Vredestein heeft nooit anders gewild Ireuk in progressief Ikemade MEENTE OVER SLUITING OLGA: inprijzen voor fiïiize Buitenzorg IET INGANG VAN 12 NOVEMBER OTHEEK RENTE ÖDSE SPAARBANKS Jeugdorkest blijft overtuigen „De Salamander moet van Monumentenlijst verdwijnen" JbEN REGIO* LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 NOVEMBER 1981 PAGIN^ !N De sluiting produktie-afdeling Je Olgafabriek is [e directie van Vre- i de eigenaar van 9S2:59j— nooit bespreek- iosb«eweest. De sluiting 'oacentratie van in de 0 Nw; matrassenfabricage Maastricht stond vast, voordat de onder handelingen met de vak bonden begonnen over mogelijke alternatieven. Deze conclusie kan getrokken worden na het gesprek, dat de wethouders J. Fase en D. Tes- selaar gistermiddag voerden met directeur H. Zwarts en president-directeur Poot van het Vredesteinconcern. Met name verkoop van Olga aan oud-directeur Koornwinder was onaanvaardbaar voor Vre destein „Je kan afvragen waar we de afgelopen weken mee bezig zijn geweest," wordt bij de gemeente gezegd. De houding van de Vredesteindi- rectie blijkt ook uit het feit, dat Vredestein onverdroten doorgaat met de voorbereiding van de sluiting van de matras- senfabriek aan de Evertsen- straat. Donderdagmorger^zette Vrpdestein een optie op een kantoorpand aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude om in een definitie! contract. In dit kantoorpand wordt de ver koopafdeling van Olga, die wel wordt gehandhaafd onder In het gesprek van gistermor gen met de gemeente is ook het al of niet doorgaan van de verkoop van het onroerepd goed van Olga aan de gemeen te kosten 3,2 miljoen aan de orde geweest. Deze week nam het college het standpunt in, dat zij weinig behoefte heeft aan financiering van de overplaatsing naar Maastricht door de aankoop van het ter rein. Het college zal zich nu beraden op de vraag of de aan koop toch nog door, moet gaan. Achtergrond hiervan is, dat volgens de gemeentelijke plan nen de reinigingsdienst naar het Olga-terrein rpoet verhui- ™)SLID VAN TOL BREEKT MET PVDA DE H. van Tol zal met ingang van 1 janu- functie als raadslid vervullen als vertegenwoor- an de PPR. Op het moment maakt Van Tol deel ii-ïsk het Progressief Akkoord Alkemade, een ver- lg tussen PPR en PvdA. Onlangs kondigde de lan uit het P.A.A. te stappen om met een eigen in de komende gemeenteraadsverkiezingen deel ïen. Met het oog daarop heeft de PPR nu het be- (enomen de resterende raadsperiode zelfstandig h opereren om zich zo aan dé kiezer te presente- r mJoor deze jongste ontwikkeling sterft het P.A.A. £a4ortijdige dood. /ARA '5rha)de aan de samenwerking tussen PPR en PvdA zat al in 930, Enige tijd geleden liet de PPR de socialisten weten met a Knvan de nieuwe raadsperiode uit het P.A.A. te stappen. [g"9',daarvoor waren de voorwaarden, die de PvdA de PPR Mu|. De PvdA stelde, dat gezien de verhouding PvdA- 1UZ frs en PPR-stemmers twee kandidaten uit haar eigen fberioij de volgende verkiezingen als eerste in aanmerking {te komen voor een zetel in de raad. Mocht men een der zetel behalen, dan zou een PPR-vertegenwoordiger die bezetten. P.A.A. telt momenteel twee vertegenwoordi- le raad en de kans op een uitbreiding van de fractie is oen bleek, dat er over de harde voorwaarden van de iet te onderhandelen was, besloten de radikalen de sa- e srking met ingang van de niéuwe raadsperiode te verbre iter heeft de PPR haar partner in het Progressief Ak- 'aten weten, dat H. van Tol (PPR) reeds met ingang van 1 'sen s '82 namens de radikalen zal spreken. Het actiecentrum iste. ppR verklaart in een brief aan het bestuur van de PvdA huig Alkemade/Leimuiden, dat een en ander gebeurt met o Nv® op de komende Staten- en raadsverkiezingen en de Teidingen, die men moet treffen. Volgens Van Tol moet or9N4t zich bovendien in de resterende raadsperiode zoals i3.5fVoetbaltermen heet 'in de kijker spelen'. ADVERTENTIE e nationale KUNST-ANTIEKBEURS OUDT - 'S GRAVENHAEGHE' Nederlands Congresgebouw, Den Haag Nederlandse, Belgische en Engelse Antiquairs en galeries »1t belangrijke afdeling Moderne Kunst I p|a{ RDORP De voortuinkeuringscommissie Mooi Leider- eeft dit jaar de jaarlijks tuinprijzen voor een gemeen- amnflijk doel beschikbaar gesteld, te weten de aanleg van de 120 Huize Buitenzorg, in het kader van de actie Welkomst- ik Huize Buitenzorg. Huize Buitenzorg is een tehuis voor gehandicapte kinderen dat momenteel wordt gebouwd Simon Smitweg in Leiderdorp. Voor de aanleg van de n het tehuis wordt momenteel de actie gevoerd. ter J. van Wijck van de voortuinkeuringscommissie zette ond al een flinke stap in de goede richting door 750 gul- envelop aan te bieden aan de heer W.F.A. Klappe, voor- li Iran het organiserend comité van de actie. Dat was het por de ongeveer 80 prijzen die anders aan de winnaars voortuinkeuring ten deel waren gevallen. Die waren gaarne bereid om genoegen te nemen met alleen de'on- 1feidingen, die bij de fraaiste voortuinen horen. Burge- ■/r M.A. van der Have reikte ze uit. De wisselbeker die bij >ijgorie Kleine Tuinen hoort, ging naar de heer R. Ruijter 'l Baljuwstraat in Leiderdorp. Verder werden er nog on- kridingen uitgereikt in de categorieën Grote Tuinen en (erilijke Tuinen. lalstraat opnieuw dicht voor verkeer De Kanaalstraat o Vanaf vandaag een half p proef afgesloten voor ^jr. Dit geldt voor de nt.rdagavonden en zaterda- ,ve9e maatregel is het ge- iijan eerdere proef afsluit op zes dagen in septem- oktober. De ervaringen zijn positief, zowel voor het winkelend publiek als voor de ontwikkeling van het verkeer in de omgeving van deze drukke winkelstraat. De langere proef wordt inge steld, omdat de eerste in een rustige tijd viel; geen uitver koop en geen sint- en kerst drukte. ADVERTENTIE (effektieve rente 13,34%) ij Het goede adres. Fioretticollëge loopt vijftig mille bijeen LISSE Zeker 50.000 gul den hebben de leerlingen en docenten van het Fioretticol- lege in Lisse bijelkaar gelo pen in het kader van het 25- jarig bestaan van de school. De gemiddelde afstand per loper was achttien kilometer. Twee deelnemers slaagden erin om dit gemiddelde ach teruit wandelend af te leg gen. De actie was bedoeld om geld bijeen te brengen voor de uit Lisse afkomstige pater Roth- weiler in Kenia. Gestreefd werd naar 20.000 gulden om de pater in de gelegenheid te stellen zijn schooltje in het Afrikaanse land uit te brei den en allerlei materialen en gereedschappen aan te schaf fen. De overweldigende belangstelling 913 leerlin gen en docenten hadden sponsors bereid gevonden te betalen voor elke afgelegde kilometer leidde er echter toe, dat er veel meer geld bij elkaar werd gebracht. Pater Rothweiler zal in samen spraak met zijn orde (Mill- hill) en de school bekijken of met de rest van het geld an dere projecten van de orde in ontwikkelingslanden kunnen worden gesteund. Leerlingen hebben hun afstand afgelegd en laten zich bij de eindpost in de aula van het college registreren. EXPOSITIE OVER STATIONSWIJKEN 'Stationswijken op het spoor' heet de tentoonstelling, die gisteren in het pand van het gemeente-archief aan de Boi- sotkade werd geopend. De heer H. Diederiks (rechts), do cent van de subfaculteit eco nomische geschiedenis, hield een inleiding over de totstand koming van de expositie. Het is een uitvloeisel van de activi teiten van de vakgroep econo mische- en sociale geschiede nis van de universiteit. De vak groep heeft bekeken in hoe verre de komst van een station een stad kan beïnvloeden. In dit geval de steden Leiden, Den Haag en Rotterdam. Met veelal uitstekend fotomateriaal worden de historische ontwik kelingen v,an de woonwijken nabij stations in vogelvlucht getoond. Hoe dat precies wordt gedaan, valt onder de verantwoordelijkheid van de leerlingen van de Reinwardt Academie. De tentoongestelde afbeeldingen beslaan de perio- De toegang Is gratis. De ar de 1850-1881. Een begeleiden- chiefdienst is maandag tot en de folder maakt de bezoeker met zaterdag geopend van wegwijs door de fotoseries. De 9.00-17.00 uur (zaterdag tot expositie aan de Bolsotkade 12.00 uur, donderdag ook van duurt tot en met 19 december. 19.30-21.30 uur). Een gedeelte van het nieuwe complex. NIEUWBOUW GDSW De bouw van nieuwe werkplaatsen en kantoren van de G.D.S.W. (gemeentelijke dienst sociale werkvoorziening) begint volgende maand. Het gebouw zal In Leiderdorp verrijzen op de grens van Leiderdorp en Leiden aan de Touwbaan. Momenteel is de dienst gehuisvest in de Waard. Omdat de behuizing daar te klein is geworden, werd nieuwbouw noodzakelijk. De G.D.S.W. heeft nu 5.500 vierkante meter tot haar beschikking en In Leiderdorp zal dat 7.500 meter worden. De kosten van het project bedragen 8,5 miljoen gulden. Als alles volgens plan verloopt, wordt de nieuwbouw op 15 april 1983 opgeleverd. LEIDEN Het Jeugdkame- rorkest Leiden gaf gisteravond onder leiding van Henk Briër, haar jaarlijks concert in de Zuiderkerk. Medewerking verleende het blazersensemble van de Streekmuziekschool, geleid door Hans Stoop. Het orkest toonde voldoendé muzi kaal uithoudingsvermogen om een reeks van maar liefst ze ven werken boeiend ten geho re te brengen. Dat mag een prestatie worden genoemd. Het orkest heeft na vorig jaar een drastische ver jongingskuur ondergaan. Bo vendien waren composities ge kozen, die in hun orkestrale opzet een brede klankkleur vragen, waarvoor de nodige muzikale inzet en techniek vereist zijn. Dit gold met name voor de sinfonia's van de menti en Mozart, die daarmee testcases bij uitstek vormden. De lichtvoetige spanning, waarmee beide werken ge speeld werden, vermengd met meer donker klinkende aan zetten tot een orkestrale klank, bewezen duidelijk dat Brief erin geslaagd is zijn jong orkest visie en begrip bij te brengen. Onzuiverheid in klank, ongelijk samenspel en verschillen in expressiviteit binnen het orkest bleven "randverschijnselen, zij het fre quent optredende. Als solowerk was een viool concert van Pisendel gekozen, die zich een begaafde epigoon van Vivaldi toonde. De solo partij, gespeeld door Cato Went, klonk energiek en hel der, ondanks de lage stemming van de viool. Dankzij de tech nische trefzekerheid van haar spel werd er een harmonieus klinkend samenspel gescha pen, dat het barokke klanki dioom alle eer aandeed. In het spel van het (hout)bla- zersensemble, overheerste pri mair een minitieuze nauwkeu righeid, dat in de Danse hu- moresque het muzikaal gevoel wat beknotte. De suites van Elgar en Arrieu klonken meeslepender. In Elgar flo reerde de speelse hunmor, in Arrieu dwong de vaart, waar mee de ingewikkelde maat- en ritmefiguren klonken, oprech te bewondering af. DIRK VOOREN Keukenhofdreef in gebruik LISSE De Keukenhofdreef is gisteren zonder officiële handelingen voor het verkeer opengesteld. Als gevolg hier van werden de aansluitingen op deze nieuwe weg, de Von Bönninghausenlaan, de Veld horststraat en de Berkhout laan, voor doorgaand verkeer afgesloten van de Stationsweg.' De Keukenhofdreef vormt een rechtstreekse verbinding van de Heereweg naar de Stations weg. Hét nieuwe kruispunt Heereweg-Nassaustraat-Keu- kenhofdreef zal vermoedelijk nog deze maand worden voor zien van verkeerslichten. Eigenaar dient beroepschrift in bij Raad van State LEIDSCHENDAM Alle belanghebbenden bij het voortbestaan van de bijna tweehonderd jaar oude mo len „De Salamander" aan de Zaagmolenstraat in Leid- schendam zijn het er over eens dat de molen, liefst op de huidige plaats, behouden moet blijven. De conse quenties zien er voor de partijen echter geheel ver schillend uit. Dit bleek gisteren tijdens een zitting van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, waar het beroepschrift werd behan deld van de N.V. Fijnhouthandel en Zagerij J. Koerts, eigenaresse van de molen, tegen plaatsing van de mo len op de Monumentenlijst. Het tien jaar oude beroepschrift op deze al 25 jaar slepende z^k werd nu pas behandeld, omdat zich na de plaatsing op de Monu mentenlijst in 1971 steeds nieuwe verwikkelingen voordeden die de situatie ingrijpend wijzigde. Molendeskundige W. A. Korpershoek van Monumentenzorg "zei gisteren dat de molen bijna uniek is, omdat van de hon^erdpn zaagmolens die ons land kende nog slechts zeven over zijn. De „molen van Koerts", zoals de molen in Leidschendam eigenlijk heet, vanwege de combinatie van windkracht en stoomkracht. De molen zelf is zeldzaam, is er weliswaar zeer slecht aan toe, maar restauratie is mogelijk en de technische onderdelen beyyi- den zich nog in goede staat. Dit werd door de Staatsraden dr^v J. M. Aarden, drs. M. C. Verburg en mr. J. J. van der Lee rpet foto's aangetoond. De waarde van de molen bestaat bovendien uit de aanwezigheid van het balkengat, de sleephelling, de zaag- schuur en de stoommachine, aldus deskundige Korpershoek. Volgens de heer Geurts van CRM zou afvoeren van de Monu mentenlijst betekenen dat het belang van de molen als moqu- ment wordt ontkend. Overigens doet zich de uiterst vreemde si tuatie voor, dat hetzelfde ministerie de (in 1978 overleden) heer J. Koerts Sr. in 1973 een nog steeds geldige sloopvergunning heeft verleend. Als het bedrijf de molen zou willen afbreken zou hieraan bij wijze van spreken morgen aan kunnen worden be gonnen. Zware druk De eerste sloopvergunning met een looptijd van twaalf maanden werd in 1966 al verleend. In verband met plannen tot restaura tie en verplaatsing zag de heer Koerts, ook onder zware druk van de Vereniging „De Hollandse Molen" en het gemeentebe stuur, hiervan af. Koerts wilde de molen en de zaagloods om niet afstaan als voor vervangende overkapping van de droog schuur werd gezorgd. Voordat de benodigde fondsen bijeen Wa ren was echter de sloopvergunning verlopen. De molen raakte steeds meer in verval en al tien jaar geleden sprak men van de slechte staat van bovenbouw, wieken en omloop. (Koerts fiad trouwens al in 1955 een restauratieplan, totale kosten 80.000 gul den, ingediend maar vond een subsidie van 20 mille te weinig). In 1964 werd opnieuw een sloopvergunning aangevraagd. Ge meentewerken van Leidschendam rekende uit, dat de gevraag de nieuwe zaagloods twee ton zou kasten en verplaatsing van' de molen eenzelfde bedrag. De gemeente wist echter geen andëre plaats en bovendien werd de zaak te kostbaar gevonden. De derde (en nog geldige) sloopvergunning verleende CRM eind 1972, echter onder voorwaarde dat de werkzaamheden door een erkende molenmaker en onder toezicht van de Rijksdienst veor de Monumentenzorg moesten worden uitgevoerd. Complicatie Uit alles blijkt dat behoud van de molen ook de voornaamste wens was van de oudé heer Koerts. In 1976 deed zich een nieu we complicatie voor toen de directeur Gemeentewerken van Rotterdam belangstelling toonde. Overwogen werd de molen langs de Schie bij de Kleiweg te plaatsen. Na een vraag over.de kosten van restauratie en verplaatsing werd echter nooit meer iets van Rotterdam gehoord. In de Leidschendamse gemeente raad en van de kant van de bevolking werd al die jaren gepleit voor behoud van de molen in de gemeente. Na het overlijden van de heer Koerts Sr. werd over aankoop van het hele terrein onderhandeld. Onenigheid over de boedelscheiding, zo drukte mr. W. Taekema zich als advocaat van de erfgenamen gisteren zeer voorzifchtig uit, is een bijkomende maar zeker niet de min ste oorzaak van het uitblijven van een overeenkomst met de ge meente. Volgens mr. Taekema moet de molen worden gesloopt, omdat deze iri verval is geraakt, waardoor gevaar voor de omge ving ontstaat. In verband met de brandgevaarlijkheid stijgt bo vendien de verzekeringspremie en de molen staat het voortbe staan van de zagerij in de weg. De belangen van het bedrijf moeten voorrang worden gegeven, zeker nu blijkens de voorge schiedenis is gebleken dat alle instanties die de molen willen la ten voortbestaan alle gelegenheden daartoe onbenut hebben ge laten. De productie-capaciteit zou moeten worden opgevoerd maar dan zou op de plaats van de molen een tweede zaagmachi ne moeten worden geplaatst, zo werd 21 in 1971 gesteld. Recreatie Wethouder H. L. van Dongen van Openbare Werken van Leid schendam, die door voorzitter Aarden om een tóelichting werd gevraagd zei dat het molencomplex is opgenomen in het nieuwe bestemmingsplan Damlaan en omgeving dat volgend jaar zal worden vastgesteld. Burgemeester en wethouders zouden de mo len en het naastgelegen „Windlust", dat ook op de Monumenten lijst staat, willen kopen en hier een museum met restaurant van willen maken. Het complex zou deel uit moeten gaan maken van een recreatiegebied langs de Vliet. Verplaatsing van de dro gerij, zoals door mr. Taekema werd gesuggereerd, is volgens het gemeentebestuur niet eens nodig. De wethouder wees nog op de belangstelling, die van de kant van de bevolking steeds voorde molen is getoond en meende dat met subsidies en een financiële aktie onder de bevolking behoud mogelijk is. Uiteraard zijn de kosten intussen opnieuw aanmerkelijk gestegen. Een bedrag van één miljoen gulden, genoemd door mr. Taekema, werd van de kant van CRM echter „zeker te hoog" genoemd. De Raad van' State zal naar aanleiding van het gisteren gehouden „verhoor" advies uitbrengen aan de Koningin, waarna CRM moet beslissen over al dan niet intrekken van de plaatsing op de Monumenten lijst.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3