College Noord wijkerhout ziet af van drastische belastingverhoging W atermerkziekte velt 23 wilgen in Voorschoten Toch voetbrug achter Koningin Julianaflat „Maria-verschijningen" in Joegoslavië leiden tot controverse kerk en staat REGIO Bouwvergunning kantorenflat in Leidschendam ingetrokken 250.000ste bezoeker „Het Wed kerk wereld 'Les Misérab weer verfilmd LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 PA» GEMEENTERAAD KRUGT ZUN ZIN NOORDWIJKERHOUT Het college van burge meester en wethouders komt terug op zijn plan een meer-opbrengst van 225.000,- op de onroe- rend-goedbelasting bin nen te halen. Dit blijkt uit zijn antwoord op de alge mene beschouwingen rond de begrotingen voor 1982 van de diverse poli tieke partijen. Het college stelt de verhoging (vol gens de wens van de meerderheid van de raad) op 5%. Het oorspronkelijke plan van het college (de méér-opbrengst van J 225.000,-) veroorzaakte nogal wat rekenwerk in de di verse partijen. Dit rekenwerk had verschillende uitkomsten: de EZP constateerde een ver hoging met 10%, de VVD een verhoging van ruim 5% (voor een gebruiker van een woning van de woningbouwvereni ging) tot 40% (voor de woning bouwvereniging) en D'66 kwam met verhogingen van 32% (de woningbouwvereni ging) en 40% (eigenaren van 162 premiekoopwoningen in Victor 3 en 4). Ook het CDA had ernstige bezwaren tegen een forse verhoging en steun de dan ook D'66, de EZP en de VVD in hun eis de verhoging te beperken tot 5%. Al het bovengenoemde reken werk werd in de hand ge kerkt door de onduidelijke gang van zaken rond deze be lasting. Al de gegevens van de hertaxatie van de onroerende goederen waren nog niet be kend, zodat nog niet duidelijk was welke consequenties de mééropbrengst van f 225.000,- voor de individuele Durger zou hebben. Verlichting Door de koersverandering van het college (ingegeven door de meerderheid van de raad) was er een tekort aan budgettaire middelen ontstaan van 155.352,-. Ter dekking van dit gat stelt het college voor de kosten van de verlichting van gedeelten van de Zilkerduin- weg en Leidsevaart geheel ten laste te leggen vair het fonds onderhoud tertiaire wegen. Dit levert 51.040,- op. De overige f 104.312,- verkrijgt het colle ge door een verlaging van de storting in het fonds overige wegen. Het college ziet dit be drag echter als een lening, want „de door het fonds aan de algemene dienst geleende ton moet in gedeelten in het fonds terugvloeien, omdat de plaatselijke gemeenschap zich over enige tijd vanzelf tegen komt als het fonds onvoldoen de middelen heeft om het noodzakelijke groot onderhoud aan de wegen te plegen". Het college wil deze lening terug betalen door middel van de re sultaten van de structurele be zuinigingsoperatie in de ko mende jaren. Het college voorziet dat er vooral ruimte geschapen kan worden op het voorzieningen niveau. Volgens het college moet daarbij een „bezuini gingsgezindheid worden aan gekweekt", een planning voor de teruggang op poten gezet worden en een ruime bezuini gingsmarge in acht worden ge nomen om „onderweg" tegen slagen te kunnen opvangen. Het tarief van de o.g.b. komt overigens (aldus het voorstel van b en w) op 6,14 per f 3.000,- waarde, waarbij 11/27 deel ten laste komt van de ge bruiker van de woning en 16/27 deel voor de eigenaar. T ussenoplossing Het college kan zich niet vin den in de tussenoplossing van D'66 om de bibliotheek in Zee burg te bouwen en het voorlo pig huisvesten van een deel van het raadhuis in enkele noodlokalen. D'66 suggereerde deze oplossing, daar het colle-^ ge besloot het raadhuis (de uit breiding ervan) en de nieuw bouw van de bibliotheek in één gebouw te doen plaatsvin den. Het college vindt dat er gegronde motieven zijn om beide projecten niet afzonder lijk, maar gezamenlijk aan te pakken. Het doet de tussenop lossing van D'66 af met de op merking, dat een afzonderlijk bibliotheekgebouw op zich al duurder is en het plaatsen van noodlokalen in wezen een ex tra-uitgave is, omdat de uit breiding van het raadhuis in de toekomst toch in definitieve vorm dient te geschieden. Het college neemt met klem stelling tegen de conclusie van de PvdA, dat het woning bouwbeleid in Zeeburg als een kaartenhuis ineen is gevallen. Het noemt het „een niet on geschikt moet blijven als par keerterrein voor personenau to's (i.v.m. het nabijgelegen sportpark) en het gebruik voor de kermis (een zware belas ting), zodat een opknapbeurt nodig is. Wel wil zij overgaan tot een aankleding met bomen en struiken in verplaatsbare containers om iets meer sfeer te creëren. De zinsnede „Dorpscentrum, realisering 1982-1985" bete kent volgens het college dat er doorlopend aandacht is vereist voor het handhaven van het karakter, voor de centrum- funktie en het aantrekkelijk maken en Houden. Het resul taat van de Commissie inven tarisatie waardevolle gebou wen wordt in het eerste kwar taal van 1982 verwacht. In het streven de centrumfunctie te versterken past de suggestie van D'66 om buurtwinkels te creëren volgens het college niet. D'66 wil die buurtwinkels college geen genade. Het stelt in verband met de voorziening dat de woningbouw in Noord- in de dagelijkse levensbehoef- derbouwd verwijt". Als boos doeners ziet het college de hoge rentestand, een dalend reëel gezinsinkomen en de slechte toekomstverwachting op het economische vlak. Het college stelt dat zij tijdens de onderhandelingen in 1976 en 1977 juist gehandeld had. Voor de premiewoningen ten behoe ve van de eigen inwoners zijn toen de verkoopprijzen vastge legd op basis van de kostprijs en voor de toekomst geïn dexeerd op de bouwkostenstij ging. Het college concludeert dan ook, „dat de woningbouw in Zeeburg tot dusverre een optimale bijdrage heeft gele verd in de voorziening van huisvesting voor de plaatselij ke bevolking". De Brink De PvdA-suggestie om de ruimte van de Brink te benut ten voor de bouw van wonin gen vindt in de ogen van het wijkerhout nimmer is gestag neerd en ook niet zal stagne ren wegens een gebrek aan bouwterrein. Een functioneren van De Brink in cultureel en recreatief (kermis) opzicht heeft de voorkeur van het col lege. Ook de koppeling van de Brink aan de invoering van een parkeerexcessenverorde- ning, waardoor er geen vrachtwagens meer gepar keerd kunnen worden en er zodoende minder geld gevo teerd hoeft te worden voor het opknappen van de Brink, wordt door het college wegge poetst. Zij stelt dat de Brink te voor bejaarde mensen en het streven die bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig te la ten wonen. Het college stelt dat de afstanden tot het cen trum en de woningaantallen in de buurt dermate gering is, dat het exploiteren van een buurt- winkel nagenoeg onmogelijk is. Voorts acht het college het denkbaar, dat de geplande be jaardenwoningen in het plan Mossenest zoveel mogelijk in de buurt van de Schippers- vaartweg gebouwd zullen wor den, waardoor de afstand tot het centrum ook voor bejaar den redelijk blijft. LEIDSCHENDAM De bouwvergunning die bur gemeester en wethouders van Leidschendam had den verleend voor een kantorenflat aan het Ko ningin Julianaplein en die door de Raad van State in augustus op verzoek van omwonenden was ge schorst is ingetrokken. Het college is echter al leen ingegaan op het be zwaar van de slechte par keervoorziening die door de bouwer was getroffen waardoor waarschijnlijk parkeerplaatsen bestemd voor omwonenden door personeel en bezoekers zouden worden gebruikt. De bouwer, de Leidschendam- se firma Tetteroo, kan binnen een maand bezwaar maken te gen de intrekking maar kan ook met een nieuw bouwplan komen. Indien de böuwfirma met een plan komt waarin de bouwhoogte van 22 meter wordt aangehouden is het ech ter zo goed als zeker dat de omwonenden de AROB-proce- dure, die naast het schorsings- verzoek bij de Raad van State was ingediend, zullen aanhou den. In het schorsingsverzoek werd gesteld dat de omgeving niet gebaat is met de bouw van een hoog kantoorgebouw te mid den van de laagbouw in de omgeving. De volgens het be stemmingsplan toegestane hoogte zou met bijna 7 meter worden overschreden. Tette roo zei in een verweerschrift in Leidschendam 200 werkne mers in dienst te hebben en de bouw van het kantoorgebouw van groot belang te achten. Bij de bouw zou de parkeer- norm zijn aangehouden zodat voor parkeeroverlast niet be hoeft te worden gevreesd. Door de Raad van State werd gezegd dat op de zitting niet is gebleken waarom B en W bij het verlenen van vrijstelling van de hoogtebepaling zijn af geweken van de voorgeschre ven maximale bouwhoogte van 18 meter voor ongeveer de helft van het terrein en van 15 en 12 meter van de rest. De Rouboslaan in de wijk Boschgeest. VOORSCHOTEN Bij de jaarlijkse controle van het bomenbestand in een dodelijke greep heeft. De watermerkziek te heeft wel iets van het de aangetaste bomen jjat' lijk worden verwijde z*( dat er geen opvallem h; Voorschoten door de afde- proces dat de bloedvaten plekken ontstaan. ling beplantingen is ge bleken dat ongeveer 40 bomen in Voorschoten moeten worden gerooid. De belangrijkste oorzaak is de gevreesde water merkziekte, die 23 wilgen LEIDSCHENDAM On danks bezwaren van en kele omwonenden hebben burgemeester en wethou ders besloten de voetbrug naar de nieuwe woonwijk 't Lien, achter de Konin gin Julianaflat te handha ven, De verkeerssituatie is weliswaar niet ideaal maar soortgelijke situaties komen ook in andere wij ken voor. De wijk wordt aan de westzijde alleen ontsloten via de Rozen- laan die circa 340 nieter van de Veursestraatweg is verwijderd. Een tweede verbinding wordt noodzakelijk geacht voor voet gangers en misschien ook voor tweewielers. B. en W. heben in een brief aan bezwaarden ge wezen op de mogelijkheid, ook voor bewoners van de flat, straks het wijkparkje, winkels en andere voorzieningen zon der omwegen te kunnen berei ken. Nadat de eerste fase van 't Lien tot stand is gekomen zal worden onderzocht hoe de be woners van de flat over de brugverbinding denken. Pas daarna zal een besluit tot al dan niet aanleggen worden ge nomen. Volgens een, ook bij de pro vincie ingediend, bezwaar schrift is de doorgang vanaf de brug naar de Prins Hendrik- laan door de aanwezigheid aan twee kanten van garages ge vaarlijk voor voetgangers maar vooral voor (schoolgaan de) fietsers omdat geen of on voldoende uitzicht bestaat voor de automobilisten. In het rijk van sloten en vaar ten voorziene bestemmings plan 't Lien zijn wat de inrich ting betreft een aantal brug gen vervangen door duikers. van de mens doet dichts libben met cholestorol. In dit geval worden de vaat- bundels van de boom af gesloten waardoor ze af sterven, te beginnen bij de bovenkant. De bomen die zijn aangetast zijn meestal niet meer te red den, maar toch zal bij een paar bomen worden gepro beerd door middel van knot ten het ziekteproces te doen stoppen. De wilgen staan on der meer aan de Rouboslaan in Boschgeest en aan de Pa- ganinidreef tussen de sport velden in Adegeest. De bo men zullen niet onmiddellijk worden gekapt. Waarschijn lijk zullen eerst jonge wilgen tussen de oude zieke bomen wordèn geplaatst en zullen Dat is niet mogelijk zeer beruchte iepziel bij enkele Voorschots d pen is geconstateerd, t deze ziekte zeer besni is, zullen exemplaren zo snel n worden gerooid en tigd. Zeven bomen nog verdwijnen vanw administratieve kwespp staan te dicht bin1 c twee meter op de 1 van particuliere tui nil gemeente is verplic gezonde bomen te ro 1 principe wordt vocrai boom die wordt veryi een nieuwe geplant. D va afdeling beplantingeni, directie openbare geeft desgewenst na< formatie over bomen] rooid moeten wordi 01717-2141, toestel 331 ie VOORSCHOTEN Gister middag kwam de 250.000ste bezoeker naar het vorig jaar geopende zwembad „Het Wed de". Het was de 13-jarige Jules de Keuning, die samen met zijn moeder Loes de Keuning- Volkers, het woensdagse rond je kwam zwemmen. Wethou der L. Marselis zette moeder De Keuning in de bloemen, ze kreeg van de exploitante van de bar-bistro „Het Wedde" een fles wijn en zoon Jules ontving 9V een gratis zwemabonnement. De 250.000 bezoekers aan „Het Wedde" zijn onder te verdelen in 163.495 (65%) recreatie- zwemmers; scholen 27.421 (11%), verenigingen 50.233 (20%) en leszwemmen 8.851 (4%). Bedrijfsleider H. Rompes ziet de laatste tijd een groter aantal oudere zwemmers, de jeugd laat het iets afweten. Ook het bejaardenzwemmen neemt steeds toe. Al met al iaf. tevreden over het bezc hoger ligt dan bij de bj de omgeving. Jammer nog steeds dat het zwemmen bij de Voon se scholen niet aanslaat Thans is het zwembad uit de kinderziekten ei1 in de vroege morgenu 7 tot 9 uur is er ee groep zwemmers, die rust hun dagelijkse draaien. Sneller dan gebruikelijk zal het Vaticaan zich met een nieuwe verschijning van Maria moeien bezig houden en wel een waar over het in Joegoslavië tot een heftige contro verse is gekomen tussen kerk en staat. Eind juni beweerden zes kin deren, dat zij niet ver van het dorp Citluk bij Mejugorje in het bergachtige hart van Joe goslavië, een lichtende zuil hadden gezien, in het mid delpunt waarvan een onge veer twintigjarige vrouw met een kind op de arm was ver schenen. Zij zou gehuld zijn geweest in een grijze japon, die tot over haar voeten reik te met daaroverheen een wit te mantel. Op haar voorhoofd had zij een krans als van sterren. De verschijning zou zich aan de kinderen bekend hebben gemaakt als de „Moe der Gods", hun „vijf gehei men" hebben onthuld en „een teken" hebben beloofd. Sindsdien ziin al honderddui zenden katholieken uit alle delen van Joegoslavië, maar vooral uit het katholieke Kroatië, op bedevaart gegaan naar de plaats van de nieuwe Mariaverschijning, op som mige dagen tienduizenden te gelijk. De grote toeloop werd mede gestimuleerd door het feit, dat de maagd Maria van Citluk, net zoals in Lourdes, genezing van lichamelijk lij den zou hebben beloofd. De kerk heeft zich tegenover de verklaringen van de kin deren, zoals gebruikelijk in dergelijke gevallen, terug houdend opgesteld. De pas toor van de parochie was tij dens de eerste verschijningen en bij het begin van de om zich heen grijpende bede vaarten zelfs niet in het dorp. Later beperkte hij zich tot het treffen van voorzienin gen voor de geestelijke ver zorging van de toestromende bedevaartgangers. Het aantal missen in de te kleine dorps kerk werd uitgebreid en des nachts werd de kerk openge houden om de pelgrims uit ver verwijderde delen van het land er te laten over nachten. Ook werd in en voor de kerk biechtgehoord. Bij de keuze van kerkelijke gezangen werden teksten vermeden, die zouden kun nen suggereren, dat de kerk de zogenaamde verschijning van Maria voor waar had aangenomen. De kinderen, die de pastoor bekend waren, werden diepgaand onder vraagd, waarbij men tot de overtuiging kwam, dat zij door niemand waren ge dwongen of bepraat om te doen alsof. In een verklaring van de verantwoordelijke bisschop van Mostar, die zelf verscheidene keren de nieu we bedevaartsplaats bezocht, werden hallucinaties of sub jectieve psychische impres sies niet uitgesloten. Officieus hebben intussen bij wie de franciscaan Ha- briel Jurisic uit Split, profes sor in de klassieke talen en erkend marioloog, Citluk een bezoek gebracht. Zij hebben de kinderen geobserveerd tij dens de verschijningen en hebben gesproken met bede vaartgangers. Over het feno meen als zodanig valt niet veel te vertellen, maar wel werd een diepgaande veran dering geconstateerd bij ve len, die Citluk bezoeken. Vele pelgrims biechten weer. soms voor het eerst sinds veertig jaar, er zijn bekerin gen en roepingen, velen zeg gen hun baan op en melden zich als novicen bij kloosters, de boeren in de buurt vasten weer op vrijdag en bidden weer samen met hun gezin nen. De communistische partij heeft intussen over het hele land een hetze tegen deze godsdienstige massabeweging geensceneerd, waarbij in de media, maar ook op de scho len wordt beweerd, dat de verschijningen een verzinsel van de kerk zijn om het volk af te houden van de atheisti- sche staatsideologie. De pries ters en ook de bisschop van Mostar en Duvno (Bosnië- Herzegowina), mgr. Anton Otto Zanic, worden beschul digd van staatsvijandige mo tieven. Vijf jonge bedevaart gangers, bij wie twee minder jarigen, werden tot in totaal vijfeneenhalf jaar gevange nisstraf veroordeeld, omdat zij op de terugweg bij de be devaart nationalistische lie deren zouden hebben gezon gen. De plaats van de ver schijningen en de kerk van Citluk werden gesloten, het geen evenwel weinig of geen invloed had op de stroom van pelgrims. Dezer dagen zijn in Mostar, twee franciscanen veroor deeld. De 61-jarige pater Fer- do Flasic, die als hoofdredac teur van een katholiek blad Citluk heeft bezocht werd tot acht jaar veroordeeld en zijn 30-jarige secretaris pater Jozo Krizic tot vijf en een half jaar wegens het „maken van propaganda voor de vijand". De pastoor van Citluk is in oktober al veroordeeld tot drie en een half jaar gevan genisstraf. - Korte metten Moeder Teresa en de reli gieuzen die met haar samen werken hebben in de afgelo pen acht jaar 134.000 pasge boren kinderen in de straten van Calcutta onder hun hoe de genomen. De kinderen worden verzorgd door de „Zusters van Liefde", de con gregatie waarvan Moeder Te resa in India de leiding heeft en waarvan de zetel in Cal cutta is gevestigd. In de Verenigde Staten verschijnt volgende maand een nieuw maandblad, dat zich onder de naam „Fide lity" (trouw) zal richten op behoudende rooms-katholie- ken. Het zal vooral aandacht besteden aan het gezin met als richtlijn de pauselijke leer daarover. Hoofdredacteur is E. Michael Jones, oud-hoog leraar aan St.-Mary's College te South Bend (Indiana). De Maria-bedevaartsplaats van Vepric in Kroatië, waar in september nog honderd duizend gelovigen voor een eucharistisch congres bijeen kwamen is zonder opgave van redenen door de autori teiten gesloopt. Toen de be herende pastor van een bede vaart naar Lourdes thuis kwam was er niets meer te rug te vinden. De betrekkin gen tussen kerk en staat in Joegoslavië zijn de laatste tijd aanzienlijk verslechterd. Mr. J. van Gennip, alge meen directeur van Cebemo (Centrale voor Bemiddeling bij Medefinanciering van Ontwikkelingsprogramma's) heeft eergisteren in Rome het boek „Christenen en Ontwikkeling" overhandigd aan de algemeen overste van de jezuieten, pater Pedro Ar- rupe. Het boek is opgedragen aan pater Arrupe, die dezer dagen uit het ziekenhuis is ontslagen na de beroerte, die hem begin augustus trof. Mr. Van Gennip- prees de inspire rende kracht van pater Arru pe in de strijd voor sociale rechtvaardigheid. Hij wees erop, dat de koersverande ring door vele jezuieten ge maakt, naar een riskante keuze en inzet voor de armen in de derde wereld, een ver nieuwende kracht vormt voor veel organisaties op het gebied van ontwikkelingssa menwerking. De commissie „Justitia et Pax" (Gerechtigheid en Vre de) heeft haar verontrusting uitgesproken over de situatie van de Tapirapeeën, een in dianenstam in Brazilië en de schending van hun landrech ten veroordeeld. Kolonisten, gesteund door onder meer het leger, bezetten hun grond. De indianen dreigen van honger om te komen, omdat ze niet meer in hun le vensbehoeften kunnen voor zien. Steun ondervinden zij slechts van de CIMI, de in landse missionaire raad, de plaatselijke bisschop, don Pe dro Casaldaliga en een groep je „Kleine Zusters van Je zus". De laatsten hebben de hele wereld om solidariteit gevraagd en documentatie over deze zaak verstrekt aan Justitia et Pax. Weer bezwaar tegen dr. Ter Sehegget Docenten, oud-docenten en oud-studenten van de theolo gische faculteit te Leiden hebben in een brief aan de hervormde synode hun be zwaren kenbaar gemaakt te gen een mogelijke benoeming van dr. G. H. ter Sehegget tot kerkelijk hoogleraar voor christelijke ethiek te Leiden. In de brief wordt gesteld, dat voor dr. Ter Sehegget al ja ren campagne wordt gevoerd via de media en openbare vergaderingen en wel gedeel telijk met Ter Scheggets me dewerking. Als de kerk ie mand na een dergelijke cam pagne zou benoemen, zou dat een ongewenst precedent zijn. Dr. Ter Sehegget, aldus de brief, geeft er in zijn pu- blikaties blijk van over wei nig kritisch-wetenschappelij- ke zin te beschikken en fei ten naar zijn hand te zetten. Bij een benoeming tot kerke lijk hoogleraar behoren we tenschappelijke kriteria ten volle gehonoreerd te worden en behoort de politieke stel- lingname van een kandidaat, van welke aard ook, buiten beschouwing te blijven, aldus de briefschrijvers, onder wie oud-synodepraeses dr. G. de Ru. 5'>F i al/ki fil. SARLAT In Sarlat Zuidwestfranse depa Dordogne, zijn deze opnamen begonnen v nieuwe verfilming va Misérables", het mees van Victor Hugo over ciale onrecht in het Fi van de periode na kei poleon I. In deze 14de versie gie van Robert Hosseii de 62-jarige Lino Ven rol van de tragische he Valjean. Deze rol is in leden onder andere door beroemdheden Baur en Jean Gabin. de 92 min of meer komen in de nieuwe 3.000 figuranten voor. heeft geen beroep op landse spelers gedaa wordt erover gedacht, leidende muziek te lati f>oneren door de bekeiL iaan Ennio Moricone. „Les Misérables" di(, (1802-1885) in 1862 pu de, is na de bijbel, hei boekje" van Mao Tse-T „Twintig mijlen ondi van Jules Verne het m lezen boek ter wereld. Voor de verfilming is drag van ruim 25 frank (ruim /II miljo getrokken, hetgeen de som is die ooit in Euro een film is besteed, voor de nieuwe r< voortgekomen uit hel dat Hossein vorig jaa gehad met zijn tonee cl king van het beroemt Toen trokken 90 voo 5l gen in totaal 540.000 to v/en. en lijk

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6