Een prachtig Juliana-murrtenalbum voor nieuwe Amro spaarders. ip>s in wetenschappelijk onderwijs Sgstvoor ur en >gkunde op "ïnsendam bij 1 rste tien ale minuten Éénderde deel HTS'ers staakt studie voortijdig Bouwbedrijf wil 130- dageneis kwijt II Inland" ïC hvragen aan minister van thijn JO gaat te ver met uitzenden geheim IKV- gesprek met BVD'er Kapitein Nederlands schip verdwijnt spoorloos bij Spanje LEIDSE COURANT DINSDAG 17 NOVEMBER 1981 PAGINA 13 nd iAG Het we- pelijk onderwijs |t veel zuiniger zwaj Minister Van stle van onderwijs •et ^schappen heeft htstysiteiten en hoge- haigisteren nieuwe r9- y gegeven waar- dat er blijvend an pet worden op de leep De minister wil as t de bezuinigingen geleide lijk opvoeren en in 1986 komen tot een besparing van 102 miljoen gulden. De beperking van de middelen drukt vrijwel in haar Arolle omvang op de personele las ten. Voor 1982 wordt een be zuiniging van vijftig miljoen gulden voorzien terwijl een post van veertig miljoen aan aangegane verplichtingen wordt doorgeschoven naar 1983. Van de bezuinigingen wordt veertien miljoen gulden gebruikt voor nieuw beleid: acht miljoen voor zuiver we tenschappelijk onderzoek en zes miljoen om in noodgeval len te kunnen bijspringen. Van Kemenade schrijft dat aan ingrijpende maatregelen niet valt te ontkomen. Hij acht een selectief benoemingsbeleid overal noodzakelijk. Dit beleid richt zich op het handhaven en verbeteren van het onder- zoekspotentieel. Alle aanstel lingen zijn tijdelijk, tenzij het echt niet anders kan. Is er een kroondocent-plaats vacant, dan dient die bij bij voorrang vervuld te worden door een wetenschappelijk hoofdmede werker met onderwijsop dracht. Ook promovendus plaatsen en andere door- stroomplaatsen moeten bij voorrang opnieuw worden be zet, aldus Van Kemenade. aarc Meer woningen in aanbouw DEN HAAG Tussen okto ber 1980 en oktober dit jaar zijn ruim 118.000 woningen in aanbouw genomen. Dat is der tien procent meer dan in de zelfde periode vorig jaar. Ook het aantal gereedgekomen wo ningen is in deze periode toe genomen, met vier procent tot 114.000. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van economische zaken giste ren bekend gemaakt. Van de 118.000 in aanbouw ge nomen woningen wordt de helft in de woningwetsector gerealiseerd. Een kleine tien duizend huizen worden zonder subsidie gebouwd, de rest is premiebouw. iersf pari Deft) endj I Op de foto een aantal getuigen rond het model van de „Prinsendam", gisteren in de Amsterdamse Koopmansbeurs. 'ghJ -igej £8l*DAM Angst n* Jvuur en de falen- ektfk van de beman- i de vlammen te ^lijken de voor- i redenen te zijn .Vaarom de brand etijachinekamer van e passagiersschip |dam" kon blijven éden. Het schip, ;R^dom was van de luqAmerika Lijn en ^«Antilliaanse vlag *anhk op 11 novem- na een week -.ee^n gebrand in /eri van Alaska. De iteipr de Scheepvaart 1 ten in de Koop- 'rdlirs te Amsterdam «In met de openba- jr[Jindeling van de en Iconstateerde op deze "detierzoeksdag dat geen werktuigbouwkundi- __pord van de Prinsen- jlechts één uitzonde- I ;en brandweercursus Igd èn dat niemand L 'obeerd de brandstof- an de lekkende olie de machinekamer af waardoor het vuur ler oplaaide. izen assistent-werktuig- kundige Kalf (24) die vlak na een inspectieronde even voor één uur in de nacht van 3 op 4 oktober een klap in de machi nekamer hoorde en vervol gens een straal dieselolie tot zeker een halve meter omhoog zag spuiten. De brandstof vatte bijna onmiddellijk vlam toen deze in aanraking kwam met het ^loeiendhete afsluitstuk van een uitlaatgassenleiding. Normaal behoren dergelijke koppelingsdelen met hittebe stendige kussentjes te zijn geï soleerd: één van de vele pun ten waarachter de Raad giste ren zoal zijn vraagtekens zette. De machinekamer brandde, maar op dat moment nog niet zo erg dat er niet kon worden ingegrepen. Inplaats van zijn collega's te waarschuwen, vluchtte assistent-werktuig kundige Kalf de naastgelegen hulpmachinekamer in. „Mijn eerste reactie was wegwezen", aldus het bemannigslid. Voor zitter mr I. Rosen Jacobson vond dit in zo'n situatie een nogal vreemde reaètie: „Dacht u dat het vanzelf weer over zou gaan; het was toch een heel ernstige zaak Assistent Kalf: „Op zo'n mo ment denk je daar niet aan". Mohamad Ali Die tegenwoordigheid van geest bezat daarentegen wel machinekamerhulp Mohamad Ali (28) uit Java. De Raad voor de Scheepvaart prees hem erom dat hij, nadat hij de brand had ontdekt, terstond alarm sloeg. Hij was het ook die als eerste het vuur met een poederblusapparaat te lijf ging. Zijn rol in de eerste tien en meest kardinale minuten van de brand werd door het colle ge als zeer belangrijk be schouwd. Herhaalde malen vroeg voorzitter mr Rosen Ja cobson zich haast vertwijfeld af waarom niemand van de toegesnelde technici acht sloeg op de nog altijd olie spuitende brandtoevoerleiding. „Eerst blussen", was het ant woord van hoofdwerktuigkun dige, de heer Boot. „Pas als het vuur was gedoofd, kon je de oorzaak van de brand wegne men", zei deze voor de machi nekamer verantwoordelijke scheepsofficier. Door de enor me rookontwikkeling en de hitte konden zijn mensen niet dicht genoeg in de buurt van de spuiter komen. Een poging om de oververhitte uitlaatgas senleiding met wateraf te koelen leek te lukken, maar na een kwartiertje werd dui delijk dat ook dit niet veel had geholpen. De oorzaak van de brand, het lek in de olielei ding, was daarmee nog steeds niet weggenomen. Het vuur greep al weer spoedig om zich heen. Kapitein Kees Wabeke (53) uit Krabbendijke gaf zijn bemanningsleden order de machinekamer te verlaten. Er werden al vast noodsignalen in alle vier de windstreken uitgezonden. C02 Een laatste poging om de Prin sendam van de ondergang te redden zou de bestrijding met C02 (koolzuur) worden. Daar voor moest de hele machine kamer worden ontruimd en alle kleppen en deuren wor den gesloten. Behandeling met C02 was niet alleen de laatste, maar ook de meest definitieve kunstgreep om de brand mees ter te worden, want het hield tevens in dat het schip met aan boord 319 passagiers en 204 bemanningsleden zijn cruise naar het Verre Oosten niet meer zou kunnen afma ken. De machinekamer zou namelijk door deze blusmetho de geheel op non-actief wor den gezet: de Prinsendam was hierna genoodzaakt op de kracht van hulpdynamo's te rug te varen naar het vertrek punt Vancouver. Nadat C02 in de machineka mer was toegelaten, leek het er op dat de brand daar was gedoofd. Kort daarna werd evenwel geconstateerd dat buiten de machinekamer, door de enorme hitte die de machi nekamerschacht uitstraalde, brand was ontstaan in de di- ningroom. Het was de gezag voerder inmiddels duidelijk geworden dat hiertegen geen strijd meer mogelijk was. Tal loze SOS-seinen werden uitge zonden. Vijf uur na het uitbre ken van de brand in de machi nekamer hadden alle passa giers en het grootste gedeelte van de bemanning het bran dende schip in zes reddings sloepen en een reddingsvlot verlaten. Als door een wonder konden de schipbreukelingen allen veilig door helikopters, de mamoettanker „Williams burg" en schepen van de kust wacht aan wal worden gezet. Al hun bezittingen moesten ze op het ongeluksschip achter- rlaten. De scheepvaartinspectie heeft naar deze ramp een uitvoerig en diepgaand onderzoek inge steld. Aan alle passagiers werd verzocht hun ervaringen op toegezonden formulieren mede te delen. Hierop is door zeer velen gereageerd. Er zijn veel getuigen en deskundigen ge hoord. Wat betreft de ramp met de Prinsendam zal de Raad de komende drie tot vier dagen nog stil blijven staan bij wat men noemt de volgende „draaipunten": Het niet in .werking treden van de nood- brandbluspomp in de tunnel, het ontstaan van de brand in de diningroom, het verlaten van het schip door de passa giers en bemanning èn de ver dere pogingen om het schip te behouden. PETER VIERING VAG Het CDA- Kamerlid Van I wil van minister )ijn weten of de in overtreding is 'elopen zondag in elevisieprogramma delen van een en een lid van het IKV uit te zenden. Volgens Van .Vlijmen gaat de VPRO te ver, temeer daar in het VPRO-programma is aan gekondigd dat het volledi ge gesprek aanstaande woendag om 11 uur 's ochtends via de radio zal worden uitgezonden. Het CDA-Kamerlid heeft over deze kwestie schriftelijke vra gen gesteld aan de minister. Hij wil ook weten welke maat regelen Van Thijn hiertegen denkt te ondernemen. Het gesprek tussen de BVD'er en de zogenaamde informant werd met behulp van een ver borgen microfoon opgenomen. In het bewuste gesprek vroeg de BVD-man of de informant onder meer bereid zou zijn om voor 150 gulden per maand te infiltreren in de CPN en zo doende inlichtingen te ver schaffen. De organisatie van de vredesmars zou volgens de BVD'er gefinancierd worden vanuit Moskou. De redactie van BGTV consta teerde naar aanleiding van dit feit dat minister Van Thijn zijn eerder gedane belofte niet nagekomen is, namelijk dat de Binnenlandse Veiligheids dienst geen zich niet meer be zig zal houden met het inwin nen van informatie over deel nemers aan anti-kernwapen- demonstaties. ^ité Vredesmars beraadt zich over een CDA-spreker zojAG De afgevaardigden van het organisatiecomité redesdemonstratie, die zaterdag aanstaande in Amster- itsvindt, en prof. dr. D. Kuiper, lid van het hoofdbe- het CDA, zijn gisteren in een gesprek niet tot over- iishing gekomen over een CDA-spreker bij de demonstra- nsJwoordvoerder van de demonstratie heeft dit gisteren C{0gd meegedeeld. zj zou zich vandaag beraden over eventueel resterende èeden om een CDA-spreker, bijvoorbeeld dr. Kuiper |t het CDA is aangedragen, de demonstranten te laten [tallen rijksambtenaren van verschillende departemen- n Haag, hebben gisteren collega's opgeroepen om ook rdam te demonstreren. Vertegenwoordigers van de epartementen en de Tweede Kamer hebben de oproep ondertekend, met uitzondering van Buitenlandse Za- wikkelingssamenwerking, VRO, Financiën en Land- Visserij. Ook een groep ambtenaren van Defensie heeft 'e"p ondertekend. Strijders Legioen (OSL) gaat de 12.000 leden oproepen november de vlaggen halfstok te hangen uit bezorgd er de eenzijdige ontwapeningsactiviteiten". Diezelfde o n leden van constructief Nederland (ook OSL) de Ame- ambassadeur in Den Haag middels een petitie onder de brengen dat veel Nederlanders achter de Amerikaanse >heid in Europa staan". Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliuillllllilllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllillllllllllli DEN HAAG De aan sluiting Havo Hogere Technische School geeft nogal wat problemen. Ha- vo'ers die naar de HTS gaan, kampen met een ge brek aan studievaardig heid. Zij beginnen vanuit een achterstandpositie omdat hun studieduur korter is geweest dan die van leerlingen van het voorgezet of middelbaar beroepsonderwijs die ook naar de HTS gaan. Boven dien ligt het studietempo op de HTS hoger dan zij op de Havo gewend wa ren. Hierdoor staakt één derde deel van de studen ten op de 28 HTS'en in Nederland voortijdig hun studie en moet nog eens éénderde gedeelte een deel van de studie over doen. Dit blijkt uit een onderzoeks rapport dat de HBO-raad van daag heeft gepubliceerd. De onderzoekers komen tevens met een aantal aanbevelingen die het mogelijk moeten ma ken de studieresultaten van de havo'ers op korte termijn te verbeteren. Een gemiddelde HTS-student moet naast de 35 studie-uren op school thuis ook nog eens vijftien tot twintig uur stude ren. Havo-scholieren zijn een dergelijke studiebelasting niet gewend. Volgens de onderzoe kers kan dit veranderen door het tempo van de studie het eerste jaar geleidelijk op te voeren en het studiepakket beter te laten aansluiten bij de Havo-vakken. Naast moeilijkheden met wis kunde (de Havo mist onderde len die men op de HTS nodig heeft), hebben de studenten moeite met natuurkunde, me chanica en andere theoretisch- technische vakken. Dit heeft voornamelijk te maken met gebrek aan basiskennis en Te kenvaardigheid. De onderzoe kers geven het advies de zelf studie van de leerlingen te sti muleren, door welbewust huis werk op te geven, de kennis, ervan te controleren en stap voor stap te werken naar een grotere zelfstandigheid. Als dan ook de eerste studieresul taten eerder worden getest, weten de studenten meteen wat er van hen wordt ver wacht en wat zij ervoor moe ten doen. In hun rapport zeg gen de onderzoekers dat alleen een voorbereidend jaar voor Havo'ers de situatie definitief kan veranderen. iiiiiiiiiiiiiiimiiuiiimniiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii VVD-ers: maatregelen tegen winstgevende verkoop methadon (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De VVD- Tweede Kamerleden Dees en Nijpels heb&n minister Gar deniers (Volksgezondheid) en De Ruiter (Justitie) gevraagd strafrechterlijke maatregelen te nemen tegen „huisartsen, die uit puur winstbejag metha don of andere vervangende middelen aan drugsverslaaf den verkopen". De Kamerle den willen van de bewindslie den weten hoe vaak dergelijke- praktijken zijn geconstateerd en op welke wijze vervolging is ingesteld tegen de betreffen de huisartsen. Bibliotheek zonder personeel is zaak van provincie" DEN HAAG bliotheek in Ammerzoden die niet geopend kan worden om dat er geen personeel is, is een zaak voor het provinciaal be stuur van Gelderland en de provinciale bibliotheekcentra le en niet voor de rijksover heid. Dit schrijft staatssecreta ris H. de Boer van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in antwoord op vragen van de PvdA-Kamerleden De Cloe en Niessen. De bibliotheekcentrale heeft inmiddels beroep aangetekend bij de Kroon tegen het „Lan delijk plan voor de openbare Bibliotheekvoorzieningen". Dit plan voorziet in de oprich ting en in stand houden van een bibliotheek in Ammerzo den. De uitslag van de Kroon- procedure bepaalt welke in stantie er voor de personeels lasten van deze nieuwe biblio theek op moet draaien. (Van onze sociaal- economische redactie) ZOETERMEER AMSTERDAM De Sociale Verze keringsraad is vooralsnog niet (geheel) ontvankelijk voor het verlangen van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf om de sinds 1 april j.l. geldende ver zwaarde eis voor het in aanmerking komen voor een werkloosheidsuitkering ingetrokken te krijgen. Het bouwbedrijfsleven voorziet echter catastrofale gevol gen voor de bedrijfstak en voor hen, die erin werken. De verzwaarde eis houdt in, dat men in het jaar voorafgaande aan het intreden van werkloosheid 130 dagen moet hebben ge werkt; voorheen was dit 65 dagen. Door deze maatregel wilde de regering het aantal personen, dat een beroep kan doen op een werkloosheidsiptkering, beperken. Voor de bouw pakt dit zeer ongunstig uit, aldus werkgevers en werknemers, verenigd in de Bedrijfsvereniging Bouw, die belast is met de uitvoering van de WW. Bouwvakkers wisselen immers dikwijls van werkgever, dat zit in de structuur van de bedrijfstak, waardoor het voor al in deze recessieperiode vaak moeilijk wordt om aan de 130-dageneis te voldoen. Men is dan op de bijstand aangewezen, wat een veel lagere uitkering oplevert dan een WW-uitkering. Het gevolg daarvan kan weer zijn, dat bouwvakkers overstap pen naar een ander beroep en dat jongeren geen opleiding meer in de bouw willen volgen. Als de bouwactiviteiten weer gaan aantrekken zit men dan zonder voldoende vakbekwaam perso neel. Ook komt het al voor, dat een werkloze bouwvakker-met uitkering een nieuwe baan weigert als hij niet de garantie van de werkgever krijgt, dat de nieuwe klus tenminste 130 dagen werk oplevert. Vandaar dat de bedrijfsvereniging de regering heeft gevraagd, voor de bouw de oude 65-dagen-eis in ere te herstellen. „Een wet moet redelijk blijven en de nieuwe wet biedt de mogelijkheid tot het scheppen van uitzonderingen, waarom cr dan geen gebruik van gemaakt aldsus de bouwwe reld. De minister van Sociale Zaken heeft over deze zaak advies ge vraagd aan de Sociale Verzekeringsraad, die in zijn vergadering van donderdag een advies zal vaststellen. In een door een com missie opgesteld advies daarvoor blijkt, dat de meningen bij de SVR vooralsnog verdeeld zijn. Er is een groepering, kennelijk vakbewegingsmensen omvatttend, die op zichzelf wel gevoelig is voor de smeekbede van de bedrijfsvereniging, maar bang is, dat na de bouw ook andere bedrijfstakken om een uitzonderingspo sitie zullen vragen. Daarom stelt deze groep voor, voorlopig een 80-dagen-eis in te stellen. Een andere groep, waarin met name de werkgevers zitten, meent dat men eerst maar eens moet na gaan, hoe de verzwaarde eis uitpakt. De kroonleden in de raad zullen donderdag de doorslag moeten geven bij de uiteindelijke advisering. DEN HAAG/MADRID Kapitein A. Kroon (52) van de Nederlandse coaster „Lustar" is vorige week vrijdag in de Straat van Gibraltar bij Spanje spoorloos van zijn schip ver dwenen. Het Nederlandse stukgoedschip, dat van Ham burg op weg was naar Alexan- drië, heeft inmiddels na een vruchteloze zoekactie in de Straat van Gibraltar zijn weg vervolgd. Dat is gisteren des gevraagd bevestigd door een woordvoerder van de rederij van het schip, Vertom scheep vaart en handelsmaatschappij. Volgens de woordvoerder zou de kapitein zich op vrijdag 13 november omstreeks acht uur 's avonds ziek hebben gemeld. De volgende ochtend bij de wisseling van de wacht bleek de kapitein van het schip te zijn verdwenen. „Misschien is hij bij een duizeling overboord gevallen, maar de precieze toe dracht is vooralsnog een vol strekt raadsel. De ervaring echter leert dat als de kapitein inderdaad in het water is te recht gekomen, de overle vingskans practisch nul is", al dus een woordvoerder van de f-ederij. Het schip is direct na de ont dekking van de vermissing te ruggevaren. Ook de Spaanse autoriteiten zijn met helicop ters een zoekactie gestart. Na een dag van vruchteloos zoe ken heeft het 2600 ton meten de schip, onder leiding van de eerste stuurman, zijn weg naar Alexandrië vervolgd. Daar zullen verklaringen worden afgelegd aan functionarissen van het Nederlands consulaat. De Nederlandse coaster telt tien bemanningsleden. Toen het schip vrijdag de straat van Gibraltar doorkruiste was het weer mooi. Volgens de woord voerder van de rederij waren er geen moeilijkheden aan boord. „Vooralsnog nemen we aan dat de kapitein door een ongeluk van boord is gesla gen". De scheepsvaartinspectie is van het incident op de hoog te gesteld. ADVERTENTIE Sparen nu extra aantrekkelijk. Niet alléén vanwege de hoge rente (liefst 12 96 op alle Vaste Looptijd Rekeningen), maar ook vanwege deze prachtig uitge voerde cassette en ringband in donkerblauw met zilveren opdruk Om zo'n 170 munten uit de Juliana-regeringsperiode (1948-1980) fraai en overzichtelijk in op te bergen. Voor nieuwe Amro spaarders slechts f 15,- na inleg van ten minste f50,-. Ontvangt u liever een spaarpremie i.p.v. dit album te kopen, dan doen wij f 7,50 extra Hei formaat van het munlcnalbum is 28 cm bij 32 cm. bij uw inleg Zowel inleg als premie zijn ge durende 2 maanden niet opvraagbaar. Voor Amro spaarders slechts f 15.- na inleg van ten minste f 50,- of als u automatisch gaat sparen. Voor niet Amro spaarders f30,-. De actie loopt tot en met 4 december 1981 of zolang de voorraad strekt. Zorg dus dat u er snel bij bent Amro Bank De bank waar je wat aan hebt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13