Tevredenheid bij Westeuropese leiders Reagan slaat terug in strijd om de Westeuropese opinie USSISCHE VAKBONDEN OP HUN fOEDE VOOR SUCCES SOLIDARITEIT Zegge &schri|we. iïa 'Wao is ook een Hollandse Ziekte' leacties SALT-gesprek in januari hervat Paisley dreigt met inzet eigen leger foidóc Qomo/nt fITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 PAGINA 9 |én klap onair Nieuw incident met onderzeeër in de Oostzee STOCKHOLM Een heli- kopter van de Zweedse marine is gisteren beschadigd toen de luisterapparatuur van het hef- schroefvliegtuig onder water vast kwam te zitten op de romp van een onderzeeër. Het vaartuig bevond zich buiten de Zweedse territoriale wateren. Hoewel de onderzeeër niet kon worden geïndentificeerd menen Zweedse marine- func tionarissen dat het om een schip van het Warschau-Pact ging. Het luisterapparaat van de helikopter werd, zoals ge bruikelijke, door zee gesleept toen het vast kwam te zitten op de romp van de onderzeeër. De piloot zag echter kans om los te komen. Gevangen zwarte leider overleden JOHANNESBURG Een lei- der van de door de Zuidafri- kaanse regering verboden „Black People's Convention", een beweging die zich beroept op het „zwarte geweten" van de meerderheid van de Zuid- afrikaanse bevolking, is na twee dagen gevangenschap plotseling overleden. Tshifhi- wa Muofhe was, aldus het zwarte dagblad Sowetan, in goede gezondheid toen hij door de politie werd aangehouden. Nog niet door het apartheids regime verboden zwarte orga nisaties hebben een onderzoek geëist naar de omstandighe den. waaronder Muofhe in de gevangenis is overleden. VS willen vredesmacht Tsjaad steunen WASHINGTON De Ameri- kaanse regering heeft besloten de Afrikaanse vredesmacht in Tsjaad actieve steun te verle nen. President Reagan zal bin nenkort het Congres vragen zijn goedkeuring te hechten aan het verlenen van steun in de vorm van sportvliegtuigen, communicatiemateriaal, voed sel en medicamenten. De Amerikaanse regering be studeert ook de mogelijkheid de troepenmacht economische steun te geven. De VS zullen geen militair personeel leve ren, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken. (Vervolg van voorpagina DEN HAAG Verbazing bestaat, zo blijkt uit de verhalen in de Herald Tribune, nog steeds over de woonerven, „speciale straten waar wagens mogen komen, maar waar zij niet meer rechten hebben dan elke andere vorm van verkeer, of het nu een voet ganger of een dier is". Opvallend is verder dat naast de ..Hollanditis", waarover onder meer minister Van der Stoel en IKV-voorman Mient Jan Faber aan het woord komen, ook de wao als een „Hollandse ziekte" wordt aangeduid. „Je vertelt je dokter dat je ontslagen gaat wor den en hij ondertekent een verklaring dat je fysiek of mentaal niet in staat bent om te werken", aldus omschrijft de verslagge ver van de IHT de wijze waarop Nederlanders in de WAO te rechtkomen. Andere onderwerpen die in de bijlage ter sprake komen zijn de succesverhalen van Fokker en Heineken. de Nederlandse activi teiten in de ruimtevaart, de scheepsbouw, het fenomeen kraken en de strijd van de de Friezen voor hun eigen taal. HAAG Het is „een ge- jge stap vooruit", dat de migde Staten de zoge- 'de nul-optie centraal i in de onderhandelingen le Sovjet-Unie over be ing van tactische kernwa- [voor middellange afstand november in Genève [nen. Dit zei gisteren de van buitenlandse za- |Van der Stoel, in een lentaar op president Rea- |de belangrijke rede van int Reagan blijkt nu dat van plan zijn dit voor- irect ter tafel te brengen. geheel overeenkomstig [ederlandse wens. Presi- Reagans verklaring be- dat een land als Neder- rol kan spelen in het ibeheersingsoverleg", let Stoel. de kant van de Neder- vredesbeweging werd lend gereageerd op de van Reagan. „Het voor- 'an de Amerikaanse presi- is volstrekt onrealistisch at weet Reagan zelf ook. agandistisch is het echter buitengewoon aardig itel en vormt het voor de ■ikanen het beste alibi om delijk toch de 572 middel- afstandsraketten in •Europa te plaatsen". Dit steravond Mient Jan Fa- van het Interkerkelijk esberaad. DA-fractie in de Tweede x constateerde dat presi BONN, LONDEN Westeu ropese politici en autoriteiten hebben gisteren in het alge meen positief gereageerd op president Reajans voorstel voor wederzijdse verminde ring van de nucleaire wapens en conventionele strijdkrach ten. Bondskanselier Schmidt en premier Margaret Thatcher, die bij eerstgenoemde gisteren een bezoek heeft afgelegd, be tuigden met nadruk hun in stemming met de voorstellen van Reagan. Schmidt zei dat in de nieuwe Amerikaanse vredesstrategie „datgene tot uitdrukking wordt gebracht wat wij Duitsers moesten wen sen en hebben gewenst". Volgens Schmidt is Reagan op bijzonder zorgvuldige wijze op de strategische, politieke en psychologische situatie in Eu ropa ingegaan. Secretaris-generaal Luns van de NAVO noemde Reagans voorstellen „een historisch ini tiatief bij het zoeken naar vre de en veiligheid in de wereld". Een pessimistisch geluid liet het hoofd van het in Stock holm gevestigde internationale instituut voor vredesonder zoek, het SIPRI, horen. Direc teur Rolf Bjorerstedt zei dat de zogenaamde nul-optie „onder de huidige omstandigheden verre van aanvaardbaar is". Gezien het gespannen klimaat zal het langdurige onderhan delingen vergen om dit denk beeld tot een succesvolle reali teit te maken", aldus de Zweed. In het Amerikaanse Congres betuigden zowel Republikei nen als Democraten hun in stemming met Reagans toe spraak. De leider van de De mocraten in het Huis van Af gevaardigden, Jim Wright, sprak van een „nuttig en stoutmoedig" initiatief. Sena tor Byrd was van oordeel dat de president op doeltreffende wijze het initiatief uit handen had genomen van de Russen". President Reagan toonde zich gisteravond „zeer tevreden" over de eerste reacties in de Verenigde Staten en in West- Europa, aldus zijn woordvoer der. Deze deelde verder mee dat vijftig landen voor de uitzen ding van de rede gebruik heb ben gemaakt van een satelliet van het Amerikaanse agen- schap voor communicatie. Ze ven landen waaronder Neder land hebben de toespraak rechtsstreeks uitgezonden. Uit de Amerikaanse schatkist is 50.000 dollar betaald (125.000 gulden) voor het gebruik van de satelliet. Speakes noemde deze uitgave normaal gezien „het verlangen van de Vere nigde Staten dat de verklaring van de president een zo groot mogelijke weerslag vindt". (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON In wat al genoemd wordt „de strijd om de Westeuropese opinie" bracht de Ameri kaanse president Reagan gisteren zijn favoriete wa pen in de strijd: het voor dragen van een gedegen voorbereide tekst. De Reagan blijk geeft van j rechtstreeks in de Vere voor „de grote zorgen nigde Staten en een aantal >nder de Westeuropeanen ^Clfiover de gevaren, die met e West-Europa zouden bedreigen als gevolg J, een eventuele verdere es- blvtie van de wapenwedloop", 'veede Kamerfractie van 'DA vindt het „verheu- dat de Amerikaanse lent zich „zo positief" uitgesproken over het van wapenbeheersing /apenvermindering. De k-fractie betreurt het dat ££]an niet wil meewewrken de ratif icatie van SALT plaats daarvan nieuwe thandelingen wenst. f66 fractie meent dat Rea- •fhet zijn aanbod om te ko- Lllljtot wapenbeheersing en iienlijke vermindering" jhet aantal wapens een koers heeft ingeslagen. Westeuropese landen op tv uitgezonden toespraak, vier dagen voor het be zoek van de Russische president Brezjnev aan Westduitsland, was Rea gans eerste grote tegenof fensief ten aanzien van de groeiende ongerustheid in West-Europa en de in Amerika als „succesvolle propaganda" bestempelde welwillendheid, die de laatste maanden door de Russische leiders is be toond. „Hij heeft West-Europa ver teld wat ze wilden horen. Hij heeft ze bloemen gestuurd", aldus enkele van de eerste Amerikaanse reacties op Rea- 5HINGTON Het [leg tussen de Ameri- minister van bui- ïdse zaken, Alexan- laig, en zijn Russi- ambtgenoot Gromy- ter de beperking van ^ategische wapens (de lamde SALT-be- lingen) zal op 26 en iiuari in Genève wor- voortgezet. Dat heeft functio- gisteren in Washing- to;ezegd. gens wil de Amerikaanse ng de term SALT (Stra- Arms Limitation Talks), •ij de besprekingen over de be perking van de atoomwapens, veranderen in START (STra- tegic Arms Reduction Talks), de besprekingen over echte vermindering van de atoom wapens. President Reagan deelde dist gisteren in zijn te levisierede mee. De regeringsfunctionaris, die anoniem wilde blijven, zei dat de Sovjet-Unie zich in Ameri kaanse ogen correct had ge dragen na de ambtsaanvaar ding van Ronald Reagan, maar dat er nog wrijvingspunten be staan over vroegere zaken zoals Afghanistan. Desalniette min beschouwde hij de ko mende ontmóeting als een veelbelovende stap. gans poging de Verenigde Sta ten weer „redelijk en flexibel" te laten klinken. Behalve een zet in de strijd om de Westeu ropese opinie, betekende Rea gans toespraak ook een uiteen zetting van de Amerikaanse startpositie bij de onderhande lingen over mogelijke beper king van atoomwapens voor de middellange afstand in Eu ropa, die 30 november in Ge nève beginnen. Zoals reeds eerder was uitge lekt, zijn de Verenigde Staten bereid in Genève de door West-Europa geïnspireerde zo genaamde „nul-optie" te ac cepteren. De „nul-optie" houdt in, dat de NAVO-landen ge heel willen afzien van de in stallatie van 572 nieuwe rake t-installaties, als de Sovjet- Unie bereid is al haar middel lange afstandsraketten te ont mantelen. Voor het eerst maakte Reagan duidelijk daar bij niet alleen het oog te heb ben op de nieuwe Russische SS-20-raketten, maar ook op de oudere SS-4 en SS-5-raket- ten. In een brief aan zijn Rus sische collega heeft Reagan ook voorgesteld zo spoedig mo gelijk in 1982 opnieuw te star ten met onderhandelingen over „belangrijke reducties" op het gebied van de strategi sche (intercontinentale) atoomwapens. Een akkoord daarover (Strategic Arms Li mitation Treaty - SALT II) werd onder president Carter bereikt, maar het verdrag is nooit door de Amerikaanse Se naat goedgekeurd. Het werd door de nieuwe regering-Rea- gan als ongunstig voor de Ver enigde Staten terzijde gescho ven. Reagan wilde nieuwe on derhandelingen, waarin ge streefd zal worden naar reduc ties tot gelijke aantallen, een nieuwe naam geven: START (Strategie Arms Reduction Talks). Reagan stelt ook voor de onderhandelingen over be perking van conventionele strijdkrachten te intensiveren en een grote conferentie te houden over mogelijkheden het risico van een verrassings aanval te verkleinen. Reagan begon zijn toespraak met het memoreren van een persoonlijke brief, die hij tij dens zijn verblijf in het zie kenhuis na de aanslag op zijn leven aan Breznjev had ge en gaf de verzekering dat geen atoomwapen ooit door de NAVO in de Europa zal wor den gebruikt, tenzij in ant woord op een aanval. Hij schreef de langste periode van vrede in Europa in deze eeuw toe aan het afschrikkingsef- fekt van de NAVO-wapens. Hij wees erop, dat de Ameri kanen de afgelopen tien jaar minder aan defensie zijn gaan besteden, maar dat de Sovjetu nie is doorgegaan met een enorme wapenopbouw. „Hoe effektiever onze wapens zijn, hoe onwaarschijnlijker het is dat we ze moeten gebruiken", aldus Reagan. Het bereiken van de „nul-optie" zal volgens Reagan te vergelijken zijn met de eerste menselijke voetstap op de maan. Niets, zo zei Rea gan, zal éen hogere prioriteit hebben in de Amerikaanse po litiek dan het bevorderen van de vrede en de vrijheid in de wereld. De voornaamste Amerikaanse raketten in Europa zijn de Lance-raket (geheel rechts), een tactisch kernwapen met een bereik van ongeveer 50 kilometer, en de (nog te plaatsen) Pershing II (rechts) en kruisraket (boven). Beide hebben een bereik van meer dan 2.000 kilometer. stuUrd. In die brief had hij Breznjev ondermeer geschre ven, dat er geen enkel bewijs is voor Amerikaans imperialis me. De Verenigde Staten zou den de wereld hebben kunnen domineren, toen het na de Tweede Wereldoorlog de enige onbeschadigde industriële na tie was. „Wie zou ons hebben kunnen tegenhouden?", aldus Reagan. Hij zei begrip te hebben voor de Westeuropese bezorgdheid til HSCHAU Ondanks eIk>fficiële bezorgdheid de succesvolle activi- n van het vrije Poolse 'erbond Solidariteit >en de Russische auto pa ten de laatste twaalf Te)nden aanmerkelijk aandacht besteed' het welzijn van de ar- ers in de Sovjet-Unie. wel het 17e congres de officiële Russische londen pas over een jaar plaats vindt, staat nu al ruimschoots in publiciteit met een sitter, Alexei Shibay- die geen gelegenheid voorbij laat gaan om de rol van de vakbonden in het politieke systeem van de Sovjet-Unie te onder strepen. Bij het aanprijzen van de Rus sische vakbonden staan de au toriteiten voor een lastig pro bleem. Feit is dat de officiële vakbond in Polen in ernstig diskrediet is gebracht door de successen van Solidariteit. Mil joenen Polen hebben zich aan gesloten bij de onafhankelijke vakbond. Tijdens het onlangs gehouden congres van de in dustriebond in Warschau werd zelfs gesteld dat de belangen van de vier miljoen arbeiders aangesloten bij de officiële vakbond aanmerkelijk minder bij de regering worden behar tigd dan die van evenveel ar beiders van Solidariteit. De meeste Russen zijn zich terdege bewust van de door Solidariteit bereikte doorbra ken zowel wat betreft de orga nisatie, vrijheid van menings uiting en onderhandelen op voet van gelijkheid als wat be treft het recht op staken en andere acties. Hoe ongunstiger de Russische pers over Solida riteit gaat schrijven, hoe gro ter, zo weet de Rus die na ja renlange oefening zeer bedre ven is geworden in het tussen de regels doorlezen, zijn de successen van het Poolse vak verbond. Stakingen en werkonderbre kingen komen ook in Russi sche fabrieken voor, maar de officiële pers besteedt er geen aandacht aan. Ook worden er af en toe demonstraties gehou den om steun te betuigen aan Solidariteit, met name in de republieken aan de Oostzee. Maar pogingen om zelf onaf hankelijke vakbonden op te richten zijn allemaal op niets uitgelopen, omdat het de op richters ontbrak aan organisa tietalent. De opvallendste poging in deze richting werd een paar jaar geleden gedaan door de Oekraïense mijnwerker Vladi mir Klebanov. Klebanov die de leiding had over een ploeg ■^arbeiders, was zo boos over de werkomstandigheden in het belangrijke mijngebied Don bass dat hij weigerde zijn man nen daar te laten werken. Zijn daaropvolgende actie om wat hij nonchalant noemde een Associatie van Vrije Vakbon den op te richten, kreeg steun van tenminste tweehonderd man. Maar zijn voortvarende gedrag betekende het einde van hem en de meesten van zijn sympathisanten. Net als alle dwarsliggers in de Sovjet- Unie viel hun een grondige psychiatrische behandeling of gevangenisstraf ten deel. Contra-revolutionair ren onder wie journalisten van het officiële persagentschap TASS de naam van Solidari teit koppelen aan „contra-re volutionaire krachten" die naar zij zeggen de „spanning in Polen opzwepen" met „sta kingen en chantage" daarmee „anarchie en chaos" creërend. Voorlopig kan een mopperen de, ontevreden Russische ar beider zijn grieven het beste ventileren in de kolommen van de vakbondskrant Trud. De krant heeft de arbeiders aangemoedigd hun klachten te uiten in openbare „brieven" en speciaal daartoe georgani seerde bijeekomsten die steeds vaker plaats vinden. Tribune stort in: 'twaalf doden IBAGUE Ten minste twaalf mensen kwamen om het leven en dertig anderen raakten ge wond toen in een voetbalsta dion in Ibague (Columbia) een tribune instortte. In het stadion bevonden zich 20.000 toeschouwers, hoewel er officieel ,maar voor 15.000 mensen plaats was. Enkele mi nuten voor het begin van de wedstrijd Tolima-Deportiva in de halve finales van de strijd om de Columbiaanse titel be gaf de tribune het. Duizenden toeschouwers vielen tussen de brokstukken, terwijl velen in paniek het veld oprenden en het stadion uitvluchtten. Pakistan protesteert tegen Afghaanse luchtaanval ISLAMABAD De Paki staanse regering heeft gisteren een protest bij Afghanistan in gediend tegen „bijzonder ern stige en afschuwelijke" lucht aanvallen op twee kampen van Afghaanse vluchtelingen, waarbij een vrouw gedood werd en twaalf andere Af ghaanse vluchtelingen gewond raakten. De Afghaanse zaakgelastigde in Pakistan, Mohammed Slam- reiz, werd gisteren op het Pa kistaanse ministerie van bui tenlandse zaken ontboden waar hem werd meegedeeld, dat vier Afghaanse gevechts- kelikopters dinsdag aanvallen hadden uitgevoerd op „onver dedigbare" vluchtelingenkam pen. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gis teren met 116 stemmen voor, 23 tegen en 12 onthoudingen opgeroepen tot de onmiddellij ke terugtrekking van de Rus sische soldaten in Afghanistan. Het is de derde maal binnen twee jaar, dat de VN over deze kwestie heeft gestemd. BELFAST „Het is buigen of barsten. Ofwel we bereiken ons doel, ofwel we sterven in onze pogingen". Dat zei de Noordierse dominee Ian Paisley gisteren op een persconferentie in Belfast. Hij dreigde de regering in Londen met een openlijke confronta tie tussen de Britse militairen en een nieuw op te richten „derde macht". Die moet bestaan uit 50.000 gewapende Noordierse pro testanten. De Britse minister voor Noord-Ierland, James Prior, reageerde direct op de dreigementen van Paisley. Zo'n protestants leger zal even hard worden bestreden als de IRA, aldus de bewindsman. De militante dominee lijkt zich van die waarschuwing echter niets aan te trekken. „Wij moeten alle politieke beperkingen overboord zetten evenals de controle van de Britse troepen. Het wordt tijd dat we een echte oorlog met de IRA gaan uitvechten". Intussen zet Paisley zijn plannen voor een grote protestantse de monstratie komende maandag gewoon voort, ondanks dringende oproepen van andere protestantse leiders om zijn actie uit te stellen. Zij willen eerst zien of de jongste maatregelen van de Britse regering, het zenden van extra commando-eenheden, ef fect hebben. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor de handige 4-kleurenbalpen. van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats. 1 _als nieuwe abonnee I I -I Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) a L per kwartaal Stuur een vierkleurenbalpen naar: Naam1 Adres Postcode/Plaats_ T elef oon I Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken I naar: LeidseCourant, Antwoordnummer 10070, ^2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9