Afscheid van de routiniers Jong Oranje uitgeschakeld Eindelijk weer fe< in Engeland KOMENDE JAREN IN TEKEN VAN OPBOUW SPORT LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 PA Paul Mariner (liggend) heeft Engeland aan de enige en winnende treffer gP Kevin Keegan (rechts) volgt de bal, die achter de uit positie gespeelde doelman Meszaros rolt. ZESTIEN LANDEN AL ZEKER VAN WK LONDEN Engeland heeft zich gisteren voor het eerst sinds 1970 ge plaatst voor de eindronde om de wereldtitel voetbal. Daarvoor was in een door voortdurende regenval drijfnat Wembleystadion een overwinning van 10 op Hongarije voldoende. Dat was reden te over voor de 92.000 toeschou wers om na afloop uitge breid feest te vieren. Het beslissende doelpunt van de Engelsen, die aan één punt genoeg hadden voor kwalifica tie, viel door Paul Mariner in de zestiende minuut. Daarna kregen de Engelsen nog vele scoringsmogelijkheden, die echter alle onbenut bleven. Hongarije was ongeacht de uit slag al zeker van deelneming aan de eindronde. Het was te merken aan de manier waarop de Oosteuropeanen tegenstand boden. Engeland kon vrijuit spelen en deed dat ook onder dé bezielende leiding van Ke vin Keegan, die tot de uitblin kers behoorde met Trevor Brooking en Alvin Martin, die pas zijn tweede wedstrijd speelde. De Franse scheids rechter Georges Konrath moest vele malen voor over tredingen fluiten. Deels kwam dat door het gladde veld, waardoor beheerste acties vrij wel onmogelijk waren gewor den. De Hongaren Imre Gara- ba en Sandor Sallai kregen de gele kaart voorgehouden. Het doelpunt van Mariner kwam op fortuinlijke wijze tot stand. Brooking richUe ruim naast het doel en toevallig kwam de bal bij de struikelen de speler van Ipswich terecht. Zo kaatste de bal achter de Hongaarse doelman Fe^enc Meszaros, die zelden een schot klemvast kon houden. Ferven te pogingen van de Engelsen om de score op te voeren faal den. Hongarije kreeg slechts twee kansen in de gehele wed strijd. Doelman Peter Shilton had echter geen moeite met de inzetten van Balint kort voor rust en Kiss ih de tweede helft. Eindstand groep 4: 1. Hongarije 8 4 2 2 10 138 2. Engeland 8 4 1 3 9 13— 8 3. Roemenië 8 2 4 2 8 5— 5 4. Zwitserland 8 2 3 3 7 912 5. Noorwegen 8 2 2 4 6 8—15 Hongarije en Engeland plaatsen zich voor de eindronde. Noord-Ierland In Belfast werd Noord-Ierland na Schotland en Engeland de derde Britse vertegenwoordig er in Spanje. De treffer van Armstrong in de wedstrijd te gen Israël (10) was voldoen de voor de tweede plaats in groep 6 achter het al geplaatste Schotland. Slechts in het grijze verleden hebben de Noordie ren ooit eens deelgenomen aan de eindronde van het wereld kampioenschap voetbal. In 1958 waren ze present in Zwe den. Na die bloeiperiode be woog het voetbal zich in Noord-Ierland eigenlijk berg afwaarts. Kwalificaties voor wereld- en Europese eindron den kwamen zelden in zicht. Door het falen van de sterker geachte Zweden en Portuge zen kregen de Noordieren zo waar riante uitzichten op Spanje. Een gelijkspel tegen Israël in de laatste wedstrijd was al voldoende. In Belfast namen de Noordie ren voor een uitverkocht sta dion (30.000 toeschouwers) geen genoegen met een gelijk spel. In een kat-en-muis spel letje schiepen zij zich handen vol kansen om de tegenstan der naar een forse nederlaag te spelen. Alleen Armstrong was bij machte na een door kopbal van Billy Hamilton doelman Mizrahi te passeren. Na die treffer moest Israël zich blijven beperken tot ver dedigen. Schum en Cohen gin gen daarbij buiten het boekje en ontvingen van de Spaanse arbiter Emilio Muro de gele kaart. Ook na de rust hield de Noordierse furie aan. De doel punten waren echter schaars in Belfast. In Lissabon zegevierde het Portugese elftal met 21 over Schotland. Manuel Fernandes scoorde twee keer. De tegen treffer kwam op naam van Paul Sturrock. Eindstand groep 6: 1. Schotland 2. Noord-Ierland 3. Zweden 4. Portugal 5. Israël Sovjet-Unie Door een overwinning met 3 0 op Wales heeft de Sovjet- Unie zich geplaatst voor de eindronde in Spanje. De zege kreeg al vroeg in de eenzijdige wedstrijd gestalte door treffers van Daraselija en Blosjin bin nen twintig minuten. Na de hervatting maakte Gavrilov het laatste doelpunt. Voor een uitverkocht stadion (80.000 toeschouwers) en onder leiding van scheidsrechter Keizer, heeft de Sovjet-Unie zich in Tiflis van zijn beste kant laten zien. Met pressie- voetbal zette het Wales voort durend vast op de eigen helft. Het openingsoffensief leverde al vlot twee doelpunten op. Blosjin bereidde de eerste, van Garaselija in de 13e minuut, voor en nam vijf minuten later zelf de tweede voor zijn reke ning. De spaarzame uitvallen van Wales leverden nauwe- 8 4 3 1 11 9— 4 8 3 3 2 9 3 8 3 2 3 8 7—8 8 3 1 4 7 8—11 8 1 3 4 5 10 lijks gevaar op. All» spits Leighton Jan- met zijn soli enige maar kon de hechl ging van de Russen^ ven duels slechts doelpunt incasseerdi schalken. Na de her paalde Gavrilov in j nuut de eindstand? Door de nederlaag* hoop van Wales de te bereiken vrijwel ingeslagen. Tsjecho heeft in de laatstee, van groep 3 tegen 1 Unie voldoende aaL lijkspel om de OostbP< te vergezellen naar V' Stand groep 3: 1. Sovjet-Unie - 2. Wales 8 4 3. Tsjecho Slowakije 7 1 4. IJsland 5. Turkije Laatste wedstrijd: Tsji kijeSovjet-Unie (30 m West-Duitsland Het Westduitse elft Dortmund wat ges Albanië. Na negenti! hadden de 40.000 t< acht doelpunten makelij gezien. De nog aanzienlijk ho^ uitvallen, als Ri niet kort na de rustl gemaakt voor MilJ aanvaller van Ba; chen nam voor de doelpunten vo Fischer en Kaltz be| ruststand op 5—0. vatting scoorden Breitner (strafscho scher. Voor de Westduitsei de het duel tegen voorlaatste kwali strijd in groep 1. wordt zondag in gespeeld. Tegenstan k - garije, dat met winnen om in a komen voor deelnc de eindronde in Spa andere geval vergez rijk, dat al is West-Duitsland. Stand groep 1: 1. West-Duitsland 7 7 dL- 2. Oostenrijk 3. Bulgarije 4. Albanië 5. Finland Laatste wedstrijd: Wesl^. Bulgarije (22 nov.). Na de duels van gi zestien landen al deelneming aan de Die zestien zijn: Spa ganiserend land), (als wereldkampioer Chili en Peru (uit Zi ka), Honduras (uit f Midden-Amerika), (uit Afrika), West België, Sovjet-Unie, Engeland, Italië, Noord-Ierland en Europa). ORENSE Jong Oranje is in Orense uitgescha keld voor het toernooi om het Europese voet balkampioenschap. De Nederlandse jeugd ver loor met 2-1 van Spanje. Door de nederlaag ein digde Nederland achter Spanje als tweede in voorrondegroep 8. Kieft opende in de twaalfde minuut de score. Na 27 minuten maakte Julio gelijk en een kwartier voor tijd tekende Mingur ela de winnende treffer aan. Er waren 3000 toe schouwers. De kans van Jong Oranje zich voor de eindronde te plaatsen, was slechts theoretisch. Alleen door een overwinning met vijf doelpunten verschil zou Ne derland de kwartfinales heb ben bereikt. De vlotte treffer van Kieft zette Nederland op het goede spoor. De Ajacied kopte een scherpe voorzet van zijn clubgenoot Boeve in. Jong Oranje bleef de aanval zoeken, maar de Spaanse counter was gevaarlijk. Bij een uitval ken de de Oostenrijkse scheids rechter Fahner de thuisploeg een door de Nederlanders om streden geachte vrije trap toe. In eerste instantie ketste de bal af op de vlak voor doel man Metgod opgestelde muur. Julio greep echter de tweede kans en passeerde de Neder lander. Na de hervatting be heerste Nederland nisch goede, maar de krachtmeting, voor de geblessee keek was Jong Ora |2 deels op de helft va jaarden te vinden ruimte die Nederl door achterin bood 75e minuut door Mi profiteerd. In de sl itoi ving Lokhoff de i Valke. De PSVer kregen van de arbit kaart. Opstelling: Jong Oi god, Wouters, Woud ve, Boeve, Koemai L Lengkeek (Gullit), A ke (Lokhoff), Kieft. J- Eindstand groep 8: 1. Spanje 2. Nederland 3. Luxemburg En de in Franse dienst spelen de aanvaller, die geen moment echt van zijn tegenstander Maxime Bossis kon loskomen, was niet de enige voor wie de realiteit langzaam maar zeker doordrong. Ook voor Johan Neeskens, gisteren meer cor rector dan de yoorganger in de strijd, is het spelen in het Ne derlands elftal verleden tijd. „Rijvers heeft gezegd dat hij met de jeugd door zal gaan en dat vind ik een gezonde zaak. Ik ben ervan overtuigd dat er over een jaartje of drie, vier toch weer en knappe nationale ploeg zal staan, als de bonds coach de kans krijgt te gaan bouwen. Hij zal dat niet met een helemaal zonder routiniers gaan doen, neem ik aan, maar voor mij maakt dat weinig meer uit. Nu we Spanje niet hebben gehaald, is het natuur lijk onzin om mij nog uit Ame rika te laten overkomen. Maar je kunt je voorstellen dat ik liever op een andere manier afscheid had genomen". Record-international Ruud Krol gaat er niet per definitie van uit dat het voor hem bij 80 duels blijft. „Of dit mijn laatste is geweest, kan slechts de heer Rijvers bepalen. Maar ik speel nog steeds voetbal, dus ben ik ook best bereid op te blijven draven. Al kan ik me heel goed voorstellen dat de jeugd nu een kans zal gaan krijgen". Krol reageerde lichtelijk geïr riteerd, toen hern werd ge vraagd wat er precies bij de vrije trap van Michel Platini, die tot 1-0 leidde, was mis ge gaan. „Met Hans van Breuke- len had ik afgesproken dat ik pas laat naar de eerste paal zou gaan, zodat ik niet zelf de bui- tenspelval zou opheffen. Ik gaf daarom Simon Tahamata een seintje, dat hij de bewaking van Lacombe moest overne men. Maar er ging iets niet goed en wiens schuld dat nou was, ik weet het niet". Niet vrijuit Doelman Hans van Breukelen vond dat de laatste man zelf niet vrijuit was gegaan. „Ruud zou de korte hoek dekken en ik de lange. Toen Lacombe er tussen kwam. ging Ruud naar hem toe. Ik dacht, dat hij hem buitenspel wilde zetten en heb zelf toen maar het midden ge nomen om niet in de korte hoek verrast te worden. Plati ni draaide de bal echter toch om de muur en toen was er geen grijpen meer aan". Waaraan Van Breukelen, die er met het oog op het naderen de verjongingsproces toevoeg de: „Ik was liever met deze zestien doorgegaan, dan zou den we ten minste naar Spanje hebben gemogen". Middenvelder Jan Peters, uit blinker bij Oranje, bekritiseer de na afloop de vrije trap van Platini, toen hij het leer onfor tuinlijk tegen zijn arm aan kreeg. Dat gebeurde nadat Platini een vrije trap, die volg de op een overtreding van Jo han Neeskens, op de Neder landse muur had zien uiteen spatten. „Daar mag die scheidsrechter volgens mij niet voor fluiten", aldus de Alk maarder, „want je kunt dat ding in zo'n situatie nooit ont- wiiken".„Maar ja haakte Johnny Rep in, „dat weet je bij die Garrido. Wat een thuisflui- ter is dat. Als wij voorin ge vaarlijk dreigden te worden dan blies hij alweer". Meer realiteitszin toonde Ben Wijnstekers, die opmerkte: „We hebben gewoon verdiend verloren. En we moeten maar afwachten hoe we hier uit ko men. In ieder geval denk ik dat de beste spelers in Oranje moeten blijven staan en dan maakt het me niet uit of ie mand nou jong is of oud". Niet veel goeds Jan Poortvliet voorspelde voor de toekomst van het Neder landse voetbal niet veel goeds. De PSV'er, die de gele kaart die hij na een overtreding te gen Rocheteau van Garrido kreeg geoffreerd een lachertje noemde, somber: „Ik ben bang dat het ons voetbal een ver- PARIJS Zo in mineur was de stemming bij Oranje na de terechte uit schakeling in het Pare des j Princes dat de KNVB er I tenslotte ook maar van af- zag de bonte avond die enkele uren na Frankrijk- Nederland had moeten beginnen, van het pro gramma af te voeren. En die stap van de voetbal bond werd door niemand van de spelersgroep be treurd. „Triest hè", vatte Johnny Rep de opinie sa men. „Geen derde WK voor ons". Het was de meest beknopte visie van een speler, voor wie in de toekomst Oranje vrijwel zeker taboe zal zijn. Oranje-fans voerden enkele uren voor de Interland Frankrijk-Nederland nog gevaarlijke vreugdedansen uit op de daken van hun bussen. Een valpartij van de bus en de nederlaag van hun favoriete ploeg bezorgden de supporters een teleurstellend avondje Parijs. Vreugde over een Franse treffer. Het einde van een Nederlands voetbaltijd perk is nabij. Spitsspeler Kees van Kooten kreeg wei nig armslag van de Franse achterhoede. Foto's: MILAN KONVALINKA Alleen een echte Franse haan sloeg op de vlucht voor het weinig dreigende spel van de „Ollanders", In dit geval Jan Peters. schrikkelijk klap geeft, want de meeste clubs zijn ook al uit de Europa-Cuptoernooien. Maar toch: we moeten verder. Wat mezelf betreft kan ik nog wel een paar jaar mee. Ik ben jong genoeg en nog lang niet versleten". Voor spits Kees van Kooten, die matig speelde, hoewel hij ook maar weinig in het spel werd betrokken, gaan de jaren wel tellen. Hoewel ook hij zijn afscheid van Oranje wel wat anders had voorgesteld, wen ste hij toch niet geheel in treurnis de kleedkamer uit te stappen. „Nou, dan moeten we maar met Go Ahead Eagles in ternationaal verder". Rest, voorzover het om het Nederlands elftal gaat, de me ning van Eric Vilé, de sectie- voorzitter betaald voetbal. Zijn visie op de komende, in het te ken van de opbouw staande ja ren: „We blijven staan waar we stonden. Hadden we Span je gehaald, dan hadden we er misschien wat impulsen aan kunnen ontlenen, waardoor we wellicht financieel ook wat gezonder zouden worden. Trouwens, na Argentinië zijn in ons land de salarissen nogal opgeschroefd. Dat zou een po sitief aspect kunnen zijn, dat iedereen wat dat betreft met beide benen op de grond zal staan. Maar dat zal niet opwe gen tegen de nadelen dat je er in Spanje niet bij bent. Ook al bedenk je dat we met de twee de plaatsen van 1974 en 1978 in feite niet veel gedaan heb ben". WILLEM PFEIFFER

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20