Gil Gonzalez; Albert David zv. T. Verbeek en J. W. van der Mast; Marcel Raimond zv. J. A. M. Kort en Y. J. M. Helmer, Jonathan zv. S. Kuijt en H. van Oosterhout; Jeroen'Willem Peter zv. J. P. A. M. Schön- berger en M. A. H. A. Delsing; Wendelina Catharina dv. C. H. en C. J. Kriek; Wendy dv. H. Belt en I. M. Philippo. Overleden: M. M. de Pan. geb. 3-12- 1941 vrl. echtg. van J. Braam; W. J. Eijgendaal. geb. 25-9-1910 man; M. J. Men- sert. geb. 13-8-1890 man; F. Th. H. Homan. geb. 20-3-1914 man; J. J. C. van Leeuwen, geb. 14-6-1905 man; B. Achahbar, geb. 3-11-1981 vrl.; D. J. Eijk, geb. 30-5-1976 man; J. de Koning, geb. 9-2-1884 vrl. geh. gew. met D. Schoneveld; A. Wetselaar, geb. 26-3-1904 vrl. geh. gew. met B. Versteeg; G. Hendriks, geb. 24-2-1895 men; H. Moll, geb. 25-1-1903 man; J. Schraverus. geb. 27-1-1920 man; A. L. Vlinkervleugel, geb. 15-11-1917. man; J. Buis, geb. 31-3-1907 vrl. geh. gew. met H. de la Rie; P. H. Kerkvliet, geb. 26-10-1897 man; J. Martijn, geb. 1- 7-1896 man. Gehuwd: R. Ter Wee en A.M.C. Bosman; F. J. A. Molenaar en M. M. Kok; W. Karlas en A. van Waveren; Th. J. Smit en M. Micael; D. Kloos en J. Kikkert; J. M. Roossenmaallen en C. E. Mens. M«t SIMPLEX dubbelglas Isoleert u beter, maar vooral goedkoper. U houdt uw kostbare warmte In huls en de kou buiten. Dat scheelt u flink in de portemonnale. Bel ons gerust eens om het u, vrijblijvend voor te rekenen. SIMPLEX levert en plaatst» vakkundig» dubbel-kwaliteits- glas. Met 10 (aar garantie En goedkoop. p*P w* «""•"SS*» •SSï--- A 5^9* es*"** Fljnjekade 16 Oen Ha De gedachte dat bijen niet in woongebieden thuis hd), t dat net vervelende steekbeesten waren is gelukkig aimi terhaald. We weten allemaal dat onze vruchtbomen, bi l ken en andere nuttige planten het niet zonder deze i>ri< nuttige beesten kunnen stellen. Dor De bijenhouderij beleeft dan ook een soort tweede jeiiin zijn allerwegen druk aoende in het voorjaar en de Di kunnen we op menige zomermarkt in de vorm van e© c telijke honing kopen. len De groeiende belangstelling voor een gezond leefmiigei een oorzaak van de sterke herwaardering van de >an van de honingbij. Wie er voor voelt om in het komencun eens voorzichtig met een bijenvolkje te beginnen kaïjpo; „Werkboek bjjen houden" van J.J. Speelziek ter haet i Ook mensen die nu al imker zijn kunnen er veel w tegevens in vinden. peelziek is voorzitter van de afdeling Bijenteelt van"" bouwschap en bekleedt dezelfde functie bij de Ver^ Bevordering van de Bijenteelt in ons land. Hij is op van alle markten thuis en zijn boek biedt dan ook we informatie die een bijenhouder moet hebben. Tuin voor de kinderen Kinderen die op jonge leeftijd in aanraking wordei met de natuur hebben daar hun leven lang plezier v vaders die hun kleinkinderen meenemen naar de v< gen tuin weten dat; als ze eenmaal gezien hebben hoe tige planten uit de nietigste zaadjes voortkomen krij peet voor de natuur. Een probaat middel o.m vanda penbare parken te voorkomen. Kinderen kunnen al op jonge leeftijd zelf actief bezi het kweken van planten. In het „Kweek-kook-kr voor kinderen" van Mary Norwak wordt een groot a; beelden gegeven. Helemaal op de kinderwereld afges der „prekerig" te worden. Met leuke ideetjes voor zo als binnen. Goedkoper Inleveren moeten we allemaal en Jan Kotten heeft u dat het best kan. In zijn boek „Leef 25 cent goedkop< dat zien. Hij toont daarbij aan dat we dat kunnen „zon maar iets op achteruit te gaan". Enkele tips die hij geeft over goedkoper tqinieren: K opnieuw inrichten van een tuin nooit rollen gras maa Misschien duurt het iets langer voor alles egaal grot dat weegt op tegen de kosten van een „kant-en-klaar" Kotten beveelt u ook aan goed in de tuinen van vi kennissen te kijken of daar geen overtollige heesters planten staan. (Overigens is het nu de tijd om dat t kan nog naar hartelust verplant worden voor de vors Kunst Tuinliefhebbers weten dat tuinieren méér is dan een den en schoffelen, één maal per week het gazon maa tijd tot tijd sproeien. Tuinieren is een kunst en dat w boek „De kunst van het tuinieren" bevestigd. Hug schreef dit standaardwerk na jarenlang onderzoek ei werk. Hij maakt duidelijk dat een eerste vereiste voor goec is: te weten hoe de natuur werkt en geeft in een aar M stukken een uiterst boeiend (en zeer begrijpelijk) be< werking van verschillende natuurlijke processen. Het tuinieren heeft een lange geschiedenis. In de loo wen zijn de inzichten veranderd en daarmee de inri j"/ de tuinen. De invloeden uit het verleden zijn geblevenk? 4 bijvoorbeeld herkenbaar hoezeer de ideeën van de eeiji^ den levende Perzische tuinontwerpers doorwerken. „De kunst van het tuinieren" is meer dan een geschie[ over de tuin; het is ook een handboek voor mensen die zijn voor veranderingen in hun eigen groene rijk. dy de prijzen lijken aantrekkelijk te blijven. Ook bij de kom kommers neemt het aanbod .verder af, de prijzen liepen naar verhouding behoorlijk op. Er werd voor de sorterin gen van 41/76 van 1,08 tot f 1,45 per stuk betaald (vorig seizoen van 0.95 tot f 1,36). Het aanbod wordt kleiner en de prijzen lijken niet veel te veranderen. De aanvoer van ijsbergsla is de afgelopen we ken aanmerkelijk groter als vorig seizoen. In dit licht ge zien valt de prijsvorming niet tegen. In de afgelopen week werden er voor een goede kwaliteit prijzen betaald tot 1,14 per stuk. Het ziet er naar uit dat het aanbod van prei de komende week wat kleiner zal worden. In de af gelopen week lag de prijs rond de 72 cent per kilo, voor de komende week wordt er op hogere prijzen gerekend. Andijvie liep in prijs op naar f 1,90 per kilo. Door een klei ner wordend aanbod lijkt de prijs zich goed te kunnen handhaven. De radijsprijs kwam onder een grotere druk, er was sprake van een lichte daling. De prijs per bos je kwam uit op 71 cent. Met grotere aanvoeren in het vooruitzicht lijken lagere prij zen voor de hand te liggen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4