oekomst gezondheidscentrum orskwartier veiliggesteld Wethouder Waal wil op zoek naar nieuwe bouwlokaties zoning Wethouder Van Dam krijgt de gele kaart raak Onderwijs LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 PAGINA 3 ^"Jrde aflevering van de begrotingsbe- iling. Een dag waarin niet alleen de Jwedstrijd Frankrijk-Nederland, oor de koffiekamer tijdelijk werd j, t ouwd tot televisiekamer, maar ook bijgenaamde zachte sector centraal Naast een kortstondige afhandeling e portefeuille van wethouder Waal ur n de verantwoordelijkheden van de ndejuders Van Dam en Schoute ter dis- Uitgezonderd de laatste ontwikke lingen rondom het gezondheidscentrum in het Morskwartier leidde dit alles niet tot opzienbarende gebeurtenissen. Wellicht een andere conclusie zou getrokken kunnen worden voor wat betreft de uitslag van de voetbalwedstrijd. Het inzicht van de raads leden in de plaatselijk politiek lijkt omge keerd evenredig met hun kennis van de in ternationale verhoudingen in het voetbal spel. De bijna 50 deelnemers lukte het niet enige goede eindstand in de, in de haast op gestelde, voetbaltoto op papier te zetten. Daarmee zijn de Leidse gehandicapten bij na 50 gulden rijker want zij zijn het die dit maal profiteren van de verkeerde inzichten van de raad. Vanmiddag wordt de porte feuille van de heer Schoute afgerond. Daar naast komen vandaag nog aan de orde o- penbare orde en veiligheid (Goekoop), mi lieu (Bordewijk), economische aangelegen heden (Fase) en wellicht de algemene be schouwingen in tweede instantie. I. 20 gr 2 ,0 jbrie 'S Bij een inbraak in ig aan de Beethoven- isteravond tweedui en gestolen, ik is in de loop van gepleegd. Onduide- de dieven zijn bin- ïen. Het geld zat in istje. te water - Een 22-jarige man 1 Hzuela is gisteravond -r- luto het water van de v nnenvestgracht inge- Tj raakte niet gewond met de schrik vrij. ;eed door de Kolfma- en wilde de Vijfde tgracht oprijden. remmen van de werkten, ging hij het water in. De ge- 5v'S'jrzijde van de auto in het water. nwerking Isozen enaar lematisch AAR De samen- mmm tussen de jeugdsozen en Nieuw Nijevelt en ;naar laat te wensen ^resultaten zijn teleur- Samenwerking ligt goeiig. ?3.5^jft het nieuwe hoofd afdeling Onderwijs, en Recreatie, Ruby- 2 en. Time-Out en jevelt, beide met een eigen gezicht, zijn er in geslaagd om tot samenwerkingsvor- n de jongeren te ko- een brief van de be- jkt, dat de nodige arrières moeten enomen. De Stich- n blijven wel om tot een geza- belangenbehartiging fo Beide besturen wil- 0 m ongerencentra door aten leiden. llrogoth i.30 ,ïlt zich ïkend Het Matro- ^ater is „diep ge- Homdat het van de H|e geen financiële |de rug krijgt. Op lielijst voor de pe el 82-'85 komt de r Proep in het geheel r. De leden van n h vragen het col- vivelk 'vakje' ze on idee van de ge- et— eigenlijk thuis- akf z0 ichting op de activi- het afgelopen jaar 5 atrogoth aan de ge- **et doe^ was om essenties in de sa- te zoeken. Dit doel te bereiken door te bouwen (op het "-fen het Noordeinde). stelde een weerspie- an de samenleving ideeën werden door p pn theater doorgege id ins was groot, maar zegde geld bleef uit. erken werd moeilij- ca werd helemaal pro- ,mJtoen leerlingen TS aan de Haagweg j a op een morgen had- ;n 'roken. Ons ging het >e creëren, niet om ver- 5jDe zomervoorstelling over eenzaamheid jn onbekende en over rkelijke en oneerlij- eQ gen tot contact het vergroten. Op een manier is de com- ']Zj tussen ons en de ge- jki Vastgelopen", aldus LEIDEN De toekomst van het gezondheidscen trum De Mors lijkt weer veilig gesteld te zijn. Na dat de plaatselijke huisart senvereniging (PHV) eer der had laten weten ern stige bezwaren te hebben tegen het door de ge meente gehanteerde uit gangspunt 'werkers in loondienst' heeft zij in een persoonlijk gesprek met wethouder P. Schoute te kennen gegeven een be slissing van de gemeente raad te zullen respecteren. Wethouder Schoute (VVD) kon deze mededeling doen na dat diverse partijen hun onge noegen hadden geuit over de opstelling van de huisartsen. Wethouder Schoute zei zich vooral gestoord te hebben aan de misplaatste zorg van de huisartsen over de Leidse fi nanciën. De artsen stelden in een deze week verschenen brief dat 'werkers in loon dienst' te duur zou zijn. „Voor zitter Smit van de PHV heeft mij gezegd mee te zullen wer ken aan de voorwaarden die de raad stelt", aldus Schoute gisteravond. De PHV zou bo vendien haar bereidheid heb ben getoond mee te werken aan de totstandkoming van een gezondheidscentrum in de Stevenshof. De opstelling van de artsen had bij veel partijen enige opluchting tot gevolg. vorderen dat bejaarden zo lang mogelijk thuis kunnen blijven wonen. Alcohol Zand Wethouder Schoute: „—misplaatste zorg—" De VVD, die zo haar twijfels heeft bij het loondienstprinci pe, liet zich er verder niet over uit. CDA woordvoerdster C. Kramp zei niet tegen de loondienst te zijn maar sprak wel van een geforceerde en onrealistische wijze van iets Mevrouw Fallaux vroeg de willen doordrukken. wethouder aandacht voor het alcohol- en drugsprobleem. Zij drong er op aan volgend jaar financiële ruimte te scheppen voor het aantrekken van twee voorlichters op dit terrein. Wethouder Schoute kreeg van Kramp meende dat de tarie- alle kanten veel waardering ven van de Lakenhal ver voor zijn beleid. Mevrouw C. hoogd moeten worden zodat Fallaux spoorde de wethouder het museum over meer geld aan tot verdere actie voor de zou kunnen beschikken. Zij bouw van een verzorgingshuis stelde voor eerste prioriteit te aan de Zijlsingel. PPR-raadslid geven aan een bibliotheek in Van. Oosten was een geheel Leiden-Oost. De Vries (VVD) andere mening toegedaan. Hij sprak zijn zorg uit over het ge- bepleitte de nodige renovatie volg van de bezuinigingen op van het verzorgingstehuis Rijn het kunst- en cultuurbeleid, en Vliet te laten vervallen. Dit Van de zijde van D'66 en PSP tehuis zou naar zijn mening werd de wethouder gevraagd béter naar de Zijloever ver- niet te korten op de subsidie plaatst kunnen worden. „We van de rechtswinkel. Hoeke- moeten elkaar geen zand in de ma (D'66) dacht dat de kosten ogen strooien, de bouw van gedrukt zouden kunnen wor- een extra tehuis aan de Zijloe- den wanneer de Rechtswinkel, ver wil de provincie toch niet het Bureau voor Rechtshulp subsidiëren", aldus Van Oos- en het Instituut Burgerraads- ten. Zijn verwachting is ge- lieden in één gebouw zouden stoeld op het feit dat Leiden al worden ondergebracht. De aan de gestelde norm van het Vries betoogde dat het tijd aantal 'verzorgingsbedden' werd een specifiek jongeren- voldoet. Schoute achtte de vi- beleid te ontwikkelen. Hij stel- Rijn en Vliet stellen er prijs op leid te benoemen. De heer om op de huidige plaats te blij- Tuinier (CDA) dacht de wet- ven wonen", aldus Schoute. houder eenzelfde rol toe op Alle partijen in de raad ver- het gebied van de immateriële zochten Schoute vooral te be- zorg voor werklozen. UITBREIDING RICHTING VOORHOUT LEIDEN „Het wordt tijd om zo langzamerhand eens te gaan denken over nieuwe bouwlokaties voor Leiden. De ervaring heeft geleerd dat pro cedures hiervoor ontzettend lang duren". Dit zei wethou der Waal gistermiddag tijdens de beschouwingen over ruim telijke ordening-beleid. De wethouder rekende voor dat in de jaren 90 de Leidse wo ningbouw vast zal lopen we gens gebrek aan nieuwe ruim te. „Ik ben van mening dat we richting Voorhout moeten zoe ken", aldus de wethouder. verhoogd zou moeten worden van 55 naar 100 per jaar. Autovrij Waal zei het volledig eens te zijn met zijn eigen PvdA dat de markten route en het Galge water niet voor verkeer open gesteld moeten worden. Ook de suggestie van het PvdA- raadslid M. Koning om het Pieterskerkplein autovrij te maken vond hij 'een goede ge dachte'. Eenzelfde mening had hij over het voorstel om een meer verdiepingen tellende Volgens hen, zou deze ge- ^Xuwln"^^^ dan wel woningen boven ko- geerd") als een gebrek aan res pect voor de raad worden op gevat. „U moet dat meer zien als een uiting van bezorgdheid van mijn kant", aldus Waal, die met deze opmerking de CDA-kwalificatie 'schijnheilig' op zich laadde. „Wel heb ik wat meer behoefte aan tegen- heek. Volgens de wethouder is van 'een meer passende kleur' er inmiddels een overeen- te voorzien. „Als ze dat weige- komst bereikt over bebouwing ren dan laten we ze op hun w van het terrein van de voor- kosten over schilderen", aldus spel, een taak die ik vooral malige Leidse Broodfabriek Waal. voor de oppositie zie wegge- aan de Korte Mare. H. Glau- De wethouder zei het te be- legd. Ik vind dat de CDA wei' bitz (D'66) kon hij verzekeren treuren dat zijn uitlatingen dat het gemeentebestuur er bij („soms vertel ik volstrekte on- de PTT op heeft aangedrongen zin in de raad maar dan wordt de grasgroene telefoonceUen er helemaal niet op gerea- nig adequaat optreedt, wat deze partij doet, is niet de meest geëigende manier van oppositie voeren", aldus Waal. Mens en dier Het Studiecentrum voor Anthroposofie in Leiden houdt in het weekeinde van 27, 28 en 29 november een aantal bijeenkomsten met het thema 'Mens en dier'. Dr. L.F.C. Mees spreekt over dit thema. Kunstzinnige medewerking wordt verleend door Eva Mees, kunst zinnig therapeute. De bijeenkomsten worden gehouden in de Rudolf Steinerschool aan de César Franckstraat Voor inlichtingen: tel. 125207. Onderdrukking Jongerenvereniging Augustinus aan het Rapenburg 24 houdt zaterdag 21 november een thema-avond over onder drukking op grond van sexuele geaardheid. Juffrouw Sonnica en Tante Gré" verzorgen een travestietencabaret. Na afloop is er gelegenheid tot discussie en is er disco. De thema-avond begint om negen uur. Seth Gaaikema Seth Gaaikema is zaterdag 21 november in de aula van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest met zijn nieuwste programma 'Het laatste zaaltje met gezond verstand'. De voorstelling begint om kwart voor acht. Toegangs kaarten zijn onder meer verkrijgbaar bij K&O aan de Oude Vest, tel. 141141. Seth Gaaikema neemt in zijn voorstelling 'het gezond verstand' van de machtheb bers in Nederland en de wereld onder de loep. Boven dien geeft hij interpretaties van gedichten van Hein- rich Heine. Gaaikema wordt begeleid door pianist Henk van Dijk en gitarist Jan Blok. Voorts werkt ac trice Simone Ettekoven aan het programma mee. Koopjesmarkt In buurthuis Groenoord, aan de Pasteurstraat 23 wordt za terdag 21 november een Sint Nicolaas koopjesmarkt gehou den. De markt begint om tien uur en duurt tot vijf uur. Te koop zijn pottenbakspullen, sieraden en veel curiosa en an tiek. Hoogtepunt van de dag zal zijn de verkoop bij opbod en afslag van allerlei spullen uit het oude buurthuis. Deze veiling begint om half vier en te koop zijn onder meer stoelen, verlichtingsarmaturen, spotjes, tafels en bureau s. De opbrengst is voor het kinderwerk in het buurthuis. De toegang bedraagt één gulden per persoon. Bloemistenlaan De Bloemistenlaan tassen Lindestraat en Lammen- schansweg is vanaf maandag 23 november gesloten voor doorgaand verkeer. Dit in verband met werk zaamheden voor de aanleg van een nieuwe riolering. Het werk duurt ongeveer drie weken. Typecursus In samenwerking met buurthuis 'Het Mierennest' begint 'Ouders op herhaling' eind november een cursus typen en Nederlands. Het is de bedoeling zowel een cursus op de maandagmorgen als op de woensdagavond van start te la ten gaan. De kosten bedragen 210 gulden voor de maandag en 325 gulden voor de woensdag. Voor aanmeldingen en inlichtingen: Ouders op herhaling, tel. 071-126502 en Het Mierennest tel. 071-760580. Steech in, steeg uit' Het boekje over Leidse stegen met de titel 'Steech in, steeg uit' zal voorlopig niet verschijnen. Schrijver en uitgever H. van Hooidonk heeft de uitgave vooralsnog gestopt vanwege de matige kwaliteit van de eerste druk. Vanmorgen zou het eerste exemplaar worden overhandigd aan burgemeester Goekoop. Boerhaa vecursus De Boerhaavecommissie houdt vandaag en morgen een cursus over „Adolescentie: psychologische, sociale en biolo gische aspecten". Tijdens de cursus wordt uitgegaan van het idee dat de jongeren eisen stelt aan de psychologische en medische zorg, waarop geen antwoord bestaat. Verbete ringen in de zorg worden bemoeilijkt door het gebrek aan kennis bij medici over de normale lichamelijke en geeste lijke ontwikkeling van de jongeren. De cursus wordt ge houden in collegezaal 2 van het laboratorium voor fysiolo gie aan de Wassenaarseweg 62. Hartritme De heer R.E. Offerhaus is vanmiddag gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. De titel van zijn proef schrift luidde „Hartritmevariabiliteit en psychiatrie". Promotor was prof. dr. P. Visser. den gehouden bij het opstellen van een structuurplan voor de regio. Waal kondigde op vragen van de VVD aan dat vermoedelijk nog dit jaar een Leidse monu mentenverordening gereed zal zijn. Gezien het feit dat er men", aldus Waal. Het verwijt van de PPR, dat het college de aandacht verlegt van het lang- ■zaam verkeer naar het snel verkeer, achtte hij onterecht. Bij de VVD constateerde hij een 'genuanceerder denken' over het parkeerbeleid. Waal deelde mee dat een defi- dóor de Leidse bevolking geennitief plan voor bebouwing PLEIDOOI VOOR SUBSIDIE AAN VRUWILLIGERSCENTRALE bezwaren zijn ingediend tegen de aanwijzing van het be schermd stadsgezicht meende hij dat het aantal te restaure ren woonhuismonumenten in Leiden door de rijksoverheid van de Leeuwenhoek in de cember klaar is. J. van der Putten (PSP) drong aan op een nieuw risico-onderzoek in ver band met een mogelijke vesti ging van TNO in de Leeuwen- LEIDEN De VVD is niet erg te spreken over het be leid van wethouder H. Van Dam van onderwijs. VVD- woordvoerder C. Elzenga on derstreepte de gevoelens van zijn partij door aan Van Dam een gele kaart (met een rood randje) uit te reiken. De libe ralen zijn vooral ontevreden over de wijze waarop Van Dam met schoolbesturen om gaat. Zij verwijzen hierbij naar de affaire rond de huis vesting van de peuterspeel zaal De Glijbaan en de Ru- dolf Steinerschool. De VVD hoopt dat door de raadscom missie onderwijs tijdiger in te schakelen, dit soort proble men in de toekomst voorko men zullen worden. D'66 woordvoerder M. Witteveen sprak van een weinig zorg vuldige rol van het college. Ook het CDA verwijt de wet houder de nodige onrust en moeilijkheden te veroorzaken. Met de liberalen is het CDA benieuwd hoe Van Dam tot een spreidingsbeleid denkt te komen en of daar overleg over wordt gevoerd met het bijzon der onderwijs. Van Dam kon beide partijen echter gerust- gekomen, „gezamenlijk een spreidingsbeleid te kunnen op stellen". M. van Akkeren (CDA) vroeg Van Dam meer aandacht te schenken aan het bijzonder onderwijs en vooral aan de moeilijke financiële po sitie waar deze volgens haar in zou komen te verkeren. De wethouder deelde deze ver wachting echter niet. Verschillende leden van de raad uitten hun bezorgdheid over het feit dat de Haanstra- kleuterschool niet met het o- penbaar onderwijs in zee wil om een zogenaamd scholen koppel te vormen. Volgens Van Dam was daar echter weinig meer aan te doen. „De lijn naar het openbaar onder wijs is door het Haanstra zelf afgesneden", zo stelde de wet houder. VVD-woordvoerder Elzenga sprak de angstige verwachting uit dat er door het teruglopen de leerlingenaantal, in de toe komst middelbare scholen zou den moeten worden gesloten. Hij meende verder dat de ge meente actief mee moet wer ken met de totstandkoming van een LBO in samenwer king met de Boerhaave Avondscholengemeenschap. Brands (CPN) stelde dat er op stellen. „Ik heb een regelmatig het avondonderwijs niet bezui- en zeer goed contact met de nigd mocht worden en kreeg Wethouder Waal: „...bezorgdheid»." besturen van het bijzonder on derwijs", aldus de wethouder. Hij zei te verwachten, nadat in december de nota van het bij zonder onderwiis zou ziin uit- daarin gelijk. Wethouder Van Dam beloofde zijn partijgenoot Groos maatregelen te nemen om meer energie te bezuinigen in de scholen. Het PPR-raads- Wethouder Van Dam:..Gele kaart ma» rood randie.. lid Van Oosten vroeg de wet houder om een specifiek wel- zijnsplan te ontwerpen waarbij onder meer de relatie onder- wijs-werkloosheid betrokken zou moeten worden. Een overgrote" meerderheid van de raad is het niet eens met de bezuinigingen die het college voorstelt ten aanzien van de vrijwilligerscentrale. De raadsleden menen dat deze centrale de kans moet krijgen verder te functioneren. Daar voor is nodig dat de voorge stelde bezuiniging van ruim 27.000 gulden niet doorgaat. Wethouder Van Dam liet we ten dit verzoek uit de raad wel te willen honoreren te meer daar een plotselinge gift van de hervormde diaconie aan de centrale de gemeente niet tot een extra hoge uitgave noopt. „Maar daarmee wordt het pro bleem slechts een jaar uitge steld", aldus Van Dam. Op vragen van Brands deelde de wethouder mee dat in de huisvestingsproblemen van vormingscentrum Troef zou worden voorzien wanneer het huidige onderkomen van de schooladviesdienst vrij komt. Elzenga stelde de wethouder voor de leegkomende schoollo kalen aan de Schubertlaan te bestemmen voor het sociaal cultureel werk. Van Dam zeg de toe met de buurt- en club huizen overleg te zullen ple gen over het gevolg van de be zuinigingen voor de formatie-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3