Afghaans verzet staat aan rand van Kaboel 3 Ik zeg, die leningen wil ik wel eens even vergelijken! inig begrip leiders VS >r Europees desstreven Ook in VS groeit protest tegen kernbewapening LAND LEIDSE COURAN i ZATERDAG 14 NOVEMBER 1981 PAGINA 9 j De dag van de f Aties (24 oktober) in Kaboel ge- VTJ tuinfeest achter KÉÉt de meeste advi- l VN gehuisvest elen stonden in een binnenplaats eenvolgens een ipaar een uitvoe- e Indiase dames d ran kronkels en l^en en vrolijk met gevederde bloemde rokken 9 *Jr rondjes draai- fde applaus voor p "e amateurs werd 8 overstemd door .'an een heel wat 188 )e voorstelling in 88nkische Mi-24 ge- P ters in camoufla- J^8 Jmden onophou- Pjtuin heen. In de 18t21nk het doffe ge- nie|ketten en zware ^4 in het Kargha- toeschouwers 'awaa' vandaan geen vijftien .Jstand van het er'®bestookten Rus- am jn helicopters uit- 1 v0n de opstandelin- !nkïïpJes ^ssen Ka- ^"nman, een oude r'. ^6 hadden werd ^Jjgoudglinsterende >r P'jaan het oog ont- ac Jals de rookplui- menfclken na de aan- n van de schade lalde6 zijr Ifditdichterbij UJn A:m „ornimD f [ev het team van Naties, in totaal 'rP man die alle- Tokken bij land- projecten, is de r de oorlog flink Sinds de Russi- Itie hebben door Opgelegde veilig- felen het hen on- iaakt om buiten lizen, terwijl dat i als ze toezicht gevoj 0p 0f een begin vfc met de projec- I ten die hun zijn ;oevertrouwd. Regeringsfunctionarissen ge ven openlijk toe dat de land hervormingen rog slechts in een kwart van 'j lands distric ten worden uitfpvoerd en dat bijna de helft vai alle scholen gesloten zijn. Haar ondanks deze onplezierig» feiten deden hoge woordvoeiders van het regime alsof hur neus bloedde. „Explosies?", za de minister van buitenlandie zaken sjah Mohammed Dost, terwijl hij een goed geoefende wenk brauw optrok toen ik hem vertelde dat ik zwaar artille rievuur had gehoord. „Ah, na tuurlijk het weiken met dyna miet", zei hij «pgelucht toen hij besefte wat mij om de tuin had geleid. „Het gebeurt bijna elke dag, soms telfs twee keer per dag. Met dynamiet worden stenen losgemiakt voor de bouw, ziet u. Fet wordt altijd op radio en televisie aange kondigd". De Russen in Afghanistan zijn veel openhartiger. Vasily So- vronchuk is de hoogste Russi sche adviseur cp het Afghaan se ministerie vin buitenlandse zaken en wordt in het Westen nogal eens „de Russische pro consul in Kaboel" genoemd, een titel die hi, lachend van de hand wijst. Hj geeft zijn me ningen met veel stelligheid ten beste. Hoewe.' hij zich in het algemeen op.imistisch uitliet, zei hij dat de „terroristische activiteiten toenamen". Hij verklaarde At er „slechts en kele tiendui:enden contra-re- volutionairei waren" waar door je eerder de indruk kreeg dat het venet heel groot was in plaats vai te verwaarlozen. Geruchtei Vaststellen hoe de werkelijke situatie is, is bijna onmogelijk. In Kaboel wemelt het van de geruchten dat er oorlog woedt. De werke'ijke gevechten vol trekken zich gewoonlijk bui ten het jezichtsveld van de hoofdstad In het algemeen geldt dat meestal meer hoort dan ziet: de gedempte echo van artilkrie in de grijs-bruine heuvels cm de stad, of berich ten uit ce tweede hand over hinderlagen en schermutselin gen. In ce afgelopen maanden hebben buitenlandse journalis ten afgezien van Kaboel slechts twee andere steden Sinds de Russische invasie van Afghanistan twee jaar geleden zijn westerse journalisten zoveel mogelijk uit het land geweerd als on gewenste pottekijkers. De islamitische verzet strijders bleken immers veel meer tegenstand te bieden dan werd verwacht. Volgens som mige berichten zouden de Russen zelfs alleen maar enkele grote steden in handen hebben en zou de rest van het land nog steeds worden beheerst door de Afghaanse verzetsstrijders. Guardian-correspondent Jonathan Steele was de eerste journalist in een jaar die toestem ming kreeg voor een bezoek. Hieronder volgt een verslag van zijn bevindingen. mogen bezoeken, Jalalabad en Mazar-i-Sharif. Het reizen ge schiedt altijd per vliegtuig. Niet-communistische diploma ten zetten nooit een voet bui ten Kaboel met uitzondering van de Indiase en Pakistaanse Welvaart consuls in Jalalabad en Kan dahar die de ontwikkelingen die zich daar voltrekken kun nen registreren. De Afghaanse autoriteiten weigeren gedetail leerde vragen over de oorlog te beantwoorden. In de Afghaanse hoofdstad Kaboel gaat op het eerste gezicht alles weer zijn gewone gang, maar de Russische militaire bedrijvigheid rond de stad gaat onverminderd voort. Kaboel zelf is een oase van be trekkelijke rust. De economie functioneert normaal. Niets wijst erop dat de stad bezet is. De honderden kleine vlees stalletjes op straat hebben zo veel lamsvlees van het platte land als ze nodig hebben, ken nelijk met toestemming van de opstandelingen. Appelgrana ten, watermeloenen en drui ven zijn volop voor handen. De bazaar is net een wereldse grot van Alladin met een ver scheidenheid aan geïmporteer de produkten die iedere Rus of Oosteuropeaan met stomheid zou slaan: toiletartikelen en scheermesjes uit Engeland, si garetten uit de Verenigde Sta ten, blikjes bier uit West- Duitsland, tandpasta uit China en transistorradio's uit Japan. Er is geen zwarte markt voor de nationale munt, de Afgha ni, die onderling tegen even- zeel vreemde valuta wordt ge wisseld als op de bank. „De wisselkoers is gebaseerd op de opiumsmokkel via Baluchis tan. Drugs zijn een internatio nale munteenheid", verklaar de een cynische Europeaan. Troepen De Russen hebben minstens vier barakken binnen en bui ten de stad, maar de troepen vertonen zich maar zelden op straat. Soms rijden vrachtwa gens vol soldaten met vormlo ze khakikleurige hoeden op door de stad. De militairen en veiligheidsagenten die de pa trouilles uitvoeren, zijn meest al Afghanen. Tot de tanden bewapende Afghanen beman nen de wachtposten en wape nopslagplaatsen in de geelbrui ne heuvels die de verschillen de districten van Kaboel van elkaar scheiden. Bij patrouilles te voet, wacht lopen of een handgeméen geven de Russen er de voorkeur aan toe te kij ken en alleen bij te springen als dat echt nodig is. Een gebeurtenis die vorige maand in Kandahar is voorge vallen, lijkt kenmerkend. De rebellen opereerden openlijk in de bazaar, dwongen winke liers hun winkel te sluiten en schoten op regeringsgebouwen en loslopende soldaten. Zes da gen lieten de Russen deze situ atie voortduren, toen stuurden ze er Afghaanse troepen op af ondersteund door Russische tanks en helicopters. De op standelingen trokken zich te rug, maar vele huizen en een moskee waren zwaar bescha digd. Totale controle in de lucht is de voornaamste troefkaart die de Russen in handen hebben, hoewel er berichten beginnen binnen te komen dat de rebel len beslag hebben weten te leggen op enkele SAM-7 anti- luchtdoelraketten. Bijna elke ochtend is het in de lucht bo ven Kaboel een drukte en her rie van belang als de Mi-24 vliegtuigen en de Mi-8 ge vechtsvliegtuigen opstijgen en verdwijnen in zuidelijk of westelijke richting. Een van hun taken is om de voornaam ste wegen af te speuren naar wegversperringen van de re bellen of concentraties van mensen in de bergen. Want hoewel alle konvooien van de Russen worden voorafgegaan door mijnenvegers, reageren hun elektronische detectors vaak niet op de plastic mijnen waar de rebellen ook wel ge bruik van maken. Afgezien van enkele grote Russische offensieven zoals de recente mislukte poging om de Panjshir-vallei ten noorden van Kaboel te heroveren, wor den de Russische tanks minder als tactisch wapen gebruikt dan als vérreikende artillerie. Als vermoed wordt dat zich ergens rebellen ophouden in de dorpjes vlakbij de grote ste den, dan worden ze bestookt met granaatvuur met als ge volg grote schade aan eigen dommen, terwijl het aantal slachtoffers onder rebellen en dorpelingen waarschijnlijk meestal klein is. Dichtbij Kaboel Ondanks de zware bombarde menten zijn de opstandelingen nooit dichter bij Kaboel ge weest dan nu. Niemand kan met zekerheid zeggen wat daarvan de politieke betekenis is. Kunnen de rebellen deze positie tijdens de komende winter handhaven De sneeuwlijn is al gedaald tot de bergen vlak om Kaboel heen. Als de zware sneeuwval eind deze maand inzet, wat zullen de rebellen dan doen? Velen zullen waarschijnlijk de stad insluipen en hun toevlucht ne men in de vele veilige huizen waaruit ze opereren. Wat daar de politieke gevol gen van zijn is evenmin zeker. Als de militaire balans in Af ghanistan al niet valt vast te stellen, de verschillende poli tieke stromingen onder de be volking zijn een mysterie waar niemand in de Russische am bassade, de Afghaanse rege ring, de diplomatieke gemeen schap of gewone mensen een zinnig woord over kan zeggen. „Net als elke andere stad is Kaboel een mengeling van straten en mensen" zei een Europese inwoner. ,,Het enige dat je met zekerheid kunt zeg gen is dat het regime de stra ten beheerst". JONATHAN STEELE/THE GUARDIAN 1 h?n r°N - „De „lle„ met de West- (én tondgenoten is ooit". Dit ver- 16 president Rea- De eek tijdens een he' Intie. De pers- vverd geken- e" een duidelijke Irritatie bij de eer' journalisten en ontspan nende president, ,euw)blemen tussen wijk ja en de VS de Voor zover er 1600 |en zouden be- 'r,,0l!et Reagan we- ven h deze voorna- 'oorzaakt door )ordelijke jour- een spannend vin- landsbelang. echt niet weten, ningen tussen de aten en West-Eu- Jnam-hoogte" zijn 'J^jHoewel hij nooit gegeven van een nis van de inter- •litiek, mag men tmen dat hij zich «wust is van de eerstand in West- BD 1 zijn buitenlandse aesef zou voor de gan alleen al een i 7nJt zijn niet telkens 1 'P het Europese x>gsfen. _grar Srn2 heeft niet «Heen 70-(Teu 86,1 ^"tische tianu h°ncJgenoot, ook te) wordt zijn beleid ïrcn'.aan8evallen. Hij 'ngrijpende pro- Een van de uitingen van anti-atoom protest in de Verenigde Staten: een demonstratie tegen de ingebruikname van de eerste Trident-onderzeeër eerder deze week. De on derzeeërs, die vele honderden miljoenen gulden per stuk kosten, kunnen vierentwintig atoomraketten voor de lange afstand vervoeren en afvuren. gramma van enorme bezuini gingen en een gigantische wa- penopbouw in de eerste plaats aan de Amerikanen zelf te verkopen. En daarvoor moet het vermeende gevaar van een „communistische dreiging" zo krachtig mogelijk te worden afgeschilderd. Verbeten stemming Afgezien van het feit, dat Amerikanen altijd al een wat overspannen zienswijze op dreigingen van de linkerzijde hebben gehad, valt de wape- nopbouw ook om andere rede nen. in een vruchtbare voe dingsbodem. Na al hevig in verlegenheid te zijn gebracht via Cuba en Vietnam, hebben de meer recente anti-Ameri kaanse uitingen rond Iran, Li bië en El Salvador een nogal verbeten stemming teweegge bracht in de geest van „we la ten niet meer met ons sollen". Een militair superieur Ameri ka zal niet alleen de commu nistische expansie tot staan brengen, maar ook heerschap pen als Khadaffy en Kho- meiny mores leren. Dat ge brek aan visie en begrip een bijdrage leveren aan de irrita ties staat wel vast, maar een deel wordt ook doelbewust op de koop toegenomen terwille van de binnenlandse politiek. Misverstanden Dat neemt niet weg, dat het begrip over en weer grote manco's vertoont. Het Ameri kaanse verwijt bijvoorbeeld, dat wij in West-Europa voort durend de vuist opheffen te gen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie vrijwel ongemoeid laten, is niet geheel onbegrij pelijk. „Er bestaan ongelooflijk veel misverstanden", aldus Ab Schligting, directeur Voorlich ting van het ministerie van Defensie in Den Haag, die on langs onder auspiciën van de Euro-groep van de NAVO een voorlichtingsreis door de Ver enigde Staten maakte. Schlig ting deed dat samen met een Westduitse ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken en een Belgische kolo nel. Dat de huidige irritaties wel hevig, maar niet nieuw zijn, blijkt wel uit het feit dat dergelijke NAVO-groepen al zo'n zes jaar jaarlijks voor lichtend door de Verenigde Staten trekken en bij voortdu ring muren van onbegrip te genkomen. Schligting en zijn twee collega's bezochten dit maal voor het eerst de west kust, waar ook al dpor de veel grotere afstand tot Europa, zo mogelijk nog diepere misver standen bleken te leven. Het onbegrip, zo constateerde Schligting, bleek overal aan wezig, van hoog tot laag. In Los Angeles werden discussies gevoerd met stafleden van de Rand-Corporation (vooral op militaire ontwikkelingen ge richte „denktank"), de Los Angeles Times en de universi teit van Los Angeles, in San Francisco onder meer met le den van het Hoover-Instituut (verbonden aan de Stanford- universiteit), een groep inter nationaal georiënteerde „nota belen" en vertegenwoordigers van de plaatselijke media. Succes „Wij zijn steeds begonnen met de Westeuropese defensie-in spanning meer feitelijk toe te lichten. We hebben benadrukt dat de Europese defensie ge richt is op dat gebied zelf en dat Amerika zijn militaire in teresse over de hele wereld uitstrekt. We hebben uitge legd, dat wij in Europa ons ook zeer wel bewust zijn van de communistische dreiging, maar dat wij soms tot andere conclusies komen en andere wegen menen te moeten be wandelen", aldus Schichting. De NAVO-delegatie had voor al veel succes met citaten uit een rapport van de Ameri kaanse Defensie-minister Weinberger, een al uit maart daterend weinig gepubliceerd rapport, dat vrijwel niemand bleek te kennen. In dat rap port komt Weinberger tot de conclusie, dat de Europese NAVO-partners een eerlijk deel van de totale defensie-in spanningen voor hun rekening nemen. In de periode 1971- 1979 ging de defensie-inspan ning van de Europese Navo- landen met 2 procent per jaar reeël omhoog. In diezelfde pe riode ging de Amerikaanse in spanning met hetzelfde per centage omlaag, overigens mede door beëindiging van de oorlog in Vietnam. In 1971 be droeg de Europese defensie-in spanningen ongeveer eender de van de Amerikaanse, in 1979 was dat opgelopen tot 70 procent. Op dit moment levert Europa voor de Europese ver dediging 90 procent van de manschappen, 75 procent van de luchtstrijdkrachten en 75 procent van de tanks. De Eu ropese Navo-landen hebben 3 miljoen manschappen op de been (Amerika 2 miljoen). Met inzet van reserves kunnen dat er snel 6 miljoen worden (Amerika 3 miljoen) en met inzet van alle civiele mede werkers 8 miljoen (Amerika 4 miljoen). „Daarbij moet je, niet uit het oog verliezen, dat wij vooral door de dienstplicht veel meer kunnen doen met minder geld", aldus Schligting. „Ons gehoor gaf vaak ruiter lijk toe die feiten niet te ken nen. We dachten, dat de Vere nigde Staten Europa verdedig de, werd er soms gezegd". Problemen „Daarnaast hebben we natuur lijk gewezen op de problemen, die we hebben door onze veel grotere dichtheid van bevol king. Amerika heeft 90 men sen per vierkante mijl, wij in Nederland bijvoorbeeld 700. En niet in de laatste plaats hebben wij het belang onder streept van de ontwikkelings hulp, die toch vrij algemeen wordt gezien als een belangrij ke bijdrage aan de internatio nale veiligheid. Nogal wat Eu ropese landen zitten rond de VN-norm van 0,7 procent van het Bruto Nationaal Produkt, wij in Nederland zitten zelf op 0,9. Het Amerikaanse percen tage ligt op 0,2 procent", aldus Schligting. „Dat heeft niets van doen met anti-Amerika nisme, pacifisme of neutralis me". „In Europa is een veel grotere groep mensen over de huidige problemen na gaan denken. We zijn veel meer bevreesd dan anti", meent Schligting. „De mensen vertellen, dat je hun veiligheid alleen maar kan garanderen met de drei ging van een totale vernieting, dat is nauwelijks nog te verko pen. Voor ons is die dreiging veel dichterbij, alleen het IJze ren Gordijn. En hoe meer we vertellen over de noodzaak van nucleaire bewapening, hoe banger de mensen wor den, je moet het niet overtrek ken, dat werkt contra-produk- tief. We hebben ze verteld, dat we in Europa nog steeds veel vertrouwen hebben in onze Amerikaanse vrienden, maar dat Europa niet is mee te krij gen voor steeds meer. We wil len uit de cirkel van de wa penwedloop komen". Volgens Schligting was er in alle gespreksgroepen een zeer positieve respons. „Van beide zijden werd geconcludeerd, dat er veel meer informatie nodig is", aldus Schligting. Op de Stanford-Universiteit, een bol werk van conservatief den ken, was men zelfs zo enthou siast, dat men volgend jaar een symposium aan het onderwerp wil wijden. Schligting: „De trip heeft mij geleerd, dat we geen middel onbenut moeten laten voor verdere discussie". DICK TOET (Van onze correspondent in Washington) WASHINGTON Het heeft nog niet geleid tot massale demonstraties als in Europa, maar na zo'n tien jaar van bijna com plete stilte begint ook in de Verenigde Staten de „ban-de-bom-beweging" weer van de grond te ko men. Onder leiding van een kleine, maar zeer ac tieve groep van voorna melijk doctoren en weten schappers lijkt vooral op de universiteiten de anti- kernwapenbeweging krachtig veld te winnen. Maar niet allen op de universi teiten, ook op plaatselijk ni veau, groeit het anti-nucleaire verzet. Zo kwam de afgelopen week in Californië een actie op gang om tegelijk met de verkiezing van een nieuwe gouverneur in 1982 een uit spraak van de kiezers te vra gen over een stop op de verde re produktie van kernwapens, zowel in de Verenigde Staten als in de Sovjetunie. Het belangrijkste doel van de nieuwe actiegroepen is de mensen meer bewust te ma ken van de atoomdreiging. Volgens een recente opiniepei ling is 47 procent van de Ame rikanen zeer bezorgd over de mogelijkheid van een atoom oorlog, maar willen ze er lie ver niet over nadenken. „Wij willen een atmosfeer kweken, waarin ze er wel over na wil len denken", aldus UCS-voor- zitter Henry Kendall. De nieu we activisten willen dan ook vooralsnog massale straatacties vermijden. „We zijn niet anti militair, niet anti-regering, we zijn niet voor eenzijdige ont wapening", aldus Kendall. „Wat we willen is rustig een brede basis opbouwen, totdat die sterk genoeg is om invloed in Washington te krijgen". Maar, zo erkenden nogal wat actievoerders, het kan wel eens heel moeilijk worden de gemoederen bedaard te hou den. Voortdurende alarmerende uitlatingen en maatregelen in Washington vergroten het on geduld aanmerkelijk. Zo heeft de doctorenorganisatie PSR inmiddels krachtig stelling ge nomen tegen pogingen van het ministerie van defensie (Pen tagon) ziekenhuizen te bewe gen tot medewerking aan een noodprogramma voor militaire slachtoffers in geval van oor log. Het Pentagon wil 50.000 bedden beschikbaar hebben, waar militairen vanuit een on bekend slagveld naar toe ge bracht kunnen worden. Vol gens de PSR is het Pentagon bezig met voorbereidingen voor een oorlog op vreemd grondgebied, waarin taktische atoomwapens gebruikt wor den. De aartsbisschop van San Francisco, John Quinn, heeft inmiddels een oproep gedaan aan katholieke ziekenhuizen niet mee te werken aan het Pentagon-plan, wat aldus de bisschop, „het idee van een be perkte atoomoorlog denkbaar maakt". De Amerikaanse me dia, die enorme aandacht be steden aan de anti-nucleaire acties in West-Europa, zijn de laatste weken meer aandacht gaan besteden aan de opko mende „Ban-de-bom-bewe ging" in eigen land. Of, zoals de Washington Post onlangs constateerde: „The Ban-the- bombers-are-back-in-busin- ess". DICK TOET ADVERTENTIE Meneer, zeiden wij bij ons op de bank, u hebt groot gelijk. Hoe hoog is de rente? Hoeveel gaat u per maand betalen en voor hoe lang? Mogen wij u dat eens even voorrekenen? Dan weet precies waar u aan toe bent! Oók goed om geld te lenen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9