Niets nalaten voor ïerstel van economie" Beauiolais Primeur'81 -iligheidsmaatregelen scherpt na aanslagen Belfast en Londen I AGTIN REGERINGSVERKLARING: Fabriek zakt in degrond Dieven slaan drie maal toe Keuze Wijnstekers leicUc 6owa/nt Jitgave Westerpers, .behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden, lirecteur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Maandag 16 november 1981, 72e jaargang no. 22119 lachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). 3 nummers ..Superteams" op Ned. I om 19.25 uur. Om 20.25 uur tv-spel „Oud speelgoed". Challenge- kunstrijden om 22.55 uur. Op Ned. II om 20.27 uur in „Ach ter het nieuws" regeringsver klaring en het tegen demon stranten door de politie ge bruikte gas. Om 22.30 uur „Sonja op maandag". Veel bewolking en enige tijd regen. Minimumtemperatur ongeveer 3 graden, middag* temperatuur rond 7 graden. Matige tot krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Zon op 08.04 uur, zon onder 16.44 uur. Scheveningen hoogwater 6.40 en 18.55 uur, laagwater 2.10 en 14.48 uur. T WIL ONTMOETING BREZJNEV De Westduitse bondskanselier )idt zal volgende week tijdens het de Russische president Leonid de Bondsrepubliek aandringen op 'k tussen Brezjnev en de Ameri- lent, Ronald Reagan. In een vraag- he't Britse blad The Times sprak bezorgdheid uit over het gebrek ussen de Sovjet-Unie en de Vere- sinds de Russische inval in Afgha- ink dat het noodzakelijk is dat ze eten en van elkaar begrijpen dat oorloghitser is". Schmidt zei ver- jdens het bezoek aan Brezjnev de duidelijk maken van de Westerse ij de onderhandelingen eind deze nève. issisch bezoek met spanning te- Aanzienlijke winst Philips EINDHOVEN Philips heeft in de eerste negen maanden van dit jaar een nettowinst behaald van 260 mil joen, tegen 248 miljoen in dezelfde pe riode vorig jaar. In tegenstelling tot het afnemende bedrijfsresultaat in Europa nam in alle gebiedsdélen bui ten Europa het bedrijfsresultaat toe. •In Nederland was het verlies in de pe riode januari tot en met september ge ringer dan in dezelfde periode van 1980. Volgens de' Raad van Bestuur is de gang van zaken dit jaar niet onbe vredigend geweest, zeker in het licht van de voortdurende slechte economi sche situatie in vele landen. Het volu me van de omzet was in de eerste ne gen maanden bijna 5 procent hoger dan in dezelfde periode van 1980. Pagina 6: Flinke groei bij „beeld en geluid" GRATIS SHAMPOO VOOR BELGEN VLISSINGEN Belgen die in de buurt van Doel en Antwerpen wonen kunnen de komende maanden gratis hun haar wassen. Regelmatig komen er op de Westersehelde duizenden flessen haarshampoo langs drijven. Deze flessen maken met kisten thee en auto's deel uit van de lading van het schip „Belveaux". dat drie dagen geleden een aanvaring had met een Indiaas vrachtschip en gedeeltelijk zonk. De vloedstroom neemt iedere twaalf uur een deel van de lading mee de Westersehelde in. De lading kan niet geborgen worden omdat men nog volop bezig is het verder wegzakken van het schip in het zand tegen te gaan. De berging gaat vele miljoenen guldens kosten. j parlementaire pactie) S „Wij staan [raarste opgave herstelperiode ♦de Wereldoor- gt premier Van jgeringsverkla- nmiddag in de ^iimer is uitge lat is de bedoe kt kabinet van •-_j] en D'66 „niets wat kan bij- het scheppen irwaarden, die ratieyoor een duur- hiisch herstel", dmiii igenï1'nister~Presiclent l d vanaf de olie- 1973 geleefd op e toekomst. Sinds er gaan groeien steringen in het bedrijfsleven. „Wij zien het als belangrijkste taak ervoor te zorgen dat Nederland het ver trouwen in de toekomst her wint", aldus Van Agt. Het kabinet zal een „vastbera den" beleid voeren, gericht op uitbreiding en vernieuwing van het produktie-apparaat en dus op herstel van de rende-' menten. Maar ook wordt een aanval nodig geacht op de werkloosheid. „Dat vergt maatregelen op de korte ter mijn". Voor de bestrijding van de werkloosheid heeft het ka binet het volgende in petto: een werkgelegenheidsplan (binnen vier maanden klaar); kosten 2 a 2,5 miljard gul den; met een beoogd bestedings effect van 4 miljard; voor het scheppen van 375.000 (deeltijd-)banen in vier jaar. Investeren Voor het stimuleren van «het bedrijfsleven heeft het kabinet het volgende investeringspro gramma ontwikkeld: versnelde ombouw van elektrische centrales op kolen; kosten 2,5 miljard en van groot belang voor de noodlijdende ketelbouw; toeslag in WIR wordt voor twee jaar aanzienlijk verhoogd om bedrijven aan te sporen tot energiebesparing; 300 miljoen voor isolatie in glastuinbouw; meer subsidies voor overige isolatie (woningen); 550 miljoen voor herindu strialisatie; experiment met belastingaf trek voor research; steun aan midden- en klein bedrijf en land- en tuinbouw. Offers De minister-president wijst er Beperking van roken en drinken DEN HAAG Het kabinet wil nog in deze kabinetsperiode wettelijke maatregelen afkondigen om het roken verder te be perken. Ook zal het alcoholgebruik worden aangepakt via een algehele herziening van de Dranken- en Horecawet. Het drug sprobleem in de grote steden zal de bijzondere aandacht_van dit kabinet krijgen. De groei in de kosten van de volksgezondheid zal met een aantal maatregelen verder worden teruggedrongen. Gestreefd wordt verder naar een vereenvoudiging van het stelsel van ziektekos tenverzekeringen. In de loop van 1982 zal een nota verschijnen over de samenhang tussen voeding, gezondheid en ziekte. met grote nadruk op dat her stel van de economie en werk gelegenheid alleen te verkrij gen is via matiging van inko mens en bezuinigingen in de collectieve sector. Alle Neder landers moeten de komende periode een offer brengen. Volgend jaar zal de koop kracht van de laagstbetaalden dalen met één procent en van de hoogstbetaalden met vier procent. Het kabinet geeft ech ter geen garanties. Premier Van Agt waarschuwt dat als de economische omstandighe den dwingen tot een keuze tussen werkgelegenheid en in komen, het kabinet het eerste „het zwaarst zal laten wégen". Omdat het nog steeds moeilijk is mensen (vooral in vrije be roepen), die niet onder een cao vallen tot matiging te dwin gen, zal de regering met grote spoed een wet maken, waar mee alle inkomens kunnen worden aangepakt. Pagina 7: Ziektegeld omlaag 1ELFAST regering heeft dsmaatregelen en Noord-Ier- sienlijk ver- de aanslagen telopen week- Fbij drie doden pchillende ge- i het huis van ir uit het kabi- fr ernstig be- finds het eind gerstaking van [enen in de |genis, heeft de welddadige ac-„ I Ulster én En- doden, 37 ge- rastisch opge- rgen werd in een wijkcentrum in Bel fast dominee Robert Brad ford (40), tevens lid van het Lagerhuis voor Zuid- Belfast, door de IRA ver moord. Het slachtoffer, even fanatiek anti-repu blikeins als zijn vriend do minee Ian Paisley, zou binnenkort met hem naar de Verenigde Staten rei zen voor een propaganda- tournee tegen de IRA, die veel steun van Amerika nen geniet. Dominee Bradford is het eerste pro testantse Lagerhuislid dat door de IRA is vermoord. Bij de aanslag kwam ook de concierge van het wijk centrum om het leven. Het was de zesde aanslag van de IRA in Noord-Ier- land in een week tijd. Bij vier aanslagen vielen do den. In de nacht van zaterdag op zondag werd een jonge rooms-katholiek door twee gemaskerde mannen op een bromfiets doodge schoten. Op een andere plaats in Belfast werd ge vuurd op een 19-jarige ka tholieke jongen. Verder werden twee politieman nen onder vuur genomen. De autoriteiten vermoe den dat het om represail les ging voor de moord op dominee Bradford. Pagina 9: Prior vraagt protestanten af te zien van wraak. Het stoffelijk overschot van do minee Bradford (boven) wordt uit het gemeen schapshuis ge dragen, waar hij zaterdagmorgen door de IRA werd vermoord. De chemische fabriek nabij het Westduitse Schwandorf die in het weekeinde de grond inzakte. Werknemers van een chemi sche fabriek in het Noord- beierse Schwandorf zagen in de nacht van zaterdag op zondag tot hun grote schrik hoe een fabriekshal, waarin zij zich tot voor enige minu ten hadden bevonden, in de aarde wegzonk. De nachtploeg werd kort na middernacht opgeschrikt door gekraak en hét scheuren van muren. De fabriek werd stilge legd en het personeel vluchtte weg. Even later zakte een deel van het bedrijf weg in een veertig meter diepe krater en stortten ander gebouwen en schoorstenen in. Er zijn geen gewonden gevallen. De oor zaak is nog niet achterhaald, maar men vermoed dat een verzakking is opgetreden in de onder de fabriek gelegen oude bruinkoolmijn. Het complex moet vrijwel zeker word m af gebroken. De totale schade be draagt ruim twintig miljoen gulden. Op de foto is een deel van het verzakte en ingestorte complex te zien. De krater zelf mocht niet worden feerd. Dit jaar geen kinderén in de zak Sint Nicolaas is weer in ons land. De grijsaard werd afgelopen zaterdagmiddag in Leiden ingehaald door honderden vooral kleine, maar ook heel wat grote inwoners van de Sleutelstad. Sinterklaas was eerst met de stoomboot „Spanje" in het Friese Hindeloopen aangekomen. Op de lange weg van het warme Spanje naar ons koude landje had hij wel wat last gehad van storm, maar de vele blijde kindergezichten deden zijn vermoeidheid al snel vergeten. Voordat de Goedhei ligman zijn schimmel besteeg om ook naar Leiden te komen, beloofde hij dat er dit jaar geen kinderen in de zak gestopt zullen worden. LEIDEN In de omgeving van de Boerhaavelaan is in de nacht van zaterdag op zondag op identieke manier in drie woningen ingebroken. De in brekers braken een boven- raampje aan het balkon open en baanden zich een weg naar binnen. Uit een woning aan de Boer: haavelaan gingen de dieven er vandoor met een cheque en met 150 gulden. Uit een ande re woning aan de Boerhaave laan verdween 100 gulden, een giropasje en een aantal girobe taalkaarten en uit een woning aan de Van Swietenstraat ver dwenen twee zilveren amr- banden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per apeciale koerier wordt de krant alanog nabezorgd. ADVERTENTIE arur vandaag in alle Albert Heijn winkels. Spelers FC Den Haag naar West Ham DEN HAAG Drie spelers van FC Den Haag gaan gedurende de winterstop enige tijd naar Engeland. Lex Schoenmaker, Renè van Delft en Ahmet Kelo- glu gaan dan trainen bij West Ham United. Deze stage moet worden gezien in het kader van het samenwerkingsverband, dat FC Den Haag met de club uit Londen heeft. HENGELO Bonds-" coach Kees Rijvers heeft de nog vacante elfde positie in het Ne derlands elftal voor de interland tegen Frank rijk toebedeeld aan Ben Wijnstekers. De keuze van de Feyenoorder is zeer verrassend, aange zien de Rotterdammer niet voorkwam bij de namen die aanvankelijk de laatste zestien kandi daten voor het cruciale duel vormden. Wijnste kers werd vrijdag als nog bij de keuzegroep gevoegd, nadat was ge bleken dat middenvel der Frans Thijssen we gens een ernstige kuit spierblessure niet in staat was de aan hem toegewezen plaats te bezetten. Rijvers: „Als ik iemand uit de groep van zestien had moeten halen was het Frank Rijkaard ge worden, maar het leek me beter hem achter de hand te houden voor het geval er verschuivin gen tijdens de v^edstrijd moeten plaatsvinden. Op deze manier houd ik meer mogelijkheden over. Door het aanwijzen van Ben Wijnstekers heeft Rijvers de posities in Oranje dus bezet. De Feyenoorder gaat als rechtsachter acteren, Michel van de Korput wordt voorstopper en John Metgod schuift door naar bet midden veld. „Maar dat wil niet zeggen dat ik daarmee duidelijk maak wie er precies op wie gaat spe len, zelfs niet dat er ie mand op een tegenstan der gaat spelen", aldus Rijvers. Voor de hand ligt echter dat Wijnste- Ben Wijnstekers. kers aan Didier Six wordt gekoppeld, dat Van de Korput met de bewaking van Bernhard Lacombe wordt belast én dat Poortvliet Domi nique Rocheteau mag gaan volgen, terwijl Metgod er dan voor moet zorgen dat het ge vaar Michel Platini wordt ingedamd. De formatie van Oranje houdt automatisch in, dat Simon Tahamata op de reservebank moet beginnen. Tahamata toonde zich overigens nauwelijks teleurge steld. „Ik ben al blij dat ik weer bij de groep zit, want dat vind ik erg be langrijk". Over de gezondheid van Ruud Krol, die dit week einde met zijn club Na- poli in aktie kwam, maakte Rijvers zich geen zorgen. „Ruud zou meteen na de wedstrijd bellen als zich onver hoopt wat zou hebben voorgedaan. Ik heb hem niet aan de lijn gehad, dus neem ik aan dat het met hem wel goed zit". De opstelling van het Nederlands elftal is.-Van Breukelen; Wijnstekers, Krol, Van de Korput, Poortvliet; Peters, Nees- kens. Metgod, Mühren; Rep, Van Kooten. Rentree na zeven jaar ROTTERDAM Groot was de verrassing, toen giste ren voor de wedstrijd tegen Neptunus in Rotterdam de opstelling van RVC bekend werd. Trainer Theo van Leeuwen van de Rijswijkse amateurhoofdklasser had om taktische redenen amateurinternational Bén Heemskerk geofferd voor Jan van der Berg. Dit bete kende voor de 35-jarige voetballer zijn rentree in het eerste elftal van RVC nazeven jaar. DEN HAAG Dank zij de wijkagent van De Uithof heefi Jack van der Voorn van AVRO's sportpanorama zijn tru, weer terug. Vorig jaar was de trui van de presentator, mei het vignet van AVRO's sportpanorama. plotseling verdwe nen. Zonder zijn gele trui moest Jack van der Voorn toen aan het werk. Gistermiddag, vlak voor de opnamen van een kerstshow op De Uithof, kreeg Van der Voorn zijn trui te rug. Deze was teruggevonden bij een huiszoeking, waarbij ook een gestolen kleurentelevisie boven water kwam. Van der Voorn trok zijn trui weer snel aan. Jan Evert Veer doet stap terug bij Zian DEN HAAG Wim van der Schilde, halverwege het vorige seizoen om privèredenen gestopt als trainer- /coach van Zian Vitesse, is in dezelfde functie terug gekeerd bij de Haagse waterpoloploeg. Jan Evert Veer, die de huidige competitie ambitieus als speler- /trainer/coach was gestart, bleek die drie taken niet met elkaar te kunnen combineren. Een teleurgestelde Veer: „De motivatie ontbreekt bij een aantal spelers. Het is toch belachelijk dat jongens van 21, 22 jaar een voorbeeld zouden kunnen nemen aan een 37-jarige speler als Hans Parrel. Ik was eerst van plan overal me te stoppen, maar het bestuur heeft me gevraagd de ploeg niet in de steek te laten en af en toe mee te spelen. Ik doe wel een flinke stap terug. Bij Zian, dat nu in een overgangsfase is gekomen, zul len gevestigde spelers mettertijd hun plaatsen moeten afstaan aan jongens uit het jeugdteam" Voor niemand interesse ARNHEM Bij de eerste-divisiewedstrijd FC Amster dam-Vitesse zaten enkele belangstellenden „voor niets" in het stadion. Een vertegenwoordiger van de Engelse tweede-divisieclub Brighton en trainer Door- neveld van Haarlem zaten op de tribune om Jurrie Koolhof van Vitesse te bekijken. Zij hadden echter net zo goed thuis kunnen blijven, want Koolhof speelde wegens een blessure niet mee. Vitesse had alleen ver geten het tweetal te waarschuwen. De Arnhemse club verloor overigens met 4-1 van Amsterdam.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1