fiaos door acties gen uitbreiding iegveld Frankfort Allen ontkent verzoek om gift "Genland Saoedische VN- vertegenwoordiger: Plan-Fahd erkent Israël Prior vraagt protestanten af te zien van wraak irinniMi NASA tevreden over beperkte vlucht Columbia JSSISCH BEZOEK MET SPANNING TEGEMOET GEZIEN engt Brezjnev Sinterklaaskadootjes mee naar Bonn Massale betoging Roemenen tegen kernwapen LEIDSE COURANT MAANDAG 16 NOVEMBER 1981 PAGINA 9 /OHK Het vre- van Saoedi-Ara- Y het Midden-Oos- Lat de erkenning irijaël. heeft de he vertegenwoor- (ij de Verenigde Ga'afar el Agani, in een interview Amerikaanse blad York Times dat werd gepubli- |1 Agani is de eer- Saoedische func- die heeft ver- de staat Israël te E^rkennen. De Saoe- tegemoetkoming de Israëli's danig 'OfWring gebracht, taat ^inEcht punten tellende an 'n. dat in augustus _jaoedische kroonprins rd gelanceerd, wordt at alle staten in het )osten recht hebben ede te leven. De Is- regering heeft dit nu toe verworpen, it er van uitgaat dat de Saoedi-Arabië Israël niet als een staat ziet. El Agani zei gis teren over het vredesplan: „Het erkent Israël. Er staat alle staten. Wij zijn niet bang om te zeggen dat het Israël er kent. Wij schrikken geenszins terug voor dat woord Israël". Tegenover een verslaggever van het Britse persbureau Reuter herhaalde El Agani gisteren zijn standpunt. El Agani zei ook dat het Saoe dische plan slechts een basis biedt voor onderhandelingen en niet gezien moet worden als een blauwdruk waaraan niet te tornen valt. Hij vertelde ook dat zijn regering wereldwijde steun zoekt voor zijn plan, ten einde uiteindelijk tot Israë- lisch-Arabische onderhande lingen te komen. Hiertoe zou het plan eerst aan de Algeme ne Vergadering van de Vere nigde Naties moeten worden voorgelegd. Daarna zouden bij voldoende steun onder handelingen kunnen worden georganiseerd onder toezicht van de Veiligheidsraad. In eerste instantie zei de offi ciële Israëlische regerings woordvoerder gisteren, dat het standpunt van Israël ongewij zigd blijft. „Premier Begin heeft gezegd dat het Saoedi sche plan een ontwerp is om Israël in fasen te vernietigen". In een latere reactie voor de Israëlische radio liet de woord voerder zich in meer gematig de bewoordingen uit. Maar hij wees er niettemin op dat Israël geen behoefte heeft aan er- kennning door Saoedi-Arabië, „zoals geen enkel bestaand land er behoefte aan heeft er kend te worden". De Israëli sche oppositieleider Peres zei dat Iraël bereid zou moeten zijn om met Saoedi-Arabië te onderhandelen, mits de aan vaarding van het plan-Fahd geen voorwaarde vooraf is. Palcstijnen Het hoofd van do politieke af deling van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO, Khaddoemi, heeft gisteren af wijzend gereageerd op het punt in het plan-Fahd waarin wordt gesteld dat alle landen in het gebied het recht hebben op een bestaan in vrede. „Het mag duidelijk zijn dat wij Pa lestijnen dat punt onvoorwaar delijk van de hand wijzen", al dus Khaddoemi. De burgemeesters van de door Israël bezette westelijke Jor- daanoever hebben daarente gen gisteren wel hun steun voor het plan-Fahd uitgespro ken. Dit bleek uit telefonische •reacties, die het Saoedische dagblad Al Ryad gisteren uit hun mond* optekende. De Egyptische onderminister van buitenlandse zaken, Al Baz, heeft gisteren bij de Arabische leiders gepleit voor erkenning van het Saoedische vredes plan. Op 25 november komen zij in Marokko bijeen en Al Baz hoopt dat zij het vredes plan dan zullen accepteren. )er< t LUSTIG WEEKEINDE IN BONDSREPUBLIEK Mo H i od correspondent van Vree) - Acties, demonstra- rellen hebben mbliek een onrustig ie bezorgd. In Frank- n Wiesbaden protes- duizenden edzaam deels geweld- de bouw tartbaan op de lucht- ordjthein-Main. Gisteren t verkeer rond het volledig geblok- bi West-Berlijn kwam rnstige ongeregeldhe- van nieuwe t $es. hi en meest jongere ac- ,trs blokkeerden gis- k de wegen rond de Jen Frankfort. Hun ul- aan de Hessische re- im een bouwstop voor startbaan af te kon- onbeantwoord ge- Binnen enkele uren verkeer op de wegen in de omtrek van het volledig stil. Overal barricades opgewor- brandjes gesticht. De probeerde de demon- massaal met de wa- chap waterkanonnen en te verdrijven, maar ^gingen hadden geen Veldslagen De toegang tot de luchthaven zelf was hermetisch afgesloten door een cordon van agenten. Slechts enkele deuren waren geopend voor passagiers die zich konden legitimeren. Toch lukte het een aantal betogers in de vertrekhal te dringen, waar zij schade aan de inboe del toebrachten. De chaos op en rond het vliegveld heerste tot laat in de avond. Ook op het eigenlijke bouwterrein voor de nieuwe startbaan kwam het weer tot ernstige ongeregeldheden tussen politie en circa 1.000 demonstranten. Evenals de afgelopen twee we ken werden ware veldslagen in het bos gevoerd, waarbij de startbaantegenstanders er in slaagden om ongeveer 50 me ter van de betonnen muur rond de bouwplaats af te bre ken en prikkeldraadversper ringen te verwijderen. Meer dan 100.000 mensen had den zich zaterdag verzameld in Wiesbaden, de hoofdstad van de deelstaat Hessen voor een van de grootste demon stratie die dit land ooit heeft meegemaakt. Zij gaven uiting aan hun protest tegen de bouw van de nieuwe startbaan, die zij met een referendum willen voorkomen. Een delegatie van de tegenstanders van de start baan overhandigde - de direc teur van het landelijk kiesbu reau meer dan 200.000 handte keningen waarmee de proce dure voor deze volksstemming op gang moet worden ge bracht. Deze massademonstra tie verliep zonder enig inci dent. De politie, die zich even als een maand geleden bij de vredesdemonstratie in Bonn zeer terughoudend opstelde en niet bewapend was, hoefde in tegenstelling tot gisteren geen enkele keer op te treden. Berlijnse kakers West-Berlijn was dit weekein de het toneel van nieuwe con frontaties tussen politie en krakers. De laatsten hadden voor de „Dag van het offen sief" een nieuwe taktiek be dacht, namelijk die van „schijnbezettingen". Slechts negen huizen werden werke lijk bezet (en weer ontruimd); de overigen 55 meldingen van bezettingen bleken loos alarm te zijn. Bij straatgevechten rond de kraakacties in Berlijn werden tientallen agenten en demonstranten gewond. Meer dan 155 betogers werden gear resteerd. jfl Demonstranten in Wiesbaden bestempelen het wegdek met hun eis: Geen nieuwe startbaan voor het vliegveld van Frankfort. WASHINGTON Presi dent Reagans adviseur voor veiligheidszaken, Ri chard Allen, heeft giste ren ontkend dat hij een bedrag van 1.000 gulden heeft bedongen voor het regelen van een interview van een Japanse krant met Nancy Reagan in ja nuari van dit jaar. Eerder was dit in Amerikaanse bladen gesuggereerd. Ook ontkent Allen dat hij nauw bij het maken van de af spraak voor het interview be trokken is geweest. Wel heeft hij toegegeven dat het geld in zijn brandkast bewaard is ge worden. Wat er met de 2.400 gulden is gebeurd, is niet du- delijk. De Japanse journalisten die het interview afnamen ver klaarden gisteren, dat alle af spraken wèl via Richard Allen liepen maar spraken tegen dat hij* om het geld heeft ge vraagd. Het is in Japan gebrui kelijk dat na een dergelijk be langrijk vraaggesprek de on dervraagde een geldbedrag wordt aangeboden. Aan wie de enveloppe met de cheque ge geven is konden zij echter niet meer herinneren. De FBI heeft de zaak in onderzoek. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De dreiging na de moorden van het afgelo pen weekeinde van een burgeroorlog in Noord-Ierland heeft de Britse minister voor Noordierse aangelegenheden James Prior gedwongen zijn rustig verblijf in Engeland te onderbreken en terug naar Belfast te vliegen. Daar heeft hij met bevelhebbers van de strijdkrachten en politie over legd over het nemen van nieu we veiligheidsmaatregelen te gen het geweld. De protestan ten in Noord-Ierland heeft hij opgeroepen af te zien van wraak en de kalmte te bewa ren. De moord op dominee Brad ford is door prominente Noordierse protestanten aan gegrepen om weer te klagen over het feit dat Londen vol gens hen te weinig bescher ming biedt tegen de IRA. Mi nister Prior zit met die klach ten in zijn maag. Hij probeert ze te weerleggen door er op te wijzen, dat het Britse leger en de Noordierse politie alles in het werk stellen om de daders van aanslagen te pakken en voor het gerecht te slepen. De protestanten van Belfast berei den voor morgenmiddag, wan neer dominee Bradford begra ven wordt, een algemene pro teststaking van korte duur voor. In Londen dreigt ondertussen een fikse rel naar aanleiding van het feit, dat de IRA in de nacht van vrijdag op zaterdag een zware bomaanslag heeft kunnen plegen op het huis van procureur-generaal Sir Michael Havers in de tennis- gemeente Wimbledon. Als lid van het kabinet-Thatcher is Havers onder meer verant woordelijk voor de gerechtelij ke vervolging van gearresteer de IRA-leden. De aanslag (aan de achterzijde van de woning) werd gepleegd terwijl in de voortuin een jonge vrouwelij ke agent van politie de wacht hield. Zij liep een shock op. Havers was op het moment van de aanslag niet thuis om dat een bezoek aan Madrid met één dag werd verlengd. De astronauten Richard Truly (I) en Joe Engle zijn zichtbaar te vreden over hun drastisch ingekorte ruimtevlucht. HOUSTON De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA is zeer tevreden over de resultaten van de tweede vlucht van het ruimteveer Columbia. Zaterdagavond maakte de Columbia een veilige landing bij de luctmachtbasis Edwards in California, na dat besloten was de vlucht tot 54 uur te beperken vanwege sto ringen aan een van de drie brandstofcellen. Na een eerste inspectie bleek dat het schitteschild van tiendui- zende keramische tegeltjes zich beter had gehouden dan bij dé eerste vlucht, toe een aantal tegeltjes was losgeraakt. Het hitte schild is noodzakelijk om de hoge wrijvingswarmte van de pen del bij terugkeer in de dampkring te kunnen doorstaan. De astronauten van de Columbia, Joe Engle en Richard Truly hebben direct na terugkeer in Houston een juichende menigte verteld, dat zij veel vreugde hebben beleefd aan hun ruimte- vlucht. Een woordvoerder van de NASA liet weten, dat ondanks de be korting van de vlucht 90% van de geplande proeven zijn uitge voerd. Engle en Truly hebben met hun vlucht bewezen dat het ruimteveer, een van de meest gecompliceerde systemen die ooit gebouwd zijn, voor de tweede maal gebruikt kon worden. Een belangrijke opdracht tijdens de vlucht was te bepalen of de Co lumbia stabiel genoeg zou zijn om als platform voor nieuwe in strumenten voor het waarnemen van de aarde te kunnen die nen. Ook lukte de proef met de 16 meter lange arm, waarmee kunstmanen uit het laadruim gehaald kunnen worden en in een baan om de aarde gezet kunnen worden. Het ruimteveer zal volgend jaar zijn"clerde vlucht maken. Een voorlopige datum daarvoor is in maart opgesteld. De bemanning voor die derde vlucht is al geslecteerd, maar de namen van de astronauten worden voorlopig nog niet bekend gemaakt. John Hinckley. Opnieuw zelfmoord poging Hinckley WASHINGTON John Hinckley, de man die er van wordt beschuldigd in maart van dit jaar een aanslag te hebben ge pleegd op president Rea gan, heeft in de militaire gevangenis Fort Meade bij Washington tever geefs getracht zichzelf van het leven te beroven. Een aantal maanden ge leden mislukte een eerste zelfmoordpoging. Het proces tegen de 26-jarige Hinckley begint op 4 ja nuari van het volgend jaar voor een federale rechtbank in Washing ton. ae correspondent Ami van Vree) - Al meer dan ne- derd journalisten ele wereld hebben het pers- en voor- 'I sbureau van de 'gering aangemeld 'let bezoek dat de ilnlhe staats- en partij- Leonid Brezjnev tot 25 november Westduitse hoofd- engt. Aangezien bij jke gelegenheden ir communiqué na meestal het enige i :e houvast biedt „at er achter de her gesloten deuren is ten, bewijst deze belangstelling, »elang men aan de 'ting tussen de Sov- 'r en bondskanse- hmidt toekent. De Regering laat dan na om al bij voor hoog opgeschroef- wachtingen te tem- 'zjnevs bezoek zo inter- tiaakt, is dat het na de Afghanistan de eerste keer is dat hij een visite aflegt bij een Westeiijke regeringslei der, en dat nog wel enkele da gen voordat in Genève de on derhandelingen over een te rugbrengen van het aantal middellange atoomraketten zullen beginnen. Hoewel Bonn niet rechtstreeks bij deze on derhandelingen is betrokken, neemt het in het Westelijk bondgenootschap toch wel zo'n belangrijke plaats in dat het resultaat van de ontmoeting Schmidt-Brezjnev bepalend kan zijn voor de richting waarin de Oost-West-betrek- kingen zich de komende tijd zullen ontwikkelen. Niet dat Schmidt ook maar enige twij fel zal laten ontstaan over de betrouwbaarheid van de Bondsrepubliek binnen de NAVO en tegenover de Vere nigde Staten. Dergelijke spe culaties, als zou Brezjnev een wig in het bondgenootschap willen drijven, zijn rijkelijk naïef. Maar wel is het zo dat de beide heren door hun lang jarige ambtstijd elkaar het beste kennen, dat West-Duits- land altijd een brugfunctie tus sen Oost en West heeft be kleed en dat Schmidt daarom als de beste 'tolk' (niet bemid delaar) tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten moet worden beschouwd. Dat de twee politici nu ook beiden over een pacemaker in het lijf beschikken, kan de informele toon alleen maar goed doen. Vooralsnog worden de ont moeting en het resultaat ervan vooral gezien in het kader van een 'klimatologische aftasting' van de wederzijdse standpun ten. Van Westduitse zijde zal er daarbij vooral de nadruk op worden gelegd om gemeen schappelijk uit te spreken dat militair evenwicht, de bereid heid tot dialoog en terughou dendheid de belangrijkste pei lers zijn om de vrede en veilig heid in de wereld te garande ren. Daarnaast zal Bonn er naar streven om de slotakte van Helsinki nog eens duide lijk te onderstrepen, om de vervolgbesprekingen in Ma drid voort te zetten en later om te zetten in een Europese ontwapeningsconferentie en om weer schot te brengen in de stagnerende gesprekken over wederzijdse troepenver mindering in Wenen. Naast deze politieke 'items' is het mogelijk dat tijdens Brezjnevs bezoek het omvangrijke aard gas-pijpleidingproject kan worden afgerond en het ver draag dienaangaande onderte kend wordt om de wederzijdse wil tot samenwerking te on derstrepen. Indien deze 'routinezaken' tot een goed einde worden ge bracht, is er al veel gedaan om de westelijke betrekkingen met de Sovjet-Unie, die de laatste jaren vrijwel tot een nulpunt waren gezonken, weer op te kalefateren. Offi cieel zegt men in Bonn al. zeer tevreden te zijn als een derge lijke harmonie bereikt zou kunnen worden. Het zou te vens een tegenwicht beteke nen tegen de vaak ondoor dachte uitlatingen die de laat ste tijd van de kant van het Witte Huis te horen zijn ge weest. Daarnaast wordt het niet uit gesloten geacht dat Brezjnev in Bonn ook met verrassende voorstellen zal komen die in ternationaal opzien baren. De oude rot uit Moskou weet im mers maar al te goed dat hij weliswaar technologisch niet de mogelijkheden van Was hington heeft, maar dat hij psychologisch gezien men denke slechts aan de om zich heen grijpende vredesbewe ging in West-Europa een aantal troeven in de hand heeft. Het aanbod voor een 'moratorium' (bevriezing) bij voorbeeld van nieuwe atoom raketten tijdens de besprekin gen in Genève zou daartoe kunnen behoren. Al te grote verwachtingen daarover zijn echter niet op hun plaats. Als Brezjnev de vredesbeweging in West-Euro pa in de kaart had willen spe len, zou hij niet in een uitvoe rig interview met het West duitse weekblad „Der Spiegel" twee weken geleden gezegd hebben dat „een atoomoorlog onvermijdelijk en onafwend baar een wereldwijd karakter aanneemt." Daarmee nam hij afstand van heftig omstreden uitlatingen uit Washington dat een „beperkte atoomoorlog" op Westeuropees gebied moge lijk zou zijn. Dit was koren op de molen van degenen die juist een tot Europa beperkte nu cleaire oorlog als het grootste gevaar in de toekomst be schouwen. De in Duitsland (en ook bij ons) vaak geuite bewe ring dat de vredesbeweging door Moskou wordt gestuurd, lijkt Breznjev daarmee enigs zins weerlegd te hebben. Als dit wel het geval was. had hij immers deze bewering van een begrensde atoomoorlog moeten aanwakkeren in plaats van hem te ontkennen. Hoe belangrijk 'bewegingen' ook zijn mogen, politici kun nen zich daardoor in hun lan ge termijn-overwegingen niet laten beïnvloeden. Dat geldt voor Helmut Schmidt net zo zeer als voor Leonid Brezjnev. Wat de beide politici verbindt is een uiterst pragmatische en zakelijke benadering van dé huidige problemen waarvoor de wereld zich gesteld ziet, on danks alle ideologische ver schillen. BOEKAREST Rond honderdduizend Roeme nen hebben gisteren in Boekarest deelgenomen aan een betoging tegen kernwapens in Europa. De demomstratie die geor ganiseerd was door de communistische partij werd de grootste betoging tegen de oorlog genoemd die ooit in Roemenië is ge houden. Eind oktober deed de Roemeense partij leider Ceaucescu een be roep op de Russen hun op West-Europa gerichte ra ketten terug te treken en op de Europese NAVO- landen geen raketten voor. de middellange afstand op hun grondgebied te statio neren. De voormalige Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren verklaard dat alleen een „tweezijdige en ge lijke beperking van de kern bewapening door de twee su permachten" kan leiden tot vrede. Brandt wees een voor stel van de Russische president Brezjnev dat de Bondsrepu bliek zich eenzijdig ontdoet van dergelijke wapens, van de hand. Brezjnev zei eerder dat landen die geen kernwapens opstellen op hun grondgebied niets te vrezen hebben van Russische kernwapens. Daarop reageerde Brandt met dat „we alleen voortgang kunnen boe ken op dit terrein wanneer we vasthouden aan het principe van gelijktijdige beperking van de kernbewapening". Kernarsenaal Frankrijk wordt gemoderniseerd PARIJS De Franse re gering heeft ter verster king van het Franse ker narsenaal besloten tot de ontwikkeling van nieuwe raketsystemen en tot de bouw van een zevende onderzeeër die van kern- raketten is voorzien. Dit heeft de Franse minister van defensie Charles Her- nu meegedeeld. De Franse begroting voor de fensie gaat met 17,8 procent omhoog waarmee ze komt op een bedrag van 123 miljard frank (ongeveer 240 miljard gulden). Volgens Hernu is mo dernisering van het Franse kernwapen nodig om een ge loofwaardige afschrikkings macht op te bouwen tegen een eventuele vijand. De nieuwe raketsystemen zijn vorige week onderwerp van gesprek geweest in de nationa le defensieraad onder leiding van president Mitterrand. De plannen behelzen onder meer de vervanging van de Pluto- raket door de Hades-raket, een op land gestationeerde ver plaatsbare raket met een be reik van 250 tot 350 kilometer. Er bestaat verder de mogelijk heid dat deze raketten worden uitgerust met een neutronen- kop.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9