egeringsverklaring als treurspel deTijd HP eigende week ief kabinet 'yer banenplan pa' nenland 'f5 Binnenkort verbod op fascistische organisaties Serieuze studie over aanwijzing formateur Korting op ziekengeld ontziet langdurig zieken Stichting Huisdieren Service haalt Frits Bom voor rechter Mansion H House Minitrip naar Londen in kerstsfeer LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 PAGINA 15 igstandwet kan malden uitgevoerd jtfAAG De gemeenten krijgen *^eld voor de uitvoering van de indwet. Premier Van Agt heeft in de Tweede Kamer meege- it het rijk voor dit doel 14 mil- ïlden beschikbaar stelt. Het is >nmogelijk dat de wet al op 1 ja- .Eoals de bedoeling was, in wer- ijeedt. Dat wordt wel een aantal :n later. De problemen met de jren het gevolg van de financiële kartijvan met name de grote steden, •iden geen geld te hebben voor jistellen van speciale ambtena- de leegstand moeten registre- daarmee beschermen tegen cties. iru lizenfc' ai lefci hai ;t de zich - kun WOOI te le van men gewo Luns krijgt een standje DEN HAAG Minister Van der Stoel vindt dat secretaris-generaal Luns van de NAVO vorige maand zijn boekje te buiten is gegaan. „Van hem mag Worden ver wacht dat hij de grootste zorgvuldigheid in acht neemt bij het doen van uitspraken over situaties en personen in de lidstaten," aldus de minister. Hij schrijft dit in ant woord op vragen van het PSP-kamerlid Willems over een opmerking van Luns dat sommige lidstaten teveel geld uitge ven aan sociale voorzieningen en te wei nig aan defensie. Van der Stoel zegt er overigens begrip voor te hebben dat „een secretaris-generaal van een organisatie zijn verantwoordelijkheden vooral voelt voor het wel en wee van die organisatie". Spoedig besluit over Breguet DEN HAAG Minister Van Mierlo (defen sie) zal begin december beslissen of het gel dende vliegverbod voor de marinevliegtui gen van het type „Breguet Atlantic" al dan niet wordt opgeheven. Het vliegverbod is ingesteld, nadat in januari van dit jaar bo ven zee bij Ierland een Breguet verongeluk te, waarbij twee bemanningsleden om het leven kwamen. Na een uitgebreid onder zoek is komen vast te staan, dat het ongeluk vooral te wijten is geweest aan een defect in het besturingssysteem. Minister Van Mierlo heeft de Kamer laten weten, dat beman ningsleden die bezwaren blijven houden te gen het vliegen met een Breguet Atlantic, daarvan vrijstelling kunnen vragen. Steeds minder werk bij het onderwijs DEN HAAG Als het aantal leerlin gen bij het onderwijs in hetzelfde tem po als nu blijft teruglopen, zullen tot 1990 tussen de 15.000 en 20.000 leer krachten werkloos worden. Daarom zal in het werkgelegenheidsplan van het kabinet-Van Agt veel aandacht worden geschonken aan het behoud van arbeidsplaatsen in het onderwijs, alsmede aan omscholing van onderwij zend personeel. Dit heeft premier Van Agt gisteren in de Tweede Kamer mee gedeeld. Ook zal Van Kemenade bin nenkort overleg voeren met de univer siteitsbesturen over de bezuinigingen die in het wetenschappelijk onderwijs moeten worden doorgevoerd. DEN HAAG Organisaties die fascistische denkbeel den uitdragen of ernstig discriminerende propaganda bedrijven, worden binnenkort in Nederland verboden. Dergelijke organisaties krijgen een gerechtelijk bevel tot ontbinding. Een wetsontwerp waarin dit staat om schreven, wordt spoedig ingediend, zo heeft premier van Agt gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. „Ernstig discriminerende propaganda moet worden be schouwd als iets dat in strijd is met de openbare orde. Organisaiies die zich daarmee bezighouden kunnen dus rekenen op een verbod", aldus Van Agt. ijkste •t jaar '^lAAG Werkge- i werknemers kun- an tlgende week al een kart an het kabinet te- zien waarin een od ior"dt opgelicht van ?r die het werkge- lidsplan van minis- wa Uyl nog altijd om- oen hAan de hand van ren <ef ^et Cabinet december met de partnersgaan pra- ziji^r het arbeidsvoor- nbeleid. daar Van Agt liet gisteren were \veede Kamer door- abrie ?n dat de jeugdwerk- 1 en de werkgelegen- ;bom ainir het onderwijs speciale n is ii bi eer Sd Bij het decemberoverleg met werkgevers en werknemers zal ook de solidariteitsheffing aan de orde komen. Van Agt hield gisteren op verzoek van CDA en VVD de theoretische mogelijkheid open dat het ka binet nog op het doorvoeren van deze heffing (bedoeld om het banenplan te financieren) terug zou kunnen komen. Voorlopig blijft de heffing echter onderdeel van het be leidspakket waartoe het kabi net heeft besloten. Van Agt verwacht dat half december conclusies kunnen worden ge trokken over het arbeidsvoor waardenbeleid. Dan zal dus blijken of een loonmaatregel het laatste middel is om de in komens volgend jaar in toom te houden. DEN HAAG Het voorstel de leider van de grootste partij na de verkiezingen automatisch te benoemen tot kabinetsformateur, zal door de in stellen staatscommis sie „diepgaand" worden bestudeerd. Dit heeft premier Van Agt gisteren aan de Kamer toegezegd. Het was I D'66-fractieleider Brinkhorst, die een dergelijke sug gestie naar Israëlisch voorbeeld op tafel had ge- legd. Van Agt meent dat het herzien van de grondwet op dit punt niet alleen aan een Kamercommissie moet worden overgelaten, zoals bepleit door de communist Bakker. Wel zei de minister-presi dent bereid te zijn de Tweede Kamer nauw te betrekken bij de taak en samenstellig van de staatscommissie. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Langdurig zieken zullen minder in hun ziekengeld worden gekort dan mensen die een paar dagen of weken niet kunnen werken. Mi nister Den Uyl wil deze verzachting aanbrengen in de voorgenomen bezui nigingen op het zieken geld, die 1200 miljoen gul den moeten opbrengen. Den Uyl verklaarde dit gisteren desgevraagd na het antwoord van premier Van Agt in het debat over de regeringsverklaring. Aanvankelijk moest de invoe ring van vijf wachtdagen voor de werkgever een bezuiniging van 500 miljoen gulden ople veren. Die wachtdagen zou de werkgever wel moeten uitbe talen, maar niet langer ver goed krijgen. Na de storm van kritiek uit het bedrijfsleven op dit voornemen kondigde pre mier Van Agt gisteren aan toch de mogelijkheid te ope nen dat .de werkgever zich voor deze vijf wachtdagen verzekert. Dat gaat dan gelden voor kleine bedrijven die bij het vervallen van de mogelijk heid dit risico te verzekeren in de problemen zouden kunnen raken. Grote bedrijven moeten de eerste vijf ziektedagen van hun werknemers echter zelf gaan betalen. De regering hoopt dat zij hierdoor zelf maatregelen zullen nemen om het ziekteverzuim terug te dringen. Een premieheffing over het uit te keren ziektegeld zou voor 700 miljoen moeten zor gen. Daardoor zou het netto loon in geval van ziekte met ongeveer tien procent kunnen dalen. Minister Den Uyl vindt deze maatregel bij nader in zien voor de mensen met de laagste inkomens en voor langdurig zieken te rigoreus. Daarom werkt hij aan versoe pelingen. AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam beslist over een week of Vara's ombudsman Frits Bom zijn beschuldigingen aan het adres van de Stichting Huisdieren Ser vice (SHS), moet intrek ken. Op die datum doet hij een uitspraak in het kort geding dat de stich ting, die colporteert met verzekeringen voor het cremeren van huisdieren, tegen de Vara heeft aan gespannen. De stichting eist rectificatie, zowel in de eerstvolgende uit zending als in Vara-gids, van de beschuldigingen van Bom aan het adres van de stichting, op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden. Bom heeft in een aantal televi sie-uitzendingen gewaar schuwd voor de praktijken van de SHS, die onder valse voorwendselen de mensen geld uit de zak zou kloppen. Wie een polis van de stichting koopt, betaalt vier jaar lang elke maand een bedrag. Bij het overlijden van het dier regelt de SHS dan de crematie. Vol gens de stichting wordt een deel van het geldbedrag, in sa menwerking met de Dierenbe scherming, besteed aan chari tatieve doelen. Bom meent echter dat het geld voor ande re doeleinden wordt gebruikt, dat er geen contacten zijn met de Dierenbescherming en dat cremeren zonder geregel van de stichting goedkoper is. Bo vendien zou de SHS geen btw betalen. Vooral hiervoer wond de raadsman van de SHS zich gisteren op. Volgens hem is btw niet nodig omdat het om een verzekering gaat. Ook be rekent men de leden geen btw. „Het is een regelrechte ver dachtmaking", aldus de raads man. ie V echte ombuiging is nog geen sprake. De Mil- lota van september was een ouverture en wel regeringsverklaring als treurspel. Want een idseHnë van de minimaal noodzakelijke ombuiging en it stuk nog zeer onvoldoende veilig gesteld. Tot ividiaclusie komt prof. dr C.J. Rijnvos, Eerste-Kamer- pr het CDA en hoogleraar in de openbare finan- jfjan de Erasmus Universiteit te Rotterdam, in on- iande beschouwing. Daarin weegt hij pjeringsverklaring van deze week met de in sep- de tir uitgebrachte rijksbegroting 1982, die was opge- Eersjoor de vorige regering. die op moment niet meer verwach- intiilag verscheen, was in- ten. Een nadere -bezinning drid een ouverture. Een eventueel leidende tot een ;en gng in de overheidsfi- verandering van de voorstel- ■ninsi deed zich als nood- len was nodig. Die vond in- )er ijor. Daarmee werd in tussen plaats met een eige- een voorzichtig begin naardige tussentijdse crisis, proh. De collectieve druk Een uitgebreide regeringsver- lendorden gestabiliseerd, klaring en een herziening van tot 4t lukte toch niet hele- een aantal begrotingscijfers ijk fant er zou toch een kwamen intussen gereed. Ge- ast éoptreden van 52,3 pet. let op de noodzaak van de om- ge^ pet. Voorts zou het buigingen moeten een stabili- jringstekort worden satie van de collectieve druk tot 6,5 pet. van het na- en een financieringstekort van het Inkomen. Wij mochten maximaal 6,5 pet. van het na ar ah regering, die nog tionale inkomen als minima het ikele dagen van tevo- worden aangemerkt. Een aangetreden, op dat stringente sanering van de overheidsfinanciën is zeker gewenst; temeer omdat intus sen enige realisatie-cijfers over het eerste halfjaar 1981 be kend zijn geworden. Het fi: nancieringstekort nam een zorgwekkende omvang aan. Het beliep reeds 19,393 mil jard oftewel 6,3 pet. van het nationale inkomen. Wanneer we er van mogen uitgaan dat plm. 80 pet. van het tekort over het gehele jaar zal zijn verwerkelijkt, komt dit uit op f 24,413 miljard, oftewel 7,9 pet. van het nationale inko men voor geheel 1981. Dat is verontrustend hoog. Negatieve aspecten zijn reeds duidelijk aanwijsbaar. In 1976 trok de overheid 28 pet. van de beschikbare kapitaalmarkt middelen naar zich toe; in het eerste halfjaar 1981 was dit 56 pet. Mede door een opgestuw de rente wordt zo de particu liere sector van de kapitaal markt weggedrukt. Het deel van de nieuw gecreëerde liqui diteiten ten behoeve van de overheid was in 1976 16,8 pet. van het totaal en in het eerste halfjaar 1981 75,2 pet. Deze cij fers verwijzen heel duidelijk in de richting van een noodza kelijke ombuiging, waarbij een stabilisatie van de collectieve druk en een beperking van het financieringstekort tot 6,5 pet. van het nationale inko men eigenlijk minimale doel einden zijn. Echter ter beoor deling van de regeringsplan nen kan er wel van worden uitgegeaan. In de afgelopen twee maanden werd reeds duidelijk dat reali sering van de twee beleidsin tenties moeilijker is geworden. Dat is om twee redenen het geval. Ten eerste is de feitelij ke ontwikkeling van de over heidsfinanciën heel wat slech ter dan twee maanden geleden werd voorzien, en ten tweede is er een geneigdheid binnen de nieuwe regering om nogal dure werkgelegenheidspro gramma's op te zetten. Dat maakt de verwerkelijking van de twee doeleinden uiteraard wel heel moeilijk. Het verslag van de informa teurs De Galan en Halberstadt bevat een reeds summiere om schrijving van de problemen. Een stabilisatie van de collec tieve last is slechts met kunst en vliegwerk mogelijk, terwijl de voorgenomen beperking van het financieringstekort „in 1982 zeer moeilijk zal zijn te bereiken". De zojuist gepre senteerde regeringsverklaring en de bijstelling van de begro ting 1982 sluiten hierop aan. Weliswaar begint de rege ringsverklaring met krachtige taal. Wij lezen „dat het herstel van de economie en van de werkgelegenheid roept om een vastberaden beleid waarvoor de ruimte alleen is te verkrij gen via matiging van inko mens en ombuigingen in de bestedingen van de collectieve sector" en „het is de hoogste tijd een begin te maken met een duidelijke verlaging van het financieringstekort". In de concrete beleidsvoorne mens blijft van deze enigszins gespierde taal echter niet heel veel over. De voorgestelde sta bilisatie van de collectieve druk is duidelijk een broze aangelegenheid. Reeds nu staat vast dat de premies voor de sociale verzekering 0,3 pet. hoger zullen zijn dan twee maanden geleden werd inge schat. Slechts dankzij enkele definitie-aanpassingen waarbij met name de Neder landse aardgasbaten niet als collectieve druk worden aan gemerkt is globale stabilisa tie mogelijk. Het is echter de vraag of deze gerealiseerd gaat worden. In dit verband zijn vooral de kosten van de socia le verzekeringen een onzekere factor. Het is twijfelachtig of de bescheiden beleidsvoorne mens met betrekking tot de sociale zekerheid, beschreven op de bladzijden 22, 23 van de regeringsverklaring, voldoen de zijn om dit belangrijke on derdeel van de collectieve druk voldoende in de hand te houden. Altijd al is de voorge nomen verwezenlijking van de drukstabilisatie nogal ongewis. Hetzelfde geldt met betrek king tot de beperking van het financieringsteKort. Weliswaar bevat de oorspronkelijke be groting een beperking van dit deficit tot 6,5 pet. van het na tionale inkomen. Daarbij was echter nog niet voorzien in de financiering van een bedrag ter grootte van ƒ616 miljoen. Voorts vallen diverse opbreng sten tegen en wel tot een be- ff drag van 2.280 miljoen. Tot slot heeft het kabinet nieuwe beleidsvoornemens ge formuleerd vooral ter be- i vordering van de werkgele- genheid die ƒ2.477 miljoen gaan kosten. Dit alles leidt tot een boven de reeds ge noemde 6,5 pet. additioneel financieringstekort van ƒ5.043 miljoen. Er is heel wat gepast en gemeten in Den Haag om hiervoor de middelen te vin den. Achtereenvolgens gaat het hierbij om bezuinigingen bij diverse ministeries 1.063 miljoen), een verlaging van de WIR-uitgaven {f 250 miljoen), maatregelen met betrekking tot de sociale zekerheid (f 405 miljoen), intering bij sociale fondsen (J 1.025 miljoen), extra aardgasopbrengsten (f 1100 miljoen), verhoging belasting (ƒ700 miljoen) en een solidari teitsheffing (/"500 miljoen). Tot slot komt er nog ƒ330 miljoen uit een heel bijzonder potje. Het gekunstelde pas- en meet- werk heeft tot strekking, dat het financieringstekort reeds nu vrijwel zeker tot een over- PROF. DR C.J.RIJNVOS schrijding van de 6,5 pct.- grens leidt. Met dit alles is er van een echte ombuiging nog geen sprake. De Miljoenennota van september was inderdaad een ouverture en wel tot een regeringsverklaring als treur spel. Want een realisering van de minimaal noodzakelijke ombuiging is in dit stuk nog zeer onvoldoende veilig ge steld. lsevier veel aandacht voor ^onzalige" regeringscoalitie "aagse luchtkastelen. kabinet doet er absoluut om de akker van J economie weer vrucht- f te maken. Het goede van pagina's tellende Tege nverklaring is op een bloc- Velletje te schrijven". I-Kamerlid Mateman zegt de aanstaande vredesde- 'jstratie in Amsterdam: „Ik dat het IKV beseft hoe een anti-parlementai- [endens kan leiden. Dat een tweesnijdend |rd. Extreem rechts zal meester van maken. r aktie als middel 9t geprefereerd boven de log, dan doet me dat den- Jaan de jaren dertig". El- |debatteren VVD-Kamer- loeg en de polemoloog Tromp over hetzelfde werp. De eerste: „De heeft het econo- Jj heel erg moeilijk. Waar- Keven ze dan zoveel geld Gapens uit? Ze hebben dat ■heel hard nodig voor an- dingen. Dus blijft mijn pg: ze willen politieke uitoefenen, omdat ze iconomische macht zijn". Tromp: „Zij vinden ons [sief en hebben daar een 1st van argumenten voor Tij vinden dat andersom ■Meer wapens versterken jaranoia alleen maar. Dus je proberen om die gees- e dwaasheid af te bouwen in je daden te laten zien, niet zo bedreigend bent i denken". Het blad heeft 'oekenspecial. Hervormd Nederland vindt het verstandig: „Dat de rege-* ring hoge prioriteit gaat geven aan de totstandkoming van een raamwet op de inkomens vorming; ze ziet in, dat de noodzaak van een ook op lan gere termijn gericht meer sa menhangend en alle inko mensgroepen omvattend be leid, steeds klemmender wordt". Een gesprek ook met Jac. van de Kar, die een boek heeft geschreven over het joods verzet. „In feite is het anti-semitisme in Nederland miniem. Maar er zijn andere vormen van discriminatie. Huisbazen die zeggen, ik wil geen zwarten op mijn etage. Fascisme behoeft niet altijd anti-semitisch te zijn. De NSB had ook joden in haar gelede ren, totdat de Duitsers het ver boden". Elders de vraag wat er in vredesnaam aan de hand is met de beroering die het IKV heeft losgewoeld. „Het IKV- aktiemodel doet een beroep op de creativiteit van de mensen. Denk zelf na over de toe komst, die je wilt, over de ver dediging die je wenst. Dat blijkt enorm aan te slaan om dat de officiële kerk de men sen nooit heeft geleerd na te denken over de inrichting van de samenleving". Een pleidooi tenslotte voor de invoering van het volksreferendum. „Bij steeds meer mensen groeit het ongenoegen over het ver schijnsel, dat allerlei voorstel len tot wetswijzigingen einde loos blijven liggen of worden verminkt en vermorzeld in het politieke wapengekletter, zonder dat de belanghebben den, de burgers, iets wordt ge vraagd". WIJ WmUWLANO Vrij Nederland interviewt Marcus Bakker en krijgt een koekje van eigen deeg te slik ken. „Wat ik op Vrij Neder land tegen heb, is dat het ge schreven wordt voor mensen, die op hun luie reet alles beter zitten te weten. Wat ze altijd al vonden, wordt elke week be vestigd. Pilsje in de hand. Er zit geen sprankje hoop in". .Een gesprek ook met ds. P. de Ridder uit Lippenhuizen, 20 jaar lang de verpersoonlijking van de vredesbeweging in noord Nederland. „Je mag nooit suggereren dat er vrede komt wanneer eerste Neder land en daarna de andere Westeuropese landen de kern wapens wegdoen. Je moet zo eerlijk mogelijk zijn over de risico's die je loopt bij eenzijdi ge ontwapening. Het gaat om een persoonlijke bereidheid om bewust het risico te lopen, dat de Sovjet-Unie misbruik maakt van ons streven naar vrede". Elders een interview met de Amerikaanse deskun dige op militair gebied, Wil liam Arkin. „Een kernoorlog zal niet ontstaan volgens het scenario van de oorlogsspelle tje, die het Pentagon speelt. Wel door misverstanden, mis rekeningen en falende contro le. En hoe meer atoomwapens zich opstapelen, gericht op ab stracte doelen, voor het win nen van een abstracte oorlog, hoe dichterbij die oorlog komt". Ook dit blad heeft een boeken-extra. De Haagse Post over komende zaterdag: „Zo'n grote demon stratie is hier waarschijnlijk nog nooit gehouden en het is best mogelijk dat het dan niet alleen tegen kernwapens gaat, maar tegen de politiek in het algemeen, dat het een reusach tig protest is tegen het onver mogen van de politici, van links tot rechts, om te begrij pen wat de burgerij bezielt". Voorts een analyse van de suc cesstory van het IKV. „De doorbraak kwam toen de pas toor zei: noteer mij maar als lid van het IKV. De vredesbe weging staat of valt vaak met de instelling van de plaatselij ke kerkleider". Elders zegt de aanstaande voorzitter van de PPR, Wim de Boer: „De rusti ge, praktische, mensvriendelij ke benadering van vrouwen bij besluitvormingsprocessen kan voor de democratie aan de basis in de toekomst enorme winst betekenen. Dat merk ik steeds meer". Een interview ook met voorzitter Van der Linden van de Politiebond. „Ik vind dat je aan politiemen sen moet vertellen dat hard weglopen helemaal geen schande is. Maar in de huidige politiecultuur wordt een we gloper voor een halve zool versleten. Hij krijgt een slech te beoordeling. Emoties zijn ta boe. We hebben toch alleen maar flinke jongens in dienst". De Tijd beschrijft hoe de PPR van partij verworden is tot sekte. Van Huiten: „Het gaat niet goed met de club. Men trekt weer weg naar een zijlijn van de politiek, waar het goed toeven is om te vertellen wat er moet gebeuren, maar waar je in feite het gebeuren zelf niet meebepaalt. En ik wil in een club zitten die meebepaalt wat er gebeurt". Met FNV-on- derhandelaar Henk Vos wordt gepraat over Ford: „De affaire Ford heeft bewezen dat die multinationals moeten worden aangepakt. Het is nu alsof je tegen een rubberen muur loopt. Je kunt er een deuk in trappen, maar die gaat er van zelf weer uit. Het is natuurlijk krankzinnig dat eën vent in Amerika zomaar alles kan be slissen". Een verhaal ook over „de organisatorische verloede ring van de vredesmars in Amsterdam, een potsierlijke variant op de kabinetsforma tie. Vaststaat dat de demon stratie een groot succes zal worden, maar intussen is links-Nederland hopeloos ver deeld over de verhouding tus sen de wenselijkheid en haal baarheid van de vredeseisen". Een interview tenslotte met prof.Schillebeeckx. „Ik loop zaterdag niet mee in Amster dam. Daar ben ik het type niet voor. Ik vind zulke massabeto gingen zo griezelig. Welke massa-psychologische mecha nismen gaan daar een rol spe len? Dat weetje nooit, zeker in Amsterdam niet. Bij zulke massale toestanden zie je vaak het slechtste en het beste in de mens naar boven komen". f ADVERTENTIES De whisky die L/ je pakt. Winkelen in Londen is nog altijd een aparte ervaring. En vooral nu de Britse hoofdstad geheel in kerstsfeer is. Uw krant organiseert, samen met Maaskant-reizen, van vrijdag 11 tot zondag 13 december een minitrip naar Londen. De kosten: 250 per persoon. Toeslag voor een éènpersoonska- mer 60 p.p. Hiervoor krijgt u de reis per bus van Den Haag of Rotterdam naar het Belgische Zeebrugge; de overtocht naar Dover; het verdere vervoer per bus naar Londen; het verblijf in het Mount Royal-hotel, gelegen in één van Europa's bekendte winkelstraten: Oxford Street; diner en ontbijt; een sight seeingtour door het sprookjesachtig verlichte Londen en een trip naar Windsor Castle. Vanzelfsprekend is er voldoende tijd om te winkelen. Inlichtingen en boekingen (tussen 9 en 5 uur en uitsluitend op werkdagen) alleen telefonisch bij Sijthoff Pers Reisorgani satie,, tel. 070-190.696.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15