erkelijke kosten lieuwbouw binnenstad ader uitzoeken remiekoopwoningen 'er Waddingerhoek Politie struikelt over drempeltje en onwillige melkboer PERZEN! GIGANT brieven van lezers UIT DE CONSUMENTENGIDS NOVEMSED1981: Bevolking betrekken bij ontwikkelingsprojecten SPOED-VERKOPING REGIO Zeehos pitium houdt open huis II HAAL HET BIJ DE GOEDKOOPSTE! Sensationele-spoed-verkoping Perzische Oosterse tapijten! (SIDSE COURANT DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 PAGINA 5 ET TE BETALEN" IN REACTIE OP WETHOUDER TESSELAAR: Een commis- nde uit ambtena- imeenteraadsleden, iwoordigers van inigingen, het (Landelijk Ombud- Stadsvernieuwing) de stichting Wel- ïoet gaan uitzoeken de precieze kosten nieuwbouw in de ïstad. Dit vinden de istellers van het rap- Niet te betalen". vorige week gepuliceer- ort schrijven de samen- buurtverenigingen, IK en de stichting wei dat de huren van ouw in Leiden 20 pro per liggen in vergelij- et andere gelijksoortige in Nederland. Dit ver- ou met name veroor- iforden door het beleid 'emeente. De architec- tenkosten zouden veel te hoog liggen en er zou te weinig ge daan worden aan beheersing van de bouwkosten. Ook de gemeentelijke tarieven zouden volgens de onderzoekers aan merkelijk hoger liggen dan in andere steden. Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting reageerde eergisteren tijdens de begrotingsbehandeling fu rieus op de conlusie in het rap port. Hij stelde dat de huren in Leiden even hoog zijn als el ders in Nederland. De wethou der verweet de onderzoekers* rekenfouten en het gebruik van foute cijfers. Hij voelde zich „besodemieterd". Tot dus ver weigert hij het rapport te bespreken, ondanks een uit drukkelijk verzoek van zijn ei gen partij, de PvdA. In een voorlopige reactie gaan de samenstellers van de bro- churë nader in op de opmer kingen van Tesselaar en zijn ambtenaren. Zo vindt Tesse laar het niet terecht dat een project in Groningen als voor beeld is gebruikt, omdat het onder de garantiehuurregeling valt Volgens „Niet te betalen" wil deze regeling helemaal niet zeggen, dat men op een lagere huur uitkomt Als voor beeld wordt het project de Overdekte genoemd. De sa menstellers van de brochure herhalen nog eens, dat zij ge bruik hebben gemaakt van ge gevens van gemeenten en wo ningbouwverenigingen. De suggestie van Tesselaar, dat in spraak van bewoners leidt tot hogere huren (de inspraak zou meer verschillende type wo ningen in een project ten ge- volge hebben) wordt afgewe zen. Als voorbeeld wordt het Kempeneers project genoemd, waar de plannen al in een ver gevorderd stadium zijn en de toekomstige bewoners nog niet eens bekend zouden zijn. Als tweede voorbeeld wordt op de Overdekte gewezen. De daar gekozen U-vorm zou ook geen resultaat van de inspraak zijn, maar is door de gemeente zelf bepaald. Om niet in een welles-nietes spelletje met de gemeente te belanden over de gehanteerde cijfers en berekeningen willen de samenstellers van „Niet te betalen" dat de voorgestelde commissie de cijfers van ge meente en onderzoekers gaat vergelijken. Er vanuit gaande, dat de conclusies in het rap- Kort kloppen, zou de gemeente aar beleid bij nieuwbouw in de binnenstad moeten herzien. „We zijn erg teleurgesteld over deze reactie van de wethouder. We vinden het jammer, dat Tesselaar het blijkbaar als een persoonlijke aanval beschouwt en niet op een zakelijke ma nier over onze brochure wil praten," aldus Stef Fleischeuer van de stichting Welzijn. „Hij wil zijn critici de mond snoe ren, terwijl wij alleen maar de huren zo laag mogelijk willen krijgen." [SCHOTEN In het van het plan Ter Wad- hoek II worden mo ei 40 premie-A-koop- gen, 32 premie-B- roningen, 30 huurwo- voor bejaarden en 4 i roningen voor alleen- of tweepersoons- adens gebouwd. De 34 oningen worden gesta- ibouwd in drie lagen. "len met de reeds be- verzorgingsflat 't itshuys, gelegen aan >ven Provinciën min of één complex gaan vor- Ter Waddingerhoek II deel uit van het be- j lingsplan Noord-Hof- iplex woningen ligt ten i van de verlengde iweg en wordt begrensd spoorlijn Haarlem-Den de Zeven Provinciën, ld ligt dicht bij het toe- Ie spoorwegstation De de buitenplaats Ter ig en het winkelcen- [oord-Hofland. Het plan "and gekomen in over een groot gedeelte van imstige bewoners en in irking met de Huma- Bouwstichting Be luisvesting uit Amster- staan uit ééngezinshuizen met Stichting heeft uit- vier, vijf of zes kamers en va- de opdracht gegeven rianten, bijvoorbeeld open of Iwerkelijke bouw te dichte keuken, open of dichte i. trap. Een gedeelte van de wo- liekoopwoningen be- ningen ligt aan het water. De Een tekening van een van de woningen. meeste woningen zijn ver kocht. Een aantal premie-B- woningen is nog te koop. De prijzen liggen rond de 160.U00 gulden. De gemeente Voor schoten wijst de woningen toe, bij voorkeur aan inwoners van de gemeente of economisch gebondenen met een inkomen van maximaal 70.000 gulden bruto. Katwijk Als afsluiting van het Internationaal Jaar voor de Gehandicap ten houdt het Rijnlands Zeehospitium op 25 no vember een open dag. In samenwerking met drie andere grote instellingen zal dan worden gepro beerd een duidelijk beeld te geven van de woonsitu atie van zwaar lichamelijk gehandicapten. Voor het Zeehospitium, dat staat voor de verhuizing naar een momenteel in aan bouw zijnd voorzieningen- centrum, betekent dit eveneens een mogelijk heid om de Katwijkse be volking nog eenmaal in de oude behuizing te ont vangen. Met Het Dorp (Arnhem), Am- stelrade (Amstelveen) en Nieuw Unicum (Zandvoort) behoort het Rijnlands Zeehos pitium tot de grootste woon vormen voor lichamelijk ge handicapten in Nederland. Hoewel deze instellingen in opzet totaal verschillend zijn, bestaan er toch bepaalde raak vlakken. Gemeenschappelijke problemen worden in onder ling overleg opgelost en daar naast zijn er gezamenlijke ini tiatieven waaronder ook deze open dag valt. Bij het Rijnlands Zeehospitium is serieus overwogen of deze open dag niet te vroeg is geor ganiseerd. Men staat immers voor de verhuizing naar het moderne voorzieningencen trum, waar de bewoners in een totaal andere situatie ko men te verkeren. De direktie heeft echter toch gemeend aan dit initiatief te moeten deelne men. „We hebben nu de kans om de mensen nog éénmaal te ontvangen in de oude werksi tuatie. De overgang van de af zonderlijke paviljoens naar het voorzieningencentrum wordt dan wellicht nog duidelijker". De toestemming voor de ruim 32 miljoen gulden kostende nieuwbouw is voor het Zee hospitium de belangrijkste ge beurtenis in dit jaar voor de gehandicapten geweest. „Er is enorm hard gewerkt om het voorzieningencentrum van de grond te krijgen. Ook voor de overheid was het namelijk een grote stap om te komen tot deze wijze van gehandicapten zorg. De privacy van de jonge ren en jong-volwassenen staat in de nieuwbouw centraal en in dat opzicht kan er wel ge sproken worden van een nieuw projekt. Het Dorp is er bijvoorbeeld gekomen door een grote landelijke aktie, maar voor dit voorzieningen centrum met zijn 1-persoons kamers verleent het rijk alle medewerking. Wij zijn daarom erg dankbaar dat het ministe rie deze stap heeft durven ne men". De open dag bij het Zeehospi tium zal zeker niet worden ge bruikt om de Katwijker de meest elementaire vormen van het omgaan met gehandi capten bij te brengen. „Er is bij ons een enorm respekt voor de wijze waarop de Katwijker met personeel en bewoners van het Zeehospitium omgaat. „Hier valt niets te arresteren", merkt melkboer Kooyman op.... EEN ABSURDE GEBEURTENIS OP DE APOTHEKERSDJJK LEIDEN Het klinkt absurd, maar het is wel tekenend voor de situa tie: de politie heeft op de Apothekersdijk gepro beerd een melkboer te arresteren. Zoals zo vaak was de ter plekke, mid den in de weg aange brachte trottoirband het grote struikelblok. Mede als gevolg van dit inci dent werd het merk waardige wegdek van de Apothekersdijk vanmor gen in de 'kleine ver- keerscommissie' ter tafel gebracht. Op de Apothekersdijk heeft dé heer P.J.M. Kooyman, handelaar in zuivelproduk- ten te Zoeterwoude, een flo rissante klantenkring op gebouwd. Al dertien jaar lang jaar ontstonden echter moei lijkheden. De gemeente rolde een betonnen strook over het wegdek uit Opmerkelijk, doch de bedoeling mag dui delijk zijn. Het foutparkeren werd daarmee tegengegaan. Bewoners van de Apothe kersdijk hadden de gemeente om deze maatregel gevraagd. Dagelijks werden zij op het trottoir in hun loop belem merd. Of de gedupeerde be woners met de betonnen drempel ook de bijkomstige effecten in gedachte hadden, lijkt niet waarschijnlijk. Maar hoe het ook zij, de Apothe kersdijk had een betonnen primeur. De drempel is niet alleen een struikelblok voor automobilisten, waarvan de rubbersporen op het blanke beton getuigen. Menig fietser heeft door de drempel een onverhoedse koprol moeten maken. Ook voor de kanton rechter wordt er terloops nogal eens op gewezen, dat een ernstig ongeluk in de lucht hangt. Maar dit terzij de. Terug naar de melkboer, die dus in zijn dertiende han delsjaar een drempel tussen hem en zijn klanten geplaatst zag. De Zoeterwoudenaar is echter een noeste werker en stapt gewoon over de drem pel heen. Dat betekent wel, dat bij elke volgende deur de sliert achter hem wachtende automobilisten aanzienlijk is gegroeid. Evenals de wolk uitlatgassen, die blijft aan zwellen. Zo ook afgelopen zaterdag. Twee agenten te fiets som meerden de werkende melk boer door te rijden. „Ik zeg, eerst m 'n werk. Dan zijn jul lie aan de beurt," aldus de heer Kooyman. Vervolgens deelden de agenten hem mede: „Uw wagen is gevor derd". Voordat de melkman onverstoorbaar bij de volgen de klant naar binnen stapte, nam hij de contactsleuteltjes uit zijn bestelwagen mee en zei: „Zetten jullie je fiets er dan maar voor.Toen hij weer naar buiten kwam, stel den de agenten de melkman ervan in kennis, dat hij gear resteerd was. „Hier valt niets te arresteren," zei de melk man. Na het bedienen van de laatste klant reed hij tenslotte weg. De agenten gaven per portofoon gegevens naar el ders door. Toen de heer Kooyman ter hoogte van de Vrouwensteeg reed, gierde een politiewagen op hem af. „Ik kon hem nog juist voor blijven, Mij inhalen was on mogelijk. Er werd nog wel iets door de megafoon ge zegd, maar doordat ik de ra dio harder zette,* kon ik het niet verstaan. Bovendien, mag ik wel degelijk stilstaan naast de drempel. De vraag is alleen hoe lang. Ik had mis schien de aanwijzingen van de agenten moeten opvolgen. Ik ben ook niet onwillig, maar ik moet toch mijn brood verdienen. Voordat de drempel er lag, was er in elk geval niets aan de hand. Bij na dagelijks zie ik door toe doen van het obstakel dingen fout gaan. Zaterdag nog ver loor een Volvo zijn uitlaat op de drempel. De drempel brengt veel ellende teweeg, dat is duidelijk," aldus de Zoeterwoudenaar. Overigens was de druk van de agenten zaterdag extra groot, omdat een takelwagen zich temidden van de wach tenden bevond. De takelwa gen had de opdracht een auto weg te slepen, die aan de Boommarkt verhinderde, dat trouwwagewns van De Jong hun stalling konden verlaten. En zo blijkt een simpel be tonnen richeltje, met de hoogte van een molshoop, diepgewortelde problemen met zich mee te brengen. Hier en daar is een emotione le reactie hoorbaar. Positief heeft, voor zover bekend, nog niemand zich over de primeur van de Apothekers dijk uitgelaten. Wellicht kun nen de bewoners van 'de dijk' met andere maatregelen geholpen worden. Voortdu rende opstoppingen, motor geronk, getoeter en uitlaat gassen zijn per slot van reke ning ook niet alles. En het dagelijkse portie zuivel kun nen zij node missen... Voorlopig worden de uitkom sten van de commisie afge wacht. De melkman ten slotte: „Ik werk al dertien jaar in de Leidse binnenstad. Ik heb het er naar mijn zin. Dat ga je toch niet zomaar opgeven?" En voor het ge drag van de agenten kan hij best begrip opbrengen. Zij doen hun werk, evenals hij zelf. 3r>even graag kort en iwdelijk geschreven De factie behöudt zich het recht voor ingezon- :?ri stukken te bekorten ilands nnenkoor L.C. van 13 november een artikel over de reis Roemenië van het Rijn- Christelijk Mannen- In dit artikel stonden absolute onjuistheden. 5 luchthaven van Satu zou ons vliegtuig zijn 1 „onder het spiedend rtot de tanden gewa- soldaten", terwijl zilverkleurige Migs als immige wacht" zouden 'gesteld. En: bij het af- sconcert op zondag nnen de rozen toch wel ets te worden", gelijkheid stond er bij iding slechts een groep- dekt opgestelde militai- de rozen, die door de urgse Bloemenveiling ter beschikking waren d, verkeerden tot op de een vijfde dag van ons 'jf in Roemenië in opti- staat! J. van der Kooij Leiden (ingek. red.) ADVERTENTIE VERGELIJKING PRIJSPEIL LEVENSMIDDELENZAKEN 1) goedkoopste zaken bi) DIRKSON ^Basv-d Heyden/^^^^ Jee. Hermans Prijtsieg Maxis/Trefcenter/Berko /Dirk Vjd. Broek Bes v.d. Heyden/ VDigros Edeh Mexis/Trefcenter/Berko Miro Profimerkt (Zuid-Holland) Fred v.d. Werft 5 a 10% duurder Albert Heijn, De Boer, Profimerkt (Groemvoudt), Simon, Fred vjl. Werft Albert Heijn, De Boer. Co-op, Nieuwe Weme, Profimerkt (Groemvoudt), Simon, Sper-super. V«gé, Vender, Vivo, V&D. 4.6 10 15% duurder A 0 2000 15 20% duurder Profimerkt (Zuid Hollend) 20 k 25% duurder Nieuwe Weme, Vendet, V&D meer dan 25% duurder A O 2000, Centra. Co-op. Sper-super, V6gé, Vivo, 4.6 onvoldoende artikelen aanwezig Jee. Hermans Prijssieg 1de volgorde binnen de vakken is alfabetisch ONDERZOEKERS ZIEN KANS VOOR POSITIEVEBETERING: LEIDEN Het is moge lijk in ontwikkelingslan den de bevolking te be trekken bij ontwikke lingsprojecten. Een derge lijk aanpak kan leiden tot een nationale ontwikke ling van het desbetreffen de land, die ook de arme lagen van de bevolking bereikt. Een voorwaarde is wel, dat de groepen die aan een project deelne men uit niet meer dan twintig leden bestaan en dat de leden van een groep ongeveer even hoog staan op de sociaal econo mische ladder. Tot deze conclusie komen vijf medewerkers van het Instituut Culturele Antropologie en So ciologie der Niet-Westerse Volkeren van de Leidse Uni versiteit. De vijf hebben onder leiding van prof. dr. B.F. Gal- jart een driejarig onderzoek verricht aan de hand van talrijke praktijkervaringen naar de mogelijkheid ontwik kelingsprojecten zo in te rich ten, dat deze vooral ten goede komen aan de meest behoefti ge mensen. De onderzoekers presenteerden hun bevindin gen vandaag op een seminar in Leiden, waaraan werd deel genomen door vertegenwoor digers van ontwikkelingsorga nisaties uit Amerika, Duits land en Nederland. Het semi nar wordt morgen voortgezet. In het verleden is vaak geble ken, dat ontwikkelingshulp de armsten niet ten goede kwam. Als reactie hierop kwam het ministerie van ontwikkelings amenwerking met het zoge naamde doelgroepenbeleid. De hulp zou aan een bepaalde groep gegeven moeten wor den, zodat de bevolking in staat wordt gesteld ontwikke lingsprojecten mede vorm te geven en deze zelf later uit te breiden. Volgens de onderzoe kers is het geen eenvoudige zaak groepen in ontwikke lingslanden tot stand te bren gen. „Zn opereren als indivi duen of als gezinseenheden. De nauwste relaties worden onderhouden met rijke men sen van wie zij afhankelijk zijn," zo wordt gesteld. Andere belemmeringen tot samenwer king zijn gebrek aan tijd, geld, en arbeid. De noodzaak tot sa menwerking is volgens de on derzoekers vooral nodig in lo cale samenlevingen, waar de verschillen tussen arm en rijk toenemen. Dit alles maakt het volgens de onderzoekers noodzakelijk dat de vorming van deze zoge naamde „participatieve groe pen" intensief wordt, begeleid. Deze begeleiding maakt de projecten erg duur. De onder zoekers zien wel een probleem in de houding van de nationa le overheden in de ontwikke lingslanden. De bereidheid om een dergelijke organsitie aan de basis toe te staan zou be perkt zijn. „De beste mogelijk heden bieden landen waar de burgelijke vrijheden niet te zeer zijn aangetast," luidt de conclusie. De onderzoekers zijn van mening dat grootscha lige buitenlandse hulp niet mogelijk is, maar dat gekozen moet worden voor locale en kleinschalige projecten. ADVERTENTIE «UffliinlltólliM/ltt (Bekendmaking) van 3000 stuks Gedwongen, ter vereffening van openstaande belasting-schulden en i buitenlandse crediteuren, hebben een aantal importeurs een direkte I opdracht gegeven aan de PERZEN GIGANT, hun enorme voorraden rechtstreeks aan publiek en h.h. handelaren ten gelde te maken, donderdag 19 Nov. vrijdag 20 Nov. en zaterdag 21 Nov. 9.30-21.00 uur 9.30-18.00 uur 9.30-17.00 uur Zonder opgelden of andere bijkomende kosten! Tevens een zéér groot aantal zeldzame beleggings tapijten, leder tapijt handgeknoopt met certifikaat van echtheid. hW&MHite' Wf Hl SPUI 2 DEN HAAG p MM jij (naast het Binnenhof) IflLU A Tel.: 070-64 5216 rW if t IpRjrïilifl. UMU.I; Iets minder werklozen in Alphen ALPREN AAN DEN RIJN De werkloosheid in de regio is in de maand oktober iets ge daald met 51. De grootste ver schuiving vond plaats bij de vrouwelijke ingeschrevenen bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau Alphen. De werkloosheid onder man nen onderging in oktober nau welijks enige verandering. In september stonden er 1120' werkzoekenden ingeschreven en een maand later was dat één man meer. Bij de vrouwen daalde het werkloosheidscijfer in diezelfde maand van 567 naar 529. in september waren daarbij 168 jongeren en in ok tober nog maar 120. In zijn al gemeenheid is de werkoosheid onder jongeren ook gedaald in oktober en wel van 104 naar 91. Het aantal vacatures bij het Gewestelijk Arbeidsbureau is in de afgelopen maand iets toegenomen. Eind september waren er 128 banen te verde len, waarvan 21 onder jeugdi gen, terwijl een maand later 134 vacatures te vergeven wa- ren. Daarvan zijn er tien voor jeugdigen. Het Gewestelijk Ar beidsbureau verwacht echter dat de komende maand het aantal vacatures zal afnemen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5