1 1 Wijnen uit Australië: robuuste pioniers „Proalcool", alcoholisch recept voor Braziliaanse energieproblemen Brazilië is een land met twee gezichten. Arm en rijk leven hier in eikaars achtertuin: op een steenworp afstand van de meest puissante rijkdom kun je schrijnende armoe aantreffen. Geavanceerde industrieën worden opgetrok ken naast uiterst primitieve handwerkbedrijfjes. Het op één na grootste le ger van het westelijk halfrond waakt over grenzen die nauwelijks bedreigd worden. Een economische groei van acht procent ging vorig jaar gepaard met een inflatie van ruim 110 procent. .Proalcool", het alcoholproject van de Braziliaanse regering, vormt een dui delijke demonstratie van deze tweestrijdigheid. Volgens de witte boorden In de hoofdstad Brasilia is „Proalcool" een enorm succes en een duidelijk be wijs van de Braziliaanse veerkracht. Landarbeiders hebben daar een andere visie op: „In ons land zijn koeien belangrijker dan boeren en het vullen van de buiken van de auto's gaat voor het vullen van de buiken van de mensen". AUTOBORREL VERSTERKT HONGERGEVOEL VAN ARM VOLKSDEEL boeren hun „oude" baan voor minder lonend en minj werk, maakt deze ontwikkd* lijk eerlijk te berekenen wai| werkgelegenheids-effect val programma is. De overheid! het aantal nieuw gecreëerd! komt dan tot de slotsom d: jaarlijks 250.000 mensen ai De raming van 400.000 bant tra vanaf 1985, wordt overig bieus als vóór die tijd een i uitgevonden voor het oogst riet. Dat gebeurt nu nog mf Voedsel Het ILO, de internationale i nlsatie, produceerde onlang waarin er op gewezen word! de wereld weliswaar veel ontstaan, maar er tegelijke verloren gaan. Als voorbe| ILO Brazilië „Waar tussen p. meer dan 200 fabrieken voer de kop gingen omdat ze (ƒ9' van grote ondernemingen ipc konden. „Bovendien worderjf Ie beroepen vernietigd er^Q grote afhankelijkheid van orL werk". Het saldo van gecrrL banen die verloren gaan hr^ positief te zijn, aldus het ll_M Tenslotte heeft het alcoholp n wordt algemeen aangenom op de voedselprijzen. Suikeia| goed gedijen op zeer vruchL. Bijgevolg gaat de voorspoer de „energiefarm" nogal ej®r van de verbouw van voëtn Een wrang gegeven voor htE deel van Brazilië dat niet f| ooit auto te kunnen rijdeL' dwatch Institute in Was! schuwde ai in maart 1980: ,be het toneel worden van eenre rentiestrijd tussen de welvajf heid van 315 miljoen autobl^ arme segment van het met genoeg te eten te krijgen blijven. De beslissing om ofui energieleverende landbouw j| zeker de voedselprijzen op<| y ondervoeding van de armerye De Braziliaanse beleidsmakfn er vooralsnog op dat op d termijn iedereen van het alt j ma kan profiteren. En wat «n| duktie aangaat meldt het fLj raat van het ministerie vai2i handel droog: „Brazilië is^ om de alcoholproduktie opQr 10,7 miljard liter per jaar dat de totale voedselprodi wordt". Dk prijsgegeven aan de confte ziet er nog grote mogelijkhe Nederland en Duitsland, geljj geschetste omstandighec^g wordt ongeveer 28 miljoen Australische wijnbouw geïr de stroom zal wel blijven aèei ters gemeten bedraagt de£ gen de 500 miljoen liter, er ie Wijnjaren ge Niet alle Europese wiJnboiL aan de andere kant van E' kracht. Zo kent men nau noogsten van een zeer bep la grote verschillen in „wijnjarj?' vintage duidt alleen maar ar" de druiven werden geplukt wanneer er wijn van gema öl ons een voorlichtingsboekji n Er is enige fantasie voor ncei tuatie in beide werelddelenra De meeste wijnbouwgebied lië liggen in het zuiden. On kilometer ten westen van di ken ook arbeiders, in de w Swan Valley en Margaret |i van Perth. Een veel groter" dan tussen wijngebieden in ten kan worden. Zestig procent van het druil a bruikt voor tafelwijnen, van men sherry, port en musk I slotte nog mousserende v J champagne. Landgenoot Pieter van Gen gee ten noorden van Sydne niveau, zodat wat koeler it Mudgee Shiraz een stevig M Ook over zijn witte Chari zeer tevreden. Met een ki breedte uitgolvende smaak afdronk, heeft deze wijn al in verrukking gebracht. 'ijn ai j j „De geur is typisch voor Australiërs de lage temperatuur van de gisting (9 graden C.) geeft deze druif in de neus meer groe nig bouquet, meer jeugd, hetgeen voor ons soms onwennig is. De smaak Is ook zeer fruitig, erg vineus met frisse zuren, die evenwel niet agressief overkomen (1980 Rhine Riesling, special label „Pope"). Waar de Australische wijngaardeniers ook heen willen met bovenstaand proza, het bewijst dat zij in de barokke omschrijving van hun produkt niet achterblijven bij hun collega's uit Frankrijk en Duitsland. Zij ho pen er niet mee aan dovemansoren te spreken. Hoewel de halve aardbol zo'n 17000 kilometer ons scheidt van het gebied waar hun druiven rijpen, gaan zij pogingen doen om met hun Chardonnay, Cabernet, St. Henry Claret, enzovoort, het marktaandeel in ons land te vergroten. Wijnen uit Australië? Wie het niet gelooft kan ter plaatse getuige zijn van de drui venpluk, zij het op een wat bijzonder tijd stip namelijk zo ongeveer half februari tot eind april-1982 als daar de bladeren be ginnen te vallen. Ter gelegenheid van een krachtig Introductie-offensief worden veer tiendaagse wijnreizen naar Australië geor ganiseerd, een arrangement vol luxe en comfort, dat dan ook 7500,- per per soon moet kosten. Landgenoot Een van de aardigste onderdelen uit dit programma Is het bezoek aan Pieter van Gent, een landgenoot die „De Windmolen Winery" in Mudgee tot bloei heeft ge bracht. In zijn rustieke proeflokaal staan 100 jaar oude banken uit een klooster, waarop vroeger nonnen hun zieleroerselen overpeinsden. Welgevulde vaten van Ame rikaans eiken met een inhoud van 5000 en 10.000 liter bevatten onder meer een pri ma Sauternes, de Angelie White. Goedkoper is het, om thuis te blijven en daar Australische wijnen zoals de 1979 Cabernet Sauvigoon, „smaak stevig en vullend, diep en statig tegelijk" (prijs per fles slechts 9.75) van de slijter te betrek ken. Zij worden omschreven als „éen vol wassen alternatief", nu de klassewijnen van grote chateaux in Frankrijk voor velen te duur zijn geworden. De Nederlandse wijndrinker schuwt het experiment niet. Dit blijkt uit de sterk toe genomen vraag naar de Spaanse Rioja's en wijnen uit Californië, waar men vroeger niet aan wilde. De Australische wijnen die nu door „Gastrovino,, (een groep van 50 samenwerkende wijnkoperijen) op de markt zijn gebracht, worden gul en ex tractrijk genoemd. Ze zijn bij de eerste kennismaking soms wat „hard" van smaak, aldus onze Indruk bij een proeve- rij. In een veel warmer en droger klimaat dan het Europese rijpen vruchten met een hoger percentage druivesuiker en een laag zuurgehalte. De meeste Australische wijnen vertegen woordigen daarom opvallend robuust, met een vleugje ruigheid misschien, het land van woestijnen en pioniers. Ze zijn „gecor- seerd" zeggen de kenners. Met een proef loopt men weinig financiële risico's. De prijs per fles varieert van 8,45 tot 65,-- voor de rode wijnen, maar laastgenoemd bedrag geeft dan ook recht op een Gran ge Hermitage 1975 van het beroemde huis Penfold-Hyland, dat de beste en de mees te wijnen produceert. Prestaties Er worden, voor een continent dat velen bevolkt achten met verstokte bierdrinkers, dus opmerkelijke prestaties geleverd in de wijnbouw. In de witte sector zijn hier uit stekende Rieslings verkrijgbaar, nazaten van de echte Rijndruiven die 's nachts Een afgelegen boerderij met windmolens, een vertrouwd beeld in het onafzienbare Australië. Dat hier ook veel wijnboeren wonen, samen goed voor een jaarlijkse pro- duktie van tegen de 500 miljoen liter, is minder bekend. worden geoogst. De wljnstokkken zijn In Australië niet van vandaag of gisteren. De eerste officier die in 1788 strafgevangenen aan land bracht, had al een paar druives- tekken uit Rio de Janeiro in zijn bagage. Om de wijnbouw te stimuleren werden la ter twee Franse krijgsgevangenen naar Sydney gestuurd, maar hun bekwaamheid in het drinken van wijn overtrof verre hun andere kennis op dit terrein. Tweehonderd Jaar geschiedenis Is vooraf gegaan aan deze nieuwe introductie van Australische wijnen in ons land (met als at tentie voor nieuwe klanten een originele boemerang!) Als de Inwoners zelf hun por tie van de oogst hebben opgeëist blijft er jaarlijks zo'n 6 miljoen liter over voor de export. Niet minder dan 70 landen drinken wijn uit Australië, met als belangrijkste af nemer het verrre Canada. Nog niet zo lang geleden was Engeland verreweg de groot- sta klant, maar toen dit land werd opgeno men In de E.G. viel er een gat in de markt. Dat werd door Canada opgevuld. In Pa poea Nieuw-Gulnea, Zuidoost-Azië, de Verenigde Staten en Japan is men zeer te vreden over het produkt. Europa wordt door de wijnexporteurs niet Alcohol kost aan de pomp In Brazilië on geveer 35 procent minder dan benzine. Het voordeel voor de automobilist Is ech ter veel kleiner, ongeveer vijf procent, van wege het verschil in energie-Inhoud en de tiogere aanschafkosten van een alcohol auto. Die vijf procent wordt bijgepast door de overheid, onder meer door een lagere accijns en lagere wegenbelasting. Dit jaar vloeide er zo totaal ruim 1,8 miljard gulden uit de staatskas. Deze „investering" zal, zo verwacht Carparelli, pas over een paar Jaar zijn terugverdiend. Voorwaarde is wel dat de .olieprijzen In die periode verder stijgen. Startproblemen Begin dit jaar dreigde de klad te komen In het alcohol-programma doordat particulie ren plotseling hun belangstelling en ver trouwen gingen verliezen in de brandstof. De oorlog tussen Irak en Iran had de vraag naar alcohol-auto's aanvankelijk hoog op gejaagd, maar toen duidelijk werd dat de situatie in het Midden-Oosten zich zou sta biliseren, won de benzinemotor weer aan populariteit. Was de aanvoer van alcohol na een misoogst niet minstens zo onzeker als van benzine? En: waarom had de over heid de toevoeging van alcohol aan benzi ne verlaagd van 20 naar 12 procent? Was er een tekort? In de op alcohol gespeciali seerde garages werden plotseling auto's aangeboden met het verzoek ze weer om te bouwen naar benzine. Dit verschijnsel deed zich vooral In het zuiden van Brazilië voor, waar de nachten koud kunnen zijn en alcohol-auto's 's ochtends alleen met een klein Ingebouwd benzinetankje mak kelijk aan de praat te krijgen zijn. Lourival Monaco liet onlangs in een poging de gemoederen te kalmeren, in alle grote dagbladen van Brazilië advertenties plaat sen met de tekst: „You can depend on al cohol". Voor het geval dat misverstanden mocht geven werd daar overigens onmid dellijk bij vermeld dat de promotiecam pagne autobrandstof betrof. Dank zij deze goed doordachte reclame campagnes en omdat Iedere Braziliaan kan uitrekenen dat hij goedkoper uit is In een alcohol-auto, loopt nog steeds dertig procent van alle nieuw gebouwde auto's In Brazilië op alcohol, zo voert Monaco aan. Doordat de automarkt echter sterk is inge zakt, bleef de verkoop van alcohol-auto's dit jaar in absolute getallen ver achter bij 1980. „Vinhoto" Een graag verzwegen keerzijde van het al coholprogramma is verder, dat zich ernsti ge problemen zijn gaan voordoen op het platteland. In de grote steden, waar veruit de meeste verbruikers van de Braziliaanse alcohol wonen, heeft „Proalcool" alleen In huizenhoge diatilleerkolommen wor den de produkten van de „energiefarms" omgezet in bruikbare brandstof. het luchtje van de uitlaatgassen veran derd. Maar In de landbouwgebieden wor den de mensen geconfronteerd met een grote belasting voor het milieu en nare so ciale gevolgen. Veel voorheen kraakheldere rivieren en stroompjes zijn veranderd In onwelrieken de open riolen, omdat bij de produktie van één liter alcohol twaalf liter afval vrijkomt. „Vinhoto", zo wordt dit schadelijke goedje neusophalend genoemd. Een simpele re kensom leert dat het alcoholprogramma in 1980 alleen al 48 miljard liter afval ople verde. De overheid streeft ernaar de „vin hoto" te gebruiken voor de bemesting van het land, maar de alcoholproduktie in Bra zilië is in particuliere handen en de produ centen zien het nut van deze „recycling" niet altijd in. Landroof Voor honderdduizenden zelfstandige boe ren betekent het alcoholprogramma een snelle beëindiging van hun toch al niet flo rissante bestaan. Het opzetten van de gi gantische „energiefarms" gaat vaak ten koste van deze boeren die op het land voedsel verbouwen. Ze worden uitgekocht en als ze niet over officiële eigendomspa pieren beschikken lopen ze het risico ver jaagd te worden. Sommigen kunnen na zo'n exodus terugkeren op de suikerriet- plantages, om er als seizoenarbeider te gen uiterst lage vergoedingen riet te snij den. Maar velen belanden uiteindelijk In de sloppenwijken van Sao Paulo, Rio de Janeiro of andere grote steden. Nog afgezien van het feit dat deze kleine BRASILIA „Alcohol verdrijft alle zorgen, doch slechts tot morgen". Als we de Bra ziliaanse regering moeten geloven is dit Nederlandse realisme absoluut niet van toepassing op Zuid-Amerika. Alcohol kan in de optiek van de Braziliaanse overheid juist de grootste zorg de energiereke ning voorgoed de wereld uit helpen. De militaire regering beschouwt alcohol als een doeltreffend medicijn voor de econo mische problemen van het land. Voor waarde is wel, dat het brouwsel geconsu meerd wordt door auto's en niet door mensen. Het is bepaald indrukwekkend hoe voort varend Brazilië sedert in 1973 de eerste oliecrisis zich deed voelen de alcoholpro duktie ter hand heeft genomen, al doet de directeur van het Proalcool-project, prof. Lourival Monaco, daar met opzet wat be scheiden over. „Ach, je zou kunnen zeg gen dat Brazilië in feite niet meer doet dan terugkeren naar een oude situatie", zo re lativeert hij. „In 1950 voorzag biomassa (alles wat groeit en wil branden, red.) al voor ruim vijftig procent in onze energie behoefte. Met de industrialisatie van het land zijn wij ons echter meer en meer gaan verlaten op geïmporteerde olie. Wij hopen door op grote schaal suikerriet te verbouwen en dat vervolgens te distilleren, het olieverbruik nu weer terug te dringen". Zes jaar „Proalcool" heeft er inmiddels toe geleid dat 2,5 miljoen hectare land bouwgrond beplant is met suikerriet. De plantages leverden vorig jaar bijna 150 miljoen ton riet, waarmee Brazilië de sui kerproducent bij uitstek, Cuba, verre over treft. Met de auto-industrie werden con tracten afgesloten voor de bouw van auto's die op pure alcohol kunnen rijden. In 1979 zag de eerste alcohol-auto, een Fiat, het licht; nu zijn er al ruim een half miljoen. Bovendien is in alle benzine twaalf procent alcohol bijgemengd. Gunstige financieringsregelingen deden overal in het land distilleerderijen verrijzen en de staatsmaatschapplj Petrobraz droeg met de hulp van enkele multinationale olieconcerns zorg voor het opzetten van een distributienet in het land, dat overi gens nog groter is dan de Verenigde Sta ten. Al met al een resultaat dat er niet om liegt, en de toekomstplannen zijn niet min der ambitieus. Toch zou het om verschil lende redenen te vroeg zijn om al te en thousiast te doen over „Proalcool". Misleiding Met trots meldt directeur Monaco dat de afhankelijkheid van importolie dank zij „Proalcool" is verminderd van 915.000 va ten van 159 liter per dag in 1979 naar 890.000 vaten in 1980. Het doel voor 1981 is 750.000 vaten. „Een enorm succes", al dus de bewindsman. De cijfers die hij geeft zijn echter misleidend. De laatste ja- De verbouw van suikerriet is in veel gebieden al de belangrijkste bron van inkom sten. Het heeft de Braziliaanse boeren afhankelijk gemaakt van onzeker en slecht betaald seizoenwerk. ren zijn binnenlandse olievoorraden ge vonden en aangeboord, die nu ai goed zijn voor een produktie van 250.000 vaten per dag. Deze olieproduktie heeft uiteraard een zeer positief effect op de energieba lans. Bovendien wordt de toename van de vraag naar energie vrijwel geheel gedekt door „eigen" waterkrachtcentrales. Subsidies Woordvoerders van de ministeries In Bra silia beweren dat het alcoholprogramma zichzelf terugverdient. Om te beginnen be spaart het land buitenlandse deviezen op zijn olie-Importen en voorts betalen acht miljoen automobilisten de volle mep ac cijns over hun benzine, hoewel daarin toch twaalf procent alcohol is bijgemengd, zo wordt geredeneerd. De accijns op de 100 procents alcohol is lager dan de accijns op benzine, omdat alcohol een geringere energie-Inhoud heeft. Maar ook hier kun je op twee manieren tegen de zaak aankij ken. Abel Carparèlli, president van Shell Oil in Brazilië vertelt: „Zonder enorme subsidiés was het alcoholprogramma niet van de grond gekomen. De produktlekos- ten van een vat alcohol van 159 liter ■her dragen 60 dollar, die van een barrel benzi ne circa 40 dollar. Daar komt bij dat alco hol een veel lagere energie-inhoud heeft dan benzine. Alcohol-auto's verbruiken ongeveer 25 procent meer brandstof dan benzine-auto's".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 24