(Bowuvnl Meerderheid vóór vredesmarsen Jeugdige werklozen mogelijk gedwongen aan het werk Breznjev schreef brief aan Reagan KABINET KRIJGT VERTROUWEN \y//// J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal/ 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). <- Losse nummers 0,70. Zaterdag21 november 1981,72e jaargang no. 22124 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Nieuwe tv-serie „Rebel voor de vrijheid" vanavond op Ned. II om 20.27 uur. Op Ned. I om 20.40 uur tweede deel van „Man alleen". Morgen op Ned. I om 19.05 uur Hollywood filmdocumentaire en op Ned. II om 20.45 uur van Kooten en de Bie. Eerst enkele opklaringen, later meer bewolking en in de avond .mogelijk regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 10 graden. Matige tot krachtige westenwind. De komende da gen: veel bewolking, kans op regen en vrij zacht. Zon op: 08.13, onder: 16.39; Stormschade Dit vliegtuigje is het slachtoffer gewor den van zware stor men die gisteren de luchthaven van de Amerikaanse stad Atlanta hebben ge troffen. Verscheide ne toestellen liepen zware schade op en zeven mensen raak ten daarbij gewond. Ook de luchthaven zelf kreeg schade. Broche voor 3,4 miljoen GENEVE Een particulie re verzamelaar is op een vei ling in Genève voor een re cordbedrag van 2.650.000 Zwitserse francs (ongeveer 3,4 miljoen gulden) eigenaar geworden van een broche met diamanten en robijnen. Het sieraad was een eeuw geleden gemaakt voor een Amerikaanse familie. Ande re sieraden scoorden ook hoog: een collier met robij nen en diamanten: 1,1 mil joen Zw. fr. en een stel dia manten oorhangers 850.000 Zw. fr. In totaal was de op brengst 15 miljoen francs. JJoodstrafeis tegen Turkse vakbondsleiders ISTANBUL De militaire o- penbaar aanklager in Istanbul heeft de doodstraf geëist tegen 52 Turkse vakbondsleiders wegens pogingen tot ondermijning van' de grondwettelijke orde. De aan klager verlangt ook een perma nent verbod van de linksgerichte vakcentrale Disk, die ongeveer 700.000 leden telt. De legerautori- teiten hebben de vakcentrale verantwoordelijk gesteld voor de stakingsgolf die de Turkse econo mie jn de maanden voor de staatsgreep van september 1980 trof. Ruim 250 lagere functiona rissen en ongeveer tweeduizend leden zulen later worden berecht. Keukenprinses uit Wales voor Charles en Diana LONDEN De dochter van een En gelse advocaat, die met haar exquise culinaire gerechten het hotel in Mon mouth (Wales) waar zij werkte tot ver over de landsgrenzen bekend maakte, wordt huiskokkin van prins Charles en prinses Diana. De 34-jarige Rosan- na Lloyd, een culinair 'natuurtalent, wil niet meer loslaten dan dat ze „erg blij en vereerd" is. Haar huidige werkgever, de trotse hoteleigenaar Andrew Stirling, is een en al lof over kokkin Lloyd. „Er is niets dat zij niet kan maken. Een zeer getalenteerde dame. Als er belangrijke mensen ko men, hoeft prinses Diana er niet aan te twijfelen dat er iets heel goeds op tafel komt". -• v ïachte ood na ernramp" echt :t gevaar van kernoorlog een ramp met kerncentrale) ikt het nood- ;elijk dat men- n die in zo'n si- atie een zachte «d verkiezen iar ook de mo- lijkheid voor bben. Een goed iddel daartoe it op voldoen- grote schaal schikbaar ko- n, zei vandaag voorzitter van I Nederlandse Ireniging voor BA ijwillige eutha- Bft tsie. mr. J. |H telmans, in ^Btrecht. Hij ver gaarde ook dat ^■i vereniging ^■th moet bezin- ^Bn op de vraag hulp bij zelfdo- jig binnen haar x ielstelling be- *'Cfort te vallen. fredes- larsen in ioemenië ENEN In veel oemeense steden fn gisteren vre- :smarsen gehou- (n. waaraan in taal honderddui- nden mensen bben deelgeno ten. Alleen al in nisoara liepen |jna 100.000 men- i mee met span- kken voor vrede ontwapening, orige week von- in Roemenië neens verschei- vredesmani- aties plaats, jdus het officiële 'sbureau Ager- PARIJS De meeste mensen in. Nederland, West-Duitsland, Engeland en Frankrijk steunen de vredesmarsen zoals die vandaag in Amsterdam en eerder dit jaar in andere Europese hoofdsteden zijn gehouden. Dit blijkt uit de resultaten van een opinie peiling die vandaag is ge publiceerd in het gero- nommeerde Franse week blad Le Nouvel Observa- teur. De enquête wees uit dat in Nederland 79 van de bevolking het ge heel of tamelijk eens is met de demonstraties. In de Bondsrepubliek sym pathiseert 59 met de marsen. In Engeland stemt 52 er mee in en in Frankrijk 50 De opiniepeilers die de enquê te voor het weekblad uitvoer den, baseren hun conclusies op steekproeven waarbij in elk van de vier landen 1000 perso nen werden ondervraagd. Op de vraag waarin de grootste bedreiging voor de wereldvre de schuilt, antwoordden 58 van de Westduitsers: de SS-20 raketten van de Sovjet-Unie. Vooral bezorgd over de moge lijke plaatsing van nieuwe Amerikaanse middellange-af- standsraketten toonde zich 33 In Frankrijk waren deze percentages respectievelijk: 41 en 19. In Engeland: 43 en 29. En in Nederland: 29 en 24. Wat West-Duitsland betreft sprak 44 van de onder vraagden zich uit voor een po litiek neutrale koers van het eigen land, terwijl 51 de voorkeur gaf aan steun aan de Verenigde Staten en 2 aan steun aan de Sovjet-Unie. In Frankrijk waren deze percen- Gisteravond arriveerden op de Dam de deelnemers aan een estafetteloop uit Wageningen, die vandaag aan de demonstratie deelnemen. tages respectievelijk: 58, 30 en 3. In Engeland: 46, 43 en 1. En in Nederland: 55, 39 en 1. Bij alle vragen waren de mensen die geen oordeel uitspraken verantwoordelijk voor de ont brekende procenten. In Amsterdam ging men er vanmorgen vroeg nog steeds van uit dat de deelname aan de vredesmars zo massaal zou (er werd rekening gehouden met 300.000 man) dat een tweede route naast het oor spronkelijke traject diende te worden opengesteld. De ge meentelijke autoriteiten wer den gisteravond onaangenaam verrast door de beslissing van de Raad van State dat het luchtruim boven Amsterdam niet gesloten mocht worden. Tegen het verbod, dat op ver zoek van burgemeester Polak van Amsterdam was uitge vaardigd door staatssecretaris Van der Doef (verkeer), was bij de Raad beroep aangete kend door onder anderen het Oud Strijders Legioen en en kele particulieren. De staatsse cretaris was het met de burge meester eens dat de kans op botsingen in de lucht de maat regel noodzakelijk maakte. Al leen vliegtuigen van de rijks politie en twee helicopters ten behoeve .van de media (waar-^ onder de Vara-tv) zouden mo gen worden toegelaten boven Amsterdam. Het Oud Strijders Legioen dat met een reclame- vliegtuigje tegen de vredesbe toging wil demonstreren, voel de zich aangetast, in zijn recht van vrije meningsuiting. De Raad van State zag zich om ju ridische redenen genoodzaakt de maatregel van de staatsse cretaris ongedaan te maken. Pagina 7: Raad van Kerken getuigt. Frank Barnaby waarschuwt lossing iconflict in zicht G Er is een op richt voor het loon- bii de HTM in Den De HTM-directie is be- f minister van verkeer lerstaat te verzoeken ak- i gaan met de uitbeta- een loontoeslag voor éarde werkomstandighe- het rijdend personeel. Dit is de HTM gisteren tijdens het overleg met de vervoers- bonden CNV en FNV over eengekomen. De directie be roept zich onder meer op het feit dat het rijdend personeel van het Amsterdamse open baar vervoer die toeslag wel krijgt. Met de bonden vindt zij dat er geen verschil mag be staan in beloning van het tram- en buspersoneel van de grote steden. Ben W van Rot terdam hebben op grond daar van het rijk al schriftelijk ver zocht om het rijdend personeel van de RET een loontoeslag te mogen uitbetalen. og geen zicht op nieuw kabinet België !Van onze correspondent Mare de Koninck) ÖRUSSEL België verkeert nog steeds volledig in iet ongewisse over de samenstelling van een nieuwe regering die moet worden gevormd na de parle- hentsverkiezingen van twee weken geleden. De liberaal informateur Vanderpoorten heeft giste- fen eindverslag uitgebracht aan koning Boudewijn, j| haar het staatshoofd verzocht hem het onderzoek iar een mogelijke regeringscoalitie nog enkele da- [en voort te zetten. Over de bevindingen tot nog toe yan de informateur is niets meegedeeld, volgens >aarnemers omdat nog steeds geen enkele kabinets- formule kans op duurzaam succes maakt. Er is zelfs E Jprake van weer nieuwe verkiezingen binnen af- E •jienbare tijd. Ook de gedachte aan een noodregering E ^eft sterk. E ellenkweek in zwembad PM In het spprtfondsenbad in Bussum is deze week een gemaakt met het kweken van forellen, bestemd voor con ic. Er zijn ongeveer 1500 forellen losgelaten in het 50 me uten bad, dat momenteel voor het publiek gesloten is. Het ment wordt mogelijk gemaakt door een zakenman in Zeist bioloog uit Heusden, die de winst delen met het sport- Als het experiment slaagt opent 1 andere zwembaden in ons land. DEN HAAG Ruim twee maanden na de beë diging heeft het tweede kabinet-Van Agt gistera vond het vertrouwen van het parlement gekregen. Het conflict tussen de pre mier en de progressieve partijen, vooral D'66, bleek bijgelegd. De fracr tievoorzitters Meijer (PvdA) en Brinkhorst (D'66) toonden nu veel waardering voor het op treden van de minister president. Ook zeiden zij dat hun vertrouwen in de toekomst van het kabinet was versterkt. „Ik hoop (Jat vertrouwen te kunnen waarmaken," antwoordde premier Van Agt. De belangrijkste resultaten van het debat over de rege ringsverklaring: forse aanpak jeugdwerkloos heid, waarbij dwangmaatrege len niet zijn uitgesloten; ziektegeld gaat omlaag, al is nog niet zeker met hoeveel; het kabinet meldt op 1 maart of er nog verdere bezui nigingen nodig zijn; meerderheid Kamer stemt in met een solidariteitsheffing per 1 april, later te vervangen door investeringsloon; de kinderbijslag wordt vrij wel zeker niet afhankelijk van de hoogte van het inkomen; andere wijzigingen zijn wel waarschijnlijk; waardering voor de intentie van de rede van president Reagan over de atoomraketten voor de middellange afstand; motie PvdA om nooit kruis raketten te plaatsen werd ver worpen; regering vertelt voor 1 fe bruari hoe het staat met inves teringen van Shell en Esso. Hoeksteen Bestrijding van de jeugdwerk loosheid wordt op unanieme aandrang van de Tweede Ka mer een van de hoekstenen varr het komend werkgelegen heidsplan. Premier Van Agt liet doorschemeren dat het toepassen van dwangmaatre gelen om jongeren aan het werk te krijgen niet geschuwd zal worden. CDA-leider Lub bers had hierop aangedrongen. Die maatregelen zijn nog in studie, maar Van Agt ver wacht dat ze in de tweede fase van het werkgelegenheidsplan uitgevoerd zullen worden. Verder wil het kabinet in overleg met werkgevers en werknemers komen tot plan nen om per bedrijfseenheid of instelling en per overheidson derdeel tot herverdeling van werk te komen. Om meer werklozen aan werk te helpen zouden jaarlijks 40.000 banen moeten worden herverdeeld, naast het scheppen van 30.000 nieuwe en evenzovele deeltijd banen. Juist op dit punt zal de overheid een voortrekkersrol vervullen, zegde Van Agt toe. De Kamer aanvaardde een motie van D'66, CDA en PvdA om de komende vier jaar 175.000 bestaande banen tot deeltijdbanen om te bouwen. Her- en bijscholing zal nodig zijn om de werkloosheid in het onderwijs te lijf te gaan. Pre mier Van Agt voorspelde dat de 20.000 werklozen in het on derwijs anders nog wel met 15.000 zouden kunnen toene men. Pagina 9: Bezuinigingen in ziektewet advertentie 2e internationale KUNST- ANTIEKBEURS 'OUDT - 'S GRAVENHAEGHE' Nederlands Congresgebouw, Den Haag 170 Nederlandse, Belgische en Engelse Antiquairs en| galeries met belangrijke afdeling Moderne Kunst Groningse hoogleraar wijst op keerzijde vredesbetoging Amsterdam is vandaag het toneel van vele tienduizenden demonstranten die gehoor hebben gegeven aan de oproep van de vredesbewegingen om te betogen tegen kernwa pens in Nederland. Dat neemt niet weg dat de acties van de vredesbewegingen op gefundeerde kritiek van veel mensen kunnen rekenen. Tot hen behoort de Groningse hoogleraar mr. P. J. Teunissen.Hij was vice-voorzitter van Pax Christi en begrijpt daarom de onrust die de mogelijke installatie van nieuwe kernwapens kan wekken, heel goed. Met die verontrusting over de kernwapens heeft hij geen enkele moeite. „Maar", zo verklaarde hij tegenover onze verslag gever Paul van Velthoven, „zij hebben niet het monopolie van de goede oplossingen". In een lang gesprek met onze verslaggever wijst de Groningse hoogleraar op de voorpa gina van onze bijlage Finale op de keerzijde van het streven van het IKV. Verder in Finale Zeven dwergen in reusachtige zandbak slaan handen ineen. Brazilië: Ruimtege brek op een leeg continent. Marskramerij werd een grote spellenfabriek. Nederland is rijp voor grootschalige toepassing van windenergie. Een monument voor Artis, dank zij succesformule van Leonard de Vries, branche pakt forser uit dan ooit. Spellenontwerper zoekt steeds naar iets nieuws. De Steeg krijgt z'n Sloth-brou- werij terug. WASHINGTON President Leonid Brezjnev van de Sovjet-Unie heeft in mei van dit jaar een brief geschre ven aan zijn Amerikaanse ambtgenoot Ronald Reagan, waarin hij schrijft dat er onderhandelingen zouden moeten komen over oplossingen „voor alle belangrijke vragen die tussen ons bestaan". „Achter deze voorstellen van ons bevinden zich geen listen of welke andere motieven ook", aldus antwoordde Brezjnev in een reactie op het schrijven dat hij in april van de Amerikaanse pre sident had ontvangen. „Ik zou graag zien dat u ze precies zo aan vaardt zonder vooringenomenheid". De Russische ambassade in Washington maakte de inhoud van de brief gisteren bekend omdat Reagan woensdag bij zijrf rede uit zijn brief aan Brezjnev citeerde. Brezjnev stelde een privé- gesprek met Reagan voor over alle geschillen tussen zijn land en de VS. Brezjnev schreef dat het Amerika en niet de Sovjet-Unie is die de wereld probeert te hervormen. In zijn brief stelt de Russische leider de regering van Jimmy Carter verantwoordelijk voor de verslechtering in de betrekkin gen tussen beide landen, maar schrijft ook dat Reagan dezelfde weg volgt. Overigens zegt hij te geloven in de wijsheid van het Amerikaanse volk en diens president. Pagina 7: Kremlin gematigder over voorstel Reagan OESO verwacht in '82 bescheiden opleving economie PARIJS In de 24 westerse verder verminderen. In Euro- industrielanden van de Orga- Pa 2al jn 1982 na da stagnering nisatie voor Economische Sa- van jaar sprake zijn van menwerking en Ontwikkeling een economische groei van één (OESO) zal volgend jaar een to< twee procent. De groei in bescheiden opleving van de Japan zal daarentegen ver- economie plaatsvinden. De in- minderen en in de Verenigde natie zal in het algemeen af- Staten valt pas halverwege nemen, de werkloosheid zal 1982 een opleving te verwach- nog iets toenemen en de tekor- ten- Het aantal werklozen in ten op de betalingsbalans van de 24. landen zal toenemen tot de aangesloten landen zullen 27 miljoen. V A' i

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1