rikrimping Shell kost éOO arbeidsplaatsen Jlitairen moeten bij 5Sedesmars tkn uniform ui sla ten Politieke opschudding in Israël ibUSTRIEBOND FNV: "weert verslaafden u toiletten ibinet klaar met Seringsverklaring Wet bedreigde diersoorten wordt niet versoepeld Dutman: reserve pensioenfonds ƒ10 miljard groter Vrijstaat Loenen ^FINLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 14 NOVEMBER 1981 PAGINA 7 inder bezorgd iallasfc-Nedam |T „De ergste ongerustheid van >pen weck is weggenomen, zij het 'voor honderd proeent". Ad Kamp; er van de Bouwbond FNV, zei dit "~1dag na een gesprek met de voorzit- |e raad van bestuur van Ballast-Ne- Ph. J. Diderich. a Ad om dit gesprek gevraagd, nadat %eek plotseling bekend werd, dat A/ouder Minefa Holding, een Saoedi- yiitschappij. een belang van 70 pro- het Amsterdamse aannemingscon- tëft van ir. Diderich te horen gekre- 0/ de zeggenschap over de onderne- /(Voon in Nederlandse handen blijft. Papier uit slib MAASTRICHT Dc Koninklijke Neder landse Papierfabriek in Maastricht is cr in geslaagd papier te fa briceren uit slib dat in het afvalwater achterblijft en dat tot nu toe werd afge voerd naar een vuil nisbelt. Dit heeft een woordvoerder van het bedrijf gistermid dag bekendgemaakt. Volgens hem is het papier van behoorlij ke kwaliteit. Politie ontdekt licht ontvlambare tanker op Lek ARNHEM Dank zij het koude weer zijn dc bewoners in dc plaats Vrees wijk aan dc Lek ontsnapt aan een cata strofe. De rijkspolitie te water heeft hier namelijk een binncnvaarttanker ontdekt die illegaal uiterst gevaarlijke chemische stoffen vervoerde. De lading van de tanker heeft dc eigenschap bij een temperatuur van twintig graden celcius spontaan in brand te vliegen en bij vijfentwintig graden te ontploffen. De bedoeling was dat de explosieve stof bij Dordrecht in een opslagtank van Uniser over te hevelen. De achter gronden van de milieu-fraude zijn nog niet geheel duidelijk. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Recordinzameling oud papier APELDOORN In de bijna twaalf jaar heeft de Stichting „Vrienden van de Grote Kerk" in Apeldoorn niet minder dan 2.108.284 kilo oud papier ingeza meld om de restauratie van het herovrmde Godshuis te kunnen financieren. Dat is een record voor ons land. Als men uitgaat van de gemiddelde oud papier- prijs van acht cent per kilo in die twaalf jaar, dan kan men zelf uitrekenen hoe hoog het bedrag is dat in het restauratie fonds van de Grote Kerk vloei de: zo'n 168.662,72. Ruim 10 procent minder levens verzekeringen afgesloten DEN HAAG De verze keringsmaatschappijen in ons land hebben de eerste negen maanden van dit jaar ruim tien procent minder levensverzekerin gen afgesloten dan in de zelfde periode vorig jaar. De daling was het grootst bij de kapitaalverzekerin gen, waarvan de ontwik keling voor een deel af hangt van de verstrekte hypotheken. NAM doet „interessante" olievondst in Drente GIETERVEEN De Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM) heeft gisteren bij een boring in Gieterveen (Drente) op 3.550 me ter diepte lichte olie aangetroffen. Een woordvoerder van de NAM noemde de vondst „interessant". Volgens hem is nooit eerder op zo'n diepte olie aangetroffen. De boorput van Slochteren gaat niet verder dan 900 meter en putten in het westen van het land tot 1.500 meter. Maandag begint de NAM met een testprogramma dat tot doel heeft de waarde van de vondst vast te stellen. Kuiper en Swart hoofdredacteuren De Tijd AMSTERDAM Arie Kuiper is weer hoofdredacteur van het week blad De Tijd, zij het dat hij die ver antwoordelijkheid nu deelt met Joop Swart. Kuiper bood vorige week zijn ontslag aan toen de directie van het uitgeversconcern VNU, waartoe het weekblad behoort, veranderingen voorstelde om het blad rendabeler te laten draaien. Kuiper vreesde toen dat aard en karakter van het blad verloren zouden gaan en bood zijn ontslag aan. Nieuw overleg tussen- directie, Kuiper en redactie leidde tot overeenstemming over verande-* ringen die nodig zijn om De Tijd een betere marktpositie te verschaffen. 1%RDAM Door de dng van de pro- Dij Shell in Pernis geen 800 mensen ijzijs, maar tweemaal Omdat een deel 72 Shell-fabrieken lis gesloten wordt lert de werkgele- bij de onderaan- die momenteel erhoud van de in stallaties verzorgen, met eveneens 800 arbeids plaatsen. Dit heeft be stuurder Piet Scheele van de Industriebond FNV gistermiddag gezegd. Volgens een woordvoerder van Shell is het door Scheele genoemde getal een „slag in de lucht". Shell geeft weliswaar toe dat de effecten van de in krimping op aangenomen per soneel niet zijn berekend, maar wijst erop,-dat de reorga nisatie ook weer nieuw werk geeft. Juristen van het ministerie van economische zaken heb ben vastgesteld dat minister Terlouw Shell en Esso niet via een wettelijke maatregel kan dwingen met terugwerkende kracht een groter deel van hun winsten uit de Nederland se gasverkopen aan de staat af te staan. Hierdoor ontstaat een gat in de begroting van het Rijk van driehonderd miljoen gulden. Op dit geld was name lijk gerekend. De juristen zijn vooral geval len over het plan van de mi nister om de nieuwe regeling „met terugwerkende kracht" in te laten gaan. Terlouw wil de één en ander vastleggen in een wetsontwerp, dat begin 1982 in de Kamer besproken zou worden. „Wetten kunnen niet met terugwerkende kracht in werking treden we gens de rechtsonzekerheid die dat zou oproepen. Dit zou in strijd zijn met behoorlijk be stuur", schrijven de juristen in een nota. Een week geleden lieten woordvoerders van Shell en Esso al in deze krant weten niet van plan te zijn meer van hun winsten uit de kleine gas- velden aan de staat af te dra gen zonder een wettelijke re geling. MIERLO: POLITISERING /^SMACHT LEVENSGEVAARLIJK lanvpDAM Nederlandse militairen die zaterdag EA<rnber in Amsterdam willen demonstreren tegen dighwapenwedloop mogen dat doen, maar ze moe- uniform thuislaten. Minister Van Mierlo van t heeft gisteren deelname van geüniformeerde s®g^n aan de vredesdemonstratie scherp veroor- jsmacht is een a-politiek instrument in dienst van de en. zij moet dat blijven. Politisering van een krijgs- n aa levensgevaarlijk voor een democratie", zo zei de be- iart'h in antwoord op kamervragen. Van Mierlo is boven- mening dat het onderwerp van de demonstratie niets heeft met de eigen arbeidsvoorwaarden van de mili- ^®xng van het verbod een uniform te dragen kan leiden echtelijke vervolging, zo blijkt uit het antwoord van de ■■■Een woordvoerder van de VVDM zei dat dienstplichti gen zich echter niets van zo'n verbod zullen aantrek- !t gaat wel degelijk om arbeidsvoorwaarden. Soldaten mmers kernwapens bewaken en er in oorlogstijd mee aldus de woordvoerder. Ernst van Breda heeft gisteren voor de diocesane pas- ad gezegd, dat de katholieke kerk zich in haar nog te Itandpunt over het gebruik van kernwapens moet laten »or „haar diepste overtuiging". Volgens de bisschop be over het kernwapenvraagstuk „een gezamenlijke ver- lelijkheid, waaraan wij allen deel hebben". -T GEDIMD ^IDAM/AMSTERDAM Volgens de geneeskundig in- penbare toiletten van specteur voor de volksgezond- idrijven, grootwinkel- heid in Noord-Holland, de arts h en stations in vooral L. Bienfait, is de aangepaste lam is de verlichting verlichting zeer adequaat wan- tt om heroïneverslaaf- neer een bedrijf last heeft van spuiten te beletten, junkies. Hij acht de maatregel n het dimmen van de niet in strijd met zijn medische ng is om voor junkies ethiek, „omdat de junk zelf ge len van de ader onmo- kozen heeft voor zijn versla- maken. Volgens een ving". In de junkiewereld is de ter van de Nederland- aanpassing van de verlichting irwegen is dit zoge- volgens Bienfait inmiddels ge- „black light" op initia- noegzaam bekend en „kunnen de restaurateurs zelf ze elders zoveel spuiten als ze leerd. willen". ^AG Premier Van Agt heeft gisteren met zijn vice- l Terlouw en Den Uyl de laatste hand gelegd aan de re- terklaring. Verder heeft het kabinet een verrassing voor er in petto: twee brieven die maandag tegelijk met de Isverklaring openbaar worden gemaakt. Dit heeft een ierder van het kabinet gisteren meegedeeld. te brief bevat de standpunten van het nieuwe kabinet rekking tot de wetsontwerpen die nog bij de Kamer in lling zijn. De tweede brief betreft de globale financiering ktegeringsplannen. Onder de zaken die de regering nog ift uitgewerkt bevinden zich de eventuele besnoeiing op erbijslag en de bezuiniging op de begroting van het mi- -'van onderwijs. Eerste vrijwillige officieren beëdigd „U vormt een alternatieve vredesbeweging in Nederland. U hebt het gezegde: Als de vos de passie preekt boer pas op je kippen, goed begrepen. Een goed uitgeruste defensie-apparaat is de beste garantie voor het behoud van de vrede". Dit zei luitenant-kolonel E.D. Loesberg gisteren in Assen bij de beëdiging van vijf officieren van de nationale reserve (NATRES) voor het front van zes pelo tons van het vrijwillligersleger, die waren aangetreden In de Johan Willem Friso kazerne. De NA- TRES bestaat uit afgezwaaide militairen die geregeld oefenen en ook bewapend zijn. In hun vrije tijd worden ze getraind om in tijden van nood belangrijke objecten in de eigen omgeving te bewa ken. Het was de eerste keer dat vrijwillige militairen in ons land tot officier werden beëdigd. Over ste Loesberg roemde de vrijwilligers omdat ze zich ten volle inzetten om de democratie te waar borgen en daarvoor slechts een symbolische vergoeding ontvangen. Directeur Nijhotf van de Stichting Natuur en Milieu (links) overhandigt staatssecretaris De Boer van CRM een exem plaar van het boekje "Internationale handel In wilde dieren en planten". SCHIPHOL Een aantal Europese landen oefent druk uit op Nederland om de hier geldende wet „bedreigde uitheemse diersoorten" te versoepelen. De Nederlandse regering piekert er echter niet over aan deze druk toe te geven, want momenteel sterft elke dag minstens één diersoort op aarde uit. De verwachting is zelfs, dat binnen tien jaar ieder uur een bepaalde diersoort verdwijnt. Het is daar om nodig om strenge maatregelen tegen de handel en het bezit van bedreigde diersoorten te nemen. Dit zei staatssecretaris Hans De Boer (CRM) gister morgen bij de presentatie van het boekje „De in ternationale handel in dieren en planten" van de stichting Natuur en Milieu. De wet bedreigde uitheemse diersoorten verbiedt niet alleen de invoer, uitvoer en doorvoer van be dreigde dieren, maar ook het bezit daarvan. Dat gaat veel verder dan de internationale overeen komst met verbodsbepalingen over de handel in bedreigde dier- en plantesoorten, die is vastgelegd in de zogeheten Conventie van Washington, waar 67 landen zich bij hebben aangesloten. Natuur en Milieu wil met het boekje een groot le zerspubliek voorlichten over de aard en de om vang van de internationale dieren- en plantehan- del en de produkten daarvan. Hoe meer informa tie hoe beter het publiek kan helpen de ongewen ste effecten van die handel te bestrijden, zegt de natuurbeschermingsorganisatie. Natuur en Milieu wijst er in de inleiding van het boekje op dat er in ons land, sinds de uitgebreide nieuwsvoorlichting over de Canadese zeehondenjacht, geen vraag meer is naar zeehondebont. DEN HAAG Volgens voorzitter J. Dutman van de ambtenarencentrale ACOP is de reserve van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds groter dan het ABP wil doen gelo ven. Dutman meent dat er tien a elf miljard gulden niet op de balans staat. „Dat is een soort extra re serve, die dit jaar voor het eerst niet op de balans staat. Een boekhoudkun dige zaak", aldus Dutman. Dat het fonds in zijn deze week verschenen jaarverslag een minder zonnig beeld schetst moet volgens Dutman worden gezien tegen de ach tergrond van de acties van de ambtenarenbonden om 900 miljoen gulden aan het fonds te onttrekken. Met dat bedrag moeten de salarissen van het overheidspersoneel en de trendvolgers intakt worden gehouden, terwijl de salarispot op de begroting van het minis terie van binnenlandse zaken dan mét eenzelfde bedrag kan worden teruggebracht. Protest Het Ambtenarencentrum, de centrale van lager-, middel baar- en hoger overheidsper soneel, die 125.000 leden telt, is daarentegen tegen het verla gen van de rijksbijdrage aan het ABP. Het centrum deelt de mening van de directie van het ABP, dat een verlaging door de overheid van de pen sioenpremieafdracht het pen sioenfonds op langere termijn in grote financiële moeilijkhe den kan brengen. In het over leg met minister Van Thijn (binnenlandse zaken) heeft het Ambtenarencentrum dit standpunt naar voren ge bracht. Van Thijn wil de rijks bijdrage volgend jaar met ne genhonderd miljoen gulden verlagen, om zo de in het ka binet afgesproken bezuiniging op de ambtenareninkomens pas in 1983 te hoeven invoe ren. De minister heeft dan de tijd om rustig met de ambtena renbonden te kunnen overleg gen over de beste methoden om structureel te kunnen be zuinigen. „In het kader van een door de regering aangeprezen solidari teit," aldus de voorzitter van het Ambtenarencentrum, drs. F. Roefs, „moet ook in de toe komst de pensioenvoorziening van het overheidspersoneel kunnen worden gegaran deerd". Verder zegt het Ambtenaren centrum, dat de financiering van de VUT (Vervroegde Uit treding) door het ABP in de toekomst een extra beroep doet op de financiële draag kracht van het fonds. Door de VUT-leeftijd te verlagen tot 62 {'aar, zullen de jaarlijkse extra asten voor het ABP oplopen tot acht a tien miljard gulden. TEL AVIV De Israëli sche oud-premier Rabin heeft gisteren voor politie ke opschudding gezorgd, door er bij premier Begin op aan te dringen de so cialistische oppositiepartij op te nemen in een rege ring van nationale een heid. Rabin stelde een reeks voorwaarden die het moeilijk maken een dergelijk kabinet voor te stellen, maar de Israëli sche radio meldde dat het Likoed-blok van Begin en de Arbeidrspartij van Ra bin geheime besprekingen over het onderwerp heb ben gevoerd. Rabin verklaarde dat grote po litieke eensgezindheid noodza kelijk is om Israël uit zijn „di plomatieke nood" te redden, gelet op de pro-Saoedische tendens in Washington en het naderbij komen van een pijn lijke ontruiming van de Sinai- woestijn in april. In een vraaggesprek voor de Israëlische radio stelde Rabin echter zodanige voorwaarden, dat Begin het totnogtoe door Overleg over nationale eenheidsregering zijn regering gevoerde beleid vrijwel volledig zou moeten omgooien: geen Joodse neder zettingen meer in de door Ara bieren bevolke delen van de westelijke Jordaanoever, laten vallen van de historische aan spraken op Judea en Samarai en intrekking van klerikale wetten die door Begins huidige religieuze coalitiepartners zijn voorgeschreven. Volgens de Israëlische radio is tijdens het geheime overleg voorgesteld dat Begin de steun, van de Arbeiderspartij zou krijgen voor de annexatie van de op Syrië veroverde hoogte van Golan, in ruil yoor een verzachting van zijn standpunt ten aanzien van de westelijke Jordaanoever. Een toetreding van de Arbei derspartij tot een regering van nationale eenheid zou evenwel vrijwel zeker leiden tot een breuk in de oppositie. De klei nere bondgenoot van de Ar beiderspartij, de Mapan, heeft reeds laten weten liever met de socialisten te breken dan te moeten samenwerken met haar rechtse aartsijand, de Li- koed. WASHINGTON Een Ame rikaanse gepensioneerde admi raal heeft gisteren tegenover volksvertegenwoordigers ver klaard dat het defensiebeleid van president Reagan tot een catastrofale kernoorlog met de Sovjet-Unie kan leiden. „Het lijkt erop dat de regering-Rea- gan psychologisch de oorlog heeft verklaard aan de Sovjet- Unie", zei Gene la Rocque, een gepensioneerde marine-com mandant, die nu directeur is van een particulier centrum voor defensie-informatie. De Amerikaanse Senaat houdt hoorzittingen over de strategi sche plannen van de regering- Reagan, waaronder de pro- duktie van de B-l bommen werpers en de MX-raketten. Deze plannen zijn volgens La Rocque „nauwelijks een ver- Kritiek oud admiraal op defensie beleid Reagan betering van de gevechts kracht van het Amnerikaanse leger". Hij verklaarde dat de kosten van de nieuwe wapens veel te hoog zijn en dat deze overweging „de steun van de burgers aan het militaire appa raat zullen doen verminde ren". „Wij moeten afstand ne men van onze onnodige obses sie om de wereld vol te pom pen met kernwapens", aldus La Rocque. LOENEN „Opstandige" dorpelingen van Loenen heb ben vanmorgen uit protest te gen de dreigende gemeentelij ke herindeling de toegangswe gen van het dorp gebarrica deerd. Slechts na betaling van tolgelden en het vervullen van enige formaliteiten kon men het dorp in. Gisteravond had de muitende burgerij al de Vrijstaat Loenen uitgeroepen: het gemeentehuis werd bezet en burgemeester Mulder werd uit zijn ambt ontheven. VN veroordelen Israël wegens aanval op Irak NEW YORK De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft Israël veroordeeld wegens zijn „weloverwogen aanval zonder weerga" op de Iraakse atoominstallatie in juni. De Joodse staat werd ge-; waarschuwd geen verdere aanvallen te ondernemen. Een resolutie van die strekking werd met 109 tegen twee stem men bij 34 onthoudingen aan vaard. Alleen de Verenigde Staten en Israël stemden te gen. Israël deelde destijds mee het het de atoominstallatie vernie tigde kort voortdat deze opera tioneel zou zijn geworden. Het was de bedoeling kernwapens voor gebruik tegen Israël te produceren. Volgens Irak was de installatie bedoeld voor vreedzame doeleinden. Aantal faillissementen sterk toegenomen DEN HAAG Het aantal uit gesproken faillissementen in de eerste tien maanden van dit jaar bedroeg 5.933. Dat is 44 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, aldus blijkt uit voorlopige tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. SUCCES BEWONERSCOMITÉ: Chemisch bedrijf neemt de wijk uit Groningen GRONINGEN Onder druk van een jarenlange strijd varf bewoners in de Oosterpoort wijk te Groningen heeft de Britse directie van het chemi sche bedrijf Aagrunol er giste ren dan toch mee ingestemd- uit te wijken naar een andere vestigingsplaats. Delfzijl maakt- de meeste kans om het bedrijf, binnen haar grenzen te krij gen. Al in oktober vorig jaar deed de Groninger gemeenteraad de uitspraak dat Aagrunol,. met tweehonderd werkne mers, niet paste in het stede lijk milieu. Bij Aagrunol zijn de afgelopen jaren verschillen de malen branden uitgebro ken, waarbij giftige dampen vrijkwamen. Overigens is niet duidelijk wie nu de verhuis kosten, circa zestig miljoen gulden, voor zijn rekening zal PZEM duur uit met brandstof kerncentrale BORSSELE De Zeeuwse elektriciteitsmaatschappij PZEM zal volgend jaar 120 procent meer moeten betalen voor de brandstof van de kerncentrale in Borssele dan in 1978. Dit blijkt uit de PZEM-begroting voor 1982. Nog geen maand geleden schreef de directie van de kerncentrale dat de brandstof voor kernenergie veruit het goedkoopste is, omdat de ura- niumprijs niet aan de olieprijs is gebonden. De ontwikkeliit- gen van" de laatste weken lijf- ken deze bewering echter te ontkrachten. De olieprijzef» zijn juist aan het dalen, terwijl de prijs van verrijkt uranium met sprongen tegelijk omhoog gaat. Geen proeven meer op zeldzame apen GENEVE Echt bedreigde apensoorten worden voor taan niet meer gebruikt voor medische experimen ten. De aap is echter van zo'n grote waarde voor de medische wetenschap dat onderzoekingen met minder zeldzame apensoorten ge woon worden voortgezet. Dit is de uitkomst van een conferentie in Genève van medici en milieudeskundi gen over proefdieren. De We?, reld Gezondheids Organisa tie heeft beloofd een lijst te publiceren met de namen van 76 bedreigde apensoor ten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7