Parijs - Dakar voor de pure avonturiers NDR de boer op Skelter Schuurma d legend aris [a MOEILIJKE TIJDEN VOOR DRAF- EN RENSPORT SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 PA( 1A SUGO Duizend panners brachte a maand geled^p wereldberoemde van Sugo hun haif0J elkaar voor de .NtJjJ' der, die zojuist der Grand Prix karti Japan gewonnen i scandeerden zijn n,s* Tientallen Japanse sen Verdrongen zich 26-jarige Vroomshopt foto van hem te kur ken of om de wooi zijn lippen af te lef-» sprookje, waarvan J slechts kan dromen werkelijkheid gewo voor kartingcoureur laar in karting-cars Harm Schuurman, wiens naam hem wai gesneld naar Japan overwinning in het van de Coppa dei (7" (Ita), de belangrijkste wedstrijd van het jaar ook, van wie de mees landers nog nooit he hoord. I Harm Schuurman Mg' zijn zevende met kart teren). .In 1971 wen jaar pas) Nederlands bij de senioren op h veld Veldhoven, studieredenen in karting. „Ik moest wi dienen en ben toen IA; ren gaan repareren len. Dat ging zo goe< in 1976, met een ei( ben begonnen weer racen met zijrfcr Het echt grote wer nt voor Schuurman in J ken. Omdat hij daar plaats behaalde, werd1! en Deense kartfabrie brieksrijder gebom Dus meer trainin maar dat was - en is n én - een groot probleen derland. Harm Scl „De grootste banen van Uitgeest en van met een lengte van Als je weet dat een baan minstens 1000 m is, zijn- dat natuurl prutsbaantjes. Toch Nederlanders in de reld. In 1979 oogstte de V per nog meer succe n dens het Europese k1Ql schap voor landenteai Zweedse Kalmar, eirP._ met de Nederlandse de vierde plaats en -- eerste in het individiAcli sement. In Portugal behaalde strijd om het wereldk schap de bronzen landgenoot Peter KSeri Santpoort pakte de tiT tl was dat zwaar. Eers oo trainingen, toen met liefst zeven voorserie zo'n vijftien a twintig lag duren, en daarna drid nales waarin je een gng de snelheid van mins d derd kilometer per lor. Je verbruikt in zo'n ven motoren, je prol tot vier verschillenqoi en verslijt zeven tot banden. Geestelijk enorm zwaar belast fopt name van het gew draagt ongeveer kilo per dag". Schuurman sloot het zo succesvolle jaar a i eerste plaats in het kampioenschap. In jaar waarin de VI Peter de Bruin zijn la Koene als wereld opvolgde, presteerde sportief gebied zeer De Deense en nu ook se fabrikant bleven ii man geloven. Want in mei won Si in Jesolo de Coppa piona. „Ik reed in een kart, die ik v oud ding van een briek had overgeni waarop ik al mijn vi successen ook beh; Het beestje is al acht| last. Het ding is nu e de geworden en een voor de hedendaagse]^ en constructeurs in c besluit Harm Schuui als stille wens heeft mule 3 uit te komen. 6| en it i Harm Schuurman!' één van zijn karts zijn werkplaats fc staan. Straks mlssf een formule 3-bolld, DEN HAAG In een pe riode dat de Stichting Ne derlandse Draf-en Ren sport druk in de weer is om de commercie in de sport binnen te halen zijn er duidelijk geluiden hoorbaar van een dreigen de staking van eigenaren. Dit is echter niet de eerste keer. De eigenaren zijn ontevreden dat het prij zengeld niet naar hun zin omhoog gaat. Hilversum wil zefs de poorten sluiten per 1 januari als men niet om meer prijzengeld mag rijden. Opnieuw komt de Draf- en Rensport slecht naar buiten. Voorzitter Piet van Binsbergen van de NDR: Het gaat niet goed met onze sport. Maar laten wij niet aan een sta king denken, want dan zijn wij met z'n allen nog verder van huis. Met de zaak kapot maken schie ten wij niets op". Een groep eigenaren onder aanvoering van de heren Bob de Bruin en John Swaab wil len dat de NDR een commer- ciëel directeur gaat benoemen. Piet van Binsbergen: Dat zien wij als NDR niet zo zitten. Bovendien kan een commerJ cieel direkteur alleen maar werken als er geld is. Anders kan hij toch ook niets doen en geld is er op het ogenblik niet. Wij zijn jarenlang bezig ge weest om het spel buiten de baan te krijgen. Zoiets moest nieuwe inkomsten brengen. Het supertrio kwam, maar is tot op heden niet van de grond gekomen. Voor de sport ko men daar op het ogenblik ze ker niet méér inkomsten uit". Maar de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport zoekt ver der naar nieuwe mogelijkhe den. Hoewel men jarenlang de commercie buiten dedeur heeft willen houden staan de poorten op het ogenblik wijd Vlak bij de Elffeltoren start op 1 januari de inmiddels tot een wereldevenement uitge groeide rally Parijs - Dakar. Hetgeen vorig jaar dit kleurrijke schouwspel opleverde. Afrikaanse zandvlakte te ver kleinen heeft de stichting Lee van Dam niet alleen inge schreven met zes motorcou reurs maar ook met twee DAF-vrachtwagens. Het zijn trucks die worden bemand door Jim Vermeulen, de nieu we directeur van het circuit van Zandvoort, die tevens als teammanager optreedt, Martin Sibbeles uit Rolde, Willy Neut- kens uit Westerhoven en de Engelsman Bernie Hutchinson. Met de fabrikant van de wa gens is afgesproken dat een deel van de beschikbare ruim te wordt vrijgehouden voor het meevoeren van reservé- onderdelen. „Wellicht worden er nog meer wagens ingezet, maar dat hangt nog een beetje af van nog lopende onderhandelin gen. Overigens is het wel jam mer dat Ton van Heugten niet voor onze stichting rijdt, maar ja, hij wil vasthouden aan zijn eigen kleuren, en dat kan nu eenmaal niet". Hoewel de start officieel op 1 januari wordt gegeven kent deze rally ook een zogenaamde proloog. Op 29 december wor den in Brussel, Milaan, Genè- ve, Berlijn en Amsterdam -de officiële vertrekpunten - de eerste proeven afgelegd. De 30e december wordt benut om Parijs te bereiken waarna als laatste dag van het jaar nog even alles kan worden nagelo pen. Vanaf 1 januari gaat het „circus" via Nimes naar Sètes. Dan kan er nog even worden gerust op de boot naar Algiers, maar dat is dan ook op het laatste moment. Lee van Dam: „Na aankomst in Algiers staan de deelnemers vier helse dagen te wachten. De organisatie heeft in de woestijnen de omgeving van de Libische grens in gebieden waar nog nooit mensen zijn geweest, trajecten uitgezet om van te rillen. De mannen zijn daar helemaal op zichzelf aan gewezen. Hulp bieden is am per mogelijk. Ik ben bet ter rein gaan verkennen. Het dichtst bijzijnde vliegveldje waat zou kunnen worden ge land is drieduizend kilometer verwijderd. Dus" heb je daar ook weinig aan. Daarom ook zijn die vrachtwagens zo be langrijk. De organisatie heeft het traject zo lastig gemaakt om te pogen in de eerste vier woestijndagen meer dan de helft van de deelnemers kwijt te raken". Met andere woor den: het kaf moet van het ko ren worden gescheiden. Details doorslaggevend Details kunnen op die momen ten van doorslaggevende bete kenis zijn. Dat is dan ook de reden waarom de actieve ver tegenwoordigers van de stich ting Motorcycle-team Parijs- Dakar op de Zeevaartschool kompasleeslessen krijgen. Voorts hebben zij aan de bin nenkant van hun kleding een in Arabisch gestelde tekst zit ten teneinde de woestijnbewo ners duidelijk te maken wat er aan de hand is en - wanneer nodig - hulp te halen. De deelnemers die deze aa,n- looproutes hebben overleefd - er staan hun dagen van 19 a 20 uur motorrijden te wachten - mogen dan koers zetten rich ting Mali, Boven Volta en Ivoorkust. De verwachting is dat verschillende Nederlan ders dan nog in de race zullen zijn. Met'name naar de resul taten van Rikus Lubbers zal worden gekeken. De ex-Euro- pese titelhouder rijdt namelijk op een kostbare V-Twin, een nieuwe 1000 cc motor van Ya maha van het type TR 1. Een krachtbron die slechts weini gen kunnen bedwingen. Al leen Lubbers schijnt die motor goed onder controle te kunnen houden. Komt hij goed door de lastige aanloop heen dan kan hij ver reiken, omdat in de voorgaande edities van deze rally is gebleken, dat»het beha len van hoge snelheden op zo genaamde lange trajecten een vereiste is om kort te eindigen. Hele Benelux-budget Maar ook de vijf andere door Van Dam uitverkoren sport mannen beschikken over ma teriaal dat er mag zijn. Wat er verder nodig is aandie, benzi ne, banden, kettingen, bougies, helmen, kleding, filters etc. laat zich makkelijk raden. Van Dam heeft voor alles echter een oplossing gevonden. Niet in het minst door zo overtui gend te praten dat een inter nationaal befaamde broeken- fabrikant nagenoeg het hele Beneluxbudget heeft afge staan! Er zullen zelfs tal van dealer-acties aan de rally wor den opgehangen. Ook uit dit feit blijkt dat Lee van Dam zijn zaakjes goed voor elkaar heeft. De sponsors willen best meedoen. Vooral omdat ze de overtuiging heb ben gekregen dat de stichting die ook nog enkele volgwa- gens inzet er nadrukkelijk voor heeft gezorgd dat dit keer met de berichtgeving niets kan misgaan. Lee van Dam is met de NOS tot volledige overeen stemming gekomen. Verslag gever Berry Zand Scholten die met een speciaal uitgeruste Land Rover de coureurs volgt, zal dagelijks rechtstreeks re portages verzorgen die via Hil versum 3 worden uitgezonden. Om de verbindingen in stand te houden hangt George Tor - evenals tijdens de Tour de France - met een speciaal in gericht vliegtuigje boven de woestijn .om de gesproken woorden door te seinen naar Algiers en Marseille. Vandaar worden de ervaringen via Pa rijs doorgestraald naar Neder land. En daarbij blijft het niet. Veronica rukt eveneens met een grote ploeg uit om een twee uur durende special te maken van dit geweldige evenement. Ook het blad Pa norama zal aantreden om de resultaten, voorzien van het nodige commentaar weer te geven. Van Dam is eveneens verzekerd van de medewer king van het Nederlandse grootste ochtendblad. De Assenaar over die opmer kelijke belangstelling: „In onze overgeorganiseerde maat schappij is het juist de avontu rier die de aandacht trekt. In de rally Parijs-Dakar gebeuren dingen die menselijk niet v mogelijk worden gehouden. Er zijn elk jaar staaltjes doorzet tingsvermogen waar je je pet voor afneemt. De race is een gigantische inspanning voor mens en machine. Dat alles spreekt aan. Ook de mensen langs de route leven intens mee. Het ambassadepersoneel in verschillende landen ver schuift zelfs de vakantie om niets van dit evenement te missen. De coureurs die Dakar halen zullen dan als helden worden ingehaald". Van Dam hoopt dat enkele van zijn jon gens daar bij zullen zijn. PETER VAN PUTTEN kruidenier Albert Heijn paar den aan de start brengt en dat de pikeur in zijn kleuren gaat rijden met zijn vignet op de kleding. Maar ook een klaver- jasvereniging kan met de paardesport in zee gaan. Bo vendien is het voor een deel van onze huidige eigenaren ook een goede zaak. Ze kun nen de paarden laten lopen op de naam van hun bedrijf. De verwachting is dat er door deze maatregel eigenaren bij komen. De opbrengsten daar van komen geheel de trainers en rijders ten goede. De eerste reacties zijn al binnen bij de NDR en wij verwachten hier veel van". open. Sinds 1 november is shirtreclame mogelijk bij de pikeurs in de draverijen en ook de jockeys in derennen mogen op een bescheiden ma nier reclame voeren op het paard. Bovendien is het moge lijk dat verenigingen, suppor tersclubs, stichtingen, perso neelsverenigingen en bedrij ven een paard aan de start brengen. Tot 1 november was dat alleen maar het geval voor een eigenaar of een groepje van niet meer dan vier eigena ren onder één stalnaam. Klaverjasclub Piet van Binsbergen: Ik de praktijk is net nu mogelijk dat wereldkampioenschap voor amatrices. Dat is een erg dure zaak. Gelukkig hebben wij de KLM als belangrijke sponsor voor dit gebeuren kunnen vin den. De overkomst van de amatrices naar Nederland neemt de KLM geheel voor zijn rekening". Probleem- Hilversum Blijft er over het probleem- Hilversum. Het bestuur wil de baan per 1 januari sluiten als men niet het prijzengeld mag verrijden tijdens de meetings waar men meent recht op te hebben. In het algemeen komt tien procent van de totalisato- romzet in aanmerking om te laten verrijden als prijzengeld. Een voorbeeld. Hilversum komt op een zondag tot een to- talisatoromzet van vijfhon derdduizend gulden men kan dan vijftigduizend gulden aan prijzengeld laten verrijden. Maar Hilversum krijgt minder omdat men elders bijvoor beeld op Scheasberg, tot een totalisatoromzet komt van tachtigduizend gulden komt en volgens de regels van het spel maar acht mille mag ver rijden. Op Schaesberg verrijdt men echter voor dertig mille aan prijzen. Dat is nodig om de Limburgse baan in leven te houden. Hilversum is het daar niet mee eens, wil zijn 'eigen broek ophalen in de drafsport', zoniet sluiten. In dat laatste gelooft niemand. Piet van Binsbergen; "Voor de trainer of eigenaar maakt het niet zo veel uit of op Hilver sum of op Schaesberg het prij zengeld verdiend wordt. Als NDR proberen wij zo snel mo gelijk het prijzengeld bij te stu ren. Misschien brengt de com mercie uitkomst en bovendien hopen wij dat het spel buiten de baan toch aanslaat. Het is de bedoeling dat er zo snel mo gelijk een dessusienota komt over het supertrio. Waarom kan het in het buitenland wel en in Nederland niet?" ARTHUB VAN RIJSWIJK Met man en macht wordt een vast gelopen deelnemer vooruit geholpen. huis, de zesvoudige Groningse wegracekampioen die coute que coute Dakar nog eens per motor wil bereiken. De andere uitverkorenen zijn Rikus Lub bers uit Harfsen (ex-Europees kampioen zijspancross), Maus Westerbaan uit Dedemsvaart, Anne Kies, de zesdaagsecou reur uit Smilde, Henk KnuU man uit Wychen en Joop Sta man uitNijverdal. Het heeft er lange tijd naar uitgezien dat Ton van Heugten voor deze stichting zou rijden, maar de Amersfoorter heeft inmiddels besloten het karwei zelfstan dig te klaren. Een lofwaardig streven dat echter bij voorbaat tot mislukken schijnt te zijn gedoemd. Lee van Dam: „Dat baseer ik op de opgedane erva ringen. Bovendien staat in het reglement dat een deelnemer bij pech onderweg alleen mag worden geholpen door een an dere deelnemer. Nou, denk je dan maar eens in wat er mid den in die gigantische woestijn allemaal kan misgaan". Risico's verkleinen Om de risico's in die geweldige In het midden NDR voorzitter Piet van Binsbergen links zijn algemeen secretaris Jaap Werners en rechts voorlichter Leen Rijkers Meinen. mogelijk om een paard een commerciële naam te laten aannemen. Tot enkele jaren geleden was naamsverande ring bij de NDR toegestaan. Dat is nu niet meer het geval. Piet van Binsbergen: ,3ij de geboorte krijgen de paarden hun naam mee. Op het ogen blik is het niet meer mogelijk om die naam op latere leeftijd te veranderen. Dat heeft met de verwerking in de computer te maken. 'Natuurlijk is het mogelijk om daar een ander programma voor in te bren gen. Maar ik geloof dat het geen goede zaak is om de paar den de namen van de bedrij ven te gaan geven. Dat geeft moeilijkheden in de dagbla den, televisie en radio door het dan regelmatig moeten noer men van die paardennamen die verbonden zijn aan een sponsor en dan zijn wij met de draf- en rensport verder van huis". Steeds moeilijker De NDR begint aan sponsoring in de sport in een tijd dat het steeds moeilijker wordt om de commercie bij de sport te be trekken. Piet van Binsbergen: De zaak moest eerst rijpen. En ergens zijn wij er trots op dat wij na Finland de eerste zijn die met shirtreclame be ginnen. Wij zoeken in de paar desport nieuwe wegen om geld binnen te krijgen en dit is er één van". Andere inkomstenbronnen yzijn reclameborden op de wed- strijdbanen. Nog niet zo lang geleden heeft de NDR een re clamebureau ingeschakeld. In Limburg brengen de reclame borden veel op, terwijl op an dere banen nog wat moeilijk heden uit de weg zijn te rui men. En dan te weten dat de draf- en rensport in het verle den niets van reclameborden langs de wedstrijdbanen moest weten. Piet van Binsbergen: "Het vol gend jaar is in Nederland het Op 1 januari 1982 's mor- gens om zeven uur wordt in Parijs bij de Eiffeitoren officieel een begin ge- - maakt met de rally Parijs- Dakar. Een onmetelijk zware wedstrijd voor mo toren en vrachtwagens over bijna 11.000 kilome ter, dwars door woestij nen, over levensgevaarlij ke bergkammen, door de jungle en nog een handvol andere uiterst lastige hin dernissen. Het is een rally waarin aan deelnemers en materiaal meer dan de al lerhoogste eisen worden gesteld. In deze giganti sche woestijnrace zal Ne derland ook zijn vertegen woordigd. Sterker dan ooit tevoren en dat is dan vooral te danken aan Lee van Dam uit Assen. ASSEN Met een nauwkeu righeid die de gedegen opzet verraadt, tovert Lee van Dam in hoog tempo alle bescheiden tevoorschijn en somt hij op hoe de stand van zaken is rond de voorbereiding voor de rally Parijs-Dakar. Vanaf het mo ment dat Bert Oosterhuis tij dens de derde editie in een van die vele onmetelijke Afri kaanse zandvlaktes in alle op zichten onderuit is gegaan, bleef het besef dat alle te ont plooien activiteiten qen nog professioneler karakter zou den moeten hebben. Minder dan twee maanden voor het nieuwe gigantische avontuur voor motorcoureurs en vracht- wegenchauffeurs kan Van Dam stellen op de goede weg te zijn. Het vereiste budget van ruim zeven ton heeft hij bijna bijeen geschraapt en ook ten aanzien van de verplich tingen zijn alle zaken keurig op een rijtje gezet. „Het realiseren van een derge lijk budget heb ik altijd als een enorme uitdaging beschouwd. Ik heb het gat nog niet hele maal gedicht, maar ben vol vertrouwen dat het me lukt". Die optimistische kijk op de to'ekomst lijkt gerechtvaardigd want Lee van Dam heeft de rally groots aangepakt. Beter dan wie ook weet hij dat de sponsors best wi-llen investe ren maar dat er van de be schikbaar gestelde gelden wel iets moet terugkomen. Om de kans van slagen zo groot mo gelijk te maken heeft Van Dam daarom in samenwerking met Bert Oosterhuis een spe ciale stichting onder de naam „Motorcycle-team Parijs-Da kar" opgericht. Bij Yamaha zijn zes motoren „los gepeu terd", zodat even zo vele cou reurs in staat kunnen worden gesteld de strijd met de con currenten aan te binden. De equipe wordt natuurlijk aangevoerd door Bert Ooster- Onderweg wordt een' groot aantal trials afgelegd. Deze zijn al een behoorlijke selectie in het deelnemersveld.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 14