•jSteeg agtz'n ïjuwerij r terug naar zoeken steeds iets nieuws Spellen- ontwerpers ^goedbranche orser nooit uma i De huizenmarkt ingestort, narkt pijnlijk getroffen omdat n te richten valt, de automarkt mboekje omdat steeds meer iger met hun karretje doen, gnsmiddelenbranche in de zor- 2 er over het algemeen meer op 3 wordt gelet. Je kunt Je dus o. >g op het naderend „Heerlijk jfvragen: wat gaat de speel- onder zulke omstandigheden doen? De fabrikanten hebben voorlopig geen krimp gegeven, niet In kwantiteit en niet In technisch vernuft. Misschien wordt er wel op gemikt dat Sinterklaas boven alle doemdenkerij verheven is en dat de Kokkerellen lieverdjes toch wel de laatsten zijn, die moeten inleveren omdat de grote-mensen- maatschapplj zichzelf in de nesten heeft gewerkt. vol voorgeprogrammeerde opgaven; elek tronische tafelorgeltjes en nog een hele boel fraais meer. Wat de speelgoedmarkt al niet bledtl En dan willen we het nog niet eens hebben over de complete elektronische trucen doos, die opengetrokken werd om oude en nieuwe spelletjes meer glans te geven (daarover elders op deze pagina). Wél over de zeer uitgebreide en nog meer geperfec tioneerde start- en vervolgsets van gere nommeerde mini-treintjes, al of niet met functionele bovenleiding; de radiografisch bestuurbare autootjes, motorfietsen en ander gerij, voorzien van door de PTT goedgekeurde zenders; bouwkranen met vele op afstand bedien bare functies; 'n maanlandingsterrein met alles erop, eraan en erboven; een elektronische onderwijzer Leuke speeltjes voor kleine keukenprin sesjes, laten we daarmee wat meer gede tailleerd verder gaan: een compleet keu kenapparaat op batterijen 32,50) of In veel kleiner formaat een complete keuken „met echt kokende pannen" op batterij 29,95). Er is onder het motto „Tap je eigen drankje" zelfs een espressoautomaatje te koop 16,95)! Dicht bij de professionele keuken staat ook een kleuterkookplaat met pannen en bestek 49,95). En de culinaire kinder hoek cullmineert in een complete keuken om elektrisch te koken op trafo 12-14 volt, maar die Is niet bij de prijs inbegrepen 57,50). En wat hebben we gezien voor de jonge tjes, d|e de loopkip met geluid, om te du wen of om op te zitten 69,50) net zijn ontgroeid? Ook al te veel om op te noe men. Om dus maar een bescheiden greep te doen: erg veel moois van Playmobil en Lego, maar dat lag voor de hand (wel prij zig overigens, vooral de auto- en trein- technlek van de laétste); Fischer Technik gooit er zelfs een complete draaimolen te genaan, waarmee 'n kind van de ene ker mis naar de andere kan trekken; leuk dat opbouwen, afbreken en verkassen! 62.-). Zeer groot is het aanbod In tractortjes, klepautootjes, trucks-met-opleggertjes, plck-ups-met-trailertjes al of niet met paardjes, wegenbouwmachientjes, enzo voort. Ook trouwens van de mlnl-perso- nen-autootjes, die er tegenwoordig zelfs zijn met afsluitbare portiertjes. Poppenhoek Steeds mooier en nu gaan we In leeftijd weer even terug worden de knuffeldie ren, die we overigens gebruiken ais „springplank" naar de poppenhoek. De Barbies zijn er nog steeds en (uiteraard) eigentijdser dan ooit. Maar ook de andere poppetjes liegen er niet om. Nenuco levert ze met zuigflesjes en piespotjes (ze kun nen namelijk drinken en plassen). Er zijn er zelfs die als ze in hun buikjes worden geknepen heuse belletjes blazenl Dotten van poppen ook bij de Kenners, de Monchlchi's en de Fleurs. De laatste is er bijvoorbeeld in skipak met ski's en bril 24,95). Chupetln, Götz en Zapf hebben blijkens hun poppenaanbod ook niet stil gezeten. Kortom, aan poppen en pop petjes is er tussen de tien en de tachtig gulden verschrikkelijk veel moois te koop. Knutselgrage knulletjes zullen het stellig wel zien zitten in een heuse stoommachine 104,50), waarop alle mogelijke draaidln- getjes aan te sluiten zijn. Stoommachine fabrikant Wilesco lanceert-zelfs een „le vensechte" stoomwals 171,50), maar daarmee kan 'n kind natuurlijk veel minder doen. Veel moois is er in hout en dat echt niet alleen voor de hele kleintjes. Want behalve de treintjes en blokkenwagentjes zijn er ook houten hijskranen, graafmachines en zelfs constructiebouwdozen voor het bou wen van een auto. Een kris-kras-greep tot besluit: bouwpak ketten van 'n natuurgetrouwe Santa Maria (zeilschip) voor bijna honderd gulden; een ringbiljart met twee keus 59,50); een bijna horeca-echte flipperkast, met trafo- elektrische teller 49,-) en een juweel van een tafeltennistafel 299,-). Maar ook bouwpakketten van een simpel vlieg tuigje 11,50), een emailleerdoos voor koud emailleren 29,95) of een inklapba re houten poppenkast zonder poppen (zelfde prijs). Natuurlijk is in dit bestek slechts een frac tie vermeld van wat er aan rijp en groen allemaal te koop is op de speelgoedmarkt (De genoemde prijzen zijn merendeels „richtprijzen"). Er is met opzet geen zwaarwichtig verhaal aan opgehangen over wat goed en wat slecht zou zijn voor kinderen. De hedendaagse ouders en an dere opvoeders zijn waarachtig wel mans of liever mondig genoeg om dat zelf uit te maken. DRIES SCHEEPSTRA en V ien lan in ons land uitgegroeid in massa- ieartikel, kwalitatief is de van deze gerstedrank danig op gang gekomen, in alombekende ns saneerden vele enjijke brouwerijtjes weg, "lere bedrijven vaak met het van de eigen identiteit én jergenomen. Waarmee ook ligélat in het verleden vele rek# variëteiten kende, tot een j^heidsworst vernederd nG,lj Nederland nog altijd een Gijionale brouwerijen, die, ieciseerd als ze zijn, een niet eh ijk graantje uit de B" se markt meepikken. Zelfs 3 nu en dan nog een nieuw infij. Een goed jaar geleden rijfie Steeg, een dorpje ranl tusen Arnhem en Rheden, leiitouwersvereniging m®'met als doel een geheel 1 hbachtelijke brouwerij te iten. lesfnkelijk als een „goeie dicfoelde plannetje is de tot een zo serieuze zaak '®nid, dat men al doende is ^aankopen en andere en<ite zakelijke en.aingen. r. DE STEEG Jaap Hiddinga is met zijn 23 Jaar een van de jongste brouwmeesters In Nederland. Deze als ingenieur chemische techniek aan de Arnhemse HTS afgestu deerde bierkenner én liefhebber werkte een tijdje bij een van de grootste biergiganten alvorens hij zich In het bedrijf van zijn vader ging bezighouden met de ontwikkeling van alternatieve energie. Maar hoe interessant die toepassing van windmolens, zonnecollectoren en blo-gas sen ook zijn mag, het bier bleef gisten. Geen wonder dus, dat toen vorig jaar als uitvloeisel van een min of meer uit de hand gelopen grap de Bierbrouwersvereniging De Steeg werd opgericht, Jaap Hiddinga de voorzittershamer ging hanteren. Daar bij stelde hij zich ten doel het in deze streek eens zo vermaarde Sloth Zwaar, een soort trappistenbier, daadwerkelijk aan de vergetelheid te ontrukken. Nadat enig speurwerk in de plaatselijke historie niet het gewenste resultaat ople verde, bracht het brouwersboekje „Mid deleeuwse brouwerijen en het Grultbier" wel de bedoelde uitkomst. Daarin vonden Hiddinga en zijn mede-bestuursleden Dlx en Smit niet alleen het basisrecept van Sloth Zwaar, maar ook een brokje ge schiedenis van deze in 1692 aan de woede van hertog Karei van Gelre ten onder ge- gane brouwerij. „Om met dat laatste te beginnen", aldus Hiddinga, „die geschiedenis leerde ons dat de heer Sloth-een Duitse brouwer was, die tijdens een van de vele godsdienstoor logen uit die tijd naar De Steeg vluchtte. Daar stichtte hij in 1571 de Sloth Brouwe rij, waar een zwaar bier, een soort trappis tenbier, werd gebrouwen. Het schijnt een florerend bedrijf geweest te zijn, niet in de laatste plaats door de uitstekende kwali teit en de smaak van Sloth Zwaar. De heer Sloth weigerde echter belasting te betalen aan hertog Karei en dat had in 1692 de al gehele vernietiging van de Inmiddels door de kinderen Sloth overgenomen brouwerij In De Steeg tot gevolg. Met steun van en kele tientallen roofridders werd In dat jaar door hertog Karei de hele brouwerij kort en klein geslagen. Gelukkig bleef het ba sisrecept voor Sloth Zwaar bewaard en hoewel wij genoodzaakt waren dat recept technisch engszins aan te passen aan de huidige omstandigheden, zijn we er niette min In geslaagd met groot succes het aloude Sloth Zwaar weer op de markt te brengen". Jaap Hiddinga slaat in deze verklaring ge- e«n gouden greep. Lieftf zeven miljoen exemplaren werden tot nu toe aan de man gebracht ;G Neem nu Simon Jij achter deze vernuftige, en vele „Sinterklazen" in- I, zoemende en brommen- kfrer een simpel Amerikaans >1 I vermoeden? Je moet er !1-Wne spellehontwerper maar °Pj.Toen een van de spellen- ha$ van het in Springfield 5 moederconcern van MB de lal op een dag enkele ai «nse „lieverdjes" obser ve bezig waren met hun lie- 'ian)e' »Sinion" kreeg de man 1 £en gouden idee. 28.. an jovereenstemming met het al- zijnfrschrijdende computertijdperk 9.Tdij het spel, waarbij één kind Bbien benen bewegingen maakt, ind n vriendjes net eender moeten ïevoerd, in moderne elektroni- 32)pelletje, een ander soort vorm ckig doen wat moedertje doet", tiefongen of dat meisje steeds in- mbr bewegingen. Met het gevolg ds meer vriendjes afvallen tot- _jotte een winnaar overblijft, "inci'pé is de computer Simon, Itukje speelgoed voor „kinde tot 70 jaar gebaseerd. Wie de laatste tijd een speelgoedwinkel is binnen gestapt weet om welk spel het gaat. Ach ter het glimmende, onschuldige uiterlijk van het in rood, blauw, geel en groen uit gevoerde ronde apparaat gaan talloze combinaties schuil. Wie Simon op gang brengt ziet de kleuren van de toetsen op flitsen. Men moet diezelfde kleurencombi natie na Simon indrukken. Lukt dat niet dan produceert de computer een afkeu rende bromtoon. Van het moment waarop dieontwerper dat idee kreeg tot aan de tekentafels en de produktielijn in de fabriek is een lange weg. Je moet van goede huize komen om een ontwerp voor een spel uitgevoerd te zien. Dolf Tuinhout, de 33-jarige MB-werk- nemer op het hoofdkantoor van dit con cern in Zeist, weet er alles van. „Er is in feite in de wereld van het spel niets nieuws onder dé zon. Alles kan worden herleid tot oyerbekende spelletjes. Wij zijn open ge noeg om te erkennen dat wat dat betreft oude wijn in nieuwe zakken wordt ge daan Tuinhout legt uit dat alle spelproducenten of het nu MB, Jumbo, Clipper of Gamma betreft, met hun tijd meegaan. Er zit dus evolutie in het spel en dat gaat zo ver dat oma en opa die gewend waren aan Gan zenbord, Kwartetten, Mens Erger Je Niet of Domino nu met verbaasde ogen kijken naar al het volledig geautomatiseerde fraais dat er met St.-Nicolaas en Kerst weer te koop Is. „Het gaat er om" aldus Tuinhout, „dat een spel spanning creëert. De spelregels moe ten snel kunnen worden uitgelegd, leder normaal kind moet het meteen snappen. Het spel moet een uitdaging zijn. Maar ook moet het educatief zijn, met dien ver stande dat het kind moet leren winnen en verliezen. Tenslotte moet het spel de gezelligheid bevorderen, want daar is het toch om begonnen „De professionele ontwerpers kennen die huisregels. Ook weten ze dat de spellenfa- brikanten er aan verdienen willen, zo „sportlef" zijn ze wel". Gouden vondst Simon was een gouden idee, want er wer den maar liefst zeven miljoen exemplaren aan de man gebracht en het ding gaat nog steeds over de toonbank en bepaald niet voor een grijpstuiver, want elektronica is kostbaar. MB, de toonaangevende leverancier van heel wat nieuwe of In een modern jasje ge stoken oude spelletjes, miste enkele jaren geleden met „open ogen" toch grandioos de boot. De Israëlische ontwerper Ben Da vid kwam toen het hoofdkantoor binnenlo pen met eén op Halma en Chinese Che quers gelijkend spelletje dat al bij de eer ste besprekingen door de mand viel en door de geharde verkoopleiders prompt werd afgekeurd. David, door de wol geverfd in dit moeilijke vak, stapte naar De belangstelling voor elektronische spelletjes is overal groot en de omzet veelbelovend. een andere fabrikant die het spel in plastic liet uitvoeren en nu heeft bijna iedereen in de westerse wereld het In huls Master Mind. „En dat", bekent Tuinhout, „hadden wij er toch echt niet In gezien Verkoopbeleid Na de besprekingen komt het aan op ver koopbeleid. „Het succes van een spel is afhankelijk van marktverkenning. Van be lang is de mentaliteit in een streek. Het ene spel doet het hier goed, het andere daar. De belangstelling ^voor elektronische spelletjes is evenwel overal, groot en de omzet is veelbelovend. Een ander tendens, waarop de uitvinders kunnen inspelen, is de vorm van het spel. Sommige fabrikanten maken voornamelijk vlakke spellen die plat op tafel liggen, zoals Monopoly, Mens Erger Je Niet. Dus grafische spellen met speelbord. Voor de ontwerpers van MB was dat niet genoeg. „Wij eisen dat het spel drie dimensies moet hebben. Kijk maar naar een spel als zeeslag. Dat was aanvankelijk een vlak spelletje dat Je in de pauze op school speelde. Je vulde dan op ruitjespapier de „slagschepen" In van je tegenstander. Het moderne computerspel Zeeslag bevat een rechtop staand scorebord", vertelt Tuin hout. „Wie de spelletjes erop nakijkt ont dekt de door de Amerikaanse ontwerpers nagestreefde dynamiek Zoals gezegd bepaalt de mentaliteit van een bevolking in een bepaald land of een spel het gaat doen. „Monopoly, Risk of Levensweg gaan nauwelijks naar de Oostbloklanden, toch weten we dat juist die spelletjes achter het „IJzeren Gordijn" gesmokkeld worden, omdat ze de gezelligheid verhogen ALEX SNELLEMAN MfAfy# Bierbrouwer Jaap Hiddinga met zijn „boreling" Sloth Zwaar. makshalve de eerste en moeilijkste stap op weg naar een heuse ambachtelijke brouwerij maar over. Want wordt momen teel Sloth Zwaar tijdelijk gebrouwen in het regionale Tilburgse bedrijfje De Schaaps kooi, de eerste liters van dit inderdaad „Ja, daar zijn we mee begonnen. Vier keer hebben we vijfentwintig liter gebrouwen alvorens we tot het gewenste resultaat meer dan voortreffelijke gerstenat werden kwamen. Met mout, hop en water als voor naamste bestanddelen hebben we in die weckketel onder zeventig graden het bier vergist en het later om het te steriliseren gekookt. Zoals gezegd, de vierde keer was het raak. Zonder toevoegingen van chemi caliën en kleurstoffen slaagden we er in een puur natuurlijk bier te produceren met een waarlijk goddelijke smaak. Eenmaal zo ver gekomen zijn we naar brouwerij De Schaapskooi gegaan om er de eerste 8000 liter te laten produceren. De verkoop loopt zo goed, dat het nu inmiddels wel zeker is dat we zo snel mogelijk in een eigen brou werij met de produktie ervan willen begin nen". Financiering Het klinkt allemaal heel logisch, maar waar haal je het benodigde kapitaal en vooral ook de oude ketels en andere onderdelen vandaan om daadwerkelijk een op de Sloth-brouwerij gelijkende ambachtelijke zaak op te gaan zetten? „Wat het benodigde kapitaal betreft, er is inmiddels een Sloth Stichting opgericht, want aan de contributie van de nu 170 le den van de brouwerijvereniging hebben we uiteraard niet voldoende. Onze stich ting gaat het bedrijf opzetten en is met de financiering ervan al zo ver gevorderd, dat met zekerheid van een succes gesproken kan worden. Meer problemen leveren in derdaad de oude ketels en andere techni sche voorzieningen op. Door intensief speurwerk bij oude brouwerijen en zaken, die de deuren hebben gesloten of gaan sluiten, lijkt ook die opzet te lukken. Bo vendien staat het gemeentebestuur zeer positief tegenover onze plannen en al heb ben we uit die richting dan geen daadwer kelijke financiële steun te verwachten, de gemeentelijke sympathie kan voor ons wel een steun betekenen bij eventuele grond aankopen, het betrekken van een pand en de oprichting van een eigen bierhuls". „De Steeg kent momenteel geen enkel café. Er is slechts één hotel en dus is er een duidelijke behoefte aan zo'n bierhuis oude stijl. Net als de brouwerij willen we dat bierhuis namelijk „middeleeuws" in richten, zodat het naast een voorziening in de eigen behoefte van de dorpsbevolking ook als een toeristische trekpleister dienst kan gaan doen. Aanvankelijk zal de brou werij het voornamelijk met vrijwilligers moeten doen, maar als de voortekenen niet bedriegen, dan kunnen er binnen en kele jaren zo'n vijfentwintig mensen een boterham gaan verdienen".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 23